tour de France HINAULT: HET GAAT BETER tourpuntiq Thevenet Mijn gezondheid gaat nu I voor” tour-resultciten o §21 e e ie 1 rJ* ZATERDAG 5 JULI 1980 Dinan Montort Maxent |X|Maure de-Bretaqne Pipriac Beslé Blain NANTES i Gezondheid Nancras gssSaujon rant Mortagne-sur-Gironde Doping l n 12 iar” BROCHEFORT Les Places BORDEAUX Le Lac 9eRIT 203,5 km Temple-de-Bretagne fSTMALC St.-Ciers 7.7.80 KI 1OeRIT Blaye 162 km St.-André-de-Cubzac SPORT Oosterbosch 20 en emen 3 Thevenet: „Nog één keer schitteren in de Tour". f leuwÈ 0 uur zoitf eren (Van onze sportredactie) SAINT MALO Met nog veertien etappes voor de boeg hebben de Raleighs van Peter Post reeds hetzelfde aantal ritoverwinningen als vorig jaar te pakken. Na de successen in de ploegentijdritten en de eerste plaatsen van Jan Raas, Henk Lubber ding en weer Jan Raas, maakte Bert Oosterbosch het halve dozijn vol. Hij deed dat via een magistrale solo, die hij zelf overigens minder heroïsch vond dan enkele honderden Nederlandse supporters op de tribunes van de Boulevard Léonce-Demalvilain. Zij juichten hem hartstochtelijk toe. Ineens was het afgelopen. Opeens bleek, waarom Thevenet het ene jaar alles en het daaropvolgende seizoen vrijwel niets kon. De kwaal van de doping had ook hem getroffen. Thevenet was wel zo eerlijk om toe te geven, dat hij op weg naar de hoogste toppen van de wielerroem naar de fles met hokus pokus greep. En niet alleen naar de fles met stimulantia, die in de wielerwereld (plus andere takken van sport) veelvuldig ge bruikt wordt. Thevenet werd „geprepareerd” met middelen, die lange tijd niet opgespoord konden worden in de gebruikelijke anti-dopingcontroles. Tijdens een interview met een verslagge ver van L’Equipe gaf Thevenet openhartig toe dat hij zijn superklasse vaak had bewerkstelligd door middel van een cortisonepreparaat. „Vandaar,” aldus Thevenet tegen de Fran se verslaggever ruim een jaar geleden, „dat ik in een ziekenhuis terecht kwam. Ik wil als een gezonde man naar huis en ik wil (Van onze sportredactie ROUEN Het is nog niet lang geleden, dat Bernard Thevenet aan start en finish van een Touretappe omringd werd door tientallen reporters en honderden autogrammenjagers. Hij was, de tweevoudige winnaar van La Grande Bouclé in 1975 en 1977, een vedette. Een idool voor miljoenen Fransen en niet-Fransen. Nu is het anders. Bernard Thevenet wordt weliswaar nog herkend door de massa als hij langs de dranghekken rijdt, maar het publiek wordt niet meer zoals vroeger razend enthousiast. Een groet, een wuivend gebaar, meer niet. Bernard Thevenet is gewoon een van de velen, die deel uitmaken van het peloton waarin Hinault, Zoetemelk, Pevenage, Van de Velde, Lubber- ding, Pollentier, Nilsson, De Muynck, Agostinho, Van Impe en wereldkampioen Jan Raas de meeste aandacht opeisen. De route-organisatie besloot daarom de nieuwe regel pas van de dertiende (Pau-Luchon) tot en met de negentiende etappe (Voreppe-St. Etienne) door te voeren. In andere etappes is het „guillo- tine-reglement” van kracht. Hans Langerijs heeft gisteren in de achtste etappe zijn eerste geld verdiend. De coureur uit Blokker won in Saint Bij Peugeot, de stal waartoe Bernard Thevenet sedert zijn debuut als beroepsrenner had behoord, was na tien jaren plotseling geen plaats meer voor het idool van weleer. Kleinere sponsors, die in de donkerharige en knappe Fransman nog wel een stuk reclame zagen, dachten er anders over. Thevenet koos tenslotte voor een Spaanse firma (Teka), vooral omdat zijn landgenoot Dominique Sanders bij de directie een goed woord je voor hem had gedaan. De tweevoudige winnaar van de Tour werd derhalve ploegmakker van Thaler, Esparza, De Jonckhee- re, Lejarreta, Fernandez, Alfonsel, Mayoz en nog een handjevol Spanjaarden, van wie men alleen op het Iberisch schiereiland het bestaan kent. Na de ronde van Spanje, die voorafgegaan was door een mislukte Parijs Nice („Ik wilde niet meer verder de ontberin gen van het winterse weer trotseren”) volgde de Dauphine Liberé. In deze etappekoers door het alpengebied, waar Johan van de Velde zijn komst als crack onderstreepte, werd Thevenet opnieuw opgemerkt. bovendien de sport die me veel roem en geld bezorgde nog niet vaarwel zeggen.” Georges de Reintembault een premie- sprint en verdiende daarmee 250 gulden. Op weg naar Bordeaux zal menig Neder landse coureur zich extra gemotiveerd voe len. Door de vier opeenvolgende Nederlandse triomfen van 1952 tot en met 1955 (toen achtereenvolgens Dekkers, Nolten, Faanhof en Wout Wagtmans zegevierden) heeft Bor deaux de naam van „Nederlandse etappe- stad" gekregen. De laatste Nederlandse zegé was in 1976 toen Gerben Karstens de bloe men ontving. Na de start in Rochefort-sur- Mer is er een route van 162 kilometer naar Bordeaux uitgezet met een klim van de vierde categorie (na 79 kilometer) en drie rushes met bonificatie. zoekt rieuze or ge- vacan- o ond n be* goed g. Tel. 18-2C imer. Hout 1.30r Op de Mont Revard streed hij zelfs in de eerste gelederen. „Demarreren zoals vroeger kon ik niet. Vergeet bovendien niet dat ik inmiddels een stuk boven de dertig ben en dat mijn gezondheid me te lief is om nog bovenmenselijke inspanningen te doen. Op de Mont Ventoux smaakte ik niettemin het genoegen dat enkele toppers van mijn vroegere werkgever Peugeot (Kui per en Laurent -red.) me niet konden volgen. Ik had toen wel eens het gezicht willen zien van de chef d’equipe Demuer.” Revanchegedachten en sportieve eerzucht voeren dus bij Ber nard Thevenet de boventoon. Hij weet dat hij geen vedette meer is, maar hij geniet als hij constateert, dat hij weer enkele klassen beter rijdt dan in augustus vorig jaar, toen hij zelfs de niet eens zo lastige ronde van Duitsland vroegtijdig moest verlaten. „Als het weer eindelijk zonnig wordt, als de koude regen en die vervloekte kasseien tot het verleden behoren, dan zullen ze nog een keer zien, dat Thevenet niet afgeschreven is,” herhaalt de in St. Julien de Civry geboren Fransman, die 1.79 meter lang is en een koersgewicht van 72 kilo heeft. „Ik haat het slechte weer en de slechte wegen. Begrijp me goed: ik beweer niet dat ik Hinault, Zoetemelk en de anderen angst inboezem, maar als ik straks in het hooggebergte mijn dag heb wil ik het nog wel eens zien. Eén enkel persoonlijk succes het zou mijn Tour goedmaken en mijn afscheid van de wielersport op het einde van dit seizoen vergemakkelijken. Eén ding staat in ieder geval vast: mijn gezondheid staat nu bovenaan. Ik wil door de goede deur naar buiten en als Teka bereid is om mij een hoger jaarsalaris te betalen dan het bedrag waarvoor ik dit jaar binnenkwam, knoop ik er misschien nog wel een seizoen aan vast. Waarom niet? Als de flets aan de kant gezet wordt, hoef ik me trouwens evenmin zorgen te maken. Ik ga in zaken. Een soort familiebedrijf in de hotelsector. Daarnaast is het niet uitgesloten dat ik bemoeienis krijg met huizenverkoop. Ik ben nog niet versleten. De wielersport is voor mij al lang niet meer het einde.” an BE- irzame 023' lizen. e.a 3467 UBA- sk, 7 3543- e land- al: 023- i wet et op Ms U m' OTER- >or al- □haafd I. 020- Open i zat wachtende houding, noemde hij een van zelfsprekendheid, „omdat er veel betere sprinters als ik present waren”. Met name Thurau en Ludo Delcroix werden door Oosterbosch gevreesd. Naarmate het aan- komstparcours in Saint Malo dichterbij kwam, liet Oosterbosch zijn afwachtende houding varen. Dat stuitte weer op verzet van Didi Thurau, die in deze fase blijk baar minder last van de verkoudheid had dan hij na afloop zou vertellen. ,,Hjj pakte me steeds terug”, vertelde de ritwinnaar over de Westduitser, die na de ontwikkelingen rond de contra-expertise uiteraard extra gebrand was op een suc ces. Thurau wilde tenslotte het zekere voor het onzekere nemen en dook in zijn eentje de ruimte in. Levavasseur sprong naar hem toe, waarna Oosterbosch niet alleen bij de twee leiders aanhaakte, maar meteen doorging. Vanaf dat moment werd de strijd zo overzichtelijk dat het immense peloton als het ware de ontwik kelingen in de spits van de karavaan kon volgen. Jan Raas deed het gadeslaan van Oosterbosch op vertrouwde wijze. Hij zat op het vinkentouw om toe te slaan als zijn jonge ploegmakker alsnog moest capitu leren. Oosterbosch stak trouwens niet onder stoelen of banken, dat hij „ondanks de solo nog altijd in Jan Raas de grootste kanshebber voor de etappewinst zag”. Blijkbaar was Joop Zoetemelk niet zo goed met de situatie op de hoogte, want het deed in ieder geval vreemd aan dat de best geklasseerde Nederlander nogal hard op kop van de hoofdmacht fietste bij het ingaan van de laatste der twee plaatselijke ronden. Jan Raas nam ten slotte bij Zoetemelk alle twijfels weg door hem toe te schreeuwen dat welis waar Thurau c.s. ingelopen waren, maar dat Oosterbosch nog wel degelijk op kop reed. „Fijn voor zo’n jongen als Bertje”, sprak Raas, toen hij naar de huldiging van zijn ploegmakker keek. „Ik zou na tuurlijk alles in het werk gesteld hebben om de rit te winnen, als hij was ingelo pen. Zoals het nu ging is het niettemin beter voor de ploeg”. elegen in ha ls nog en te open 023- Na de eerste rustdag in deze Ronde van Frankrijk zet de karavaan koers van St. Malo naar Nantes. Een aankomstplaats die Gerard Vianen lang zal heugen. In zijn zevende Ron de van Frankrijk boekte hij daar in 1974 zijn eerste etappewinst na een korte demarrage, die hem op de streep acht seconden voor sprong op het sprintende peloton opleverde. De zondagrlt gaat over 203,5 kilometer en bevat twee colletjes van de vierde categorie (na 8.5 en na 51,5 km). Verder de bekende rushes met bonificatie. (Van onze sportredactie) SAINT MALO Het gaat beter met de rechterknie van Bernard Hinault. De spierpijn die donderdag de gemoederen in de Ronde van Frankrijk danig bezighielden en aanlei ding vormden tot tal van uit eenlopende speculaties, hin derden hem vrijdag tussen Fiers een onbeduidend vlekje op de Franse landkaart en Saint Malo aanzienlijk minder dan de dag tevoren in de ploegentijdrit. „Ik ben te vreden”, zei Hinault, die zelfs weer een beetje kon lachen. irank- >esch t 6-3 nt tqt luimt I. Ge- Ook id age Nwé Hinault hoopt dat de rustdag van vandaag in de Bretonse kustplaats Saint Malo vol doende zal zijn om alle kom mer van de laatste twee dagen kwijt te raken. En dat hij die het liefst in volstrekte afzonde ring zou doorbrengen. Alle af spraken voor interviews en an dere plichtplegingen werden ranol-, f klein f „Ha- ice et ^Mou/inèl/eim Braud-et 1 St.-Louii SUR MER „Natuurlijk is het fijn om als tourdebu- tant een rit te winnen”, zei de 22-jarige wereldkampioen der achtervolgers. „De manier waarop ik het deed is evenwel heel simpel. Na de demarrage gewoon alles uit de kast rijden en hopen dat je niet terug gepakt wordt”. Bert Oosterbosch wilde, hoe vreemd het ook klonk, het moment waarop hij uit de versplinterde kopgroep wegsprong niet als bewust gekozen kwali ficeren. „Ik dacht dat het nog maar 5 kilometer in plaats van 10 was”, vertelde hij. „Trouwens, ik had geen tijd om te wikken en te wegen. Je springt. Punt uit. Nadenken doe je later”. Luttele seconden nadat Bert Ooster bosch zijn vierde overwinning dit seizoen had behaald (eerder won hij de Ronde van Luxemburg, een criterium in IJsselsteyn en een etappe in de Vijfdaagse van Duin kerken), slikte Sean Kelly een grote te leurstelling weg. De Ier in Belgische wie- lerdienst wist niet wat hij hoorde toen Jan Raas hem toescheeuwde dat hij gesprint had voor de tweede plaats. „Eerlijk, was er iemand weg?”, vroeg Kelly aan de wereldkampioen, nog voordat beiden van hun fiets waren gestapt. „Jazeker”, luidde het antwoord van Jan Raas. „Anders zou je trouwens met mij nog niet zijn klaar geweest”. Henk Lubberding grinnikte, toen hij hoorde dat Kelly en sommige anderen niet wisten dat Oosterbosch als enige van de vijf vluchters overeind was gebleven. „Ze zoeken het maar uit”, zei de ritwinnaar van afgelopen zondag. „Ondanks de ver koudheid waarmee ik en verschillende ploegmakkers kampten, hebben we alle reden om in goede stemming aan de rust dag te beginnen. Ook na de zesde ritzege zullen we het niettemin zonder champag ne doen. Er staan nog belangrijker dingen op het programma”. De kopgroep waaruit Bert Oosterbosch in de laatste 10 kilometer wegvluchtte, was tot stand gekomen na een uitval van de Fransman Levavasseur, die eerst Thu rau en vervolgens Oosterbosch, Legeay en Ludo Delcroix op zijn dak kreeg. Ooster bosch beperkte zich aanvankelijk tot mee raden, alhoewel hij opmerkte dat hij „de laatste 60 kilometer van de rit geen dikke benen meer had zoals in het begin, toen er nog duidelijk van vermoeidheid sprake was”. Dat de naar Oudenbosch verhuisde Eindhovenaar zich beperkte tot een af- 6.7.80 nc. on- m. on- I. die zen en houdt 6519 al aan dat hij hem dat betaald zou zetten. En Guimard voeg de er aan toe: „Ik vind het normaal dat er aangevallen wordt als Bernard minder sterk is. Wat moeten ze an ders. Maar zo’n boniflcaties- purt van Zoetemelk... Natuur lijk zal hij zeggen dat hij acht seconden op Lubberding wil de pakken om voor hem te komen. Ik heb daar sterke twijfels over. Wij hebben zoiets in ieder geval nog nooit gedaan. Ook niet toen Zoete melk in 1976 last van een steenpuist had”. De ritzege van Bert Oostersbosch in St. Malo betekende de tachtigste Neder landse etappe-overwinning in de Ronde van Frankrijk. De triomftocht begon in 1936 met Theo Middelkamp. De meeste Nederlandse etappezeges staan op naam van Joop Zoetemelk, die overi gens van alle actieve coureurs de mees te Ronden van Frankrijk heeft gereden. Zoetemelk zegevierde negenmaal. De tweede plaats wordt gedeeld door drie man, die elk zeven ritten wonnen. Dat zijn Jan Janssen, Gerrie Knetemann en Jan Raas. Moei- toilet i!® Uitslag achtste etappe van Fiers naar St. Malo over 164.2 km: 1. Bert Oosterbosch (Ned-Post) 4.21.04, 2. Sean Kelly (ler-De Kimpe) 4.21.17, 3. William Tackaert (Bel-De Bruyne), 4. Jan Raas (Ned-Post), 5. Guido van Calster (Bel-De Kim pe), 6. Klaus-Peter Thaler (Wdl-Perurena), 7. Yvon Bertin (Fra-Guimard), 8. Benny Vermeu len (Bel-Lauwers), 9. Jos Jacobs (Bel-Gode- froot), 10. Jacques Osmont (Fra-Lauwers), allen dezelfde tijd als Kelly, 11. Erich Jagsch (Oos- Lauwers) 4.21.17, 12. Jacques Bossis (Fra-De Muer), 13. Marc Renier (Bel-Lefèvre), 14. Philip pe Durel (Fra-Lauwers), 15. Louis Gauthier (Fra-Danguülaume), 16. Pol Verschuere (Bel- Godefroot), 17. Regis Ovion (Fra-Altig), 18. René Martens (Bel-De Bruyne), 19. Paul Sherwen (Gbr-Crepel), 20. Johan van de Velde (Ned-Post), 21. Wilmann (Noo-Altig), 22. Van Vliet (Ned- Post), 23. Heirweg (Belg-De Bruyne), 24. Van- overschelde (Fra-Crepel), 25. Bourreau (Fra-De Muer), 26. Linard (Fra-De Muer), 27. Levavas seur (Fra-Danguillaume), 28. Wayenberg (Bel- Godefroot), 29. Friou (Fra-Danguillaume), 30. Jourdan (Fra-Crepel), 38. Maas (Ned-De Bruy ne), 49. Priem (Ned-Post), 52. Jonkers (Ned- Lauwers), 55. Zoetemelk (Ned-Post), 64. Knete mann (Ned-Post), 66. Langerijs (Ned-De Bruy ne), 68. Lubberding (Ned-Post), 74. Kuiper (Ned- De Muer), 85. Stamsnijder (Ned-De Bruyne), 110. Schipper (Ned-Lefèvre), allen 4.21.17, 118. en laatste: Hubert Arbes (Fra-Guimard) 4.24.14. „In de laatste omlopen, toen ik bijna alleen aan de leiding heb gereden, had ik nog wel wat last, maar dat was niets in vergelijking met don derdag”. dan ook afgezegd. Niet alleen de regenwolken, die via een touwtje aan de auto van tour- directeur Felix Levitan boven het peloton leken te worden meegesleept, verdwenen giste ren dus goeddeels, ook de grauwsluier die het kamp van Hinault en aanhang een dag overdekte was vrijwel weg. Wanneer Hinault zijn slech te dagen goed doorkomt, kan Joop Zoetemelk de borst nat maken. Zijn bonifleatiespurt heeft binnen de gelederen van de ploeg-Guimard kwaad bloed gezet. Hinault kondigde De organisatie van de Ronde van I Frankrijk heeft naar aanleiding van een protest van de ploegleiders het plan gewijzigd om na elke etappe de laatste renner in het algemeen klassement uit de strijd te nemen. In een door alle I ploegleiders ondertekend verzoek- 1 schrift werd tourbaas Felix Levitan ge- vraagd begrip op te brengen voor de I inspanningen die de coureurs moeten leveren. Peter Post weigerde in eerste instantie aan de actie mee te werken, omdat reeds in november het regle- mentsartikel bekend was. Uiteindelijk J diende hij het „algemeen ploegleiders- belang” en daarmee dat van de renners toch. Algemeen klassement: 1. Pevenage (Bel-Go- defroot) 40.34.39, 2. Bazzo (Fra-Crepel) op 2.20, 3. Hinault (Fra-Guimard) op 3.56, 4. Joop Zoete melk (Ned-Post) op 5.56, 5. Lubberding (Ned- Post) op 5.59, 6. Kuiper (Ned-De Muer) op 6.20, 7. Van de Velde (Ned-Post) op 6.41, 8. Claes (Bel- Godefroot) op 7.24, 9. Bonnet (Fra-Guimard) op 9.16, 10. Vandenbroucke (Bel-Crepel) z.t., 11. Bemaudeau (Fra-Guimard) op 9.25, 12. Perret (Fra-De Muer) op 10.04, 13. Chassang (Fra-Gui- mard) op 10.29, 14. Schepers (Bel-De Bruyne) op 10.46, 15. Simon (Fra-De Muer) op 10.54, 16. Jones (Gbr-De Muer) op 10.56, 17. Knetemann (Ned-Post) op 11.02, 18. Vertinden (Bel-Gode- froot) op 11.05, 19. De Muynck (Bel-De Kimpe) op 11.05, 20. Seznec (Fra-Danguillaume) op 11.22, 21. Martin (Fra-Danguillaume) op 11.23, 22. PoUentier (Bel-De Kimpe) op 11.25, 23. Nils son (Zwe-Danguillaume) op 11.56, 24. Nullens (Bel-De Bruyne) op 12.15, 25. Van Impe (Bel- Lefèvre) op 12.30, 26. Kelly (ler-De Kimpe) op 13.42, 27. Bertin (Fra-Guimard) op 14.24, 28. Agostinho (Por-Altig) op 14.31, 29. Duclos Lasal le (Fra-De Muer) op 14.38, 30. Linard (Fra-De Muer) op 14.52, 42. Maas (Ned-De Bruyne) op 18.45, 48. Jos Schipper (Ned-Lefèvre) 19.57, 56. Jan Jonkers (Ned-Lauwers) op 21.14, 61. Jan Raas (Ned-Post op 22.33, 66. Leo van Vliet (Ned- Post) op 23.27, 75. Oosterbosch (Ned-Post) op 26.04, 80. Langerijs (Ned-De Bruyne) op 28.53, 87. Priem (Ned-Post) op 30.31, 98. Stamsnijder (Ned-De Bruyne) op 34.12, 118 en laatste: Juan Pujol (Spa-Carrasco) op 1 uur 5 min. 12 sec. Hij heeft er vrede mee, de slanke crack van weleer, hetgeen niet wil zeggen, dat hij alleen nog maar een meerijder is in het grootste professionele wielerspectakel van Europa. „Ik heet nog altijd Thevenet,” zegt hij lachend tijdens een rustig moment in de tiende Ronde van Frankrijk waaraan hij deelneemt. „Hinault hoeft van mij overigens niets te vrezen. Zoetemelk evenmin, maar ik hoop wel vurig, dat er een dag komt, waarop ik iedereen kan bewijzen dat ik er nog ben. Als de slechte weersomstandigheden definitief tot het verleden beho ren, komt de tijd waarop ik gewacht heb. Tegelijk met de zon rijden wij naar het zuiden, naar de cols van de Pyreneeen en de Alpen, en dat is nou eenmaal mijn terrein. Daar wil ik nog een keer toeslaan.” Bernard Thevenet bouwde sedert zijn debuut als beroepsren ner in 1970 een erelijst op die schitterde als diamant. Hij won niet alleen twee keer de Tour de France, maar ook evenzoveel keren de Dauphine Liberé. Zijn naam kwam op de lijst van winnaars in de Ronde van Romandië, Tour d’ Indre et Loire, de Ronde van Catalonië, Frans kampioenschap en het met deze titelstrijd gelijk te stellen Criterium National. Hij duelleerde met Merckx, Gimondi en Ocana. Hij toonde zich vooral in het hooggebergte vaak sterker dan deze coryfeeën, zoals hij ook Zoetemelk, Agostinho en Kuiper bestreed. ■eer) in in, valt Heb je >f meer ge ert rou- il dan vraag okers ijzen penei irlem Puntenklassement 1. Bertin 151 pnt., 2. Raas 124 pnt., 3. Bazzo 116 pnt., 4. Pevena ge 96 pnt., 5. Hinault 93 pnt. Bergklassement: 1. VandenBroucke 33 pnt., 2. Van Impe 22 pnt. Jongerenklassement: 1. Van de Velde, 2. Claes. IWAH- >nder- v-C 023- i Rance Bec fiere/ Irodouer t je later wel” Bert Oosterbosch gaat aan kop van het groepje renners, dat vlak voor St. Malo uit het peloton wegsprong. Achter de uiteindelijke winnende Nederlander rijden Legay, Thurau en Delcroix. Algemeen ploegenklassement: 1. Guimard 174 uur 33 min 16 sec, 2. Post op 1 min en 33 sec, 3. Godefroot op 4.41, 4. De Muer op 15.07, 5. Danguillaume op 31.04, 6. Crepel op 33.59, 5. Danguillaume op 31.04, 6. Crepel op 33.59. Dagploegenklassement: 1. Post (Oosterbosch, Raas, Van de Velde, Van Vliet) 17 uur 24 min 55 sec., 2. Lauwers (Vermeulen, Osmont, Jagsch, Durel) 17.25.08, 43 punten, 3. De Bruyne (Tac kaert, Martens, Hierweg, Maas) z.t., 82 pnt., 4. Godefroot z.t., 90 pnt, 5. Danguillaume en De Muer z.t., 104 pnt. Nadenken doe -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13