Strenge milieu-eisen De therapie voor kolen gestookte elektriciteitscentrale to Olietank voor 25.000 m3 EEN, TWEE, DRIE M IMP HAARLEM UIT IN JAARVERSLAG KRITIEK OP HOGE SALARISSEN Kodak Ektra, de camera met In handstatief. 23 9 I Haarlems instituut blijft bij cao- 44 overleg betrokken ram H M De Kodak Ektra 22, de camera met ’n handstatief. Dat meteen dienst doet als beschermkap. Maar dankzij dat handstatief maakt u altijd één, twee, drie scherpe foto’s. Omdat u de Kodak Ektra stevig vast en keurig recht kunt houden. Fotograferen met Ektra camera’s is dus erg eenvoudig. Zeker als u bedenkt dat u voor rond de 80 gulden al ’n Kodak Ektra 22 vasthoudt. DINSDAG 8 JULI 1980 IJMOND 5,95 a Kodak, ’t kan niet missen. c naire waar Opleiding (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. „De meest strenge milieu-eisen” zal Noord-Holland stellen aan de voorgestelde vestiging van een op kolen gestookte elektriciteitscen trale in Amsterdams westelijk ha vengebied. Gedeputeerde dr. ir. J. IJff liet er gistermiddag tegen over de Raad van Toezicht geen twijfel over bestaan, dat de pro vincie de vinger nauwlettend aan de hoofdstedelijke pols zal hou- - den, als het om de hinderwetvoor- waarden voor deze nieuwe, in 1987 of 1988 geplande centrale gaat. Wachtlijst (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De vorige week aangekondigde maatregelen te gen Instituten voor Multidiscipli- Psychotherapie (IMP), psychotherapeuten soms maandinkomens beuren van bij na tienduizend gulden bruto, wer den al geruime tijd verwacht. Dit blijkt uit het jaarverslag van het Haarlemse IMP. In dit jaarvers lag zijn de verrichtingen sinds de oprichting in 1976 tot en met eind mei 1979 samengevat. SSgQK I Wachtlijst hulpvragers ZOU dit jaar snel langer Gedeputeerde dr. ir. J. IJff. Kodak an het De camera voor rechte horizonnen De bouw van de derde tank acht het PEN noodzakelijk, aangezien ook in Velsen voor een deel overgeschakeld zal worden van aardgas op stookolie als energiebron voor de elektriciteitsopwekking. Boven dien is de huidige opslag van 30.000 kubie ke meter stookolie onvoldoende met het oog op de problemen die verwacht wor den, ten aanzien van een regelmatige olie- levering. EG-richtlijnen schrijven daar naast voor, dat elektriciteitscentrales voor minstens dertig dagen brandstof opgesla gen moeten hebben. Met de bouw van de nieuwe opslagtank is een bedrag van 3,5 miljoen gemoeid. De Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven van Noord-Holland heeft zich gistermiddag met het plan kunnen ver enigen. één Ter voor werknemers bij het IMP de vorming van een Regionaal Instituut voor Ambu lante Geestelijke Gezondsheidszorg (RI AGG), waarin allerlei instellingen die zich met de geestelijke gezondheidszorg in de Tussen 1976 en 1979 hebben zich 1673 mensen aangemeld bij het Instituut voor Multidisciplinaire Psychotherapie Zuid- Kennemerland (IMP Haarlem) voor een psychotherapeutische behandeling. Van al de aanmelders hebben 893 voortijdig afgehaakt. Het aantal aanmeldingen per jaar schommelt nu tussen de vijfhonderd en zeshonderd. Het IMP probeert mensen die geestelijk in de problemen zitten te helpen. Dit doet men bij dit instituut door middel van gesprekken met een psychotherapeut alleen (psychotherapie betekent letterlijk: behandelen van de geest) of door gesprek- regio bezighouden gebundeld worden, te genwerken. Deze laatste overweging is ook de reden dat het Haarlemse Instituut voor Multidi sciplinaire Psychotherapie deel is blijven ken in een groep mensen met dezelfde problemen. Deze gesprekken vormen de psychotherapie en moeten leiden naar een verbetering in de toestand. In wezen kan iedereen psychotherapeut worden. Enige con trole hierop wordt uitgeoefend door de Nederlandse Vereni ging voor Psychotherapie. Doorgaans echter zijn psychiaters, psychologen en maatschappelijk werkers psychotherapeut. Deze verschillende beroepsgroepen worden verwoord in het „multidisciplinaire” van het instituut. Het IMP Haarlem kent een bestuur, dat is samengesteld uit vertegenwoordigers uit de (geestelijke) gezondheidszorg, de ziekenfondsen en ziektekostenverzekeraars (tien zetels) naast een politieke vertegenwoordiging uit het gewest Kennemer- land (vier zetels) en de gemeente Velsen (een zetel). Uit het jaarverslag valt op te maken dat vooral mensen met meer scholing gebruik maken van de diensten van het IMP. Dat is logisch want voorwaarde voor een be handeling bij een IMP is dat hulpvragers in staat moeten zijn om hun problemen bespreekbaar te maken. Ruim 53 procent van de hulpvragers bestaat uit beter opge leiden. Van de andere hulpvragers zo’n 47 procent heeft 23 procent een mavo- opleiding, 13 procent een lagere beroeps opleiding en 11 procent heeft niet meer dan lagere school. egelqk rs: t Bij het IMP in Haarlem krijgen de psy chotherapeuten veel minder betaald dan bij de drie grote instituten in Amsterdam en Utrecht. In Haarlem wordt een salaris betaald dat ook bij andere instellingen in de geestelijke gezondheidszorg normaal is. Volgens het jaarverslag zullen de psy chotherapeuten in Haarlem dan ook veel minder de korting in salaris ervaren. De meesten zitten met hun inkomen al in de buurt van de richtlijnen die de Zieken fondsraad heeft opgesteld. Al in 1977 werd in een rapport van het Haarlemse IMP gesteld dat de salariëring elders onaanvaardbaar hoog is. Boven dien heeft het IMP zich in Haarlem op het standpunt gesteld dat hogere salarissen Het gebouw van het Instituut voor Multidisciplinaire Psychotherapie aan de Haarlemse Stol- bergstraat. nemen aan de CAO-besprekingen voor de geestelijke gezondheidssector. Voor deze besprekingen staan deze instellingen on der één noemer, de Werkgeversvereniging voor Ambulante (dit is: de zorg buiten het ziekenhuis of de inrichting) Geestelijke Gezondheidszorg. Op twee andere kleine IMF’s na zijn alle overige Instituten uit dit overleg gestapt. Dit uit protest tegen het wegcijferen van de psychotherapie als volwaardige behan deling. Het bestuur van het IMP in Haar lem heeft er erg op aangedrongen dat het Haarlemse IMP de besprekingen blijft volgen, ondanks dat de nu samengestelde CAO niet ideaal is. „Door uittreding zou vooral de RIAGG-vorming in deze regio in gevaar kunnen komen”, aldus algemeen directeur Hans de Bont. In de doelstellin gen van het IMP in Haarlem is de samen werking met andere instellingen al vastge legd. IJff reageerde op bezorgde geluiden vanuit de Raad van Toezicht. De gedepu teerde repte van „zeer stringente milieu maatregelen” om te voorkomen, dat de lucht in het Amsterdamse havengebied over acht jaar nog vuiler wordt dan die nu al is. De vestiging van de kolencentrale in Amsterdam komt voor in het ontwerp- Elektriciteitsplan 1985/’86 van de samen werkende energieproducenten in Neder land, de SEP in Arnhem. De op kolen gestookte centrale komt op het terrein van de Hemwegcentrale. Bovendien is er een kolencentrale gepland in Dordrecht. In het elektriciteitsplan is afgezien van ee kolencentrale in Velsen. De provincie Noord-Holland heeft die gedachte ook steeds afgewezen, omdat de IJmond al f genoeg vuile Hoogovenlucht heeft. Een kolencentrale zou er niet meer bij kunnen. In het westelijk havengebied van Amster dam daarentegen zou er nog ruimte voor zijn. Noordhollands PvdA-Statenlid dr. J. P. de Waart drong er tijdens de vergadering van de Raad van Toezicht op aan, dat alle zwaveldioxyde uit de rookgassen wordt gehaald, voordat deze bij de nieuwe ko lencentrale in de buitenlucht komen. In de voorstellen van de elektriciteitsbedrijven wordt gesproken over de technische mo gelijkheid om tachtig procent van dit SO2 uit de rookgassen te halen. Te laag, vond De Waart. PEN-directeur ir. F. H. M. van Eyndhoven noemde later een percentage van 90 tot 95 procent dat haalbaar zjjn. De geplande kolencentrale zou er van 500 Megawatt moeten worden, vergelijking: de huidige Hemwegcentrale omvat al een eenheid van die grootte, alsmede twee van elk 125 Megawatt die met olie of gas worden gestookt. Wanneer, zoals de opstellers van het elektriciteits plan berekend hebben, zwaveldioxyde voor tachtig procent „gevangen” zou wor den, betekent het dat toch nog een dikke 7000 ton per jaar de lucht ingeslingerd wordt. Wanneer met olie gestookt wordt, is dat 1000 ton minder en bij gasgestookte centrales komt helemaal geen SO2 vrij. Een andere vuile stof, kooldioxyde, komt bij een op kolen gestookte nieuwe Hemwegcentrale met drie miljoen ton per jaar in de lucht. Bij olie is dat een half miljoen ton minder en een op gas gestook te centrale stoot jaarlijks twee miljoen ton kooldioxyde uit. PEN-directeur Van Eyndhoven relati veerde de cijfers gisteren wat: „Je hoort aan de ente kant verhalen, als zou CO2 bijzonder gevaarlijk zijn, maar anderzijds was er heel recentelijk een publikatie waaruit juist het tegendeel bleek. Ik ge loof, dat de poolkappen nog niet gesmol ten zijn.” De kolencentrale in het Amsterdamse havengebied levert ook stoffen die op olie of gas gestookte centrales niet of in min dere mate kennen. Enkele honderden ton nen vliegas worden gevormd, evenals zo’n 180.000 ton as en 80.000 ton gips. Alleen dat gips is bij een op olie gestookte centra le terug te vinden, hoewel 10.000 ton min der dan in een kolencentrale. Nabij de toekomstige kolencentrale in Amsterdam worden dan ook enkele assilo’s gebouwd, waarin 6000 kubieke meter kan worden opgeslagen, voldoende voor ongeveer vijf dagen. De aanvoer van kolen naar de nieuwe centrale is ook verzekerd: vlakbij ligt een erts- en kolenoverslagterrein, waar in de toekomst schepen van 150.000 ton kunnen komen. De steenkolen kunnen vandaar met duwbakken naar de centrale worden gebracht, waar men een opslagcapaciteit wil maken van omstreeks 100.000 ton. Ruimte voor de centrale is er al: het terrein waar de eerste eenheden van de Hemwegcentrale hebben gestaan, die nu worden gesloopt. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. Op het ter rein van de elektriciteitscentrale in Velsen zal de opslagcapaciteit voor stookolie drastisch worden uitge breid. Het Provinciaal Elektriciteits bedrijf van Noord-Holland (PEN) wil er een tank bijbouwen voor de opslag van 25.000 kubieke meter olie. Nu staan er bij de centrale al twee tanks die elk 15.000 kubieke meter olie kun nen bevatten. De Instituten voor Multidisciplinaire Psychotherapie zijn geen kasplantjes. De afgelopen jaren hebben zij zelfs een bijna ongeremde groei door kunnen maken. Een landelijke tendens, die zich weerspie gelt in de cijfers van het Haarlemse IMP. Werd in 1977 nog ruim driehonderdvijftig- duizend gulden aan personeelskosten ge declareerd, in 1978 was dit opgelopen tot meer dan een miljoen gulden. In 1979 werd al voor meer dan anderhalf miljoen gulden aan personeelskosten gedecla reerd bij de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet (AAW). In 1976 zijn de IMF’s voor vergoeding van de behandelingskos- ten in de AAW ondergebracht. Voor die tijd werden zij betaald via de Algemene Bijstandswet (ABW). Sinds 1 januari ech ter is opnieuw een wijziging in de toestand gekomen. De kosten moeten nu gedecla reerd worden bij de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten, waarbij de ziekenfond sen controleren of de aangevraagde gel den juist besteed worden. „Deze maatre gel”, aldus De Bont, „is door de staatsse cretaris genomen om de kosten van deze instellingen te kunnen beheersen. Verder is er een rem gekomen op het personeels bestand. Als de toestand zich niet gewij zigd had, zouden we over een paar jaar een begroting van twintig miljoen gulden kunnen hebben.” Gevolg is, dat in Haarlem tussen februa ri en eind mei van dit jaar geen nieuwe behandelingen konden worden gestart. Dit omdat men anders meer geld dan begroot zou moeten uitgeven. Voor dege nen die om hulp komen vragen blijkt dit een nare ontwikkeling te zijn, er moet lang gewacht worden voordat een behandeling begint. Voordat men in psychotherapeuti sche behandeling komt, is er al heel wat aan voorafgegaan. Eerst wordt een afspraak voor het spreekuur gemaakt. Dit is bedoeld om na te gaan of het IMP wel het juiste adres is voor behandeling. Daarna volgt een tijd rovende procedure van gesprekken met mensen die gaan beoordelen welke thera pie het beste is. Gemiddeld duurt dit dan al een maand of drie, vier. Daarna moet dan eindelijk de behandeling zelf volgen. Vorig jaar was de wachttijd ook weer ongeveer drie en een halve maand. Door de snel groeiende wachtlijst van de afgelo pen maanden wachten nu al 75 mensen op hun eerste behandeling. Voordat de laat ste aan de beurt is, is het ruim zeven maanden later. Vorig jaar werden per maand gemid deld tien nieuwe behandelingen gestart. Degenen die pas nu voor behandeling in aanmerking komen moeten weer langer wachten, omdat de lijst per maand met nog eens gemiddeld vijftien hulpvragers groeit. Structureel hoopt men in RIAGG-ver- band iets te kunnen doen aan verkorting van de lijst. Er kunnen mogelijk enige mensen bij andere instellingen worden ondergebracht, of er moet nog scherper worden geselecteerd. Nu al valt ongeveer de helft van de hulpvragers af, voordat de behandeling begint. Er wordt dan ook erg veel van het geduld gevergd. De behandelingen zelf kunnen eveneens veel tijd vragen: er zijn behandelingen met een langste duur van tien weken, maar ook therapieën, bijvoorbeeld de psy choanalyse, waarvoor drie tot vijf jaar wordt uitgetrokken. Uit het jaarverslag van het Haarlemse IMP blijkt dat de gemiddelde duur van een behandeling hier tussen de zeven en twaalf maanden ligt. (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9