Niets gevonden Franse veerboot keert S v zender meenemen naar buitenland te beschermen Produktie bouw Door slecht weer run op reisbureaus IJmuider Courant op ste achter stijging van loonkosten Moskou vraagt Iran ambassade Ussel breekt door dijk heen Botha waarschuwt Zimbabwe voor breuk in relaties DamiatePers Moslem-landen willen praten met Afghanistan ARP-lid Jonker wordt mogelijk EG-commissaris LPG-explosie Verbondsgebouw Humanisten „opgeblazen” PvdA wil praten over Suriname ll Betere verbindingen met buurlanden „Alles wat zon is, is goed” Deel camping „De Zwarte Bergen” wordt met ontruiming bedreigd terug na bommelding Vrachtauto mag BURGEMEESTER VRAAGT UITSTEL J| ■F DINSDAG 8 JULI 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 4 Dl AI verbindingen tussen Zimbabwe en de omringende landen, uitgezonderd Zuid-Afrika. DIT een te Jl mMI dan i h ar aanm VI eldei men aan ting vaka vaka schij midc front ken ■kend men senki het t lijk 7 verw ven mark van naar 4^ (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG-ROTTERDAM. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft gisteren zijn toezegging herhaald, dat Nederland een bijdrage wil leveren aan het verbeteren van de 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 (Van onze redactie binnenland) LUYCKSGESTEL. Burgemees ter Reuver van het Brabantse Luycksgestel heeft het provinciebe stuur gevraagd de dreigende ontrui ming van een deel van het kampeer terrein De Zwarte Bergen in die plaats, uit te stellen. el ■I»”* I I lachen. Natuurlijk niet he- 175.000 vliegpassagiers ten u van ANVR. weer als warme broodjes niveau terugkomen, I 155,00 de ANVR, de Algemene j Vereniging (Van onze redactie binnenland) EPE. Over een lengte van twaalf meter is de Ussel gisteravond ter hoogte van Epe door de zomerdijk gebroken. Daardoor zijn volgens de politie zestig hectare buitendijks land ondergelopen. De brandweer heeft inmiddels een hon derdtal koeien op het droge gebracht. Vandaag is bij het krieken van de dag begonnen met het dichten van het gat. Enkele caravans op een camping aan de dijk zijn onder water gelopen, aldus de politiewoordvoerder. f BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije ÜMUl zomerk) heeft nu van de materia (Vi In di tal jar tief al reau. drijfsl zonder vergoe reaus zijn al den ni jaar g< ciêle t de nlei Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023-31 90 53 I „IJm< laar nai ling va sector x of nauw De ht lent vei Dit jaa Direr beidsbi middel hoogst tieven is inspt De val voor ni derden Het ar werkge Heemsl geest. Voor tiewerk gen ge van hel derwijs hierin na voor feit zijn den dat onenigheid tussen de leden ervan is ontstaan, omdat de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid zich nog vorige week heeft uitgesproken ten gunste van een olieboycot van Zuid-Afrika. De bewindsman zei dit gisteren in Den Haag tijdens het bezoek van de Zimbab- wese minister van Handel en Industrie David Smith. Een dergelijke toezegging had Van der Klaauw ook gedaan tijdens het parlementsdebat over een mogelijke olieboycot van ons land tegen Zuid-Afri ka. Tijdens een bezoek aan het Wereldhan delscentrum in Rotterdam zei minister Smith opnieuw dat een olieboycot van Zuid-Afrika zijn land ernstige schade zal toebrengen. Hij voegde daaraan toe, dat zijn opmerking van zondag, dat zo’n boy cot Zimbabwe „volkomen kreupel” zal maken, geheel los moet worden gezien van het debat dat in ons land over deze kwestie wordt gevoerd. Smith zei niets van deze discussie te weten en zijn opmer king te hebben gemaakt zonder voorken nis van de politieke verhoudingen in ons land. Zowel binnen als buiten de Zimbabwese delegatie blijkt overigens onenigheid te zijn ontstaan over de uitlatingen van de blanke minister. Zo gaf de vertegenwoor diger van de regeringspartij ZANU in ons land, Vashee, gisteren een verklaring uit, waarin wordt gezegd dat de uitspraak van Smith wordt betreurd en dat de minister zich niet heeft uitgesproken tegen een olieboycot van Zuid-Afrika door Neder land. Waamemm rond de delegatie zei- „Ik kan mensen uit het noorden van het land of uit de Randstad, die hier hun vakantie komen vieren, dit niet aandoen. Het zou niet sociaal zijn het betreffende terrein te ontruimen. Je moet niet zo prin cipieel zijn, dat onschuldigen erdoor ge troffen kunnen worden”, zo schrijft bur gemeester Reuver in een gisteravond ge publiceerde brief aan de commissaris van de koningin in Noord-Brabant Van der Harten. Vandaag zou de afdeling rechtspraak van de Raad van State een uitspraak doen in de beroepsprocedure die de camping heeft aangespannen tegen het provincie bestuur. Volgens de provincie heeft De Zwarte Bergen een terrein voor ruim 400 kampeerders aangelegd, zonder dat de benodigde faciliteiten aanwezig zijn. Er zou een sanitair gebouw moeten worden neergezet op het terrein, maar een bouw- verbod verbiedt dit. De directie van de camping meent echter, dat een al bestaan de sanitaire voorziening elders op het ter rein dermate veel ruimte biedt, dat ge makkelijk aan de gestelde eisen wordt voldaan. Verwerpt de Raad van State vandaag echter het standpunt van de campinglei- ding dan zou het terrein nog morgen door de provicie, zonodig met harde hand kun nen worden ontruimd. Woordvoerder Van Der Heuvel van De Zwarte Bergen stelde gistermiddag, dat de kampeerders die zich nu op het omstreden deel bevinden zeker niet uit zichzelf zullen vertrekken en dat bovendien de overige kampeerders, ruim tweeduizend mensen, voor hen zul len opkomen. De gemeente Luycksgestel heeft slechts acht politiemensen, maar burgemeester Reuver heeft al laten merken dat deze indien de provincie dit vraagt, wel ter beschikking zullen worden gesteld om te assisteren bij de ontruiming. De Brabant se gedeputeerde Einmahl heeft gister avond laten blijken, dat het provinciebe stuur in elk geval tot ontruiming wil overgaan als de Raad van State de kam- peerleiding in het ongelijk stelt. De pro blemen die dit zou kunnen opleveren, om dat de actie dan midden in het hoogsei zoen zou plaatsvinden, zijn voor verant woordelijkheid van de campingdirectie, zo meent Einmahl. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 ISLAMABAD (UPI/Reuter/AFP). Het permanente comité van de Islamitische Conferentie heeft de Afghaanse regering- Karmal officieel uitgenodigd voor een ge sprek in de hoofdstad van een land dat lid is van de beweging van niet-gebonden landen. Dit wordt gemeld door een Engelstalige krant in Pakistan.' Het comité is opgericht tijdens de topconferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van islamitische landen in mei in Islamabad. De Afghaan se regering heeft nog niet op de uitnodi ging gereageerd. Russische troepen zijn volgens berich ten in de Indiase hoofdstad New Delhi in zware strijd gewikkeld met rebellen ten zuiden van de Afghaanse hoofdstad Ka boel. Islamitische verzetsstrijders zouden er onlangs in zijn geslaagd een aanval uit te voeren op de stad Koendoez ten noor den van Kaboel, waarbij verscheidene ge bouwen in brand zouden zijn gestoken. Weinig kans op domino-effect 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur (Van onze redactie buitenland) STRAATSBURG. Europarlementa riër Sjouke Jonker (ARP) is door zijn partijbestuur voorgedragen om Europees commissaris te worden. Dat staat in het blad van de Europese chrisen-democra- ten. Jonker zelf heeft het bericht desge vraagd bevestigd. Hij meent een goede kans te maken, omdat de andere kandidaten uit het chris- ten-democratische kamp, de ministers Al- beda en Van der Stee en de oud-bewinds- lieden Andriessen en Nooteboom, elkaar uitsluiten. Bovendien staat de fractie van de Europese Volkspartij waarin de chris- ten-democraten in Europees verband sa menwerken, welwillend ten opzichte van Jonkers kandidatuur. Jonker houdt zich in het Europarlement onder andere bezig met landbouwzaken, terwijl hij kabinetschef was onder de vroegere landbouwcommissaris Mans holt. Daarmee lijkt hij goed te voldoen aan datgene wat van toekomstige Europe se commissarissen wordt verwacht. Bij de voorbeschouwingen over de nieu we Europese Commissie is namelijk her haaldelijk naar voren gebracht dat het wenselijk is commissarissen te benoemen die Europa van binnen en van buiten kennen. Tot nu toe ging het vooral om technocraten of afgetreden ministers die aan een baan geholpen moesten worden. Smith bezoekt de Westeuropese landen om steun te krijgen voor aansluiting van de Conventie van Lomé, het samenwer kingsverband tussen de Europese Ge meenschap en een aantal ontwikkelings landen in Afrika, het Caribisch gebied en de Stille Oceaan. Staatssecretaris Van der Mei van Buitenlandse Zaken zei Smith daarom, dat Nederland de aanvraag van Salisbury voor toetreding zal steunen. Verder zal Nederland meer ontwikke lingshulp aan Zimbabwe geven, dan de twintig miljoen gulden die tot nu toe is toegezegd. Minister Smith legde in zijn gesprek met de regeringsvertegenwoordi gers uit, dat zijn land met name behoefte hééft aan leningen tegen gunstige voor waarden en technische kennis. Over de besteding van de toegezegde 20 miljoen gulden is men eens geworden dat de helft zal worden gebruikt voor hulp bij herves tiging van vluchtelingen en de andere helft wordt besteed in het kader van een vijfjarenplan voor de bouw van dammen, klinieken, scholen, ontsmettingsbaden voor vee, het slaan wan waterputten en dergelijke. (Van onze redactie binnenland) NEDERHORST DEN BERG. Vracht wagenchauffeurs die geregeld naar het buitenland rijden, hoeven vanaf 15 sep tember hun zend- en ontvangstappara- tuur voor de 27 Mhz-burgerband niet meer uit de auto te slopen bij het passeren van de grens. Op die datum wordt een regeling van kracht die het meenemen van het zogehe ten „bakkie” naar het buitenland moge lijk maakt. Dat betekent echter niet dat de apparatuur buiten onze grenzen ook mag worden gebruikt. Staatssecretaris Smit- Kroes heeft dat laten weten bij de uitrei king van de honderdduizendste zend machtiging voor de 27-Mhz-band (Marc- machtiging). Dat gebeurde bij het radio station Nederhorst Den Berg. De zendmachtiging voor vrachtwagens die op het buitenland rijden, staat na 15 september niet meer alleen op naam van de gebruiker, maar wordt dan geregi streerd op het kenteken van de auto. De machtiginghouder wordt het bedrijf waarvoor de wagen rijdt. Aangetoond moet dan worden dat het bedrijf werk zaam is in het internationale beroepsgoe- derenvervoer over de weg. De kosten voor een buitenlandse vergunning gaan 35 gul den bedragen. Momenteel liggen er 130.000 aanvragen voor een zogenaamde MARC-zendmachti- ging. Staatssecretaris Smit-Kroes ver wacht dat binnenkort 200.000 zendmachti gingen zullen zijn uitgegeven. PRETORIA (DPA). De voorzitter van de handelsbetrekkingen tussen Zuid-Afri ka en Zimbabwe „wordt ernstig gehin derd als alle regeringscontacten verbro ken worden”. Dit zei gisteren de Zuidafrikaanse mi nister Botha van Buitenlandse Zaken in een reactie op de uitwijzing van Zuidafri kaanse diplomaten uit Zimbabwe op be vel van premier Moegabe. Deze zei de diplomaten uit Salisbury weg te sturen, omdat Zuid-Afrika „subversieve elemen ten” uit Zimbabwe zou ronselen om een guerrillaleger tegen het bewind in Salis bury te vormen. Botha ontkende dit giste ren met stelligheid. Hij noemde de handel wijze van de regering in Salisbury „on vriendelijk” en voegde eraan toe dat het instandhouden van de handelsbetrekkin gen in belang is van beide landen. van de bakker”, juichte we lopen goed in”, aldus de ook een woordvoerder van ANVR. Inmiddels probeert de reiswereld met man en macht aan extra accom modatie te komen en aan extra vliegtuigstoelen. In de regel is het accommoda tie die ze eerder dit seizoen, toen de boekingen uitble ven, teruggaven. Vooral Spanje is het „doelwit” van de mensen die nu aan de reisbalies komen en zich duidelijk niet laten intimi deren door de nog steeds plaatshebbende ETA-aan- Van der Klaauw zegt Zimbabwe hulp toe Het slechte weer in ons land heeft velen doen besluiten zuidelijker en zonniger streken op te zoeken. De reisbureaus doen dan ook goede zaken. Sommigen proberen echter liftend de zon te bereiken, zoals deze jongens aan de kant van de Utrechtse weg, even buiten Amsterdam. t een zeer zorgelijke reiswereld die het water tot aan de lippen stond. Het boeking- spatroon bleef ver achter bij dat van verleden jaar, AMSTERDAM (ANP). De arbeidspro- duktiviteit in de bouw blijft achter bij de stijging van de loonkosten. Vooral in de sector grond-, weg- en waterbouw wordt het verschil tussen produktiviteitsstijging en loonkostenstijging steeds groter. Dit is een van de conclusies van een onderzoek dat het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) heeft inge steld na de structurele ontwikkelingen in de bouw in de jaren 1960-1977. Schokken de ontwikkelingen zijn er niet geweest, wel is een aantal verschillen te ontdekken tussen nu en de toestand van de bedrijf stak vroeger. Het produktieproces in de bouw ken merkt zich in het algemeen door een grote inzet van de produktiefactor „menseljjke arbeid”. De kapitaalsintensiteit is in het algemeen laag, afgezien van bijvoorbeeld de baggersector. De soms sterke groei kan dan ook zonder veel moeite worden opge vangen, eenvoudig door steeds meer men sen in te zetten. Eventuele sanering van de bedrijfstak moet dan ook geschieden door beheersing van het aantal arbeidsplaatsen. Omdat de overheid zich hier passief opstelt, is een belangrijke taak weggelegd voor het geor ganiseerde bedrijfsleven. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Wanneer zich een ex plosie zou voordoen op het toekomstige terrein van de LPG-terminal in de Euro poort, is er weinig kans op een zogenaamd domino-effect, het overslaan van de ex plosies naar andere bedrijven. Ook de kans dat een brand of ontploffing in de omgeving overslaat naar de terminal, is klein. Dat is de conclusie van een rapport van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR), dat bestemd is voor de Rotterdamse gemeenteraad. De DCMR vindt het niet nodig dat er in verband met de komst van het vloeibare gas LPG wijzi gingen worden aangebracht in het be stemmingsplan Europoort-West Op de westelijke punt van dat gebied, waar de raffinaderij van BP staat, moet de gaster minal komen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Vannacht is een aanslag gepleegd op het gebouw van het Humanis tisch Verbond aan de Utrechtse Oude- gracht. Nadat onbekenden zich toegang tot het pand hadden verschaft, brak er brand uit. De politie schat de schade op enige tienduizenden guldens. Kort na het uitbreken van de brand belde een anonieme man het ANP in Den Haag op met de mededeling dat het ge bouw was opgeblazen „in verband met de televisie-uitzending van het Humanistisch Verbond van zondagavond”. Enige tijd later belde de man opnieuw en zei dat de aanslag was gepleegd door de Joodse De fensie Liga. In de gewraakte televisie-uitzending werd een fotoreportage getoond die moest aantonen dat de arabische bevolkings groep in Israel wordt achtergesteld. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De beide PvdA-leden in de Tweede Kamercommissie voor Ont wikkelingssamenwerking, Knol en De Boois, willen met minister De Koning overleg plegen over de situatie in Suri name. Ze hebben commissie-voorzitter Aarts (CDA) gevraagd de leden van de commis sie op korte termijn bijeen te roepen, ondanks het feit dat veel kamerleden mo menteel op vakantie zijn. Aarts heeft gezegd zijn best te zullen doen, maar minister De Koning liet weten nu geen behoefte aan mondeling overleg te hebben. Hij wil de commissie schrifte lijk op de hoogte stellen van de situatie in Suriname en dan in augustus mondeling overleg plegen. zon het van te winnen. „Al- 1i om de zon gaat het, het land komt eigenlijk pas op de tweede plaats. Want -X--v- - als Spaaje val is, kiezen de komt ons allemaal heel den zou betekenen. mensen voor Tunesië, Ma- „We lopen nog niet hele- rokko of Italië. Alles wat maal gelijk en we zullen zon is, is goed”, aldus de „De zonvakanties lopen ook wel niet op het oude woordvoerder van de 1-- maar ANVR. vreselijk mensen o- piaa,,. vvcuit op vakantie zijn, maar het van zeker 175 miljoen gul- Spanje vol is kjezen de a _H_1 1_ 1 rinn '»A11 hnfnlznnnn r goed uit”, aldus iemand uit de reisbranche. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal SANTANDER (Reuter). Een Franse veerboot met 40 personen aan boord is vanochtend voor korte tijd teruggekeerd naar de Noordspaanse havenstad Santander nadat in een anoniem telefoontje was gemeld dat er een bom op het schip was geplaatst. Dit heeft een woordvoerder van de Spaanse marine bekendgemaakt. Er werd niets gevonden De 2700 ton metende Breizh Izel, met zeven grote vrachtwagens, zeven chauffeurs, en 33 bemanningsleden aan boord, was op weg naar de Zuidengelse haven Plymouth toen de kapitein op de hoogte werd gesteld van de bommelding. De veerboot, eigendom van de Franse maatschappij Brittany Ferries, ging voor Santander voor anker en Spaanse explosievendeskundigen gingen aan boord. Volgens de woordvoerder was melding gemaakt van de bom in een anoniem telefoontje met de Franse haven Arcachon. Daarin werd gezegd dat de bom aan boord van de veerboot om zes uur zou ontploffen. Er waren geen directe aanwijzingen dat het incident in verband staat met de campagne van de Baskische afscheidingsbeweging ETA tegen vakantieplaatsen in Spanje. Ook de Franse veerboot Armorique heeft bericht ontvangen dat er een bom aan boord zou zijn. Het schip voer op dat ogenblik op 90 mijl ten noorden van Santander met 700 passagiers aan boord. Zij is teruggekeerd naar Santander, waar niets werd gevonden. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De Sovjet Unie heeft een beroep gedaan op Iran te voorkomen dat haar ambassade in Teheran wordt bezet door „vijandige elementen”. Moskou is bang dat de diplomatieke missie hetzelfde lot ondergaat als de Amerikaanse ambas sade in november. Volgens het Russische persbureau TASS meldt de ambassade in Teheran „dat er gegevens zijn dat elementen die de Sovjet-Unie vijandig gezind zijn, van plan zijn provocerend op te treden tegen de Russische ambassade in de islamistische republiek Iran en haar zelfs te zullen bezetten." De verklaring vestigt de aandacht van de autoriteiten op „het gevaarlijke karak ter van dergelijke handelingen” en eist dat alle maatregelen worden genomen om ze te voorkomen, aldjis TASS. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Gothza- deh heeft toegezegd dat alle noodzakelijke stappen zijn ondernomen om de veilig heid van de missie te garanderen. In Teheran zijn vanochtend vroeg zeven mensen, die wegens handel in verdovende middelen ter dood veroordeeld waren, op een openbare weg geëxecuteerd. Dit heeft de Iraanse radio meegedeeld. Het gemeentebestuur van Teheran heeft de honderden straathandelaren en - handwerkers zonder vergunning twee da gen tijd gegeven om te verdwijnen. „Deze mensen bewijzen de revolutie een zeer slechte dienst en hinderen de burgers”, aldus een gemeentelijke woordvoerder. Zij zullen desnoods met geweld worden verwijderd, zo zei hij. Het Iraanse persbureau Pars heeft gis teren een nieuwe directeur gekregen. In deze functie is Kamal Khazari benoemd, aldus radio Teheran. Hij werd ontvangen door de ayatollah Khomeini, bij welke gelegenheid deze opmerkte dat het pers bureau „gezuiverd moet worden zodat het in de richting van de islamitische revolu tie kan gaan Volgens het in Teheran verschijnende dagblad Keyhan zijn zondagavond bij de grens tussen Iran en Irak weer gevechten uitgebroken. Nadere details over doden en gewonden zijn niet bekend. De strijd zou nog steeds voortduren. (Van onze redacteur toerisme) HAARLEM. De Ne- Nederlandse derlandse reismakers van Reisbureaus in Haar- zetten op het moment lem, die een week geleden alle zeilen bij om alsnog n°S met in de plotseling zeer grote vraag naar zonnige vakantie kunnen voorzien. Het aanhoudende slechte dat ook al geen seizoen was weer zorgt voor een wa- om vrolijk over naar huis re run op de reisbu- te schrijven. Neckermann- reaus. directeur Frits Aaronson sprak toen zelfs van een „Ik zit in mijn vuistje te desastreuze teruggang van slagen.’Ook daar schjjnTdé lemaal waar, want het is opzichte van verleden jaar, [een sneu voor de wat voor de reisindustrie die in eigen land een verlies van inkomsten ■g

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4