IK BEN EIGENLIJK ALLEEN MAAR MEEGEGAAN VOOR JAN RAAS tour-resultaten [tour de France] Thurau met stille tourpuntiq trom vertrokken op z'n Zwitsers. fi KuipenWaarom zo’n kabaal om Hinault’s knie en r L I KIe 12eRIT i 16 19 8 0 DINSDAG 8 JULI SPORT 17 9 9 Krediet verspeeld ©AGEN Dunes Fleurance Jégun Maubourguet ForneL PAU i 2 rivella’ Vic-Fézensac Plaisance Lembeye 193,5 km Lek^r zonder suiker. Slechts lOkalorieën pergias ,...w gn rive Didi Thurau heeft de Tour stilletjes verlaten (ADVERTENTIE) nvella (gewone frisdrank ca. 100) Algemeen bergklassement: 1. Vanden- Broucke 37 pnt., 2. Van Impe 26, 3. Sche pers 19, 4. Jones 16, 5. Maas 13. Puntenklassement: 1. Raas 180 pnt, 2. Bertin 176, 3. Bazzo 116, 4. Rudy Pevenage 116, 5. Hinault 93. 1976. bleek trouwens toen hij de finale van de rit naar de stad aan de Gironde nog eens analyseerde. „Ik wist”, aldus Priem, „dat het mis- Cees Priem maakte te midden van al maar juichende Nederlandse supporters, die de regenbuien evenzeer hadden moe ten trotseren zoals de renners dat nu al voor de zoveelste keer deden, de indruk moet toeslaan, maar juist het moeten winnen maakt het er lastiger op”. routine geworden. En de winnaar van de vorige twee Ronden van Frankrijk weet de spanning er aardig in te houden. Alsof hjj een macaber verbond met Tour-direc- teur Felix Levitan heeft gesloten blijven de antwoorden in een bijzonder suggestie ve sfeer. Geblesseerd of niet,, toch wil Hinault van deze Tour een thriller maken. Voor uitblikkend op de individuele tijdrit van vandaag zei hij gisteren: „Ik zal niet alles uit de kast rijden. Ik reken erop dat ik twee minuten zal verspelen aan Zoete melk, vanaf nu ben ik van plan van dag tot dag iets te gaan verbeteren om zo rustig naar mijn topvorm toe te groeien. Ook in de Pyreneeën hoef ik, wanneer dat niet blijkt te kunnen, mijn grote slag niet te slaan. Ik denk zelf dat het in de Alpen zal gebeuren”. De kopman van de Renault-formatie van Cyrille Guimard heeft het overigens Een schrale troost voor Hinault is dat de prijs niet in zijn geheel werd uitge reikt. De jonge ploeg van Fred de Bruyne kreeg 2000 francs, omdat ze bij vrijwel iedere ontsnapping betrokken was. „Een gevolg”, klaagde Jacques Goddet de door Levitan wat naar de achtergrond verdrongen Tour-directeur „van het catenaccio-wielrennen: verdedigend pro beren te winnen”. I I Algemeen ploegenklassement: 1. Gui mard 215.19.02, 2. Ploeg Post 215.20.34, 3. Ploeg Godefroot 215.23.45, 4. Ploeg De Muer 215.34.11, 5. Ploeg Danguillaume 215.50.08, 6. Ploeg Crepel 215.53.03. 9.7.80 (Van onze sportredactie) BORDEAUX Terwijl de naam van Bernard Hinault als een rode draad door alle wedstrijdverslagen van deze Ronde van Frankrijk zou behoren te lopen, is de Breton voorlopig alleen goed voor de medische bulletins. Een rechterknie kan de Tour beslissen, of in ieder geval de spanning terugbrengen. Zijn gezondheid stoestand gaat even snel op en neer als eb en vloed van de Atlantische Oceaan, die al eeuwenlang de Franse kust teistert. „Waarom wordt er zoveel kabaal ge maakt over die knie van Hinault?”, vroeg Hennie Kuiper zich af. „Iemand op de 75e plaats in het klassement met dezelfde kwaal ziet even veel af’. Misschien komt het omdat juist Hinault last heeft van die knie. „Dat zou kunnen”, zei Kuiper. In ieder geval is informeren naar de hevigheid van de pijn inmiddels „Ik kende de sprintcapaciteiten van Le Guilloux niet”, aldus Priem. „Daarom wil de ik niet voluit doorrijden toen we aan de twee rondjes van anderhalve kilometer begonnen. Makker, kom jij maar eens op kop, dacht ik. Le Guilloux deed het. Ik wachtte nog even: toen sprong ik vanuit tweede positie weg. Het was alles of niets. Dat de wegen door de stromende regen glad waren, interesseerde me opeens niet meer. Zonder risico’s slaag je nooit. In een flits ging het zelfs door me heen dat het me niet interesseerde als ik onderuit zou gaan, omdat ik wist dat Jan Raas vooraan in het peloton dan nog alle kans had om toe te slaan”. De uitslag van de tiende etappe, een rit over 162 kilometer van Rochefort-sur-Mer naar Bordeaux: (De tijden zijn opgeno men bij het binnenkomen van het par koers van aankomst. Op dat moment was een klein groepje vooruit. Vandaar het verschil in tijden) 1. Cees Priem (Ned- Post) 4.42.58 (gem 34,563 km per uur), 2. Osmont (Fra-Lauwers), 3. Bertin (Fra- Guimard), 4. Raas (Ned-Post), 5. Tackaert (Bel-De Bruyne) allen z.t., 6. Le Guilloux (Fra-Guimard) 4.42.58, 7. Van Vliet (Ned- Post), 8. Durel (Fra-Lauwers), 4.43.00; 9. Jacobs (Bel-Godefroot), 9. Thaler (Wdl- Perurena), 10. Jacobs (Bel-Godefroot), 11. Oosterbosch (Ned-Post), 12. Bossis (Fra- De Muer), 13. Bernaudeau (Fra-Guimard), 14. Jochums (Bel-Lefevre), 15. Jonkers (Ned-Lauwers), 16. Van Calster (Bel-De Kimpe), 17. Ovion (Fra-Altig), 18. Quilfen (Fra-Guimard), 19. Van de Velde (Ned- Post), 20. Legeay (Fra-De Muer), 21. Vallet (Fra-Crepel), 22. Bourreau (Fra-De Muer), 23. Wayenberg (Bel-Godefroot), 24. Toso (Fra-Altig), 25. Heirweg (Bel-De Bruyne), 26. Jakst (Wdl-Altig), 27. Schonbacher (Oos-Lefevre), 28. Delcroix (Bel-Godef- root), 29. Hoste (Bel-Lefevre), 30. Martens (Bel-De Bruyne), 31. Langerijs (De Bruy ne), 42. Lubberding (Post), 45. Zoetemelk (Post), 53. Schipper (Lefevre), 56. Kuiper (De Muer), 68. Knetemann (Post), 72. Stamsnijder (De Bruyne) allen 4.43.00, 115: Maas (De Bruyne) 4.43.44. wel flink aan de stok gekregen met een aantal Franse kranten. Die wisten te mel den dat hij op voet van oorlog leeft met de Tour-directie omdat zij zondag een super- premie van 12.000 Franse francs (onge veer 6000 gulden) gaven voor de strijdlus- tigste ploeg of renner. „En dat doen ze zodra ik niet goed ben”, zou Hinault heb ben gezegd. Gisteren in Bordeaux ontken de hij die uitlating. „Ik heb alleen opge merkt dat het mij op dit moment niet al te best uitkomt”. waar nog niet helemaal la ten vallen („er komt nog een Ronde van Duitsland en een wereldkampioen schap in Sallanches”), maar dat de vroegere wie- lergod van de Bondsrepu bliek zelfs niet meer in zijn eigen ploeg bij Agos- tinho en de zijnen op kre diet hoeft te rekenen, staat niettemin vast. De vlucht met een maximale voor sprong van 27 seconden had nog geen twintig kilometer geduurd. Le Guilloux bleef weliswaar in de spits, maar Cees Priem had daartoe vooral gezorgd, om dat hij vlak voor het bereiken van het aankomstcircuit keihard was gedemar reerd. Priem viel niet. Juichend passeerde hij de eindstreep. Terzelfder tijd stak Raas de armen eveneens triomfantelijk om hoog. „Hartstikke fijn voor Cees”, schreeuwde de zondagavond laat toch tot groene truidrager gepromoveerde we reldkampioen. „Ik kon de hele ontkno ping op afstand bekijken. Weet je wie ook geweldig reed? Bert Oosterbosch. Als Priem alsnog gepakt was en ik zou mis schien hebben kunnen toeslaan, dan was Oosterbosch een geweldige helper ge weest. Trouwens, de andere jongens de den het ook formidabel”. J (1974 en 1975 red.) had ik het wel gezien. Jan Raas bleef er evenwel op hameren dat ik meemoest. Hij vond me een nuttige kracht voor de ploegentijdritten en voor assistentie van hem in de massasprints. I Het verzoek van de wereldkampioen kon Cees Priem juicht, omdat hij weet, dat hij als eerste is geëindigd in Bordeaux. Achter hem komen achtereenvolgens Osmont, Bertin en Raas binnen. Het algemeen klassement: 1. Rudy Pe venage (Bel-Godefroot) 50.45.52, 2. Bazzo (Fra-Crepel) op 2.44, 3. Hinault (Fra-Gui mard) op 4.20, 4. Lubberding (Ned-Post) op 6.11, 5. Zoetemelk (Ned-Post) op 6.20, 6. Kuiper (Ned-De Muer) op 6.44, 7. Van de Velde (Ned-Post) op 7.05, 8. Claes (Bel- Godefroot) op 7.32, 9. Bonnet (Fra-Gui- mard) op 9.40, 10. VandenBroucke (Bel- Crepel) op 9.40, 11. Bernaudeau (Fra-Gui mard) op 9.49, 12. Perret (Fra-De Muer) op 10.28, 13. Chassang (Fra-Guimard), 14. Schepers (Bel-De Bruyne) op 11.10, 15. Simon (Fra-De Muer) op 11.10, 16. Jones (Gbr-De Muer) op 11.20, 17. Knetemann (Ned-Post) op 11.26, 18. Vertinden (Bel- Godefroot) op 11.29, 19. De Muynck (Bel- De Kimpe) op 11.29, 20. Seznec (Fra-Dan- guillaume) op 11.47, 22. Pollentier (Bel-De Kimpe) op 11.49, 23. Nilsson (Zwe-Dan- guillaume) op 12.20, 24. Nullens (Bel-De Bruyne) op 12.39, 25. Van Impe (Bel-Lefe vre) op 12.54, 26. Kelly (ler-De Kimpe) op 13.07, 27. Agostinho (Por-Altig) op 14.55, 28. Duclos-Lassalle (Fra-De Muer) op 14.58, 29. Linard (Fra-De Muer) op 15.15, 30. Bertin (Fra-Guimard) op 15.16, 45. Maas op 19.51, 47. Schipper op 20.21, 54. Jonkers op 21.38, 56. Raas op 22.33, 64. Van Vliet op 23.47, 73. Oosterbosch op 26.28, 79. Langerijs op 29.17, 84. Priem op 30.53, 96. Stamsnijder op 34.36, 115. en laatste: Pujol (Spa-Carrasco) op 1.05.36. 1 dat hij niet ondersteboven was van het j; succes. Hij was het natuurlijk wel. Dat Toen de 29-jarige Zeeuw, die in de zo mer van 1973 de stap naar de beroepsklas se zette, uit de anonimiteit van het peloton kwam, was de finish minder dan tien kilometer verwijderd. Een groepje met Henk Lubberding als bestgeklasseerde man (vijfde) en voorts René Martens, Tac kaert, Duclos-Lassalle, Le Guilloux, Toso, Lebaud en Pol Verschuren in de gelede ren, had zojuist de wapens gestrekt. De zoveelste affaire- Didi Thurau doet intussen het vermoeden sterker worden dat het met zijn eens zo veelbelovende loopbaan somber gesteld is. Serge de Vries en Rudi Altig wilden hem welis- n tuin suita ouche lingen min. kt en k.k. een renner met zoveel kwa liteiten, dergelijke opvat tingen over zijn beroep heeft”. Assistent-ploegleider Serge de Vries nam Thu rau overigens weer in be scherming toen er werd ge wezen op de vaak fabe lachtige bedragen die de bijna 26-jarige Frankfur ter in criteria en zesdaag sen toucheerde. „Hij zou dom zijn als hij het niet deed”, luidde de repliek. „Toppers hebben altijd goed geld verdiend. Het is alleen een gegeven dat niet iedereen de weelde kan dragen en dingen doet die een carrière schade berok kenen”. Hoe dan ook, in Nantes, voorlaatste halteplaats van de Tourkaravaan, ein digde voor een vedette de ronde. Bordeaux wachtte vergeefs op hem. „Hij is verliefd, geblesseerd en hij meende dat er met de ploeg geen stuiver meer te verdienen was”, herhaal de Serge de Vries. Een Westduitse journalist zei het anders: „Didi zal nu wel in een Frankfurter discotheek zitten”. Slotcommentaar van witte-truidrager (en dus best geklasseerde renner in het jongerenklassement) Johan van de Velde: „Toen Henk Lubberding in de laatste 20 kilometer met enkele anderen ontsnapt was, probeerden we Hinault en zijn ploeg het zware werk van de achtervolging in de voeten te schuiven. Er waren evenwel nog andere teams die zich inspanden om de hergroepering te bewerkstelligen”. Overigens was het in de eerste uren van de strijd ook onrustig geweest, maar het ene groepje demarranten na het andere werd teruggepakt. Jan Raas pakte mid dels het winnen van twee tussensprints bovendien nog extra punten in het klas sement voor de groene trui. De woorden van Jan Raas werden on derstreept door de rituitslag, waarin pal achter de etappewinnaar en de als vierde geklasseerde wereldkampioen nog enkele Raleighrenners zaten. Leo van Vliet ze vende en Bert Oosterbosch elfde. Jan Jon kers, de Westbrabander uit de gelegen- heidsploeg van zijn Belgische sponsor en de niet-gesponsorde Franse profs (les amis du Tour) sleepte de vijftiende plaats uit het vuur. Minder opvallend dan het achtste succes van de Postploeg, maar voor een kleine renner toch weer een aardige grijpstuiver. Ploegenklassement: 1. Post (Priem, Raas, van Vliet, Oosterbosch) 18.51.58 (23 pnt), 2. Guimard (Bertin, Le Guilloux, Bernaudeau, Quilfen) z.t. (40 pnt), 3. De Muer (Bossis, Legeay, Bourreau, Linard) 18.52.00 (90 pnt), 4. De Bruyne z.t. (91 pnt), 5. Godefroot z.t. (95 pnt), 6. Altig z.t. (102 pnt). (Van onze sportredactie) BORDEAUX Het klonk vreemd uit de mond van een etappewinnaar te horen dat hij de Tour eigenlijk maar niks vindt - Cees Priem wilde na zijn ritzege in Bor- [-“deaux („een Nederlandse stad in de ge- 1 schiedenis van de Ronde van Frankrijk”) i niettemin nog eens duidelijk maken dat hij allesbehalve gecharmeerd is van La rLronria Rniinlö Tlr han oi cTonliilr ollaan „In gedachten was hij tij dens het weekeinde reeds in het vliegtuig, op weg naar Frankfurt”, aldus de chef d’equipe. „Hij zwichtte nog een keer om te blijven, maar hij brak zijn woord gistermorgen. Thurau had luttele minu ten tevoren zelfs nog tegen enkele Westduitse journa listen gezegd dat hij zeker zou starten. Kun je nagaan hoeveel een gegeven woord voor hem betekent. Hij wilde zeker zo snel mo gelijk terug naar zijn vriendin, in Frankfurt. De Tour was voor hem in het koude en regenachtige weer en op de kasseiwegen van vorige week, alleen maar ellende, vlak voor het bereiken van de cols vond hij het genoeg. Jammer dat „Ik wist”, aldus Priem, „dat het mis- t schien mijn laatste kans in deze Tour was om ritwinnaar te worden. Veel vlakke etappes zijn er immers niet meer. Omdat vorige dagen steeds andere ploeggenoten met het succes gingen strijken, was afge- i sproken dat ik tussen Rochefort-sur-Mer I en Bordeaux maar eens moest kijken of i het zou lukken. Als het moment aange- i broken is, komt onweerstaanbaar de ner- vositeit om de hoek kijken. Je weet dat je Niet alleen Didi Thurau verscheen gisterochtend niet aan het vertrek in Ro- chefort-sur-Mer, ook de Belg Marc Renier ging niet meer van start. Hij had echter een goede reden. Renier, toch al niet erg flt, kwam zondag ten val en bleek daarbij een middenhandsbeentje te hebben ge broken. Bernard Hinault raakte op weg naar Bordeaux een knecht kwijt. Hubert Arbes staakte de strijd, nadat hij ook zondag bij een valpartij geblesseerd was geraakt. De laatste aanloop naar de Pyreneeën voert het peloton van Agen naar Pau over een afstand van 193,5 kilometer. Voor de inwo ners van Pau is het weer eens wat anders om de coureurs van de „andere kant" te zien komen, omdat doorgaans de Pyreneeönrit daar eindigde. In 1978 zegevierde Henk Lub berding in Pau, 42 jaar nadat Theo Middel kamp in de Pyreneeën voor de eerste Neder landse ritzege in de Ronde van Frankrijk had gezorgd. Vorig jaar won Hinault in Pau, waar tegelijkertijd het aandeel van de favorieten uit de ploeg-Post eindigde. Een klimmetje van de vierde categorie na 78 kilometer en vier tus sensprints met bonificatie zijn opgenomen in de route. Tour liever gemeden Ritwinnaar Priem had 5 b (Van onze sportredactie) BORDEAUX Nog geen zes dagen nadat hij in Lille, eindpunt van de vijfde etappe, bij lottrekking was aangewezen om op controle te verschijnen naar het gebruik van anabole steroïden, draaide Thurau de Tourkaravaan de rug toe. „Als een dief in de nacht vertrok hij”, zei de tot Fransman genaturaliseerde Nederlander Serge („Sjoerd”) de Vries, die de rechterhand van ploegleider Rudi Altig is in de Puchforma- tie, waartoe de Duitser behoort. „Hij heeft zich opnieuw in diskrediet gebracht. De wedstrijd staken als je ziek bent of last hebt van een ontsteking aan het zitvlak, zoals Thurau reeds een paar dagen beweerde te hebben, is natuurlijk ac ceptabel. Doe het dan evenwel op een andere wij ze dan hij. Wanneer je on derweg afstapt, als het echt niet meer gaat, weten de ploegmakkers in ieder geval dat je tot het uiterste bent gegaan. Nu misten ze Thurau plotseling toen ze met de rest van het peloton per extra trein vanuit Nan tes (finish van de negende etappe, red.) in twee uur naar startplaats Roche- fort-sur-Mer reisden. Trou wens, Rudi Altig en ik wa ren eveneens hoogst ver baasd en teleurgesteld”. Hennie Kuiper: „Niet zeuren over die knie. (Van onze sportredactie) Voor Cees Priem was het de tweede I etappezege in de Ronde van Frankrijk. F Tourhater Priem zegevierde eerde? iti 1975. Toen won hjj het eerste gedeelte van de eerste etappe van Charleroi naar Mo- I lenbeek. Uiterst verrassend klopte hij des- i tjjds Eddy Merckx in een massale spurt. Zo’n sprint was hem een jaar tevoren, toen hij Nederlands kampioen bij de be roepsrenners was, fataal in de Tour. In Saint-Malo klapte hjj bij de aankomst tegen een van de vele fotografen aan, waarna hij de strijd met een ernstige heupblessure moest staken. De ritzege van Priem gisteren in Bordeaux was zjjn tweede seizoenoverwinning. Eerder won hij in eigen land het criterium in Made. Bordeaux heet de Nederlandse etap- pestad te zijn. Alsof uitsluitend Neder landse coureurs er hun slag zouden slaan. Cees Priem echter was van de 56 keer dat het aankomstplaats was van een individu ele rit de zevende Nederlander die won. De betiteling „Nederlandse etappestad” I stamt uit de jaren vjjftig toen van 1952 tot en met 1955 achtereenvolgens Hans Dek- 1 kers, Jan Nolten, Henk Faanhof en Wout Wagtmans zegevierden. In 1965 won Jo de Roo de rit naar Bordeaux en de laatste die Priem voorging was Gerben Karstens in i niettemin nog eens duidelijk maken dat T hij allesbehalve gecharmeerd is van La i Grande Bouclé. „Ik ben eigenlijk alleen f maar meegegaan voor Jan Raas”, zei hij t op het druipnatte tentoonstellingsterrein, waar hij het sprintende peloton het nakij- i. ken had gegeven. „Een wedstrijd die lan- I ger dan twee weken duurt is niets voor 1 mij. Anders zou ik beslist vaker aan de Tour hebben deelgenomen. Na twee keer r 'J ik niet naast me neerleggen. Weet je, we zijn vrienden door dik en dun”.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17