Buurt blijft fel tegen Wereldhandelscentrum Gemeente maakt moeizame aankoop panden start met De mening van Polak I1 Kantoorkolossen van zestien verdiepingen in Zuid Geen risico's bij ontruiming Te smerig om te zwemmen GS op het nippertje met goedkeuring Handelsbladgebouw III DONDERDAG 10 JULI 19 80 10 11 AMSTERDAM a Combinatieplan voor sporten, wonen winkelen, werken en recreëren Wanneer de particuliere eigenaar van het Olympisch Stadion zijn zin doordrijft, verschijnen binnen afzienbare tijd geen atleten meer in de startblokken maarslopers. De NV Het Nederlands Sportpark Olympisch Stadion heeft oplossingen gevonden voor de bouwvalligheid van de uit 1928 daterende schepping van de architect Jan Wils, voor de tot een minimum teruggelopen activiteiten en voor de financiële zorgen die dat alles met zich meebrengt. De projektontwikkelaars Wilma, Stevin en Van Zanten zijn in de arm genomen om iets totaal nieuws te ontwerpen voor een zeer aantrekkelijk stukje Amsterdam, dat daarvoor volledig zal worden kaal geslagen. Bouwvallig Alert Berichten somberder WW5*7 g onder redactie van Theo van der Kaaij Slopers in startblokken ■sti- van Olympisch Stadion Het stadion nu: steeds minder bezoekers en bovendien aangetast door ..betonrot scheuren en verzakkingen. Het voormalige Handelsbladgebouw is nog steeds eigendom van Wilma Officieel wist niemand van deze radicale plannen af tot het wijkcen trum Zuid West een voorlopig rap port van de plannenmakers onder schepten en ruchtbaarheid gaven aan de verrassende inhoud. „De toekomst van het Olympisch Stadi on gaat heel Nederland aan, de stad Amsterdam en ook ons, omdat het voor een groot deel het gezicht van de Stadionbuurt bepaalt”, zegt Ton Schenkels, actief voor het wijkcen trum, „Alles wat er tot nu toe is gebeurd ging achter de rug van de buurt om. Wij worden erg wantrou wig en wij zijn van mening dat zoiets ingrijpends in het openbaar moet plaatshebben”. GS zijn voorbijgegaan aan de 321 bezwaren van omwonenden, winkeliers en ondernemers. Zij vinden de druk van verkeer en parkeren in deze buurt onaan vaardbaar groot wanneer een der gelijk centrum eenmaal in vol be drijf is. Er komen per dag 3500 mensen. Ook zouden de hoge ge bouwen ernstig ongerief aan de huizen in de omgeving veroorza- Dit moet het Amsterdamse Wereldhandelscentrum worden niet ver van het nieuwe eindstation van de Schiphollijn. teerde Staten niet akkoord gingen en dat er bij de gemeente geen cent aanwezig was om de negen miljoen zelf op tafel te leggen.De enige die optimistisch bleef was Frans van de Ven, de kersverse wethoudersassis- tent van Jan Schaefer. Hij zei al maar dat de bewoners „zich niet zo druk hoefden te maken”, want „al les gaat goed”. Eind juni begon de ellende pas goed. Wilma werd onge duldig en stak niet onder stoelen of banken uit te zien naar een andere koper. De datum voor de koopove reenkomst kon nog worden uitge steld. De Stichting Studenten Huis vesting hoorde van de problemen en ging mogelijkheden na om in plaats van de gemeente het Han- delsbladpand aan te kopen. De laat ste drie dagen was het bellen, lobby en en vergaderen tussen alle be trokken partijen. Tot Gedeputeerde Staten dins dagmiddag doodleuk met het be richt kwamen: gemeente Amster dam krijgt machtiging tot aankoop van tien panden. Een was er al afgevallen omdat de gemeente er niet snel genoeg bij was geweest. De stemming onder de bewoners in de tien panden is niet optimaal te noe men. Geluiden uit het Handelsblad gebouw: „Wat een desinteresse, on wetendheid en tegenwerking van de gemeente. Het spreekt vanzelf dat we nu blij zijn. We vinden dat dit het begin moet zijn van een ontwikke ling waarbij aankoop en verbou wing van panden voor woningzoe kenden centraal staat, zodat de nu dreigende geweldspiraal van ont ruimingen doorbroken wordt. Wo nen is nog altijd een recht”. Ieder kijkt nu gespannen uit naar 15 juli, de nieuwe datum waarop gemeente en Wilma zich over het koopcontract buigen. Frans van de Ven kan opnieuw zeggen: „Maak je niet druk, alles komt goed”. En dat is dan het eerste pand. Er moeten nog negen andere koopcontracten volgen. i‘da - ilo- Het Olympisch Stadion in betere tijden: 67.000 toeschouwers bij Holland- België in 1973. worden voorgelegd. De gemeente Amsterdam blijkt niet zo op de hoogte van wat er allemaal gaat gebeuren. B. en W. zeggen dat het om „losse gedachten” voor de toe komst van het stadion gaat. For meel zijn de plannen nog niet aan de gemeente gepresenteerd. In het verleden hebben B. en W. wel eens laten weten dat het Olympisch Sta dion zeker niet gesloopt moet worden. De bouwvalligheid van het stadi on is een gegeven waar niemand om heen kan. „Betonrot”, scheuren en verzakkingen vereisen een dermate grondige opknapbeurt, dat sloop en nieuwbouw nuchter bezien financi eel aantrekkelijker zijn. Dat het sta dion steeds minder in gebruik is heeft te maken met de ongeschikt heid voor veel hedendaagse spor ten. Om het Olympisch Stadion weer mee te laten tellen heeft de directie uiterst ambitieuze plannen in petto. De voorstellen van de pro jectontwikkelaars behelzen sloop van het oude stadion en bouw van een nieuw voetbalstadion waar bij na evenveel mensen in kunnen. Een ondergrondse parkeergarage met 1200 plaatsen zal het toestromend publiek ter beschikking staan. De totale oppervlakte van elf hectare staat toe dat er bovendien kantoren worden gebouwd, een winkelcen trum en 350 luxe appartementen, voorzien van parkeerkelders en steigers aan het water van de Stadi- onkade. De mensen moeten niet al leen voor voetballen kunnen ko men, zo luidt de filosofie. Een recre atiecentrum omvat tennisbanen, squashbanen, bowling, zwembad, bioscopen, horeca en nog tal van toeristische trekpleisters. Tot op zekere hoogte kan de di rectie als particulier eigenaar zijn gang gaan met stadion en omlig gend terrein. Wel moeten de planen ter goedkeuring aan de gemeente Wie een hekel heeft aan zwem baden en toch af en toe een duik wil nemen heeft het moeilijk in Amsterdam. Zes bekende na tuurlijke zwemplaatsen blijken sterk te zijn verontreinigd. Het gemeentelijk milieulaboratori- um heeft geconstateerd dat het Kinselmeer in Noord, de vijvers van het Amsterdamse Bos, het Nieuwe Meer, de Sloterplas, het Nieuwe Diep en de Gaasperplas eigenlijk te smerig zijn om in te zwemmen. De meeste verontrei niging is aangetroffen in het Kinselmeer, de Sloterplas, het Nieuwe Diep en de Gaasperplas. Volgens het laboratorium is deze vervuiling in hoofdzaak te wij- ken door het optreden van grote slagschaduwen bij zonneschijn. Gedeputeerde Staten kwamen tot de conclusie dat een spoedige rea lisering van het Wereldhandels centrum van dermate groot be lang is voor de handhaving en verbetering van de positie van Amsterdam in de internationale handel, dat hiertegen de ingedien de bezwaren niet opwegen. De World Trade Center-gedach- te is in 1943 ontstaan. Een groep zakenmensen in New Orleans ging ervan uit dat voor het herstel en de bevordering van de wereld handel na het beëindigen van de Tweede Wereldoorlog een georga niseerde aanpak het meest ge wenst zou zijn. Nu staan er in de belangrijkste hoofdsteden van de wereld dergelijke centra. De be doeling is dat gecentraliseerd voor een land of regio accommodatie wordt geboden voor de internatio nale handel plus een uitgebreid dienstenpakket ten behoeve van het internationaal zakendoen. De financiers van het WTC-Am- Het bericht op 8 mei was eigen lijk te mooi om waar te zijn: ge meente Amsterdam wil elf, deels gekraakte panden in de stad aanko pen ten behoeve van een- en twee persoonshuishoudens. Totaalbe drag dat ermee gemoeid is: bijna negeneneenhalf miljoen gulden. Het begon er op te lijken dat de gemeente de signalen van schrij nende woningnood onder de kleine huishoudens in de hoofdstad begre pen had. Niet lang daarna keurde de gemeenteraad dat besluit zon der morren goed. De enige gebrui kelijke kanttekening was dat Ge deputeerde Staten ook goedkeu ring dienden te verlenen. Uitzonderlijk was dat de gemeen te besloot tot aankoop onafhanke lijk van de goedkeuring door het ministerie. Bij dit soort aankopen betaalt Den Haag tachtig percent van de aankoopkosten. Als het mi nisterie geen geldschieter wilde zijn, zou Amsterdam het bedrag zelf op tafel leggen. Uit welke pot werd niet direkt bekendgemaakt. De be wuste panden zijn bijna alle gele gen in de binnenstad. Ook het vroe gere Handelsbladgebouw aan de Nieuwezijds Voorburgwal valt er onder. De bewoners van dit kraak- bastion waren perfect op de hoogte van het feit dat eigenaar Wilma snel met de gemeente tot zaken wilde Over de gehele wereld zijn 28 World Trade Centers gevestigd. Amsterdam krijgt binnenkort de 29ste. Rotterdam beschikt al lan ger over een WTC. Gedeputeerde Staten hebben een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de bouw van een dergelijk Wereld handelscentrum aan de Strawins- kylaan in Amsterdam-Zuid. Vlakbij het nieuwe station waar nu de Schiphollijn eindigt zullen vier kantoortorens verrijzen. Twee steken met zestien verdie pingen 65 meter de lucht in, de andere twee zijn enkele tientallen meters lager. Burgemeester Polak schrijft in zijn column in Ars Aequi ook over de ontruiming die eventueel door de rechter wordt bevolen. Citaat: „Rechterlijke vonnissen, dus ook ontruimingsvonnissen, dienen te worden uitgevoerd, desnoods met behulp van de sterke arm. Ik ben het daar vol strekt mee eens.” De burgemees ter beschrijft vervolgens waar om dan toch de gekraakte Grote Keyser nog steeds niet is ont ruimd: „Helaas is er echter aan die uitvoering wel een aspect verbonden dat voor de burge meester als hoofd van de politie niet helemaal onbelangrijk is, de veiligheid van „zijn” politiemen sen en de openbare orde. „Von- delstraat” en „30 april” hebben aangetoond dat beide aspecten Het wijkcentrum doet verwoede pogingen de gemeente wat meer geïnteresseerd in de zaak te maken en wil alerte maatregelen tegen on gewenste ontwikkelingen. Ton Schenkels: „De gemeente is wel de gelijk van alle plannen op de hoog te, maar haar mening over dit alles is nog lang niet duidelijk”. Om zelf een begin te maken houdt het wijk centrum binnenkort een enquête in de buurt om er achter te komen wat de bevolking zelf het liefste op deze plek zou willen zien. Op de gemeen te wordt druk uitgeoefend snel een bestemmingsplan te maken zodat de gemeenschap en niet een parti culier bepaalt wat er in en rond het stadion gaat gebeuren. In elk geval moeten directie en gemeente bin nen niet al te lange tijd rond de tafel omdat de erfpachtovereenkomst af loopt. De grond is eigendom van de gemeente en zal dit ook blijven. Nu betaalt het stadion nog een gering bedrag voor de grond, maar de ge meente zal deze som zeker op schroeven. Ruim een jaar geleden had het Architectuurmuseum een tentoon stelling over het Olympisch Stadi on. De toekomst werd toen al som ber ingezien, zo bleek al in de cata logus: „Kommer en kwel alom. De huidige directeur acht overheidsbe- heer gewenst, maar veel Amster dammers schijnen ook daar al geen been meer in te zien: „In een crema torium is het aanzienlijk gezelliger” of „Benzine erover en afbranden de hele handel”, luidt hun oplossing. Men hoeft niet eens een bewonde raar voor het stadion te zijn om de schepping van Jan Wils een pretti ger lot toe te wensen”. komen.Er werden data genoemd voor het tekenen van de koopcon tracten en met de bewoners zelfs al afspraken gemaakt voor het opstel len van huurovereenkomsten met de gemeente en reparaties aan ka potte daken die Wilma nog voor zijn rekening zou nemen. Toen werd het stil rond de aan koop van de elf panden. Voor het Handelsbladpand was dat een grie zelige stilte, want de datum waarop het koopcontract met Wilma zou worden getekend naderde met ras se schreden. De bewoners: „Het werd ons duidelijk dat niet alles van een leien dakje zou lopen. Zoals ons door de gemeente was gevraagd verdiepten wij ons in zaken zoals rechtspersoonlijkheid, zelfwerk zaamheid en huurberekening. Hier staken wij erg veel tijd en energie in. Mede door deze werkzaamheden hadden wij vrij regelmatig telefo nisch en persoonlijk contact met de gemeenteambtenaren. Opvallend daarbij was dat er bij de gemeente weinig of geen kennis van zaken was. Bovendien stuitten wij op een grote mate van ongeïnteresseerd- ht id”. De berichten over de aankoop van alle elf panden werden somber der. Geruchten gingen dat Gedepu- sterdam zijn het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds en de Friesch-Groningsche Hypotheek bank. De bouwkosten bedragen 220 miljoen gulden en de bouwtijd 3V2 jaar. De plaats van het Wereld handelscentrum in Amsterdam is altijd omstreden geweest. Te laat bedacht het gemeentebestuur dat het bestemmingsplan „Zuider- Amstelkanaal” totaal niet voorziet in een dergelijk kolossaal project. De gemeente volgde een artikel- 19-procedure om van het bestem mingsplan te kunnen afwijken. Gedeputeerde Staten betreuren dit, maar gaan niet zover een an dere plek aan te wizen. Dat is wel geprobeerd. Er is gedacht aan de Bijlmermeer (te ver weg) en Slo- terdijk (te weinig ruimte). „Wij willen niet dat onze buurt verpest wordt door een gebouw dat bij nader inzien helemaak niet zo groot had hoeven te zijn,” zeg gen de omwonenden, verenigd in het wijkcentrum Zuid-West, „Een gebouw dat bovendien geheel in strijd is met het oorspronkelijke ook tal van kraakgevallen waar eenvoudig sprake is van voor dringen op de wachtlijst door sociaal weerbare jonge mensen vóór minder weerbaren. En mijn rechtsgevoel vind het toch vreemd dat je niet strafbaar bent als je met behulp van een koevoet andermans eigendom tegen zijn wil in gebruik hebt genomen, zoals ik het ook raar vind dat je in deze tijd van wo ningnood panden leeg kunt laten staan zonder dat daar een sanc tie tegen bestaat. De wetgever heeft kennelijk minder haast dan de bestuurder.” Polak beschrijft de rechtsgang van een eigenaar die zijn ge kraakte pand ontruimd wil heb ben. De eigenaar moet naar de civiele rechter wanneer het hem gelukt is achter de namen van zijn krakers te komen. Polak: „En zo zoekt de rechthebbende op een pand in de diepten van vuilniszakken naar namen van zijn „gasten” en daarmee naar de diepe grondslagen van ons recht.” met helemaal verwaarloosbaar zijn.” „Met andere woorden de vraag óf ontruimd moet worden is geen vraag, maar de vraag hóe en op welk moment kan voor de bestuurder wel degelijk een le- vensgrote vraag zijn. In het ge val van de Keizersgrachtpanden heb ik de ontruiming uitgesteld om een heel concrete reden: het gevaar dat bij de ontruiming van de zwaar gefortifieerde panden dodelijke slachtoffers zouden vallei), zowel onder politie als onder de krakers en de vele hon derden sympathisanten die zij op dat moment op de been kon den brengen, was niet denkbeel- dig. In die omstandigheden en ook bij voortduring daarna, moet de bestuurder een afwe ging maken tussen risico’s en te bereiken doelen.” Wanneer het moment daar is dat de Grote Keyser zonder riciso ontruimd kan worden vertelt Polak er niet bij- bestemmingsplan, waarvan ten nadele van onze buurt reeds veel te veel afgeweken is.” Het wijk centrum pakt het probleem bij de wortel aan: Amsterdam zou met een dergelijk grotesk bouwwerk veel te veel risico’s nemen. Gewe zen wordt op Rotterdam, waar een bestaand gebouw, dat veel minder heeft gekost, op de behoefte kan inspelen. Nieuwbouw kan ook daar altijd nog. Het wijkcentrum vindt dat Amsterdam best een We reldhandelscentrum mag hebben, maar dan op een andere plek in de stad. Het is de bewoners menens, want zij hebben de zaak voor de Raad van State gebracht om het besluit van GS te laten schorsen. De gemeente zal dus nog moeten wachten met het slaan van de eer ste paal. Gedeputeerde Staten hebben wel van de gemeente geëist dat er maatregelen komen om ernstige parkeeroverlast in de woonwijk te voorkomen. Het WTC krijgt een parkeergarage voor 1200 auto’s. Vierhonderd daarvan zijn voor de werknemers van het Wereldhandelscentrum (er wordt op gerekend dat veel werkers en bezoekers per open baar vervoer komen), vierhon derd plaatsen zijn vrij en de laat ste vierhonderd zijn voor treinrei zigers die gebruik maken van het systeem „park and ride”. „Als bestuurder vind ik kra ken van panden, die jarenlang leeg staan en die als woonruimte worden ingericht, sociaal beke ken niet gek. En ik ben zeker niet geneigd eigenaren, die panden om speculatieve redenen jaren leeg laten staan, te omhelzen.” Aldus de heer Wim Polak, burge meester van Amsterdam. Op merkelijke taal van de man die als hoofd van de politie verant woordelijk is voor ettelijke ont ruimingen van speculatiepan- den gedurende de afgelopen we ken. Polak schrijft dit zelf in een speciale column die hij voor een keer gekregen heeft in het juris tenblad Ars Aequi van juni. De tekst van Polak is zo na tuurlijk niet compleet. De bur gervader vervolgt met een heel groot „Maar”. Polak: ik zie f I ten aan de recreatieterreinen langs de oevers. De Gaasperplas is voornamelijk troebel vanwege het baggerslib. De laboratorium meent dat de vervuiling een stuk kan worden teruggedrongen wanneer ple ziervaartuigen wordt verboden faecaal afval te lozen. Voor het Kinselmeer geldt bovendien dat de dorpskernen Durgerdam, Ransdorp en Holysloot dat wa ter als een open riool gebruiken. Het onderzochte water levert volgens de milieudeskundigen geen direct gevaar op voor zwemmers en pootjebaders. Sta tistisch wordt aangetoond dat de kans op verdrinking honderd duizend maal groter is dan de kans een ziekte met dodelijke afloop op te lopen tijdens het zwemmen in verontreinigd water. K B

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11