Verwachting minister Van der Stee: Slag om kraakpand Hard treffen tussen politie en krakers De Boer: Kabinet moet weg in Zuid-afrika Advies commissie Melai: Limburgse wapens voor guerrilla-eenheden? I 4 Bestraf verkrachting ook binnen huwelijk Deel CDA-werkgroep wil uit partij stappen Staking zwarte buschauffeurs Damiate Pers ETA kondigt voortzetting bomacties aan Egypte en Israel hervatten gesprek over Palestij nen Ex-sjah heeft nu ook typhus „China lokt oorlog met Hanoi uit” (Bonden: Bode ging te ver El IJmuider Courant Twaalf arrestaties na ontruiming in Amsterdam D] Spoor Heerhugowaard Alkmaar gestremd B VRIJDAG 4 JULI 19 80 BINNEN- EN BUITENLAND 4 VI (Van onze redactie binnenland) L IJn van hal< mal zou tor. ma; wei dur hot DEN HAAG. Van de zes miljard gulden die het kabinet extra wil bezuinigen zal het grootste deel van het ministe rie van Sociale Zaken moeten komen. Dat is de opvatting van minister Van der Stee van Financiën, en zijn collega Al beda heeft met het oog daarop plannen gemaakt die tijdens de begrotingsbesprekingen in de ministerraad ter sprake zullen komen. o t Albeda zal meeste moeten inleveren l I t Het was daar gisteren bepaald geen ..Zoete Inval' De ontruiming van een kraakpand leidde tot een complete veldslag Ook leden van de Mobiele Eenheid gooiden met stenen. gs I I 155,00 i *41 (Van onze redactie binnenland) HAELEN. De zwijgzaamheid van de Neder landse regering ten spijt, komen er steeds meer aanwijzingen die staven dat de in Haelen in Lim burg bij het rusthuis De Bedelaar gevonden grote partij wapens onder meer bedoeld zijn voor de bewapening van guerrilla-eenheden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Mobiele eenheden van de politie zijn de afgelopen nacht paraat geweest in de Amsterdamse binnenstad na de ontruiming van een gekraakt pand aan de Herengracht gistermiddag, waarbij het tot felle gevechten tussen politie en publiek kwam. de zestig krakers uit de luxe appartemen ten op de Prins Hendrikkade moeten ver dwijnen. Eigenaar en kopers van de overi ge appartementen voerden als reden voor het kort geding aan, dat gisteren diende, de schending van eigendomsrecht. De krakers werden met naam en toenaam gedagvaard, maar verschenen niet op de zitting. Het staat al bijna vast dat het onder het kabinet-Den Uyl begonnen beleid de rijks- bijdrage aan de sociale fondsen te vermin deren, zal worden voortgezet. Om dan (Van onze redacie binnenland) DEN HAAG. De kans bestaat dat de CDA-werkgroep Niet bij Brood Alleen (NBBA) uit het CDA stapt en een nieuwe evangelische politieke partij opricht. aantal sociale premies door uitkerings- trekkers. Bovendien wil Albeda de uitke ringen aan werkloze thuiswonende jonge ren verlagen. UTRECHT (ANP). Het treinverkeer tussen Alkmaar en Heerhugowaard is vanaf vanmorgen acht uur gestremd. Een te hoog geladen vrachtwagen heeft op een overweg de bovenleiding en de seinappa- ratuur beschadigd, aldus NS. Tussen bei de plaatsen rijden nu bussen. Een woord voerder van de NS zei te verwachten, dat de stremming de gehele dag zal duren. den gesleuteld. Het nog niet gepubliceerde rapport van de commissie-Bosman speelt daarbij een rol. Daarin worden voorstel len gedaan om de ambtenarenpensioen meer op een lijn te brengen met die in het bedrijfsleven. Een mogelijkheid daartoe is dat de ambtenaren AOW-premie gaan betalen. Het kabinet zal bovendien de blik rich ten op gezinnen waar zowel de man als de vrouw een volledige baan hebben. In der gelijke gevallen kunnen beiden een volle dig beroep doen op de sociale zekerheid. Het ministerie van Sociale Zaken kijkt daarnaast naar gezinnen waar de vrouw een of twee dagen per week werkt. Van haar inkomen betaalt ze slechts een klein percentage aan sociale premies, terwijl ze volledige rechten op de sociale voorzienin gen kan doen gelden, bijvoorbeeld op het ziekenfondspakket. Minister Van der Stee denkt ook aan het uitvoeren van een oud plan, namelijk een verhoging van de onroerend-goedbelas- ting door gemeenten. Daardoor zou de rijksbijdrage aan de gemeenten kunnen worden verminderd. D< ten BEZORGKLACHTEN: maandag t/in vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C van der Mije IJ drie idet 9.55 de Ai op j een i stijg goec Hoo vooi van ganl blen D een tuss ven hee: slag afge pon V Jeu plot taal Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Uitsluitend telefoon. 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur De Boer was een van de zes CDA’ers die vorige week de motie van afkeuring steunden die de PvdA indiende nadat bleek dat het kabinet weigerde over te gaan tot een eenzijdige olieboycot tegen Zuid-Afrika. De Boer wijst erop, dat het kabinet de laatste tijd verscheidene keren uitspraken van de Kamer naast zich heeft neergelegd. „Die houding kan een kabinet zich in een parlementaire democratie niet ongestraft veroorloven”, aldus De Boer. Ook aan het inkomen van de ambtena ren zal volgend jaar waarschijnlijk wor- sie niet in de aard van de handelingen en contacten, maar in het feit dat ze worden afgedwongen. Verder vindt de commissie dat de omschrijving van „verkrachting” een ruimere inhoud moet krijgen, zodat ook daarmee gelijk te stellen seksuele handelingen strafbaar worden. Seksuele contacten die in vereniging worden afgedwongen, zouden volgens de commissie zwaarder strafbaar kunnen I worden gesteld dan „gewone” verkrach-l Er zijn twaalf personen gearresteerd, van wie de politie er na verhoor vannacht zes heeft vrijgelaten. De politie zegt dat .driekwart van alle aangehoudenen uit .Amsterdam komt, de rest uit Haarlem, •Badhoevedorp en Enschede. Het aantal gewonden is alleen van de politie bekend: twintig manschappen, die allen na behan deling naar huis konden. Ook het publiek liep harde klappen op. De politie heeft ook mensen in het water geduwd. De Mobiele Eenheid had het bewuste ■pand aan de Herengracht, dat doorloopt naar het Singel, gistermorgen al ont ruimd, toen er maar zes personen in aan- ■wezig waren. Op dat tijdstip vond een kort 'geding plaats in het gerechtsgebouw over een eis tot ontruiming van een ander pand. Talrijke krakers en sympathisanten waren daarbij aanwezig. Zij werden woe dend toen zij van de ontruiming aan de Herengracht hoorden. De hele dag bleef het onrustig aan de grachten. Toen de politie vertrok werd het pand niet lang daarna opnieuw gekraakt. Het spel herhaalde zich: de politie kwam in overvalwagens terug, maar werd bij het uitstappen op een regen van stenen .getrakteerd. Ook ruiten van winkels en woningen sneuvelden hierbij. Bij de char ges die daarna volgden maakte de politie gebruik van traan- en braakgas. Het ge kraakte pand werd rond 17 uur ontruimd, nadat de politie eerst verrast werd door dozen puin die naar beneden werden gegooid. De krakers werden hardhandig buiten gezet. In de straten en stegen kwam het tot heftige botsingen tussen politie en publiek dat straatstenen als projectielen gebruik te. Pas na etenstijd werd het rustiger in de binnenstad. De politie zegt met tweehon derd man aanwezig te zijn geweest. Ook de ruiterij was van de partij. De verkeers chaos in deprest van de stad was groot omdat de politie veel straten had afge sloten. Het pand aan de Herengracht was ge kraakt omdat het jarenlang heeft leeg gestaan. De krakers beschikken over in formatie waaruit blijkt dat de eigenaar handenvol geld heeft verdiend door met zijn bezit te speculeren. Op 11 juli zal de president van de rechtbank beslissen of De uitbater van het eethuis/e aan de Amsterdamse Herengracht had het zich waarschijnlijk anders voorgesteld Deze moeten opereren achter frontlinies bij een snelle bezetting van ons land door aanvallende legers. De NAVO-defensiespecialist John Marriott heeft de werk wijze van zulke guerrilla-eenheden vorig jaar al eens publiekelijk uit de doeken gedaan. De in Haelen gevon den wapens en springstoffen passen precies in dat plan. Uit Noorwegen zijn ook berichten gekomen over ont dekking van soortgelijke wapenvoorraden als in de bos sen van De Bedelaar en daar heeft de regering toegege ven dat die bestemd waren voor verzetsgroepen die aanvallende legers moeten helpen in de rug te verslaan. In eisen Limburgse contreien zijn er tenslotte mensen die zich herinneren in de bossen van De Bedelaar merkwaar dige militaire activiteiten te hebben waargenomen. Acht jaar geleden al schrok een jonge wachtmeester Albeda denkt daarbij aan het verhogen van de sociale premies en een verzwaring van de loon- en inkomstenbelasting. Hij wil echter nog niets weten van een verlen- DEN HAAG(ANP). Verkrachting en aanranding binnen het huwelijk moeten strafbaar worden gesteld. De uitzondering die nu in de wetgeving over deze delicten is gemaakt voor het huwelijk, moet vervallen. Het huwelijk kan niet dienen als vrijplaats voor seksuele dwang. ting of aanranding. In de strafbepalingen kan onderscheid in geslacht van dader of slachtoffer achterwege blijven, zo staat in het rapport. (Van onze redactie buitenland) HANOI. China heeft de afgelopen dagen aanvallen uitgevoerd op het Vietna mese noordelijke grensgebied en de Chi nezen hebben hinderlagen gelegd voor Vietnamese troepen en burgers met de bedoeling een oorlog met Hanoi uit te lokken. Het Vietnamese persbureau, dat deze beschuldigingen gisteren uitte, meld de dat de Chinezen over de gemeenschap pelijke grens zijn teruggedreven. Het Vietnamese ministerie van Buiten landse Zaken heeft China gisteren in een boodschap verzocht met spoed de Chi nees-Vietnamese onderhandelingen te hervatten „vanwege het permanente risi co van een explosie”. Het ministerie in Hanoi liet de pers weten dat de spannin gen tussen beide landen toenemen. In maart van dit jaar stelde Vietnam voor de onderhandelingen op 15 juli te hervatten. China schortte op 16 juni de besprekingen met Vietnam voor onbe paald tijd op. Terwijl de spanningen tussen Peking en Hanoi toenemen, werd gisteren een dele gatie hoge Vietnamese functionarissen in Moskou ontvangen door de Russische pre sident Brezjnjev, premier Kosigin Yi en minister van Buitenlandse Zaken Gromi- ko. Volgens westerse diplomaten is voor namelijk gesproken over de economische problemen waarmee Vietnam kampt. JOHANNESBURG (AFP). Enkele honderden zwarte Zuidafrikaanse bus chauffeurs zijn gisteren in Johannesburg in staking gegaan. Zij eisen een loonsver hoging van ongeveer 100 gulden per week. De politie trad met de wapenstok en traangas op tegen forensen die boos wer den toen werd meegedeeld dat hun bussen niet reden. Bij de Volkswagenfabriek in Uitenhage, waar drie weken geleden een staking uit brak, heeft nog maar tien procent van de zwarte werknemers het werk hervat. Van daag wordt opnieuw onderhandeld over oplossing van het arbeidsconflict. In Kaapstad wordt al negen weken gestaakt in de vleesindustrie. De speciale VN-commissie voor Nami bië heeft gisteren bij de Veiligheidsraad aangedrongen op veelomvattende en ver plichte sancties tegen Zuid-Afrika. De woordvoerder van de commissie, de Indi ase diplomaat Brajesh Mishra, toonde zich „uiterst bezorgd en verontwaardigd” over de installatie van een uit 12 personen bestaande regering in Namibië. Deze wordt door de VN als onwettig be schouwd. President Moboetoe Sese Seko van Zai re heeft steun toegezegd aan Angola in zijn strijd tegen de apartheid in Zuid- Afrika. Een en ander staat in een commu niqué dat gisteren in Loeanda werd uitge geven nadat Moboetoe een officieel be zoek van een dag had gebracht aan presi dent Jose Eduardo Dos Santos van Angola. van de Koninklijke Marechaussee hevig van paramilitai re activiteit, die hij in de Bedelaarbossen toevallig had waargenomen. Hij maakte een vriend deelgenoot van zijn zorg erover. Van zijn superieuren kreeg hij een verbod om er met een woord over te reppen. Na de berichten over de gevonden wapens praten de bewoners van dat deel van het Leudal vaker over militaire voertuigen die ze voorbij hebben zien jagen in de richting van het landgoed De Bedelaar. Over de berichten van wapenvondsten in Noorwegen heeft Kamerlid Fred van der Spek (PSP) inlichtingen gevraagd aan een politieke zusterorganisatie in dat land. Zijn verzoek om inlichtingen over de kwestie van De Bedelaar aan het Amerikaanse Congres heeft nog geen reactie gekregen. Naar aanleiding van de beschrijving van gewenste guerrilla-activiteiten door John Marriott heeft de PSP- parlementariër opnieuw vragen gesteld aan de minister van Defensie. Vragen over de juistheid van de wenselijk heid ervan en of zoiets ook in ons land reeds is georgani seerd. Van der Spek heeft die vragen niet gekoppeld aan de ontdekking op Goede Vrijdag van dit jaar in de bossen op grondgebied van Haelen door een paar amateur- detectorspeurders. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Baskische separatisten hebben gisteren gewaarschuwd dat zij zullen doorgaan met het plaatsen van bommen in kustplaatsen aan de Middel landse Zee tot de regering tegemoetkomt aan al hun eisen. De Baskische afschei dingsbeweging ETA verklaarde tevens dat zij haar moordaanslagen zal voortzet ten als zij dit „opportuun” acht. De orga nisatie gaf haar waarschuwing in een ver klaring aan het onafhankelijke dagblad El Pais. De politie in de Noordspaanse stad Pamplona heeft gisteren bekendgemaakt dat zij achttien mensen heeft gearres teerd. Zij zouden deel uitmaken van de militaire vleugel van de ETA. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Israel en Egypte zul len volgende week hun besprekingen over Palestijnse autonomie in de door Israel bezette gebieden hervatten. President Carters speciale gezant voor het Midden oosten, Sol Linowitz, heeft gisteren be kend gemaakt dat de besprekingen op 10 juli in Cairo worden hervat. Aan deze mededeling is een tweedaags overleg vooraf gegaan tussen de Egypti sche minister Kamal Hassan Ali van Bui tenlandse Zaken en diens Israëlische ambtgenoot van Binnenlandse Zaken Jo sef Burg. Volgens Linowitz bestaan er nog wel twistpunten, maar beide partijen zijn het er over eens, dat ze door moeten gaan met het uitvoeren van de akkoorden van Camp David. Uit de woorden van Linowitz kon wor den opgemaakt dat president Carter en kele nieuwe voorstellen heeft gedaan de vastgelopen besprekingen weer vlot te trekken. Carters afgezant liet bovendien weten dat de Amerikaanse president be reid is aan de besprekingen deel te nemen „als dat wenselijk is en nuttig kan zijn”. (Van onze redactie buitenland) CAIRO. De gezondheidstoestand van de ex- sjah van Iran is nog steeds ernstig. Hij lijdt nu ook aan een typhusinfectie, aldus zijn woord voerder. De infectie zou zijn veroorzaakt door medicijnen die de verdreven Reza Pahlevi heeft gekregen om uitzaaiing van kanker in zijn li chaam tegen te gaan. Afgelopen maandag werd ds ex-sjah in de Egyptische hoofdstad geopereerd om vocht en een ontsteking onder zijn longen te verwijderen. Hoewel zijn gezondheidstoestand ernstig wordt genoemd sommigen zeggen zelfs „zeer kri tiek” blijft het team behandelende artsen optimistisch. Dit staat in het eindrapport van de ad viescommissie zedelijkheidswetgeving (de commissie-Melai), dat aan minister De Ruiter van Justitie is uitgebracht. Het eindrapport van de commissie heeft betrekking op bepalingen uit het wetboek van strafrecht over verkrachting en aan randing, seksuele contacten met jeugdi gen en seksuele contacten met afhankelij ke personen. De commissie heeft haar voorstellen samengevat in de vorm van wettelijke bepalingen. De commissie vindt, dat bij de onder werpen van haar rapport centraal moet staan de bescherming van de wilsvrijheid van de burger bij het aangaan van seksue le relaties en het door de overheid stellen van normen ter bescherming van die per sonen wier vermogens tot seksuele zelfbe paling onvolkomen is. De commissie vindt verder, dat straf baarstelling van verkrachting en aanran ding gehandhaafd moet blijven. De voor naamste grond daarvoor ziet de commis- ging van de loonmaatregel omdat dat gro te inhaaleffecten zou veroorzaken. In de grond van De Bedelaar waren de wapens begra ven op vijf meter van de omheining rond het 26 hectare metende bos vlak bij een opvallende oude berk. Zestig centimeter aarde bedekte de ondergrondse wapenvoor- raad. Het ondoordringbare bos ter plaatse lokt niemand er een voet in te zetten. De 64-jarige Lei Reuvers uit Heythuysen kent het werk in bossen uit 40-jarige erva ring. Hij knapt nu nog af en toe een klus op voor rentmeester Hendriks van de eigenaren van het land goed. Die eigenaren zijn de gebroeders Hooyer in Deven ter en Laren. Zij zijn kleinzonen van de vroegere eige naar prof. dr. Eugène Dubois. Lei Reuvers repareerde een dag of wat geleden de omheining van de Bedelaar omdat de laatste weken nogal wat nieuwsgierigen erover kruipen om in het bosgebied te neuzen. „Ik heb dit bos nooit hoeven te dunnen”, zegt Lei Reuvers, en hij verbaast zich daar nog altijd wat over. Op maandag en dinsdag na Pasen heeft hij bij de omheining van De Bedelaar mannen in burgerkleding, maar met pistolen gewapend, gezien. Tegen een boswachter in de buurt heeft Lei Reuvers gezegd: „Hoe langer ik over deze wapenzaak nadenk, hoe meer het mij gek voorkomt dat ik een jaar of wat geleden plotseling moest ophouden toen ik toch begonnen was met uitdunnen van een bos vlak bij de plek waar nu de ontdekking is gedaan. Dat is gebleken tijdens een aantal regio nale vergaderingen van de werkgroep, die zeer kritisch staat ten opzichte van het kabinetsbeleid en de steun van de CDA- fractie daaraan. Ongeveer 35 procent van de leden van de werkgroep voelt voor oprichting van een eigen politieke partij. Voorwaarde is wel dat er een goede lijsttrekker wordt gevonden en dat men minimaal zeven of acht zetels behaalt. Overigens is Niet bij Brood Alleen voorhands niet van plan de werkgroep op te heffen. Men wil de dia loog binnen het CDA „krachtiger en kriti scher” voortzetten. Volgens AR-voorzitter Hans de Boer heeft het kabinet vorige week tijdens het Kamerdebat over de olieboycot tegen Zuid-Afrika de zorgvuldigheid die het je gens het parlement in acht dient te nemen, met voeten getreden. Het kabinet heeft de hoogheid van het ambt niet weten te be waren en daarmee het recht op aanblijven verspeeld, aldus De Boer in een artikel in het AR-partijblad Nederlandse Ge dachten. toch de sociale zekerheid te handhaven is een premieverhoging nodig. Minister Van der Stee schijnt bovendien te denken aan een verlaging van de uitkeringen met on geveer een half procent. Op Albeda’s mi nisterie van Sociale Zaken wordt ook ge zinspeeld op het laten betalen van een BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. FNV-bestuurder Her man Bode heeft ten onrechte gezegd dat de FNV „niet afwijzend staat” tegenover de plannen van minister Albeda van So ciale Zaken om de premies van de volks verzekeringen AOW, AWBZ en AAW niet langer als aftrekpost voor de belas tingen te beschouwen. „Bode is te ver gegaan door dit te stellen”, zo zeiden vertegenwoordigers van de FNV-ambtenarenbonden ABVA en KABO gisteren. De uitlatingen van Bode worden voorbarig genoemd, om dat de zaak eerst moet worden bestu deerd.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4