GEEN ANGST MEER VOOR VERLIES GELE TRUI Van de Velde dwingt veel bewondering af tour de France] TWEEDE PLAATS KWIJT AAN MARTIN Tijdverlies hoeft Kuiper nog niet fataal te zijn A3 a tour-resultaten I rmi KI 99 99 ite s ik r9 p. n i: 713 Zoetemelk: ,,Af en toe moest ik hem temmen” DONDERDAG 17 JULI 13 1980 SPORT in 34,5 km ST. ÉTIENNE Moegestreden r LEN 162 Slecht beloond 20eRIT l -Mn A Ml Post Het spel lijkt gespeeld (Van onze sportredactie) ndag? 1220 t Tl. ;m. 7 gele truidrager Joop Zoetemelk, die zijn voorsprong op de concurrentie vergrootte, Raymond Martin, die de tweede plaats in het algemeen klassement overnam van Hennie Kuiper en Johan van de Velde, die zijn inspanningen voor zijn kopman beloond zag met de witte trui. 5. (Van onze sportredactie) r uur door nadat hij door de kopgroep is gelost. Met grote Door een ongelukkige valpartij, een bot- V loan- de strijd gestaakt, waardoor ik reeds was opgerukt”. St-Héand I Marthourey laise 0 van si ior< larleir „Toen wij op de hoogte werden ge bracht van de zware val die de Belg Ron- ny Claes had gemaakt, waardoor hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, zei Zoetemelk me dat ik nu weer op het punt stond de witte trui als leider van het jongerenklassement té veroveren”, aldus Van de Velde over de ontknoping. „Eer der had immers Jean-René Bernaudeau melk allerminst. Niet de etappe, maar de gele trui telde. Een aanval van Kuiper in de eerste hairpins van de Col de la Colom- bière werd afgeslagen door Knetemann. Toen Raymond Martin eveneens aan het demarreren sloeg, herstelde de leider van het klassement in hoogst eigen persoon de orde. In de beginfase van de strijd was het ook dat renners als Paul Wellens en Bert Oosterbosch uitstekend werk leverden. Henk Lubberding het zich (naderhand) evenmin onbetuigd. Geen wonder dat Joop Zoetemelk de hele ploeg complimen teerde en dankte voor de steun. Over de massale valpartij na 132 kilometer, waar bij zeker twee dozijn renners betrokken waren, sprak geen mens. Behalve materi- aalschade had deze massale tuimeling trouwens geen enkel gevolg. Peter Post complimenteerde zijn hele ploeg met de wijze waarop ze daags na de rustdag hadden gewerkt ten gunste van Zoetemelk. Hij genoot toen hij ook hoorde hoe uit de hoek van de verslagen concurrenten vol bewondering werd gepraat over Zoetemelk, Van de Velde (deze twee vooral), Bert Oosterbosch, Henk Lubberding, Paul Wellens („het doet me deugd dat PRAPOUTEL Hennie Kuiper heeft de capitulatie getekend. In de ijle lucht van Prapoutel gaf hij zich gisteren ge wonnen. Het Nederlandse duel in de Ron de van Frankrijk zo daar in de afgelo pen dagen al sprake van was is voorbij. In de laatste drie etappes heeft Kuiper telkens meer tijd verspeeld aan Joop Zoe temelk, en woensdag, tijdens de laatste beklimming, was de dreun zo hard dat hij niet anders kon dan het hoofd buigen. Van de Velde haalde alles uit de kast. Hij sleurde in zo’n moordend tempo aan De chef d’équipe hekelde met deze bewoordingen de tendens van sommige media, die Zoetemelk na de catastrofaal lijkende etappe van Luik naar Lille, ruim twee weken geleden, heten vallen als een baksteen. „Waar is winnaar Hinault gebleven en wat heeft Kui per overgehouden van de paar minuten winst die hij toen behaalde?”, merkte Peter Post op. „Geloof me, de Tour is een wedstrijd, die niet te vergelijken is met andere koersen. Of het nu de Dauphiné Liberé of de Post zo content is”), Genie Knetemann en Leo van Vliet. het groepje, dat de een na de ander door de achterdeur verdween. Hennie Kuiper was zelfs al bezweken op de Col de Barioz, die als een aanloop naar Prapoutel kon worden gezien. Uiteindelijk waren, behal ve Zoetemelk en Van de Velde, alleen Lucien van Impe, Alban, Martin en Agos- tinho in staat om zich in het voorste gelid (achter Ludo Loos en Jostein Wilmann) te handhaven. Agostinho moest wehswaar een keer toch het hoofd buigen, maar hij kwam op bewonderenswaardige wijze te rug. Raymond Martin daarentegen kwam ten val. Het kostte hem ten opzichte van Zoetemelk 42 seconden. Hennie Kuiper is duidelijk moegestre den. Hij, die het onbezonnen werk niet uit de weg gaat, loste woensdag in de laatste klim als een debutant en moest renners als Thevenet, Maas, Peeters, Wilmann en Alban voor laten gaan. Zijn hoogtepunt lijkt voorbij. „Ik heb aangevallen op de Colombière. Sommigen zullen dat vroeg vinden, maar anders zeggen ze weer dat sing met een motor waarvoor overigens Johan van de Velde de verantwoordelijk heid opeiste met excuses aan de goed geklasseerde Martin, arriveerde de Frans man niet aan de zijde van Zoetemelk. „En misschien”, oordeelde hij, „kan die val partij ook nog wel mijn tweede plaats kosten. De afstand tussen Kuiper en mij is niet zo geweldig groot. In de individuele tijdrit in Saint Etienne zal blijken of de val een rol heeft gespeeld’. laatste Bouclé... Voor hem ging het te hard. „Ze zijn geweldig rap naar boven gereden. Van de Velde was werkelijk magnifiek en Joop had ook een bijzonder sterke dag. De hele ploeg rijdt trouwens enorm goed’. Een groot verschil met zijn eigen equipe Peu geot, die hij overigens gaat verlaten („Er moet met DAF nog het een en ander worden doorgepraat”). Vrijwel de hele formatie was achterin te vinden. „Ik ver wijt die jongens niets. Er zitten veel nieu wen bij, die er helemaal door zitten”. Bergklassement: 1. Raymond Mar tin (Fra-Danguillaume) 180, 2. Ludo Loos (Bel-Lefevre) 151, 3. Sven Ake Nilsson (Zwe-Danguillaume) 138, 5. Zoetemelk (Ned-Post) 105. PRAPOUTEL. De uitslag van de achttiende etappe van Morzine naar Prapoutel over 196 kilometer is: La Fouillouse tSorbiers La ^^Halaudière [Pont Bayard PRAPOUTEL. Hij hield nog een slag om de arm vanwege het feit dat een wielerkoers pas afgelopen is als de eindstreep bereikt is. Niettemin maakte Peter Post op de top van Prapoutel-Les-Sept-Laux, waar de finish van de achttiende etappe was, een ontspannen indruk. Joop Zoetemelk immers had zijn voorsprong op de concurrentie vergroot. Tussen de gele truidra ger en de naar de tweede plaats opgerukte Raymond Martin gaapte een kloof van meer dan vijf minuten. „Normaal gesproken hoeven we nu geen angst meer te hebben”, aldus Peter Post. „Het spel lijkt gespeeld, alhoewel je natuurlijk voorzichtig moet blijven. Een val, een plotselinge ziekte of noem maar op, het zijn factoren die je blijven bedreigen ook al sta je prak tisch in gewonnen positie”. Volstrekt alleen zal hij dan ook moeten vechten voor een tweede plaats. Waar kan dat beter dan in een tijdrit? Kuiper: „Het tijdverlies van vandaag hoeft niet fataal te zijn voor die tweede plaats. Normaal gesproken moet ik in de tijdrit een minuut sneller dan Martin kunnen zijn. Maar je weet niet of die tweede plaats hem vleugels geeft. Het wordt een tijdrit met vraagtekens. In ieder geval is de strijd interessanter dan de afgelopen jaren”. Puntenklassement: 1. Rudy Pevena- ge (Fra-De Bruyne) 141,2. Ludo Peet ere (Bel-Godefroot) 126, 3. Pierre Baz- zo (Fra-Crepel) 109, 6. Leo van Vliet (Ned-Post) 80, 9. Zoetemelk (Ned- Post) 67. neme v 18. imeni e ij ons naat o email De grote dingen gebeurden pas toen het veld aan stukken werd gescheurd. Ber nard Thevenet, Robert Alban, Jo Maas c.s. stonden aan de basis van het gevecht der giganten. Ze werden overigens slecht beloond omdat ze teruggepakt werden, waarbij een ontgoochelde Jo Maas („Ik was anders bij de eerste vijf geëindigd”) een lekke tube en veel oponthoud voor dat hij van nieuw materiaal werd voor zien, als excuus kon doen gelden. ik niets onderneem. Op alle cols ben ik daarna met de eersten bovengekomen. Behalve op de laatste. Martin kan enorm acceleren en dat versnellen ligt mij niet. Ik blokkeerde daarna volledig in een bocht”. Zelf hoopt Kuiper ook op de rit tegen het horloge. „Maar vergeet de dag van morgen niet”, liet hij na aankomst in Prapoutel weten. „De fabriek van Mercier staat in Saint Etienne en ik ben ervan overtuigd dat de mannen van die ploeg er in zullen vliegen. Het zal kort, maar hevig zjjn”. 18.7.80 RLi an? W |jW ndage 28,-, Item- PSEN )ME- 8,-. sen m gehet granoi of kla ti. rijf rvicee is 8 entn nl ur. 0! SO UÉtratl' -Timet onde „Niet de witte trui interesseerde mij overigens in eerste instantie, wel het gele tricot van Joop. Ik antwoordde hem dan ook dat ik er alleen maar op gebrand was om op de laatste col, waar de finish ge trokken was, eens alles uit de kast te rijden. Ze zouden van goeden huize moe ten komen als ze Zoetemelk nog wilden aanvallen”. Ronde van Zwitserland betreft, allemaal totaal anders dan de Tour. Wat is er bovendien nog over van de Gitane-ploeg nu Hinault naar huis is? En de renners van Guimard die nu nog in koers zijn zouden beslist niet sterker gereden hebben als Hinault er nog wel bij geweest was”. „Nederland heeft in Joop zijn kampioen en dan moet er ook een vice-kampioen zijn”, omschreef de in Franse dienst rij dende Kuiper zijn rol in de laatste dagen van de Tour. Maar zelfs de tweede plaats, fier in de schaduw van klasserenner Zoe temelk, staat op losse schroeven. In de klauterpartjj naar de top van het mondai ne ski-oord dat, nu het begrip Alpe d’Huez uit de Ronde is weggevallen de kleurige kermis van Levitan binnenhaalde om bij een groot publiek de naam te vestigen, verspeelde hij niet alleen tweeënhalve mi nuut op zijn landgenoot, maar ook nog eens ruim twee minuten op Raymond Martin. De Fransman rukte op naar de tweede plaats. „Vergeet bovendien niet dat wij een ploeg hebben die het hele jaar in de weer is”, aldus de vroegere zesdaagse keizer. „Met sommige teams ligt dat anders. Zij hoeven niet per se in de klassiekers of in rittenwed strijden een hoofdrol te vervullen. Hun enige doel is de Tour. Wij hebben zowel de Ronde van Frankrijk alsook andere wedstrijden als mikpunt. Daarom is het zo fantastisch dat iedereen een aandeel heeft in het behoud van de gele trui. Ik heb trouwens nooit aan Zoetemelk getwijfeld, ook niet na de Ronde van Zwit serland, na het kampioenschap van Nederland en zelfs niet na het verlies op de kasseien in de etappe naar Lille”. „Mijn bewondering voor Johan van de Velde groeide naarmate we dichter bij de finish kwamen”, vertelde Zoetemelk. „Nog voordat we de Noor Wilmann ach terhaalden, heb ik af en toe geroepen dat hij het iets rustiger aan mocht doen. Het leek wel alsof Johan onuitputtelijke krachten had. Geweldig, zo’n renner aan je zijde te hebben”. Algemeen klassement: 1. Joop Zoete melk (Ned-Post) 93 uur 31 minuten en 5 seconden, 2. Raymond Martin (Fra- Danguillaume) op 5.22, 3. Hennie Kui per (Ned-De Muer) op 5.39, 4. Johan de Muynck (Bel-De Kimpe) op 8.27, 5. Sven-Ake Nilsson (Zwe-Danguillau me) op 11.15, 6. Christian Seznec (Fra-Danguillaume) op 13.57, 7. Jao- quim Agostinho (Por-Altig) op 14.17, 8. Pierre Bazzo (Fra-Crepel) op 17.57, 9. Henk Lubberding (Ned-Post) op 18.10, 10. Ludo Peeters (Bel-Godef root) op 18.34, 11. Alban (Fra-Crepel) op 20.04, 12. Wilmann (Noo-Altig) op 20.55, 13. Johan van de Velde (Ned- Post) op 22.45, 14. Criquielion (Bel-De Kimpe) op 24.37, 15. Ovion (Fra-Altig) op 26.06, 61. Van Impe (Bel-Lefevre) op 30.09, 17. Bernard Thevenet (Fra- Perurena) op 30.48, 18. Loos (Bel- Lefevre) op 31.03, 19. Maas (Ned-De Bruyne) op 34.23, 20. Belda (Spa-Ca- rasco) op 36.33, 21. Busolini (Fra-Al- tig) op 40.53, 22. Simon (Fra-De Muer) op 42.45, 23. Vertinden (Bel-Godef root) op 44.54, 24. Torre (Spa-Cara- sco) op 48.09, 25. Julian (Fra-Lau- were) op 48.2, 26. Schepers (Bel-De Bruyne) op 49.47, 27. Lejaretta (Spa- Perurena) op 50.01, 28. Bourreau (Fra-De Muer) op 51.04, 29. Fernan dez (Spa-Perurena) op 51.22, 30. Leva- vasseur (Fra-Danguillaume) op 53.19, 42. Gerrie Knetemann (Ned-Post) op 1.00.47, 45. Bert Oosterbosch (Ned- Post) op 1.02.4, 60. Leo van Vliet (Ned- Post) op 1.06.31, 65. Jan Jonkers (Ned- Lauwers) op 1.18.5, 83. Jos Schipper (Ned-Lefevre) op 1.44.11. Drie renners, die gisteren in de achttiende etappe van de ronde van Frankrijk van Morzine naar Praputel een belangrijke rol vertolkten; de Hennie Kuiper van de tweede plaats stootte, had andere en grotere plannen dan alleen maar meegaan in bet wiel van de gele-truidrager. (Van onze sportredactie) PRAPOUTEL Joop Zoetemelk kan de Tour bijna niet meer verliezen. De wijze waarop bij in de Alpen-etappe over drie cols van de eerête categorie, plus een paar andere lastige stijgingen, zijn voorsprong op Raymond Martin en Hennie Kuiper vergrootte, was een klasse appart. Daaraan deed het feit dat Martin in de slotfase door tegenslag de aansluiting met Zoetemelk verspeelde weinig af. Want de Fransman, die doet q sn, s«1 ing nen, t 0255 1. Ludo Loos (Bel-Lefevre) 5 uur 52 minuten en 46 seconden, 2. Robert Alban (Fra-Crepel) 5.58.05, 3. Jao- quim Agostinho (Por-Altig) 5.58.06, 4. Lucien van Impe (Bel-Lefevre) 5.58.07, 5. Joop Zoetemelk (Ned-Post) z.t., 6. Jostein Wilmann (Noo-Altig) 5.58.11, 7. Johan van de Velde (Ned- Post) 5.58.22, 8. Raymond Martin (Fra-Danguillaume) 5.58.49, 9. Johan de Muynck (Bel-De Kimpe) 5.59.33, 10. Ludo Peetere (Bel-Godefroot) 5.59.56, 11. Criquielion (Bel-De Kem pe) 6.00.12, 12. Maas (Ned-De Bruyne) 6.00.2, 13. Thevenet (Fra-Perurena) 6.00.37, 14. Kuiper (Ned-De Muer) 6.00.41, 15. Nilsson (Zwe-Danguillau me) 6.01.21, 16. Martinez (Fa-Crepel) 6.01.34, 17. Plummer (Bel-De Kimpe) 6.01.43, Altig 387.12.2, 4. De Kimpe 387.51.11, De Muer 387.59.27, 6. Crepel 388.00.5, 7. Godefroot 388.11.08, 8. Guimard 388.52.11, 9. De Bruyne 388.58.38, 10. Lefevre 389.39.52, 11. Perurena 389.31.26, 12. Lauwers-Ou- bron 390.58.32. lal voc ’rijside id Ha? -is1 Iw ’er aut: voc Het tempo in het uitgedunde groepje kopstukken, achter de ontsnapte ritwin- naar Ludo Loos en de vlak voor de finish nog achterhaalde Noor Jostein Wilmann, werd evenwel zo hoog gehouden door Johan van de Velde, dat er eenvoudig geen kans meer bestond om nog aan te vallen. „Af en toe moest ik Van de Velde zelfs temmen”, zei Zoetemelk lachend over de fenomenale hulp van de Westbra- bander. „Trouwens, eerder op de dag heb ben ook de andere jongens geweldig voor mij gewerkt”. Zoetemelk was groots. Van de Velde nog grootser. Zo en niet anders moest geconotakleerd worden na de bikkelharde strijd op de flanken van achtereenvol gens de Coi de Barioz en de beklimming ms |j Dij van Prapoutel-les-sept-Laux. .m. Twintigste etappe (vrijdag): De indivi duele tijdrit over 34,5 kilometer met start en finish in Saint Etienne lijkt op papier de minst lastige van de drie ritten tegen het horloge, die Lévitan en Goddet in hun Ronde van dit jaar opgenomen heb ben. Er zit een beklimming in van de derde categorie, waarbij een hoogtever schil van 160 meter moet worden overbrugd La fhangi Vrai I. 0! Zoetemelk genoot. Van de Velde en zijn overige ploeggenoten evenzeer. In het geel en in het wit beginnen ze aan de vier dagen van La Grande 18. Julien (Fra-Lauwers) 6.01.49, 19. Seznec Fra-Danguillaume 6.02.04, 20. Ovion (Fra-Altig) 6.02.51, 27. Oosterbosch (Ned-Post) 6.04.00, 28. Lubberding (Ned-Post) z.t., 52. Jos Schipper (Ned-Lefevre) 6.12.20, 56. Jan Jonkers (Ned-Lauwers) 6.14.1, 58. Leo van Vliet (Ned-Post) z.t., 79. Ger rie Knetemann (Ned-Post) 6.17.43. - Tjjdens dit gevecht verbleekten de in spanningen die het rennersveld eerder had moeten leveren, toen achtereenvol- onde gens over de Col de Chatillon (23 km), Col '9® 1 de la Colombière (53 km), Col des Aravis (77 km) en Col de Champlaurent (145 km) was getrokken. Daar bleven de favorieten nog in eikaars gezelschap of herstelden zij snel de geringe onderlinge verschillen. Dat Ludo Loos reeds na een uur koers arnwf" de ontsnapte Spanjaard Fernandez als koploper afloste en vervolgens liefst 155 km, tot aan het eindpunt, in de spits vertoefde, waarvan het overgrote deel in gezelschap van de Noorse Tour-debutant Jostein Wilmann, interesseerde Zoete- Peter Post: compliment aan ploeg Algemeen ploegenklassement: 1. Danguillaume 387 uur vier minuten en 4 seconden, 2. Post 387.11.16, 3. Ploegenklassement: 1. Lefevre (Loos, Van Impe, De Schoenmacker, Laurens) 24 uur één minuut en 50 seconden, 2. Altig 24.02.54, 3. Post 24.04.2, 4. De Kimpe 24.05.11, 5. Cre pel 24.08.28, Danguillaume 24.12.14. Het is duidelijk. Tenzij fatale pech nog voor een sensationele ommekeer zorgt, zal Peter Post voor het eerst in de vijf jaren dat hij als ploegleider naar de Tour is gegaan, zondagmiddag met zijn kopman als gele rijder op de champs Elysees arriveren. „Dat is het verschil met ons. Daarom heb ik ook moeten lachen toen ik een week geleden, na de Pyreneeën-etappe, de opmerking hoorde dat Zoete melk fout gehandeld had om bij Miko-Mercier weg te gaan. De mensen die dit vertelden, concludeerden een en ander uit het feit dat drie vroegere ploegmakkers van Joop zich vooraan in het klassement bevonden: Raymond Martin, Seznec en Nilsson. Maar ze vergaten er aan toe te voegen dat dit drietal, tot we in Pau aangekomen waren, nauwelijks een trap te veel had hoeven te - doen. Wij wonnen en passant nog tien etappes”. Hennie Kuiper strijdt verbeten achterstand bereikte hij tenslotte de finish, hetgeen hem zijn tweede plaats in het algemeen klassement kostte.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13