Gesprek geëist met regering SPOUW Zimbabwe „kreupel” bij olieboycot Zuid-Afrika ló pagina's UHaagsman ZEISS-RODENSTOCK Jansstraat 56 - Telefoon 320118 Versterking militaire missie in Suriname Geen uitbreiding steun Nederland vandaag: Chinees MINISTER VAN HANDEL SMITH: uit Bijlmerbajes Zonder sluier te ontsnappen onmiddellijk Russen weg ontslag in Iran Actie FNV-leden bij hoofdkantoor Arabische top van start Geweld eist 18 doden in Turkije olieplatform ingestort het weer Overlijden sjah snel verwacht Drietal probeert uit Afghanistan” „Eventueel meer het woord is aan.„ Vijf maal Borg ’n AANRIJDING? A fp-x GLAZEN gJ^OPEN DAKEN ,A#^ELLERMEyER WBWHWRAAT10 OEVtAWJK TEL016I0-D53L WMUCEBMHWEC74 AMVTfcRn*MTH..0X0-9Jlfi3t AUTOPREMIES voor betere rijders! En verder Geen verbetering Strandverwachting Thurau agenda pagina A 1LJ MAANDAG 7 JULI 1980 J. V. Teunissen: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 205 I (Van onze redactie binnenland) Haarlem AMERSFOORT-DEN HAAG. De Raad van Kerken in Nederland keert zich alsnog tegen het regeringsbeleid inzake illegale buitenlandse werknemers. In een brief aan het kabinet stelt de raad drie maatregelen voor om het beleid te veranderen en wordt bovendien om een gesprek met de regering verzocht. DORSMAN Assurantiën Beurs8 Binnen- en buitenland2,3 Kunst7 Plaatselijk nieuws4,5 Radio en televisie/Strips6 Sport9,10,11,12,13,15 Weerrapporten2 IJmuider Courant Raad van Kerken wil alsnog ander illigalen-beleid ‘1 3 (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) ■a die indruk wel gewekt, waarna heftige discussies bij een aantal lidkerken volg den. Op 18 juni werd een nieuwe vergade ring gehouden, waarop besloten werd „te zoeken naar andere, meer rechtvaardige oplossingen” en de vanmorgen gepubli ceerde brief aan de regering werd voorbe reid. Gistermiddag leek het er even op. Leek het op een beetje zomer, welk jaargetijde deze maanden van het jaarzich volgens de kalender behoort te manifesteren. Wei nig is daar de afge lopen weken met hun sombere en natte weer van ge bleken. Gistermid dag wel. Even kier de de zon door de wolken en ogenblik kelijk trokken dui zenden hun huizen uit, nu eens zonder regenjas en overschoenen. Even een stukje zomer proberen. Vandaag was dat al weer voorbij. En was ook de promenade in Scheveningen (foto) weer leeg en kaal. Smith van Handel en Industrie van het vroegere Rhodesië gistermiddag bij zijn aankomst op Schiphol ge waarschuwd. AMSTERDAM (ANP). Tien leden van de FNV hebben zich vanmorgen met staalkabels vastgebonden aan de ingang van het gebouw van de vakfederatie in Amsterdam. Zij eisen een jaar uitstel van een besluit over het beleggingsbeleid van de FNV, omdat zij het niet eens zijn met de nota Een volgende storing nadert al snel via Zuid-Engeland, met morgen regen en overwegend slecht strand weer. Matige zuidwestelijke wind en temperaturen overdag van 15 tot 17 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: vanaf woensdag wat meer opklaringen, maar het blijft te wisselvallig met enkele graden be neden normaal. Het behalen van de vijfde Wimble- don-titel heeft Björn Borg afgelopen zaterdag in Londen aanzienlijk meer moeite gekost dan aanvankelijk was verwacht. De Amerikaan John McEn roe hield de Zweed in een even slo pende als enerverende finale vier sets zeer knap bij, maar moest uitein delijk in de vijfde set toch capitule ren. De overwinning leverde Borg naast veel geld ook een record op, want nooit eerder slaagde een speler er in vijf maal achtereen Wimbledon op zijn naam te schrijven. Sex? Dat is geen probleem, dat is een mysterie! (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG-AMSTERDAM. De Nederlandse militaire missie in Suri name zal met een negende man, een majoor, worden uitgebreid. Daartoe heeft de Nederlandse regering vorige maand op verzoek van de Surinaam se regering en de Nationale Militaire Raad besloten, zo bevestigde van daag de Legervoorlichtingsdienst. Didi Thurau is vanmorgen niet op de trein gestapt, die de renners naar Rochefort, bracht. Thurau heeft be sloten niet verder te rijden. De West- duitser lijdt al enkele dagen aan een verkoudheid die gepaard gaat met koorts. Ook heeft hij last van een ontsteking aan het zitvlak. ’S Zwaar bewolkt en af en toe regen. Minimumtemperatuur rond 12 gra den. Middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. PAGINA 2. Nederlandse motorcou reurs onopvallend in België. PAGINA 3. Raas wint negende etappe in Tour de France; Sean Kelly gedis kwalificeerd. PAGINA 4. Puntloos weekeinde voor Kinheim en Nicols. PAGINA 5. Roeisters Vos en Cornet naar WK-jeugd. PAGINA 6. Ab Harren behaalt junio rentitel wielrennen. Zeventig mensen zijn omgekomen toen enige weken geleden een Chinees booreiland instortte. Het ongeluk ge beurde tijdens een storm in de Golf van Bo Hai, ten oosten van Peking, aldus betrouwbare bronnen. Het Chinese mi nisterie van Oliezaken heeft het bericht niet bevestigd. Het ingestorte booreiland was waarschijnlijk van hetzelfde type als het platform op deze foto. WA 207,- 244,- 282,- Bij de hoofdindustriegroep video van Philips zullen binnen twee jaar 804 arbeidsplaatsen verdwijnen, zo stelt de Industriebond FNV. De bond heeft dat zaterdag bekendgemaakt op een persconferentie in Eindho ven. Zie verder pagina 2. President Zia UI Haq van Pakistan heeft gisteren beloofd wijzigingen aan te brengen in de belastingwet. Hij kwam hiermee tegemoet aan de eisen van rond 25.000 sji’itische be togers, die stelden dat de belasting wet indruist tegen hun geloof. Zie verder pagina 3. Weersverwachtingen van het KNMI tot morgenavond hierover die vanmiddag door de federatie- raad wordt besproken. In de eerste plaats vinden de tien, het in de nota voorgestelde beleid ten aanzien van multinationals niet ver genoeg gaan. Daarnaast eisen zij in trekking van de beleggingen bij de hypo theekbanken „omdat deze niet uit zijn op goedkope woningbouw”. (ADVERTENTIE) (Parkeren naast de winkel) In de eerste plaats moet de einddatum voor de regularisatie worden verlegd naar l oktober vorig jaar, opdat meer illegalen in deze regeling kunnen vallen. Dit is volgens de raad noodzakelijk „om tege moet te komen aan het rechtsgevoel van de mensen”. Daarnaast moeten werkge vers die illegalen in dienst hebben harder worden aangepakt, terwijl hulp zou moe ten worden geboden aan werkgevers die illegalen door nood gedwongen in dienst hebben moeten nemen. In de dit weekeinde verzonden brief die vanmorgen bekend werd, doet de raad een krachtig beroep op de regering een openhartig gesprek over deze kwestie te willen aangaan met een delegatie van de raad. Men wijst er hierbij op, dat een rechtvaardige en afdoende oplossing van dit probleem niet tot stand zal worden gebracht „zonder enige offers van de sa menleving”. Het huidige beleid pakt vol gens de raad niet de kern van het pro bleem aan, waardoor het ook niet tot een definitieve oplossing zou kunnen leiden. Als motief voor zijn optreden geeft de raad, dat van de zijde van illegalen en hun hulpverleners voortdurend en in allerlei vormen een beroep wordt gedaan op deze kerkelijke organisatie „omdat het tot zijn opdracht behoort op te komen voor hen die in de samenleving niet of onvoldoende tot hun recht komen.” Uit de brief blijkt dat de raad niet van plan is zich neer te leggen bij de door de Kamer onlangs goedgekeurde beperkte uitbreiding van de regularisatiemaatre- gel. Tijdens een vergadering in mei was (Van onze redactie buitenland) CAIRO. In de Egyptische hoofd stad Cairo wordt hard gewerkt aan het graf dat bestemd is voor de ver dreven sjah van Iran. Dit omdat de ex-monarch zo ernstig ziek is, dat zijn overlijden wordt verwacht. Dit wordt gemeld door bronnen in Cairo. De voormalige sjah, die nu zestig jaar oud is, is zaterdag voor de tweede maal in een week geopereerd. Deze ingreep duurde twee uur. Na de operatie heeft de ex-sjah een bloed transfusie ondergaan, terwijl de be handeling met antibiotica onvermin derd doorgaat. Overigens zou de sjah gisteren bij bewustzijn zijn geweest. Volgens een van de chirurgen die hem behandelen, lijdt hij aan zeer hoge koorts. (Van onze redactie buitenland) AMMAN. De ministers van Buiten landse en Ecomomische Zaken van alle arabische landen (behalve Egypte) zijn gisteren voor besprekingen in de Jordaan se hoofdstad Amman aangekomen. De conferentie die vandaag van start is ge gaan, wordt ook bijgewoond door een vertegenwoordiger van de Palestijnse be vrijdingsbeweging PLO. Het belangrijkse doel van de bijeenkomst is, te komen tot meer onderlinge economische samenwer king. De Iraakse regering zou een werkdocu ment ter tafel willen brengen dat oproept tot het instellen van een economisch fonds van 10 tot 15 miljard dollar. Het geld zou moeten worden gebruikt om de arabische landen te bevrijden van buitenlandse in vloed. Arme landen zouden uit het fonds moeten kunnen putten voor particuliere en overheidsprojecten. Saoedi-Arabië zou, volgens het blad Jor dan Times, een soortgelijk plan willen ontvouwen. De Saoedi’s, beducht als ze zijn voor communistische invloed, willen voorkomen dat de armste arabische lan den hun toevlucht moeten nemen tot hulp van buitenaf. Zo zal er worden gesproken over de mogelijkheid arabische landen die zelf geen olie produceren, door middel van voorkeursprijzen te beschermen te gen de geldverslindende import. Het is echter zeer de vraag of tot deze voorkeurs behandeling zal worden besloten, omdat daardoor de prijsstructuur van de olielan den op de helling komt en omdat een dergelijke maatregel scherpe kritiek van buiten de arabische wereld zou uitlokken. Zimbabwe is volgens Smith volledig af hankelijk van de olie-invoer via Zuid- Afrika. Er ligt weliswaar een pijpleiding naar de Mozambiquaanse havenstad Bai- ra, die voldoende capaciteit heeft, maar de haven van deze stad zou niet voldoende zijn uitgerust voor grootscheepse overslag van olie. Premier Moegabe van Zimbabwe heeft zaterdag opdracht gegeven aan alle Zuid- afrikaanse diplomaten het land te verla ten. Hij zei er echter bij, dat Salisbury de handelsbetrekkingen met Pretoria niet wil verbreken. Bij de bekendmaking van zijn besluit beschuldigde Moegabe Zuid- Afrika er opnieuw van Zimbabwezen te ronselen voor de opbouw van een tegen het huidige regime in Salisbury gerichte guerrillastrijd. De Zuidafrikaanse minis ter Botha van Buitenlandse Zaken heeft dit gisteren ontkend. Intussen zijn in Zimbabwe grote proble men gerezen rond de invoering van een wet op het minimumloon. Duizenden ar beiders die meer zouden moeten verdie nen zijn ontslagen, omdat hun werkgevers krachten willen aantrekken die zij het laagst toegestane loon kunnen betalen. flict kwam met de Surinaamse premier Chin A Sen. De Surinaamse minister van Sportza ken, A. Kamperveen, heeft zaterdag een scherpe aanval gedaan op De Konings weigering de ontwikkelingshulp aan Suri name waardevast te maken. „Nederland heeft altijd de mond vol over hulp aan de allerarmsten. Door het waardevast ma ken van de ontwikkelingshulp kan het urgentieprogramma van de regering Chin A Sen worden uitgevoerd en daardoor zullen de allerarmsten het beter krijgen”, zo zei Kamperveen. Hij deed zijn uit spraak in Amsterdam, waar hij vertoefde op doorreis naar Zurich. Kamperveen noemde het onbegrijpelijk dat minister De Koning heeft gezegd dat er geen sprake is geweest van corruptie met ontwikkelingsgelden. „We hebben miljoenen uit de zakken van ambtenaren gehaald en het onderzoek is nog steeds gaande”, aldus Kamperveen. Het CDA-Kamerlid H. Aarts sluit her ziening van het verdrag over ontwikke lingshulp tussen Nederland dn Suriname niet uit. Hij vroeg zich gisteren voor de radio af of het wel goed is Suriname via dit verdrag zo sterk aan het voormalige moederland te binden. Volgens hem is het mogelijk dat Nederland bij de opbouw van Suriname een te overheersende rol speelt. De hulp aan Suriname zou intema- tionaler gesteld moeten worden, aldus Aarts. All-Risk Informeer 474,- eens! 621,- 781,- (Van onze redactie buitenland) SCHIPHOL-SALISBURY. Een volledige olieboycot tegen Zuid-Afri ka zou Zimbabwe „volkomen kreupel maken”, zo heeft minister David Volgens woordvoerders van de ministe ries van Defensie en Buitenlandse Zaken gaat het om een routinezaak en kan niet worden gesproken over uitbreiding van de militaire steun aan Suriname. Het zenden van een negende man naar Paramaribo is het gevolg van de recente vervanging van het hoofd van de Neder landse militaire staf aldaar. Het huidige hoofd komt van de artillerie. Het Suri naamse leger bestaat echter voornamelijk uit infanteristen en daarom wordt nu een infanterieadviseur uitgezonden, aldus een woordvoerder van het ministerie van De fensie. Het besluit daartoe werd genomen voordat minister De Koning van Ontwik kelingssamenwerking vorige week in con- TEHERAN. De autoriteiten in Tehe ran hebben vandaag meegedeeld dat wouwelijke ambtenaren voortaan gehuld moeten zijn in een sluier. Doen zij dit niet, dan worden de vrouwen onmiddellijk ont slagen en krijgen geen uitkering. Het bevel volgt na een demonstratie van honderden vrouwen, zaterdag in Teheran. Zij protesteerden tegen de verplichting deze kleding te dragen. Overigens is vernomen dat er een isla mitisch kantooruniform wordt ontwor den. Dit zal vermoedelijk iets minder lang worden dan de huidige traditionele lange kleding en iets makkelijker om in te wer ken. Na goedkeuring van president Bani- Sadr en de revolutionaire raad zal het uniform onmiddellijk worden ingevoerd. Zie verder pagina 3 (Van onze redactie buitenland) ANKARA. Bij incidenten tussen rechtse extremisten en leden van de uit vooruitstrevende sjiieten bestaande Ale- vi-sekte, zijn vrijdag in Corum, 240 kilo meter ten noordoosten van de Turkse hoofdstad Ankara, zeker 18 mensen om het leven gekomen. Aldus mededelingen zaterdag in Ankara. Vier doden vielen toen de sjiieten een overval pleegden op een soenni-moskee. De orthodoxe soennieten beschouwen de sjiieten als goddelozen. Het Openbaar Ministerie in Corum meldde verder dat ongeveer 35 mensen gewond raakten. Zeker 30 huizen werden in brand gestoken en 135 mensen zijn voor nadere ondervraging aangehouden. Bij geweld in andere Turkse steden kwamen zaterdag zeker zes mensen om het leven. De links georiënteerde Turkse Arbei derspartij zag haar jaarlijkse congres in Ankara verstoord door de politie. Nadat congresgangers tegen de krijgsmacht ge richte leuzen hadden aangeheven, werden bijna 500 leden van de partij tijdelijk gevangen gehouden krachtens de wet op de noodtoestand. Er zitten nog 29 perso nen in hechtenis. (Van onze redactie buitenland) BONN. Bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren verklaard dat zijn besprekingen vorige week in Moskou, er toe zouden kunnen leiden dat de Russi sche leiders meer troepen terugtrekken uit Afghanistan. In een interview met het Westduitse blad Der Spiegel zei Schmidt verder te geloven dat de twee weken geleden door de Russen aangekonidgde troepenterug trekking het resultaat was van de aanhou dende pleidooien hiertoe van de Franse president Giscard d’Estaing tijdens diens ontmoeting met de Russische partijleider Brezjnjev in mei. De Franse president is overigens van daag voor een vijfdaags bezoek in West- Duitsland aangekomen. Het bezoek staat in het teken „van het gemeenschappelijke lot van de twee landen”, aldus een woord voerder van Giscard. De president zal onder meer Frans- Westduitse militaire oefeningen bijwonen en politieke besprekingen voeren met het doel „Europa haar plaats terug te geven in wereldomvattende aangelegenheden”, zo zei de woordvoerder. Zie verder pagina 3. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Drie gedetineerden uit de Bijlmerbajes hebben vorige week geprobeerd met behulp van een snijbran der te ontsnappen. Met de personeelslift wisten ze de tweede etage te bereiken, waar ze met de snijbrander probeerden een gat in een raam te smelten. Tijdens hun werkzaamheden werden ze echter door bewakers ontdekt. Het driemanschap kwam van de vijfde etage, waar een vrij regime heerst. Vol gens een woordvoerster van het ministe rie van Justitie is het nog niet duidelijk hoe ze aan de snijbrander zijn gekomen. Evenmin kon ze verklaren hoe de drie de lift in werking konden stellen Daarvoor zijn namelijk speciale sleutels nodig. Welke maatregelen er genomen zullen worden naar aanleiding van deze vlucht poging is nog niet bekend. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF f ^Apeldoorn&Zn HAARLEM iTEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL.023 244827 Bijv. catw. 10.000 15.000 20.000 Passage 11, Zandvoort. Tel. 02507-4534

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1