Door Indiase regering Moskou voldaan bevrijders over erkenning bewind Cambodja Pauselijke zegen Veel doden bij politiek geweld in Turkse stad Muskie wil geen bezuiniging op hulp buitenland Engelse regering wil topinkomens beperken Egypte heeft nieuw plan Jordaanoever Cambodjanen tolereren Weer acties in Assam Woordvoerder na krantebericht over Moskou-reis: Betrouwbaarheid Schmidt aangetast wapensystemen van Engeland en Frank rijk. Op een vraag van Helmut Schmidt antwoordde de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko, volgens Die Welt, dat Moskou die wapens pas wil betrekken in de besprekingen over Salt- III. Storm van protest in Lagerhuis Opnieuw strijd rechtse milities in Libanon Meer hulp nodig voor arme landen Ramp boorplatform in China bevestigd Japans schip met zeer giftige soda bij Kobe gezonken Olympic Airways plat door staking 55 DINSDAG 8 JULI 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND 3 2 ivis ens M gen leeft ges den. ers iten raf 4 nee een (Van onze redactie buitenland) MOSKOU-NEW DELHI. De erkenning door India van de pro-Vietnamese Heng Samrin-regering van Cambodja, is gis teravond door het Russische persbureau TASS met ongewone snelheid bekendgemaakt. Dit betekent volgens waarnemers dat de Russische leiders zeer tevreden zijn over dit besluit. en” aan- s eent igde e de ifte- dat van de der ach- een Het Kremlin kan nu hopen dat de in vloed van India die landen er toe zal brengen zich langzamerhand neer te leg gen bij het voldongen feit van de Vietna mese militaire aanwezigheid in Cambod ja, zo stellen waarnemers. De reeds lang verwachte stap werd ge nomen op een tijdstip dat de meeste lan den in Zuidoost-Azië verdeeld en aarze lend zjjn over de houding die zij tegenover Vietnam en Cambodja moeten aannemen. India is het eerste niet-communistische land dat het pro-Vietnamese bewind van Cambodja erkent. De stap werd gisteren door de Indiase minister van Buitenland se Zaken, Narasimha Rao, in het parle ment bekendgemaakt. ANKARA (DPA). Voortdurende on lusten in Turkije en met name in de stad Corum, 150 kilometer ten noordoosten van Ankara, hebben tot nu toe vele tiental len levens geëist. i De ongeregeldheden zijn veroorzaakt door politieke en religieuze tegenstellin gen tussen orthodoxe soennitische mos lems en linksgeoriënteerde alawi’s. De vij andige troepen zouden zich in hun wijken hebben verschanst en gegijzelden vast houden. Gisteren werden in Corum op verscheidene plaatsen in totaal meer dan twintig doden gevonden. Zij waren met de handen op de rug gebonden, om het leven gebracht. De onrust in deze plaats vormt het hoog tepunt van een reeks politieke geweldda den in Turkije, die oplaaide toen in no vember vorig jaar de conservatieve Ge- rechtigheidspartjj van premier Demirel aan de macht kwam. Sindsdien zijn meer dan tweeduizend mensen om het leven gekomen als gevolg van politiek geweld. een versterking van de banden van India met de Sovjet-Unie en riskeert de toena deringspogingen van China in gevaar te brengen, zo wordt gesteld. Na de begrafe nis van president Tito in mei heeft de Chinese partijleider Hua Guofeng aan de Indiase premier Gandhi duidelijk ge maakt dat China is geïnteresseerd in nau were samenwerking met India. De erkenning van het bewind van Heng Samrin in Cambodja is niet als een ver rassing gekomen. De partij van mevrouw Gandhi had in haar verkiezingsmanifest van afgelopen december al duidelijk ge maakt dat zij daartoe wilde overgaan. PEKING (UPI). Welingelichte krin gen in de Chinese olie-industrie hebben bevestigd dat in de Golf van Bo Hai aan de Chinese kust een booreiland is ingestort. Eerder was dit gemeld door het Japanse persbureau Kioto. Zeventig mensen zou den bjj deze ramp zijn omgekomen. Dit dodencijfer is overigens nog niet beves tigd. China zoekt samen met Japanse en Franse oliemaatschappijen naar olie in de zee voor de kust. Onder een storm van protest uit het Lagerhuis kondigde premier Thatcher gisteren echter aan, dat de inkomens van de parlementsleden slechts met 9,6 pro cent zullen stijgen. Hiermee komt het in komen van een lid van het Lager- of Hogerhuis op 13.150 pond sterling, ofwel ruim 59.000 gulden. De ministersalarissen gen van een dergelijke stap precies moe ten nagaan”. Volgens woordvoerder Bolling is door de publikatie in Die Welt de betrouwbaar heid van Helmut Schmidt en zjjn minister Genscher van Buitenlandse Zaken als in ternationale gesprekspartners aangetast. Boiling kondigde aan dat er alles aan zal worden gedaan om de zaak op te helde ren. De Westduitse regering behoudt zich het recht voor justitiële stappen te onder nemen. Vanuit het parlement werd hierop gere ageerd, dat belangrijke topambtenaren als gevolg van deze beperkte salarisverho ging hun ontslag zullen nemen. De rege ring daarentegen stelde, dat de voorge stelde beperkingen een besparing opleve ren van ongeveer 26 procent ten opzichte van de door de commissie-Boyle aanbevo len verhogingen. Zij stelde erbij, dat mati ging van de inkomens absolute noodzaak is om een uit de hand lopen van de werk loosheid te voorkomen. ier- de de van het Het opt Het ba der Na- op- )UW- bou- ont- een de een kan nen- s de Lees- nili- tten de Mi- de Iten em- nis- mo- j de NEW YORK (AP). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Muskie heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op de besnoeiingen die het Congres heeft aangebracht op de uitgaven voor buiten landse hulp van de VS. „Als de Verenigde Staten hun vooraan staande positie in de wereld willen hand haven, moeten wij bereid zijn de kosten daarvoor te dragen”, aldus Muskie. Hij stelde dat bezuinigen op de buitenlandse hulp niet alleen tot gevolg zou hebben dat de Amerikaanse invloed in de wereld zou verminderen, maar tevens dat de Sovjet- Unie „een vrije kans” zou krijgen de eigen macht uit te breiden en de Amerikaanse invloed in te dammen in die gebieden waar spanningen heersen. Muskie bekritiseerde ook die Congresle den die wel bereid zjjn een verhoging van de defensie-uitgaven goed te keuren. „De strjjd voor Amerikaanse invloed in de wereld vereist meèr dan raketten”, aldus de minister. Overigens voegde hij eraan toe, dat vermindering van de uitgaven voor buitenlandse hulp op de lange duur toch hogere kosten met zich zou meebren gen, omdat „inspelen op een probleem en dat oplossen een stuk veiliger en goedko per is dan te wachten tot een crisis uit breekt”. overeen met het definitieve ambtelijke protocol. Ingewijden menen echter dat het bericht in Die Welt „voor de helft waar is”. De besprekingen over zelfsbestuur voor de Palestjjnen in de door Israel bezette gebieden tussen Cairo en Tel Aviv, die donderdag zouden beginnen, zjjn met goedvinden met beide partijen uitgesteld tot maandag. In een verkla ring van de Israëlische radio wordt ge zegd, dat dit om technische redenen is gebeurd. Het hooggerechtshof in Israel heeft een poging van de staat de Arabische elektriciteitsmaatschappij in Oost-Jeru- zalem over te nemen, voorlopig tegenge houden. Israel heeft niet aan een aantal voorwaarden bij de overneming vol daan. Lijke irle- ioor fan- de het ngs- rge- htig lan- opi- nen uni- „of- der- me- het ntal >pig en ver ver pels gste - te ieën re- opi- 5 in aagt een- der- i de zeer de (Van onze redactie buitenland) een t de het idse uro- i in loor ren- ige- snd. Jge- lan- and de de in- n. Cambodja heeft alle mogeljjke hulp van de internationale gemeenschap nodig na de „verschrikkelijke beproevingen” om zijn economie op te bouwen en een „soeve rein, onafhankelijk en ongebonden land” te worden, aldus de minister. De erkenning van Cambodja betekent De inflatie in Groot-Brittannië bedraagt momenteel 21,9 procent. Een studiecom missie voor herziening van topsalarissen onder voorzitterschap van ex-minister Boyle van Financiën, lid van de Conserva tieve Partij, had een verhoging van de ambtelijke en politieke topinkomens van gemiddeld 14,6 procent voorgesteld. BONN. De Westduitse regerings woordvoerder Klaus Bölling is boos op het conservatieve dagblad Die Welt. Deze krant heeft „geheime de tails” gepubliceerd van de besprekin gen die bondskanselier Helmut Schmidt in Moskou voerde met de Russische president en partijleider Leonid Brezjnjev. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse regering heeft besloten de verhogingen van de inkomens van minsters, parlementsleden en hoge ambtenaren te beperken. „Deze functionarissen moeten in het door inflatie geteisterde Groot-Brittan nië een voorbeeld stellen”, zo zei premier Thatcher gisteren bij de verdediging van haar plannen in het Lagerhuis. De oppositie in Bonn meent dat de ge wraakte publikatie aantoont dat haar vrees voor de reis van Schmidt naar Mos kou terecht was. NEW DELHI (Reuter). In de Indiase deelstaat Assam hebben gisteren werkne mers van regeringsinstellingen en banken hun werk niet kunnen doen .als gevolg van een actie door studenten die tegen immi gratie zijn. Dit heeft het Indiase persbu reau PTI meegedeeld. Volgens het persbureau bleven de mees te ambtenaren thuis ondanks waarschu wingen van de regering, dat zij konden worden geschorst. Actievoerders postten ook bij het radiostation in de hoofdstad Gauhati. Desondanks konden de uitzen dingen worden voortgezet. In de laatste tien maanden zjjn in de deelstaat meer dan 180 mensen om het leven gekomen als gevolg van acties tegen illegale immigranten die voornamelijk uit Bangladesj afkomstig zjjn. CAIRO-JERUZALEM. De Egypti sche vice-premier en minister van Bui tenlandse Zaken Kamal Hassan All heeft een nieuw plan voor handhaving van de veiligheid op de door Israel bezet te westelijke Jordaanoever. Hjj deed dit in een vraaggesprek met het Amerikaanse dagblad Washington Star. Hassan Ah stelt hierin voor, ge combineerde Jordaans-Israelische een heden te vormen, die het gezag in het gebied van de Israëlische militaire bezet tingsmacht zouden moeten ovememen. Ah meen dat de huidige legermacht de bewoners van de Jordaanoever onder- Volgens het Springer-dagblad werden twee belangrijke aspecten van de Mos- kouse onderhandelingen tot dan toe niet openbaar gemaakt. Ten eerste het feit dat de Sovjet-Unie wil, dat bjj eventuele on derhandelingen tussen Moskou en Was hington over de zogenaamde Eurostrate- gische wapens, aan westelijke zijde slechts het reeds bestaande en geplande Amerikaanse potentieel voor de middel lange afstand wordt ingebracht. De Rus sen hebben geen belangstelling voor de GENÈVE (UPI). Rjjke en olieprodu cerende landen moeten meer hulp geven om te voorkomen dat dit jaar in de arme landen van de wereld massale sterfte op treedt door gebrek aan voedsel. De directeur-generaal van de FAO, de VN-organisatie voor voedsel en land bouw, Edouard Saouma, heeft gisteren in Genève verklaard, dat ontwikkelingslan den in Azië en Afrika dit jaar meer dan ooit met hongersnood te kampen hebben. De voedselreserve die de VN voor nood situaties achter de hand heeft is te klein aldus Saouma. ndanks nadrukkelijke verzoeken om hulp is de voorraad graan niet op het vereiste niveau van 500.000 ton gekomen. Het tweede „geheime detail” dat Die Welt in de openbaarheid bracht, is het feit dat de Sovjet-Unie bezwaar heeft tegen uitbreiding van de NAVO. Het toetreden van Spanje tot dit bondgenootschap zou de toekomstige situatie op het continent „moeiljjker maken”. Letterlijk zou Brezjnjev daarover hebben gezegd: „U, meneer de bondskanselier, zou de gevol- ko- atio- ■ech- larin ;eno- jasis n te de De ival- oerd -lan- drukt en dat er daardoor geen sprake kan zijn van vrede in deze gebieden zolang het leger van Israel daar aanwe zig is. Overigens stelt de minister ook enkele kleine grenscorrecties voor. KOBE (Reuter). Een Japans vracht schip met 75 ton salpeterachtig soda aan boord, een hoeveelheid die volgens chemi ci voldoende is om 37 miljoen mensen om het leven te brengen, is vanmorgen gezon ken bjj de Japanse havenstad Kobe. Het schip verdween onder water na een aanvaring met een ander Japans schip, zo meldde de havendienst van deze stad. Volgens deze dienst bestaat er geen direct gevaar voor de bevolking, omdat het goedje „waarschijnlijk ongevaarlijk wordt als het zich vermengd met zeewa ter”. Deze soda wordt gebruikt bjj het ontwikkelen van films. Het was in poeder- vorm in de ruimen van het schip geladen. (Van onze redactie buitenland) PHNOM PENH. De Vietnamese militaire aanwezigheid doordringt Cambodja, maar heeft nog geen openlijke vijandigheden opgeroepen van het overgrote merendeel van de bevolking. Een bevolking die haar recente revolutionarie trauma nog aan het verwerken is. BEIROET (UÉI). Nieuwe botsingen tussen rechtse milities in de christelijke wjjk van Beiroet en de 20 kilometer noordelijker gelegen kustplaats Safra, hebben bijna alle hoop op een spoedige verzoening tussen de twee belangrijkste paramilitaire fracties in Libanon de bo dem ingeslagen. Volgens rechtse bronnen zjjn drie militieleden om het leven geko men en tien gewond. Er zouden pogingen worden ondernomen „om de situatie on der controle te krijgen en een escalatie te voorkomen”. De botsingen tussen milities van de rechtse falangisten en de Nationale Libe rale Partij waren de laatste in een serie die twee weken geleden begon en volgens de politie aan meer dan tien mensen het leven heeft gekost. Een contingent van het Libanese leger vormde afgelopen week einde een buffer tussen de strijdende par tijen in de zuidoosteljjke voorsteden van Beiroet, Wadi Sjaroer en Betsjai. De leiders hebben gezegd te proberen verdere gevechten te voorkomen en vol gens politieke bronnen zou er toch nog een kans zjjn dat beide fracties in één Partij worden verenigd. De gevechten tussen de rechtse milities braken uit enkele uren nadat Syrische troepen van de arabische vredesmacht een einde hadden gemaakt aan gevechten tussen linkse militanten in het islamiti sche stadsdeel van Beiroet. Volgens de poltie zjjn drie personen gedood en 16 gewond bjj de gevechten tussen leden van de Arabische Socialistische Unie en de Moebaritoen - twee van de ongeveer tien linkse groeperingen die het westelijk deel van Beiroet controleren. ■O Maandag begint in Detroit de conventie van de republikeinen voor het aanwijzen van hun kandidaat voor het presidentschap. Dit zal Robert Reagan worden. De voorbereidingen zijn in volle gang. Hier zit vice-voorzitter Dennis Mirian van het organiserende comité voor borden die bij de diverse hotels van de afgevaardigden worden geplaatst. •Cr Paus Johannes Paulus II zegent twee vrouwen in de Braziliaanse stad Salvador de Bahia, waar hij gisteren de mis opdroeg voor 200.000 mensen. Eerder had hij daar de krottenwijk Favela Alagados bezocht, waar 130.000 Brazilianen in behoeftige omstandigheden wonen. De paus heeft verder de internationaal bekende aartsbisschop Dom Helder Camara bezocht. gaan met slechts vijf procent omhoog, terwijl de hoogste ambtenaren in het land gemiddeld 12,6 procent meer zullen krijgen. ATHENE. Alle toestellen van de Griekse luchtvaartmaatschappij Olympic Airways bleven gisteren aan de grond door een staking van stewards en stewar dessen. Inzet zjjn eisen voor meer loon en voor een betere pensioenregeling. De vakbond van de stakers verklaarde dat de actie, die zaterdag al begon en gisteren werd ver lengd, nog drie dagen zal duren. Alle passagiers die met Olympic Air ways internationale vluchten zouden ma- kenl worden bij andere maatschappijen ondergebracht. Volgens een woordvoer der van Olympic Airways wordt het ar beidsconflict morgen aan een arbitrage hof voorgelegd. Bölling noemde de bron van Die Welt unfair en noemde ook hetgeen het blad heeft gepubliceerd unfair. Volgens hem komt hetgeen is gepubliceerd, niet Jonge Vietnamese soldaten, te herken nen aan hun groene uniformen en hun op hoeden lijkende helmen, lopen door stra ten en bewaken de bruggen van de voor naamste verkeerswegen. Het bezettingsleger, waarvan de sterkte wordt geschat op meer dan 200.000, is wel overal aanwezig, maar alleen in het wes ten in grote getale. Daar wordt strjjd geleverd met guerrillasoldaten van het verdreven bewind van de Rode Khmer en andere verzetsgroeperingen. De „ijzeren vuist” is niet erg zichtbaar en volgens functionarissen van internatio nale hulporganisaties in Phnom Penh lijkt het leger zich niet al te veel te willen manifesteren om de sympathie van het Cambodjaanse volk te winnen, maar Viet- namezen en Cambodjanen zjjn nooit zo dol geweest op elkaar en van tijd tot tijd komen speldeprikken van de bezetting aan de oppervlakte. De haat tegen de Vietnamese militairen is echter ondergeschikt aan de nauwelijks verholen angst van de bevolking, in het bijzonder in de steden, openlijk kritiek te leveren op de door Hanoi gesteunde rege ring van Heng Samrin. En misschien is de grootste angst in het Cambodja van van daag wel die voor het verleden. Die voor de ontberingen en verplaatsingen in de jaren van het bewind van de Rode Khmer onder eerste-minister Pol Pot van april 1975 tot januari vorig jaar, toen het door Vietnam werd verdreven. „We mogen de Vietnamezen niet, maar we hebben ze nodig voor bescherming tegen Pol Pot”, zegt een Cambodjaanse functionaris in een privégesprek. „De mensen moeten in de velden werken en de Vietnamezen zjjn aanwezig om hen te beschermen, maar ze bemoeien zich niet met de mensen”. Vietnam heeft herhaaldelijk laten we ten, dat het zjjn troepen zal terugtrekken uit Cambodja zodra de zogenoemde Chi nese dreiging in Indochina is verdwenen. Dit werd uitgelegd als zodra de door Pe king gesteunde Rode Khmer definitief is verslagen. De niet-communistische landen van Zuidoost-Azië die door de Verenigde Sta ten en andere westerse landen worden gesteund, zouden graag een politieke op lossing zien voor Cambodja met een te rugtrekking van de Vietnamese troepen en de installering van een neutralistische regering in Phnom Penh. Dit zou ook in overeenstemming zjjn met een resolutie van de Verenigde Naties. Maar een Amerikaanse functionaris van een hulporganisatie zegt hierover: „Het is het toppunt van naïviteit om terug trekking te vragen van de Vietnamese strijdkrachten, omdat dit de weg opent voor de Rode Khmer terug te keren”. „De enige realistische optie als je de belangen van het Cambodjaanse volk vooropstelt en ik praat over louter overleven is het versterken van de regering Heng Sam rin”. Wat deze uitspraak opvallend maakt is dat de functionaris geen sympathie heeft voor het communisme en evenmin illusies heeft over de vorm van een door Vietnam gedomineerd Cambodja, volgens hem een strak gecontroleerd communis tisch land naar Russisch model. Hjj en anderen zien als enig alternatief voor de Vietnamese militaire aanwezigheid fe te rugkeer aan de macht van de Rode Khmer. Naar schatting zjjn 30.000 tot 40.000 gue- rillastrijders van de Rode Khmer actief, de meeste van hen in het berggebied aan de grens met Thailand. Dit schept een groot veiligheidsprobleem voor Cambod ja. De nadrukkelijke aanwezigheid van het Vietnamese leger in het westen van het land, kan niet voorkomen dat kleine eenheden van de Rode Khmer in het bin nenland infiltreren en legerinstallaties, dorpen, hoofdwegen en spoorlijnen vallen. Langs een kwetsbaar stuk van hoofd weg vijf, die van Phnom Penh naar het noordwesten en de grens met Thailand loopt, kan men met regelmatige tussenpo zen gewapende Vietnamese en Cambod jaanse soldaten zien. Zelfs boeren en dor pelingen dragen vaak geweren. Dit gebied ligt in de provincies Kompong Tsjhnang en Poersat, even ten oosten van het Car- damongebergte, dat als wijkplaats fun geert voor de Rode Khmer. In deze buurt werd een maand geleden een trein met burgers op weg naar Phnom Penh overvallen. Volgens functionarissen van de hulporganisaties werden meer dan 200 mensen gedood. Algemeen wordt aange nomen dat de Rode Khmer de aanval uitvoerde. Volgens een functionaris van de hulporganisaties was de aanval be doeld als teken aan het Cambodjaanse volk, dat de Rode Khmer nog steeds een factor iS die gewicht in de schaal legt. De leiding van de Rode Khmer had aangekondigd dat de guerrillastrijd zou worden geïntensiveerd tijdens het reeds begonnen regenseizoen, omdat de Vietna mese mobiliteit door de regens sterk zou afnemen. Maar tot dusver is er volgens waarnemers geen opzienbarende stijging van de guerrilla-activiteit. In Phnom Penh hebben zich een paar schietpartijen voor gedaan in de buurt van ambassades van Communistische landen. Deze worden, evenals het gooien van een benzinebom naar een auto voor een hotel, meer gezien als symbolische gebaren. Toch zijn er in de hoofdstad tekenen van spanning. Het aantal inwoners stijgt snel en passeerde volgens sommige schat tingen het half miljoen. Als de regenval toeneemt en de voedselsituatie op het plat teland ernstig wordt, zullen meer mensen naar de door de Rode Khmer verfoeide steden trekken. Dit brengt serieuze veilig heidsproblemen met zich mee. Maar func tionarissen van de hulporganisaties me nen dat dit probleem op dit ogenblik niet onoverkomelijk is voor het Vietnamese leger.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3