Enorme overschotten in Westen Boosheid over krijgt vervolg Vlucht uit Door Groot-Brittannië Anti-Turkse rel Noodtoestand Kritiek Sovjet-Unie in haven Rhodos in Sri Lanka op aankoop Trident Bij treinbotsing Nkomo weer in zestien doden Londen terug oproep tot harder werken Petitie tegen Soeharto DDR mislukt Voorlopig nog geen akkoord EG-Comecon achtergrond] Van b-acteur tot presidentskandidaat Arrestaties na aanslag in Chili westelijke grens Kim Philby krijgt onderscheiding Observer over 3 maanden mogelijk verdwenen Miljoen soldaten Warschau-Pact aan vj 2 DONDERDAG 17 JULI 19 8 0 3 BINNEN- EN BUITENLAND ibet •ede jort titig mte ing (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De prijzen op de vrije markt voor olie dalen sterk. In Londense oliekringen wordt verwacht dat deze olie prijzen' de komende tijd ver der zullen dalen. ve'g gen tinié nitee n de t op- g en n dit vens istal- ’erry van lonal egen <AN Utai- enti- i, zo agen Scherpe prijsdaling olie op vrije markt voor MADRID (DPA). Bij de treinbotsing gisternacht in het Noordspaanse Torralba del Moral blijken uiteindelijk geen twintig maar zestien mensen te zijn omgekomen en 21 gewond geraakt, zo heeft een woord voerder van de Spaanse spoorwegen gis teren verklaard. De bergingsoperatie heeft in totaal zes tien uur geduurd. De eerste vier wagons van de sneltrein, die botste op een goede rentrein, waren geheel in elkaar gedrukt. Van officiële zijde werd gisteren niet be vestigd, dat het ongeluk kan zijn veroor zaakt door een als gevolg van onweer uitgevallen sein. Het schip kwam in de haven op Rhodos in het kader van een akkoord tussen de regeringen in Athene en Ankara, dat ver der onder meer voorziet in herstel van de luchtverbinding tussen beide steden. Bij aankomst van het Turkse schip begonnen de Griekse demonstranten stenen te gooi en en verklaarde de plaatselijke burge meester, dat de boot niet hoefde te ver schijnen voordat de Turken Cyprus weer hebben verlaten. n de i mei iljard n) en (mei :ings- acent in de i mei aarde Er is een gigantisch overschot op de wereldoliemarkt. Zo liggen met name in de Golf van Mexico voor de Amerikaanse kust en voor de Japanse havens tanksche pen met in totaal zo’n zestig miljoen vaten olie. Zowel in Amerika, Japan als in Euro pa zouden de oliemaatschappijen naarstig op zoek zijn naar nieuwe opslagmogelijk heden omdat alle tanks volzitten. Wat de ondernemingen niet kunnen bewaren, wordt vaak goedkoop verkocht, waardoor de prijzen opnieuw dalen. (Van onze redactie buitenland) BONN. Het Warschau-pact heeft bij na een miljoen soldaten gelegerd in de DDR, Tsjechoslowakjje, Polen en de wes telijke grensgebieden van de Sovjet-Unie. Dat heeft het Westduitse ministerie van Defensie gisteren laten weten. In de drie genoemde Oosteuropese lan den buiten de Sovjet-Unie heeft het War schau-pact de beschikking over 58 divisies die ieder tussen de 10.000 en 12.000 man sterk zijn. Bovendien staan daar nog 19.000 tanks. Binnen enkele dagsn kunnen de Russen daar nog 33 operationele divi sies en 3500 tanks aan toevoegen. Sinds oktober vorig jaar hebben de Rus sen ongeveer 16.000 soldaten en 700 tot 800 tanks uit de DDR teruggetrokken. De Russische president Brezjnjev had aange- kondigd 20.000 man troepen en 1000 tanks uit Oost-Duitsland terug te zullen trekken. staten van de organisatie van olieproduce rende landen OPEC, de prijzen sterk liet stijgen. Saoedi-Arabië wil al te drastische prijsstijgingen voorkomen door veel olie op de markt te blijven brengen. ving veroorzaakt voor kleine leveranciers als Doebai en Kameroen. Deze landen verkopen hun olie vrijwel uitsluitend via de vrije markt. Een eerste effect van het goedkoper worden van de olie op de vrije markt is volgens welingelichte kringen, dat enkele OPEC-landen de toeslagen op hun olieprijzen laten vallen. Een recht streekse daling van de officiële olieprijzen op korte termijn wordt nog niet verwacht, hoewel dit in verband met de huidige overproduktie toch niet onwaarschijnlijk wordt geacht. Daarom wordt ook aange nomen dat de huidige ontwikkelingen op de vrije markt sterke druk uitoefenen op de OPEC-landen om terug te keren naar het stelsel van uniforme olieprijzen. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Zimbabwese minister van Binnenlandse Zaken Nkomo, is dins dagavond in Londen aangekomen vanuit de Libische hoofdstad Tripoli. Ook vorige week was hij enkele dagen in de Britse hoofdstad. In Nkomo’s omgeving wordt geen com mentaar gegeven op het verblijf in Lon den en evenmin op de reis naar Tripoli. Waarnemers menen dat Nkomo’s lang durige verblijf in het buitenland te maken heeft met de grote meningsverschillen tussen hem en premier Moegabe van Zim babwe. uwen met8 Den ;rnbe- rotes- rnwa- .zerfij- hun 5 aan sjima door met n de y 80/ En teren ucht- doen WO- rken, mee. MOSKOU (Reuter). Kim Philby, de Britse geheime agent die voor de Russen spioneerde, is onderscheiden met de Orde van Vriendschap van de Volken. De Rus sische regeringskrant Izvestia heeft dit gisteren bekendgemaakt. Philby vluchtte in 1963 naar Moskou. Hij was de derde man in het spionage- schandaal rond de Britse diplomaten Do nald MacLean en Guy Burgess, die in 1951 naar de Sovjet-Unie vluchtten. De Izvestia liet zich lovend uit over Philby en sprak over hem als een „magni fiek mens”. De voormalige agent zou een tweede boek schrijven en werkzaamhe den verrichten voor de Sovjet-Unie. Daar over werden geen bijzonderheden ver strekt. rmte ;rde- i het rater ie en -mee rgie- zelf /heel ;oed- istal- van deze han- nfor- be- aren iwijs ■wijs ijbe- Nu reeds liggen de olieprijzen op de vrije markten (Rotterdam, Londen, Singa pore en New York) al 1,35 dollar onder de hoogste OPEC-prijzen, die ruim 36 dol laar bedragen. Nog slechts enkele maan den geleden werd op de vrije markt 40 dollar voor een vat olie van 159 liter be taald. Dat was het gevolg van een prijsstij ging van 150 procent in minder dan een jaar. eerste gende sn. De linese ungen ïrking veten wens ie be- rek te kelijk ■t ligt innen s be- ebben Stoei ■etaris toe in er bij van- f uur eoor- artier 1 van ifort, rden, L.ang- Iblad met van gt is alle de enige n de ht. ATHENE (DPA).Een groep van en kele duizenden betogers op het Griekse toeristeneiland Rhodos, vlak voor de kust van Turkije, heeft gisteren een geweldda dige demonstratie gehouden tegen het eerste Turkse toeristenschip dat in de haven aankwam, sinds de invasie van Turkije op Cyprus in 1974. rij- j de en ,gen van wijs siecamera’s moest opstellen. Met zijn witte haar en weinig rimpels oogt hij veel jonger dan hij is en geeft hij op zijn gemak en zonder ingewikkeld te doen, antwoord op de ingewikkeldste vragen. Zijn tegenstanders verwijten de con- servatieve Reagan dat hij eenvoudige ideeën heeft „die niet boven het niveau van stopwoorden uitgaan”. Maar hij zei eens tegen een bevriende senator: „Sinds vele jaren zegt men ons dat er geen eenvoudige antwoorden zijn op de problemen een formulering die presi dent Carter herhaaldelijk bezigt de waarheid is, dat er eenvoudige antwoor den zijn, maar ze zijn niet gemakkelijk”. (Van onze redacteur in Indonesië) JAKARTA. Negentien Indonesi sche parlementariërs, onder wie ver tegenwoordigers van de regerende Golkarpartij, hebben via de voorzit ter van het parlement een vragenlijst aan president Soeharto doen toeko men waarin het staatshoofd om zijn mening wordt gevraagd over de in houd van de petitie van de zogenaam de Groep van Vijftig. In Londense oliekringen worden ook enkele andere oorzaken aangewezen, zo als de vermindering van het energiever bruik in de Westerse landen door bezuini ging, de stijging van de olieprijzen en de zachte, winter. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU-LONDEN. Het Russische persbureau TASS heeft gisteren het Amerikaanse besluit tot verkoop van Trident-raketten aan Groot-Brittannië een slag voor de vrede genoemd die de nucleaire wapenwedloop zal ver snellen. De verkoop maakt deel uit van een campagne van president Carter en zijn Westeuropese bondgenoten de militaire kracht van de NAVO te versterken, aldus TASS in een bericht uit Washington. De dinsdag in Londen aangekondigde beslissing „resulteert slechts in een verde re intensivering van de nucleaire wapen wedloop in Europa en betekent bovendien Op zijn 55ste wordt hij gekozen tot gouverneur van Californië, de staat met de meeste inwoners en een van de be langrijkste van de 50 verenigde staten van Noord-Amerika. Vier jaar later loopt zijn mandaat af en wordt hij zon der probleem herkozen. Maar het presidentschap trekt hem nu. In 1968, wanneer hij voor het eerst wordt aangezocht voor de race naar het Witte Huis, aarzelt hij te lang. Richard Nixon krijgt de nominatie en wordt ook president. In 1976 twijfelt hij nog en stort hij zich aan de late kant in de strijd tegen een man die hij verafschuwt, de zittende president Gerald Ford. Slechts op het nippertje ontgaat hem de nomina tie op de conventie in Kansas City. Voor het jochie van eenvoudige af komst dat op straat liep in Tampico, een stadje in Illinois, is het vandaag onge twijfeld een zoete wraak de grootste republikeinen, zoals Ford of de oud- minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger, hem te zien steunen. Het moet hem buitengewoon goed doen dat hij na zijn tocht door de woestijn het mandaat heeft gekregen van de eenstemmige en enthousiaste republikeinen. werken. Hij stelde dat de Westduitse werknemers gemiddeld 143 dagen per jaar niet werkt, terwijl de Japanner slechts 124 dagen per jaar niet op zijn werk verschijnt. Japanse werknemers zijn volgens de minister minder vaak ziek en hebben ook meer fantasie. Voorzitter Vetter van de overkoepe lende vakorganisatie DGB zei in een eerste reactie, dat „Lambsdorff niet weet waarover hij spreekt”. Volgens Vetter is het algemeen bekend, dat een Japanner meestal vakantie opneemt als .hij ziek is, uit angst om ontslagen te worden. Ook zouden veel Japanners van boven de vijftig jaar gedwongen worden te vertrekken om plaats te maken voor jongere, energieke werknemers. COLOMBO (UPI). De regering van Sri Lanka heeft gisteren de nood toestand afgekondigd om de gevolgen te kunnen opvangen van een staking die de economie van het land zou kun nen verlammen. Er is een verklaring uitgegeven waarin alle stakingen als onwettig worden bestempeld. Deze stap volgde op de berichten dat de vakbonden van plan zijn een alge mene staking uit te roepen waardoor alle bedrijven en openbare diensten getroffen zouden worden. Drie partijen, waaronder de grootste oppositiepartij, staan achter de sta king. De grootste oppositiepartij is de Vrijheidspartij van Sri Lanka, die wordt geleid door ex-premier Banda- ranaike. Mevrouw Bandaranaike moest aftreden na de verkiezingen van 1977. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Observer, de oudste Engelse zondagskrant, heeft het ontslag aangekondigd van al haar personeel. Bin nen drie maanden zal met publicatie van de krant gestopt worden als er geen overeenkomst kan worden bereikt met de grootste drukkersvakbond. Het conflict tussen de bond en de Ame rikaanse eigenaar van de krant, de olie maatschappij Atlantic Richfield, gaat over geld. De drukkers willen een toeslag voor kranten van meer dan 48 pagina's. Voor dat werk dat op zaterdag moet ge beuren, wil de directie 15 gulden extra betalen maar de bond eist het dubbele. De drukkersvakbond speelde een be langrijke rol in een soortgelijk arbeids conflict bij de Times en de Sunday Times twee jaar geleden. Maandenland kon de Times en haar zondagse uitgave toen niet verschijnen. Het wegvallen van de Sunday Times leverde de op sterven na dóde Observer veel lezers op, maar sinds het zondagsblad van de Times-groep weer verschijnt, gaat het slechter met de Observer. (Van onze redactie buitenland) SANTIAGO. In de Chileense hoofd stad Santiago zijn honderden personen gearresteerd naar aanleiding van de moord die dinsdag is gepleegd op luite- nant-kolonel Roger Vergara Campos. Vergara was hoofd van de school voor inlichtingendiensten van het leger en speelde een belangrijke rol bij het omver- t werpen van het bewind van Salvador Al lende in 1973. (Van onze redactie buitenland) BONN. In Westduitse vakbonds kringen is hevige verontwaardiging ont staan over uitlatingen van minister Lambsdorff van Economische Zaken na zijn terugkeer uit Japan deze week. Lambsdorff zei onder meer, dat de Westduitse arbeiders harder moeten BERLIJN, MÜNCHEN. Oostduitse grenswachten hebben gisteren ëen man neergeschoten die probeerde over de muur naar het westelijke stadsdeel te ko men. Volgens de Westberlijnse politie was de man al een aantal barricaden gepas seerd toen de grenswachten hem opmerk ten en neerschoten. Na ongeveer tien mi nuten werd de vluchteling gewond naar het oostelijke gedeelte teurggesleept. Beter verliep het met de vluchtpoging van een 33-jarige ingenieur uit Leipzig. Hij steeg gisteren met een vliegtuigje van Poolse makelij op van het vliegveld Leip- zig-Mockau en zette het toestel ’s middags aan de grond in de Westduitse deelstaat Beieren. Daar heeft hij zich bij de politie gemeld en politiek asiel gevraagd. Het vliegtuigje is eigendom van een Oostduit se staatsonderneming. Enkele maanden geleden waarschuwde de Saoedische olieminister Jamani al voor sterke prijsdalingen van de olie op de wereldmarkt als gevolg van het toenemen van de voorraden in de Westerse landen. De produktiepolitiek van zijn land is een van de oorzaken van de mogelijkheid om grote voorraden aan te leggen. Saoedi- Arabië kondigde enige tijd geleden de olieproduktie terug te brengen tot 8,5 mil joen vaten per dag, wat een miljoen vaten minder zou zijn dan het peil dat na de crisis in Iran werd bereikt. De regering in Riad zag echter van dit voornemen af, omdat een groot deel van de overige lid- Terzelfder tijd heeft een „commisssie voor de ondersteuning van de eenheid tussen volk en strijdkrachten” een brief gestuurd naar de minister van defensie, generaal Joesoef, waarin gevraagd wordt om opheldering te geven over de „tegen strijdige officiële verklaringen over de rol van het leger”. De actie van de negentien parlementa riërs van de islamitische partij PPP, de PDI waarin christenen en nationalisten zitten en van de Golkar wordt door politie ke waarnemers gezien als een vervolgstap op de petitie van de Groep van Vijftig. Deze petitie, waarvan de onderteke naars onder -anderen voormalige pre miers en legergeneraals zijn, werd in mei aan het parlement aangeboden. De groep beschuldigde president Soeharto van machtsmisbruik. De negentien parlemen tariërs hebben aan hun vragenlijst een kopie van deze getitie gehecht. Indonesische bladen hebben de stap van de volksvertegenwoordigers aange grepen om melding te maken van de acti viteiten van de Groep van Vijftig, waar over zij al die tijd niets mochten be richten. In de bewuste petitie beschuldigde de Groep van Vijftig de president ervan in twee omstreden toespraken de strijd krachten te hebben aangespoord de zijde van de huidige leiders te kiezen in conflic ten met wie dan ook. De ondertekenaars beschuldigen het staatshoofd er verder ook van de pantjasila (de op vijf „zuilen” gegrondveste staatsfilosofie) voor eigen doeleinden te misbruiken. Elke ondermij ning van de pantjasila betekent in de ogen van Soeharto ondermijning van zijn posi tie, en elke bedreiging van de positie van het staatshoofd betekent bedreiging van de pantjasila. Volgens Soeharto moeten de strijdkrachten alleen die elementen steunen die de pantjasila met hart en ziel zijn toegedaan, en tot de groepen die de staatsfilosofie voor honderd procent zijn toegedaan, rekent de president ook de Golkar, de regeringspartij. De ondertekenaars van de petitie, onder wie ex-minister van Defensie generaal Nasoetion, devoormalige chef van de staatspolitie, Hoegeng, de populaire ex- gouverneur van Jakarta, Ali Sakidin, en de voormalige waamemd stafchef van het leger, .generaal Jasin, drongen er bij de 460 leden tellende volksvertegenwoordi ging op aan hun visie te geven op de omstreden uitspraken van de president. De negentien parlementariërs vragen, inspelend op de actie van de Groep van Vijftig, de president nu wat hij van die petitie denkt. Zij menen dat wat daarin te berde is gebracht „belangrijke zaken zijn” en vinden dat „het volk het recht heeft op uitleg en opheldering over de juistheid van de petitie”. De Indonesische kranten maakten ook van deze gelegenheid gebruik om de actie van generaal Jasin tegen de regering breed uitgemeten in de kolommen te pu bliceren. Jasin wordt ervan beschuldigd in brieven gericht aan het parlement de president te hebben beledigd door hem cotruptie in de schoenen te schuiven en een hypocriet te noemen. Een brief van deze inhoud had Jasin aan de minister van Defensie, generaal Joesoef, gestuurd. Jasin heeft ook in een boze brief aan de’ president geprotesteerd tegen het feit dat de negen ex-generaals die de petitie heb ben ondertekend, op de zwarte lijst zijn gezet. De betrokken generaals genieten geen regeringsfaciliteiten meer: vergun ningen om zaken te doen zijn hun ontno men en ook mogen zij niet naar het buiten land. Jasin is onlangs urenlang voor een verhoor vastgehouden, maar is later vrij gelaten. De openbare aanklager wil hem nu aanklagen wegens belediging van het staatshoofd. malige conservatieve kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Sta ten. Zijn televisie-optreden ten gunste van de senator is een overweldigend succes. Vanaf dat moment geldt hij als een ster aan het firmament van de „Grand Old Party”. Als hij zich aan het eind van de jaren 40 in Hollywood voor de politiek begint te interesseren, voelt hij zich aanvanke lijk aangetrokken tot de Democratische Partij, maar spoedig krijgt zijn bijna wezenlijke anti-communisme de overhand. Er van overtuigd dat de com munisten hun basis willen vestigen in Amerika, verandert hij van kamp en wordt Reagan republikein. In 1964 stort hij zich in de actieve politiek en biedt hij zijn diensten aan aan senator Barry Goldwater, de toen- GENÈVE (Reuter). De Europese Ge meenschap en de Comecon, de Oosteuro pese economische samenwerkingorgani- satie, zijn gisteren opnieuw begonnen met onderhandelingen over samenwerking. Voorlopig is er echter geen uitzicht op overeenstemming. Volgens de leider van de EG-delegatie, Kawan, is er een aantal struikelblokken waarover moeilijk een akkoord kan wor den bereikt. Hij rekende tot de problemen onder meer de handel, de bevoegdheden van de overkoepelende instellingen van beide organisaties, de rol van de voorge stelde gezamenlijke commissie van EG en Comecon, die toezicht zou moeten houden op de handel en tenslotte de weigering van de Comecon, de EG te laten onderhande len over de positie van West-Berlijn. Vandaag worden besprekingen die plaatshebben in Genève, voortgezet. Maar op de vraag of de partijen zouden vorde ren antwoordde Kawan gisteravond: „We moeten nog een lange weg afleggen en we zullen morgenavond zeker niet klaar zijn”. een slag voor de militaire ontspanning die een noodzakelijke voorwaarde is voor het waarborgen van de vrede op het Europese continent,” aldus TASS. De Trident zal vanaf de jaren negentig de Engelse Polarisraketten vervangen. Met de aankoop is een bedrag van 23 miljard gulden gemoeid, aldus de Britse minister van Defensie Francis Pym dinsdag. In Engeland heeft de beslissing veel kritiek losgemaakt. De Times vroeg zich gisteren af of het land, geteisterd als het is door een recessie die heeft geleid tot ern stige besnoeiingen op de openbare uitga ven, zich een dergelijk „zeer superieur systeem” kan permitteren. De Guardian beschuldigt de regering ervan „de finan ciële ondergang tegemoet te gaan.” Ook de oppositie-partijen zijn tegen de aankoop gekant. De Labour-partij heeft het besluit officieel veroordeeld. Het libe rale parlementslid Ross zei: „De liberalen hebben altijd het concept van een onaf hankelijke nucleaire afschrikkingsmacht van de hand gewezen. De aankondiging doet ons geen plezier.” De regentijd in India heeft tal van overstromingen doen ontstaan waarbij, zo is gisteren bekendgemaakt, al tenminste 280 mehsen zijn omgekomen. Duizenden zijn dakloos geworden en tal van wegen en verbindingen werden verbroken Deze vrachtauto's vervoeren geëvacueerde dorpsbewoners in de buurt van New Delhi. De prijsdalingen op de vrije markt heb ben tot dusver alleen een inkomensder- (Van onze redactie buitenland) Zeventien juli 1980 zal altijd een roemrijke dag blijven voor Ronald Reagan, die vanmorgen vroeg (Ned. tijd) op triomfantelijke manier te Detroit tot republikeins kandidaat voor het presidentschap gekozen is, nadat hij daar 12 jaar aan heeft gewerkt en twee mislukte pogingen gedaan. Om op zijn 69ste zo ver te komen, heeft hij een lange en moeilijke weg afgelegd sinds hij, als jonge sportverslaggever van 20, voor het eerst optrad voor een radiostation in Des Moines in lowa. Niets leek erop te wijzen dat hij nog een kans zou maken om eerste man van het land te worden. Het grootste deel van zijn leven was hij acteur in Hollywood, tussen zijn 27ste en 54ste trad hij op in meer dan vijftig films, waarvan de mees te tot de tweede categorie behoorden. Hij bereikte nooit het niveau van Robert Taylor, Humphrey Bogart of Eroll Flynn, maar was volgens een filmmaker die met hem werkte wel „een zeer goede, zeer professionele en zeer competente acteur”. Juist deze hoedanigheden gebruikt hij dezer dagen iri zijn campagne voor het Witte Huis, met zijn allure van de cow boy die in oorlog is met de regering in Washington met al haar tentakels. Zijn verleden als acteur leerde hem hoe hij zich onder de beste hoek voor de televi-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3