i nijman Bchlreklomc 20 I I het weer Giscard wil invloedrijke Europese rol 'I I I I I I I I I I I I I l REACTIE WERKGEVERS POSITIEF vandaag: OR-KLM vraagt naar selectie voor NAVO-taak Schmidt vanavond even in hoofdstad Haarlemse vrouw gewurgd in woning Veel kritiek op erkenning India van Cambodja HAARLEM het woord is aan... Sigarettenroof in Santpoort goed voor herhaling i i Schiphol maakt weer meer winst WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Record Israels/Klapwijk Nieuwe Europese fase Vakantiewerk Eeuwfeest En verder agenda pagina 7 I I Koud, nat en somber 16 DINSDAG 8 JULI 1980 70ste jaargang no. 206 i i i jeri I I I I I (Van onze redactie binnenland) I I I I i I I I i i i i 14 2,3,4 13 Dr. W. Backer: Beurs Bibliotheek Binnen- en buitenland.. Kunst Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Radio en televlsie/Strlps15 pagina's (ADVERTENTIE) Exclusieve damesmode i 11 I S I WW DEN HAAG. De FNV is „verwonderd en teleurgesteld” over de aanbevelingen die de Commissie van Economische Deskundigen (CED) van de SER doet ter verbetering van de Nederlandse exportpositie. Strandverwachting begijne boetiek Telefoonbeantwoorders I I I I I I I I n FNV tegen plan extra matiging modaal inkomen (Van onze streekredactie) (zie verder de regiopagina) e (ADVERTENTIE) t. IJmuider Courant I iiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiimmimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze redactie buitenland) BANGKOK: Het besluit van de Indiasa regering om het bewind van Heng Samrin in Cambodja te erken nen, is heftig gekritisserd door een aantal landen in Zuidoost-Azië. Zo werd in de Thaise hoofdstad Bangkok meegedeeld dat Thailand het besluit van India, dat gisteren werd bekendgemaakt, betreurt. Ook Singapore het kritische geluiden ho ren. Minister van Buitenlandse Za ken Suppiah Dhanabalan zei dat deze stap tegen de belangen van vijf lidsta ten van de ASEAN ingaat. De ASEAN is de Zuidoostaziati- sche verdragsorganisatie waar Sin gapore, Thailand, Maleisië, de Filip pijnen en Indonesië toe behoren. De organisatie erkent nog steeds de rege ring van de Cambodjaase premier Pol Pot, die na de Vietnamese invasie van januari vorig jaar werd afgezet om later te worden vervangen door de huidige premier Heng Samrin. Indonesische functionarissen meenden dat de pogingen om door onderhandelingen te komen tot een oplossing voor de strijd in Cambodja door het Indiase besluit worden be dreigd. De Filippijnen hebben naar aanleiding van de erkenning opnieuw opgeroepen tot het vestigen van een neutrale en onafhankelijke regering in Cambodja, terwijl Maleisië liet we ten „diep teleurgesteld” door het be sluit te zijn. Zie verder pagina 3 en naar DEN HAAG (ANP). De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt zal - on danks het feit dat president Valéry Gi- scard d’Estaing gisteren een staatsbezoek van vijf dagen aan de bondsrepubliek is begonnen - vanavond in Amsterdam de viering van de 85ste verjaardag van de oud-president van het World Jewish Con gress, Nahum Holdmann, bijwonen. Na zorgvuldige verwijdering van een ruit aan de straatkant werd voor een waarde van zesduizend gulden aan siga retten weggenomen. Geheel volgens een zelfde taktiek werd bij het bedrijf in de nacht van 3 op 4 juli te werk gegaan. Toen bestond de buit uit 265 sloffen sigaretten ter waarde van achtduizend gulden. De staf van het Frans Halsmuseum richtte in de Vleeshal van twee schil ders pen tentoonstelling in. Zo hangt Isaac Israels er nu in gezelschap van Peter Klapwijk. Een verlate impressi onist tegenover een hedendaags non-figuratief kunstenaar. Zie de kunstpagina. 13 Aan het jubileum „Wijk aan Zee 100 jaar badplaats” is een plaatselij ke expositie van prentbriefkaarten en I ander antiquarisch drukwerk gekop- I peld. Beverwijks burgemeester A. J. I Hubers verrichtte maandagavond de I opening in het dorpshuis De Moriaan I te Wijk aan Zee. ^Sp^jrt aa a1 19 Weerrapporten2 (Van onze IJmondredactie) SANTPOORT. Bij een levensmidde lenzaak aan de Narcissenstraat in Sant poort is zondagnacht, voor de tweede maal binnen enkele dagen, bij een in braak een stevige greep gedaan in de sigarettenvoorraad. Rivlèradreef 5 Schalkwijk (naast C A) Anegang 11 Centrum Haarlem (t/o C A) De bondskanselier komt ’s avonds aan en keert enkele uren later naar Bonn terug. Minister Van der Klaauw was even eens uitgenodigd, maar moest naar Tokio vertrekken in verband met de teraarde bestelling van oud-premier Ohira. De achtste ritzege in de Tour de France voor de wielerploeg van Peter Post is binnen, waarmee men hard op weg is naar een record wat het aantal etappeoverwinningen in de ronde van Frankrijk betreft. Ditmaal was Cees Priem verantwoordelijk voor de eerste plaats die de afstand tussen Rochefort en Bordeaux in vier uur, 42 minuten en 58 seconden af legde. Jan Raas verstevigde zijn po sitie in het puntenklassement. Hij kwam als vierde over de eindstreep 'voor de Fransman Bertin en gaat nog steeds getooid in de groene trui, (zie verder onze sportpagina’s) S SCHIPHOL. Selecteert de KLM perso neel op politieke betrouwbaarheid voor het geval die werknemers moeten worden ingezet om in geval van oorlog Ameri kaanse troepen over te vliegen? Die vraag komt donderdag aan de orde in de onder nemingsraad van de luchtvaartmaat- schappij. Ook het Kamerlid Harry van den Bergh heeft hierover inmiddels vra gen aan de ministers van Defensie en Binnenlandse Zaken gesteld. Zoals be kend is de Nederlandse regering in onder- handeling met drie luchtvaartmaatschap pijen over de inzetbaarheid van civiele vliegtuigen voor NAVO-taken in tijd van wat wordt genoemd een internationale crisis. Het Landelijk actiecomité Wet Ar beid Buitenlandse Werknemers heeft er gistermiddag bij staatssecretaris Haars van Justitie op aangedrongen, in afwachting van een planmatige aanpak van de illegalenkwestie het strenge politiebeleid tegen illegalen op te schorten. Zie verder pagina 2. De Britse regering heeft besloten de verhogingen van de inkomens van ministers, parlementsleden en hoge ambtenaren te beperken. Deze func tionarissen moeten in het door infla tie geteisterde Engeland een voor beeld stellen, aldus premier Thatcher in het Lagerhuis. Zie verder pagina 3. Het Gewestelijk Arbeidsbureau IJ- mond in Beverwijk probeert via een op te zetten Stichting Vakantiewerk vat te krijgen op de arbeidsbemidde ling ten behoeve van scholieren. Be taalde activiteiten van uitzendbu reaus in dezelfde sector worden in dit verband als regelrechte bedrei ging ervaren. Hoewel bij opsporing van de daders bruikbare aanwijzingen vooralsnog ont breken, houdt de Velsense politie er reke ning mee dat beide inbraken aan dezelfde daders moeten worden toegeschreven. De Franse president Giscard d’Estaing schudde gisteren vele handen van toeschou wers op het marktplein van Bonn. Hij hield daar onder meer een rede in het stadhuis. de gulden oorzaken zijn van de moeilijke positie van ons land op de wereldmarkt. Daarbij blijkt op „ontnuchterende wij ze”, zo meent de FNV, dat de klacht van de werkgevers dat de hoge arbeidskosten oorzaak zijn van de slechte handelspositie van Nederland, niet juist is. „Veeleer blijkt juist een te passief ondernemersge drag ons in de internationale concurrentie op te breken”, zo stelt de FNV. Daarom vindt de vakfederatie het niet te begrij pen, dat de economische deskundigen on danks hun analyse toch een meerjarige bestedingsbeperking voorstellen. De vakfederatie keert zich hiertegen, uit vrees voor instorting van de binnenlandse markt, een eventuele koersdaling van de gulden die onze exportpositie weer zou doen terugvallen en daarmee alle maatre gelen vergeefs zou maken en omdat men een directe verbetering wil van de be drijfsstructuur in ons land. Het Christelijke Nationaal Vakverbond (CNV) constateert evenals de FNV dat uit het rapport van de SER-deskundigen blijkt, dat het kostenpeil in Nederland vergeleken bij dat in andere landen toch een minder overheersende rol speelt dan wel eens wordt gesuggereerd. Daarom meent ook het CNV, dat sterker de na druk moet worden gelegd op gerichte maatregelen dan het rapport doet. Het is het wel met de SER-deskundigen eens, dat kostenmatiging een belangrijke rol kan spelen, maar die matiging zal meer effect opleveren als tegelijkertijd een gericht beleid wordt gevoerd. De werkgeversorganisatie VNO consta teert „met tevredenheid”, dat de commis sie versterking van de positie van het Nederlandse bedrijfsleven van essentieel belang vindt bij het herstellen van de internationale handelspositie van ons land. De werkgevers tonen zich voorstan der van de door de deskundigen voorge stelde inkomensmatiging, maar tekenen hierbij aan dat ook moet worden gewerkt aan herstel van de rendementen, omdat winstgevendheid noodzakelijk is om be drijven voldoende te doen investeren. Verder wil het VNO knelpunten op de arbeidsmarkt verminderen, onder meer door grotere matiging van de sociale uit keringen dan van de looninkomens, om dat dit de „arbeidsmotivatie en daarmee de arbeidsproduktiviteit” zou bevorderen. Het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV) vindt dat de com missie te snel stelt dat ruimte voor verbe tering van de exportpositie in de eerste plaats zou moeten worden gezocht door de consumptieve bestedingen te beper ken. De organisatie betreurt onder meer dat de negatieve gevolgen voor de werkge legenheid als direct gevolg van die beper king, onvoldoende zijn onderzocht. Zie ook pagina 2. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. De NV Luchthaven Schiphol heeft het boekjaar 1979 met succes kunnen afsluiten. In totaal werd een winst van 7.475.300,- gulden behaald, ruim 700.000 gulden meer dan het jaar ervoor. De totale baten namen in 1979 ten opzicht van het voorgaande jaar toe met 18.7 miljoen gulden, een stijging van 9.3 procent. Dit is met name toe te schrijven aan een stijging van de havengelden, de huren en pachten en de winsten die werden verkregen uit de verpachtingen van het recht belastingvrije winkels op de luchthaven te exploiteren. De totale lasten lieten een stijging zien van 11.6 procent. Hierdoor daalde het exploitatieresultaat van 21.7 miljoen in 1978 tot 19,5 miljoen in 1979. Het bedrijfsresultaat daarentegen steeg van 6.6 miljoen in 1978 naar 10.5 miljoen in 1979, hoofdzakelijk als gevolg van de sterke stijging van de rente-inkomsten die werden verkregen door het uitzetten van kasmiddelen. Zie verder de regiopagina T I De vakfederatie stelt in een vanmorgen gepubliceerde reactie, dat de commissie terecht een genuanceerde analyse van de problemen heeft gegeven, maar verwerpt het voorstel de lonen en uitkeringen op modaal niveau vier jaar lang een half tot een heel procent extra te matigen ter verbetering van de internationale concur rentiepositie. De deskundigen geven volgens de FNV San, dat structurele zaken als de samen stelling van het uitvoerpakket, de bijzon dere gevoeligheid daarvan voor de sterk gestegen energieprijzen, het terreinverlies van Nederlandse producenten op de bin nenlandse markt en het koersverloop van Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtemperatuur rond 17 graden. Matige tot vrije krachtige wind tussen west en noord. Een depressie trekt van onze kust naar Denemarken, maar morgen wordt het opnieuw vrij slecht met enkele buien en een paar opklarin gen. Door de zeewind blijft het te koel, met temperaturen van 15 tot 17 graden in de middag, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: na morgen wat meer opklaringen, maar niet meer dan matig strandweer. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Haarlemse politie heeft gisteravond rond elf uur in de kelder van een woning in Haarlem het stoffelijk overschot aangetroffen van een 37-jarige vrouw. Een politiewoordvoerder ver- klaarde dat de vrouw door wurging om het leven is gebracht. Uit een eerste onder zoek is gebleken dat haar echtgenoot gis termorgen in waarschijnlijk overspannen toestand de woning heeft verlaten. De politie is op zoek naar zijn verblijfplaats. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt, die staat voor een beslissende krachtmeting met de christelijke kandi daat voor de machtigste politieke post in de Bondsrepubliek, Franz Josef Strauss, is bezig indrukwekkende trofeeën te ver zamelen voor zijn populariteit. Hij is er in geslaagd de Duitsers een goed deel van hun politieke zelfbewustzijn terug te ge ven, door een internationaal beleid te voe ren dat voor het eerst na de Tweede Wereldoorlog geïnspireerd is op een Duits-Europees leiderschap, geschoeid op de leest van onafhankelijkheid. Hij heeft zijn ambities in dat opzicht zeer zorgvuldig voortdurend getoetst aan de reacties der Europese bondgenoten, speciaal die van Frankrijk, om toch voor al niet de indruk te vestigen dat er in de nieuwe Duitse geest iets zou zijn overge bleven van de revanchegedachte na de Duitse nederlaag, een gedachte waarop indertijd Hitler zijn gehele bezielingscam- pagne bouwde en <|ie hij door wapenfei ten onophoudelijk trachtte te bevestigen. Helmut Schmidt heeft Frankrijk en in iets mir -e mate Engeland op zijn hand gekregen en is nu bezig met de Franse regeringsleider Giscard d’Estaing een nieuwe „Europese basis” te ontwerpen waarop de gezamenlijke Europese landen het zelfstandige karakter van hun interna tionale beleid kunnen vestigen en uitbou wen. Het vorstelijke bezoek van de Franse president en de inhoud van de daarbij uitgesproken boodschappen van weers kanten luiden een nieuwe fase in van de Duits-Franse betrekkingen, waarbij het uigesproken anti-Duitse karakter van De Gaulle’s politieke dogma volledig ver bleekt. Wel blijft ook van de Franse kant de kenmerkende gaullistische afkeer van iedere overweging ener eventuele Duitse hereniging overeind, maar daarover wordt ook niet meer gerept. Dat ligt beslo ten in het compromis, evenals de Franse afwijzing van een mogelijk Duitse kem- wapenarsenaal. Voor het overige lijkt de Frans-Duitse eensgezindheid wolkeloos, ook met betrekking tot de afkeer van een nieuwe koude oorlog onder Amerikaanse leiding. De Europese idee dat de Sovjet unie een organisch deel van het grote Europa zou moeten uitmaken, maar al leen door een wederzijdse angst voor agressieve bedoelingen van een redelijke samenwerking blijft uitgesloten, is nieuw en moeilijk acceptabel voor de Verenigde Staten. Van Amerikaanse kant wordt er een aanwijzing tot ontrouw in het NAVO- bondgenootschap in gezien, waarbij de afloop van de Amerikaanse presidents verkiezingen zal bepalen in hoeverre die Amerikaanse achterdocht versterkt zal worden getransformeerd in het beleid van Washington, of op wat intelligenter wijze aal worden weggewerkt. In dat opzicht is van Carter meer heil te verwachten dan van de republikein Reagan, welke laatste de groep vertegenwoordigt die nauwelijks voor rede vatbaar is als het om relaties ®et Moskou gaat. Het evenwicht tussen Frankrijk en West-Duitsland is intussen voor Europa een mogelijke winstkans, zolang beide re geringen onder leiding van realisten blijven. Ulllllllllllllllllllllllllllilillllllllllilllllllllllllllllllllllllllllliiu l>b BONN (AFP). West-Duitsland Frankrijk moeten er gezamenlijk streven dat Europa weer een invloedrijke rol gaat spelen in de wereld. Dit heeft de Franse president Valéry Giscard d’Es taing gisteren in het stadhuis van Bonn gezegd bij het begin van zijn vijf dagen durende staatsbezoek aan West-Duits land. „De fase van de verzoening ligt achter ons, wij moeten nu de fase van het ge meenschappelijk handelen ingaan om Eu ropa weer invloed in de wereld te ver schaffen”, zo zei de president tot zijn gehoor. In een tafelrede zei hij gisteravond op nieuw dat Europa voor een „schaduwbe staan” moet worden behoed. Giscard sprak verder de hoop uit dat de „verzoen de en bevriende volken” van Frankrijk en West-Duitsland erin zullen slagen de noodzakelijke stoot tot de wedergeboorte van een krachtig Europa te geven. De Franse president heeft gisteren een eerste gesprek gehad met bondskanselier Helmut Schmidt en vanochtend met mi nister van Buitenlandse Zaken Genscher. Vandaag bezoekt Giscard ondermeer de deelstaat Baden-Baden. Een bezoek aan het Romeins-Germaan- se museum in Keulen van de vrouwen van Giscard en Genscher kon geen doorgang vinden vanwege een bommelding. Er werd niets gevonden. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, Tel. 020-456456 Door de verdere popularisering van de naaktrecreatie lijkt de toe komst voor plastische chirurgie rooskleurig. Een hoosbui deed vanmiddag menigeen het water tot aan de enkels stijgen. Behalve in de Charivariusstraat, waar een huis kwam blank te staan, deden zich in Haarlem geen problemen voor. Hoe Nederland naar de zon verlangt, zie pagina vier.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1