Vrees voor overslaan strijd Iran nationaliseert Westduitse belangen Zeven doden in gedrang bij aankomst paus Zuivering in Zuid-Korea Euthanasie houdt Britten bezig Duizenden dakloos door aardschok in Griekenland Ontwerp-grondwet: Chili nog niet rijp voor democratie Londen wil weer grote Westduitse oorlogsschepen Verwijten Sadat aan adres VS In San Salvador 69 katholieke hoogleraren gedood EG-begroting nu aanvaard Falange wint strijd Libanon Wereldbevolking groeit langzamer Ruim honderd gewonden Directies farmaceutische industrie vervangen 2 DONDERDAG 1 0 JULI 3 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND tiers iling ren tie )gie 'stal ;kje (Van onze redactie buitenland) BANGKOK. Het Thaise leger heeft vele tonnen wa pens en munitie van Ameri kaanse makelij naar het ooste lijke grensgebied gebracht. De vrees van de autoriteiten in de hoofdstad Bangkok wordt met de dag groter dat de gevechten tussen opstandelingen van de Rode Khmer en de Vietname se infanterie vanuit Cambodja naar Thailand zullen over slaan. Thailand versterkt (Door Henk Leffelaar) grens met Cambodja rd (Van onze redactie buitenland) FORTALEZA. Zeven mensen zijn om het leven gekomen en ruim honderd gewond geraakt toen een menigte vlak voor het bezoek van paus Johannes Paulus II aan de Braziliaanse stad Fortaleza, in paniek raakte. JH tot cata- anisa- itings- ies en n. Zij nelijk d drie kun- n zou albare us de ‘lijks :oek- hno- ■wer- ifval- rken ond- het van zijn ge- hone ipart LONDEN (AFP/Reuter). West-Duits- land zal mogelijk binnenkort toestem ming krijgen grote oorlogsschepen te bou wen. Dit werd de bondsrepubliek na de Tweede Wereldoorlog door de geallieerde strijdkrachten verboden. Naar in welingelichte kringen in Lon den verluidt, is vooral de Britse regering voorstander van opheffing van dit ver bod, in verband met de sterke groei van de vlootcapaciteit van de Sovjet-Unie. Bonn zou eerst toestemming moeten vragen aan het opperbevel van de geallieerde strijd krachten in Europa (SHAPE) en vervol gens een officieel verzoek moeten indie nen bij het permanente comité van de Westeuropese Unie. Deze organisatie zou vandaag overigens over deze kwestie ver gaderen, maar om „technische redenen” is deze bijeenkomst uitgesteld. De paus bezoekt in Fortaleza onder meer de bisschoppenconferentie die daar tot 13 juli wordt gehouden. Hij heeft in een toespraak onder meer gezegd, te betreu ren dat steeds meer mensen van het plat teland naar de steden trekken. De bis schoppen hebben een rapport gepubli ceerd, waarin de regering wordt beschul digd van discriminatie van rassen en stan den. Het document wordt gezien als de krachtigste verklaring van de bisschop pen tijdens de pauselijke reis tot nu toe. Verder heeft een groep van negentig indianenleiders in Brazilië in een open brief aan de paus geprotesteerd tegen de voortgaande uitroeiing van hun volk. Een grote bedreiging voor de in de Amazone- oerwouden levende indianen vormt het oprukken van nationale en multinationale ondernemingen, die de bossen willen ge bruiken voor produktie van hout, minera len en grootschalige landbouw, aldus het rapport. Morgen zou de paus de stad Ma naus in het Amazonegebied bezoeken. In het ontwerp staat dat „generaal Pino chet president zal blijven tot 90 dagen na afloop van de overgangsperiode die vijf jaar zal duren”. Daarna is hij verkiesbaar voor een termijn van nog eens zes jaar. In het volgens waarnemers waarschijnlijke geval dat de nieuwe grondwet in 1981 in werking treedt, kunnen pas in 1986 de eerste algemene verkiezingen gehouden worden. ATHENE (DPA). Duizenden mensen zijn gisteren volgens officiële mededelin gen door de zware aardbeving in Thessa- lië en andere delen van Midden-Grieken- land, dakloos geworden. Meer dan twee duizend huizen in talrijke steden en dor pen zijn beschadigd. Er zjjn enkele tiental len gewonden. Hoewel deze cijfers aantonen dat de publieke opinie in engeland op dit punt aanzienlijk progressiever is geworden dan nog maar enkele jaren geleden toen het ter discussie stellen van euthanadie al conflicten opleverde, blijven groepen als de Samaritanen er tegen ageren. Er wordt bijvoorbeeld voor gewaarschuwd, dat in validen die een last voor hun familie zijn weleens het slachtoffer zouden kunnen worden van exit’s boekje. Ook wordt erop gewezen dat 85 procent van degenen die een zelfmoordpoging overleven, achteraf blij zjjn dat ze nog in leven zijn. Toen deze gegevens bekend werden ge maakt organiseerde een anti-euthanasie- groep óók een opiniepeiling. Deze leverde echter precies dezelfde uitslag op (de groep gaf daar dan ook geen ruchtbaar heid aan). Of het politiek een haalbare kaart zal zijn om het Lagerhuis zover te krijgen dat de wet veranderd wordt, is allerminst zeker. De meeste Lagerhuisleden, ook zij die voor euthanasie zijn, hebben rekening te houden met kiezers die er tegen zijn. Een ander punt dat Exit in zijn campag ne aanvoert is dat de beslissing om je leven te beëindigen een fundamenteel menselijk recht is, even fundamenteel als het recht van meningsuiting. En gewezen wordt op de tegenstrijdigheid dat er wet telijk niets aan de hand is wanneer men een voorraad pillen in huis heeft om er een eind aan te kunnen maken, maar dat deze worden afgenomen zodra iemand in een ziekenhuis wordt ogenomen. Dat, zegt Exit, is een overtreding van een menselijk recht. Overigens bevat het boekje een apart hoofdstuk over waarom men géén zelf moord moet plegen. Sinds 1961 is zelf moord voor de Britse wet geen misdrijf meer, maar iemand die bij het beëindigen van een leven behulpzaam is kan een gevangenisstraf krijgen van maximaal 14 jaar’ De aanklacht is moord. In de praktijk wordt die aanklacht ge woonlijk omgezet in doodslag, terwijl het zwaarste vonnis dat tot nog toe uitgespro ken is een voorwaardelijke gevangenis straf van twee jaar is. Niettemin wordt euthanasie (mercy killing- door de Britse wet nog steeds aangemerkt als moord. Exit spant zich in om de wet gewijzigd te krijgen. Artsen die medewerking verlenen bij euthanasie zijn theoretisch nog steeds strafbaar, maar sinds 1956 is er geen meer om die reden vervolgd. Exit maakt niet alleen een onderscheid tussen zelfmoord (wanneer iemand zelf het leven beëindigd) en euthanasie (wan neer iemand op verzoek van de patiënt het dodende middel toedient), maar ook tus sen actieve en passieve euthanasie. Als passief wordt beschouwd het weigeren van verdere medische ingrepen om het leven te rekken; actief is om het dodende middel vragen en krijgen. Bovenal legt Exit de nadruk erop dat euthanasie vrijwillig moet zijn. Om die reden wil het zich ook niet inlaten met bijvoorbeeld ouders die het besluit nemen om hun ongeneeslijk en lijdend kind uit het lijden te verlossen. De redenatie is dat het kind er zelf niet over kan beslissen. De gids zal echter niet in boekhandels te koop zijn en ook niet bij Exit besteld kunnen worden. Hij wordt alleen toege zonden aan personen die tenminste drie maanden lid zijn geweest van de vereni ging. Dit, aldus Marsh Dickson, een mede werker van Exit, om te voorkomen dat het in handen komt van mensen die een tijde lijke depressie doormaken en impulsief een eind aan hun leven willen maken. tingin- m ka- ..ande- Huis- latsse- ng en van gele- Een lijks- agen ƒ88 ekte ;der- Het tot iken i op nen, ani. SANTIAGO (Reuter/AFP). De mili taire regering van Chili heeft gisteren een ontwerp-grondwet gepubliceerd op grond waarvan president Augusto Pinochet nog zeker zes jaar aan de macht blijft en daarna voor eenzelfde periode verkozen kan worden. De 64-jarige generaal Pino chet is president sinds de staatsgreep in 1973 waarbij de socialistische president Salvador Allende werd afgezet en ver moord. m in in op- jgdie- inden een tekra- ’ooral ifkoe- inver- ;n de it van lieren iO.OOG ing in Hee- n vier imon- ervui- 1 Dat 's van g van enkel i „be- bben jgers eind- iken. izer”, j het ektjj- irtjes ’ijzer gul- In- /aar i in me- ge- irijf ’US- rers zal -ten dus aad het wa de tus. •net ige- an- luit De xas ne- Volgens het ontwerp van de grondwet, waar gedurende drie jaar aan is gewerkt door twee staatscommissies, is Chili nog niet rijp voor een snelle terugkeer naar de democratie en is een overgangsperiode van vijf jaar nodig nadat de grondwet in werking is getreden. De voorstellen, die de constitutie van 1925 moeten vervangen, zouden doctrines met een totalitair karak ter of gebaseerd op klassestrijd voorko men. Volgens het ontwerp zal de nieuwe grondwet in een nationaal referendum moeten worden goedgekeurd maar hier voor wordt geen datum genoemd. (Van onze redactie buitenland) CAIRO-NABLOES. De Egyptische pre sident Sadat heeft de Amerikaanse presi dent Carter verweten dat hij in gebreke is gebleven bij het beteugelen van de Russi sche infiltratie in het Midden-Oosten en Afrika. Hij zei dit in een vraaggesprek met een Japans televisiestation. Sadat gaf verder te kennen bereid te zijn de politieke en militaire hulp aan Saoedi-Arabië uit te breiden om het „wan kele” gebied rond de Perzische Golf te „stutten”. De Egyptische minister van Buitenland se Zaken Kamal Hassan Ali heeft bekend gemaakt dat de onderhandelingen over Palestijns zelfbestuur, die door Egypte in mei waren opgeschort, op 5 augustus wor den hervat. De minister keerde gisteren terug in Cairo nadat hij tien dagen overleg had gepleegd in Washington en Londen. Hij zei dat zijn ontmoeting met president Carter bemoedigend was geweest. De Palestijnse burgemeester Sjakaa van Nabloes op de Westelijke Jordaan- oever is gisteren in zijn woonplaats terug gekeerd. Anderhalve maand geleden ver loor hij beide benen bij een aanslag. Ter verwelkoming waren duizenden inwoners aanwezig. Zij riepen leuzen als „Lang leven Sjakaa” en „Lang leve de Palestijn se revolutie”. STRAATSBURG (ANP). Het Euro pees parlement heeft gisteren tijdens de zitting in Straatsburg de begroting voor 1980 aanvaard. Het totaalbedrag van de begroting bedraagt 42 miljard gulden. In december 1979 verwierp het parlement het eerste ontwerp voor de begroting 1980. Twee voorstellen gisteren, van Britse soci alisten en van de fractie voor de techni sche coördinatie, om bij het tweede ont werp hetzelfde te doen, haalden geen meerderheid. De voorzitter van de begrotingscommis sie van het parlement, de Westduitse Er win Lange, en de rapporteur voor de begroting 1980, de Nederlandse socialist Piet Dankert, stelden in een gezamenlijk communiqué nadat de voorzitter van het parlement de begroting voor vastgesteld had verklaard, dat „de uitzonderlijk lange en moeilijke begrotingsbehandeling 1980 er toe heeft geleid dat enige voortgang is geboekt in de strijd om herziening van de gemeenschapsbegroting. LONDEN. Per jaar bellen 1500 Britten naar een klein en rommelig kantoor in het souterrain van een flatgebouw in Londen en vragen, soms smekend, hoe zij op een pijnloze en doeltreffende manier hun leven kunnen beëindigen. Het antwoord dat zij krijgen, is dat het verstrekken van zulke inlichtingen onwet tig is, maar dat zij lid junnenworden van de vereniging voor vrijwillige euthanasie (ook wel Exit genoemd). Het ledental van Exit is van 2000 vorig jaar omhoog gesprongen tot 7500 nu - een spectaculaire groei, die te danken is aan de publiciteit rondom een nog niet ver schenen boekje dat Exit dit najaar hoopt te publiceren, wanneer de juristen ten minste besloten hebben dat het geen straf vervolging zal opleveren. aHet boekje heet „een gids voor zelfver lossing” en geeft vijf verschillende manie ren aan waarop het leven beëindigd kan worden. Gezien de juridische voetangels en klemmen die nog opgelost moeten wor den wil Exit niet méér zeggen dan dat het onder meer het gebruik van bepaalde doses van medicijnen aanbeveelt die in iedere apotheek zonder recept verkrijg baar zijn. Het voorwoord is geschreven door de internationaal bekende schrijver Arthur Koestier. BEIROET (AP). De Nationale Libe rale Partij (NLP) van de voormalige president Camille Chamoun heeft zich gisteren onvoorwaardelijk overgegeven aan de Falangepartij. Hiermee is een einde gekomen aan de drie dagen durende ministerooriog tus sen de twee grootste christelijke groepe ringen in Libanon die het leven heeft gekost aan zeker 142 personen. In een officiële NLP-verklaring riep de 80pjarige Chamoun zjjn Tijger-mili- ties op hun stellingen te verlaten en zich over te geven aan falangistische sol daten. Het bevel werd opgevolgd in het Het gedrang ontstond toen meer dan 120.000 mensen trachtten een voetbalsta dion in de stad binnen te komen, waar de paus een van zijn massabijeenkomsten zou houden. Zes personen werden onder de voet gelopen. Een zevende overleed in de drukte aan een hartaanval. Een ver slaggever verklaarde later, dat zich onder de doden tenminste drie vrouwen en een kind bevonden. Bij een soortgelijk voor val tijdens het pauselijk bezoek aan het Zaïrese Kinsjasa vorig jaar kwamen ze ven vrouwen en twee kinderen om het leven. Toch heeft een door Exit georganiseerde opiniepeiling uitgewezen dat 62 procent van de Britten euthanasie voorstaat, en dat maar 22 procent ertegen is. een nog belangrijker conclusie van het onderzoek is dat 70 procent van ondervraagde pro testanten pro-euthanasie is, en dat van de rooms-katholieken waar de traditionele weerstad het grootst zou moeten zijn, er even veel voor als tegen zjjn. WASHINGTON (Reuter/AP). Het tempo waarin de wereldbevolking gemid deld toeneemt is in de jaren zeventig afge nomen, zo meldt het Amerikaanse bureau voor volkstellingen in een gisteren gepu bliceerd rapport. Groeide de wereldbevolking in de jaren tussen 1970 en 1975 nog met gemiddeld 1,9 procent, in de laatste vijf jaren daalde dit tempo tot gemiddeld 1,7 procent. Maar absoluut gezien blijft het aantal geboorten jaarlijks toenemen. Het groeitempo van de Amerikaanse bevolking is in de jaren toegenomen van 2,5 tot 2,9 procent. In Latijns-Amerika bedraagt dit percentage nu 2,4; in Azië 1,9; in Noord-Amerika 0,8 en in West-Europa 0.6. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-FRANKFURT. Iran heeft de Westduitse belangen in zijn farmaceutische industrie genationaliseerd en in een aantal gevallen de Duitse directieleden vervangen door Iraniërs. Dat heeft de federatie van Westduitse chemische bedrijven gisteren laten weten. een debat over het lot van de Amerikaan se gegijzelden. Dat stond gisteren in een krant in Teheran. Volgens het blad is de revolutionaire raad het er dinsdag over eens geworden dat het parlement een pre mier mag kiezen. Een vooraanstaande medewerker van de Iraanse president Bani-Sadr heeft gis teren opgeroepen tot een grondige hervor ming van het verwarde rechtssysteem in het land. De leden van de revolutionaire rechtbanken zijn volgens hem vaak te emotioneel en ze zouden in veel gevallen onvoldoende kwaliteiten hebben. Om de noodzaak van hervormingen te onderstre pen noemde hij een voorbeeld dat zich heeft afgespeeld in de provincie Kermanshah. Daar veroordeelde een re volutionaire rechtbank tien mensen tot de doodstraf, waarna er elf werden geëxecu teerd. Volgens een leider van de Democrati sche Partij van Koerdistan, die momen teel een rondreis door Europa maakt, zijn in de strijd tegen het bewind in Teheran dit jaar al 3500 Koerden gesneuveld. Bo vendien zouden al verscheidene duizen den Koerdische strijders gewond zijn. Nicola, Rees, een 32-jarige classicus die Exit’s algemeen-secretaris is, zegt over deze argumenten: „Het enige waar wij ons voor inzetten is een ander menselijk recht - het recht om te sterven.” De discussie zal Engeland nog lange tijd bezighouden. SAN SALVADOR (ANP). In de Mid- denamerikaanse staat El Salvador zijn in minder dan een jaar 69 hoogleraren van de katholieke universiteit van de hoofd stad San Salvador vermoord. In totaal rijn meer dan zesduizend mensen omge komen in de burgeroorlog in dit land. Dit wordt gemeld door het bestuur van deze door Jezuïeten geleide universiteit in een verklaring, waarin verder wordt ge- zegd, dat het huidige bewind de bevolking op dezelfde manier onderdrukt als de vorige regeringen. De Jezuieten proteste ren tegen de bezetting van de nationale universiteit door het leger op 27 juni en tegen de bezetting van het Jezuïetencolle ge San José op 5 juli. Volgens berichten van militaire inlich tingendiensten zijn dinsdag flinke gevech ten uitgebroken bij Phnom Malai, het bol werk in de Cambodjaanse bergen van verdreven premier Pol Pot. Het opperbevel van Thailand schat dat zeker vier Vietnamese divisies, van in totaal ongeveer 30.000 manschappen, deelnemen aan de strijd. Zij krijgen aan zienlijke steun van artillerie- en tankeen heden. In kringen van inlichtingendien sten wordt de kracht van de Rode Khmers in het betrokken gebied geschat op min der dan 20.000 man. Thaise bevoorradingstroepen brachten gisteren vele tonnen munitie voor machi negeweren van het kaliber punt 50 naar het grensgebied. De munitie was de laat ste lading die is aangevoerd met de uit zes transporttoestellen bestaande Ameri kaanse militaire luchtbrug. Met de lucht brug, die dinsdag werd voltooid, is voor 7 miljoen gulden wapens en munitie aan het Thaise leger geleverd. De Amerikaanse president Carter had opdracht tot de hulpverlening gegeven nadat Bangkok dringend om hulp had verzocht toen eind juni Vietnamese troe pen vanaf Cambodjaans grondgebied voor korte tijd Thailand binnenvielen. De Thaise regering heeft van de betrok ken internationale organisaties de verze kering gekregen dat het verlenen van hu manitaire hulp aan de Cambodjanen in het grensgebied tussen de twee landen, zal worden voortgezet. Uit kringen van het Internationale Co mité van het Rode Kruis en van UNICEF waren eerder aanwijzingen gekomen dat men spoedig de hulp naar gebieden van de Rode Khmers zou stopzetten in ver band met distributieproblemen. Wel liet het Rode Kruis in Genève weten dat er beleidsverschillen zijn tussen de hulpor ganisaties en Thailand. Daarover wordt volgende week een vergadering ge houden. Het Nederlandse Rode Kruis zendt zon dag drie verpleegkundigen naar Thailand voor hulpverlening in de vluchtelingen kampen in het grensgebied. Hiermee komt het totaal aantal artsen en verpleeg kundigen dat Nederland heeft gezonden sinds oktober, op 33. Vierduizend grote tenten, levensmidde len en medicamenten zijn naar de zwaarst getroffen plaatsen ten zuiden van Volos gebracht, waar de noodtoestand is afge- kondigd. Soldaten helpen bij het oprui men van het puin. overwegend door christenen bewoonde oostelijk stadsgedeelte van Beiroet en in de door christenen bevolkte gebieden ten noorden en oosten van de hoofdstad. Falangisten bezetten het NLP-hoofd- kwartier in Beiroet en de kantoren van het partijdagblad Al Ahrar, dat zijn pu blicaties stopte nadat zondag de gevech ten waren uitgebroken. Hierdoor is de leiding van het christe lijke Oost-Beiroet en het achterland in handen gekomen van de 29-jarige Ba- chir Gemayel, de militaire commandant die tijdens de burgeroorlog van 1975-76 doordrong tot de militaire top van de Falange-partij, is een uitgesproken voor stander van een hereniging van alle el kaar bestrijdende partijen in Libanon. Hij is eveneens van mening dat de anderhalf miljoen christenen in Libanon een zekere vorm van zelfbestuur moeten krijgen om te komen tot een vreedzaam samenleven met de linkse moslims. Bij een aardbeving in Griekenland zijn duizenden mensen dakloos geraakt. Op de foto proberen drie mannen in Almyros nog enige bezittingen uit hun huis te redden De eigenaren van de Westduitse deelne mingen in de Iraanse farmaceutische industrie hebben geen toegang mee tot bankrekeningen en voorraden. In sommi ge gevallen heeft het Westduitse personeel geen toegang meer tot de gebouwen. In Frankfurt is vernomen dat het gaat om deelnemingen van Bayer, Hoechst, Marek Schering en Böhringer Mannheim in farmaceutische bedrijven die samen met Iraanse ondernemingen zijn opge richt. Ook de Zwitserse onderneming Ci- ba-Geigy zou onder de nationalisering vallen. Inmiddels heeft de Westduitse ambassa de in Teheran een formeel verzoek bij de Iraanse autoriteiten ingediend waarin om opheldering wordt gevraagd en om het ongedaan maken van de nationalisering. Volgens Iraanse zegslieden is de maat regel een eerste aanwijzing dat de revolu tionaire raad ernst wil maken met de in juni aangekondigde nationaliserings- plannen. Nog deze of volgende week zal het Iraanse parlement een premier kiezen en daarmee mogelijk de weg effenen voor SEOEL (Reuter). De Zuidkoreaanse regering heeft gisteren laten weten dat 232 hoge overheidsfunctionarissen, onder wie een minister, zes onderministers en drie gouverneurs van provincies, ontslagen zijn op verdenking van corruptie en ande re onregelmatigheden. De speciale commissie die maatregelen moet opstellen met het oog op de veilig heid van de staat, gaf de namen van vijftien verdachten naar wier gedrag een onderzoek wordt ingesteld. De naam van de minister was daar niet bij. In deze speciale commissie die het be leid van de burgerregering en dat van de militairen, die krachtens de staat van be leg in Zuid-Korea de macht hebben, op elkaar moet afstemmen, hebben de mili tairen het uiteindelijk voor het zeggen. De ontslagen, aldus de commissie, ma ken deel uit van de „zuiveringscampagne” van de regering die erop gericht is de corruptie met wortel en tak uit te roeien. Op de vijftien na zullen de verdachten niet gevolgd worden. Als reden daarvoor wordt „hun werk in het verleden voor de nationale ontwikkeling” genoemd. ik-::

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3