Al 750 doden door hitte VS Twee verdachten van coup Suriname vrij Schoolboycot Z.-Afrika voorlopig opgeschort DamiatePfers 1; weinig aandacht” „Seksueel geweld krijgt veel te Staatssecretaris in Kopenhagen: Ontslag regering Libanon aanvaard Na drie maanden: Veel uitvallers Weer gevechten in Nicaragua Veel executies verwacht in Iran Maar mogelijk weer gevangen Nog geen akkoord over investering in Poolse kolen Bijzonder grote gasbel voor kust Noorwegen Zelfde rechten voor samenwonende ambtenaar bepleit bij Vierdaagse Landen vragen VN Afghanistan-debat „België moet snel besluit nemen F IJmuider Courant /.over raketten” MI DONDERDAG 1 7 JULI 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND 4 D 1 I E (V; IJi die zijn land de h nen mee: te h Veis Tuiji ze ta lang: wez€ (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN. Seksueel geweld tegen en mishandeling van vrouwen is een logisch gevolg van het nog steeds heersende idee dat vrouwen voor de man objecten van lust en overheer sing zijn. Dit aspect van de positite van de vrouw krijgt in de wereld nog veel te weinig aandacht. c (Van onze redactie buitenland) 155,00 Omstreeks half september willen Verenigde Staten een beslissing (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO-DEN HAAG. In Suriname zijn twee mensen vrijgelaten die in mei waren aangehouden in verband met de mislukte staatsgreep waarbij de Ermeloër Fred Ormskerk om het leven kwam. In plaats daarvan sprak hij met de burge meester van Parijs Jacques Chirac, hier rechts op de foto. KAAPSTAD (Reuter). De drie maanden durende boycot van scholen door leerlingen van gemengd ras in de Zuidafrikaanse westelijke Kaapprovincie, is vanmorgen opgeschort. Inmiddels is bekend geworden dat de Belgische regering het eens is met het voorstel om de defensie-uitgaven met 2,2 procent terug te dringen. Dat plan maakt deel uit van het versoberingsprogramma, wat betekent dat alle Belgische ministe ries hun uitgaven met 2,2 procent moeten beperken. Het regeringsplan om ook op defensie te bezuinigen lijkt in NAVO-kring nogal wat twijfel te hebben gezaaid over de Belgi sche bijdrage aan de alliantie. Als dertiende land zal Nederland van avond het VN-verdrag inzake uitbanning van discriminatie van vrouwen onderte kenen. In het verdrag staat onder andere dat het onderwijs mannen evenveel ver antwoordelijkheid voor de opvoeding van kinderen moet bij brengen als vrouwen en dat prostitutie bedwongen moet worden. Inmiddels blijft het Palestijnse vraagstuk een heet hangijzer, zowel binnen als bui ten de conferentiezaal in Kopenhagen. Deze beslissing werd genomen na een vergadering van het „comité van 81”, dat de leiding heeft van de protestactie tegen de ongelijkheid in het onderwijs in Zuid- Afrika. Dit heeft hun partijkrant gisteren bekend gemaakt. De falangisten behaalden vorige week een overwinning op de rivaliserende militaire arm van de rechtse Nationale Liberale Partij (NLP). Jasser Arafat, de leider van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft in de Syrische hoofdstad Damascus be kendgemaakt dat de PLO de Palestijnen zal mobliseren tegen „de samenzwering van de Libanese falangisten en de zionisti sche vijand tegen de Palestijnse revo lutie”. TEGUCIGALPA (DPA). In Nicara gua zijn op verscheidene plaatsen gevech ten uitgebroken tussen troepen van de regerende sandinisten en hun tegenstan ders. Journalisten hebben uit het naburi ge Honduras gemeld dat oud-leden van de Nationale Garde van de verjaagde presi dent Somoza bij de botsingen met de sandinisten wapens buitgemaakt hebben. BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN. Marsleider Van Dongen van de Nijmeegse Vierdaagse sprak giste ren van de dag van de waarheid. Dat hij geen ongelijk had, bleek gisteravond aan het eind van de tweede wandeldag, toen het totaal aantal uitvallers maar liefst 643 bleek te bedragen. Een oude rot in het Vierdaagse-vak ver klaarde waarom de tweede dag, die door het Land van Maas en Waal voerde, zo zwaar was: „Zeer veel lopers klagen over spierpijn. Dat heeft twee oorzaken: het slechte weer en ook het feit dat velen de eerste dag door de Betuwe zijn gelopen met een minimum aan rusttijd, onder het motto „nu is het droog en in Nijmegen zien we wel verder”. Vandaag mogen 17.193 wandelaars aan de start verschijnen. Terwijl de Tour de France de bergen achter de rug heeft, staat vandaag de beruchte bergetappe voor de Vierdaagselopers op het program ma. Voordat de deelnemers in Nijmegen terugkeren, moeten ze eerst de Zeven- Heuvelenweg zien te bedwingen. Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 De van c die v£ Naa de mi een n „over worde de kle tegem steller komt houde hoger comm comm en hei Wet aan e de gei duidei hoge 1 varen van s genoe: Volt Beuse de be< haven hoog i zeespc Den E vocaat reders kend zoveel geval reden doen Na en advok; het dr advoc; heeft i het vo De onafhankelijke Amerikaanse presi dentskandidaat John Anderson is gisteren aan het eind van zijn twaalfdaagse rond reis door Europa en het Midden-Oosten in Londen aangekomen. Hij zal daar onder meer een ontmoeting met de Engelse premier Thatcher hebben. Anderson kwam uit Parijs. De Franse president Dis card d'Estaing was de enige nationale leider die Anderson niet wilde ontvangen. recent interview dat het rakettenbesluit wat hem betreft geen haast heeft, hoewel hij voorstander blijft van plaatsing van de nieuwe wapens in België. De leider van de Franstalige liberalen heeft onlangs echter gezegd dat er snel een beslissing genomen moet worden over het plaatsen van de raketten. De christen-democratische aan voerder Leo Tindemans daarentegen heeft weer geen haast met het besluit. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Ambtenaren die samen wonen maar niet getrouwd zijn, moeten dezelfde rechtspositie krijgen als hun ge tróuwde collega’s. Dat is de kern van een rapport van de Werkgroep Ambtelijk Be raad Alternatieve Samenlevingsvormen (WABAS. De werkgroep wil dat samenwonende ambtenaren net zo behandeld worden als getrouwde collega’s bij onder meer de regelingen inzake buitengewoon verlof bij persoonlijke of familie-omstandigheden, inzake uitkeringen bij overlijden, inzake vergoeding van reiskosten bij dienstrei zen, en de vergoeding van verhuiskosten. Het rapport van de WABAS is openbaar gemaakt door het zogenaamde Be stuurlijk Beraad, waarin de minister van Binnenlandse Zaken samen met vertegen woordigers van gemeenten, provincies en wetenschappen ernaar streeft, het perso neelsbeleid van de verschillende overhe den op elkaar af te stemmen. Het Bestuurlijk Beraad vindt dat alle overheden de niet-huwelijkse relatievor men in de ambtelijke rechtspositieregelin gen op eenzelfde manier moeten behande len. Het beraad heeft zich evenwel nog niet gebogen over de vraag in hoeverre de voorstellen van de WABAS uitvoerbaar zijn. Ook de financiële consequenties moeten worden onderzocht. In zijn toespraak zei de Surinaamse premier dat het verminderen van de eco nomische afhankelijkheid van Nederland en het vergroten van de economische weerbaarheid de belangrijkste uitgangs punten zijn van het ontwikkelingsbeleid van de Surinaamse regering. De Nederlandse regering ontkent dat de Surinamers in Nederland cultureel gezien een onlosmakelijk onderdeel van het Suri naamse volk zijn. Het kabinet beschouwt de hier wonende Surinamers als Neder landers met een aantal problemen. Aldus luidt het commentaar van het Suriname Comitee, de Surinaamse Jongeren Bewe ging en de Vereniging Ons Suriname op de voorlopige reactie die de Nederlandse regering heeft gegeven op het rapport Etnische Minderheden. Dat rappport werd vorig jaar uitgebracht door de We tenschappelijke Raad voor het Regerings beleid. De drie Surinaamse organisaties vrezen dat van een actief minderhedenbeleid weinig te verwachten valt omdat de rege ring in haar reactie heeft gesteld dat de financiële middelen daarvoor beperkt zijn als gevolg van de economische problemen in Nederland. Dat heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Nothomb, gisteren gezegd nadat hij een onderhoud had ge had met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Christopher. De Amerikaanse bewindsman maakt momenteel een rondreis langs Europese hoofdsteden om de houding van de NAVO-bondgenoten inzake het raketten vraagstuk te peilen. Onlangs deed Mos kou voorstellen om de onderhandelingen over de vermindering van atoomraketten in Europa weer op gang te krijgen. de nemen over de houding die moet worden aange nomen ten aanzien van de Russische voor stellen, aldus Belgische functionarissen. Een woordvoerder van het Belgische mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde dat de VS een „ernstige en opbou wende” houding lijken aan te nemen. De uitspraak van minister Nothomb, dat er niet te lang onzekerheid mag zijn over een Belgisch rakettenbesluit, volgt op standpuntsbepalingen van andere Bel gische politici. De leider van de Neder landstalige liberalen, De Clercq, zei in een gebouwen, zou reeds zijn voldaan. Een woordvoerder van het ministerie van Kleurlingenzaken zei deze week dat de regering geen bezwaar heeft tegen de au tonome leerlingenraden. Het is niet duide lijk of vier scholen voor zwarten die verte genwoordigd zijn in het comité, de boycot ook zullen opschorten. Zeker 15.000 zwarte bouwvakkers die werkzaam zijn bij de in aanbouw zijnde petrochemische fabriek Sasol III in Se- cunda, hebben gisteren twee dagen be taald verlof gekregen. Een woordvoerder van de fabriek zei dat men op deze wijze wil voorkomen dat de gespannen situatie die al tot ernstige ongeregeldheden heeft geleid, uit de hand loopt. Maandag kwam het tot vechtpartijen met de politie na vals gebleken geruchten dat een zwarte arbeider door de politie was doodgeschoten. Een bus en een vrachtwagen werden in brand gestoken. Daarbij kwam een Britse technicus om het leven. Dinsdagnacht zijn volgens de woordvoerder verscheidene kleine op slagplaatsen op het bouwterrein in brand gestoken. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11 30-12.30 uur Het het volgen in ver NEW YORK (AFP/UPI). Een groep van 32 ontwikkelingslanden heeft ver zocht de kwestie-Afghanistan op de agen da te zetten van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die begint op 16 september te New York. Onder de 32 landen zijn onder meer Pakistan, Iran en Indonesië. Afgevaardig den van dit laatste land stelden gisteren onder meer, dat de situatie in Afghanistan „een ernstige bedreiging voor de wereld vrede blijft”. Verder wordt in het verzoek gewezen op de uitspraak van de VN-as- semblee begin dit jaar, dat de „vreemde troepen onmiddellijk, onvoorwaardelijk en algeheel moeten terugtrekken” uit Af ghanistan. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. President Elias Sarkis van Libanon heeft gisteren het ontslag aanvaard van de regering van premier Selim Al-Hoss. Deze had al op 7 juni het ontslag ingediend, maar Sarkis wilde het toen niet aanvaarden. De president heeft sinds 7 juni overleg gepleegd met de leiders van de diverse politieke partijen en paramilitaire organi saties over de vorming van een nieuwe regering. Het is op dit moment nog niet bekend wie deze zal gaan vormen. De rechtse falangisten hebben plannen om een wetgevende vergadering en een bestuursstructuur in het leven te roepen in de christelijke sectoren van Libanon. Het zijn de Nederlander J. C. Krol en de vader van de vroegere Surinaamse minis ter van Landbouw, J. Kasantaroeno. In Suriname wordt de ex-minister uit het kabinet Arron beschouwd als het brein achter de poging tot de staatsgreep. De verjaagde bewindsman zelf bevindt zich momenteel in Nederland. De Neder lander Krol werd kort na zijn arrestatie aan de pers voorgesteld als een huurling uit het legertje van Ormskerk. In het radioprogramma Met het Oog op Morgen verklaarde het Surinaamse socia listische parlementslid Henk Herrenberg gisteravond, dat Krol en Kasantaroeno senior kort na hun vrijlating weer gevan gen zijn genomen. De Surinaamse ambas sade in Den Haag kon dat echter niet bevestigen. Dinsdag heeft premier Chin A Sen twee nieuwe leden van de Surinaamse sectie van de Commissie Ontwikkelingssamen werking Nederland-Suriname geïnstal leerd. Het zijn ir. H. Ferrier, die directeur is van de bauxietmaatschappij Grassalco en de directeur van het ministerie van Openbare Werken en Verkeer, ir. G. Soerdjoesing. Het ministerie van Kleurlingenzaken had eerder laten weten dat het de scholen zou sluiten als de boycot zou worden vooftgezet. Op de vergadering stemde de overgrote meerderheid van de scholieren voor opschorting van de boycot. De na druk zal volgens het comité komen te liggen op eisen voor korte termijn. Aan enkele van deze eisen, zoals het in het leven roepen van autonome leerlin genraden, de aanschaf van geschikte schoolboeken en de reparatie van school- DEN HAAG. De in ons land op be zoek zijnde Poolse minister Wojtaszek van Buitenlandse Zaken en zijn collega minis ter Van der Klaauw hebben gisteren geen overeenstemming bereikt over de eis van de regering in Warschau, dat Nederland moet investeren in de Poolse kolenindus trie als tegenprestatie voor levering van kolen door Polen. Tijdens een bezoek van Van der Klaauw en premier Van Agt aan Polen vorig jaar, toonde de Poolse regering zich bereid een overeenkomst te sluiten voor levering van 600.000 ton kolen per jaar, mits Nederland zou investeren in uitbreiding en verbete ring van Poolse mijnen, transportmoge lijkheden en dergelijke. Van Nederlandse zjjde werd te kennen gegeven dat hiervoor geen geld was. Verder spraken de ministers onder meer over de mogelijkheid van Neder landse medewerking aan de regularisatie van de Poolse rivier Weichsel en over diverse internationale kwesties. Wat dit laatste betreft blijken de ministers met name ten aanzien van de ontspanning tussen Oost en West niet nadér tot elkaar te zijn gekomen. (Van onze redactie buitenland) DALLAS-DETROIT. De hittegolf die nu al drie weken in het zuiden van de Verenigde Staten heerst heeft volgens of ficieuze mededelingen al aan minstens 750 mensen het leven gekost. Voor de staten die het meest van de hitte te lijden hebben, heeft president Carter veertien miljoen gulden beschikbaar ge steld. Van dat geld zullen onder andere ventilators worden gekocht en ook het vervoer van burgers met een gering inko men zal ervan bekostigd worden. In het noorden van de Verenigde Staten vernielden stormen met snelheden tot 180 kilometer per uur bomen, daken en elek- triciteits- en telefoonleidingen. In Detroit, waar de republikeinen hun Conventie houden, werd aan een hotel voor ander half miljoen gulden schade aangericht en in de staat Wisconsin kwamen minstens 100.000 mensen zonder stroom te zitten. Behalve de Verenigde Staten heeft ook het zuidoosten van Turkije met grote hitte te kampen. Op sommige plaatsen werden temperaturen van 48 graden gemeten. Als gevolg van de hitte kwamen twee soldaten en een ambtenaar om, zo werd gisteren bekend. Dat zei vandaag de Nederlandse staatsse cretaris voor Emancipatiezaken, me vrouw Kraaijeveld-Wouters, op de vrou wenconferentie in Kopenhagen. Volgens de staatssecretaris is er de afge lopen vijf jaar in Nederland heel wat bereikt, hoewel de verbetering van de positie van de vrouw nog altijd niet snel genoeg gaat. Ze vroeg speciale aandacht voor de vrouwen van buitenlandse werk nemers in veel industrielanden. „Deze vrouwen komen niet vrijwillig, maar uit economische overwegingen naar een an der land en hebben met groot aantal pro blemen te kampen”, aldus mevrouw Kraaijeveld, die meent dat „sociale aan dacht voor deze vrouwen beschouwd kan ‘worden als een verbinding tussen rijke en arme landen, tussen betrekkelijk bevoor rechte en betrekkelijk onbevoorrechte vrouwen”. Minister de Koning van Ontwikkelings samenwerking, die gisteren uit Kopenha gen terugkeerde, heeft laten weten dat Nederland ter gelegenheid van de vrou wenconferentie dit jaar 100.000 gulden extra ter beschikking zal stellen van een VN-fonds waaruit vrouwenprojecten gefi nancierd worden. Verscheidene landen hebben hun solidari teit met de Palestijnen betuigd en in dat verband werd gesproken van het „misda dige optreden van Israel” Gisteren heeft een groep Deense schrij ver aan de Deense minister van Justitie gevraagd in te grijpen en „oncontroleer bare elementen van de conferentie te ver wijderen, die het leven bedreigen van ie der die met Israel sympathiseert, de con ferentie saboteren en de officiële gasten van Denemarken bedreigen”. Daarmee werd met name gedoeld op de Palestijnse afgevaardigde Leila Khaled. Gisteren ontving de vrouwenconferen tie een boodschap van de voormalige Iraanse premier Bakhtiar. De ex-be- windsman vroeg aandacht voor de „ver nederende en verslechterende positie” van de vrouw in Iran en hij zei te hopen dat de praktijken van de islamitische lei ders door de conferentie zullen worden afgewezen. Op de alternatieve vrouwenconferentie, die eveneens in de Deense hoofdstad wordt gehouden, maar waar vrouwen niet uit naam van hun regeringen optreden, maar namens vrouwengroepen of namens zichzelf, is beroering ontstaan over de besnijdenis van vrouwen. Verscheidene deelneemsters hebben een veroordeling van deze besnijdenis geest,wat bij Afrikaanse deelnemers slecht viel. Een afgevaardigde uit Soedan zei dat Afrikaanse vrouwen zich geen wes terse ideeën willen laten opdringen, ter wijl een vrouwelijke rechter uit Senegal stelde dat er een mentaliteitsverschil be staat waar het westen maar rekening mee heeft te houden. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Er mag niet te lang onze kerheid bestaan over de vraag of België vijftig nieuwe kernraketten op zijn grond gebied gaat installeren. Lange onzekerheid daarover zou het beeld van België schaden, zowel binnen de NAVO als ten opzichte van het War- schau-Pact. F (Van onze redactie buitenland) OSLO. Het oliedirectoraat van het Noorse ministerie van Olie en Energie heeft gisteren na een derde proefboring in het blok 31/2 meegedeeld, dat het nu vrij wel zeker is dat de gasvoorraad daar in grootte de gasbel van het Groningse Slochteren zal gaan overtreffen. De proefboring is in de afgelopen we ken uitgevoerd door Shell, die een belang van 35 procent in dit project heeft en de werkzaamheden uitvoert. De Noorse staatsoliemaatschappij Statoil neemt voor 50 procent deel in de onderzoekingen terwijl er verder drie kleinere Noorse maatschappijen bij zijn betrokken. In Slochteren werd in het begin van de jaren zestig 2000 miljard kubieke meter aardgas gevonden, waarvan nu nog 1400 miljard kubieke meter over is. De Noorse vondst wordt momenteel geschat op ruim 2100 miljard kubieke meter en is daarmee al groter in omvang dan alle andere Noor se vondsten tezamen. Produktie van de gasbel zou in verband met technische pro blemen niet mogelijk zijn voor 1990. Er zit onder het gas ook olie, maar het is niet zeker of deze olie gewonnen zal kunnen worden. (Vkn onze redactie buitenland) TEHERAN. De leider van de door geestelijken overheerste Islamitische Re publikeinse Partij, de ayatollah Moham med Behesti, heeft gisteren op een pers conferentie gezegd dat een aantal samen zweerders tegen het huidige bewind de doodstraf zal krijgen. President Bani-Sadr verklaarde giste ren, na een gesprek van een half uur met de ayatollah Khoméini, dat een deel van de beklaagden „zeer binnenkort” wordt berecht. Hij voegde er aan toe dat men „krachtig” zal handelen. Vorige week donderdag maakte de pre sident bekend dat er een samenzwering was verijdeld. Sindsdien zijn enige hon derden arrestaties verricht. Gisteren be trof dit onder meer twee neven van oud- premier Bakhtiar. Ayatollah Behesti deel de overigens mee dat er een „nieuw com plot” is ontdekt, dat hij een „vervolg op het vorige” noemde. Een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat Turkije erin heeft toegestemd een heli kopter terug te geven waarmee twee Iraanse luitenants vorige week uit Iran zijn gevlucht. Een Iraans verzoek om het terugsturen van de militairen wordt nog overwogen, aldus de zegsman. De hojatoleslam Techrani, een hoge Iraanse geestelijke van wie de progressie ve opvattingen algemeen bekend zijn, heeft zich gisteren uitgesproken voor „zo snel mogelijke” invrijheidstelling van de Amerikaanse gijzelaars. „Wij eisen iets dat onmogelijk in te willigen is: de Ver enigde Staten zullen de sjah nooit overdragen”, zo zei hij. Volgens een Israëlische Iran-deskundi- ge heeft Iran besloten dat alle parochie scholen van religieuze minderheden ge sloten moeten worden. Dit bevel zou het gevolg zijn van beschuldigingen dat een joodse school in Teheran contacten on derhield met Israëlische instellingen, zo zei hij. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0.80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4