Gemeente blijft verzoek om lagere haventarieven steunen aan Omwonenden geven verzet tegen hoogbouw aan Terrasweg niet op Tante Marie" kondigt vertrek als gastvrouw IJ mond-kantine N t H| 1 «o» IM20JULI CIRCUIT fiHNDVOORT 1 ÜJ I - MINISTER: GEEN AFWIJKENDE REGELING ZEESPORTVISSERIJ LJ „REN JE ROT” „ZWAAR HOOFD IN OVERSTAP NAAR NIEUWE HAVEN” Meer aandacht gemeente voor bestemmingsplannen 4 DONDERDAG 1 7 JULI 19 8 0 5 IJMOND Zaterdag 19 juli 1980 (Van een onzer verslaggevers) Martin Brozius met zijn bekende t.v. spelprogramma: Aanvang: 14.30 uur o Haarlems Dagblad: I IB Grappen/grollen Spelletjes Liedjes met andere woorden: een hele middag „dikke pret”! IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: zijn verkrijgbaar bij onze kantoren In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Californiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Zeestraat 18 (Beverwijk) Commercieel VELSEN. In de bocht nabij de IJmui dense Noordersluis fungeert een van buiten wat haveloos kantinegebouw dit jaar voor het laatst als gezelligheidscentrum voor le den van de jachtclub IJmond. Breuk IBiUBI Formule 2 Aan de kassa van het Openluchttheater en bij de V.V.V. Stationsplein Haarlem kosten de kaarten 6,- Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd. Recreatie Springplank (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De drie reders, die momenteel in een procedure zijn verwikkeld met de Neder landse staat over de hoogte van de havengelden in IJmuiden kun nen nog steeds rekenen op ge meentelijke steun. Al eerder pleit te het college van B. en W. van Velsen in een brief aan minister Tuijnman voor verlaging van de ze tarieVen. Dit verzoek werd on langs door de minister afge wezen. De gereduceerde f JjL J plaatskaarten J 6 I -< (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) nen- eten i ge- een Be- men alle ;vor- elin- nde- nog e de baar ities roep ver- gen- ring p 16 shore-activiteiten in de IJmuidense ha ven. Om te voorkomen dat deze tak van de handelsvaart kosteloos zou profiteren van de faciliteiten die voor de visserij in het leven waren geroepen werden enkele be palingen van kracht. Daarbij werd vastge legd dat visserijschepen, die 3 percent van hun bruto omzet afstaan aan het Staats- vissershavenbedrijf, oorlogsschepen, schepen met averij en pleziervaartuigen geen havengeld hoeven te betalen. Volgens advocaat Wytzes is de zeesport- visserij een vorm van recreatie die bij het vaststellen van de wet nog niet bestond. Daarom hebben de reders al tweemaal het ministerie van verkeer en waterstaat ver zocht de wet te veranderen of de onthef- fingsregels anders te interpreteren in het voordeel van de zeesportvisserjj. De heer Reehoorn van het Staatsvis- sershavenbedrjjf verklaart absoluut geen enkel argument te zien om de schepen als pleziervaartuig te bestempelen en zodoen de van de havengelden vrij te stellen. „Het zijn schepen die zuiver commercieel geëx ploiteerd worden en derhalve niet als ple ziervaartuig gekwalificeerd zijn”, aldus de heer Reehoorn. De minister is bij zijn eindoordeel over het wel of niet verande ren van de wet duidelijk afgegaan op adviezen van de heer Reehoorn. In Sche- veningen, de grootste concurrent voor de reders in IJmuiden, is volgens hem een speciale regeling van kracht. Sedert 1934 zijn daar de havengelden niet verhoogd en betalen de sportvisserijbedrijven absurd lage prijzen. Dat is volgens hem geen maat. Hij heeft sterk de indruk dat de gemeente Scheveningen, die de havengel den vaststelt, hiermee het toerisme wil In de 10-jarige havengeschiedenis op deze plek is zij de eerste vaste kracht in die functie en in verband met de onherroepelijke verhuizing ook de laatste. De kanti ne op het laaggelegen haventerrein is „huisje van aanloop” voor „IJmond”-leden en in de praktijk ook voor toevallige passanten. Kenmerkend was en is on der de leden het sfeertje van .jongens onder mekaar”. De betrekkelijke openheid naar buiten toe vormde daarvoor tot nu toe geen beletsel. Op 31 december loopt met Rijkswaterstaat de lopen de pachtovereenkomst af voor de terreinstrook nabij het sluizencomplex waarop onder meer een scheeps helling, een reeks aanlegsteigers en gemeld kantinege- bouw. De pachtbeëindiging staat in directe relatie tot verplaatsing van dit kleinschalige havengebeuren naar het Zijkanaal B meer landinwaarts gelegen in het recreatiegebied Spaarnwoude. Een nieuwe haven is hier zonder voorzieningen te land al volledig door de aangesloten bootbezitters in gebruik genomen. De oude clubsfeer wordt in de „Umond”-kantine op de oude lokatie vooralsnog zorgvuldig gekoesterd door de kantinebeheerster Marie Broek, bij ieder bekend als „tante Marie”. De dringende vraag om lagere haven gelden wordt kennelijk slechts gesteund door de grotere rederijen die meerdere schepen exploiteren. Mevrouw R. Jume- Een delegatie, samengesteld uit vertegenwoordigers van omwonenden en de Stichting Santpoort, overhandigt wethouder Th. Witte de handtekeningen. Tijdens de overhandiging van de hand tekeningen kon wethouder Witte de dele gatie uit Santpoort op één punt geruststel len. De gemeente heeft inmiddels perso neel aangesteld om nieuwe bestemmings- let heeft één viskotter waarmee zeesport- visserij wordt bedreven in de vaart. Zij is best tevreden over de huidige regeling betreffende de havengelden in Umuiden. „Alles bijelkaar genomen is deze regeling helemaal niet zo slecht”, besluit me vrouw Jumelet. f die n de is of- s 750 hitte arter r ge- idere het nko- Doordat deze pas wordt geheven als de schepen uitvaren liggen de schepen gra tis aan dc kade. Dit betekent volgens haar dat in de winterperiode en tijdens slecht weer, als uitvaren onmogelijk is of wanneer het animo voor de zeesportvis- serij laag is, niets betaald hoeft te wor den. Havenplaatsen waar een gemeente- tarief van kracht is komen wat dit be treft ongunstiger uit de bus, is haar me ning. Momenteel betaalt mevrouw Jume let voor haar kotter een bedrag van 40 gulden als die de haven verlaat. Vooral in dit slechte zomerseizoen werkt deze U- muidense regeling gunstig. Veel sportvis- serijschepen blijven in de haven liggen en er hoeft geen cent betaald te worden. ;nde 1 als r de 'f bij den, zake itrei- sten. baar Be van gen- s en ;rsö- irhe- neer dig- ;ren stan eld- :oek l-as- nde dijk Af- a T io 15 0 '0 10 10 taten t 180 elek- troit, antie ider- it en stens en. ook hitte rden Als laten eren tijdens een hoorzitting werden geuit lijken niet te kunnen leiden tot herziening van dat besluit, zo deelde wethouder Witte woensdag mee. Als volgende stap willen de omwonen den wederom een beroep doen op de afde ling rechtspraak van de Raad van State om via de Wet AROB (Administratieve Rechtspraak Overheidsbeslissingen) met de bezwaarschriften in beroep te gaan tegen het bouwplan. „Dit kan nogal veel tijd in beslag nemen”, volgens de heer Heykoop. Maar de uitvoering van het bouwplan ook. Immers in kleine kring is bekend dat pas met de bouw wordt begon nen als een aantal appartementen is ver kocht. En de prijs is nu niet zodanig dat ze als broodjes over de toonbank vliegen”, verduidelijkt de heer Heykoop, die de appartementen, die tussen de 225.000 en 400.000 gulden moeten opbrengen, als on verkoopbaar bestempelt. Voor „tante Marie” betekent de overstap naar de inmiddels voltooide nieuwe haven een totale breuk met de vertrouwde clubsfeer zoals zij die de afgelopen jaren waardeerde en bevorderde. „Hier overheerste een mentaliteit van onderlinge hulpvaardigheid, mis schien een groot woord voor gewoon een stukje solida riteit. Wie brokken had aan schip of tuigage vond altijd wel een of meer clubgenoten bereid met raad en daad bij te springen”. MN» 1 De drie reders exploiteren tezamen 12 van de 18 schepen voor zeesportvisserij die vanuit IJmuiden opereren. Naar aanleiding van het antwoord van de minister heeft het college van B. en W. een notitie opgesteld, die in de commissie „over zeehavenbeheerders” ter sprake zal worden gebracht. In deze commissie zijn de kleinere zeehavens van Nederland ver tegenwoordigd. Met het bespreekbaar stellen van het havengeld in de commissie komt de gehele problematiek volgens wet houder Th. Witte van financiën op een hoger vlak, daar de voorzitter van de commissie tevens lid is van de nationale commissie, waarin de grotere zeehavens en het ministerie zijn vertegenwoordigd.» Wethouder Witte denkt vooralsnog niet aan een financiële tegemoetkoming van de gemeente aan de reders. Deze hebben duidelijk laten weten dat door de huidige hoge havengelden nauwelijks rendabel te varen is. Zelfs verdwijnen van deze vorm van sportvisserij wordt niet onmogelijk genoemd. Volgens de drie reders, de heren W. M. Beusenberg, K. Visser en H. Lourens zijn de bedragen die zij aan het Staatsvissers- havenbedrjjf moeten betalen onevenredig hoog in vergelijking met op het gebied van zeesportvisserij concurrerende havens als Den Helder en vooral Scheveningen. Ad vocaat mr. L. P. Wytzes, door de drie reders in de arm genomen, heeft uitgere kend dat de reders maar liefst dertig maal zoveel betalen als in Scheveningen het geval zou zijn. De reders weigeren om die reden al vanaf 1977 het havengeld te vol doen aan het Staatsvissershavenbedrijf. Na enkele aanmaningen spande de lands- advokaat een civiele procedure aan tegen het drietal. Deze procedure loopt volgens advocaat Wytzes thans op z’n eind. Hij heeft echter weinig hoop dat de zaak in het voordeel van de reders wordt beslist. Europees Kamp, met o.a. Jan Lammers, Huub Rothengatter en Johnny Cecotto. Totaal 6 races Aanvang 13.00 uur Kinderen tot 12 jaar, onder geleide,'gratis toegang Voor iedere bezoeker gratis programma. Dit zou inhouden dat de schepen de status krijgen van pleziervaartuig. Beide malen reageerde het ministerie afwijzend. Nadat advies werd ingewonnen bij de heer Reehoorn, directeur van het Staats vissershavenbedrijf, dat als bindend werd ervaren. De zegsman van de drie reders heeft de indruk dat het Staatsvissershavenbedrijf weinig op heeft met de zeesportvisserij. Momenteel is de concurrentie moordend. Vooral de reders die dagelijks met meer dere schepen uitvaren moeten elk jaar forse bedragen afdragen terwijl de prij zen voor een plaatsje aan boord van der gelijke schepen niet voortdurend ver hoogd kunnen worden. Omzetstijging door het aantal uitvaarten te verhogen resulteert daarbij direct in hogere reke ningen, daar het havengeld afhankelijk van het aantal keren dat wordt uitgevaren wordt berekend. Het havengeld in IJmuiden wordt door het Staatsvissershavenbedrijf geheven volgens een wet die in 1959 werd ingesteld in verband met de toename van de off- TT;'- bevorderen; immers de tarieven voor een zeetrip blijven daardoor laag. Willen de IJmuidense reders een verlaging dan zul len ze volgens de heer Reehoorn bij het gemeentebestuur moeten aankloppen voor subsidie. „Wij voelen ons niet de aangewezen instantie om korting te ver strekken”. plannen te ontwikkelen of oude te wijzi gen, waardoor in de toekomst meer be scherming kan worden geboden aan kwetsbare woongebieden. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Woensdag overhan digden vertegenwoordigers van de Stich ting Santpoort en van omwoners van de Terrasweg 940 handtekeningen aan wet houder Th. Witte, op dat moment in func tie als loco-burgemeester. Met de handte keningenactie ondersteunt een grote Van de oude haven wordt dit seizoen nog dankbaar gebruik gemaakt door in hoofdzaak passanten. Plezier- vaarders gebruiken de accommodatie als springplank voor grotere reizen op volle zee. Voor het uitwuiven door familie en vrienden is de kantine dan de aangewe zen plek. Op korte termijn is ook dit verleden tijd al geschiedt de verhuizing landinwaarts om financiële redenen heel geleidelijk. De kantinebeheerster, in het dagelijks leven mevrouw G. Broek, troont nu nog als bazin achter de bar bij dit soort gelegenheden. In het vaarseizoen is zij dagelijks op deze plek te vinden. In de winter alleen gedurende de weekeinden. Gerekend vanaf haar woonplaats IJmuiden is de kantine, een voormalige werkloods van Rijkswaterstaat, prima per fiets bereikbaar De afstand naar de nieuwe haven maar ook de eigen gevorderde leeftijd geeft zij als motief voor haar door velen betreurde vertrek als kantinebeheerster. De kantine geeft uitzicht op de eigen aanlegsteigers maar ook op het grote havengebeuren. De bezoeker ziet enorme zeeschepen voorbijschuiven op weg naar Am sterdam of naar de Noordersluis om zee te kiezen. Bij de aanblik klinkt iets van trots door in haar stem. „Zoals dit hier dat maak je nooit meer mee. Machtig mooie plek. Hier gebeurt ’t allemaal. Een kotter met een groep zeesportvissers verlaat de IJmuidense haven. Personeel van het Staatsvissershavenbedrijf noteren elke uitvaart om eens per maand de havengelden te kunnen berekenen. „Tante Marie" in haar element op de vertrouwde stek: de verenigingskantine in de directe nabijheid van de Noordersluis. De verhuizing naar een gloednieuw haven complex beschouwt zij in veel opzichten als een verar ming. Aan het Zijkanaal B heeft de Stichting Spaarnwoude als pachtheer de eis gesteld toegankelijkheid van de haven voor „IJmond”-leden maar zonder enige restric tie ook voor buitenstaanders. Wat in de oude situatie voor passanten al praktijk was krijgt straks extra- nadruk. De heer F. Hollenberg is als bestuurslid van „IJmond” al een aantal jaren havencommissaris. Het losser worden van de verenigingsband is Voor hem nu al een waarneembaar gevolg van de nieuwe benade ring. Aan het zijkanaal B hebben nu al ruim tweehon derd plezierboten ligplaats gekozen. Ingebruikneming van de nieuwe haven betekende opheffing van de jarenlang noodzakelijke ledenstop. „Voor tientallen nieuwkomers was een vaste ligplaats de enige overwe ging om als lid toe te treden. Aan het clubgebeuren heeft die categorie totaal geen boodschap. Je proeft dat nu al aan de sfeer”. groep inwoners van Santpoort de bezwa ren die leven tegen de bouw van een flat aan de Terrasweg. De omwonenden, vertegenwoordigd door de heer F. Heykoop, en de Stichting Santpoort maken ernstig bezwaar tegen het bouwplan dat door zijn enorme om vang niet zou passen in de dorpskern van Santpoort waar uitsluitend sprake is van laagbouw. Daarnaast dringen de bewo ners aan op een bestemmingsplan voor dat gebied. Door het ontbreken daarvan hoefde de gemeente het bouwplan slechts te toetsen aan de bouwverordening. Hier door is de kans dat de hoogbouw gereali seerd wordt erg groot. Al eerder hebben de omwonenden bij de Raad van State schorsing gevraagd van het besluit van de gemeenteraad de bouw vergunning te verlenen. Dit verzoek werd ongegrond verklaard en derhalve afgewe zen. Ook de bezwaren die bij de gemeente

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5