ROGK OP ZOEK NAAR EEN NIEUWE TAAKSTELLING Je kunt wel enthousiast zijn, maar dit is te gek OVERLEG IN KLEINERE REGIO’S ORGANISEREN RAPPORT MET MAATREGELEN NOG NIET GEREED I >1 WERKELIJK ALLES OP WOONGEBIED 1 donderdag 1 o JULI 1980 Directeur De Lange van kunstijsbaan Kennemerland: „Overleg Kennemerland heeft aparte sfeer” Levensbelang IJMOND - I Als Insaid zegt ’’werkelijk alles op woongebied”, dan bedoelen we ook werkelijk alles. Meubelen, slaapkamers, woningtextiel, sanitair, keukens, open haarden, (klassiek of modern) wat u ook zoekt, bij Insaid zult u het vinden. ---- i - (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Hoewel toch enige haast geboden leek, zijn dinsdag tijdens een vergadering van het bestuur van de Stichting Kunstijsbaan Kennemerland geen beslissingen genomen met betrekking tot de noodzake lijk geworden liquidatie van de ijsbaan. Die beslissingen zijn niet genomen, omdat volgens voorzitter Jan de Korte van het ijsbaanbestuur „hard wordt gewerkt aan het liquidatieplan”. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De lol is er af. Voor directeur van de Kenne- T. de Lange kunstijsbaan merland hoeft het niet meer. Hij heeft het alle maal wel gezien. Hij zal de periode-Haarlem nog keurig afwikkelen. Hij zal de zaak netjes ach terlaten, maar daarna vertrekt hij richting Den Haag, z’n woonplaats, om in die regionen nieuw emplooi te vin den. In de weg- en wa- terbouwbranche. Z’n oude beroep. „Als ik dit allemaal van tevoren had geweten, was ik er nooit aan begonnen, ’t Heeft me te veel tijd ge kost. Je kunt ergens ent housiast voor zijn, je er gens voor inspannen, maar dit is te gek. Alleen voor de mensen hier op de ijsbaan zeg ik: voor hen wil ik er nog alles aan doen”, aldus een licht cynische De Lange. HAARLEM. Als het Regio naal Overleg Gezondheidszorg Kennemerland (ROGK) ook in de toekomst nog bestaansrecht wil hebben, is een wijziging in de opzet van deze instelling noodza kelijk. Deze al geruime tijd be staande opvatting heeft het be stuur van het ROGK ertoe aange zet plannen te maken voor een structuurwijziging. Enerzijds dingt het ROGK naar een advies bevoegdheid over de gezond heidszorg ten behoeve van ge meentebesturen uit de regio, an derzijds wil het ROGK het overleg binnen de gezondheids zorg vergemakkelijken door Ken nemerland in twee of drie deelge bieden op te splitsen. - - k k V---- ^oO< de iv-®1! PIET ARP Fred Li/dsman: opgestapt. (ADVERTENTIE) l 1 Overlegorgaan gezondheidszorg in toekomst adviserende club? 1 zoek om goedkeuring moet worden ge stuurd naar het departement van Volks gezondheid. zijn de beroepskrachten en bureaukosten inbegrepen. De laatste jaren telt deze instelling twee mensen voor het secretariaat en vier personeelsleden voor het begeleiden van projecten. „Ik vind dat Kennemerland een heel aparte sfeer had. Iedereen kent iedereen in de gezondheidszorg. De wil om samen te werken is sterk aanwezig, vooral ook op papier, maar de voortgang is tot nu toe traag verlopen.” Lijdsman heeft zich altijd sterk bij het ROGK betrokken gevoeld. „Af en toe had ik het idee dat ik het ROGK was. Dit is een nadeel als vervelende zaken aan de orde komen.” is. Voor de bovenbeschreven adviesfunc tie en het overleg over de intramurale gezondheidszorg (dit is de zorg van zie kenhuizen, verpleeghuizen en inrichtin gen) zou één regionaal overleg gehand haafd moeten blijven. kopen - die heeft een waarde van rond dtZ anderhalf miljoen - is volgens De Lange niet zo gemakkelijk. „Het is maar wat dé gek er voor geeft en ktin je die machines überhaupt verkopen?”, aldus de ijsbaan-- directeur. -- 1 3 pc 00 O Q8W Insaid BADHOEVEDORP, vlierstraat 25 (volg borden industrieterrein), tel. 02968 - 6612 OISTERWIJK, heusdensebaan 50, tel. 04242 - 9030 Insaid is geopend van dinsdag t/m zaterdag (vrijdagavond koopavond) DE OPRUIMING BEGINT OP 17JUU De omschrijving van het experiment dat onder meer in Kennemerland met regionaal overleg wordt gehouden, is in 1975 bewust vaag gehouden. In de ver schillende proefgebieden kon men zelf kiezen welke kant het op zou moeten. De verschillende ideeën die zich zo ontwik kelden over deze regionalisatie zijn vorig jaar gebundeld in het rapport „Evaluatie proefregio’s Volksgezondheid” van het ministerie van Volksgezondheid. In dit rapport spreken de ambtenaren zich voor zichtig optimistisch over het resultaat van de proef uit. Wel wordt aangedrongen op een duidelijker omlijnde taak voor het overlegorgaan in de regio. De nieuwe, adviserende taak die het ROGK zich nu voor ogen heeft is hier onderdeel van. ijsbaan werd door het ijsbaanbestuur ge vraagd een rapport samen te stellen met de gevolgen van het stopzetten van de exploitatie van de baan en met de te nemen maatregelen. Deze maatregelen treffen de nog in dienst zijnde personeels leden, de twee pachters, de inboedel, zoals de machines en de nog in voorraad zijnde 8000 kilo ammoniak en het reclamebu reau. dat met borden op de ijsbaan adver teert. Alle mogelijkheden hebben natuurlijk financiële gevolgen", zo licht directeur De Lange zijn liquidatierapport toe. „Wat het minste kost is het hek dicht gooien, alle maal weghollen en het personeel bedan ken. een soort rust-roest plan dus”. De technische installatie van de ijsbaan ver- Toch is in de jaren dat Fred Lijdsman algemeen secretaris was nog wel het nodige bereikt, vindt hij terugkijkend op zijn loopbaan in Kennemerland. „Het overleg gaat langzaam. Het kan ook moeilijk versneld worden. Als de verte genwoordigers uit de verschillende deel gebieden van de gezondheidszorg beslui ten nemen, waar de achterban het niet mee eens blijkt te zijn, ben je niets opgeschoten. Het overleg is nog vrijblij vend.” In Gelderland gaat Fred Lijdsman zich verder specialiseren in de basisge zondheidszorg. Dit is het pakket aan voorzieningen waarin door onder meer GG en GD, de kruisverenigingen en der gelijke instellingen wordt voorzien. -- HAARLEM. Sinds half mei van dit jaar is Fred Lijdsman werkzaam voor de Gelderse Raad voor de Volksgezond heid. Zijn eerste baan was echter het bemannen van het secretariaat van het Regionaal Overleg Gezondheidszorg Kennemerland (ROGK). Aanvankelijk was hij zelfs de enige kracht in dienst van het ROGK. Met deze nieuwe beleidsplannen is het ROGK sinds kort op pad gegaan om een duidelijker lijn in het werk te verwezen lijken en het voortbestaan van het ROGK te verzekeren. Binnen niet al te lange tijd komt een ontwerpwet ter sprake in de Tweede Ka mer waarvan de opzet is de afzonderlijke gemeentebesturen en regionale besturen meer stem te geven in de plaatselijke gezondheidszorg. Voor een deel moét de deskundigheid geleverd gaan worden door een adviescommissie ten behoeve van de gemeentebesturen. In de advies commissie hebben alle afzonderlijke in stellingen in de plaatselijke en regionale gezondheidszorg een plaats. Het ROGK heeft naar aanleiding van deze ontwikke ling geopperd deze adviserende taak op zich te nemen. „Bij ons zijn al die instellin gen tenslotte al gebundeld”, aldus Bert Gerrits. Nu is het nog zo dat voor nieuwe ontwik kelingen in de gezondheidszorg een ver- Geen beslissingen over liquidatieplan ijsbaan kend zijn er in totaal nog vier mensen in dienst. Een van hen heeft volgens De Lange enige tijd geleden al zijn ontslag ge nomen. „Die gaat emigreren naar Nieuw Zeeland". Als laatste strohalm be schouwt De Lange het enkele weken terug ingediend her stelplan van de Ijsclub Haar lem. De huidige betonplaat ftmgeert in dit plan als onder grond. De koelhuizen komen er bovenop te liggen in een beschermende laag. Daarop moet water worden gespoten, dat wordt opgevroren. De kos ten zijn bekend: zo’n 1.3 mil joen. De helft goedkoper dan het al langer gereed liggende herstelplan. Hoewel de ijs- baandirecteur het plan nog niet onder ogen heeft gehad het wordt momenteel uitge werkt heeft hij bij voorbaat niet al te veel vertrouwen. „Wij Tot dusver is het bestaan van het ROGK nogal moeizaam geweest. Deze bundeling van instellingen uit de regio die zich met de gezondheidszorg bezighouden, heeft steeds gekampt met een grote oppervlak kigheid. Dit omdat het overleg gaande moet blijven tussen alle verschillende in stellingen. Na de start in 1975 als proefre gio, toen overleg tussen de gezondheids zorginstellingen op gang moest worden gebracht, waren enige jaren nodig om elkaar te leren kennen. Aan echt overleg kwam men de eerste tijd niet toe, aldus de onlangs naar Gelderland afgereisde vori ge algemeen secretaris Fred Lijdsman. Ook het coördineren van nieuwe activi teiten en plannen in de gezondheidszorg van Kennemerland had een langzame start. Doel van de coördinatie is te voorko men dat werk dubbel wordt gedaan. Dan blijven ook de kosten nog enigszins bin nen de perken. De tijd van kennismaken is nu achter de rug. „Tussen de verschillende instellingen in de regio is via het ROGK overleg over de gezondheidszorg ontstaan”, meent Bert Gerrits die Fred Lijdsman per 16 mei als algemeen secretaris heeft opgevolgd. „We coördineren een aantal experimen ten; vorig jaar brak de tijd aan voor bezinning over waar het nu verder met het ROGK naar toe moet. Wij hebben een beleidsplan opgesteld om als gezamenlij ke gezondheidszorginstellingen in Kenne merland de gemeenten en het gewest te adviseren over beleidszaken”. Iets anders dat het werk van het ROGK moet bepalen is het voortzetten van het overleg en de coördinatie in de gezond heidszorg van Kennemerland. De erva ring heeft het ROGK geleerd dat in Ken nemerland de instellingen uit de IJmond nauwelijks geïnteresseerd zijn in de pro blemen die in Zuid-Kennemerland (Haar lem en omgeving) of in de Haarlemmer meer aan de orde zijn. Omgekeerd geldt hetzelfde voor Haarlem en de Haar lemmermeer. Bovendien zijn veel instel lingen op de ziekenhuizen na, erg plaatse lijk gebonden. Om het overleg over gezondheidszorg zo breed mogelijk te houden, speelt men bij het ROGK met de gedachte voor dit overleg een splitsing in drie subregio’s IJmond, Zuid-Kennemerland en Haar lemmermeer door te voeren. Het overleg plaatselijk wordt dan wat gemak kelijker, doordat de gespreksgroep klei ner is. Dit houdt in dat de „eerste lijn” gezondheidszorg vanaf de huisarts en de patiëntenvereniging meer bij het overleg kan worden betrokken dan nu het geval De moeilijkheid is volgens hem dat de machines op bestelling zijn gemaakt en dus voor haast niemand te gebruiken. Een andere mogelijkheid is daarom de boel maar goed in te pakken, „opdat je late» - weer een ijsbaan kunt beginnen”. De ammoniak, zo denkt De Lange, kan wellicht met behulp van een tankwagen worden weggehaald. Over de pachters zegt hij, dat die vermoedelijk voor een gesprek zullen worden uitgenodigd, „waarin de zaak op een rij wordt gezet". hebben er ook aan gedacht, maar we kwamen er niet uit”» - aldus De Lange. „Maar als specialisten zeggen dat het wel kan, nou, dan kan het. Wie zijn wij?’ En waarom ziet hij het plan niet zo zitten? „Dat zeg ik op grond van mijn ervaring als weg- en waterbouwkundige. Het risico zit er in dat de heipa len weer net zo hard zakken. En we vragen ons ook af of we voldoende koelcapaciteit heb ben”, zo meent De Lange, doe lend op het gegeven dat bij dit plan harder moet worden ge vroren. En dat betekent dan ook meteen hogere energiere keningen. „Maar TNO, grondmechani ca en Bouw- en Woningtoe zicht zullen het plan toch ook moeten beoordelen", zo relati veert de directeur zijn beden kingen. Een heel ander punt is moge lijk onderzoek naar fouten van de huidige kapotte ijs baan bij uitvoering van het plan van de ijsclub. De beton plaat blijft hierbij immers lig gen. „Bij uitvoering van dit plan”, zegt De Lange, „kun je niet controleren wat er fout is gegaan. Je moet de boel open breken om te kijken wat er echt fout is gegaan". Zoals gezegd, directeur De Lange heeft het wel gezien. «w „Kijk, ik hoef niet voor eeft. ijsbaan te werken. I k ben uit enthousiasme begonnen, uitV. een brokje liefde voor de schaatssport. Het is anders uit- gepakt. Ik ga terug naar afs probeer emplooi te vinden in - de waterbouw. Ik heb er nog- relaties”. Spijt van zijn driejarig avon tuur in Haarlem heeft De Lan ge niet. Een kleine kater wel. „Mijn enige frustratie is dat we niet hebben kunnen aanto nen dat de zaak hier optimaal zou kunnen draaien”, aldus de bedrijfsleider. „Ik zal wel al tijd met een wrang gevoel naar de regio Haarlem blijven kijken. In de zomer van 1977 werd de heer De Lange naar Haar lem gehaald en aangesteld als directeur van de gloednieuwe kunstijsbaan Kennemerland. Hoewel hij ook nog een perio de heeft meegemaakt, waarin hij plezier beleefde aan de ijs baan, heeft hij niet anders dan met problemen aan de Delft- laan te kampen gehad. Dat werd duidelijk uit het zogehe ten calamiteitenjournaal, dat De Lange van alle ellende heeft bijgehouden. En die el lende begon zoals bekend al voor dat de ijsbaan goed en wel geopend was. „Het eerste seizoen was ont zettend zwaar, er waren werk weken van 110 uur”, herinnert de directeur zich. Allerhande dingetjes gingen dat eerste jaar mis. Dan was er iets met de condensor loos, dan functi oneerde de elektromotor niet naar behoren. Het personeel zorgde er echter wel voor dat de zaak ’s avonds weer draai de. ook al moesten er dan wel ’s nachts mensen bij de machi nes slapen om er voor te wa ken dat er niets mis ging, zo stelt bedrijfsleider De Lange met nadruk. „Na het eerste seizoen hebben we zelf de Het liquidatierapport is volgens voorzit ter Jan de Korte van het ijsbaanbestuur nog niet klaar om naar de gemeenten te worden gestuurd. „Het dagelijks bestuur moet het nog bekijken”, is alles wat hij over de toekomstige ontwikkelingen wil zeggen. - wiraw i Met het in werking treden van de nieu we ontwerpwet moet ook een budget wor den toegekend aan de verschillende plaat selijke besturen die de besluitvorming van het rijk ovememen. Ziekenhuizen zul len grotendeels buiten deze regeling vallen. Voor het ROGK is het bijna van levens belang dat akkoord wordt gegaan met dit voorstel om in Kennemerland de advies functie bij het ROGK te leggen. Een eerste overleg met de gemeenten is onlangs ge start. Tegen het eind van het jaar worden bij het ROGK de nodige reacties en kri tiek verwacht van de gemeenten. „Er is bij het ROGK nu veel kennis gebundeld. Het staat hen echter vrij zelf een nieuwe ad viescommissie in het leven te roepen. Dat betekent dan mogelijk de doodklap voor het ROGK”, aldus Gerrits. Het is denk baar dat het ROGK na zo’n besluit ten opzichte van de provincie nog een of ande re taak op zich zou kunnen nemen. Ook kan voor de instellingen uit de regionale gezondheidszorg zelf dan nog een bepaal de functie worden bedacht, maar daar heeft men weinig trek in. „Dit laatste vind ik bepaald onvoldoende, dan moet het geld er niet meer aan worden besteed”. Welk geld? Het ROGK is rond 1975 begonnen als experiment, betaald door het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiee. Opzet was indien mogelijk overleg op gang brengen over de gezondheidszorg in Kennemerland en nieuwe activiteiten bundelen. Het ministerie stelde hiertoe jaarlijks geld beschikbaar. Alleen al aan overleg wordt per jaar een bedrag besteed van 170.000. Aangehaakte projecten als het circuit Ernstig Verslaafden en het project Gezondheids Voorlichting en Op voeding brengen de jaarlijkse begroting op een bedrag van 450.000. In dit bedrag Directeur T. de Lange van de kunstijsbaan: terug naar af baan opgevijzeld. Wat denk je dat dat voor werk heeft ge kost? Dat past toch allemaal niet in het exploiteren van een ijsbaan?” Hoewel de directeur van de Kennemer ijsbaan er nu wel „de buik van vol” heeft wil of kan hij nog niet geloven dat het definitieve nee over de ijs baan heeft geklonken. „Ik ge loof het nog steeds niet, hoe wel ik natuurlijk wel de reali teit onder ogen moet zien", zegt hij. Die realiteit hield de afgelopen week in: het op een rij zetten van maatregelen, voortvloeiend uit het stopzet ten van de exploitatie van de ijsbaan. Geen makkelijke klus. „Ik heb dit, het liquide ren van een ijsbaan, nog nooit bij de hand gehad". Zo vertelt De Lange dat hij alleen al een dag heeft gebeld met het ar beidsbureau over het hoe en wat van ontslagen. Zoals be- Zoals bekend heeft het bestuur van de ijsbaanstichting vorige week besloten te stoppen met het exploiteren van de in de blubber wegzakkende kunstijsbaan, “na dat vertegenwoordigers van de subsidië rende gemeenten waren overeengekomen per 15 juli geen exploitatiesubsidie meer te verstrekken. De gemeente Heemstede houdt de knip al vanaf 1 juli gesloten. De subsidiegevers namen hun ingrijpende beslissing, toen hun duidelijk was gewor den dat er te weinig geld op tafel zou komen voor het al maanden klaar liggen de herstelplan van 3 miljoen. Geen ex ploitatiesubsidie houdt voor de Stichting Kunstijsbaan Kennemerland in dat er geen cent meer in het laatje stroomt. Aan direkteur T. de Lange van de kunst-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9