AUSTRALISCHE ZET TIJD TERUG Stöve ook uit E dubbelspel HERSTEL KARPOV McEnroe roert zijn mondje weer 1 I WIEL ART NOG LANG NIET FIT Goud voor zitvolleybalteam Medailles wimbleclon paralympics Veel protesten in partij tegen Connors tips paardekoersen HR ZATERDAG 5 JULI 19 8 0 SPORT 14 2 ARNHEM. Ook in de finale van het Olympisch toernooi voor gehandicapten heeft het Neder landse zitvolleybalteam geen te genstand van betekenis onder vonden. Gisteren versloeg Ne derland in de Rijnhal te Arnhem Zweden in krap vijftig minuten. Setwinst zat er voor de Scandi navische gehandicapten niet in: 15-11 15-8 15-9. door Jan Preenen «KT Evonne Cawley wint met ouderwets spel (Van onze sportredactie) I Ruud Wielart: 2.10 meter. Evonne Cawley houdt trots de trofee omhoog, die ze gisteren won door Wimbledon op haar naam te schrijven. In de Rijnhal van Arnhem hebben 6000 dolenthousiaste toeschouwers niet gekre gen waarvoor zij waren gekomen. Neder land verloor de finale van het rolstoel- Op de atletiekbaan van het sportcen trum Papendal bij Arnhem beperkten de Nederlandse deelnemers zich gisteren tot twee bronzen onderscheidingen. De spas tische Teun van de Marei eindigde als derde bij het speerwerpen met 17 meter 58. De heren op de vier keer zestig meter voor verlamden kwamen tot eenzelfde verrichting. De eerste maal dat zij zich kroonde was in 1971 toen zij als negentienjarige Mar garet Court versloeg. Een herhaling in de jaren tachtig werd uitgesloten geacht. Enkel- en achillespeesblessures achter volgden haar zo hardnekkig dat ze op een gegeven moment zelfs wilde stoppen. Na dat zij in 1978 huilend afscheid van Wim bledon had moeten nemen omdat ze in de halve finale tegen Navratilova in voorde- De dames bleven nog verder van een topprestatie af. De Roemeense Cornelia Po pa had aan 1.85 meter voldoende om de eerste plaats te pakken voor Denise Miller uit Engeland (eveneens 1.85) en de Neder landse Sylvia Barlag (1.80). Ook bij het discuswerpen was de eerste plaats voor een Roemeense. Florente Tacu won moei teloos via een in Nederland maar zelden bereikte afstand van 66.98 meter. Voor een derde Roemeens succes zorgde Fita Lovin op de 800 meter. Zij won in de knappe tijd van 1.58.74. Het hoogspringen werd, zowel bij de heren als bij de dames, een tegenvaller. Ruud Wielart, de nationale recordhou der, was wel aanwezig, maar kon in het grote spel niet meedoen. De Haarlemmer sukkelt met een blessure aan de knie en kwam niet verder dan 2.10 meter. Wie lart: „Het moet in de komende weken beter gaan. Ik wil voor Moskou zeker 2.24 springen. Lukt dat niet, dan weet ik niet zeker of ik wel ga. Het zou dan geen enkele zin hebben”. Winnaar werd de Westduitser Carlo Tranhardt, die even als de Zwitser Roland Dahlhauser 2.24 overbrugde. overigens in een tijd van 3.40.07 voor de Soedanees Omar Khaliffa (3.40.11). lige positie opnieuw gewond raakte, was zij vier maanden uit de roulatie. In no vember maakte zij haar rentree, maar moest ze andermaal al gauw de strijd staken. Pas in april vorig jaar keerde zij op nieuw terug, zonder dat zij nog aan haar kwetsuren werd herinnerd. Deze week merkte ze dan ook triomfantelijk op dat ze zich op dit moment beter voelt dan toen ze voor het eerst de hoofdprijs op Wimbledon binnenhaalde. Haar tweede succes hield dan ook naast een zelfover winning een revanche op Lloyd in. Een wraakactie, die overigens wel erg lang op zich had laten wachten. In 1974 heette de plaats van handeling ook Wimbledon toen Lloyd onder haar meisjesnaam Evert via een anti-tennisdemonstratie de winst in de finale opeiste. Evert sloot iedere vorm van risico bij voorbaat uit en liet Cawley de fouten maken. Op die manier werd zij de eerste speel ster sinds Dorothea Douglas Lambert Chambers in 1914, die Wimbledon als moeder wist te winnen. Cawley, die 81.000 gulden overhield, merkte na afloop op dat ze even aan zichzelf had getwij feld: „In de tweede set liet ik haar het initiatief, wat je tegen een speelster als Lloyd niet mag doen. Even kreeg ik het moeilijk met mezelf, maar gelukkig kwam ik op tijd terug. In het verleden heb ik de overwinning wel eens ver speeld omdat ik niet agressief was. Daar om hield ik me nu voor dat dat niet mocht gebeuren”. ARNHEM. De eindstand in de medailleverdeling bij de Paralympics is: 67 50 47 39 33 31 55 52 44 32 22 36 Opvallend was, dat McEnroe zich door die escapade niet van de wijs liet brengen (hij won de openingsset met 6-3), maar vervolgens zonder op- of aanmerkingen op de leiding niet meteen wist te profite ren van een blessure van Connors. De Wimbledon-kampioen van 1974 kreeg op nieuw last van zijn enkel, bewoog zich uiterst moeizaam, maar eiste wel de zege in de tweede set op: 6-3. Dat gebeurde overigens pas nadat McEnroe geen raad had geweten met maar liefst 13 break-punten, waarvan hij er alleen al acht in de zevende game kreeg. Daardoor duurde de tweekamp toch nog vier sets, alvorens McEnroe te recht zijn toegangsbiljet voor de finale in ontvangst mocht nemen. worden. Toen kon ik weinig anders doen dan weer terugkomen”, aldus McEnroe, die aan zijn protestactie alleen een officië le waarschuwing overhield. Eerder in het toernooi was hij al op de bon geslingerd tijdens zijn partij tegen Curren en in een ontmoeting in het dub belspel. Omdat zijn dubbelspelpartner Fleming een dag eerder ook al een straf- punt had gekregen, was dat voor de Zwit ser Gunthardt aanleiding geweest om op te merken: „McEnroe wil niet alleen ko- ning zijn op de baan, maar ook keizer. Hij wil alles te zeggen hebben en heeft kenne lijk ook al de mensen om zich heen aange stoken”. Pas ploi mei wei stre Het programma van de Sparta Spelen de beste wedstrijd die ooit in Nederland plaatsvond vermeldde meer grote na men. Velen kwamen echter niet opdagen, waardoor op een aantal nummers de se ries kwamen te vervallen en er recht streeks een finale werd gelopen. Voor de vijf kilometer bij de heren waren zoveel belangrijke afzeggingen, dat het nummer, dat het hoogtepunt van de avond had moeten worden, uitdraaide op een anti climax. De deelnemerslijst presenteerde onder meer de namen van Miruts Yifter, win naar van de 5000 meter tijdens de wereld beker in 1977 en aanvoerder van de werel dranglijst van dit seizoen, Filbert Bayia (Tanzania), Hans-Jurgen Orthman (West- Duitsland) en Dave Fitzsimmons (Austra lië). Zij allen waren er niet. Reden voor Söeleiman Nyambui vorig jaar ’s we relds snelste op die afstand om zijn naam te laten schrappen en de 1500 meter té lopen. Hjj won de anderhalve kilometer Via 6-2 (harde meppen van Hennie Schu- lenberg) en 13-5 ging de setwinst en het goud naar de ploeg van trainer Arie ’t Hart. 1. Ver. Staten 2. Polen 3. W. Duitsland 4. Canada 5. Gr. Brittannie 6. Nederland IJ lijk wil of heel I hel dai lee bei dei roe mit het gee zev mo noc te s sen geer niet wac in e< Aé Seej H uit nat de 1 nen Ora wei „Af Der zou ter hitt beu N lem wir Ohi nog ken kre; vee WIMBLEDON In zijn vierde poging is John McEnroe erin geslaagd voor het eerst door te dringen tot de finale van het tennistoernooi van Wimbledon. Een eind strijd met twee spelers, die op totaal verschillende wijzen zichzelf plegen te blijven. Aan de ene kant Björn Borg, de binnenvetter, die geen emoties schijnt te kennen en zich door niemand laat aflei den, zeker niet door zijn tegenstanders. Aan de andere kant McEnroe, die juist bereid is om met iedereen in de clinch te gaan. Gisteren was dat naast Jim Connors (hij verloor in de uitgestelde halve finale met 6-3, 3-6, 6-3, 6-4) de scheidsrechter. In de eerste set was de Amerikaan het niet eens met een in zijn ogen verkeerde beslissing bij de stand 4-2, 40-15 in zijn voordeel. Op dat moment werd de bal na een service van McEnroe „uit” gegeven, terwijl „Juni or” zelf gerekend had op een ace, dus een punt. De scheidsrechter greep toen in en gaf een let. McEnroe verliet daarop uit protest de baan, op zoek naar de referee. „Het was een van mijn beste services. Ik begreep dan ook niet dat ik daarvoor geen punt kreeg. Zoiets is toch onbegrijpelijk. Daarom wilde ik ook dat de referee erbij zou komen en mij alsnog zou geven waar ik recht op had. Die man op de stoel riep echter alleen maar dat ik de keus had tussen doorspelen of gediskwalificeerd Ki pli ne te di< jai ge rei an ee: dr W< sla ba m; kis 1 mi be tot de pk na: en ko M tere hitti wed pass en i De bronzen medailles van Arnhem wa ren voor de Verenigde Staten, dat Frank rijk met 80-60 (50-30) versloeg. Als er, zoals sommigen willen actie moet worden gevoerd om Borg bij de heren weg te krijgen, omdat hij alle toernooien pleegt te bevriezen, dan moet dat zeker gebeuren om te voorkomen dat Cawley zich met haar gevarieerde, aantrekkelijke tennis terugtrekt. Zij is de violiste in het door paukenisten en drumsters beheerste orkest, waarin ze overigens wel twee to taal verschillende uitvoeringen gaf. Eerst was zij de fijnbesnaarde soliste, die onge stoord haar zweverige, lichtvoetige mu ziek ten gehore mocht brengen. Na tien minuten in de tweede set braken haar snaren echter, mislukten haar volleys, waardoor onzekerheid haar spel binnens loop en ze van een avonturierster werd getransformeerd in een angstige verde digster. Het gevolg was dat Lloyd volledig kon terugkomen en het duel een uiterst kille aangelegenheid werd. Lloyd nam het initi atief, maar slechts zelden de gratie van Cawley over en nam tot tweemaal de leiding, alvorens de Australische weer zichzelf werd en de fouten weer inwissel de voor winnende slagen. In de verlenging van die tweede set bood het haar tenslotte de gelegenheid om de wedstrijd op het tweede matchpunt te beslissen: 6-1, 7-6 na één uur en 33 minuten. Zes jaar later had Cawley een heel wat afdoender antwoord op de conservatieve aanpak van haar tegenstandster. Cawley liet Lloyd pas tot de wedstrijd toe toen zij zeven punten op rij had gescoord. Veel inspraak werd de Amerikaanse ook daar na vooralsnog evenwel niet gegund. Zij scoorde pas tegen bij de stand 3-0 en moest lijdzaam toezien hoe Cawley in nauwelijks dertig minuten afwikkelde naar 6-1. Een onderbreking van een uur als gevolg van de regen kon de Australi sche in eerste instantie niet uit haar ritme halen. Tot 3-0 maakte zij er nog een one woman-show van op een manier, die vrij uniek is geworden in het dames tennis. basketbal met 44-54 van Israel. Het ver schil tussen de beide ploegen was halver wege de wedstrijd iets groter: 14-26. Een voor de ongeveer tweeduizend toe schouwers aardig nummer was het pols stokhoogspringen. Internationaal is dit onderdeel veel beter ontwikkeld dan in Nederland. Vandaar dat Eltjo Schutter en Pim Gobel nauwelijks meededen. Schut ter faalde drie keer op de nieuwe record hoogte van 5.10 meter. Een hoogte waarop de Europese cracks pas beginnen te springen. De echte toppers waren echter ook op dit nummer niet aanwezig. Wereldre cordhouder Thierry Vigneron (Frankrijk, 5.75 meter) en zijn landgenoot Marcel Houvion kwamen niet. Daardoor kon de Belg Patric Desruelles het polshoog win nend afsluiten met een sprong over 5.50 meter. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Atletiek in Nederland schijnt dit jaar onder een slecht gesternte te staan. Nadat vorige week in Leiden de wedstrijden om de Gouden Spike in het water vielen, werden gisteravond in Den Haag de Sparta Spelen ook al afgewerkt onder allerminst ideale weersomstandigheden. Het bleef droog. Dat wel. Maar daarmee was eigenlijk alles gezegd. De te harde wind stond op de meeste nummers echte toppresta ties in de weg. Slechts een enkele keer hingen de vlaggen slap langs de stokken. In het begin van de eerste set had Oran je helemaal geen moeite met de tegenstan ders. Via 4-0 en 8-1 leek een simpele set winst in het verschiet. Onzuivere smashes en de zwakke opslag aan Nederlandse zijde bracht Zweden bijna langszij: 10-8. Enige zuiver gerichte services van Johan Reekers vergrootten de marge: 15-11. De tweede set gaf hetzelfde beeld te zien. De voorsprong van 4-0 werd vooral dankzij onzorgvuldigheden van de Zweedse ploeg uitgebouwd tot 11-3, waar na het de Scandinaviërs was vergund tot 7-12 terug te komen. In de derde set vergaarden de Zweden aanvankelijk wat punten (3-2), maar dat resulteerde nimmer in een positieve score. DUINDIGT. Morgen is een belang rijke dag voor de draf- en rensport met klassiekers in Groningen (voor de dra vers) en op Duindigt (de Derby voor de Volbloeds). Het programma op Duindigt begint om één uur en onze prognoses luiden: CHURCHILL DOWNS-PRUS (2040 m„ met trio): Shirley Mac - Rosy Whitesummer - Sonja Quito; outs. Stor- mey van Metz. CORRALS BOND-PRUS (ren 1300 m.): Sandy Man - King - Mr. Minstrel. CHANTILLY-PRUS (2040 m„ met trio): Slo van de Lente - Peer Gynt - Rob Alkestis; outs. Siegfried Dakota. EP- SOMPRUS (ren 2000 m.): Trouble Maker - Redress - Mush Kabad. HAMBURG- PRIJS (1600 m„ met trio): Reindert - Ralph Spencer - Ros Performer; outs. Rocky Marciano. ROMEPRIJS (2100 m„ bandenstart): Paarl D - Peter Post - Ray mond. DERBY (ren 2400 m., met trio): Notre Plaisir - Libelle - Signal Raap horst; outs. Go Go. BOITSFORTPRIJS (2100 tn., bandenstart): Prizefighter - Os sian - Opulent Pride; outs. Nuttert Nor ton. BEKER DER AMATEURS (ren 2500 m., met trio): Fine Scot - Telexiste - Prince Albert. EPSOMPRIJS (2600 m.): Super Star Laren - Speed Buitenzorg Pleunie A. (Van onze sportverslaggever) WIMBLEDON Wimbledon is giste ren in de tijdmachine gezet, die de toe schouwers zes jaar mee terug nam. Het apparaat werd bediend door Evonne Cawley-Goolagong. In een tijd, waarin het in de scholen geprefabriceerde harde- slagen-gauw-thuis-tennis troef is, heeft de inmiddels 28-jarige Australische met haar natuurlijke spel voor een verfris send intermezzo gezorgd. Een herinne ring aan de periode, waarin nog een rui me plaats voor het oogstrelende werk werd ingeruimd. Omdat Chris Lloyd- Evert anders dan anders niet die feilloos functionerende rekenmachine was, hield Cawley aan die nostalgische terugblik bovendien met 6-1, 7-6 haar tweede titel in het damesenkelspel op Wimbledon over. Die wind was eigenlijk alleen in het yoordeel van de 100-meterlopers. De korte sprint werd dan ook een van de hoogte punten van deze Sparta Spelen. De Ame rikaan Stanley Floyd, donderdag pas toe gevoegd aan het deelnemersveld, raffelde de 100 meter af in de zeer snelle tijd van 10.12 seconden, een prestatie die nooit teerder op een Nederlandse baan was gele verd en slechts tweehonderdste onder zijn beste seizoenprestatie, waarmee hij ach ter zijn landgenoot James Sanford tweede staat op de ranglijst van de wereld. Ook Els Vader profiteerde van de rug- wind op het rechte stuk, die royaal onder de grens van het ontoelaatbare bleef. De Zeeuwse, nationaal recordhoudster op de 200 meter in 23.08, finishte in 23.12. Op die 200 meter bleek echter al dat de beloften bij lange na niet waren nageko men. Sparta, de organiserende vereni ging, had onder meer toezeggingen van de Zweedse Linda Haglund en de Fran- Qaise Chantal Rega, die Els Vader waar schijnlijk van een overwinning zouden hebben afgehouden. (Van onze sportredactie) WIMBLEDON. Na donderdag te zijn uitgeschakeld in het dames-dubbelspel is Betty Stöve gisteren ook aan de kant gezet in het gemengd dubbelspel. Met de Zuid- afrikaan Frew McMillan kon zij het in de halve finale niet bolwerken tegen John en Tracy Austin: 4-6, 2-6. De uitslagen: FINALE DAMES ENKELSPEL: Evon- ne Cawley-Goolagong (Aus)-Chris Lloyd- Evert (Vst) 6-1, 7-6. GEMENGD DUBBEL KWARTFINA LES: Case-Wendy Tumbull (Aus)-Anand Amritraj-Rosie Casals (Ind-Vst) 6-1, 4-6, 6- 1, McMillan-Betty Stöve (Zaf-Ned)-Leo- nard-Ann Kiyomura (Vst) 7-5, 6-2, John en Tracy Austin (Vst)-Dowcleswell-Greer Stevens (Zwi-Zaf) 7-6, 6-1. GEMENGD DUBBEL HALVEFINA- LES: John en Tracy Austin Vst)-Frew McMillan-Betty Stöve (Zaf-Ned) 6-4, 6-2, Edmondson-Diane Fromholtz (Aus)-Case- Wendy Tumbull (Aus) 7-6, 6-4. DAMES DUBBEL KWARTFINALES: Billie Jean King-Martina Navratilova (Vst)-Chris Lloyd-Virginia Ruzici (Vst- Roe) 6-2, 6-2. DAMES DUBBEL HALVE FINALES: Rosie Casals-Wendy Tumbull (Vst-Aus)- Candy Reynolds-Paula Smith (Vst) 6-7, 7- 6, 6-0. HEREN ENKELSPEL HALVE FINA LES: John McEnroe (Vst)-Jiihmy Con nors (Vst) 6-3, 3-6, 6-3, 6-4. HEREN DUBBEL KWARTFINALES: McNamara-McNamee (Aus)-Gottfried- Ramirez (Vst-Mex) 6-2, 7-6, 7-6. De zilveren medaille werd behaald na een uiterst sensationeel duel, waarin de zege een aantal keren voor Nederland haalbaar leek. „Nederland was op en Is rael was toch te slim”, vertelde trainer Verheuvel na afloop. Nederland prolon geerde dus de tweede plaats, die de ploeg het vorig jaar tijdens het wereldkampi oenschap in Tampa behaalde. Toen werd in de eindstrijd van de Verenigde Staten verloren. Vier jaar geleden, tijdens de paralympics van Toronto miste Neder land het brons maar net. Ook toen was Israel in de „kleine finale” iets sterker. John McEnroe balt zijn vuisten, nadat hij gescoord heeft tegen Jim Connors, die uiteindelijk het onderspit moest delven. goud zilver brons 76 76 68 63 45 33 AMSTERDAM. Wereldkampioen Anatoli Karpov heeft zijn verrassende nederlaag tegen de Hongaar Ribli in de kroongroep van het IBM-Schaaktoemooi te Amsterdam laten volgen door een rela tief gemakkelijke zege op de Deen Bent Larsen. Karpov kreeg de Caro-Kann - de lievelingsverdediging van Larsen - te be strijden, en deed dat vindingrijk. In het eindspel kwam Larsen er niet meer aan te pas. Het bracht Karpov alleen aan de leiding met 4,5 punten uit zeven partijen. Jan Timman won zijn afgebroken partij uit de zevende ronde tegen de Tsjecho- slowaak Hort. Timman kwam daardoor naast wereldkampioen Anatoli Karpov aan kop in de kroongroep. Aanvankelijk werd de strijd tussen Timman en Hort ook na de tweede zitting afgebroken. Analyse leerde Hort echter dat hij verloren stond en daarop gaf hij zich gewonnen. Kroongroep: Timman (Ned)-Hort (Tsj) 1-0, So- sonko (Ned)-van der Wiel (Ned) rem., Karpov (Sov)-Larsen (Den) 1-0, Dolmatov(Sov)-Ribli (Hon) 0-1. De stand na zeven ronden is: 1. en 2. Karpov en Timman 4 Va, 3. Ribli 4 pnt. 4. Sosonko SVapnt., 5. Hort 3 pnt. 2 afg., 6. Dolmatov 2 Va pnt. 1 afg., 7. Larsen en Van der Wiel 21/2 pnt. Grootmeestergroep: Panno (Arg)-Ree (Ned) rem., Sznapik (Pol) -Rogoff (Vst) rem., Hofland (Ned)-Smejkal (Tsj) afgebroken, Unzicker (Wdl)-Borm (Ned) 1-0, Van Wijgerden (Ned)- Böhm (Ned) rem., Langeweg (Ned)-Ligterink (Ned) 1-0. De stand na zeven ronden: 1. Unzicker (Wdl) 5*/2 pnt., 2. Böhm 5 pnt., 3. Langeweg en Ree 4'/2 pnt., 5. Panno en Ligterink 31/s pnt., 7. Rogoff en Van Wijgerden 3 pnt., 9. Sznapik en Hofland 2 pnt. 1 afgb., 11. Borm 2 pnt., 12. Smejkal iVa pnt. 2 afgb. F 4t 4^ <-X W <4. -4 J.A. 44» 4-4^<f» 4*

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 14