:Voor dagbehandelingsplaatsen verpleeghuizen V schrijvende lezers CORRESPONDENTEN I s Groepen illegalen in kerken in Zaanstad en Heemstede burgerlijke stand Geen spreekuur Opbrengst Anjercollecte Dagbehandeling KLM wil business- klas ook in Europa DE BEVERWIJKSE COURANT uitgevaren visserijschepen Olieboycot Zeeleeuwtje V ASIELPLAATS IJMOND ONTBONDEN VRIJDAG 4 JULI 1980 IJMOND V 6 i l l I VELSEN GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? Gedacht wordt aan personen die bij voorkeur in de avonduren en tijdens de weekends tijd be schikbaar hebben. Bezit van telefoon en typemachine is noodzake lijk. I I VAN RIXEL zo'n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden zoekt voor eenvoudige journalistieke werk zaamheden in Velsen-Noord, Heemskerk en Beverwijk te (I n< D b( s MT me: nic Gegadigden wordt verzocht hun belangstelling schriftelijk toe te lichten en hun brieven te sturen naar chef redactie IJmuider/Beverwijkse Courant Postbus 18 - 1970 AA IJmuiden. HAARLEM. Het rijk is weer aan zet in het spel om in deze regio te komen tot een weten schappelijk onderzoek naar de spreiding van en de behoefte aan dagbehandeling van patiënten bij verpleeghuizen. In een brief aan het ministerie van Volksgezond heid dringt het Regionaal Overleg Gezondheidszorg Kenne merland (ROGK) aan op meer spoed met het starten van dit on derzoek. Tevens wordt in de brief het standpunt van het ROGK en van de stichting Samenwerkende Verpleeghuizen Kennemerland (SVK) uiteengezet. Als het rijk snel handelt, hoopt de heer Gerrits, de coördinator bij het ROGK, kan over enige maanden worden begonnen met een vooronderzoek. 1 Belanghebbenden willen snel behoeftenonderzoek Een van de dagbehandelingspatiënten tijdens de fysiotherapie. Hektrawler I PIET ARP i (ADVERTENTIE) I I (ADVERTENTIE) I ren onder te brengen. Woordvoerder van het steuncomité in de IJmond, Roel Pomp, die de organisatie van de opvangcentra voor rekening neemt verklaart te ver wachten dat de politie voorlopig geen aan houdingen zal verrichten in kerken waar illegalen zitten. Bij besprekingen met de politie-autoriteiten in Zaanstad en Heem stede heeft hij de indruk gekregen dat slechts Marokkanen, die de kerken verla ten zullen worden gearresteerd. Ook el ders in Nederland wordt gewerkt aan opheffing van de asielplaatsen. Bij het zoeken van kleine opvangcentra heeft het steuncomité veel medewerking ondervon den van de kerken. Deze bleken bereid om naast onderdak ook zorg te dragen voor het levensonderhoud van de illegalen. De acties die de afgelopen weken vanuit de asielplaatsen in ons land zijn gevoerd te gen de 1-novemberwet hebben volgens Roel Pomp weinig succes gehad. Mede hierdoor is op landelijk niveau besloten tot opheffing van de asielplaatsen als ac tiepunten. Daarnaast had het steuncomité de toezegging gedaan aan het college van B en W en buurtbewoners rond de voor malige Emmaschool voor het einde van juni de groep illegalen elders onder te Maandag 23 juni Hektrawler Arie Ouwehand KW. 122, MK. Marco WR. 32. Woensdag 25 juni Hektrawler Jan Maria KW. 171. Donderdag 26 juni Schout Velthuys KW. 49. Maandag 30 juni Mt. Meyert Menno MM. 209, Marry Martin KW. 149, Soli Deo Gloria KW. 152, ML. Michiel KW. 167, MK. Marina IJM. 3, Poolster IJM. 11, Gertjan OVERLEDEN: M. Bakx, 89 jr., weduwe van C. van Diepen, Driehuis; G. Kolle, 66 jr., echtge note van: H. B. Smit, IJmuiden; M. Laan, 81 jr., IJmuiden; G. Wiegman, 74 jr., wedu we van D. J. H. F. van der Wateren, Santpoort; M. van Goethem, 6 jr., IJmui den; W. Loot, 53 jr„ echtgenoot van W. Koopman, IJmuiden. M. C. HOREMAN Haarlem GEBOREN: J. C. Kooij-Determann, z., IJmuiden; J. Kahlé-Franken, d., Santpoort; J. H. Korf de Bie, z., IJmuiden; A. M. Wortman- Broek, z-, IJmuiden. GEHUWD: W. H. van Stipriaan en N. J. Termaat, IJmuiden; M. H. D. Griekspoor en M. J. van den Berg, IJmuiden; J. Koomen en M. P. Timmers, IJmuiden; R. V. de Jonge en E. R. Stellbrink, IJmuiden; F. G. Looij en M. H. de Jong, Driehuis; C. M. van Zut- phen en S. Veldman, IJmuiden. Donderdag 19 juni Hektrawler On derneming I SCH. 90, Voorwaarts VL. 142. Vrijdag 20 juni Hektrawler Johanna KW. 39. B een van in i din tie ruil we Bri N verl deli CRI de niet een reic bou stui trui gen een wer arcl Lie! con ges: ui ja V vc IS gt bi vi gi ni D gi lil vt sc m to r VI gi E Be’ der A blo rij pee 200 dijs ner spr 56, we tiet A 21.( stu anc jes, kik D onv een ren. joni tie moi slag bee bes' C H.C Var K„ der D„ Slu mu V ene A A. Oor ker Wil IJn der mu hof Mn Kal Sar l VELSEN. Maandag vervallen de spreekuren van burgemeester P. J. Molen dijk, de wethouder van sociale zaken J. W. Meijer en de wethouder van ruimtelijke ordening, de heer K. W. Bijl. De wethouder van onderwijs, de heer H. J. Scheeper en de wethouder van perso neelszaken mevrouw A. J. P. van Heel- Montijn houden op woensdag 9 juli geen spreekuur. VELSEN. De opbrengst van de an jercollecte in Velsen is 11.268 gulden. Vo rig jaar was dit 10.363 gulden. Door deze bijdragen kan het anjerfonds weer vele aanvragen van culturele instel lingen honoreren. handelingsplaatsen minder is teveel, von den de directie en het personeel. Nu, een jaar later, is de teleurstelling alweer gesle ten. Een katterig gevoel is gebleven. Bij verpleeghuis Zuiderhout vindt men het jammer dat het eigen spreidingsplan, waarover binnen de regio overeenstem ming was bereikt, niet is overgenomen door het College voor Ziekenhuisvoorzie ningen. Om alle kansen te benutten werd aange drongen op een wetenschappelijk onder zoek. Met dit onderzoek hoopt men duide lijk te kunnen maken hoe groot de behoef te is aan dagbehandelingsplaatsen in de regio. In januari vorig jaar kwam staats secretaris Veder-Smit op bezoek in Ken- nemerland en het ROGK maakte van de gelegenheid gebruik om voor dit onder zoek te pleiten. De staatssecretaris voelde wel voor een dergelijk onderzoek. Later in het jaar werd echter als voor in uw krant stond onlangs een uitge breid artikel over de grote droogte en hongersnood in oostelijk Afrika. Er werd eveneens in vermeld dat Zuid-Afrika op grote schaal voedsel leverde aan zijn zwarte buren. Wat ik nu niet begrijp is waarom dit land door een olieboycot moet worden getroffen. Eenzijdig wilde de Ne derlandse regering een olieboycot tegen Zuid Afrika, zonder de steun van de EEG en Amerika. Een kind kan begrijpen dat door zo’n boycot ook de zwarte buurlan den worden gepakt, want als Zuid-Afrika zonder olie en benzine zit dan kunnen ook de vrachtauto’s en de diesellocomotieven niet rijden. Ook de havenbedrijven ko men stil te liggen. Gevolg zal zijn dat een groot deel van zwart Afrika honger zal lijden. Of gaan misschien de anti-apart- heidsgroepen, de Wereldraad van Kerken, vakbonden en politieke partijen - die da gelijks om een boycot riepen - deze zwarte broeders dan van voedsel voorzien? Als Europa of Amerika voedsel gaat sturen of verkopen, dan zullen die zendingen toch via de Zuidafrikaanse havens en spoorwe gen moeten gaan. Alleen Kenia en Mozam bique beschikken over havens, maar de havens van Mozambique zijn klein en verzand, zodat er alleen schepen tot 22.000 brt terecht kunnen. Landen als Zambia, Zimbabwe, Lesotho, Botswana en Mali kunnen alleen via Zuid-Afrika worden bevoorraad. Een luchtbrug? De Berlijnse crisis heeft bewezen dat, ondanks de hele inzet van de geallieerde luchtmachten, het uiterst moeilijk was die stad van voedsel te voorzien. Nu zullen er duizenden ton nen meer voedsel moeten worden ver- voerd J. W. KONING, Velsen-noord Er is een zeeleeuwtje doodgegooid in een dierentuin (natuurlijk ergerlijk, te be treuren enz.). De baas van de tuin en dus van het diertje is m.i. Nederlands beste spreker voor t.v. over natuur e.d. Toch waarde gesteld dat de onderzoekers zich binnen de huidige norm van veertig plaat sen voor de regio moeten bewegen. Ook deze wijziging stuitte op weerstand in Haarlem. Om tot een oplossing te komen is voor gesteld een vooronderzoek te verrichten naar de richtlijnen die bij het eigenlijke onderzoek gehanteerd moeten worden. Er is al met het rijk overeengekomen dat deze het voor-onderzoek betaalt. Hoe het uiteindelijke onderzoek moet worden ge financierd is nog in studie. De beslissing om zo snel mogelijk met het vooronder zoek te starten is nog steeds niet genomen, zodat het ROGK vorige week per brief op spoed aandrong. Als uit voor-onderzoek en onderzoek blijkt dat de dagbehandeling in een gro tere behoefte voorziet dan door de overheid geraamd, hoopt het ROGK dat in Kennemerland eventueel als proef met deze uitkomst gewerkt gaat worden. Dat betekent uitbreiding van het aantal dag behandelingsplaatsen. Omdat dit een kostbare geschiedenis kan worden is het rijk niet happig. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De grote groep illegalen, die ruim een maandlang onderdak von den in de IJmuidense Emmaschool be gint zich langzamerhand op te lossen. Vandaag vertrekken de laatste tien ille galen uit Beverwijk naar Heemstede waar ze in een kerk worden onderge bracht. Afgelopen zondag verhuisden de illegalen, voornamelijk Marokkanen, naar Het Zwanennest, een gebouw van de Kritische Gemeente IJmond in Bever wijk. Van hieruit zijn eerder deze week 30 illegalen in groepjes van tien naar Her vormde, Gereformeerde en Katholieke kerken in Krommenie, Koog aan de Zaan en Zaandam vertrokken. Veertig illegalen zijn inmiddels individueel bij kennissen elders in ons land ondergedoken of heb ben uit eigen beweging het land verlaten en onderdak in Frankrijk of België ge vonden. Het steuncomité „Illegalen” wijkt met aanwijzing van de nieuwe opvangplaat sen voor groepjes Marokkanen af van het eerder verkondigde streven op de illega len individueel op kamers bij particuiie- brengen. Op 13 juni liep het huurcontract van het schoolgebouw met de gemeente af waarna nog enkele weken respijt werd gegeven. Daarnaast ondervonden buurt bewoners steeds meer overlast van de Marokkanen. Bovendien stapte de politie in Velsen af van de soepele houding je gens de groep in het schoolgebouw. Vori ge week is intensief gesurveilleerd in de nabijheid van de school nadat de politie wekenlang dit gebied had ontweken. Aan vankelijk werden zelfs illegalen, die bui ten het schoolgebouw verdwaalden, net jes door surveillanceploegen bij de asiel plaatsen teruggebracht. In de afgelopen dagen veranderde dit „vriendelijke” op treden drastisch. Tijdens de verhuizing van de illegalen naar Het Zwannennest in Beverwijk werd een illegaal in de nabij heid van het schoolgebouw aangehouden. Deze is inmiddels het land uitgezet. Een andere Marokkaan, die in Beverwijk is opgepakt, wordt nog in arrest gehouden in afwachting van zijn uitwijzing. Volgende week maandag zal het LA- KWABW (Landelijk Actie Komité Wet Ar beid Buitenlandse Werknemers) in overleg treden met staatssecretaris Haars over de illegalenproblematiek. Tegenwoordig wordt niet meer klakkeloos beslist patiënten op te ne men in verpleeghuizen. Alleen als het niet anders kan gaat men ertoe over patiënten op te nemen. In het ver pleeghuis beschikt de medische staf over een aantal hulpmiddelen die ook voor anderen te gebruiken zijn. Er is een afdeling fysiotherapie om de lichaamsfuncties weer op gang te brengen en te houden, een ergo- of arbeidstherapie bedoeld om het er gens mee bezig zijn te bevorderen, een laboratorium voor medische on derzoeken en dergelijke. Als een patiënt slechts een van deze mogelijkheden nodig heeft voor zijn genezing, kan hij ook poliklinisch worden behandeld. De patient komt dan op afspraak en vertrekt direct daarna weer. De dagbehandeling komt hier min of meer mee over een, alleen moet twee of drie maal per week een aantal bezigheden na elkaar worden afge wikkeld. De dag is er wel mee gevuld. Deze patiënten worden met een auto van huis gehaald en aan het eind van de dag kunnen zij weer terug naar huis. Doordat zij nog zelfstandig wo nen blijkt het resultaat van de behan deling groter, is de ervaring. Bijdragen voor onze rubriek „Schrijvende lezers” dienen aan de volgende voorwaar den te voldoen maximale lengte van 250 woorden. Inci denteel kan de redactie overschrijding van deze limiet toestaan, namelijk wan neer zij meent dat het onderwerp van een bepaald ingezonden stuk dit recht vaardigt. ondertekening met naam en woonplaats. Daarnaast moet aan de redactie het vol ledige adres bekend worden gemaakt. anonieme brieven worden niet geplaatst. geen persoonlijke aanvallen. De inhoud van brieven mag’ niet kwetsend, grievend of beledigend zijn. Lezers doen er goed aan hun telefoonnum mer aan de redactie op te geven, zodat deze snel contact kan opnemen, bijvoorbeeld over bekorting van de brief. Lezers zonder telefoon kunnen de redactie meedelen te gen bekorting geen bezwaar te hebben. Indien zij dat niet doen, wordt, in het alge meen gesproken, een te lange brief gere tourneerd. Pieter MM. 14, Eben Haezer IJM. 18, Pie ter MM. 19, Zeearend IJM. 25, Davina IJM. 27, Maarten Cornelia IJM. 44, Swift MM. 115, Alida KW. 22, Willem Adriana KW. 25, Clasina Jacoba KW. 77, Wilma KW. 113, Tiny KW. 145, Wilhelmina KW. 173, Valk KW. 185, Hans KW. 189, Anna Lydia KW. 194, Agatha KW. 214. Dinsdag 1 juni Hektrawler Egmond MM. 36, MK. Eben Haezer IJM. 18, Mi chael Bianca IJM. 24, Zeearend IJM. 25, Marry Jacob KW. 117, Pieter Gijsbertha KW. 175, Johanna Cornelia WR. 57. Woensdag 2 juli MK. Zeearend IJM. 25. hebben zijn grote deskundigheid, enthou siasme en inzet dit niet kunnen voorko men. Hebben de daders hem nooit ge hoord (gezien?) Zijn de daders niet vat baar voor een betoog als het zijne? Kan het misschien iets te maken hebben met slechte voorbeelden? Enige duizenden Ne derlanders schieten op dieren voor hun plezier, vele honderdduizenden vangen vissen voor de sport. Als het onaanvaard baar is om vreugde te ondervinden bij het doden c.q. verwonden enz. van welk dier dan ook, dan is er geen verschil tussen de betontegel en het precisiegeweer. Dan is er geen verschil tussen de zeldzame zee leeuw en het ordinaire konijn. Er zijn m.i. aanvaardbare redenen om als mens dier te zijn met de dieren, dus te doden, maar vreugde eraan ondervinden is daar niet bij. Ik wil maar zeggen, die slechte voor beelden hè, je weet het toch maar nooit. Als die spreker op de t.v. maar wel door gaat en niet de moed verliest. Al blijft er een tienduizendste deel van hangen, het is altijd winst. ONDERTROUWD: G. Ras en H. J. Maas, IJmuiden; M. J. Boudewijn en J. Kraaijenbosch, IJmui den; R. Belt en M. Carlton, Santpoort; G. Plug, Velsen-Zuid, en J. Spalink, M- muiden. patiënt die naar ons toegestuurd wordt weigeren?” De groei van de behoefte aan dagbehan delingsplaatsen gaat, ondanks de huidige normstelling van het rijk, gewoon door. „Het rijk heeft voor de norm, zes procent van het aantal verpleeghuisbedden, ge woon aangehouden wat het minst kost. De behoefte is ooit geschat op zes tot twaalf procent van het aantal verpleeghuis bedden.” Een patiënt die opgenomen is in een verpleeghuis kost per dag ongeveer 150 tot 160. Per week is dit zo’n 1100. De dagbehandeling kost per dag ongeveer 110. Als de patiënten twee tot driemaal per week voor dagbehandeling komen kost dit per week gemiddeld 275. De Janskliniek spreekt van kapitaalver nietiging als een deel van de capaciteit van dit verpleeghuis wordt overgeplaatst naar Zuiderhout, waar vervolgens wat bijgebouwd zal moeten worden. Dit laat ste verpleeghuis heeft overigens al gerui me tijd plannen om enige „functionele ruimtes” bij te bouwen. Dit zijn kantoor ruimtes en dergelijke. Bij de nieuwbouw is rekening gehouden met de dagbehande ling, doordat een paar rustkamers voor patiënten in dagbehandeling zijn voorge steld, evenals toiletten, badkamers en een spoel- en eetkeuken. Directeur Ten Have raamt de totale bouwkosten op dik twee miljoen. De behandelingsruimten zelf zijn al aanwezig. Er kan voor de dagbehande ling gebruik gemaakt worden van de voorzieningen die ook voor de opgenomen patiënten aanwezig zijn. Alleen moeten deze ruimten wat uitgebreid worden, wordt enigszins achteloos opgemerkt. Het verpleeghuis Bornholm is wat de dagbehandeling voor lichamelijk zieke patiënten betreft voorlopig van de kaart geveegd door het departement. De dagbe handeling wordt geheel in Haarlem ge concentreerd, volgens het rijksbeslu.it. De directie van dit Hoofddorpse verpleeghuis betreurt dit, aldus directeur A. J. Weeber. „Het is eigenlijk ondoenlijk om alle pa tiënten uit de Haarlemmermeer naar Haarlem te vervoeren. Bij informeel overleg op het departement is gezegd dat we eerst de dagbehandeling van geestelijk gestoorde bejaarden, waarvoor we acht plaatsen hebben, van de grond moeten krijgen. Daarna kunnen verdere verfij ningen worden aangebracht, waarbij wij hopen dat we ook plaatsen krijgen voor de lichamelijk zieken.” (Van onze correspondent) AMSTELVEEN. KLM en enkele an dere maatschappijen hebben besloten op hun Europese trajecten de business-klas in te voeren voor passagiers die het volle economy-tarief betalen. Komende winter komt de business-klas op de routes van Amsterdam naar Londen en Parijs. Pas sagiers in deze klasse krijgen nagenoeg dezelfde service als eersteklas-passagiers, maar in een economy-stoel. Air France en British Airways, die deze service club-class noemen, willen ook dit in het najaar beginnen. Al Italia, zo heeft president Nordio van deze maatschappij meegedeeld, wacht tot volgend vooijaar. De KLM heeft sinds vorig jaar de busi ness-klas op de routes naar de VS, Cana da, Mexico en op de Noordpool-route naar Japan. Een kleine tien jaar geleden had de KLM in het Europese verkeer de eerste klas afgeschaft. In de afgelopen tijd is echter gebleken dat maatschappijen die de eerste klas op hun Europese traject hadden gehandhaafd, zoals Swissair, pas sagiers onttrokken aan de KLM. Wanneer de resultaten beantwoorden aan de ver wachtingen, zal de business-klas op alle grote Europese routes worden ingevoerd. Bij het verpleeghuis Zuiderhout wordt ingeschat dat de behoefte aan dagbehan delingsplaatsen toe zal nemen. Directeur H. ten Have: „De bevolking is aan het vergrijzen; met de ouderdom komen ook de kwalen en gebreken. Nu al is er een aantoonbare behoefte aan vijftig dagbe handelingsplaatsen, kijk maar bij de Janskliniek. Als de dagbehandeling niet wordt uitgebreid verwacht ik een verdere groei in het aantal verpleeghuisbedden. De groei hiervan is enorm. Tien jaar terug waren er ongeveer tienduizend verpleeg huisbedden. Nu staat al het viervoudige van dit aantal bedden in Nederland. Als het beleid niet wordt gewijzigd hebben we hier binnenkort meer verpleeghuis- dan ziekenhuisbedden.” Ook bij de Janskliniek houdt men er nauwelijks rekening mee dat het aantal dagbehandelingsplaatsen terug moet. Di recteur Kok: „Na de herindeling houden wij twintig plaatsen over. Goed. Dan komt de eenentwintigste patiënt. Moeten we die weigeren? Dat mag ook niet. Elke patiënt hier wordt naar ons doorverwezen en als wij kunnen helpen mogen we dat niet weigeren. Daarom ben ik eerder bang voor een proces omdat we iemand niet hebben geholpen dan voor een proces omdat we teveel mensen onder behande ling nemen. Dus de eenentwintigste komt er. Moeten we dan de tweeëntwintigste Dagbehandeling bij verpleeghuizen is voor onze regio al een bekend begrip. Een jaar of tien geleden begon de directie van het verpleeghuis Janskliniek een experi ment met dagbehandeling. Het financiële risico kwam voor rekening van het ver pleeghuis. De achterliggende gedachte bij dagbe handeling in verpleeghuizen is, aldus de medisch directeur K. Kok: „In plaats van patiënten hier dag en nacht op te nemen is het in sommige gevallen beter hen enkele malen per week hierheen te halen voor behandeling. Daarna kan de patiënt weer naar huis. Het grote voordeel is, dat hij contact houdt met de wereld buiten het verpleeghuis. Bij patiënten die in het ver pleeghuis worden opgenomen valt echter een „hospitaliseringseffect” waar te ne men. Dit houdt in dat de patiënt steeds minder zelf initiatieven neemt, duf wordt en liefst met alles wordt geholpen. Als de patiënt thuis blijft wonen treedt deze ver vreemding niet op, omdat er aldoor wel iets gedaan moet worden. Of het nu bood schappen zijn of de afwas doet er niet toe.” Om met de dagbehandeling te kunnen beginnen heeft de Janskliniek dertig ver pleeghuisbedden „ingeleverd”. Het initia tief sloeg aan en sinds 1977 komen de kosten ervan voor rekening van de AWBZ, de algemene wet bijzonder ziekte kosten. Sinds de dagbehandeling in verpleeg huizen voor vergoeding van het rijk in aanmerking komt heeft het rijk ook meer zeggenschap over de behandeling gekre gen. Zo werd aangedrongen op een sprei- dingsbeleid, en er werd bepaald dat in Haarlem en omgeving niet meer dan veer tig dagbehandelingsplaatsen nodig zijn. Met deze gegevens ging de stichting Samenwerkende Verpleeghuizen Kenne merland aan het werk en kwam met een spreidingsvoorstel. Het aantal dagbehan delingsplaatsen bij de Janskliniek zou worden gehalveerd tot 25 plaatsen, ver pleeghuis Zuiderhout zou 8 plaatsen krij gen en Bornholm in Hoofddorp 7. De Provinciale Raad voor de Volksge zondheid ging akkoord met deze sprei ding, maar het rijk voelde meer voor een later voorstel van het College voor Zie kenhuisvoorzieningen en besliste vorig jaar dat de Janskliniek terug moet tot twintig dagbehandelingsplaatsen. De an dere twintig gaan naar Zuiderhout. Born holm in de Haarlemmermeer houdt geen enkele plaats over. Verzet bij de Janskliniek: dertig dagbe- Op de afdeling fysiotherapie neemt het weer leren lopen een belangrijke plaats in. Op de foto wordt dit geleerd met behulp van een „loopbrug".

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6