Maleisië kroont vorst Geen huwelijk Charles met rooms-katholiek Riad: investeerders mogen olie afnemen NORIT, Saoedi’s dreigen zich af te wenden van VS H Damiate Pers 4 „Om stijging werkloosheid tegen te gaan” Demonstratie in Verklaring Brits koningshuis: Bilbao tegen ETA Nederland koopt besmet uranium uit Namibië Nederlander van 4 NS willen ATB Rodenstnch Hof wijst eis van röntgenologen af in 68 treinen Aanhangers Nkomo en Moegabe slaags As Reclame onroerend Binnenkort veel berg gestort goed buitenland deugt vaak niet Plan voor IJmuider Courant vallende sterren” beloning" opnieuw gemeld Wapens ook el ders te koop" DONDERDAG 1 0 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND 4 D W/ J IJTV afgelc veel 1 een z versti aanvc beien mate winni stortr wegei (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Om de alarmerende stijging van de werkloos heid in de bouw tegen te gaan moet het bouwprogramma voor woningwetwoningen in de komende vier jaar van twintigdui zend op veertigduizend worden gebracht (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Het Britse konings huis heeft gisteren een opkomende controverse over een wet uit 1701, die troonopvolgers verbiedt te huwen met rooms-katholieken, proberen te sussen. FNV eist verdubbeling bouw in woningwetsector Kort geleden dienden vier parlementsle- I i DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije (ADVERTENTIES) f 155,00 Saoedische onderminister voor i hand is geweest, achten waarnemers het niet onwaarschijnlijk. Zij wijzen er in dit verband op dat de verklaring in zeer na drukkelijke bewoordingen was gesteld en zelfs de naam van Marie-Astrid expliciet gemaakt Dat rap- voor in- met een Voor elke miljoen dollar (ruim twee miljoen gulden) die een maatschappij in Saoedi-Arabië zou investeren, zou de on derneming het recht krijgen 500 vaten olie (van 159 liter) per dag te kopen Dit is gisteren meegedeeld door vice-president Alzamil van de Saoedische Industrie-or- ganisatie SABIC. Hij sprak tijdens een bezoek aan Bahrein. Toen in 1974 voor het eerst mededelin gen werden gedaan over dergelijke Saoe dische plannen, werd nog een hoeveelheid van duizend vaten olie per dag genoemd. Deze is dus nu gehalveerd. Overigens zei Alzamil dat de olie niet meer zo’n belang rijk punt 's, omdat investeren in Saoedie- Arabië hoe dan ook aantrekkelijk blijkt te zijn voor buitenlandse beleggers. „We krijgen meer aanbiedingen voor de bouw van fabrieken dan we aankunnen”, zo zei hij. De (Van onze redactie buitenland) BAHREIN. De regering van Saoedi-Arabië overweegt buitenlandse ondernemingen die investeren in dat land, te „belonen” met het recht olie te kopen. noemde. Bovendien waren onlangs de groothertog en groothertogin van Luxem burg op bezoek bij koningin Elizabeth. Planning Feisal Al-Basgir heeft gisteren verklaard, dat zijn land nog voldoende verdient voor zijn economische ontwikke ling indien de olieproduktie wordt terug gebracht van 9,5 miljoen vaten per dag tot 6,5 of 6,8 miljoen per dag. Hij zei dat de regering in Raid hoopt op een gemiddelde groei van de economie met 6,2 procent per jaar. Dit wordt gemeld door de Werkgroep Meteorieten, die zegt geïnteresseerd te zijn in alle opvallende waarnemingen die worden gedaan. Sommige meteorie ten zouden wanneer zij in onze dampk ring verbranden een lichtsterkte kunnen bereiken, zo helder als de maan. Het wordt vrijwel uitgesloten geacht dat een van de brokken de oppervlakte van de aarde zou kunnen bereiken. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 DEN HAAG (ANP). Bij het beklim men van een top in het Andesgebergte in Peru, is eind vorige week de 31-jarige Bernard Tellegen uit Wijchen bij Nijme gen om het leven gekomen bij een valpar tij, zo is gisteren pas gebleken. Dit is vandaag bevestigd door een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Tellegen maakte deel uit van een Neder landse groep alpinisten die bezig was met de bestijging van de Huascaran, de hoog ste bergtop in Peru. De groep overnachtte op een hoogte van 5200 meter, toen het slachtoffer in de nacht zijn tent verliet en na een verkeerde stap een val van 30 meter omlaag maakte Hij deed dit nadat bekend was gewor den dat tweederde van de leden van de Amerikaanse Senaat een brief had gezon den aan president Carter met het verzoek af te zien van levering van extra brand stoftanks en rekken voor bommen voor de Saoedische F-15 straaljagers. De brief was geschreven door twee Senaatsleden van wie bekend is, dat zij sterk pro-Israel zijn. Henry Jackson en Jacob Javits. Volgens de Saoedische ambassadeur, Feisal Al-Hejelan, is de Israëlische vrees dat de wapens tegen hen gebruikt zullen worden, de werkelijke reden van het ver zoek van de Senaatsleden. De ambassa deur wijst erop, dat het land de extra militaire voorzieningen nodig heeft in ver band met de gewijzigde situatie in het Midden-Oosten na de Russische invasie in Afghanistan. Bovendien wordt de rege ring in Washington verweten te weinig oog te hebben voor het belang van Saoedi- Arabië in verband met zijn economische en strategische postief. Volgens de Russische Midden-Oosten- expert Igor Beljajev is de tijd rijp „voor het aangaan van diplomatieke betrekkin gen tussen Saoedi-Arabië en de Sovjet unie”. Hij schrijft dit in het Russische blad Literaire Gazet. De buitenlandse po litiek van de regering in Riad verandert volgens deze expert „nu men begint in te zien dat de VS niet meer zijn dan een grote reus met voeten van klei”. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewljks E. Konlng Dinsd Swinou muth, Cont. 1 West Tl den; Az nes, Zv Mounta Mistly, sen, Mé Gotenbi Gravem Velsen; Voor Zeehek waters) raties 1 den dal ken de< Haag v MODELBRILLEN In Ve omgevi: straat c staan d vloed, verdwe via de s den bré straatge ook nie stallatie VI voor illeg kerk tige Emn nog De ken weer betre over Ine van waar ren. 1 kom) schil] korei afges veria punt activ: mate De Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. In Zimbabwe is giste ren gevochten tussen aanhangers van pre mier Moegabe en volgelingen van minis ter Nkomo van Binnenlandse Zaken. Van arrestaties of gewonden is geen melding gemaakt. De onlusten braken uit toen ongeveer tweehonderd aanhangers van Nkomo langs het hoofdkantoor van Moegabes ZANU-PF-partij liepen met borden waar op ze kritiek uitten op minister Enos Nka- la van Financiën. Minister Nkala, die lid is van Moegabes partij, deed afgelopen zon dag een felle aanval op Nkomo. Nkala zei dat hij de minister van Binnenlandse Za ken zou verpletteren. Aanhangers van Moegabe verzamelden zich voor het partijgebouw, waarna een scheldpartij en vervolgens een handge meen ontstond. De bouwbond zegt in de brief, dat de regering al in 1977 heeft aangegeven dat men de financiering van de woningbouw wilde veiligstellen door meerjarige con tracten met institutionele beleggers. Hier van is tot nu toe nog niets gekomen zo stelt de brief. De bond dringt erop aan de financiering van de huizenbouw zoveel mogelijk uit de begroting van het ministe rie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening te halen, om te voorkomen dat op oneigelijke gronden wordt bezuinigd op de woningbouw. De federatie vreest dat het maandelijk se gemiddelde aantal werklozen in de bouw komende winter rond veertigdui zend kan komen te liggen, wat bijna even veel is als het record in de winter 1974-75. Omdat elke werkloze in de bouw het ver lies van een halve arbeidsplaats elders betekent, vreest de bouwbond dat binnen kort tien tot vijftien procent van de werk loosheid in ons land het gevolg zal zijn van de verminderde activiteiten in de bouw. Het project moet in 1984 zijn voltooid. De NS zullen de kosten opvoeren op het investeringsplan voor de langere termijn. De spoorwegen nemen aan dat minister Tujjnman van Verkeer en Waterstaat, ge zien zijn recente verzoek om alle treinen op ATB-baanvakken met ATB-appara- tuur uit te rusten, dat zal goedkeuren. Automatische treinbeïnvloeding is een systeem dat controleert of de machinist de seinen correct opvolgt en dat ingrijpt als dit niet of onvoldoende het geval is. Het amenderingsvoorstel komt 29 juli aan de orde. Premier Thatcher heeft overigens deze week al laten weten dat zij niet van plan is de oude wet te veran deren. Naast deze verdubbeling is een extra impuls van enkele honderden miljoenen guldens noodzakelijk voor de sector grond-, weg- en waterbouw. Dit staat in een uitvoerige brief over de problemen in de bouw, die voorzitter Bram Buys van de Federatie Bouw- en Houtbonden FNV vanmorgen overhandigde aan minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening. ris door het ziekenhuis in dienst genomen. Het bedrag van 1,7 miljoen is het ver schil tussen dat vaste salaris en het inko men wat de röntgenologen genoten zou den hebben als vrij gevestigd specialist. Het ziekenhuis heeft van de ziekenfond sen wel het normale honorarium uitge keerd gekregen, maar het verschil steeds in een apart potje gedeponeerd. Beide röntgenologen werden in 1976 veroordeeld tot negen maanden gevange nisstraf, waarvan zes voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat zij in 1972 672.000 gulden te veel hadden gedecla reerd. Daags na die uitspraak werden beide artsen door het ziekenhuis ontsla gen. Een jaar later sprak het gerechtshof de specialisten vrij. DEN BOSCH/EINDHOVEN (ANP). Het gerechtshof in Den Bosch heeft de vordering van twee röntgenologen van 1,7 miljoen gulden op het Eindhovense St. Josephziekenhuis afgewezen. Dat heeft directeur-ingenieur R. de Quay van het ziekenhuis vanmorgen bevestigd. In de periode 1974 tot 1976 waren de röntgenologen in vaste dienst van het zie kenhuis. Dat was nodig omdat de Bra bantse ziekenfondsen niet langer met hen wilden samenwerken. De röntgenologen werden ervan verdacht te hoge declara ties te hebben ingediend. Om de continuï teit van het röntgenologisch werk in het ziekenhuis niet in gevaar te brengen, wer den beide specialisten tegen een vast sala- Shah plechtig het hoofd voor het Gouden Zwaard, dat geldt als symbool verworven macht. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur De vakbond zegt te verwachten dat 25.000 woningen minder in aanbouw zul len worden genomen dit jaar, dan de 106.000 die de regering heeft geraamd. Maar men waarschuwt erbij, dat sommi gen al voorzien dat dit aantal zal terugval len tot ruim zestigduizend. In de toekomst kunnen dan „gigantische bedragen” noodzakelijk zijn om de bouwproduktie weer op het niveau te brengen, waarop aan de behoefte aan woningen kan wor den voldaan. In de brief aan de minister wordt gesproken van 4,5 miljard gulden. Bovendien wijst de federatie erop, dat de overheid als gevolg van het verminderen van de woningbouw ongeveer een miljard gulden aan overdrachtsbelasting en BTW zal derven den - een presbyteriaan, een jood, een katholiek en een agnosticus - een voorstel in om de wet van 1701 te wijzigen. Zij willen dat een lid van de koninklijke fami lie een vrije keuze kan maken. De presby teriaanse vertegenwoordiger noemde de zogenaamde Act of Settlement „aanstoot gevend en beledigend” voor de Britse ka tholieken. Dat is in ieder geval naar de zin van de protestantse Noordierse politicus lan Paisley. Deze verklaarde dat Groot-Brit- tannië tot anarchie zal vervallen als het hoofd van het vorstenhuis met de angli caanse traditie zou breken. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Nederland. Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Iran kopen uranium uit Namibië. Dat is gisteren gezegd op een hoorzitting van de VN-raad voor Namibië. In een in 1973 door deze raad uitgevaar digd decreet staat dat niets uit Namibië mag worden uitgevoerd zonder toestem ming van de raad. De Nederlandse getuige Ruud Huisman bevestigde, dat Nederland betrokken is bij „de roof van het uranium en het schen den van de voorwaarden" van de VN- raad, hoewel het formeel zo is dat alle uranium dat in de Europese Gemeen schap wordt ingevoerd het eigendom is van de Euratom, de dienst voor kernener gie van de EG. De contracten voor aankoop van Nami- bisch uranium die gesloten worden door de Euratom, worden echter door Neder land goedgekeurd, aldus Huisman. Neder land kan bovendien niet volhouden dat het niets afweet van beslissingen die wor den genomen door de URENCO, de verrij- kingsfabriek voor uranium in Almelo. Ne derland is immers vertegenwoordigd in de Raad van Bestuur van deze Brits-West- duits-Nederlandse onderneming, zo be toogde een andere Nederlander, David de Beer. Hij bracht ook naar voren dat de Nederlandse regering al lang vindt dat de VN-raad voor Namibië stappen moet on dernemen ter uitvoering van het decreet van 1973. Het Tweede Kamerlid mevrouw Ineke Lambers (D’66) zei, dat er in het Nederlandse parlement bezwaar bestaat tegen de activiteiten van URENCO. Volgens De Beer is dat voldoende reden voor besprekingen tussen de VN-raad en de Nederlandse regering over het beëindi gen van verrijking van Namibisch urani um door URENCO en over stopzetting van de uraniumimport door de Euratom. UTRECHT (ANP). 8 Een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen heeft gisteren meegedeeld dat de NS 68 diesel- treinstellen van apparatuur voor automa tische treinbeïnvloeding (ATB) willen gaan voorzien. De kosten daarvan bedra gen ongeveer 10 miljoen gulden. (Van onze redactie buitenland) BILBAO-MADRID. Ongeveer 15.000 mensen hebben gisteren in de Spaanse stad Bilbao gedemonstreerd tegen het ge weld van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. Dit jaar zijn al 45 doden door ETA-geweld gevallen. Ongeveer 25 jonge separatisten hebben geprobeerd de betoging met molotov cocktails te verstoren. Volgens de politie vielen daarbij geen gewonden. De demonstratie was georganiseerd door de socialistische en communistische partij van Baskenland. Een aantal grote vakbonden ondersteunde dat initiatief. Afgelopen zaterdag organiseerde de conservatieve Baskische Nationale Partij (PNV) eveneens in Bilbao, een demonstra tie tegen het geweld van de ETA. Daaraan namen 30.000 mensen deel. In Madrid zijn gisteren drie gebouwen, waaronder het Huis van Afgevaardigden, doorzocht nadat een onbekende telefo nisch had gemeld dat er bommen zouden ontploffen. De zoekactie bracht echter geen explosieven aan het licht. Diefs van dim usstraat in Umu gestolen een 18-j met eer veranke ketting I draai ac Over de bekend. Vroui op de Li 74-jarige een 19- Deze re Opticien kuipers! ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM TEL. 310181 Verder dringt de bouwbond erop aan, dat de minister zorgt dat de gemiddelde stichtingskosten van huizen in de sociale sector verminderd. De FNV zegt voorts te vrezen dat 1500 van de 6500 schoolverla ters die in september een leer-arbeidsove- reenkomst wilden sluiten met een aanne mer, werkloos zullen blijven bij gebrek aan plaatsingsmogelijkheden. Hierop werd gistermiddag ook gewezen door voorzitter Slingerland van de stichting Vakopleiding Bouwnijverheid. Hij sprak bij de opening van een nieuwe bouwplaats voor leerlingen die juist de technische school hebben verlaten in Kerkrade. UTRECHT (ANP). De aarde komt volgende maand terecht in een zwerm meteorieten, waardoor in de nacht meer „vallende sterren” dan gewoonlijk te zien zullen zijn. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Advertenties in dag bladen voor investeringen in buitenlands onroerend goed zijn vaak slecht, de infor matie is regelmatig onvolledig en soms zelfs onjuist. Ook de gegevens die belang stellenden van de adverteerders krijgen, kunnen veelal niet door de beugel. Dat blijkt uit uitspraken van het College van Beroep van de Reclamecodecommis sie. Deze colleges oordelen over gedrukte reclame. De klachten waren gericht tegen advertenties over onroerend goed in de Amerikaanse staat Florida en in Spanje. Volgens het College van Beroep moeten Nederlandse adverteerders voor onroe rend goed in de Verenigde Staten zich houden aan de Amerikaanse federale voorschriften. Die bepalen dat in adver tenties melding moet worden van het zogenaamd Hud-report. port waarschuwt consumenten vesteringen in onroerend goed speculatief karakter. Geïnteresseerden moeten het rapport ook bij de adverteer der kunnen opvragen. In een klacht betreffende onroerend goed in Spanje werd gesteld dat de adver teerder teveel schermde met het begrip bouwgarantie. Het College van Beroep stelde de klager in het gelijk, omdat de bouwgarantie niet verder ging dan de normale, in de Spaanse wet geregelde garantie. Van een extra garantie was dus geen sprake, hoewel dat in de advertentie wel werd gesuggereerd. Tenslotte bepaalde het college dat het belang van duidelijkheid in de reclame over investeringen in buitenlands onroe rend goed zo groot is, dat correcties die de Reclamecodecommissie in dergelijke re clame aanbrengt, openbaar moeten zijn. Het nieuwste investeringsprogramma vergt 235 miljoen dollar en is vooral ge richt op zware en chemische industrie en voor het verkrijgen van voldoende perso neel. Bovendien zullen drie olieraffinade rijen worden gebouwd. Hij noemde het onaanvaardbaar dat zovele jongeren geen kansen voor een leer-arbeidsovereenkomst dreigen te krij gen. Dat is volgens Slingerland „een anti reclame voor de vakopleiding”. Hij be pleitte voortzetting van de overheidssteun aan de bouwsector, omdat dit geld zijns inziens beter wordt besteed, dan wanneer het gebruikt zou worden voor werkloos heidsuitkeringen (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-MOSKOU. De ambassadeur van Saoedi-Arabië in Washington heeft gisteren gewaar schuwd, dat zijn land zich zou kun nen wenden tot andere leveranciers van wapens dan de Verenigde Staten. Het Maleisië heeft sinds vandaag een nieuwe koning. In Koeala Loempoer boog sultan Ahmed -1 voor zijn nieuw BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmulden postbus 18. 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Met de grootst mogelijke nadruk werd verklaard dat kroonprins Charles niet van plan is met de rooms-katholieke prin ses Marie-Astrid van Luxemburg te trouwen. Buckingham Palace geeft in zijn verkla ring de anglicaanse staatskerk en de mil joenen anglicanen in het land impliciet de verzekering dat de prins, als hij wil trou wen, een protestantse bruid zal kiezen. Dat er, ondanks de ontkenning over een aanstaande verloving toch iets aan de 15,90 45.85 60.00 f 180.70 233.00 0.80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4