in de vishci carillonklanken Gemeente overweegt plaatsing wisselwoningen in plantsoen berichten 1. Nog geen uitspraak van provincie over regionale omroep Rijksuitkering aan provincie volgend jaar 110 miljoen I 4 ZATERDAG JULI 5 19 8 0 5 s Toer-in NOODHUISVESTING VOOR DRIE RENOVATIEPROJECTEN Part-time-pastor doopsgezinden Ontoereikend” Wedloop Dorpsweide Smoes Woongerief ’t staat in de krant iedere dag weer „KANS OP WINSTGEVEND SEIZOEN MET DE DAG KLEINER” IJMOND o NIETS TE DOEN VANWOND HEB JE MISSCHIEN ZIN OM NAAR DE FILM TE GAAN HAARLEM. Een uitspraak van provinciale staten over de regionale omroep in Noord-Hol- land zal nog enige tijd op zich laten wachten. Dat schrijven ge deputeerde staten aan de minis ter van CRM. Als belangrijkste 7 GOED IDEE MAAR NAAR WELKE v ZULLEN WE GAAN (Van onze streekredactie) DEN HAAG. Het rijk stelt Noord-Holland volgend jaar 110 miljoen gulden uit het provincie fonds ter beschikking. Staatsse cretaris Koning van binnenland se zaken heeft dat het college van gedeputeerde staten in een brief laten weten. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De gevolgen van het aanhoudende slechte weer te kenen zich langzaam maar zeker af. Strandexploitanten, die hun nering hebben aan de IJmuiden se en Wijk aan Zeese stranden slaan met angst in het hart de aanhoudende regenbuien gade, die met de kille zuidwestenwind de Nederlandse kust bereiken. Veel Nederlandse vakantiegan gers, die als gevolg van de dure buitenlandse reizen, mijden de kuststreek. Slaat het weer niet snel om dan kunnen de van toe risten afhankelijke bedrijven in de badplaatsen het seizoen 1980 wel afschrijven. oorzaak voor dit uitstel (een uit spraak van de staten werd al in april verwacht) is de uitspraak van de Tweede Kamer over de financiering van de regionale omroep. a» 01- fr zater- tur en Regendepressies domper voor iweer kustrecreatie in de IJmond ipan- weer 0 u. dag ds. 82, od- 5 soen, I uur Plein reek- elke 0.00- 5.00- erk- i De Van i0 u. Ko mst ter- u. za- dag srk, aer- u. 0 5 0 0 0 0 (Van onze streekredactie) roos” bij het IJmuidense strand te heb ben. De camping staat mudvol. Vooral onze oostburen zijn rijk vertegenwoor digd. „En ze blijven nog staan ook, want overal in West-Europa is het slecht”, ver duidelijkt ome Aad, assistent-beheerder. Echter van strandplezier is ook voor deze gasten geen sprake. Een toevlucht wordt gevonden in flets- en wandeltochten, mu sea, de grote steden en de sportvisserij langs de kust. In totaal krijgen de provincies het vol gend jaar ruim 919,6 miljoen gulden uit het provinciefonds. Dat is een stijging van 7,8 procent ten opzichte van dit jaar. Met ingang van volgend jaar zal de bereke ningswijze van de reële groei van de uitke ring worden gekoppeld aan de groei van het nationaal inkomen. Tot nu toe was het gebruikelijk dat de reële groei van de uitkering hoger was dan die van het natio naal inkomen. De staatssecretaris schrijft in zijn brief, dat het groeipercentage van de uitkerin gen uit het fonds voor volgend jaar op 1,5 is gesteld. Een probleem daarbij is dat de regering op dit moment nog niet beschikt over de gegevens over de ontwikkeling van het nationaal inkomen op middellan- Directeur B. J. P. Boerrigter van de woningstichting noemt het toegezegde De opzet van het tijdelijke woonwijkje in de groene zone grenzend aan Kenne- merlaan en het (westelijke) uiteinde ,van de Lange Nieuwstraat komt nog ter be oordeling in de commissie volkshuisves ting. Ook het college buigt zich hier nog over. Omwonenden worden verder via een inspraakronde betrokken bij de plan nen voor hun directe woonomgeving. 00 en g dat 0 uur Kerk- 9.00- 14.00- toon- >ren" pend >p di. v.d. kda- 3lein 'eek- elke 10.00- van 1 juli l van erk, M. erk. zon- str., .oef ikt), idag s. J. ms- J. 19.00 .0”. I. lest. WIJK AAN ZEE. Traditiegetrouw wordt ook dit jaar weer een wedloop om de Dorpsweide georganiseerd. Donder dag 10 juli ’s avonds om half acht starten de deelnemers in verschillende groepen. De leeftijdsgroep van vier tot en met 6 jaar, en zeven tot en met negen jaar lopen ieder één ronde. De tien tot en met der- tienjarigen leggen twee rondes af, terwijl de deelnemers van veertien jaar en ouder het parcours drie maal af moeten leggen. Elke deelnemer ontvangt na afloop een medaille. De inschrijfkosten zijn 1,5 gul den voor de jeugd tot 14 jaar en 2,5 gulden voor de ouderen. VELSEN. Velsens gemeentebeiaar- dier Hein de Ligt bespeelt zaterdagmid dag tussen vier en vijf uur als gebruikelijk het carillon op het Plein 1945 in IJmuiden. Gespeeld worden de volgende composi ties: 1. Marche no. 1 uit De Gruijtters’ Bei- aardboek; 2. Drie Nederlandse liedjes: a. In Holland staat een huis, b. Wie gaat mee over zee, c. Toen de Hertog Jan kwam varen (Bew. Hein de Ligt); 3. Concerto allegro, largo, allegro. 4. Drie Franse lied jes: a. Alomette, b. II pleut, bergère, c. La Paimpolaise (Bew. Hein de Ligt); 5. Valla de voor beiaard, 6. a. Wo sie war, die Müllerin (Carl Zeiler), b. Viljalied (Franz Léhar), c. Wie mein Abnl zwanzig Jahr (Carl Zeller); 7. Rondo (Rogier van Otter- loo); 8. Improvisatie (Hein de Ligt). Ook in Wijk aan Zee is het strand verla ten. De heer Schoos, eigenaar van een hotel en paviljoen in de badplaats ziet het voor dit jaar somber in. „Het hotel is matig bezet terwijl het paviljoen er leeg bij ligt. Het wordt wel vervelend”, vertelt hij, nu voor het derde achtereenvolgende seizoen het strandleven door de aanhou dende buien stil ligt. „We merken er niets van dat veel Neder landers in eigen land zijn gebleven”, aldus de heer Schoos. Toch ziet hij nog een lichtpuntje. „Veel mensen trekken er op de bonnefooi uit en reserveren pas op het laatste moment. Bovendien zijn de vakan ties in Nederland en Duitsland nog niet op volle gang gekomen. Maar op het ogenblik is het triest en verlaten verschillende gas ten met een smoes het hotel, opa of oma is WIJK AAN ZEE. Tot part-time pastor van het revalidatiecentrum „Heliomare” en de verpleeginrichting „Zeevanc” in Wijk aan Zee is door de Doopsgezinde Gemeenten benoemd L. Koopmans uit Haarlem. „Nog vier weken en dan is de vakantie- top weer voorbij”, verzucht de heer Ver- zwijveren, verhuurder van strandhuisjes en exploitant van Paviljoen Zuidpier in IJmuiden, waar drie eenzame gasten hun troost zoeken in het kaartspel. „We heb ben voordat het slechte weer begon wel mkele weken zon gehad, maar het waaide toen te hard waardoor het grote strand- ninnende publiek achterwege bleef. In het voorseizoen hebben we dan ook wei- üg huisjes verhuurd. Voor het hoogsei zoen zijn ze wel allemaal besproken, maar au zie je al dat mensen vroegtijdig opbre ken. Ik zie het niet zo zitten, dat in Neder land blijven”, aldus de heer Verzwijveren, die momenteel vijf man personeel in zijn paviljoen klaar heeft staan. „We kunnen het risico van een onderbezetting niet ne men. Daardoor zijn we sterk afhankelijk van de toeristen wamt van de IJmuidena- ren kunnen we niet draaien”, vervolgt de strandexploitant, die ondanks het slechte zomerweer van de afgelopen jaren kenne lijk een lange adem heeft. „We blijven lachen”. De noodhuisvesting komt voor maxi maal vijf jaar voor Velsen beschikbaar. In voorbereiding zijn op dit moment renova- tieplannen voor de Zeeheldenbuurt (247 woningen in beheer bij woningbouwvere niging „IJmuiden”), de omgeving Casem- brootstraat (49 stuks aangeduid als Velseroord V) en de Santpoortse Bloe- menbuurt. Aan de Tulpenstraat en de Hyacinthenstraat in deze wijk zijn 36 pan den bij de minister voorgedragen voor renovatie. In alle gevallen gaat het om bebouwing uit de jaren dertig of kort daarvoor die elementaire gebreken gaat vertonen. Na bijna gelijktijdige indiening bij het ministerie van volkshuisvesting komt het projekt Zeeheldenbuurt het eerste in aan merking voor goedkeuring. Hiervoor is namelijk in Den Haag ook al de prijsop gaaf binnen, gebaseerd op offertes van hiertoe aangezochte aannemers. Plaat sing van de wisselwoningen door de in Woudrichem gevestigde leverancier kan door het toegepaste prefabsysteem snelen soepel verlopen. Bewoners van voor noemde renovatiewijken die hier voor maximaal 3 maanden hun intrek zullen nemen hoeven zich op het punt van woon gerief nauwelijks iets te ontzeggen. De noodwoningen (afmetingen 9 bij 5 meter) bevatten vier slaapkamers, woonkamer en keuken met moderne gemakken als dan ernstig ziek, om de zon op te zoeken of gewoonweg huiswaarts te keren.” Op het VW-kantoor in Wijk aan Zee worden de uitspraken van de heer Schoos bevestigd. Het is stiller dan normaal en veel toeristen breken vroegtijdig op. Evenals in IJmuiden zijn de vakantiehuis jes al lang van te voren verhuurd. De tijdelijke bewoners zoeken ook hier hun heil elders. De minste gevolgen van het slechte weer lijkt momenteel kampeerplaats „De Duin- ge termijn. De verdeling van de ruim 919 miljoen gulden nu is gemaakt op basis van het aantal inwoners en de oppervlakte van de provincies. De regering moet ook de voorschotten over de jaren ’77 tot en met ’80 en de werkelijke uitkeringen nog met de provin cies verrekenen. Over ’77 vindt een na- uitkering plaats van ruim 4,5 miljoen gul den. Over ’78 zal 0,9 miljoen van de pro vincies worden teruggevorderd. Over het vorig jaar krijgen de provincies een na- uitkering van 9,3 miljoen gulden en over dit jaar zullen de uitkeringen in het kader van de ombuigingsoperatie gekort wor den met zeventien miljoen gulden. De regering zal hierover binnenkort een wetsontwerp bij de Tweede Kamer in dienen. Verdreven van de stranden zoeken mo menteel de vakantiegangers naar alterna tieven voor het verregende strandplezier. Veel mensen kloppen aan bij de plaatselij ke WV-kantoren. In het kantoor op het Marktplein in IJmuiden vliegen de Toer- inkranten van de balie. Rob Joosten, WV-man voor Velsen: „Het slechte weer heeft een gunstig effect op de verschillen de Toer-inactiviteiten. Tentoonstellingen, concerten, optredens en autotochten on dervinden veel belangstelling.” Volgens hem is het even merkbaar ge weest dat veel Nederlanders in eigen land blijven. „Door het slechte weer begint toch langzamerhand de trek naar de zon op gang te komen. Vooral diegenen, die geen vakantiebestemming hebben be sproken, pakken de auto en ontvluchten de regen”, aldus Rob Joosten. Naast de vakantieactiviteiten, zoals de Toer-in en excursies naar toeristische hoogtepunten als Volendam, Marken en Amsterdam staat ook Beverwijk in de belangstelling. Qe gehele week is het druk geweest op de Breestraat in Beverwijk. Verpakt in regenkleding drentelen hele gezinnen over de pas aangelegde prome nade op zoek naar vakantievertier. K. lagen aan (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Voor bewoners van Moer- bergplantsoen en Gijzenveltplantsoen vervalt binnen afzienbare tijd het vrije uitzicht door plaatsing van zogenoemde wisselwoningen in de bestaande groene ruimte. Ten behoeve van drie renovatie- projekten stelde het ministerie van volkshuisvesting eerder dit jaar twintig van deze tijdelijke onderkomens beschik baar. Met aanschaf hiervan, plaatsing, omringende bestrating, stoffering en aansluiting op de nutsleidingen is een bedrag van ruim een miljoen gulden gemoeid. Donderdag aangekomen: Elke Kahrs, Rotterdam, IJmuiden; Jemrix, Seaham, IJmuiden; Kimry, Leningrad, Zaandam; Garrison Point, Londen; Ann Coast, Lon den; Adward Brough, Corpach; Netty, U.K.; Biene, Hamburg; Stirling Brig, Cont. Plat., IJmuiden; President, Sou thampton; Ingrita, Bremerhaven; Heidel berg, Bremen; Wadhurst, Lulea; Ethel Everard, Noordzee, IJmuiden; Vologda- les, Agadir; Holland, Noordzee, IJmuiden; Binsnes, Aruba; Thea K, Hogenes, IJmui den; Kenrix, Whitby, IJmuiden; Cijmbeli- ne. King’s North; Wilhelm, Noordzee, IJmuiden; Jose Esquivel, Bremen; Har- ma, Halmstadt. Donderdag vertrokken: Tital Service, IJmuiden, Cont. Plat; Gersom, London derry; Belnheim, Antwerpen; Solstraum, Vlaardingen; Finn Forest, Rotterdam; Cap Itea, Antwerpen; Haico Holwerda; Grangemouth; Klipper, IJmuiden, Lagos; Subro Vesta, Great Yarmouth; Happy Pioneer, Tilbury; Elexalde, Syracuse; Sel- bydijke, Hull; Boekanier, Great Yar mouth; Wilhelm, IJmuiden, Noordzee; Bernd, Rotterdam; Eemsborg, Zaandam, Delfzijl; Bolivia, Antwerpen; Holland, IJ muiden, Noordzee; Delta, Atnwerpen; Tuira, Velsen, Hanhoe; Sides Skipper, Velsen, Cont. Plat.; Libation, Zaandam, Jappo’s; Raamgracht, Ramo; Atlantisch, Rotterdam; Anna Oden, Gothenburg; Bri- tisch Dart, Antwerpen; Scheldeborg; Mantulyoto; Ramnes, IJmuiden, Simons- vik; Pluto, IJmuiden, Dundee; Jemrix, Poole, IJmuiden; Elke Kahrs, Pasajes, IJ muiden; Hugo Brinkman, Kings Lynn, IJmuiden. Vrijdag aangekomen: Otto, Andernach, IJmuiden; Obatrita, Lagos; West Eagle, Cont. Plat., Velsen; Sitter Skipper, Cont. Plat., Velsen; Appe, Ventspils. Vrijdag vertrokken: Breda, Rotterdam; Biene, Bremen; Petr Studhka, Leningrad; Springbuck, Cont. Plat., Velsen. (van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 440 kg. tong; 84 jisten tarbot en griet; 77 kisten kabeljauw; 60 kisten schelvis; 444 kisten wijting; 844 kisten schol; 46 kisten schar; 52 kisten makreel, en 151 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 11,95-11,50; grote tong 18,82-17,59; groot- middel tong 18,89-17,91; kleinmiddel tong 18,98-18,50; tong één 19,87-17,92; tong twee 17,84-17,59. Per 40 kg.: haai 168; mullets 534-364; rode poon één 190; rode poon twee en drie 196-165; bot 28-26; horsma kreel 47-29; poontjes 37-35; tarbot 366-305; griet 380-329; kabeljauw één 156; kabel jauw twee 192-190; kabeljauw drie 170- 138; kabeljauw vier 142-96; kabeljauw vijf 136-72; schelvis twee 204-186; schelvis drie 204-188; schelvis vier 104-76; schol één 142- 88; schol twee 146-180; schol drie 110-70; schol vier 83-68; wijting drie 96-75; ma kreel twee 62-35; schar 80-45; tongschar 252-162. De besommingen waren: BR 36 12.200; UK 208 19.700; UK 18 23.900; UK 20 ƒ8.500; UK 48 ƒ24.300; UK 94 2.400; UK 137 7.000; UK 138 2.200; UK 159 1.900; UK 233 1.500; VD 18 2.800; VD 19 ƒ2.800; VD 20 1.700; WR 32 50.200; WR 71 700; WR 75 700; IJM 18 3.300; verder waren er drie Texelaars present met een totale besomming van 14.000. aantal wisselwoningen beslist ontoerei kend om voor alledrie renovatieprojekten soulaas te bieden. „Voor een snelle aan pak is vervangende huisvesting voor op z’n minst dertig gezinnen noodzakelijk. Toewijzing door het ministerie geldt in deze tijd van bezuiniging echter als een gunst en niet langer als een nauwom- schreven recht. Alleen met een trager werktempo kan straks op het tekort aan wisselwoningen worden ingespeeld. Het rijk stelt voor de regionale omroep één bijdrage per provincie ter beschik king. Is deze bijdrage niet kostendekkend, dan kunnen de provincies via opcenten van de omroepbijdrage de financiering rond krijgen. Gedeputeerde staten van Noord-Hol land willen nu eerst gaan onderzoeken op welke wijze de organisatie van een regio nale omroep moet gaan geschieden en wat de kosten ervoor zijn. Het college zal daar toe binnenkort een werkgroep instellen die een aantal alternatieven moet gaan onderzoeken en uitwerken. In de werk groep zullen vertegenwoordigers van alle belanghebbenden worden opgenomen. In elk geval zullen vertegenwoordigd zijn Stad/Radio Amsterdam, B en W van de hoofdstad en de Samenwerkende initia tieven voor regionale omroep in Noord- Bolland Noord. <r Wisselwoningen van het in IJmuiden te plaatsen type. Het begrip noodhuisvesting is gezien het geboden comfort niet of nauwelijks van toepassing. i, za. De Breestraat in Beverwijk. Aantrekkelijk alternatief voor recreanten die het strand zonder ook maar een sprankje zon voor gezien houden. koelkast eu aizuigkap. Verwarming ge schiedt met gasgestookte wandelementen. Een schuurtje wordt als los element bijge leverd. Het plan is de wisselhuizen be schikbaar te stellen tegen het in de oude woonsituatie geldende huurtarief. Aan schaf en plaatsing maar ook exploitatiete kort komen slechts voor een deel voor rekening van het betrokken ministerie. De gemeente zal naar nu al bekend is, een fors bedrag moeten bijpassen. De Wo ningstichting Velsen heeft voor de nood huisvesting inmiddels een schetsplan op papier, samengesteld in nauw overleg met de Dienst Openbare Werken (afdeling bouwkunde). Het intrieste tafereel van de door regen stilgevallen strandbedrijvigheid

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5