w Kritiek Schiphol op Huisvestingsbeleid van H’meer Groei luchtvaart blijft iets achter bij verwachtingen Schiphollijn naar hoofdstad moet via de westelijke ring sfb BB I Ofe beoordelaars in opleiding (m/v) Gedeputeerde Staten adviseren rijk Expositie van luchtvaartcartoons ’t staat in de krant iedere dag weer i 1980 6 DINSDAG D OR WIL OPHELDERING VAN DIRECTIE (Van een onzer verslaggevers) Wij zoeken voor deze uitvoering een aantal Administratief gericht? Contactueel ingesteld? Het SFB biedt beste doorgroeimogelijkheden! Aan ondernemende mensen met HAVO/VWO of MEAO. Beoordelaar bij het SFB. Voor wie z'n eigen toekomstkansen goed beoordeelt. „NADELIG VOOR WERKGELEGENHEID” DIE KIESPIJN WORDT STEEDS ERGER WEET JIJ WELKE TANDARTS DIENST DOET Wil je solliciteren, schrijf dan aan onze afdeling Personeelszaken op onder staand adres, t.a.v. de heer M.Polak. Wij zijn het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en wij verzorgen voor de bouw de uitvoering van de Werkloosheidswet, de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet, de wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering en de ziektewet. Van de andere arbeidsvoorwaarden noemen wij: 8% vakantietoeslag 6% eindejaarsuitkering variabele werktijden reiskostenvergoeding voor forensen. Heb je belangstelling en wil je nadere inlichtingen bel dan: 020 - 583 3305 en vraag naar Hanny Rem. De opleiding kent zowel theoretische als praktische kanten. Al werkend groei je dus al gauw uit tot een vakman/vrouw van formaat. Een beoordelaar in opleiding verdient goed. Vanaf de eerste dag. Kijk, dit kun je verwachten: 18 jaar 1619.- bruto per maand. 19 jaar 1775.- bruto per maand. 20 jaar 1931 - bruto per maand. Na de opleiding kan dat voor een beoordelaar uitlopen tot 2889.-. En voor een all round beoordelaar tot 3088.-. wi op d iede op l jarei eeuv plaa bou5 feit l Zee de k het Beoordelaar, dat is een vak. Een vak met reëel toekomstperspektief. Zeker bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Want het SFB is een bedrijf in beweging. Dat duidt aan de ene kant op de leven dige, interne reorganisatie, gericht op een verdere democratisering. Aan de andere kant op het open oog voor de toekomst. Wij werken nu al hard aan verbetering voor volgend jaar en komende jaren. Gedegen opleidingen voor jonge, mensen zonder werkervaring maken daar deel van uit. Bij het SFB heb je nu de kans - vanaf de eerste dag goed betaald - ie voor te bereiden, bijvoorbeeld op het manager- schap van morgen. Een kans om niet te laten schieten. In dit kader stelt de socialist Harry van den Bergh vandaag een vijftal vragen aan de minis ters van defensie en die van bin nenlandse zaken die opheldering moeten verschaffen over de hui dige stand van zaken bij de on- derhandelingen en de mogelijke veiligheidsscreening die nu reeds zou worden toegepast. Het heeft bij het personeel van de lucht vaartmaatschappij verwonde ring gewekt dat de KLM in onder- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De commissie waterstaat en wegenbouw van de provincie Noord-Holland is met het rijk van mening dat de verbinding van de Schiphollijn met het centraal station van Amsterdam het best kan geschieden via de westelijke tak van de ringspoorbaan rond Amsterdam. Dit schrijft de commissie aan de Raad van de Waterstaat. Sociaal Fonds Bouwnijverheid voerder van de ondernemings raad zal bij het eerstkomende in terne overleg uitgebreid aan dacht worden besteed aan deze zaak en zal de OR een standpunt in deze zaak innemen. Volgens de Nederlandse rege ring streeft men een regeling na waarbij de uiteindelijke beslis sing burgervliegtuigen in te zet ten bij de Nederlandse regering, en niet bij de NAVO ligt. Het blijft overigens altijd moge lijk voor de Nederlandse regering burgervliegtuigen voor militaire doeleinden te vorderen krachtens de luchtvaartwet. Hierin wordt echter niet van een internationale crisis gesproken maar van „or- logsdreiging, staat van oorlog of beleg.” Uiteindelijke verantwoor ding voor personen en het materi eel ligt dan echter bij de overheid, terwijl in het geval zoals nu door de NAVO bepleit, deze volledig bij de maatschappijen blijven be rusten. Hoewel niet bekend is wanneer de onderhandelingen hun beslag krijgen en wat de uit komsten ervan zullen zijn, heb ben de luchtvaarmaatschappijen toegezegd contact op te nemen met de bonden. letten. Ook zijn er volgens inge wijden signalen die erop duiden dat bij het vervullen van bepaal de vacatures nu al op een politie ke gezindheid gelet wordt, zonder dat er duidelijk een politieke ge zindheid gelet wordt, zonder dat er duidelijk sprake is van een crisissituatie. Daarnaast vindt een aantal KLM-ers dat vooraf duidelijk gedefinieerd dient te worden wanneer er sprake is van zo’n crisissituatie. SCHIPHOL. Bij de KLM is er onder een aantal werknemers hevige onrust ontstaan over de manier waarop de regering mo menteel onderhandelt over de in zetbaarheid van de Nederlandse burgerluchtvloot voor NAVO- doeleinden in tijd van een inter nationale crisis. Onlangs werden 1 op verzoek van het NATO Defen ce Planning Committee, waarin de ministers van defensie van de NATO-landen zitting hebben, ge sprekken begonnen die uiteinde lijk moeten uitmonden in speciale chartercontracten die ten doel hebben Amerikaanse soldaten naar de internationale crisiscen tra te vervoeren. Aanleiding voor deze gesprek ken was de Russische inval in Afghanistan. Met name is bij het vliegend personeel en het perso neel bij de vluchtafhandeling on gerustheid ontstaan over de vraag wie dergelijke troepentransporten moet uitvoe ren. Men heeft de indruk dat er ^bepaalde veiligheidsdiensten zijn ingezet die op de politieke be trouwbaarheid van het personeel handeling is getreden over de zonder de Beoordelen. Een stuk verantwoordelijk werk. Wij innen geld bij de werkgevers in de bouw. En keren geld uit aan de werk nemers als ze daar recht op hebben. Het beoordelen van dat recht, daar gaat het om. Dat leer je natuurlijk niet zomaar. Vandaar dat wij een opleiding hebben samengesteld die je - afhankelijk van je eigen inzet - vér kan brengen. Zo'n opleiding kan - ook weer afhankelijk van je eigen mogelijkheden en inzet - van een half jaar tot twee jaar duren. En al die tijd ben je gewoon in dienst en verdien je een, aan je funktie aangepast, volwaardig salaris. chartercontracten zonder te overleggen met de onderne mingsraad of de vereniging van verkeersvliegers. Ook wekt het bij de OR be vreemding dat de onderhandelin gen nu plaats vinden terwijl de KLM drie maanden geleden cate gorisch ontkend gesprekken met de NAVO te voeren toen een Amerikaanse krant hiervan mel ding maakte. Volgens een woord- 1043 AP Amsterdam /DV-'i i KLM-ers ongerust over medewerking aan NAVO-taken (ADVERTENTIE) ■X: 4' I f Daarnaast konden 116 Schipholwerkers op voor dracht van de stichting een nieuwbouwwoning ko- (Van een onzer verslaggevers) v SCHIPHOL. De NV Luchthaven Schiphol heeft in het jaarverslag over het jaar 1979 nog eens duidelijk een lans gebroken voor het eco nomisch gebonden verklaren van de Schiphol werkers in èlle rond de luchthaven gelegen gemeentes. Het bedrijf blijft van mening dat de huisvestingsproblemen van de werknemers op de luchthaven niet alleen op de Haarlemmer meer mogen worden afgewenteld vanwege het sterke werkgelegenheidsbelang dat de luchtha ven heeft voor de gehel regio. Samen met de Woningraad Schiphol, betreurt de luchthaven de plannen van de Haarlemmermeer om de interne Schipholwerkers, dit zijn de mensen die binnen 25 km van de luchthaven wonen, de Meerlan den en Zuid-Kennemerland uitgezonderd, uit de kaartenbakken van de woningraad te halen en de maatregel hen niet in aanmerking te laten komen voor woningen in de NORON-lokatie. De NV Luchthaven Schiphol is van mening dat hiermee de mogelijkheden voor de reeds op Schiphol werkzame en toekomstige Schipholwerkers om op korte afstand van hun werk een woning te vinden, nog moeilijker worden. Uit het oogpunt van de welke reden dan ook zou worden besloten om de verbinding richting Hemspoorlijn niet onmiddellijk tot stand te brengen, dan is dat voor GS aanvaardbaar, maar dan alleen als fasering van het gehele plan. Gedeputeerde staten vragen zich verder af of het niet gewenst is verder te onder zoeken of het mogelijk is nog meer haltes aan de westelijke tak te situeren naast de halte bij de Cornells Lelylaan zoals nu in het plan opgenomen. Op de kaart van het vorig jaar vastgestelde streekplan zijn ook haltes aangegeven bij de A. Jacobs- laan en de Burgemeester de Vlugtlaan. Wat betreft de geluidshinder welke in de toekomst door de aanleg van de nieuwe spoorbaan zal worden veroorzaakt pleit de provincie voor het isoleren van scholen langs het tracé. Het afgelopen jaar heeft de Stichting woningraad Schiphol 154 huurwoningen van de gemeente toege wezen gekregen, waarvan er 60 nieuwbouw waren en de rest werd toegewezen omdat er al eerder Schip holwerkers gewoond hadden. De expositie op Schiphol is aange vuld met 40 cartoons van „Schiphol- land-cartoonist” Ad Wemer. Werner tekent al sinds de start van dit blad, drie jaar geleden, voor Schipholland. Het is het enige blad dat zijn lucht vaartcartoons publiceert. Bu wijk stelli de h (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Het totale aantal vliegtuigbewegingen op de luchtba len Schiphol gaf in 1979 een absolute daling te zien van 0.3 procent ten opzichte van het voorgaande jaar. Dit staat te lezen in het vandaag versche nen jaarverslag van de NV Luchtha ven Schiphol over het boekjaar 1979. In totaal werden er 187.960 vliegtuig bewegingen (starts en landingen) ge registreerd, 557 minder dan in 1978. De in 1926 in Leiden geboren Ad Wemer, die zijn opleiding heeft ge had aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag, waar hij momenteel ook als docent aan verbonden is, is een veel zijdig grafisch ontwerper. Hij heeft affiches, advertenties, decors en let tertypes ontworpen. De laatste jaren legt hij zich steeds meer toe op (bin- nenhuis)architectuur. werkloosheidsbestrijding acht de Schipholdirectie de plannen van de Haarlemmermeer een onaan vaardbare zaak. centraal station als een aantakking op de Hemspoorlijn plaatsheeft. De aantakking aan de Hemspoorlijn zou gelijkvloers kunnen gebeuren, met de mogelijkheid van een latere ongelijkvloerse aansluiting. De gelijktijdige aanleg van de westelij ke ringspoorbaan en de Hemlijn zou vol gens de provincie een belangrijke ontlas ting voor het centraal station met zich brengen in het noord-westverkeer. Als om Griekenland (66.3 procent). Ook bleken Portugal en Italië bij de vakantiegangers sterk in trek. Het Ité-vervoer naar Spanje en de Canarische eilanden nam relatief af, maar toch blijven deze bestemmingen het grootste deel van de charters voor hun rekening nemen. In tegenstelling tot 1978, toen het vracht vervoer 2 procent daalde, was 1979 een bijzonder goed vrachtjaar voor de Am sterdamse luchthaven. De totale hoeveel heid vracht die per vliegtuig aankwam of werd verscheept bedroeg meer dan 300 miljoen kg, een stijging van 11.3 procent. Deze stijging is geheel te danken aan het geregelde goederenvervoer en vooral de intercontinentale sector daarvan. Ook hier speelt, evenals bij het intercontinen tale passagiersvervoer, een prijsdaling op deze routes een belangrijke rol. Daar naast blijkt dat veel bevrachters op Euro pese bestemmingen een sterkere voor keur hebben voor truckdiensten boven het vervoer door de lucht. Tenslotte gaf ook de sector luchtpostvervoer een stij ging te zien. In totaal werd ruim 16 mil joen kg post vervoerd, een stijging van ruim 10.5 procent. De provincie vindt dat deze oplossing niet alleen de voorkeur verdient boven een ontsluiting via Amsterdam-Zuid en - Oost omdat de reistijd korter is via Am- sterdam-Sloterdijk, maar bovendien wor den enkele belangrijke Amsterdamse woon- en werkgebieden beter ontsloten. De provinciale commissie dringt er ver der bij het rijk op aan, te kiezen voor een plan waarbij zowel een aantakking op het De 115 Lufthansa-cartoons zijn een selectie van de cartoons die door deze Westduitse luchtvaartmaatschappij zijn verzameld uit het werk dat een groot aantal internationale cartoonis ten tussen 1907 en 1978 over het on derwerp luchtvaart heeft vervaar digd. Als reizende expositie gaan de ze cartoons, die een humoristisch en soms satirisch beeld geven van de ontwikkeling van de luchtvaart in die jaren, sinds 1979 de wereld over. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan als burgerluchthaven dat Schiphol dit jaar viert, is van 14 juli tot en met 17 augustus op de luchtha ven een tentoonstelling te zien van luchtvaartcartoons. De expositie is samengesteld uit 115 cartoons van de reizende Lufthansa-tentoonstelling „Follow Me” plus 40 cartoons van Ad Wemer die eerder zijn gepubliceerd in het Schipholblad „Schipholland”. vooral op het konto van de stijging van het intercontinentale vervoer, met name op de Noord-Atlantische route. Deze toena me is vooral toe te schrijven aan het vrijlaten van de prijzen op deze route. Als gevolg daarvan trad in 1979 een duidelijke verschuiving op van het charter- naar het lijndienstvervoer. Deze verschuiving ma nifesteerde zich het sterkst op de route naar de Verenigde Staten. Ook was er een sterke toename van het aantal passagiers op de route naar Au stralië. Op deze route werden ruim 22 procent meer passagiers meer vervoerd dan in het voorgaande jaar. De verschui ving van het charterverkeer naar de sterk gedaalde lijndiensttarieven had belang rijke gevolgen voor het intercontinentale chartervervoer via Schiphol. Het aantal transatlantische charterpassagiers daalde maar liefst met ruim 50.000 van 247.000 naar 190.000. Daarentegen gaf het aantal charterpassagiers op de Europese be stemmingen een stijging te zien. Het aan tal vakantiegangers dat met charters werd vervoerd, groeide in 1979 met 9.4 procent. Opmerkelijk daarbij was de gro te toename van vakantiegangers naar De expositie van luchtvaartcar toons, die gehouden wordt in de ex positieruimte van Schiphol, op de derde verdieping van het stationsge bouw, nabij restaurant Aviorama, wordt geopend door de heer R. Lapp, directeur Europa van Lufthansa. De expositieruimte is dagelijks van 12.00 tot 21.00 uur geopend. De toe gang is gratis. pen in de Haarlemmermeer. Desondanks is het aan tal woningzoekenden dat ingeschreven staat bij de Stichting woningraad Schiphol niet af- maar toege nomen. Op 31 december 1979 waren er 2704 woning zoekenden op Schiphol, 215 méér dan een jaar er voor. Verder betreurt Schiphol het dat ook de ge meente Alphen haar beleid ten aanzien van de Schip holwerkers gaat wijzigen en geen woningen meer beschikbaar zal stellen aan de werknemers op de luchthaven. Was er vorig jaar nog sprake van een geringe toewijzing (61 woningen) door een wijziging van het planologisch beleid van de provincie Zuid- Holland komt ook deze mogelijkheid te vervallen. Deze afhame was vooral het gevolg van een drastische inkrimping van het aantal rondvluchten, fotovluchten en reclame- vluchten, want het totaal charter- en lijn- vluchten nam met 0.7 procent toe tot 144.087. Deze toename was minder dan verwacht. Volgens het jaarverslag was dit voornamelijk het gevolg van de zeer stren ge januari- en februarimaanden van 1979, toen bijna 2400 vluchten moesten worden geannuleerd. In totaal konden in 1979 bijna 7000 vluchten geen doorgang vinden. 2629 door weersomstandigheden, 268 door het vlieg verbod van de DC-10 in juni en juli 1979, 345 door stakingsacties bij luchtvaart maatschappijen en de rest - dus bijna de helft - wegens technische mankementen. Ondanks de geringe groei van het aan tal charter- en lijnvluchten heeft onze nationale luchthaven haar positie ten aan zien van de andere belangrijke Europese luchthavens goed kunnen handhaven. Hoewel het aandeel van Schiphol in het totaal van het luchtverkeer van de tien grootste Westeuropese luchthavens 0.1 procent terugliep, handhaafde Schiphol wel zijn aandeel op het passagiersgebied. In totaal verwerkte de luchthaven een recordaantal van 10.053.444 passagiers in 1979, het jaar daarvoor waren er dat onge veer een half miljoen minder. Volgens het jaarverslag was deze spectaculaire groei f s i ll r e d b V 3 Vi o E Vl

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6