Nieuwe lOC-voorzitter optimistisch over olympische gedachte In de rij voor levensmiddelen lotto 1 Rini Wagtmans blijft wellicht toch bondscoach L 1 II z e -X o 1 15 DONDERDAG 19 8 0 1 7 JULI SPORT 14 Vlees Zwijgzaam Melk i - op 1 in- I 1 Als Insaid zegt ’’werkelijk alles op woongebied”, dan bedoelen we ook werkelijk alles. Meubelen, slaapkamers, woningtextiel, sanitair, keukens, open haarden, (klassiek of modern) wat u ook zoekt, bij Insaid zult u het vinden. BADHOEVEDORP, vlierstraat 25 (volg borden industrieterrein), tel. 02968 - 6612. OISTERWIJK, heusdensebaan 50, tel. 04242 - 9030. Insaid is geopend van dinsdag t/m zaterdag (vrijdagavond koopavond). - 4- MM MM ww—* I-—' -- - Zwemstrijd eist tol van toppers i V Telstar start training (ADVERTENTIE) die (Van onze sportredactie) MOSKOU Rini Wagtmans is te ruggekomen op zijn beslissing om zich niet beschikbaar te houden voor een nieuwe termijn als bondscoach van de KNWU. Hij kwam tot die verrassende correctie door een gebaar van zijn werkgever, „die”, aldus Rini Wagt mans, „mij kort voor de reis naar Moskou bij zich riep en liet weten dat ik wat hem betreft mijn werk voor de wielerbond kan blijven doen”. Nu Juan Antonio Samaranch zijn doel heeft bereikt, kan hij zich volledig wij den aan het voorzitterschap van het In ternationaal Olympisch Comité: in au gustus legt hij de functie van ambassa deur in Moskou al neer. Met een voorna melijk indrukwekkend zwijgen zette Sa maranch zijn nieuwe loopbaan in. De persconferentie na het (besloten) IOC-congres werd daardoor een anti-cli- max en bijna lachwekkend. Nadat mada me Monique Berlioux, de directeur van het IOC, bekend had gemaakt dat de Spanjaard gekozen was, beperkte Sama ranch zich in zijn maidenspeech Slechts tot enkele zinnen en ook de vragen ont week hij. Hij liet slechts weten: „Ik ben weliswaar nu gekozen, maar tijdens deze Spelen in Moskou bijft lord Killanin nog president. Ik kom dus pas na de sluitingsceremonie in functie. Wel kan ik zeggen dat ik erg optimistisch ben over de olympische ge dachte. De olympische beweging zal ho ger en hoger gaan”. Op een voor de hand eindstrijd bij de dames. Alleen winnaar Cornelisse kon zich enigszins aan de ma laise onttrekken met 1.08.94, gevolgd door de Rotterdammer Arnold Nonnekes (in de series een jeugdrecord met 1.10.44). Ook ervaren mensen als Berber Kam- stra kan de goudkoorts niet onderdruk ken. Met Ingrid Esser, een Udens talent dat juist in dit olympisch jaar haar draai niet kon vinden en de sterk teruggekomen Ineke Ran vocht Kamstra op het scherpst van de snede een duel uit op de 200 meter wisselslag. Acht jaar wedstrijdervaring resulteerde pas dit jaar (bij deze titel strijd. te laat voor een reisje Moskou) in een vlammend eindschot, waarin 0.16 van een seconde verschil in het voordeel van de Friezin de uitslag bepaalde. Aan het begin van haar loopbaan staat pas de vijftienjarige Delftse Jolande van der Meer. De Mavo-scholiere was op de 800 meter vrije slag ruim tien seconden sneller dan de concurrentie, 9.03.36. Het laatste meer dan bet eerste, en dan nog tot op een bepaalde hoogte. De lange rijen en bet gedrang op de levensmiddelenafdeling van het wa renhuis GUM geven de indruk dat er weliswaar vlees te koop is, dat er schoenen te koop zijn en dat er stoffen te koop zijn, maar dat dit niet de gewoonste zaak van de wereld is, inte gendeel, dat het waard is er lang voor in de rij te staan. De mededeling dat ik overal wel vlees te koop zag in de slagerijen is voor de Nederlandse huisvrouw bovendien misleidend. Ze ziet dan een toonbank voor zich met biefstukken, doorregen lappen, schnit zels, hamlappen, saucijsjes, rosbief, enzovoort, enzovoort. Gehakt niet te vergeten, en slavinken. Maar zo is het niet. Ik heb alleen maar „stukken vlees” gezien, niks geen subtiele varia ties. Wij journalisten eten heel behoor lijk in het restaurant van het Main Press Centre. De biefstukjes zijn niet groot, maar wel goed, de ene dag is er wel wat sla, de andere dag alleen een tomaat, een augurk en wat bieslook, de kip Tabaka, hoewel beroemd, was niet gaar, maar de Soljanka was pri ma. evenals de rosbief en de boeuf Stroganojf, en de prijzen zijn ook heel schappelijk. Voor 15 gulden, officiële koers, dus voor 3 roebel, kun je al een heel behoorlijke maaltijd verorberen. In de maanden voordat de Olympi sche Spelen begonnen kregen we van de Russische dissidenten in het Wes ten te horen dat er overal in het land gebrek was aan vlees, melk, zeep en dat soort zaken. Maar dat de olympi sche steden, Moskou voorop, in de we ken van de Olympische Spelen als „etalage” voor de buitenlanders zou den worden gebruikt, en ruim voor zien zouden worden van alle soorten voedsel. niet kopen”. In de groentewinkels bleek dat er onlangs een schip met citroenen is gearriveerd: ze hadden allemaal volop citroenen, en groene kolen, en augurken. Eén groentewin kel had daarnaast ook nog aardappe len en uien. En dan hadden ze ook nog allemaal volop gedroogde vruchten, appeltjes en dergelijke. Insaid werkelijk Alles op woongebied H» 1 Spaanse verslaggevers niet onverwacht. Hij heeft zich doen kennen als een bikkel harde zakenman en ook een bikkelharde bestuurder in tal van Spaanse sportorga nisaties. Samaranch, die twee kinderen (de 24-jarige Maria-Teresa en de 22-jarige Juan Antonio) heeft, is reeds sedert 1966 lid van het IOC en is nu onder meer president van de perscommissie van het Internationaal Olympisch Comité en chef van het protocol. Hoewel de slanke, magere Samaranch er nu niet meer naar oogt, is hij in zijn jeugd een verdienstelijk bokser geweest en verder laat hij weten ook actief aan hockey, skiën, schieten, zeilen, golf en schermen gedaan te hebben. In Spanje is hij vlak na de oorlog vooral bekend ge worden door zijn strijd voor de emanci patie van* de vrouwen in de sport. In het traditionele Spanje van die tijd beteken de dat inderdaad een opvallend initia tief. Maar of hij ook als voorzitter van het IOC tot opvallende initiatieven zal ko men, wilde Samaranch gisteravond nog niet kwijt. Ik ben een melkfijnproever. gesteri liseerde melk kan ik al nauwelijks door de keel krijgen, dus ik vroeg bij de kassa naar gepasteuriseerde melk, één liter, betaalde 28 kopeke (84 cent), begaf me met het bonnetje naar de verkoopster die in snel tempo blikjes melk verkocht (de man voor me ging met een net met twaalf blikjes naar huis), en zei dat ik blij gemaakt kon worden met gepasteuriseerde melk. Ze schoof me zo’n blikje toe. Ik zei dat ik een pak melk wou, gewoon om op te drinken. Dat bracht haar in grote ver warring. Ze zou gaan vragen wat ze daar mee aanmoest. Er waren verder eieren te koop, en vis (maar ingevroren vis, die ook weer in van die vormeloze stukken werd gehakt, en gedroogde of gerookte vis, in ieder geval geen vis waar je veel Nederlandse huisvrouwen warm voor zou krijgen), en een soort worst „naar Tsjechische aard”, maar daar wisten de Tsjechen vermoedelijk niets van. Ik had intussen trek gekregen in koude melk (klok-klok-klok) en gelukkig zag ik in de etalage van de winkel die met koeien van letters meedeelde dat er MOLOKO werd verkocht, een pak ge pasteuriseerde melk staan. Samaranch volgt Lord Killanin op (Van onze sportredactie) MOSKOU De Spanjaard Juan Anto nio Samaranch heeft gisteren in Moskou een aardig verjaardagspresentje gekre gen. De steenrijke, voormalige „textiel baron” wordt vandaag precies zestig jaar en juist op de dag voor dit kroonjaar werd hij gistermiddag gekozen tot voor zitter van het Internationaal Olympisch Comité. Hij is derhalve de opvolger van de huidige IOC-president lord Killanin, die acht jaar geleden in München deze hoge post aanvaardde. De benoeming van Samaranch is zorg- Betekent dat nu, dat het wel mee valt met dat voedselgebrek, of bete kent het alleen dat de dissidenten ge lijk hadden dat Moskou volgepropt zou worden met eten, om de schijn op te houden? Rini Wagtmans zelf is bereid om met de KNWU over contractverlenging te praten. „Met het oog op mijn maat schappelijke toekomst, ben ik er altijd vanuit gegaan dat ik na de Olympische Spelen absoluut zou stoppen. Tegeno ver mijn werkgever en mezelf vond ik het gezien de tijd, die het bondscoach- schap kost, niet verantwoord langer door te gaan. Maar ja, nu mijn direc teur er zelf over begonnen is en geen bezwaren heeft...” Officieel het Rini Wagtmans aan de KNWU nog niet weten dat hij kan en wil blijven. „Maar men is officieus wel op de hoogte en ik heb de indruk dat we binnenkort wel zullen gaan praten over die nieuwe situatie”. Overigens heeft de KNWU intussen al wel gewerkt aan de opvolging van Wagtmans, die altijd stelde: „Wanneer in Moskou de laatste renner over de streep is, zit mijn werk als bondscoach erop”. KNWU-directeur Harrie Meu- wese: „Met het aftreden van Wagtmans in het vooruitzicht, zijn we aan het brainstormen geweest en is er links-en- rechts voorzichtig gepolst om een in druk te krijgen van wie er in zijn plaats zou kunnen komen. Maar dat heeft nog tot niets concreets geleid”. Toen de Sovjet-Unie in de jaren twintig geteisterd werd door een schrikbarende hongersnood, werd een verontruste groep Westeuropese intel lectuelen door het land gevoerd om te laten zien dat het allemaal best mee viel. George Bernhard Shaw, de be faamde toneelschrijver, nooit verle gen om een geestig antwoord, ver klaarde na afloop van de rondleiding naïef dat hij niets van voedselgebrek gemerkt had, hij had aldoor uitste kend eten gekregen. ’"i'*1"1"'" I - i X, w..— In de Pjatnitskaja-straat, een oude straat met binnenplaatsen, een be scheiden huisje waar Tolstoi in 1857 woonde, en een grote hoeveelheid win kels, heb ik op de beproefde Neder landse manier gewinkeld: „Kijken vuldig voorbereid door de Spanjaarden. Door zijn huwelijk met de rijke Maria Teresa Salisachs Rowe kon hij een succes volle carrière als textielindustrieel opbou wen. Maar hoewel hij geen enkele diplo matieke ervaring had, werd hij in 1977 na het Franco-regime als eerste Spaanse am bassadeur in Moskou benoemd. Deze drie jarige diplomatieke carrière in de Russi sche hoofdstad paste in het Spaanse plan om Samaranch een sterke kandidaat te maken voor de functie van IOC-president. De opzet slaagde. Want hoewel de stem ming geheim was, werd in de wandelgan gen van het IOC-congres duidelijk dat de huidige Spaanse ambassadeur in de Sov jet-Unie vooral ook de stemmen had ge kregen van de Oostbloklanden. Boven dien kreeg hij met name de steun van de Midden- en Zuidamerikaanse landen. Tot verrassing van iedereen kreeg Sa maranch dan ook reeds bij de eerste stem ming de absolute meerderheid. Voor een belangrijk deel was dat ook te danken aan het feit dat zijn belangrijkste opponent. Marc Holder uit Zwitserland, zich kort voor de stemming als kandidaat terug trok, omdat hij zich toch kansloos achtte. De andere kandidaten kwamen er niet aan te pas. Cecil Lancelot Stewart Cross, een televisieproducer uit Nieuw-Zeeland, kon het wel vergeten, omdat de Afrikaan se landen nog altijd niet vergeten zijn dat de Nieuwzeelanders ruim vier jaar gele den tegen Zuid-Afrika een rugbywed strijd speelden. En Willy Daume, de West- duitser die vorig jaar nog als de grootste kanshebber werd gezien, werd in feite het slachtoffer van de door Jimmy Carter opgezette boycot van de Spelen in Mos kou. Omdat ook West-Duitsland zich bij de boycot aansloot, viel Daume onmiddel lijk uit de race. Hetzelfde gold in feite voor de Canadees James Worrall, wiens land de spelen ook boycot. AMERSFOORT (ANP). De voorlaat ste dag van de nationale zomerkatnpioen- schappen toonde dat de helden vermoeid raken en dat betekende weer nieuwe na men op de kampioensrol. Edward Maas dijk veroverde de sprintkroon op de 100 meter vrij heren; Berber Kamstra de 200 wisseltitel; Berjan Cornelisse was de uit zondering in de abominabele 100 meter schoolslag heren en de jonge Jolande van der Meer streek het goud op de 800 meter vrije slag. De selectie voor de Europese jeugdkam pioenschappen verloopt echter allerminst naar wens voor de jeugdcoach Ruud Bee- len. Voor jongeren als Annemarie Ver stappen en Hans Kroes begint de lengte (totaal zes dagen) van de kampioenschap pen en de gretigheid van het op alle num mers uitkomen zijn tol te eisen. Kroes viel dit keer buiten de medailles, en moest op zijn koningsnummer Edward Maasdijk laten voorgaan. Kroes stond aan het begin van deze race voor zijn 20e start; voor Maasdijk was het de vierde. In de series noteerde de Leidse student aan de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding 53.99 en was toen al sneller dan Kroes. De geroutineerde en frissere Maasdijk had in de eindstrijd eigenlijk geen moeite met de jonge HPC-er, hoewel zijn tijd iets minder was, 54.35. Qua resultaten stond de heren-eind- strijd op de 100 meter schoolslag op een' niveau van de te verwachten olympische -■ —4-Sr**** -~-~ - r Joop Brand (A-team) en Ted Immers (C-team) met de voorberei ding op het nieuwe seizoen begonnen. Voor de meeste spelers was de eerste training een eerste kennismaking met elkaar, want van de selectie van het afgelo pen seizoen zijn nog slechts zes spelers over: Han Nederburgh, Ab van Oorschot, Koen Akersloot, Koos Kuut, Floor Buna, en Rob van der Meer. Aanvulling kwam er in de personen van René van Breevoort (Washington Diplomats), Bennie Heemskerk (RCL) John Verschoor (LFC), Theo van Seggelen (UVS), Sjoerd Boot(Noordwijk), René Smit (OSV), Jan Overdelingen (DCO), Bart van Nieuwpoort (AZ-jeugd), Fons Halfman (Bloemendaal), Kees Mens (EDO), Frans Reuser mededeling kreeg de Engelsman Colin Ayre te horen. Ayre, die de laatste twee jaar voor de Velsense club uitkwam, meldde zich gisteren zeer onverwacht bij het bestuur met de opmerking, dat hij het door hem in eerste instantie geweigerde aanbod, alsnog accepteerde. Voorzitter Klaas Groen liet de Brit echter weten dat er voor hem nu geen plaats meer was. Joop Brand pakte zijn discipelen op de eerste trainingsdag niet al te hard aan. In plaats van de gebruikelijke intensieve loopoefeningen werd er zeer licht en ontspannen getraind. „De opbouw is ditmaal anders”, zo lichtte de Telstar-trainer toe. Dit is een nieuwe groep, die elkaar eerst goed moet leren kennen, vandaar deze andere aanpak”. Op de foto wordt trainer Joop Brand geflankeerd door Frank Kramer (rechts) en Frans Reuser. Uiterst links staat assistent- trainer Ted Immers. 5 DEN HAAG. De uitslag van de woensdag getrokken midweek-lotto 28a is: 5-19-30-35-38-41. Reservegetallen; 9-14. Voor de 502.265 deelnemers aan de lotto, die gezamenlijk 1.777.213,68 inlegden, is een prij- zenbedrag van 959.291,48 beschikbaar. De eer ste bedraagt: 335.752,02, de tweede prijs: 95.929,15, de derde prys 143.893,72, de vier de prijs: 191.858,30. de vijfde prijs: 191.858.30. Ze liet haar andere klanten in de steek en begaf zich naar achteren. Na een tijdje kwam ze terug met een glas en zo’n ouderwetse blikopenhakker, en begon eigenhandig toch zo’n blikje open te wrikken. Omdat er alweer een stoet mensen stond te wachten, zei ik dat ik dat zelf wel deed. In mijn ver warring sneed ik de deksel helemaal open, hoewel ik de melk al door een gaatje in het glas had kunnen schen ken, waarna ik dapper begon te drin ken. Want alle ogen waren nu natuur lijk gericht op kwatta: kapitalist uit het Westen dronk in melkwinkel blik- jesmelk in een speciaal aangerukt glas, dat zagen ze warempel ook niet elke dag! Ik had intussen al gelezen dat het hier Letlandse gesteriliseerde onge suikerde melk betrof, een soort dunne koffiemelk met een ander smaakje, zodat het mij de grootste moeite kost te meer dan de helft door mijn keel te krijgen. Maar dat lukte dan toch. Het lieve meisje vroeg of het lekker was, ik liet dat min of meer in het midden, en ging dankbaar groetend heen. Even verderop was gelukkig een zaakje waar voor 3 kopeke (9 cent) een fiks glas (kwart liter) „Russki kvas” ver kocht werd, een soort Rivella met Shandy-tic, en daarmee spoelde ik de smaak van de blikjesmelk ijlings weg. Maar natuurlijk niet het glas en de blikopener, die, ontsproten aan de Russische ziel, voor eeuwig een zoete herinnering zullen blijven... STOPPER De nieuwe voorzitter van het IOC. de Spanjaard Juan Antonio Samaranch, luistert, gezeten naast IOC-directrice Monique Berlioux. naar vragen van journalisten tijdens een persconfe rentie. liggende vraag als: welke ideeën en idea len hebt u als nieuw IOC-voorzitter?, wen ste hij niet in te gaan. „We moeten U dus volgen tot in Barcelona om daar een ant woord op te krijgen? riep een Amerikaan se verslaggever sarrend. Samaranch knikte diplomatiek. Wel wilde hij nog kwijt dat hij er „voor honderd procent” van overtuigd is dat de Spelen over vier jaar in Los Angeles door zullen gaan. En na lang aandringen stelde de Spanjaard nog: „Ik ben gewend om niet alleen, maar met medewerkers te werken”. Betekent dit dat U meent dat veel bestuursleden van het IOC te weinig werk verrichten? Onomwonden zei Sama ranch: ,-,Ja, er zal door alle leden meer gewerkt moeten worden”. Maar daar bleef het bijna bij. Op de vraag, hoe hij dacht over de boycot, zei hij ten slotte in zijn moeizame Engels nog: „Not very hap py”. En vervolgens werd de persbijeen komst afgehamerd. De uitspraak van Samaranch, dat hij meer inzet en werklust van zijn medebe stuursleden verwacht, kwam voor de 1 VEISEN. Met uitzondering van Koos Kuut en Bennie Heemskerk, die beiden nog met vakantie zijn, is de tot achttien A-contractspelers teruggebrachte selectiegroep van Telstar gistermiddag onder leiding van de twee nieuwe oefenmeesters WiiKMWH en Frank Kramer (beiden Haarlem). (Van onze sportredactie)

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15