in de vishaFI Kwaliteitsverlies groenten en fruit nadelig effect van „regenrecord h Velsen biedt nog onderdak twee groepen illegalen aan politienieuws ^kwispel- F door r haven- berichten 1 Asielplaatsen in Petruskerk en Huldebetoon voor 40 dienstjaren fed Geen spreekuur Roestige Pot fl 4 donderdag 1 o JULI 19 8 0 5 WATERTOEVLOED IN IJMOND SNEL WEGGEWERKT finalewedstrijd Syp Sterktoernooi Overtollig „Fnuikend” Bij werkzoekenden in Umond relatief veel jongeren Frans Derks fluit H Duitse herder, Hollands welvaren IJMOND J (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Het metereologisch meetpunt IJmuiden registreerde afgelopen dinsdag een neerslagcijfer van 26 millimeter. Na weken met veel bewolking en bitter weinig zon beleefde de IJmond daarmee een absoluut dieptepunt met alleen voor hier gevestigde agrariërs verstrekkende gevolgen. Op de Beverwijkse veiling stagneert de aanvoer van groenten en zogenoemd zacht fruit (aalbessen en aard beien) zoals dat eerder onder druk van het slechte weer al in mindere mate het geval was. Veeboeren ondervinden problemen bij de hooi- winning. Voor de bevolking als geheel bleven de gevolgen van de stortregen beperkt tot daklekkages en tijdelijk wateroverlast op de wegen waarbij in een enkel geval de brandweer te pas moest komen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'ii verzet bieden tegen de 1-novemberwet zijn volgens Johan Brouwer, lid van het steuncomité in de IJmond, nog niet aan het eind van hun latijn. „De illegalen hebben zelf gekozen voor deze vorm van actievoeren nadat in de grote groep illegalen, die in de Emmaschool was öndergebracht, moei lijkheden ontstonden, waardoor uiteindelijk de sfeer ondra gelijk werd. Veel Marokkanen leden daardoor aan depres sies. Nu ze in kleinere groepjes zijn opgesplitst zien ze weer voldoende perspectieven om door te gaan. We laten ze geheel vrij in hun keuze en houden ze niet tegen als ze willen opstappen”, aldus Johan Brouwer. Van de 350 illegalen, die begin dit jaar in vier asielplaatsen in ons land werden ondergebracht zijn er inmiddels 150 naar elders vertrokken. De steuncomités kunnen nog steeds rekenen op voldoende financiële steun van kerken en sympatiserende groeperin gen. Hieruit kunnen de illegalen ruimschoots van voedsel en kleding worden voorzien. Bovendien krijgen de illegalen individueel geld om naar familieleden in Marokko over te maken. Een langdurig verblijf in het gebouw van de „Roestige Pot” zal volgens Johan Brouwer weinig praktische problemen geven. De illegalen beschikken daar over aparte woon- en slaapkamers en een keuken. Het steuncomité heeft de indruk dat de illegalen, zolang ze binnenshuis blijven, niet aange houden worden. ten. ver- iko- zou- dist. >nd- tge- ;eds ste- ire- nis- Zan ing len ;en ge- erd :he ote Voor zes woningen in de Umuidense Zeeheldenbuurt waren na daklekkage en waterschade aan het interieur noodrepa- raties noodzakelijk. De betrokken pan den dateren uit de jaren twintig. Ze ma ken deel uit van een inmiddels in Den Haag voorgedragen renovatieprojekt. hard, haalde een voor een zebrapad stil staande auto in en raakte daarbij de vrouw die op dat moment op het zebrapad liep. Deze moest met schaafwonden en kneuzingen naar het Zeewegziekenhuis worden overgebracht. Inbraak - Woensdagnacht is ingebro ken in twee huizen aan het Abbenven in Heemskerk. Uit beide huizen zijn in totaal vier portemonnees met inhoud gestolen Beverwijk zag het water in een aantal siervijvers stijgen tot ver boven de be schoeiing. Als waterberging met open ver binding naar het westelijke tuindersge- bied vormen de vijvers in de waterhuis houding een belangrijke schakel. Het peil was dinsdag dertig centimeter boven nor maal, een situatie die bij de dienst openba re werken „uitzonderlijk maar bepaald niet zorgelijk” werd genoemd. Beverwijk raakt overtollig oppervlaktewater meren deels via natuurlijk verloop kwijt op het Noordzeekanaal, met een peil van 40 - kanaal - hebben voor Velsen-Noord vol doende capaciteit wat dinsdag uiteinde lijk ook bleek. nadat de benedenverdiepingen werden doorzocht. In beide gevallen verschafte men zich toegang via bovenlichten aan de achterkant. De gevolgen van kwaliteitsverlies en slechte prijzen op de veiling zijn daarmee voor de betrokkenen overkomelijk. Het Produktieschap voor Groenten en Fruit in Den Haag probeert aardbeien als „zomer- koninkjes” nieuwe glans te geven tegen over het koperspubliek. Na een redelijk overvloedige oogst, die overigens op z’n Het bovengeschetste beeld komt in gro ve trekken overeen met de ontwikkeling over dezelfde periode vorig jaar. Een her kenbaar element is daarbij de massale en vrij abrupte verschijning van schoolverla ters op de arbeidsmarkt. Bij de werkzoe kende mannen in juni (857) was de leef- tijdsgroep 19 jaar en jonger met het getal 163 rijk vertegenwoordigd. In mei kwam hier het aantal jongere werkzoekenden niet verder dan de helft van dit eindtotaal over de maand juni. Op één lijn hiermee liep in juni de ontwikkeling bij de als werkzoekende ingeschreven vrouwen. De getalsverhouding luidt hier 346 jongeren op 746 werkzoekenden. Ook hier dus een duidelijke toename vergeleken met de voorgaande maand met de geregistreerde getallen 128 en 477. Het totaalbeeld in de IJmond over de maand juni loopt volledig parallel met de provinciale en landelijke ontwikkeling op de arbeidsmarkt met eveneens een aanzienlijk gestegen aanbod van mannelijk zowel als vrouwelijk perso neel. en, en, ■fo- len ter NAAM: Vossie LEEFTIJD: 9 maanden SOORT: teef RAS: Duitse herder PRIJS: ƒ80,- INLICHTINGEN: 02550-15744 ^976 ige- De .972 da den sla- ihof 000 nse ge- we- oor 3 3 De besommingen waren: VD 18 5080; VD 19 3600; VD 20 900; WR 48 3650; WR 71 450; WR 75 560; IJM 18 3800; verder twee Deense vaartuigen de L 329 met 25.300 en de RL 34 met een besom ming van 22.500. eer mo bes lar- ka- 1 is on- zei Za- jen ov- itie de rtij :ra- lan Eén van de grootste kunststukken van de afgelopen dagen was ongetwijfeld een tijdstip voor een wandeling met een asielbewoner te kiezen waarop het niet regende. Op goed geluk werd op een moment dat de lucht even leek op te klaren een bezoek aan het asiel ge bracht. Achter de verlaten speeltuin en het nog verlatener zwembad ligt triest en troosteloos het honden- en kattenver blijf. Op het belsignaal slaan de honden in het buitenverblijf aan. Het geblaf en gekef lijken de omgeving nog troostelo- zer te maken dan die al is. Maar dan is daar Vossie. Een langha rig fokproduct van de roemruchte stam boom der Duitse herders. Met tintelblije ogen en imposant gezwaai van de mooie volle staart wordt het bezoek begroet. Een hond die iets statigs uitstraalt, maar daarnaast toch blijk geeft geen kakineu- se drol te zijn. Als KWISPELdoor een kennismakingsbabbel begint reageert Vossie daar zeer attent op door de oor tjes te spitsen. Het dier geeft blijkt te willen luisteren. Dat laatste is ook het geval als KWIS in het verregende wan delpark Vossie vriendelijk doch beleefd verzoekt even te willen poseren voor de fotograaf. Een hond die als een soort vanzelfsprekendheid gehoorzaamt zon der de indruk te wekken een slaafse volgeling te zijn. Vossie toont zich ook wel in voor een luchtige noot. Een speels karakter. Het dier heeft behoefte aan wat ren- en bol werk. Als KWISPELdoor een fraai stuk van een boomtak heeft gevonden lijkt Vossie de bedoeling al te hebben begre pen. Uitgelaten blij springt ze tegen KWISPELdoor’s tot dat moment nog vlekkeloze pantalon. Wie daarom maalt moet thuisblijven. Dus gaat het spel nog even onverdroten voort. Een lange tong uit een paar stevige kaken. Blijglimmen- De heer De Vries prees vervolgens de belangrijke rol door de jubilaris gespeeld in de overlegsfeer In de raad van overleg, waarvan hij sinds 1960 deel uitmaakt kwam dit uitstekend tot zijn recht, zo stelde hij Aansluitend op zijn felicitatiespeech overhandigde directeur G W de Vries de gebruikelijke directiegeschenken: het gouden horloge en de bedrijfsspeld met briljant. De heer H. van den Berg voerde het woord als directeur personeel en organisatie van de UKF (Unie van Kunstmestfabrieken) waarvan Mekog sinds de jaren zestig deel uitmaakt. Ook hij prees de belangrijke inbreng van de jubilaris in de overlegsfeer Andere woordvoerders waren dinsdagmiddag de heren P H. Janssen (chef bedrijfstechmsche afdeling), W van Roeden (namens de Ondernemingsraad) en de heer A C. J. van der Ven. sprekend namens de Baad van Overleg voor de bedrijfssector Mekog Felicitaties gingen ook hier met geschenken gepaard (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Na de opheffing van de asielplaats in de voormalige Emmaschool aan de Beukenstraat zijn niet alle illegalen uit de gemeente Velsen vertrokken. In de Petrus kerk aan de Zuiderkruisstraat en het gebouw van de „Roes tige Pot” aan de Snelliusstraat zijn na het vertrek uit de Emmaschool 16 Marokkanen ondergebracht. Daarnaast zijn nog enkele illegalen bij particulieren geplaatst. De illegalen kunnen zeker tot eind augustus gebruik ma ken van deze nieuwe asielplaatsen. Nadat politiek Den Haag weer op gang komt en mogelijk een standpunt inneemt betreffende de illegalen-kwestie zal het steuncomité zich over nieuwe mogelijkheden beraden. Indien noodzakelijk zal een langer verblijf in het gebouw van de maatschappij kritische beweging de „Roestige Pot”, waar ook het badhuis is gevestigd, geen problenien opleve ren. In de Petruskerk ligt de situatie anders. Na de vakanties komen in de ruimte waar de illegalen verblijven weer ver schillende activiteiten zoals vergaderingen en repetities van koren weer op gang. Met de beheerders van de kerk is afgesproken dat eind augustus het gebouw zal worden verlaten. De huisvesting in de „Roestige Pot” geeft op dit punt minder problemen. In overleg kunnen verschillende activiteiten doorgaan, terwijl de Sportbond inmiddels zijn materialen uit het gebouw heeft verwijderd. De illegalen die al vanaf februari in asielplaatsen lijdzaam Karen Winter, Rotterdam, IJmuiden; Et na, Vlissingen. Het parkeerterrein nabij de camping Hoeve Adrichem in Beverwijk. Auto 's stonden hier nog lang na de stortbuien van dinsdag tot over de velgen in het water Dinsdag vertrokken: Beacon, Point, London; Scotish Eagle, Noordzee v/o; Ka ra Sky, Dundalk; Juan Carlos Torro, El- bero; Aril, IJmuiden, Sauda; Gomasa, IJ muiden, Oran; Almuth, Zaandam, Hook- Elst-2, siel; West Osprey, Velsen, Cont. Plat; Kuli kovo Pole, Kalingrad; Siddes Skipper, Velsen, Cont. Plat; Walenburgh, Rotter dam; Caroline Graebe, Rotterdam; Rot terdam, Antwerpen; Falkenberg, Velsen, Bremen; Hartebeest, Velsen, Cont. Plat; Sagitta, Zaandam, Rotterdam; Neptunes, UMOND. In het gebied IJmond (ge meenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest) vertoonde het aantal werkloze mannen in juli een stij ging van 2,1 procent (857 tegen 757 aan het begin van die maand). Het Geweste lijk Arbeidsbureau in Beverwijk regi streerde daartegenover een gedaalde vraag naar mannelijk personeel van 991 naar 766. Gelijk op met het beeld bij de mannelijke beroepsbevolking gaf ook het aantal werkloze vrouwen in juni een stij ging te zien van 477 naar 746. De vraag daalde voor deze categorie van 47 naar 27. IJmuiden, Dusavik; Pluto, Dundee; Fre- deriksborg, Immingham. Woensdag aangekomen: Katharina C, Antwerpen; Union Saturn, Colchester; Dordrecht; Rzeszow, Leixoes; Nedlloyd Tauranga, Vlissingen; Spring buck, Cont. Plat, Velsen; Northumbria Rose, Inverkeithing, IJmuiden; Westfalia, Antwerpen; Birchbank, Antwerpen. Woensdag vertrokken: Pattree, Gr. Yar mouth; Baro, Nobody Nows; Kenrix, Whitby, IJmuiden. IJMUIDEN. Op het strandgedeelte nabij de Umuidense Zuidpier wordt zon dagmiddag de finalewedstrijd gespeeld in het Syp Sterktoernooi waarvoor eer der dit jaar als gebruikelijk bedrijfs- teams inschreven. Na een spannende hal ve finale vorig weekeinde zijn de ploegen Lantaarn en Centrum momenteel gega digde voor de kampioenstitel met de daaraan verbonden prijsbeker. Aan de finalewedstrijd, zondagmiddag om kwart voor drie, gaat vooraf een para chuteshow door leden van een Texelse paraclub. Dit programma-onderdeel be gint om twee uur. De prijsuitreiking is om half vier in Paviljoen Zeezicht. Aanko mend voetbaltalent van 11/12 jaar speelt om kwart voor twee een voorwedstrijd onder de vlag van Maurits Disco en de plaatselijke vereniging Velsen. Frans Derks, bekend als oud-interland scheids rechter, fluit zondagmiddag de finalewed strijd waarvoor het gekozen brede strand gedeelte volop ruimte biedt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In Velsen-Noord kwam de rijbaan in de omgeving Geelvinckstraat-Ladderbeek- straat dinsdagmiddag enige tijd blank te staan door de onverwacht grote watertoe- vloed. De opeenhoping van hemelwater verdween na de zwaarste buien weer snel via de straatkolken in het riool. De ontbo den brandweer hoefde op dit laaggelegen straatgedeelte niet op te treden en kon dat ook niet. Riool en aansluitende pompin- stallatie - voor uitslaan op het Noordzee- Dinsdag aangekomen: Frederiksborg, Swinouscie; Rabuau, Manteluoto; Al muth, Kooksiel, Zaandam; Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; Ostwestry Grange, West Thurrock; Kenrix, Rochester, IJmui den; Azovskoe More, Zwarte Zee; Kherso- nes, Zwarte Zee; Bencol, Colchester; Al Mountaza I, Bremen, Velsen; Libation, Mistly, Koog a.d. Zaan; Annette Daniel- sen, Malta, Beverwijk; Tor Scandinavië, Gotenburg; Breant, Iggesund; Mücke, Gravemunde; Stirling Tern, Cont. Plat, Velsen; Avenir, Howdendjjke, IJmuiden; «SEI Te hard - Een 18-jarige inwoner van Heemskerk maakte woensdag opf de Rijksstraatweg in Heemskerk ter hoogte van de Oosterweg enkele forse buitelin gen met zijn personenwagen. De jongen man reed zoals hij zelf verklaarde, met een snelheid van 130 kilometer per uur door een flauwe bocht waarna hij de macht over het stuur verloor. Hij kwam er met enkele schaafwondjes vanaf. Zijn voertuig werd totaal vernield. Op het be wuste weggedeelte is de toegestane snel heid 70 kilometer per uur. In het Hoogovens-ontvangcentrum werd dinsdagmiddag veel aandacht besteed aan de 40- jarige dienst van de Heemskerker J. H. Wouterloot als medewerker van de kunstmestfabnek Mekog Mekog-directeur G. W de Vries splitste Wouterloots carrière in een terugblik in drie tijdvakken: de periode 1940-1950 (slechte jaren. gering personeelsbestand), het tijdbestek 1950-1970. gekenmerkt door bloei en uitbreiding, en tenslotte het jongste verleden beginnend in 1970.1 VELSEN. Burgemeester P. J. Molen dijk en wethouder K. W. Bijl houden maandag 14 juli géén spreekuur. Wet houder H. J. Scheeper houdt maandag spreekuur van half drie tot vier uur. Woensdag 16 juli vervalt het spreekuur van wethouder mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn. eind loopt, kwam de prijs zelden boven 1,50 per doosje voor een rendabele teelt het absolute minimum. Een woordvoer der uit tuinderskring noemt zonnig weer pure noodzaak voor een gunstige oogst en ook de omzet. „De aardbei vraagt zonnig weer om bij het publiek in de smaak te vallen. Het Zomerkoninkje mist dit jaar, opnieuw, de bijpassende entourage. Uit de prijsvorming aan de veiling en bij losse verkoop is dat duidelijk op te maken”. De Beverwijkse veiling ziet het beeld van veel regen, weinig zon in teruglopen de aanvoeren weerspiegeld. Veilingdi- recteur J. J. Appelman noemt de situatie voor de tuinbouw in zijn totaliteit „be paald fhuikend”. Gangbare groentege wassen als sla, andijvie, prei, spinazie en bospeen vertonen door de nattigheid ge paard gaand met voor juli lage tempera turen een stilstand in de groei. „De intensieve tuinbouw in ons leve- ringsgebied staat tegenover een teveel aan hemelwater met een zontekort volko men machteloos. Alleen warm zonnig weer is voor een goede prijsvorming gun stig. Met beregeningsinstallaties en eigen irrigatiesystemen heeft de tuinderij zich inmiddels afdoende gewapend tegen de kwade kanten van zo’n weerbeeld over een langere periode. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 109 kg tong, 5 kisten tarbot en griet, 502 kisten kabeljauw, 114 kisten schol, *8 kisten wijting, 2 kisten schelvis, 3 kisten makreel en 32 kisten diversen. Diefstal bootcombinatie - In de nacht van dinsdag op woensdag is in de Snelli usstraat ter hoogte van de Huygensstraat in IJmuiden een trailer met een speedboot gestolen. Deze combinatie behoort toe aan een 18-jarige Umuidenaar, die de trailer met een ketting aan een putdeksel had verankerd. Na het doorknippen van de ketting kon de combinatie in een handom draai achter een auto gekoppeld worden. Over de waarde van boot en trailer is niets bekend. Vrouw geschept - Woensdagmiddag is op de Lange Nieuwstraat in IJmuiden een 74-jarige inwoonster van IJmuiden door een 19-jarige plaatsgenoot aangereden. Deze reed met zijn personenwagen te Per 40 kg: tarbot 379-359; griet 362-333; kabeljauw één 174-92; kabeljauw twee 180-90; kabeljauw drie 142-79; kabeljauw vier 122-80; kabeljauw vijf 112-77; schol één en twee 154-140; schol drie 124-100; schol vier 67-43; schelvis twee en drie 174; wijting 122-112; schar 78-28; makreel twee 106-70; horsmakreel 16-15; rode poon 190- 144; inktvis 382-348. Aardbeien, hier getoond op een Beverwijks bedrijf, zijn uitermate gevoelig voor droogte maar ook voor een teveel aan neerslag. Rottingsverschijnselen zijn het directe gevolg van de weerssituatie eerder deze week NAP. Een vijzelgemaal (capaciteit 40 ku bieke meter per minuut) aan de Aagten- dijk doet uitsluitend nuttig werk voor laaggelegen gebieden als Oosterwijk en Zwaansmeer. Het wateroverschot in hier aanwezige vijvers zal naar verwacht nog deze week weer volledig weggewerkt zijn via het op topcapaciteit draaiende gemaal. Bepaald triest zijn de gevolgen van de regenval voor de aardbeien- en bessen- oogst in de IJmond. Door teveel aan vocht kregen rottingsbacteriën en schimmels vrij spel met als gevolg zeker zestig pro cent uitval bij de pluk van aalbessen. Ook bij een kwetsbaar produkt als aardbeien waren rot en kwaliteitsverlies direct ge volg van de aanhoudende regens. Een aantal Heemskerkse' tuinders heeft aard beien als bijteelt gehandhaaft in het pro- duktieschema. Prijzen in guldens. Per 1 kg: grote tong 19.08-18.48; grootmiddel tong 19.40-19.31; kleinmiddel tong 19.43-19.15; tong één 19.20-18.69; tong twee 18.58-18.23. de verwachtingsvolle hondenogen en een onvermoeide lust om te hollen. Vossie is wegens ziekte van haar baas afgestaan aan het asiel. Maar het is een hond die een uitstekende opvoeding en verzorging heeft genoten. Dat is dus toch wel het minste waarop zij weer recht heeft in haar toekomstige tehuis. Geen hond voor op de flat. Wel voor een gezin met opgroeiende kinderen die er dan meteen maar rekening mee moeten hou den dat Vossie nog niet geheel volgroeid is en behalve groter ook nog wel eens iets mooier zou kunnen worden. De zusjes die verleden week „te kijk” stonden in KWISPELdoor hebben het asiel ingeruild voor twee adressen in IJmuiden. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heerenduin- weg 8 in Umuiden op een nieuwe eige naar zitten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. ’s Zaterdags van 9 tot 1 uur. .Z

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5