tour-resultaten J Maertens! Thevenet een waarschuwing tourpuntiq tour de France J tl HENNIE STAMSNIJDER NAAST WEGRENNER OOK VELDRIJDER ’rivé KNETEMANN VERSLAAT TOEKOMSTIG PLOEGGENOOT LUDO PEETERS s jen ge breken prijzen iopend aarlett u Jw kW -“99 14eRIT KM DONDERDAG 10 JULI 19 8 0 SPORT 19 18 >urant “I em SI BL™ 189,5 km MONTPELLIER LÉZIGNAN IMHI Vertrek Hinault em. Te, goed voorbereid (Van onze sportredactie) Wielrennen is wel iets meer dan onderhandelen Het is wel een beetje te gek J (Van onze sportredactie) au i. !en wet niet op i. Als i leven. nai 35. Iii Te Stamsnijder is dus leerling-beroepsren- ner en Fred de Bruyne staat voor de klas. „Je moet eerst een school doorlopen. Een timmerman begint ook eerst als leerling. Ik geloof niet in het verhaaltje dat vedet ten geboren worden”. Hij is echter al 25 jaar en kan zich niet te lang permitteren uitsluitend te luisteren naar wijze lessen, anders eindigt hij in het professionele vak misschien wel als de eeuwige student. „Toch heb ik”, zegt hij, „twee jaar nodig om gehard te raken in dit métier. Dat is niet zo’n ramp, want als ik de doktoren mag geloven, ben ik fysiek kend bij de formatie DAF-Trucks. Hoe wel het voor hem zo belangrijke wereld kampioenschap veldrijden nog voor de deur staat en een eventuele titel hem op slag tot een geliefd object zou maken voor vele grote internationale equipes, stelt hij: ,Jk heb vorig jaar al uitstekende aanbiedingen gehad. Bijvoorbeeld van Usboerke. Daar kon ik twee keer zoveel verdienen als nu. Ik heb het grote geld toch niet genomen. Dit is een jonge ploeg, waar Fred aan bouwt. Daar hoor ik in thuis. Je moet eerst zaaien om dan te kunnen oogsten”. Het is in de naoorlogse historie van de Tour voor de vierde maal dat een gele- truidrager voortijdig de strijd staakt. In 1950 besloot Gino Bartali, in overleg met zijn ploegleider Alfredo Binda, na tijdens de door hem gewonnen etappe Pau-St. Gaudens door het Franse publiek op de Col d’Aspin te zijn gemolesteerd, de gehe le Italiaanse vertegenwoordiging terug te trekken. Zijn ploegmakker Fiorenzo Mag ni volgde, getooid in het geel, zijn kopman. ploeg. Vanaf dat moment reed hij bijzon der wisselvallig en moest hij zelfs forse nederlagen incasseren, zoals dinsdag in de tijdrit van Damazan naar Laplume. Be' rnard Hinault: „Ik wil mijn verdere loopbaan niet in gevaar brengen. Prestatiedrang heeft Stamsnijder een beetje te veel. In de formatie van De Bruyne is hij een knecht. Een waterdra ger, die zijn eigen ambities opzij moet kunnen schuiven om de kopmannen te Gerrie Knetemann, die in de tweede etappe van Frankfurt naar Metz zijn gele leiderstrui uit tactische overwegingen af stond omdat hij, ten nadele van Hinault, niet wenste te reageren toen een groepje vluchters bijna een half uur voorsprong bijeen fietste, vond het allesbehalve fijn dat er gezinspeeld werd op een gemakke lijk veroverd succes. Ludo Peeters, de Belg die volgend jaar zijn ploegmakker wordt, zou hem toch zeker geen duim breed in de weg leggen? Zo werd er gesug gereerd. twee jaar achter op mijn leeftijd. Ik ben dus eigenlijk nog maar 23, al wil je allicht hetzelfde presteren als iemand van je ei gen leeftijd”. Alsof het een simpele aangelegenheid en niet een zware opgave is om meer dan 100 tegenstrevers de baas te zijn, heeft Gerrie Knetemann zich nu immers ook laten bijschrijven op de lijst van etappe- winnaars. Voor zijn ploeg betekende het de tiende hoofdprijs in welgeteld twee weken. Toen de karavaan een kilometer of vijf tig voor het einde een bergje overtrok, oordeelde Knetemann dat het tijd werd om aan de jarige familieleden van hem en zijn ploegmakkers te denken. „Het leek me bovendien een ideale plaats voor een demarrage,” merkte hij op. „Direct na het klimmetje was er een bocht. Ik kwam inderdaad weg. Dat Ludo Peeters hetzelf de dacht als ik, vond ik niet erg. Twee man kunnen meer dan een eenling. Bo vendien heb je automatisch bondgenoten in het peloton, omdat de ploegmakkers van je medevluchter natuurlijk eveneens afstoppen.” Dat assistent-ploegleider Juul de Wevel (van Raleigh) en chef d’equipe Walter Go defroot (van IJsboerke) opvallend vaak met hun renner praatten, werd door Pee ters en de Kneet als een vanzelfsprekend heid beschouwd. „Je wilt ook wel eens weten wat er achter je rug gebeurt,” luid de het antwoord. Ludo Peeters keek evenals Knetemann minder vriendelijk toen hij opgezadeld werd met de opmerking dat hij misschien voor een overwinning had kunnen zorgen, maar dat hij niet durfde in te gaan tegen de macht van zijn toekomstige broodheer. „Gerrie en ik reden voor onze eigen kans,” zei Peeters. „Als ik had kunnen winnen, zou ik dat zeker gedaan hebben. Over een paar weken weet niemand meer dat ik tweede geworden ben.” PAU Pas vorig jaar nam Hennie Stamsnijder op advies van bondscoach Rini Wagtmans de beslissing zich intensiever toe te leggen op het wegseizoen bij de amateurs. Hij werd nationaal kampioen, maakte de stap naar de beroepsrenners en werkt nu bijna het zwaarste seizoen af dat een prof zich kan voorstellen. Alle grote wedstrijden, inclusief de Ronde van Frankrijk, kwamen op zijn programma. En zodra zijn meeste collega’s eind september vakantie gaan vieren op de Canarische Eilanden- begint voor hem een nieuw seizoen als veldrijder, want eigenlijk is dat zijn grote specialiteit. nu ms ka. Tel i'. 17403 juli ei o-2i a leden ten w us voc< .ervee' (O252J Dat de Nederlanders het goed doen in deze Ronde van Frankrijk komt niet al leen tot uitdrukking in de uitslagen, maar zeker ook in het financiële overzicht. Een rekensommetje leert dat de leden van de ploeg van Post tot nu toe per man 11.795 Franse francs (ongeveer 6000 gulden) heeft verdiend. Een schril contrast met de Spanjaarden van de formatie Kelme. Die hebben per renner in twee weken 250 francs (125 gulden) bij elkaar gefietst. 3A waa t en El mtspan 2930. gevr opener moge b vereis. Jan Jonkers, de enige Nederlander in de gecombineerde ploeg van Boston en Amis du Tour de France, doet het lang niet slecht. Van zijn formatie is Jonkers, die tijdens massale spurts vrijwel altijd in het eerste gedeelt^ van de groep te vinden is, de best geklasseerde renner. Hij staat in de algemene rangschikking op een 60e plaats met een achterstand van 23 minu ten en 41 seconden. HAARLEM. Het vertrek van Hinault maakt de al jaren slepende kwestie van het medicamentengebruik in de sport actueel. De algemene stelregel bij het wielrennen is, dat er geen middelen mogen worden gebruikt die op de lijst van verboden stoffen van de UCI (internationale wielrenunie) voorkomen. Het is een lijst, die tot stand is gekomen na de chaotische toestanden op dopingsgebied. Er kwam dopingcontrole en daarvoor moest men de beschikking hebben over een lijst van verboden preparaten. Dat die strijd tegen doping juist door die vastlegging van stoffen werd verlegd naar de wetenschappelijke hoek is een andere zaak. Er is in de loop der jaren een strijd ontstaan tussen degenen, die zochten naar mazen om door het laboratoriumnet te kruipen, en de controlerende instanties. De pervitine werd door sportbeoefenaars als controleerbaar, aanwijsbaar in de urine, ter zijde geschoven. Daar had men niets meer aan. Men schoof op in de richting van de anabole steroïden. Bekende coureurs, zoals de tweevoudige Tourwinnaar Thevenet en de rassprinter Freddy Maertens, groene-truidrager in de Tour, grepen naar de cortisone, een spierversterkend middel. Thevenet is van het voorplan verdwenen. Hij rijdt nog wel mee in deze Tour, maar hij heeft geen aspiraties meer. Freddy Maertens, de oud- wereldkampioen en oud-kampioen van België, kreeg evenals Guimard (de ploegleider van Hinault nu) last van een knieblessure. De knie was te zwaar belast. Thevenet gaf toe dat hij regelmatig cortisone gebruikte en dat hij daardoor een voortijdig einde van zijn fraaie wielerloopbaan moest accepteren, althans aan de top, waar alles geëist wordt. Hij voorkwam een kwalijker aftakeling van zijn lichaam. Freddy Maertens is ook al van het grote wielertoneel verdwenen. De Belg, die eens het record aan gewonnen wedstrijden van Eddy Merckx per seizoen evenaarde, speelt ook niet meer mee in het grote wielerspel. Natuurlijk is niet alleen het gebruik van preparaten als cortisone debet aan het verdwijnen van toch klasserijke renners. De meesten van hen gaan steeds grotere verzetten ronddraaien, immens hoge versnellingen. Dat kost ook spierkracht, waar men niet onbekommerd mee kan omspringen. Na de knie van Guimard, na de knie van Maertens, nu dus de knie van Hinault. Het lijkt ons verstandig van de Fransman dat hij van de fiets is gestapt en de blessure niet verder forceert. Maar natuurlijk heeft zo’n blessure wel te denken. Topsport gaat steeds meer eisen. Er is al heel wat ten goede veranderd in de begeleiding van de renners, maar dat geldt dan toch weer in hoofdzaak voor de bovenlaag van het professionele wielerpak. Daar kan extra medische verzorging en controle betaald worden. De krabbelaars in de onderste regionen moeten zich zelf maar zien te redden. Blijft natuurlijk de zaak van de medische verzorging tijdens een evenement, zoals de Tour de France, zelf. Het moet toch mogelijk zijn en gelegitimeerd worden, dat artsen medicamenten geven aan renners, als dat voor hun gezondheid noodzakelijk is. Ook als die medicamenten op de verboden lijst van de UCI voorkomen. HANS ROMBOUTS Na een fikse verplaatsing van bijna 300 kilometer mag het peloton van Levitan naar adem happen. Of wordt het naar adem snak ken. De veertiende etappe gaat over een afstand van 189,5 kilometer tussen Lézignan, Corbières en Montpellier. Twee beklimmin gen van de derde categorie en één van de vierde binnen een afstand van 30 kilometer en vijf tussensprints met een bonificatie van 12, 8 en 4 seconden zijn de belangrijkste proble men in deze rit. Even na tien uur vroeg Hinault zijn ploegleider Cyril Guimard of deze hem naar het hotel van de directeur van de Ronde van Frankrijk wilde brengen. Daar gaf hij Felix Levitan en Jacques Goddet een hand en zei: „Ik vertrek nu naar huis. Ik rijd morgen niet meer mee”. Hinault gaf als verklaring dat zijn knieblessure toch te ernstig was. „Ik wil mijn verdere loopbaan niet in gevaar brengen door mij in deze Tour de France te forceren”. De eerste tekenen dat de onaantastbare Hinault met ernstige problemen kampte, manifesteerden zich twee dagen na de helse etappe tussen Luik en Lille over de moordende kasseien van de Hel van het Noorden, in de ploegentijdrit tussen Com- piègne en Beauvais, nu precies een week geleden. Hinault had veel last van zijn rechterknie en kon nauwelijks een rede lijk aandeel leveren in het werk van zijn Knetemann dacht er (uiteraard) anders over. „Luister nou eens goed,” zei hij. „Er wordt heel gauw gedacht dat fietsen al leen maar een verlengstuk is van onder handelen en het spel in mekaar steken. Laten de mensen die zoiets denken zelf eens deze tak van sport beoefenen. Ze komen er snel achter dat je verdomd goeie benen moet hebben, wil je werke lijk meespelen. Of dacht je dat ze in het peloton ons het ene succes na het andere gunnen? Kom nou.” PAU. De Tour de France staat op zijn kop. Woensdagavond laat kreeg La Grande Bouclé een dramatische en toch nog onverwachte wending met de opgave van Bernard Hinault, de leider in het algemeen klassement. Omstreeks 11 uur maakte hij bekend niet langer aan de wedstrijd te willen deelnemen. Een actie die overigens toch bijzonder goed moet zijn voorbereid, want de vrouw van Hinault was naar Pau overgekomen om met haar echtgenoot uit het hotel Bristol richting Bretagne te rijden. TA waa' t en El< mtspao 2930. Is Trouwens, uit het koersverloop was reeds duidelijk gebleken hoezeer zowel de ploeg van Peter Post als de formatie van Walter Godefroot op het ritsucces aasden. Want voordat Knetemann en Lu do Peeters de hoofdmacht konden ont vluchten, waren hun respectievelijke ploegmakkers Leo van Vliet en Ludo Delcroix de felste aanvallers geweest. Voor de rest: iedereen in het peloton dacht aan de moordende Pyreneeën-etap- pe van vandaag, over vier cols van Pau naar Bagnères-de-Luchon. mij niet meer kapot te krijgen Tour”. Hij wees er onmiddellijk op dat er ondanks de successen nog veel belangrijke dingen te doen zijn. „We zijn nu pas aan de voet van het hooggebergte en er zullen nog vele zweetdruppels op het asfalt terecht komen.” Dat Knetemann niets meer voelde voor een verblijf in het weer eens door regen buien en opspattende modder geteisterde peloton, had overigens ook te maken met andere redenen dan persoonlijk succes. „We hadden vandaag in onze ploeg van alles te vieren,” grinnikte de ex-wereld- kampioen van de Nümburgring. „Niet alleen mijn moeder was jarig, maar het zelfde gold voor de moeder van Lubber- ding en de echtgenote van Leo van Vliet. Zoiets geeft je extra stimulans.” en Rudy Pevenage niet eveneens het zoet van de dagprijs hadden geproefd, zou er uitsluitend van Raleighsuccessen spra ke zijn geweest. Ook zonder het handjevol ritoverwlnningen dat in Belgische en Franse handen terechtkwam, is de zegereeks van de Peter Post-formatie niettemin ongelooflijk groot. Hoogstwaarschijnlijk heeft de 25-jarige Breton een vernedering in de Pyreneeën willen voorkomen, want vanmorgen ver trok men voor de eerste echte zware rit van Pau naar Luchon over de Aubisque, Tourmalet, Aspin en Peyresourde. Het nieuws sloeg in als een bom en verspreid de zich als een lopend vuurtje door Pau. Frankrijk rouwt om het verlies van de renner die leek aangewezen voor de derde achtereenvolgende keer de Ronde van Frankrijk op zijn naam te schrijven. (Van onze sportredactie) PAU. Amper halverwege Parijs ziet het er steeds meer naar uit dat het grootste deel van het Tourpeloton voor spek en bonen meefietst. Als Bernard Hinault, toen hij nog fit was, niet voor drie ritoverwlnningen had gezorgd en als zowel Gauthier vraag is alleen wanneer. Gelijk na de Tour j doe ik het niet. Dan zijn de criteria en daar kun je goed geld in verdienen. Waar- schijnlijk direct na de Ronde van Neder- j land, maar ja, dan is het alweer half J augustus. Voor mij staat nu wel vast dat volgend jaar een duidelijke, lange rustpe riode moet worden ingelast”. Die afspraak heeft hij gemaakt met zijn ploegleider Fred de Bruyne. Stamsnijder heeft inmiddels al voor een jaar bijgete- >ven te ng pe' •n, Rijs- acht 9i De overwinning van Gerrie Knete mann gisteren in de etappe van Agen naar Pau betekende een evenaring van het aan tal individuele Nederlandse etappe- overwinningen in de Ronde van Frank rijk. In 1978 wonnen acht Nederlandse coureurs een rit. Raas zegevierde toen drie keer, Knetemann tweemaal, Lubber- ding, Kuiper en Zoetemelk namen elk een ritoverwinning voor hun rekening. Nu is dat aantal al net iets over de helft van de Tour bereikt en blijven alle Nederlandse triomfen bovendien binnen dezelfde ploeg. Wanneer de ploegentijdritten van Raleigh eveneens als Nederlandse succes sen zouden worden gezien is het record aantal overwinningen bereikt: 10. In 1978 waren het er 9. Gerrie Knetemann deelt nu inmiddels samen met Jan Raas de tweede plaats in het „klassement van Ne derlandse ritwinnaars in de Tour”. Door zijn zege van dinsdag heeft Joop Zoete melk met negen overwinningen de kop genomen. In 1951 maakte Wim van Est, met de gele trui om zijn schouders, een val in een ravijn tijdens de afdaling van de Col d’Aubisque. Het betekende opgave. In 1971 kwam, tijdens de afdaling van de Col de Mente in erbarmelijke weersom standigheden, gele-truidrager Luis Ocana ten val en verdween van het Tour- toneel. De uitslag 12de etappe: 1. Gerrie Knetemann (Ned-Post) 194,1 km. in 5 uur, 45 min, 24 sec, 2. Peeters (Bel-Godefroot) z.t., 3. VandenBroucke (Bel-Crepel) op 1.19, 4. Van Vliet (Ned-Post), 5. Jacobs (Bel-Godeft-oot), 6. Delcroix (Bel-Godef- root), 7. Raas (Ned-Post), 8. Kelly (ler-De Kim- pe), 9. Bertin (Fra-Guimard), 10. Tackaert (Bel- De Bruyne), 11. Sherwen (GBR-Crepel), 12. Tha ler (WDL-Perurena), 13. Van den Haute (Bel- Crepel), 14. Van de Velde (Ned-Post), 15. Durel (Fra-Lauwers), 16. Bourreau (Fra-De Muer), 17. Verschuere (Bel-Godefroot), 18. Ovion (Fra-Al- tig), 19. Martens (Bel-Bruyne), 20. Toso (Fra- Altig), 21. Heirweg (Bel-Bruyne), 22. Schonba- cher (Oos-Lefevre), 23. Jagsch (Oos-Lauwers), 24. Jonkers (Ned-Lauwers), 25. Bossis (Fra-De Muer), 26. Van de Wiele (Bel-Godefroot), 27. Van Calster (Bel-De Kimpe), 28. Simon (Fra-De Mu er), 29. Martinez (Fra-Crepel), 30. Hoste (Bel- Lefevre), 31. Oosterbosch (Ned-Post), 47. Lange- rijs (Ned-De Bruyne), 51. Priem (Ned-Post), 56. Kuiper (Ned-De Muer), 58. Zoetemelk (Ned- Post), 66. Lubberding (Ned-Post), 82. Stamsnij der (Ned-De Bruyne), 100. Maas (Ned-De Bruy ne), 101. Schipper (Ned-Lefevre), 113 en laatste: Mesiet (Fra-De Kimpe). ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Zoetemelk (Ned-Post) 57.49.15. 2. Rudy Pevenage (Bel-Go- defroot) op 1.08, 3. Kuiper (Ned-De Muer) op 1.10, 4. Bazzo (Fra-Crepel) op 2.19, 5. Lubber ding (Ned-Post) op 4.42, 6. Claes (Bel-Godefroot) op 5.03, 7. Knetemann (Ned-Post) op 5.29, 8. Van de Velde (Ned-Post) op 5.42, 9. Bonnet (Fra- Guimard) op 5.52, 10. Perret (Fra) op 6.06, 11. VandenBroucke (Bel) op 6.21, 12. Chassang <Fra) op 6.37, 13. De Muynck (Bel) op 6.53, 14. Jones (Gbr) op 7.32, 15. Bemaudeau (Fra) op 7.57, 16. Martin (Fra) op 8.04, 17. Pollentier (Bel) op 9.04, 18. Verlinden (Bel) op 9.15, 19. Simon (Fra) op 9.18, 20. Agostinho (Por) op 9.44, 21. Seznec (Fra) op 9.52, 22. Nulens (Bel) op 9.55, 23. Nilsson (Zwe) op 10.07, 24. Duclos-Lasalle (Fra) op 10.37, 25. Van Impe (Bel) op 10.49, 26. Sche pers (Bel) op 11.49, 27. Kelly (Ier) op 12.38, 28. Linard (Fra) op 13.26, 29. Criquelion (Bel) op 13.33, 40. Maas op 17.47, 48. Schipper op 20.02, 52. Oosterbosch op 21.20, 59. Jonkers op 23.20. 62. Raas op 23.48, 69. Van Vliet op 25.35, 79. Langerijs op 30.00, 91. Priem op 34.58, 98. Stam snijder op 37.58, 112 en laatste: Pujol (Spa) op 1.08.00. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1. Ploeg Post (Knetemann, Van Vliet, Raas, Van de Vel de) 23.05,51 (26 plaatsen), 2. Ploeg Godefroot z.t. (30), 3. Ploeg Crepel 23.07,10, 4. Ploeg De Bruyne 23.07,16 (82), 5. De Muer z.t. (104), 6. De Kimpe z.t. (115). ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1. Post 243 uur, 16.01 min., 2. Guimard 243,18,37, 3. Godefroot 243.28,35, 4. De Muer 243.30,08, 5. Danguillaume 243.52,58, 6. De Kimpe 243.56,46. PUNTENKLASSEMENT: 1. Jan Raas 196 pnt, 2. Yvon Bertin 183, 3. Rudy Pevenage 117, 4. Pierre Bazzo 116, 5. Jos Jacobs 99. JONGERENKLASSEMENT: 1. Ronny Claes, 2. Johan van de Velde, Patrick Bonnet. BERGKLASSEMENT: 1. Van den Broucke 37 pnt., 2. Van Impe 26, 3. Jones 22, 4. Schepers 19, 5. Pollentier 15, 6. Maas 14, 8. Zoetemelk 10. Voor Knetemann was het sprintsucces op Ludo Peeters, na een ontsnapping van circa 50 kilometer, gewoon een sportief resultaat waarvoor hij en de thans nog voor IJsboerke koersende renner uit Merksen-Antwerpen hadden moeten knokken. De Kneet wilde na de huldiging evenmin spreken over een „sowieso voor Gerrie Knetemann en Ludo Peeters zijn eendrachtig op weg naar Pau, waar de Belg in de eindsprint werd geklopt door zijn Nederlandse collega. Als zijn collega-beroepswielrenners vakantie nemen staat voor Hennie Stamsnijder het cyclecross-seizoen voor de deur. Dat betekent moeizaam voortploeteren door de modder. helpen. „Fysiek kan ik op dit moment alles wel aan, maar geestelijk is het moei- lijker”, weet hij. „Ik hoef niet zonodig in de schijnwerpers te staan. Heel in het begin had ik dat nog wel, maar als we nu direct na de aankomst richting hotel fiet sen, ben ik blij dat ik als eerste in bad kan zitten terwijl de bekendere jongens nog aan de finish met de pers staan te praten”. 4 „Het is eerlijk gezegd wel een beetje te gek”, meent de coureur uit Enter. „Maar ik ben pas op mijn 25e prof geworden en heb dus een achterstand op de jongens die twee, drie jaar eerder zijn overgegaan. Fred de Bruyne heeft me toen dit pro gramma gegeven en gezegd dat ik maar moest zien hoe ver ik zou komen. Het is enorm zwaar. Dat was al zo voor de Tour, maar die wedstrijd is toch de droom van lil e^e renner Stamsnijder denkt niet dat een derge- lijk loodzwaar programma voor een neo- prof hem zal opbreken wanneer hij van september tot en met januari actief zal zijn in de cyclecrosses. „Maar ik zal wel sen keer goed rust moeten nemen. De Tli fff 11.7.80 Laurens, CessenonQ^ La Paillade'XS) Soumont Salces Ml^-Aa Boissiere Montels^ CORBIÈRES Lodève Baraque de Bral

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19