t ELS KOKS IN GLANSROL 80 Na twee jaar onderhandelen eerste paal geslagen Centrum moet ruim winnen Golfevenement NEDERLAAG BOEKKOOPJES DAMESTEAM VOLLEYBAL elite b.v. Van den Dungen (FC Den Bosch) naar AZ’67 H.DE VRIES BOE. in Spaarnwoude I 1 llWl - i jlfl KW STOOTSLAGEN Er is weer een nieuwe zending aanbiedingen binnen! SAIL AMSTERDAM in brons of zilver Ir I ZATERDAG 5 JULI 15 19 8 0 SPORT Jacobijnestraat 5 - Haarlem - Telefoon 023-319458 J tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen - b.v. algemene boekhandel en antiquariaat studieboekcentrum van kennemerland Gorch Fock j - "^1 Nederland speelt tegen Canada eindelijk vrijuit f ei 1 Els Veel animo voor nieuwe tennishal (ADVERTENTIE) 1 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i.): 0 zon- jyd- Marit Kreischer, die door het niet accep teren van de regel voor de designated- hitter door coach Nol Houtkamp voor de wedstrijd tegen Ashland Ohio werd ge passeerd, bedankte direct voor de selectie en vertrok. Nederland, dat het toernooi teleurstel lend was begonnen, begreep na de 2-0 winst in het middagtreffen tegen Ashland Ohio, dat het aan haar stand verplicht was nog één keer alle registers open te trek ken. En voor het eerst in dit toernooi kregen de toeschouwers een zeer gemoti veerd en vrijuit spelend Nederland te zien. Pas in de allerlaatste wedstrijd toonde de ploeg van Nol Houtkamp de vorm, die men destijds ook in El Salvador tijdens de wereldkampioenschappen demon streerde. (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Tussen hoop en vrees hebben de organisatoren op de laatste dag van de Haarlemse softbalweek ge leefd. De weergoden, die dit toernooi bepaald niet gunstig gezind waren, gooi den ook op de laatste wedstrijddag weer roet in het eten. Even had het er na de middagwedstrijd zelfs de schijn van dat het slotduel tussen Nederland en Canada geen doorgang zou vinden. Op slag van zeven uur klaarde het weer echter op en mocht Oranje zich opmaken om de toer- nooiwinnaars nog één keer naar verlies te spelen. sen maar voor die mensen is er helemaal geen accommodatie. En dan praat ik nog niet eens over de mensen die op een wachtlijst staan. Het is duidelijk dat we in een behoefte voorzien. Aan het woord zijn Jos Koks en Herman Seegers. Zij zijn de initiatiefnemers van Dat softbal buiten Nederland aanzien lijk meer response bij het bedrijfsleven vindt, heeft het Canadese Harmony Cen tres bewezen. Via de uitgifte van hun jaarboek slaagde de ploeg van Bob Stay- ner er in een bedrag van dertienduizend Canadese dollars bijeen te krijgen. Een zo belangrijke bron van inkomsten dat de Canadese ploeg zonder al te veel proble men kon afreizen naar de eerste Haar lemse Softbalweek. Na de jacht op speldjes van de Oklaho- ma-ploeg werd het „werkterrein” op de laatste dag verplaatst door de grote Okla- homa-hoeden. Tegen de prijs van enkele speldjes mochten de merendeels jeugdige verzamelaars zich de eigenaar van een Oklahoma-hoed noemen. Voor starting-pitcher Els Koks moet de naam Canada in dit duel een magisch begrip zijn geweest. De Santpoortse werp ster, die tot gisteren niet kon overtuigen De recreatie tennissers lijken bij Koks en Seegers op de eerste plaats te komen al heeft De Heerenduinen natuurlijk ook profijt van de gigantische hal. Was het in het verleden zo dat de wintertraining her en der moest worden gehouden nu krijgt men de beschikking over zo’n kleine twin tig uur in het nieuwe centrum. Of die twintig uur uitgebreid zullen worden staat en die in 1978 in El Salvador een zeker schijnende overwinning op Canada uit handen zag glippen, maakte dit keer haar faam weer volledig waar. Op een enkele uitzondering na legde zij haar wil aan de Canadese slagploeg op en behoudens vier hits kwam zij nimmer in moeilijkheden. Voortreffelijk werd zij bovendien ge steund door haar ploeggenoten, die geen enkele steek lieten vallen. nog te bezien omdat men de initiatiefne mers zoveel mogelijk mensen willen laten tennissen. Jos Koks: „Kijk, vol krijgen we die hal heus wel, dat is geen probleem. We willen echter zoveel mensen de kans geven om eens te tennissen. Het is dan ook zo dat we één avond vrij houden voor mensen die zomaar eens een uurtje willen spelen. En een zaterdagavond kan niemand voor een heel seizoen claimen.” Veel huurders blijken voor het eerst te gaan tennissen. Vandaar ook dat binnen het geheel een tennisleraar, Arthur Maas- winkel, zal gaan functioneren. Maaswin- kel, ook werkzaam bij De Heerenduinen gaat dertig uur per week lesgeven en is in dienst van het centrum. Een centrum dat ook zomers door zal blijven draaien en dat zodoende het grote tekort aan capaciteit binnen de gemeente Velsen enigszins zal verlichten. Oplossen lijkt te veel gezegd temeer daar tennis nog steeds de snelst groeiende sport in Nederland is. Eindstand: 1. Canada 8-12 24-15, 2. Ash land 8-10 27-16, 3. Oklahoma 8-10 21-18, 4. Nederland 8-8 14-12, 5. Italië 8-0 15-40. Individuele slagprestaties: 1. Julie Arnt- zen 0.421 (8 uit 19), 2. Elly Zweers 0.400 (10 uit 25), 3. Pam Tarrh 0.389 (7 uit 18). zijn d is ezet uid- i de 1 en Ml) 4'/2 'en d 2 l‘/2 (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Geruisloos is gisteren uit Spaarnberg - de verblijfplaats van de nationale softbalploeg in Santpoort - der de honkvrouwe Marlt Kreischer verdwe nen. Marlt Kreischer, die het spelen in Oranje nog steeds als een eer beschouwt, wenst dit niet tot iedere prijs te doen. „Afgesproken was dat zowel Marian van Deursen als ik ieder vier wedstrijden zouden spelen. Aanvallend werd ik ech ter al snel ingeruild voor een designated hitter. Een echte kans aan slag om mij te bewijzen heb ik niet gehad”. Voor Ook levering nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen Zljlweg 286, Haarlem. Tel.: 023-313289 ES: ova Vst- SA- ’on- ES: ied- ed) md ker xD- ink >en ide de ooi 4a- ent de be llet lan de en. rtij ho- 3or )OV Lijk >ok yse •nd MA- rew 6-2, ase- ES: us)- 7- ts. n„ iy- 0): ip- JS >s- >r- 00 NA- and 3, 6- _ieo- 1 en reer ig- let ra de igt >es JS •sy JS Ir. n., t - IP- :er G- fÓ 38.74mm brons 15.- of zil ver 150,-. Bestelkode: Sail br 9 of Sail zi 9. Bestelling d.m.v. be taling op giro 3981195 t.n.v. Monumunt. Eist (Gld) onder ver melding van bestelkode en ref Sail 28 Informatie en bestelling series van 11 penningen ook bij |g* centrumbank Monumunt. Rijksweg Zuid 2-4, Postbus 23, 6660 AA Eist. Heel dicht bij de runs kwam Nederland in de zesde en tiende inning dankzij goed slaan van Elly Zweers, Ludy van Mourik en Hilde Foks. Zoals zo vaak kon de Nederlandse aanval de beslissende klap echter niet forceren. Eigenlijk nog onver wachts viel de beslissing in de elfde inning toen Ineke Akkerman en Betty Veenstra met hits openden. Via een opzettelijke vier wijd voor Hilde Foks trachtte Bob Stay- ner het gevaar te bezweren. Eens te meer begreep Fredy van Offeren toen dat zij niet meer achter mocht blijven. En met striemende hit was zij het die de Canadese nederlaag tot een feit maakte. Verdiend had Els Koks in deze „wereldpartij” zoals coach Houtkamp de wedstrijd noemde, haar revanche op Canada. Ook in de wedstrijd tegen Ashland Ohio van gisterenmiddag bewees Nederland dat er een stijgende lijn in het spel zat. In dit treffen bewees Fredy van Offeren ook in staat te zijn Amerikaanse ploegen in toom te kunnen houden. Haar werpen en het goede bewaken van de honken door achtervangster Elly Nijhuis gaven de Ame ikaanse speelste s geen kans. Aan vallend vlotte het aan Nede landse zijde minder. Dat Oranje toch de zege kon opeisen, dankte het in niet onbelangrijke mate aan werpster Jean Hoffstetter, die het plan om aan de Kromhoutstraat een enorm tenniscomplex neer te zetten. Afgelopen woensdag werd na twee jaar onderhandelen met de Gemeente de eer ste paal geslagen. Medio oktober moeten ruim tweeduizend mensen met een racket in de hand een bal kunnen slaan. Alvorens het gedurfde plan enige gestal te te geven, hebben Koks en Seegers zich terdege voor laten lichten door de KNLTB en de Nederlandse Sportfederatie. Uit de gegevens bleek dat een heel groot deel van de gemeentebewoners buiten de gemeente gingen tennissen. Voeg daarbij het feit dat de tennisvereniging „De Heerenduinen” een van de grootste van het land is en het zal niemand bevreemden dat de NSF het plan toejuichte. Jos Koks: „Ik moet zeggen dat we in de hele voorbereidingsperiode tóch veel me dewerking hebben gehad. De gemeente stond er niet direkt afwijzend tegenover. Toen onze plannen steeds meer vorm kre gen werd de gemeente steeds enthousias ter. Ook zij zagen in dat we niet zomaar ergens aan begonnen. We hebben alles terdege voorbereid. Dat was merkbaar.” De medewerking werd ontleend aan het feit dat het project in een zeer grote sport- behoefte gaat voorzien. Herman Seegers: „Als ik nu bijvoor beeld naar De Heerenduinen kijk zie ik een wachtlijst van 450 mensen daarop staan. Hoofdzakelijk mensen die gewoon recreatief willen spelen. Dat is en blijft voorlopig niet haalbaar. Er blijft dan nog één ding over; vergroting van de bestaan de accommodatie. We hebben gekozen voor een hal omdat er voor de winterperiode helemaal geen speelmogelijkheid is”. F Nederland viert feest na de overwinning op Canada. Fredy van Offeren (midden), die door winnende werpster Els Koks De initiatiefnemers voor de bouw van een tennishal in IJmuiden Jos Koks en Herman Seegers: „We voorzien in een behoefte” na een vrije loop voor Hilde Foks in de fout ging op een korte klap van Fredy van Offeren. Een wilde worp en een diep ge slagen vang van Ludy van Mourik maak ten daarna op eenvoudige wijze de zege tot een feit. Bij de prijsuitreiking, die verricht werd door bondsvoorzitter Guus van der Heijden was alle aandacht weer geves tigd op de jeugdige Oklahoma-ploeg, die de derde prijs veroverde. Bovendien wer den onderscheidingen uitgereikt aan Li sa Martinez (beste werpster) en Julie Arntzen (beste slagvrouwe). De prijs voor de meest waardevolle speelsters ging naar de Canadese Ann Tkachuck. Team-slagprestaties: 1. Ashland Ohio 0.229, 2. Oklahoma 0.185, 3. Nederland 0.181, 4. Canada 0.167, 5. Italië 0.151. Veldgei iddelde: 1. Canada 0.963, 2. Ne derland 0.995, 3. Oklahoma 0.945, 4. Ash land Ohio 0.943, 5. Italië 0.901. Gescoorde runs: 1. Ann Tkachuck 6, 2. Jarlene Solie, Pat Wegner, Lana Svec en Sue Welch allen 5. Binnengeslagen runs: 1. Ann Tkachuck 9, 2. Amy Wright 4. 3OV nt., 4- 1 (Van een medewerker) UMUIDEN. „In feite is het natuur lijk te gek dat iemand die in de winter wil tennissen is aangewezen op Alkmaar of Schalkwijk. De Gemeente Velsen heeft een kleine 1500 inwoners die tennis- voor de winnende hit zorgde, wordt omhelsd SCHWERIN (ANP). De Nederlandse damesvolleybalploeg heeft donderdag tijdens het zeslandentoernooi in Schwe rin ook de tweede wedstrijd verloren. In vier sets moesten de dames de winst aan Bulgarije laten: 1-3. De setstanden wa ren: 15-10, 5-15, 9-15, 6-15. De partij nam slechts 49 minuten in beslag. Nederland kon tot de eerste setwist komen, omdat Bulgarije niet in de sterkste opstelling begon. Na de eerste set zette de Bulgaarse coach wel zijn beste speelsters in het veld, wat tot gevolg had dat Nederland snel naar het verlies werd gespeeld. De uitslagen van de tweede dag zijn verder: Oost-Duitsland-Polen 3-0 (15-6, 15-7, 15-1) Oost-Duitsland b-Roemenië 3-2 (15-13, 14- 16, 15-8, 11-15, 15-13. Aanvallend excelleerde de nationale formatie verrassenderwijze eveneens. Niet meer dan twee innings had Neder land nodig om werpster Sheryl Kleckner te doen vertrekken. Coach Bob Stayner, die geen enkel risico wenste te nemen, bracht in de derde inning al zijn voor naamste troef Shan McDonald naar de „heuvel”. Ontzag had Oranje echter ook niet voor haar. Canada 0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0 0 Sheryl Kleckner (2 1/s in.) 0-1-3-0 en Shan Mc Donald (8 Vs in.) 6-5-8-2 (Van een medewerker) IJMUIDEN. In het Syp Sterk-strand- voetbaltoernooi lijkt de beslissing geval len. Nadat De Lantaarn, bestaande uit spelers van Stormvogels-zaterdag en zon dag, zich rechtstreeks geplaatst had bleef er voor de resterende finaleplaats een drietal ploegen over die elkaar in de nacompetitie ontmoeten. Pour Toi, met spelers van IJmuiden, speelde afgelopen zondag gelijk (1-1) te gen Centrum en won gisteren van Van Kaam, met spelers van Noordwijk, met 3- 0. Beide wedstrijden hadden gemeen dat zowel het weer als de leiding erbarmelijk was. Was de strijd tussen Pour Toi en Cen trum nog redelijk om te zien, gisteravond was het duel tussen Pour Toi en Van Kaam anti-reclame voor ’t strandvoetbal. Weliswaar won Pour Toi verdiend met 5-2, maar de negatieve invloed van wind en scheidsrechter speelde met name van Kaam te veel parten. Morgen zal Centrum met meer dan 3 doelpunten verschil van Van Kaam moe ten winnen om de finale te kunnen bin nenstappen. SPAARNWOUDE. Het volgende weekeinde zal er op de openbare golf baan van het recreatieschap Spaarnwou de nationale amateurgolfwedstrijden worden gehouden die als voorrondes gel den voor de „Rover Challenge”. Het win nende paar zal dan Nederland vertegen woordigen in oktober in het Schotse Gleneagles, waar de Europese finale van het toernooi plaatsvindt. een bittere noodzaak. Speelsters als Mar jan de Vries en Jacqueline Bakker moeten het echter op korte termijn mogelijk ma ken dat in deze lacunes wordt voorzien. Ondanks de matige start van Oranje was coach Nol Houtkamp, na de succes sen van vrijdag toch een tevreden man. „Zowel Fredy van Offeren als Els Koks hebben erg zelfbewust staan werpen. Bo vendien hebben werpsters als Loes Poort en Petra Goedkoop in dit toernooi veel ervaring kunnen opdoen. Tegen Ashland Ohio hebben we bovendien bewezen dat we in staat zijn slordigheden van de tegen partij te kunnen afstraffen. Dat het slaan nog steeds zwak is, is iets dat we allang weten.” Duidelijk heeft het toernooi wel geleerd dat enkele veldposities zwak bezet zijn. Zowel op het derde honk als in het verreveld is de komst van jeugdig talent (Van onze sportredactie) ZAANDAM Na slagvaardig handelen contracteerde AZ’67 gistermiddag in Zaandam de 20- jarige Chris van den Dungen, linkervleu- gelspits van eerste divisieclub FC Den Bosch en Jong Oranje. Pas in de ochtend uren zocht AZ contact met deze jonge speler op het eiland Texel waar hij met vakantie was, en FC Den Bosch. Enkele uren later tekende Van den Dungen een tweejarig A-contract in Zaandam. De Bosschenaar behoort tot de groep van 24 contractspelers, die AZ thans rijk is. Hij zal zich bij AZ volledig waar moe ten maken, omdat er meer kandidaten zijn voor de linkervleugelpositie. „Voor mij is een grote wens vervuld. Ik heb altijd bij een topclub als AZ willen voetballen”, vertelde Chris van den Dungen, die eerder door FC Utrecht werd benaderd. Twee jaar geleden ontstond bij Jos Koks (33) en IJprman Seegers (34) het plan om een tenniscentrum te begin nen. Na uitvoerig informatie gevraagd te hebben bij de KNLTB en de NSF dienden de initiatiefnemers anderhalf jaar geleden een aanvraag in bij de gemeente Velsen. Koks en Seegers wa ren echter niet alleen. Met nog drie anderen (projectontwikkelaars) werd een vergunning gevraagd en die werd drie maanden geleden verstrekt. Woensdag j.l. werd de eerste paal ge slagen en medio oktober zal de eerste bal geslagen kunnen worden. Een maand later dient het gehele complex klaar te zijn. Het centrum, dat Tenniscentrum IJ muiden gaat heten, gaat vijf banen bevatten met een vloeroppervlakte van totaal 82x45 meter. Naast de banen en de kleedaccommodatie krijgt het com plex een bar en een tennisshop. Daar naast is er een vergaderruimte gepland en een woonhuis. Het gehele project kost een slordige 2,6 miljoen gulden. De Rover Golf Challenge geldt als een Europees evenement waaraan dit jaar elf landen deelnemen, die ieder een winnend paar naar Schotland zenden. De Neder landse kwalifïcatieronde wordt dus in Spaarnwoude gehouden. Vrijwel elke Ne derlandse golfclub staat met enkele van haar amateurspelers ingeschreven, onder wie de nationale kampioenen Alice Jan maat en Piet Hein Streitgers. Ook hockey er Tiez Kruize zal aan de golfwedstrijden meedoen. Men speelt per paar. Op zater dag zullen de kwalificatierondes worden gespeeld, waarna op zondag in de finale ronde wordt uitgemaakt welk Nederlands paar naar Schotland gaat. De toegang tot dit evenement is gratis. So- 3OV ibli Ashland Ohio 0-0-0-0-0-0-0 - 0 Jean Hof fstetter 0-3-1-2 Nederland 0-0-0-2-0-0-0 2 Fredy van Offeren 3-1-3-2 Nederland 0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-1 Kok 5-0-4-0 x s’ 'ÓS .i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15