Stemming consumenten somberder dan ooit Touretappes Autoverkopen liepen terug volgend jaar stuk vroeger Santpoort krijgt uniek sportmotel Idfcrehop verplaatst naar Houtmarkt 21 tel. 319309 „Achter Ziekenfonds Spaarneland/Amsterdamse Poort" MORRIS R RIJPMA 3ó F I Dertig man moeten inleveren 1 I- het woord is aan... vandaag: Uit conjunctuurenquête blijkt: het weer VA Twintig doden bij treinramp Spanje lamsvacht en bontjassen suede, nappa, tweed regenkleding see before you buy ’t SCHUIMRUBBER- HUIS I s KOOIJMAN SANTPOORT 370350 F ALGEHELE OPRUIMING!!! 1 agenda pagina 7 Frans Slof I Af en toe zon Strandverwachting SK AN Dl NA VI AN SHOP EXCLUSIEVE DAMESMODE WOENSDAG 16 JULI 1980 (ADVERTENTIE) Toon Verhoeven: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 213 - - r 3 -n Voor een echt mooie diamanten ring Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 - u. JUWELIER - DIAMANTAIR 6 ir geopend 9.00-18.00 uur (maandag 13.00-18.00 VERZEKERINGSADVISEURS PENSIOENADVISEURS HYPOTHEEKADVISEURS pagina's POLYETHER BEKLEDING STOFFEN SCHOTERWEG 82 HAARLEM-TEL. 251081 Zaken heeft gestuurd aan het georganiseerd ambtenarenoyer- leg en de Tweede Kamer. Twee weken geleden ging het kabinet met Wiegels plannen akkoord. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vrouwen met vuisten fc j Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het ministerssalaris van 13.541 gulden per maand wordt binnenkort het maximum dat topambtenaren en politieke ambtsdragers in Nederland kunnen verdienen. Dat blijkt uit de voorstellen die minister Wiegel van Binnenlandse Trefpunt voor de modebewuste vrouw raaks 22-24, haarlem onder de parkeergarage Beurs14 Binnen- en buitenland.... 2-3-4 Kunst13 Plaatselijk nieuws5-6-7 Radio en televisie/Strips15 Sport31 -33-35 Weerrapporten2 I is eigenlijk wordt maximum -d (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) OPRUIMING IODE ■NEN IJmuider Courant Maar men kan de zaak ook omkeren. Pacifisme, tolerantie en vredesbescha- I ving vormen geen monopolistische eigen- j schappen voor mannen, noch voor vrou- wen. Het zijn eigenschappen van men sen, wier sekse niet van belang is, maar van wie het karakter en het onderschei dingsvermogen bepalen of zij hun leven goed besteden of dat zij zich laten gebruiken door de coryfeeën van macht en dwang. De ontrechting en slafelijke afhankelijkheid van vrouwen zijn treurig genoeg om met kracht te worden bestre den, maar in Kopenhagen is helaas de indruk gevestigd dat sommige vrouwen hun rechten opeisen om dezelfde narighe den te kunnen veroorzaken op de wereld als de mannen altijd hebben gedaan. En dat lijkt toch zeker niet de bedoeling te zijn van de meerderheid der vrouwen, die zich weren in emancipatieorganisaties. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In de onderste van de nieuwe schalen, die gelijk is aan de hoogste schaal van het huidige ambtenarenreglement, komen on der andere de hoofdcommissarissen van de grote steden, de schouten bij nacht en de leden van de Algemene Rekenkamer. (Van onze sportredactie) MORZINE. Tour de France-directeur Félix Lévitan heeft in Morzine zijn voor nemen bekend gemaakt de etappes van de Tour met ingang van 1981 reeds om zeven uur ’s morgens te laten beginnen. De fi nish zou daardoor elke dag rond twee uur geprogrammeerd kunnen worden, het geen de Tourbaas commercieel gezien veel beter uitkomt. Statistieken hebben uitgewezen dat de meeste Fransen rond het middaguur vrijaf hebben. Heel anders ligt dat rond de huidige finishtijd, vijf uur. De reactie van de ploegleiders was niet onverdeeld positief. Vandaag is na 69 kilometer in de acht tiende etappe van de Ronde van Frank rijk Jean-Pierre Bernaudeau afgestapt. Hij ondervond teveel hinder van een ont steking aan de rechter achillespees. Zie verder de sportpagina’s Winkelcentrum Schalkwijk Af en toe zon en vooral in het noord oosten mogelijk een bui. Minimum temperatuur omstreeks 10, middag- temperatuur circa 17 graden. Matige en in het Waddengebied af en toe krachtige wind uit noordwest tot west. Deze depressie blijft hangen met een harde noordwesten wind. Mor gen nadere opklaringen uit Engeland met nu en dan zon. Wellicht droog en een tot matig afnemende zeewind. Nog te koel. Overdag 16 a 17 graden. Vrijdag even iets beter, daarna weer een storingsfront. Hoge kortingen Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N.V.A Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Ze gaan maximaal 10.410 gulden per maand verdienen. Het is niet de bedoeling dat de matiging van de salarissen van de topambtenaren van de ene op de andere dag wordt inge voerd. Een en ander zal een paar jaar in beslag nemen. Wel wordt overwogen om nieuwkomers in deze functies al direct op het nieuwe salaris te laten beginnen. In de op twee na hoogste schaal worden opgenomen de secretarissen en directeu- ren-generaal van de ministeries, de leden van de Raad van State, de presidenten van en de procureurs-generaal bij de ge rechtshoven, de griffier van de Tweede Kamer, de voorzitter van de Wetenschap pelijke Raad voor de Kernenergie, vice- admiraals en luitenant-generaals, de di- recteur-generaal van Rijkswaterstaat, de burgemeesters van steden met tussen de 100.000 en 150.000 inwoners, de voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, de Academische Raad en de Raad van Advies voor Wetenschaps beleid, de rectoren magnificus, de ge meentesecretarissen van de drie grote ste den, de rechtbankpresidenten en hoofdof ficieren van justitie in de drie grote ste den. Al deze topambtenaren gaan maxi maal 11.370 gulden per maand verdienen. -■ Met snijbranders openen hulpploegen de gekantelde wagons op zoek naar slachtoffers van de treinramp in Spanje. De Vrouwenconferentie van de Ver enigde Naties in Kopenhagen, waar 140 delegaties uit alle hoeken van de wereld hun klachten komen deponeren over de achterstelling en rechteloosheid van vrou wen in de door mannen gedomineerde wereldsamenleving, levert teleurstellin gen op. Het is namelijk gebleken dat de politieke en dogmatische tegenstellingen die de wereld verdelen en tot een kruitvat van oorlogsgevaar maken, zeer getrouw door vrouwen worden gehandhaafd en zelfs verscherpt. Ofschoon verschillende pacifistische organisaties dit congres een goed adres vonden om hun petities ten gunste van ontwapening en wereldvrede heen te zenden, krijgt men de indruk dat er ook tijdens deze conferentie geen se rieuze poging kan worden gedaan om te bewijzen dat vrouwen een beter recept voor een vreedzame, veilige wereld heb ben dan de mannen tot dusver hebben kunnen bedenken. De politieke geschillen die even zovele brandhaarden op de wereld vormen, wer den in Kopenhagen door vrouwendelega ties aangedikt en demonstratief aange hangen. Wat dat betrof had het ook een mannenconferentie kunnen zijn. Een mi- lante terroriste van Palestijnse herkomst, die niet naar Kopenhagen is gereisd om de ten hemel schreiende onderdrukking van I vrouwen in sommige islamitische landen aan de kaak te stellen, maar om te bewij- J zen dat vrouwen hun mannen uitstekend I kunnen imiteren als het om ruzieschop- J pen gaat, bracht het Midden-Oostencon- flict in de meeste mannelijke vorm over naar de conferentiezaal. De delegaties uit Oosteuropese landen, die de geëmanci peerde positie van vrouwen in communis tische staten best hadden mogen uitstal- f len, omdat die zich inderdaad gunstig onderscheidt, volgden onderdanig de in structies van hun politieke mannenrege ringen en deden kinderachtig mee aan de manhaftige vuistenzwaaierij van de Pa- I lestijnse activiste. I I Misschien is daar in Kopenhagen de j bodem gevallen uit het lieftallige sprook je, dat de wereld een paradijs van vrede - en vooruitgang zou zijn, indien de vrou wen haar zouden mogen regeren? Indoc trinatie, fanatisme en nationalisme zijn vreselijke ingrediënten van het heksen- kooksel dat de wereld al sinds haar vroeg ste dagen onophoudelijk in bloedbaden en oorlogen stort, maar dat is niet alleen een mannendrank. Tijdens de bijeenkomst werd een ver slag van de Europese Commissie aan de orde gesteld. Daaruit bleek dat over dit jaar niet meer dan een gemiddelde econo mische groei van 1,5 procent voor de gehe le Gemeenschap valt te verwachten. Pas in de tweede helft van het volgend jaar zal het met de Europese economie wat beter gaan, zo wordt verwacht. Het EG-gemiddelde ligt boven dat van de Verenigde Staten, waar het 13,8 pro cent is en ver boven dat van Japan, waar het 8,2 procent bedraagt. Deze cijfers zijn gisteren in Brussel bekend geworden tij dens een bijeenkomst van ministers van Economische Zaken en Financiën van de landen van de Europese Gemeenschap in Brussel. een „index van consumentenvertrouwen” berekend. Die bedroeg in mei 65,0. Dat is de laagste waarde sinds het begin van de peilingen in 1972, aldus het CBS. De consumptieprijzen in Nederland stij gen momenteel op jaarbasis met niet min der dan 7,4 procent. Dat cijfer is de helft van het gemiddelde van de negen EG- landen, dat ligt op 14,8 procent. (Van onze IJmondredactie) SANTPOORT. Binnen twee jaar zal aan de Vlietweg in Santpoort een zoge noemd sportmotel worden gebouwd. Het project omvat naast een motel met zestig kamers een recreatie- en sportgedeelte met acht overdekte tennisbanen, onge veer tien bowlingbanen, een sauna, een zwembad en drie squashbanen. Verder telt het motel diverse restau rants, een discotheek en een congrescen trum. De bouwkosten zullen ongeveer twaalf miljoen gulden bedragen. Besprekingen tussen de gemeente te Velsen en de initiatiefnemers zijn in een ver gevorderd stadium. De Provinciaal Planologische Dienst heeft inmiddels zijn goedkeuring aan het plan gegeven. De totale oppervlakte van het gebouw bedraagt tweeënhalve hectare, terwijl de hoogte twaalfeneenhalve meter is. De helft van de grond waarop het motel ge bouwd zal worden, is in handen van de financieringsmaatschappij, terwijl de an dere helft nog eigendom is van de gemeen te Velsen. Zie verder plaatselijke pagina’s Vakkundig en met volledige garantie vernieuwen van alle soorten dakbe dekkingen, goten, platten, kapellen etc. Scholieren uit Velsen en de Franse plaats Bourgoin-Jallieu onderhou den een uitwisselingsprogramma. Op het ogenblik genieten 23 Velsen- se scholieren gastvrijheid bij gezin nen in het plaatsje dat 40 kilometer ten zuidoosten van Lyon ligt. In de herfst zal een groepje Franse scho lieren een tegenbezoek aan Velsen brengen. Een groepje van vijftien bouwvak kers in Beverwijk houdt geen vakan tie. De verbouwing aan het ontmoe tingscentrum De Nieuwe Slof laat dat niet toe. Op 13 september moeten de bouwwerkzaamheden ten einde zijn. Dan begint het nieuwe theatersei zoen. In ruim drie maanden tijd is er dan voor meer dan 2 miljoen gulden vertimmerd aan „De Slof’’. Wiegels voorstellen betekenen dat onge veer dertig topambtenaren, die nu meer verdienen dan een minister, zullen moeten inleveren, sommigen zelfs enige duizen den gulden bruto per maand. Eerder werd al bekend dat er boven de bestaande schalen drie nieuwe komen voor topambtenaren. In de hoogste schaal worden naast de ministers ook de com missarissen van de koningin, de directeur- generaal van de PTT, de president van en de procureur-generaal bij de Hoge Raad, de vice-president van de Raad van State en de burgemeesters van de drie grote steden opgenomen. In de op een na hoogste schaal komen de staatssecretarissen, de president van de Alegeme Rekenkamer, de vice-presi dent van de Hoge Raad, de burgemeesters van steden met tussen 150.000 en 375.000 inwoners, de voorzitters van de afdelin gen geschillen van bestuur en rechtspraak van de Raad van State, de luitenant-admi- raals, generaals en chefs van staven en enkele topambassadeurs. Ook de voorzit ter van de Rijnmondraad komt in deze op een na hoogste schaal die in Wiegels voor stellen loopt tot 12.410 gulden per maand. De boekleeskunst nooit uitgevonden. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023-317609. Na 18.00 uur 023-262774. top-ambtenaren (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn ongeveer 19 procent minder auto’s verkocht dan in de eerste helft van vorig jaar. Toen werden 348.000 personenauto’s en combinatiewagens verkocht, aldus voorlopige cijfers van de RAI in Amsterdam. Verwacht wordt dat dit jaar in totaal ongeveer een half miljoen auto’s verkocht zal worden, wat 11 procent minder is dan in 1979. Volgens de woordvoerder van de RAI is er echter geen sprake van een rampzalige daling. Hij wees erop dat de verkoopcijfers over 1975 en 1976 ongeveer op hetzelfde niveau lagen. Als oorzaken van de gedaalde autoverkoop noemde de woordvoerder onder andere de hoge brandstofprijzen en de hoge rente die voor de financiering van auto’s betaald moet worden. Nog deze week verwacht de RAI met definitieve verkoopcijfers te kunnen komen. Een dergelijk onderzoek wordt drie keer per jaar gehouden in alle landen van de Europese Gemeenschap. Vergeleken met vorige peilingen was de stemming in mei overwegend somberder. Daarmee wordt, aldus het CBS, de dalende trend van de laatste twee jaar voorgezet. Zo was het oordeel van de ondervraag de consumenten over de ontwikkelingen van de algemene economische situatie van de afgelopen twaalf maanden pessi mistisch. Drie procent bespeurde een ver betering (in januari 6 procent), 35 procent vond de situatie duidelijk slechter gewor den (januari 2 procent) en 47 procent (net als in januari) iets slechter. Aan de hand van de onderzoeksresulta ten wordt bij iedere conjunctuurenquête Ministerssalaris In onze editie van vandaag is opgenomen een speciale bijlage over de Olympische Zomerspelen, die komende zaterdag in de Russische hoofdstad Moskou van start gaan. In dit nummer wordt onder meer aandacht besteed aan de extreme en massale veiligheidsmaatregelen, die Moskou en het Olympisch dorp in militaire kampemen ten hebben veranderd. Willy Daume, de voorzitter van het Westduits Olympisch Comité komt aan het woord over de Olympische bewe ging, die volgens hem drin gend toe is aan hervormingen. Voorts een interview met Bram Leeuwenhoek, de chef de mission van de Nederland se afvaardiging, die Oranje- atleten wijst op de gevaren, die schuilen aan deelneming van politieke acties en een verhaal over het voorstel van de Griekse president Kara manlis om de Olympische Spelen voortaan permanent te laten plaatsvinden in Olympia, het sportheiligdom, waar het allemaal begonnen is. Daar naast bevat het katern een wedstrijdprogramma - van dag tot dag -, een radio- en tv- overzicht en de recordlijsten van atletiek en zwemmen. MADRID (AFP/DPA/UPI/AP). Zeker twintig mensen zijn om het leven gekomen en naar schatting vijf tig gewond geraakt bij een botsing tussen een sneltrein en een goederen trein in het Spaanse Torralba del Moral in de noordelijke provincie So ria gisteravond. Vermoed wordt dat de botsing is veroorzaakt door een uitvallend sein als gevolg van een hevig onweer. Vele tientallen slachtoffers moesten met snijbranders uit de wrakstukken worden bevrijd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De stemming onder de consumenten is somberder dan ooit. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over de in mei gehouden con junctuurenquête onder consu menten. A

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1