in Een mes dat aan alle kanten snijdt Laat forensen per vliegtuig reizen r C ommuter-luchtvaarf Multilateraal akkoord Kamerlid Piet van Zeil: Fokker moet kleine toestellen bouwen Regels zijn illegaal Harde dobber Laker: 666 verbindingen 6 ZATERDAG 5 JULI 1980 REGIO I Dr. Henri Wassenbergh: „Maatschappijen vernietigen elkaar met huidige regels” 3 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Piet van Zeil, lid van de Tweede Kamer voor het CDA en luchtvaartwoord- voerder, heeft binnenkort een af spraak met Frans Swarttouw. Fokkers topman krijgt van Van Zeil ondermeer het idee voorge legd vliegtuigen te gaan bouwen ten behoeve van het forensenver keer. AMSTELVEEN. Er zijn teke nen die wijzen op versoepeling van de stringente regels waaraan de luchtvaart in West-Europa op dit moment is onderworpen. For se verlaging van tarieven en uit breiding van het aantal regionale verbindingen zouden van deze li beralisatie de meest in het oog springende gevolgen kunnen zijn. Veel hangt echter af van de politieke bereidheid, met name binnen de EG, het Europese luchtverkeer op dezelfde wijze te liberaliseren als de Amerikanen hebben gedaan. „Er is een ver schil in benadering tussen econo mische ministers, die in het alge meen voorstander zijn, en de ver keersministers, die vrijwel zon der uitzondering tegenstander zijn”, zo betoogt dr. Henri A. Was senbergh, hoofd buitenlandse be trekkingen en samenwerking van de KLM. (Van een onzer verslaggevers) Met het vliegtuig even op en neer naar Hamburg. Boodschappen doen in Antwerpen. Een zakelijke bespreking in Luik. Voor Amsterdammers met Schiphol in de buurt misschien nog wel te doen, maar voor de rest van Nederland een moeilijke en tijdrovende zaak. Nog steeds worden kostbare uren verloren met het reizen van en naar onze nationale luchthaven en is het luchtnet binnen Europa zo ingericht, dat slechts de grote wereldsteden een hoogfrequente verbinding met onze hoofdstad hebben. r KLM wil vrije tarieven Europese luchtvaart CDA-Kamerlid Piet van Zeil SCHIPHOL. Het gaat goed met onze nationale vliegtuigproducent Fokker. Na een wat moeizame samenwerking met de Duitse luchtvaartindustrie VFW staat Fokker weer op eigen benen. Ondanks de oppositie die er van verschillende zijden tegen de groei van de luchtvaart wordt gevoerd, is men bij Fokker zeer optimistisch over de overlevingskansen van het Nederlandse bedrijf dat voor de tweede wereldoorlog een zekere faam had opgebouwd op het gebied van de vliegtuigbouw. Energieschaarste en ontwikkelingen op het gebied van de zogenaamde commuter-luchtvaart en vrije tariefspolitiek in de VS, spelen het Nederlandse bedrijf, dat zich voornamelijk toelegt op de ontwikkeling en bouw van toestellen voor de korte en middellange afstand, in de kaart. Vorige week werden tijdens een feestelijke bijeenkomst de eerste twee Fokker F-28 Fellowships aan de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen Altair en Empire Airlines overgedragen. Volgens de directie van de vliegtuigfabriek een mijlpaal in de geschiedenis van Fokker. Het is vooral te danken aan de ontwikkeling van de commuter-luchtvaart in de VS dat Fokker hoopt een groot aandeel op de Amerikaanse markt te veroveren. Wat is commuter-luchtvaart? Hoe liggen de kansen in Europa voor vrije luchttarieven en welke kansen liggen er voor Fokker? Onderstaande artikelen trachten een beeld te geven van de huidige stand van zaken op het gebied van de luchtvaart. -Biedt die ontwikkeling de KLM, tegen de achtergrond van haar kleine thuis- Een van de voorwaarden voor de werkgelegenheid bij Fokker is dat er een markt blijft voor de toestellen die Fokker thans in produktie heeft De ontwikkeling van een interstedelijk middellang luchtverkeersnet waarbij ook de kleinere maatschappijen een kans krijgen, kan voor Fokker van levensbelang blijken te bereiken. Daarna ben je wel snel op de luchthaven, dat is waar.” Dat het ook anders kan leren de Verenigde Staten, waar sinds 1978 de zogenaamde commuter-luchtvaart zo’n grote vlucht heeft genomen, dat het voor iedereen mogelijk is tegen zeer aanvaardbare prijzen elke stad van regionale betekenis door de lucht te bereiken. Deze ontwikkeling blijkt zowel profijtelijk voor de grote lucht vaartmaatschappijen als voor de kleine regionale „commuters” die het interstedelijke verkeer verzorgen. Vóór 1978 bestond er voor de grote „trunk”-maatschappijen (dit zijn maatschappijen die met de KLM te vergelijken zijn) de verplichting om onrenda bele verbindingen in het lijnennet te handhaven. De opbouw van de luchtvloot van deze maatschappijen, die hun winst uit de grote verbindingen halen, bestond voornamelijk uit grote vlieg tuigen zoals de Jumbo, de DC 8, de Boeing 707 en de DC 10. Een onrendabele zaak voor de maatschappijen. Na 1978 nam het Amerikaanse congres een wet aan die de grote maatschappijen van deze verplichtingen ontsloeg. Hierdoor werd voor kleine maatschappijen de mogelijkheid geschapen het bestaande netwerk tussen de steden in stand te houden en intensiveren. Niet meer met reuze-toestellen, maar met kleine, brandstofbesparende, geluidsarme toestellen die in de meeste gevallen zijn ingericht voor 30 tot 50 passagiers. „Toestellen van maximaal 35 tot 40 zit plaatsen die kunnen worden ingezet tus sen enerzijds het noorden en zuiden van ons land en anderzijds de Randstad. Ge bleken is dat veel mensen in die regio’s vanwege de woningnood niet willen ver huizen naar het westen. Anderzijds kun nen bedrijven als Hoogovens en de ADM geen personeel krijgen terwijl de Kamer geen toestemming geeft voor het werven van Joegoslaven. Met kleine toestellen die weinig grond nodig hebben voor starts en landingen kun je die mensen snel vlakbij hun werkgever brengen. Bij Hoogovens weet ik best een stuk grond dat daarvoor geschikt te maken is,” aldus Van Zeil. De politicus zegt niets te hebben verno men van eerdere suggesties uit vak bondskring toen minister Albeda enkele maanden terug een notitie over de ar beidsmarkt liet verschijnen. Het lijkt hem dat Fokker zeker interesse zal hebben voor de uitwerking van het idee. „Even tueel kan de maatschappij deze toestellen in samenwerking met een buitenlandse onderneming in licentie gaan bouwen. Voordeel voor Fokker is onder meer dat binnenslands meer met Nederlandse toes tellen zal worden gevlogen. Gelukkig ge bruikt de KLM de laatste jaren meer Wassenbergh voegt daar direct aan toe dat de KLM, die als een van de eersten de voordelen van de grotere vrijheden begon te trekken uit de Amerikaanse „deregula tie” (opheffen van bepalingen), voorstan der is van vrije concurrentie, ook binnen Europa. „Onze filosofie benadeelt nie mand. De protectlonisten echter benade len anderen wel”. De KLM staat in die opvatting niet al leen. „Onze staatssecretaris wil het ook. De Rijksluchtvaartdienst vindt het niet leuk, ondervindt moeilijkheden met bui tenlandse collega’s. Voor de RLD leidt EG-bemoeienis met de luchtvaart tot ver lies van bevoegdheden binnen Europa. Dat is trouwens ook de reden waarom verkeersautoriteiten in andere landen, geïnspireerd door bedrijven als Alitalia, Air France en Lufthansa, geen voorstan der van liberalisatie zijn”. De ontwikkelingen zijn evenwel niet te gen te houden. Vrij onverwacht besloten de Amerikanen in 1978 de burgerlucht vaart een aantal relevante vrijheden te geven waarmee een volwassen industrie wordt geacht te kunnen omgaan. Niet langer stelde de CAB (de economische luchtvaartdienst van de VS) zich strak op met betrekking tot de routes die gevlogen mochten worden, wat de frequenties zou den zijn en op welk niveau de tarieven zouden liggen, naar de maatschappijen zelf. De liberalisatie gold niet alleen het binnenlandse, ook het buitenlandse ver keer. Als een van de eersten bracht Neder land met de VS een protocol tot stand dat .op dat uitgangspunt was gebaseerd. Sommige andere landen deden dat ook; andere weigerden. Gebleken is inmiddels dat de landen die op geliberaliseerde basis met de VS vliegen, aanzienlijk meer ver voer te verwerken gekregen hebben dat de landen die dat nalieten. In Engeland pakte de liberalisatiegedachte weer an- ders uit. Freddie Laker, die nu eindelijk de mogelijkheid kreeg goedkope vluchten op de VS uit te voeren, stelde dat hij op die vrijheden ook aanspraak kon maken voor het verkeer binnen Europa. Dr. Henri Wassenbergh, hoofd buitenland se betrekkingen en samenwerking van de KLM. markt, voldoende perspectief? Wassen bergh: „Het wordt voor ons een harde dobber, maar we geloven er wel in. Kijk, de KLM is vooral een intercontinentaal bedrijf. Verhoudingsgewijs is ons Euro pees verkeer niet in dezelfde mate tot ontwikkeling gebracht. De KLM is echter een van de grote maatschappijen in de wereld en daarom is het voor ons van belang dat Amsterdam verder wordt ont wikkeld als gateway-city, als sluis om pas sagiers en vracht van overal in Europa - niet alleen met de KLM - via Amsterdam naar elders in de wereld te vervoeren. En omgekeerd”. Deze hele Europa-filosofie speelt een rol in de totstandkoming van de definitieve luchtvaartovereenkomst tussen Neder land en de VS. Sinds in maart 1978 het protocol werd getekend, dat van onbe perkte duur kan zijn, is er wel een aantal keren onderhandeld, maar in mei jl. zijn de besprekingen opnieuw opgeschort. Uit een oogpunt van behoorlijk bestuur wordt het nu toch echt wel tijd dat het ruim twee jaar oude protocol wordt vervangen door een overeenkomst die wordt onderwor pen aan het oordeel van de Eerste en Tweede Kamer. -In welke relatie staat de Europa-filoso fie tot de overeenkomst tussen Nederland en de VS? „De KLM wil naast een liberali satie in het verkeer met de VS een liberali satie binnen Europa, zodat zij op elkaar aangesloten kunnen worden. Kort voor dat het protocol tussen Nederland en de VS werd getekend, kwam een geliberali seerde, bilaterale, zij het minder omvat tende overeenkomst tussen de VS en Bel gië tot stand. Inmiddels zijn er ook libera le regimes met Finland, met West-Duits- land, zij het beperkt en met Engeland voor vracht. Ook met Jordanië, Israël, Thai land, Singapore, Zuid-Korea, Chili, Ja maica, Costa Rica en de Nedelandse An tillen". zeer goedkoop om vanaf Londen naar andere delen van de wereld te vliegen.” „Wij willen best vrije concurrentie en verlaging van tarieven in verkeer met Engeland, maar niet tussen Amsterdam en Londen alleen. Door de hoogte van de tarieven tussen Amsterdam en Londen is vliegen van Nederland naar elders in de wereld nagenoeg even duur als via Lon den. Drastische verlaging van het Amster- dam-Londen-tarief als een op zichzelf staande maatregel betekent dat Londen meer aantrekkelijke aanvoerlijnen erbij krijgt, terwijl wij ze dan juist zouden kwijtraken. Dat is niet in het belang van de passagiers, maar het algemene passa- giersbelang is evenmin gediend met ta riefsverlaging op slechts één, of een paar lijnen. Dat is discriminatie tegen de lucht vaartmaatschappijen”. „Zowel de passagier als wij, de KLM, hebben meer belang bij een ontwikkeling die het totale luchtverkeer in Europa om vat”, aldus Wassenbergh, die eraan toe voegt dat de waarde van British Caledoni ans initiatief ligt in de discussie die daar van het gevolg is geweest binnen de Asso ciatie van Europese luchtvaartmaat schappijen (AEA). Zowel daar als binnen de Europese Commissie zijn nu gesprek ken gaande om een Europees luchtvaart beleid te ontwikkelen. Binnen de Europe se Commissie is dat een transportgroep, terwijl ook het Europese Parlement een werkgroep op dit terrein heeft. Wassenbergh (tevens hoogleraar lucht recht in Leiden en Utrecht) zegt met na druk: „De huidige regels voor het Europe se luchtverkeer zijn illegaal in het licht van de uitspraken van het Europese Hof in Luxemburg. Bovendien is de verdeeld heid binnen Europa enorm. Zoals de re gels op het ogenblik worden gehanteerd, leidt dat tot vernietiging van elkaar. Men vangt elkaar vliegen af. Men is kortzichtig en protectionistisch. Waar wij als KLM naar streven, is dat het Europese Parle ment tot een uitspraak komt, die dan moet worden teruggekoppeld naar een discus sie over ieders nationale luchtvervoersbe- leid in de afzonderlijke parlementen. Van Nederland, Frankrijk, Groot-Brittannië, allemaal”. De Europese Commissie is, aldus Was senbergh, al wel tot enkele voorlopige conclusies gekomen. Er moeten meer regi onale verbindingen komen - zowel binnen lands als over de grenzen - en er moeten lagere tarieven komen. Voor de toepas sing van dat laatste zijn de Europese luchthavens in drie categorieën verdeeld. Schiphol, Frankfurt, Londen-Heathrow, Parijs, Charles de Gaulle en dergelijke behoren tot de eerste categorie. „We zijn het er over eens dat tussen de grootste luchthavens, die in de één-één- categorie, voorlopig nog niet moet worden geliberaliseerd; althans niet voordat het totale Europese luchtvervoer is geliberali seerd. We zijn het er ook over eens dat de verbindingen van en met de tweede en derde categorie, dus met inbegrip van de verbindingen met de grootste luchtha vens, wel geliberaliseerd kunnen worden, zij het voor voorlopig vliegtuigen met een maximale capaciteit van 100 passagiers”. „Welnu. Met name de overeenkomst tus sen de VS en Israël bracht aan het licht dat passagiers die hetzij met Amerikaanse maatschappijen, hetzij met El Al, al dan niet via Amsterdam van de VS naar Israël volgen, een stuk goedkoper konden dan met de KLM. Dus was het voor ons van belang dat wij met Israël een overeen komst tot stand brachten die de passa giers tussen de VS en Israël per KLM hetzelfde lage tarief bood als met andere. Daarmee groeide de bilaterale overeen komst tussen Nederland en de VS in feite uit tot een multilaterale op dit punt”. „Wat wij nu willen, is dat de definitieve raamovereenkomst met de VS per defini tie de mogelijkheid open laat voor aanslui ting voor maatschappijen van andere lan den. Dat biedt, met de ontkerstening van de IATA, voor de passagier ook weer andere voordelen, maar die laat ik hier even buiten beschouwing. De Amerika nen voelen wel voor dat Uitgangspunt, maar de zaak moet nog nader worden bekeken. Zij zijn, zoals bekend, van ouds her zeer beducht voor alles wat met kar telvorming te maken heeft en willen daar om geen enkel tariefoverleg tussen maat schappijen. Dat willen wij wel. Daar staat voor de Amerikanen tegenover dat een principieel multilaterale overeenkomst een goed startpunt is voor verdere ver breiding van hun liberalisatiegedachte”. „Die zaak is op het ogenblik in onder zoek door een werkgroep van beide partij en. In augustus kunnen ze klaar zijn en dan zou, naar mijn opvatting, de overeen komst snel kunnen worden getekend”. -Directeur-generaal mr. H. Raben van de RLD vreest dat het op zijn vroegst oktober wordt voor deze werkgroep rond is. Wassenbergh: „Dat kan wel zijn, maar bedenk dan wel dat, zoals ik al zei, de RLD niet staat te trappelen om eenzijdig af stand te doen van zijn bevoegdheden. In het verkeer met de VS is dat blijkbaar geen punt, maar wel voorzover het ligt in het mogelijke verlengde daarvan, liberali satie in Europa. Per slot wordt in 1985 de hele CAB opgeheven”. Wassenbergh wijst nog op een ander aspect, de Amerikaanse presidentsverkie zingen. De liberalisatie in de VS was een initiatief van Carter. Hij zal dat niet snel terugdraaien. De Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen hebben vorig jaar echter enorme verliezen geleden. Niet aantoonbaar als gevolg van de deregula tie, maar tegenover de conservatieve Rea gan, indien hij gekozen zou worden, kan het altijd worden aangevoerd teneinde een beperking van vrijheden in het inter nationale verkeer te bewerkstelligen. Een van de grootste zekerheden in de Amerikaanse (buitenlandse) politiek, be aamt Wassenbergh, is het gemak waar mee Amerikanen een eenmaal ingenomen standpunt weer verlaten. Alleen al om die reden acht hij het van belang dat de luchtvaartovereenkomst met de VS zo snel mogelijk tot stand komt. „Dan liggen de zaken voor jaren vast”. (Van een onzer verslaggevers) Ie tientallen werknemers per vlucht ver houdingsgewijs meer brandstof gebrui ken, omdat ze vrij laag vliegen. Daar tegenover noemt hij het voordeel van ge ringe behoefte aan communicatiemidde len. Bovendien zouden die vliegtuigjes een snelpostdienst voor pakketten kunnen uit voeren. Het Kamerlid wijst erop dat de zelfde service van de PTT in de grote steden een doorslaand succes is gewor den. Op aangepaste schaal ziet Van Zeil derhalve wel degelijk ruimte voor een i. forensenmarkt. Oftewel, de zogeheten computerontwikkeling die in de Ver enigde Staten furore maakt. Van Zeil meent dat de commerciële kansen voor Fokker in die sector aanzienlijk zijn, dit in aansluiting bij de grote naam die het concern internationaal heeft. De CDA-woordvoerder is een falikant tegenstander van het idee de binnenland-, se vluchten van de NLM maar op te doe. ken, dat mag duidelijk zijn. PPR en D’66 dienden enkele maanden geleden een mo tie van die strekking in bij de discussies rond het Structuurschema Verkeer en Vervoer. Van Zeil is de opvatting toege daan dat ons land zichzelf een achter stand zou bezorgen door een dergelijk idee te realiseren. Ineke Lambers-Hac- quebard van de Democraten spreekt an dere taal. „Ons spoorwegnet kan uitste kend voorzien in de vervoersbehoefte over langere afstand. Vliegtuigverkeer heeft aanzienlijke nadelen, waaronder la waaioverlast. Dat het met vliegtuigen naar Groningen en Limburg allemaal zo veel sneller zou gaan betwijfel ik. Je moet 1 bijvoorbeeld ook de tijd meetellen die je aanwezig moet zijn voor het tijdstip' van, 2 vertrek. Kijk ook eens naar de moeite die je moet doen om vanuit Amsterdam cen trum de halte van de Schiphollijn in Zuid Laker vroeg de Britse luchtvaartdienst, de CAA, toestemming voor welgeteld 666 verbindingen binnen West-Europa, die hij 2 -allemaal zo goedkoop mogelijk wil „be vliegen”. De Britten speelden Laker in de -kaart door toestemming te weigeren. Zich - - beroepend op het Verdrag van Rome, dat (voor de EG) verkeersvrijheid van perso nen, goederen en kapitaal garandeert, wil Laker bij het Europese Hof in Luxemburg nu een proefproces aanhangig maken om de beslissing van de Britse luchtvaart autoriteiten aan te vechten. Een andere Britse maatschappij, Bri tish Caledonian, heeft de CAA toestem ming gevraagd voor „miniprijzen” op een reeks Europese verbindingen, onder meer van Engeland naar Amsterdam. Na de reactie van Laker heeft de CAA nu eieren voor zijn geld gekozen. Wel wetend hoe gelijkluidend de opvattingen elders in Euroa liggen, heeft de CAA British Cale donian toestemming gegeven, onder het voorbehoud dat andere luchtvaartdien- 'sten er eveneens mee akkoord gingen. Daarbij bleef het. De goedkeuring kwam niet. De overwegingen kunnen ver schillend zijn geweest, maar wat Neder land betreft zijn zij duidelijk. Wassen bergh: „Nederland is een klein land met van nature een klein vervoerspotentieel. ’Het heeft niet, zoals grotere omringende landen, een reeks van luchthavens te bie den. Het heeft van nature niet dezelfde omvangrijke aantrekkingskracht voor passagiers van over de hele wereld, zoals andere landen. Bovendien is het nog altijd Een gat waar Fokker met zijn voor 50 passagiers ontworpen Friendship Turboprop-vliegtuig meteen in kon springen. Inmid dels heeft de Nederlandse vliegtuigfabriek al 7 Fokker F 27 Friendships en een zestal F 28 Fellowships in Amerika verkocht. De komende vijf jaren ligt er nog een markt voor ongeveer 50 toestellen uit de klasse van de Friendship en de Fellowship. Volgens de laatste statistieken zijn er 258 commuter-lucht- vaartmaatschappijen, die met elkaar 630 steden bedienen. Meer dan zestig procent van dit aantal heeft een verbinding met plaatsen die op minder dan 200 kilometer afstand liggen. T Hoewel het in de nabije toekomst waarschijnlijk niet mogelijk is te komen tot een vrije tariefstelling binnen het Europese luchtverkeer, is het duidelijk dat ook in Europa een proces aan de gang is, dat eenzelfde richting opgaat als in de Verenigde Staten. Voorop in deze ontwikkeling loopt de KLM. Met Fokker Friendships en Fellowships onderhoudt de NLM, een volle dochter van onze nationale luchtvaartmaatschappij, internatio nale verbindingen met Belfast, Brussel, Londen, Jersey en Basel. Binnenkort zijn enkele Duitse bestemmingen aan de beurt om in dit interstedelijke luchtnet te worden opgenomen. Ook andere maatschappijen staan te trappelen om verdragen af te sluiten om met kleine vliegtuigen interstedelijke routes te gaan vliegen. Een ontwikkeling die kan worden toegejuicht, omdat bij het vrijlaten van de luchtvaart in Europa niet alleen veel tijd door de luchtreiziger zal worden bespaard, maar ook veel energie die nu moet worden opgebruikt, omdat de luchtvaartmaatschappijen - r verplicht zijn onrendabele lijnen met te grote toestellen te 2 vliegen. 2-JV Daarnaast kan het een gunstig effect op de geluidshinder hebben. Door de veelheid van verbindingen met kleine, geluidar- t me toestellen, zullen in de toekomst de grote luchthavens voor een groot deel ontlast worden van „nutteloos” lawaai en zal de resterende hinder meer gespreid worden. Hoelang dit echter nog zal duren hangt voor een groot deel af van de luchtvaartverdra- gen die in de toekomst gemaakt worden. produkten van de enige nationale vlieg- tuigfabrikant. Daarvoor kregen we in het buitenland altijd te horen dat de KLM juist niet met Fokkertoestellen ope reerde”. Van Zeil geeft toe dat de kleine toestel len voor het werk-woonverkeer van enke-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7