Haarlem L’Ingorgo: autofile als spiegel menselijke jungle siegers haarlem ELEKTR. SCHRIJFMACHINES i Meester regisseur Ozu terug uit vergetelheid amsterdam j Nederlandse filmweek Woody Allen terughoudend in diepgravende Interiors uinre P-. 4^ lil BETALING ABONNEMENTSGELD 5.5° Reprise sobere en eenvoudige Tokyo Story attiaW1®5- duinrell, daar kikker .je van op! Charles Boost a 1 I i i a H im n a a a a i Kiekt met .Kodak Aan alle kwartaalabonnees - behalve aan hen, die ons reeds machtigden tot automatisch af schrijven - wordt één dezer da gen de acceptgirokaart voor het 3e kwartaal 1980 toegezonden. Wilt u voor de betaling van het abonnementsgeld alleen gebruik maken van de acceptgirokaart? Eventuele notities op de accept girokaart worden, als gevolg van de mechanische verwerking, niet opgemerkt. Zou u deze apart aan ons willen doorgeven? Dit verzoek om betaling geldt niet indien u reeds heeft be taald of indien u ons in de afgelopen maand opdracht heeft gegeven tot automati sche afschrijving (incasso- overschrijving). Nieuw: Insektenshow en Kikkershow Entree: Het Haarlems bioscoopprogramma van deze week is vergeleken bij dat van vorige week vrijwel intact geble ven: Kramer versus Kramer nog steeds in Luxor, The Fog in Lido, Star Trek in Palace, The spy who loved me in Roxy en La Luna in Studio. Nieuwe filmsensaties zal men dus moeten zoeken in de nachtvoor- stellingen. Daar is in Luxor Hitch cocks fameuze North by Northwest gebleven maar nieuw voor Haarlem is l’Ingorgo van Luigi Comencini waarvan Studio de nachtelijke pri meur heeft. duinrelH,wassenaar ^teL01751-m In Calypso 2 draait deze week dan einde lijk de reeds lang aangekondigde Dirty Picture van Pim de la Parra die zijn beslo ten première beleefde tijdens het laatste Arnhemse filmfestival, begin oktober 1979. Een dergelijke aarzeling bij het uit brengen van een nieuwe film van het des tijds onder het Scorpio-teken samenwer kende duo De la Parra en Wim Verstap pen, zou vroeger niet mogelijk zijn ge weest. Maar dat is alweer enige jaren gele den, het compagnonschap is intussen ver broken nadat Verstappen Dakota met Kees Brusse produceerde en Pim de Suri naamse speelfilm Wan Pipel (Een volk) beëindigd had, dat was omstreeks 1977. Sindsdien is ieder van het onafscheidelijke tweetal zijn eigen weg gegaan. FILM (Van onze kunstredactie) Het ouderlijke paar in Tokyo Story van Yasujiro Ozu. (ADVERTENTIES) |i (ADVERTENTIE) Een bescheiden rentrée want Dirty Picture is een zwijgende film in zwart-wit en kent, behalve prins Pim geen grote sterren. De filmer is ook van een erg eenvoudige intrige uitgegaan dat zich in enkele woor den laat navertellen. De hele handeling concentreert zich rond een Co- lumbiaanse geleerde (Pim de la Parra) die in Calcutta een internationaal congres over tropische geneeswij zen heeft bijgewoond en terugkerend naar huis een In Tokio Story of Verhaal uit Tokio gaat het om de teleurstelingen van een echt paar op leeftijd dat er de moeite en het geld voor overheeft eindelijk eens kinde ren en kleinkinderen te |gaan opzoeken. Wat Ozu onderscheidt van de meer mo derne Japanse regisseurs is dat hij geen sex en geen geweld in zijn films verwerkt, niet uit principe maar omdat zijn visie op bepaalde aspecten van de Japanse samen leving ver verwijderd ligt van genoemde elementen. Ozu is laat door het Westen ontdekt, hij filmde al van ’27 af en volgens de Amerikaanse kenner van de Japanse film, Donald Ritchie, had zijn stijl al voor de oorlog een constante vorm gevonden. De ouders komen tot de deprimerende ontdekking dat van de kinderlijke gene genheid maar bitter weinig is overgeble ven, ieder leidt zijn eigen leventje en daar in is voor de ouders nog maar een erg bescheiden plaatsje overgebleven. Bijzonder ingewikkeld zijn die dromen niet, eerder wat naïef-erotisch al hoeft men daarbij niet in te stemmen met wat Pim de la Parra zelf over zijn film schrijft: „Ik heb mijn best gedaan deze film te maken met dezelfde vrijheid die een romanschrijver heeft. Met Dirty Picture hoop ik de amateurstatus blijvend te hebben veroverd”. Dat is een tè bescheiden doel stelling. TV-kijkers hebben afgelopen week kunnen zien dat De la Parra in Rubia’s Jungle uit 1970 al tot meer in staat was. Men kan zich daarom beter verenigen met een andere tekst van Pim die hij ter inleiding in de pers-folder van zijn film publiceerde en die luidt: „Ik heb geprobeerd deze film met dezelfde onschuld en onbevangenheid te maken als die van de eerste filmmakers”. In ieder geval kan men zich zorgelozer amuseren bij Dirty Picture dan bij de Amerikaanse speelfilm The Jerk (hier vertaald met De Mafkees) die in Nöggërath loopt. Daar draait alles om een zekere Navin Johnson, de aangenomen zoon van een arme Aan die bedoeling beantwoordt l’Ingor- go volkomen. De film begint luchtig met de introductie van verschillende mensen die met de auto op pad zijn gegaan. Ze hebben allemaal dezelfde bedoeling, ze willen zo Snel mogelijk op de plaats van bestemming arriveren en niemand houdt er rekening mee dat er wel iets tussen kan komen waardoor ze hun doel niet zo mak kelijk zullen bereiken. negerfamilie die, als hij verneemt geen lid van de familie te zijn, de wijde wereld intrekt, allerlei baant- Moeder Eve (Geraldine Page) viert haar verjaardag in aanwezigheid van haar dochters en schoonzoon in Interiors. Iedereen probeert op eigen manier aan de verkeerschaos te ontsnappen, gedrags regels gelden niet meer, als in de jungle gaat het recht van de sterkste gelden. Voor een nachtelijke surprise zorgt ook Roxy dat na een jaar opnieuw Interiors teerd, kleine ruzies gaan over in handge meen of vulgaire scheldpartijen. jes door onhandigheid verliest maar tenslotte schat rijk wordt middels een eenvoudige uitvinding waar door de bril niet kan afzakken van de neus. Maar Navin raakt zijn rijkdommen even snel kwijt als hij ze vergaard heeft, hij wordt een haveloze zwerver die uiteindelijk door zijn gekleurde peetouders, inmid dels rijk geworden dankzij zuinig beheer van het geld dat Navin hun maandelijks stuurde weer in hun midden opgenomen wordt. Maar Eve, een adembenemende rol van Geraldine Page, is door haar beroep hy- per-sensitief en geestelijk lichtelijk labiel geworden. Ze kan urenlang rondlopen om een pas gekochte vaas naar kleur en vorm de juiste plaats in het huis te geven. In haar toestand kan ze een scheiding, zelfs al is die voorlopig slechts tijdelijk, niet verdragen. En ze stort helemaal in als blijkt dat haar man een vriendin heeft met wie hij wil trouwen waardoor hij voor goed uit haar leven zal verdwijnen. Deze ontwikkeling geeft haar geen andere mo gelijkheid dan een einde te maken aan haar zinloos geworden bestaan. Tijdens een familiereünie in een strand huis aan de Stille Oceaan waarop vader een nieuwe vrouw voorstelt aan zijn meer derjarige kinderen, loopt Eve de zee in en UTRECHT. Cineast en bioscoopex ploitant Jos Stelling onderneemt pogin gen om het gat te vullen dat op de festi- valkalender is ontstaan na het wegvallen van de Cinemanifestatie. Eind oktober denkt hij in zijn Utrechtse Springhaver- theater een Week van de Nederlandse Film te organiseren en daarvoor heeft hij al steun verkregen binnen het Genoot schap van Nederlandse Speelfilmma- kers, met name van Wim Verstappen en Matthijs van Heijningen. En er zijn subsi dieaanvragen ingediend bij het ministe rie van CRM en de gemeente Utrecht. Extra luister moet er aan deze filmweek worden bijgezet via het uitreiken van prij zen in de diverse vakgebieden van de Nederlandse cinema (beste regie, beste scenario, beste fotografie etc.), min of meer naar analogie van de Oscars in de Verenigde Staten en de Césars in Frank rijk. Jansstraat 53 - Tel. 023-327574 Zijn naoorlogse films houden zich voorna melijk bezig met verhoudingen tussen ou ders en kinderen in deze tijd waaraan C zu conclusies verbindt omtrent de betrekke lijkheid en de ontoerekendheid van we derzijdse gevoelens die ook voor het Wes ten gelden. Wim maakte met Frans Rasker als producent Pas torale 1943 naar de roman van Simon Vestdijk en voor Rob Houwer Produktie Grijpstra en De Gier naar de speurdersroman van Jan Willem van de Wetering en Pim ging aan het schrijven (Prins Pim, Scotty) en werkte tussen de bedrijven door aan een come-back waarvan het resultaat deze week in negen theaters kan worden bekeken. Comencini heeft met deze zwarte come- die, volgens eigen zeggen, „een fresco wil len maken van de Italiaanse samenleving die niet in staat is om de echte problemen aan te pakken en over futiliteiten blijft doordiscussiëren”. Wat regisseur Carl Reiner met deze uitzonderlijk vervelende nonsensfilm bedoeld heeft, valt moeilijk te raden, vooral omdat dit onnozel produkt met het irriterende spel van Steve Martin als De Mafkees nauwelijks prikkelt om achter bedoelingen en bete kenissen te komen. Misschien is de opzet geweest een traditioneel aspect van het filmmelodrama te paro diëren (in de geest van het stripboek The Serial van Cyra McFadden), maar dan is regisseur Reiner die eerder. The Russians are coming, The Comic en Oh, God maakte, in die bedoelingen blijven steken en heeft hij het niet verder gebracht dan een soort melige grappigheid die het kijken naar The Jerk tot een beproeving maakt. weekje gaat uitrusten in Amsterdam. Van het ogen blik af dat hij zich in hotel Krasnapolsky op de Dam heeft laten inschrijven kan deze dr. Ignacio Cosso zich in de belangstelling van talrijke vrouwen ver heugen met wie hij op straat en in zijn hotelkamer gemakkelijk contact krijgt. Meer gebeurt er nauwe lijks en waar de film als aanvullende titel Dream Power heeft meegekregen mag men rustig conclude ren dat veel wat zich in Dirty Picture afspeelt aan de droomfantasie van dr. Cosso is ontleend. De nu 64-jarige Italiaanse filmpionier kan het zich nu eindelijk permiteren de volle waarheid er uit te gooien nadat hij eerst met een vriendelijke en vrolijke in troductie de toeschouwers op een ver keerd spoor heeft gebracht wat betreft zijn ware bedoelingen met l’Ingorgo. Een rolbezetting met louter bekende namen zal Annie Girardot, Marcello Mastroianni, Patrick Dewaere, Fernando Rey, Ugo Tognazzi, Gérard Depardieu, Miou Miou en Alberto Sordi draagt in niet geringe mate bij aan een voortrefelijk geslaagde film die tot het beste gerekend kan wor den wat Comencini in zijn lange carrière gemaakt heeft. van Woody Allen op het programma heeft genomen. Misschien herinnert men zich nog dat met Interiors de reeks filmkluch- ten van de veelzijdige komiek Woody Al len op een nogal radicale manier doorbro ken werd, niet in de laatste plaats door zijn afwezigheid op de lijst van medespe lers. Terecht vertoont Allen zich niet in de Bergman-achtige tragedie zoals hij dit maal maakte op een scenario dat hij sa men met zijn trouwe tegenspeelster Diana Keaton had geschreven. Interiors is een huwelijksdrama over een welgestelde vrouw van middelbare leeftijd die door haar man in de steek wordt gelaten en aan deze crisis in een langjarig huwelijk ten gronde gaat. In eerste instantie kondigt de echtgenoot (E.G. Marshall) aan dat hij zich tijdelijk terugtrekt om de sleur te doorbreken waarin zijn leven verzand is en om zijn vrouw die als over-esthetische binnenhuisarchitect een irriterende fac tor is geworden tot inkeer te brengen. Van de vriendelijke Luigi Comencini, zoals we die kennen uit charmante sociale komedies Delitto dAmore) en ontroeren de melodrama’s (Imcompreso) is intussen ook niet veel meer overgebleven. In zijn onbarhartige schildering van een aftake lingsproces dat zich aan de wachtende automobilisten en hun medepassagiers voltrekt toont hij zich een pessimistische moralist die zich van een dagelijkse ge beurtenis als een verkeersopstopping be dient om onze samenleving te omschrij ven als een maatschappelijke jungle. Met een soberheid van vertellen en ook van uiterlijke vormgeving die typerend is voor de filmer wordt dit naar sentimenta liteit neigende onderwerp teruggebracht tot een alledaagse gebeurtenis waarin het leven in allerlei kleine details en nuance ringen gevangen wordt. Met uiterst een voudige middelen weet Ozu de toeschou wer bij dit menselijke drama over de „vergeetachtigheid” van gevoelens, dat voor het Westen zeer herkenbaar voor komt, te betrekken. Met een andere première die als De Vrijbus in het Rembrandtplein Theater loopt en met een reprise van What’s New Pussycat in Alhambra I wordt het angstig vermoeden niet weggenomen dat de Amster damse bioscoopprogrammering langzamerhand een provinciaals niveau bereikt heeft. Even buiten Rome gaat het al mis, er is een verkeersopstopping en voorlopig zit de boel muurvast. In het begin vindt nie mand dat nog erg, men denkt aan een klein oponthoud en maakt van de gelegen heid gebruik de auto te verlaten, de benen wat te strekken, een praatje te maken of aan een natuurlijke behoefte gevolg te geven. Maar als de file aangroeit en er geen schot blijkt in te zitten worden de gemoederen onrustig. De vriendelijke rei zigers van daar straks raken sneller geïri- laat haar gezin in een verdeelde situatie achter. In een terughoudende en sobere stijl die men niet zo dadelijk bij Woody Allen aanwezig zou veronderstellen, heeft deze het drama van tegenstrijdige karak ters in beeld gebracht en daarbij ook blijk gegeven van zijn bekwaamheid als ac- teursregisseur die prachtige creaties uit zijn spelers weet te halen. Naast Geraldi ne Page als Eve is het vooral Maureen Stapleton als de tweede echtgenote die beter inzicht in de problematiek van Inte riors weet te geven. Zij vertegenwoordigt de lichtelijk vulgaire kant van de Ameri kaanse samenleving en tegelijk het voor Amerika gezonde egoïsme dat zich niet verliest in schoonheidsdromen maar de realiteit van het leven weet te accepteren. In kleiner formaat is die tegenstelling ook aanwezig bij de dochters die van hun moederzijde geërfde artistieke ambities stuk zien lopen tegen een materialistisch ingestelde maatschappij. Een diepgraven de film die terecht aansluit op de Berg- man-cyclus van Roxy. Die onbevangenheid vooral domineert in de film en laat ons onschuldig meegenieten bij het zien van dr. Cosso als een vorst in een fiets-riksha, van al het vrouwelijk schoon waarmee Rosso’s hotelkamer ge stoffeerd wordt en van de aanblik van het Nationaal Monument op de Dam dat bij herhaling als een onmiskenbaar fallus-symbool tussen de beelden opduikt. De films van Ozu behoeven niet hele maal onbekend te zijn voor de filmvrien- den hier. In 1964 gaf het Nederlands Film museum, toen nog residerend in het Ste delijk Museum een overzicht van het werk van de Japanse meester die kort daarop op zestigjarige leeftijd overleed. Toen werd ook Tokyo Monogatari zoals de film oorspronkelijk heet ten doop gehouden en door de aanwezige critici met grote be wondering ontvangen. Nu het werk op nieuw door Film International in Rotter dam vertoond is en in roulatie is gebracht wordt de indruk gevestigd dat we nu eerst met Ozu in contact worden gebracht. Dat berust op een miskenning van het pioe- nierswerk dat het Filmmuseum in zijn „goede” jaren verrichte. Maar het bete kent tegelijk de „vergeetachtigheid” van de filmpers en het nut van dit soort herha lingen. Na een retrospectief van Kurosawa- füms is Kriterion gebleven in de Japanse sfeer en is begonnen Japanse films uit de vijftiger jaren die hier vrijwel onbekend zijn, op het doek te brengen. Zo vertoont het theater in de Amsterdamse Roeter- straat dat nieuwe betekenis heeft gekre gen als „outlet” voor de filmcollectie van Film International, deze week naast de reprise van De Sica’s Umberto D (’s a- vonds 20.30 en 23.00) in de vooravond om 18.00 Tokyo Story van Yasujiro Ozu, een film uit 1953. Film-Inn Zandvoort (Prinsesseweg 34, Zandvoort), vertoont zaterdagavond de film Solaris van regisseur Andrej Tar kovsky. Gebaseerd op een verhaal van de Poolse science-fiction schrijver Lem, speelt Solaris zich af in de ruimte rond de astronaut-psycholoog Kelvin. Tarkovs ky’s film is vooral baanbrekend door de manier waarop een wezen van een andere planeet die zich tracht aan te passen aan de levenswijze van de mens in beeld wordt gebracht. Aanvang 21.00 uur. Het is de bedoeling van Stelling dat die Nederlandse filmweek een jaarlijks te herhalen gebeurtenis gaat worden, die van ten minste nationaal belang wordt: een vast ontmoetingspunt voor iedereen die zich in Nederland met film bezig houdt. Er moet ruimte worden gecreëerd voor symposiums en er zou gelegenheid moeten komen om al dan niet terecht geflopte Nederlandse films een herkan sing te geven. Door CRM gesubsidieerde films zouden er in première gebracht kun nen worden en het zou een ideaal podium kunnen zijn voor het presenteren van de jaarlijkse eindexamenwerkstukken van de filmacademie. Pim de la Parra als dr. Cosso en een van de vele schoonheden in Dirty Picture. Onbevangenheid domineert Dirty Picture F te -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9