Theater in de marge: handige feestbundel exposities ebergschoenen Je vergeet ie paspoort toch zeker ook niet! Isaac Israëls en Peter Klapwijk, twee schilders in de Vleeshal Je verge toch zeker ook niet! Wie nerveus is slaapt slechter! wij ontvingen y SMift o Speciale bus naar orgelconcert Oosthuizen II Verlaat impressionisme en nieuwe alure in de schilderskunst Ex-Beatle Harrison publiceert memoires 19 8 0 KUNST 13 J Niemand de grens over zonder vakantieslof. Niemand de alm op zonder vakantieslof. HAARLEM. De begane grond van de Vleeshal is door de staf van het Frans Halsmuseum ruimtelijk in tweën gedeeld. Dat diende om het komplete eigen be zit van schetsen, tekeningen en schilderijen door Isaac Israëls (overleden in 1934) vooraan te to nen, terwijl achteraan een overzicht van de nieuwe werken van Peter Klapwijk getoond worden. - ^CIGARETTES I bibliotheek Olieverf, vierdelig. Peter Klapwijk. j Olieverf. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Een geheel andere toon slaat de lyrische schilderkunst van Klapwijk aan. In een artikel van 13 februari in deze krant gaf ik u al een verslag van de inspirerende voor beelden voor dit verrassende werk: de Amerikaanse schilderkunst in het alge meen, Matisse mogelijk in het bijzonder en de aanstekelijke muziek van de serïele componisten als Glass en Reich. De im pulsen die tot schilderen aanzetten zijn dus niet zoals bij Israëls in anecdotische gebeurtenissen uit de werkelijkheid te vinden, maar ze komen voort uit persoon lijke aanzetten en gevoelens. van de twee zusters Artzenius is wederom in mooie lichte tinten opgezet, bij een volle lichtval van de zon, maar helaas wat brui nig gepoetst. Dit exposé van aankoop en schenking was ten dele onlangs nog te zien in de foyer van het Frans Halsmu seum; me dunkt een geschikte plaats voor dit bedaarde impressionisme van een pur- sang schilder. Isaac Israels, werk uit eigen bezit Frans Halsmuseum, t.m. 21 juli in de Vleeshal. Peter Klapwijk, van 13 juli t.m. 17 augus tus in de Vleeshal. LONDEN (AFP). De ex-Beatle Geor ge Harrison zal binnenkort zijn memoires gaan publiceren, zo is maandag uit goede bron in Londen vernomen. Het boek, dat in goud op snee en met lederen band wordt uitgevoerd, zal 148 pond (bijne 700 gulden) gaan kosten. De oplage van het boek, dat de titel I, Me, Mine krijgt, zal tot 2000 worden beperkt. Ieder exemplaar zal persoonlijk door Har rison zijn gesigneerd. De helft van de oplage is intussen al verkocht. De expositie van weefsels van Joke Klaase en keramiek van Rien Wensma in Galerie Tholen (Breeland 28, Bergen, Noord-Holland) heeft plaats van 13 juli tot en met 3 augustus en niet, zoals vermeld in onze editie van afgelopen zaterdag, vanaf 3 juli. ALMA POST Margetheater in Nederland. Tien jaar Shaffy. Samenstelling Steve Austen. Het Spectrum/ Utrecht/Antwerpen, 1980. Prijs: 35.-. tweede geheel herziene druk). „Hollandse en Utrechtse plassen”, uit gave De Boer Maritiem 16,95). Bij deze uitgave is ook een vaarkaart uitgebracht; prijs 27,95. „De Ideaal”, de geschiedenis van een binnenschip, door Gep Frederiks, uitgave Ploegsma 23,50). „Het begon in Jeruzalem”, joodse ach tergronden in de boeken van Lucas, door ds. J. Dijk, uitgave Zomer Keuning 14,90). „Ik woon dicht bij jou”, vijftig boeien de overdenkingen door ds. Thijs Weerstra en Marcel Minnée, uitgave Zomer Keu ning 14,90). „Benedictus en zijn tijd”, de vader van de westerse monniken, door Walter Nigg, uitgave De Nederlandsche Boekhandel 34,50). „Ik zal er zijn voor jou”, overwegingen bij het kerkelijk jaar, door Walter Kasper, uitgave Patmos 21,90). „Woorden in de stroom” door Karei Staes, uitgave De Nederlandsche Boek handel 21,90). „Niet alle parken zijn paradijzen”, ge lovig leven in huwelijk en gezin, door Jos Ghoos, uitgave Patmos 21,90). „De prijs van de liefde”, een bezinning over het lijden, door Gisbert Greshake, uitgave Patmos 14,50). „Anders samen mens zijn” door Roger Masure, uitgave De Nederlandsche Boek handel 25,50). Steve Austen (links) en Ritsaert ten Cate sieren met gechargeerde portretten respectievelijk de voor- en achterzijde van het boek Theater in de marge. optreden. Een nieuwe, maar beheerst ex pressionisme zou je het kunnen noemen als je omkijkt naar de geschiedenis, maar de maten van het werk zijn soms vertien voudigd in schaal ten opzichte van de vroege Matisse, ze zijn gelijkvormig aan de formaten van de late Matisse; denk bijvoorbeeld aan het werk uit 1953 in het Stedelijk Museum, Amsterdam. Wat te zeggen van de felste kleurenkom- binaties op een opvallend vierdelig werk stuk: rood op roze tegen donkerblauw op bruin met roze, gele vlekken op licht blauw tegen donkerblauw en paarsen te gen blauw en zwart? Een kleiner werk daarnaast, dat net als enkele andere stuk ken begin februari in galerie VAN te zien was, is minder geordend en dus nog spon taner uitgewerkt met de hem kenmerken de kruisen en krultekens. De ruige, brede kwast trekt kleurbanen en vegen op de wijze van een Franz Kline of noem maar een andere Amerikaanse „action painter”. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Haarlemmers die morgenavond het in het kader van de Haarlemse Orgelmaand te hou den concert in Oosthuizen willen bij wonen kunnen gebruik maken van een speciale vervoersregeling. Van perron K aan het Stationsplein vertrekt om 19.15 uur een bus om bijtijds bij de Hervormde kerk in Oosthuizen aan te komen, waar Ha rald Vogel een van de oudste orgels in Nederland zal bespelen. Op het pro gramma staan werken van Jan Pie- tersz. Sweelinck en Susanne van Soldt. Na afloop van het concert wordt de Haarlemmers een kop kof fie geboden, voordat de bus naar Haarlem terugkeert. Kaarten, 12,50 (inch toegangs prijs concert), zijn verkrijgbaar bij de kantoren van dit dagblad. Wienerveus is verbruikt nutteloos te veel energie. Nerveuze mensen zijn dan ook vlugger uitgeput en kunnen zich moeilij- ker concentreren. Zij voelen zich vaak loom en lusteloos en kunnen daardoor 's avonds slecht in slaap komen. Zij moe ten proberen weer de nodige rust in hun leven te brengen. Valdispert kan hen daarbij helpen. Valdispert is een zuiver natuurprodukt uit de valeriaanwortel. Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakkelijk in te nemen. Vraag nadrukkelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. Men zag wel in dat toneel niet meer iets moest zijn voor een kleine elite, maar benoemde wel de leiders van vóór de Kultuurkamer weer op hun oude plaatsen „en legde als het ware eigenhandig de Shaffy (inderdaad genoemd naar Ram ses) werd de wegbereider van een reeks theaters die jonge groepjes de kans geven zich aan het publiek te laten zien. Een van de gevolgen hiervan was dat er een nieuwe jonge publieksgroep geactiveerd werd. Door uitbreiding ontstond onder andere het Shaffy-Toneelschuur-circuit, waardoor dit marginale theateraanbod ook in kleine plaatsen te zien is. Het boek heeft de opzet van een feest bundel gekregen. Het bevat bijdragen die variëren van een korte persoonlijke lof zang op Shaffy tot een gedegen artikel. De kwaliteit van de kortere stukken is erg wisselend, er zijn er bij die ik graag zou willen ruilen voor een diepgravender arti kel, dat dan bijvoorbeeld de ontwikkeling van het marginale theater zou moeten beschrijven. Vreemd genoeg is er over dit voor de hand liggende onderwerp in de bundel weinig te vinden. In een terugblik op de groei sinds de oorlog laat Egbert van Paridon (van to neelgroep Centrum) zien hoe er in 1945 een belangrijke vergissing werd begaan. „Als een mus in een gouden kooi”, een boek dat handelt over Anorexia nervosa, een ziekte die voornamelijk voorkomt bij meisjes in de puberteit, en dat werd ge schreven door prof. dr. Hilde Bruch. Uit gave van In den Toren (7 21,50). „Volksgeneeskunst en Volksgezond heid” door drs. Swiet van Rossum, uitga ve Combipress 14,70). „Moeder Gras”, een boek over marihu ana, samengesteld door Simon Vinken oog, uitgave Corrie Zelen 28). „Goed ademhalen houdt gezond”, ziek te en kwalen voorkomen door de genees kracht van de adem, door dr. Udo Derbo- lovsky, uitgave Zomer Keuning (ƒ17,50). „De windjammers” door Oliver E. Al len, uitgave Time-Life Boeken in de reeks „De zeevaart” 39,90). „Varen met platbodems” door J. W. Kooyman, uitgave De Boer Maritiem 27,50). „Kompassen” door Jos A. de Hoog, uitgave De Boer Maritiem 9,25). „IJsselmeerhavens” van Makkum tot Muiden, van Hoorn tot Zwolle (editie 80- tomaten in de kist voor de actie”. Jan Kassies geeft een mooie omschrijving van het doel van kunst: handreiker zijn bij onze „oriëntatie in de werkelijkheid”. Hij bespreekt het Nederlandse cultuurbeleid en vreest dat na de ontploffing van creati viteit (van de afgelopen tien jaar) weer strakke banden zullen volgen. Daarnaast verwacht dramaturg Ruud Engelander dat bij verminderde subsidie in navolging van het buitenland ook hier getoond zal worden dat je zonder geld werk van hoge kwaliteit kunt leveren. Hij wijst invloeden op het Nederlandse margetheater aan van Engelse en Amerikaanse avant-garde groepen. Jeannette Schneider beschrijft uitvoe rig de geschiedenis van het gebouw Felix Merites. Het werd in 1789 in gebruik geno men door het „kunst en letteroefenend gezelschap” Felix Merites (lidmaatschap alleen voor mannen) en werd ontworpen door de architekt Jacob Otten Husly. De tweede helft van het boek bevat een zo compleet mogelijke opsomming van voorstellingen van marginaal theater in de afgelopen tien jaar (ook buiten Shaffy), met vermelding van groep, titel en mede werkers. Via een uitgebreid register is ieder die in de jaren zeventig bij dit soort theater betrokken is geweest terug te vin den, bijzonder handig. Twee met opzet oncharmante foto’s van Steve Austen en Ritsaert ten Cate (Mickery) op de kaft maken Margetheater tot het lelijkste boek dat ik in lange tijd zag. Het volgende grote doek herhaalt een motief (het linker) op het genoemde 4- delige werk; het is een „zee” van paars oplichtende vlekken tegen donkerblauw en zwart, dat loopt tot aan de rand van de linnenlap. Opnieuwe valt het vrije of „vor meloze” op in de omtrek van de paarse accenten. Het dan volgende schilderwerk is sterk veranderd. Het is kenmerkend voor het laag-over-laag schilderen van Klapwijk. Begonnen op een geheel witte ondergrond groeide er een „veld” van groen-rode pioenen, die later echter overschilderd werden met verticaal gesta pelde boogbewegingen in grijs-blauw. Het is de vraag of dit zo’n gelukkige beslissing is geweest. Het nieuwste tweedelig werk vertoont rechts een groter veld dan het zwart-blauwe links. Het is een rechthoeki ge roze ondergrond waarop weer allerlei tekentjes en kleurtjes opduiken, boven dien hangen er horizontaal allerlei ge schilderde tierelantijnen op een houten lat geprikt. Deze krullen vormen een plasti sche herhaling van het werkelijke schil dergebaar, dat je op de andere doeken aantreft. Het heeft even de schijn of dit werk de nieuwe, onbekommerde losheid van de jonge Italiaanse schilders ovemeemt, denk daarbij aan Paladino die niet lang geleden in Art Project in Amsterdam te zien was. Dit werk van Klapwijk tekent precies de sfeer van het nieuwe schilderen: een eigen(wijs) stelsel van kleurvormen, die naar zichzelf ver wijst en met plezierige losheid geschilderd wordt. Wat zou je dan nog zeuren als slecht geïnformeerd kijker over de afwe zigheid van figuratieve informatie in deze doeken? Als het zwaartepunt van het verzamelen door dit museum bij de schilderkunst blijft liggen, dan zouden zij, naar mijn mening, een goede greep doen met de aankoop van dergelijke ongecompliceer de schilderkunst van Peter Klapwijk. JAN ZUMBRINK Het is veelbetekenend dat je Breitner, met wie Israëls wel eens vergeleken wordt, in de erezaal van het Stedelijk Museum in Amsterdam kunt aantreffen, terwijl je de Haagse „minor master” Is raëls in de Haarlemse ere-zaal kunt be wonderen. Verschil moet er zijn, maar als er, zeg, over honderd jaar weer hetzelfde geconstateerd kan worden, dan is het nu, anno 1980, droevig gesteld met het musea le beleid van het Frans Halsmuseum. Want met de huidige stand van zaken in de schilderkunst is het zinloos om Israëls kennelijk als hiërarchisch voorbeeld aan het publiek te tonen, onder één dak met een jongere schilder die de cultuur van de afgelopen jaren zeventig kon souperen. Of worden toevallig met deze combinatie stilistische overeenkomsten aangetoond in de werken van beide schilders? De schilder-tekenaar Israëls, die vast hield aan een visie op de realiteit als uitgangspunt voor het schilderen, kun je onmogelijk als voorbeeld stellen voor de tegenwoordige generatie kunstenaars. Toch worden hij en Klapwijk in één ruim te parallel getoond. Daarbij komt ook nog de vraag of je als museum nu wel zo blij moet zijn met een schenking van schilde rijen van Israëls: het is en blijft een vorm van verlaat impressionisme. Met Israëls kabbelt de smaak van de Nederlandse burgerstand, die niet wilde weten van fauvisme, kubisme, futurisme of con- struktivisme, rustig voort in het Haar lemse binnenwater. Tussen anno 1900 en 1940 de tijd van Israëls is er kennelijk niets gebeurd, maar men moet toch weten dat bij de kunsthandelaar Dubois in Haar lem anno 1918-1922 Picasso en Braque getoond werden... Dat al neemt niet weg dat Israëls zichzelf is gebleven. Mits op indirecte manier, mag je hem best be schouwen als stilistische voorloper voor schilders als de late de Kooning, van Bo- hemen of zelfs Berghuis, in ieder geval voor die nieuwe schildervormen van een woelig soort expressie, waarbij je natuur lijk de glimmende randen van de vergulde lijsten moet wegdenken. Israëls heeft hier wel een paar fijne werken hangen: het portret van de heer Mennen is zeer leven dig geschilderd, het liggende naakt is mooi afgestemd in grijzen en lichtbruinen en het wat grotere portret van sultan Mangkoenegara VII aankoop) toont de zelfde mooie tonen in blauw te midden van een gedempter patroon, enzovoort, maar hoe anders dan 19de eeuwse kabi netstukjes moet je de schenking van de soldaat en het minuscule zelfportret uit 1905 noemen? Het afgebeelde schilderij Op zich is dat beslist niet nieuw in de schilderkunst van onze eeuw, bovendien kunnen de felle tegenstellingen in kleur op Klapwijks grote doeken het best verge leken worden met wat zich in Frankrijk tussen 1904 en 1910 bij de fauvistische schilders afgebeelde: heldere kleurcon trasten tegen diep donkere, ondersteunen de tonen in de schilderijen van Matisse, Derain en Van Dongen. Wat echter geheel ontbreekt bij Klapwijk, is natuurlijk de figuratieve binding met herkenbare beel den uit de realiteit. Kleurvorm of „voor stelling” zijn bij hem amorfe kleurvegen en toetsen die in een willekeurig patroon De twee zusters Artzenius. Isaac Israëls. Hoewel het Shaffytheater zijn elfde verjaardag achter de ntg heeft, is er pas nu een boek in de handel ter ere van het tienjarig bestaan: Margetheater in Ne derland. Daarin staat beschreven hoe Shaffy in najaar 1969 werd opgezet als een privé-ondememing van Steve Austen in een zaaltje van het huidige Shaffyge- bouw, dat toen nog Felix Merites heette. e*/1 «SM®

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13