R Eén duif spelen in cijfers I? verstoort fi OLYMPISCH DORP BLEEF GESLOTEN TELEVISIE VERBLOEMT PROTESTEN Wereldrecords FI R G Alles vond ze even mooi perfectie i 1980 MAANDAG 21 JULI 12 M Basketbal: Gewichtheffen: Schieten: Volleybal: Duif Medaillestand: Voetbal: Handbal: Waterpolo: Zwemmen: Leni Hockey: Moderne vijfkamp: Turnen: Wielrennen: Roeien: door Peter Heerkens J Russen heersen bij herenturnen f man, die het tot de Olympische Spelen brengt. En die ervaring wordt nu gemist”. de eerste Nederland was één van de landen, die zich uiterst sober presenteerden tijdens de opening van de Olympische Spelen. Slechts een juffrouw met het naambord (Olympisch Comité Nederland) en een (Russische) vlaggedrager waren het bewijs dat ons land aanwezig is in Moskou. De landen die hadden geweigerd deel te nemen aan de openingsceremo nie, onder meer vele Westeuropese, werden gedurende het schouwspel ver tegenwoordigd door twee Russische burgers. De voorste droeg het schild met de naam van het betreffende land, de tweede de vlag van het internationa le Olympische Comité. Slechts zeer kort was dit duo in beeld. Op het mo ment dat een leegte zou ontstaan, om dat er geen deelnemers in het Lenin- stadion aanwezig waren, zwenkten de cameras naar de tribunes of wisselde de regisseur van beeld. Ook de Russische commentator rep te met geen woord over deze nogal abrupte overgangen. Aan zijn kijkers vertelde hij: „Sommige landen nemen aan deze opening deel zonder hun nati onale vlag te dragen. Ieder lid van het IOC heeft zo zijn eigen regels”. Van de 81 landen die aanwezig waren boycot ten zestien min of meer de opening. MOSKOU. De Russische televisie die zaterdag voor een directe uitzen ding zorg droeg van de opening van de Olympische Zomerspelen in Moskou heeft niet alles laten zien. Via „han dig” camera- en regiewerk werd op de vele miljoenen schermen verbloemd dat landen tijdens de opening protes teerden tegen de inval van Russische troepen in Afghanistan. Maar bij het toestelturnen moet ook nog terdege rekening worden gehouden met bijvoorbeeld de Rus Alexander Tka chev, die vorig jaar bij de WK derde werd, maar nu door een noodlottige fout aan de rekstok (hij bleef even met een voet haken) op de zesde plaats staat. willen afkeuren. Maar zover zou ik toch niet graag willen gaan. Ik zat met mijn snufferd vlak voor de vlaggestokken, dus ik kon het allemaal uitstekend bekijken. Hielden die jon gens wel van hun duif? Ze zagen er heel stoer uit („Er is geen schoner kleding op de wereld dan gebronsde spieren en een frisse huid”, dichte Majakovski al), zo- Via de openingswoorden van Leonid Brezjnjev en de befaamde turner Nico lai Andreanov, die namens alle deelne mers de olympische eed aflegde, werd het officiële gedeelte afgesloten. De 22ste Olympische Spelen konden begin nen. De regisseurs van de openings plechtigheid waren erin geslaagd te doen alsof er niets aan de hand is. Alsof er geen boycot is, alsof de Spelen van Moskou door de afwezigheid van be langrijke landen als de Verenigde Sta ten, Canada en West-Duitsland niet vleugellam zijn. Dat werd alleen gesym boliseerd door die ene duif op het score bord. 1. Sovjet Unie 2. Oost-Duitsland 3. Groot Brittannië 4. Noord-Korea 5. Bulgarije 6. Tsjechoslowakije 4 1 0 0 0 0 1 1 0 1 1 1 Doe toernc moete Lar één n achte lest. voort pits i Vlieggewicht: 1. Osmanaliev (Sov.) 245,0 kg (107,5-137,5). 2. Ho Bong Chol (NKor) 245,0 (110,0-135,0), 3. Han Gyong Si (NKor) 245,0 (113,0-132,0), 4. Olah (Hon.) 245,0 (110,0-135,0), 5 Leletko (Pol.) 240,0 (105,0-135,0). 6. Hornyak (Hon.) 237,5 (107,5-130,0). De het t< in de don i versla Ba van c was 1 Giam de Ri Nina Bohrr der T toegei Lo strijd Vanie 5. Hi Westc dan d 6-4. He te Scl finale gehaa slowa Austr No van de o bliek den circu gehoi als v kans nabij' race Jan was bij te digin moes mank euvel voort waan Daar HILV tennis het k niets gespe BW tenni naam hij G in de Clerc voor Jimm 6-3). Lai achts was t leidii briek een r form, één s per Lamr omda aanki listd make ZA en J land: het c midd spele natte Pirel de gi lest, van De 2 rond< drooi (Van onze sportredactie) MOSKOU. Slechts één duif wenste niet mee te werken aan de perfecte show, waarmee zaterdag de 22ste Olym pische Spelen werden geopend. Hij kon het tempo van zijn makkers niet bijhou den en liet, zittend op het scorebord, met een verlamde vleugel het hele ge beuren op zich afkomen. o 2 2 1 0 0 Vrij pistool. 50 meter: 1. Alexander Melentev (Sov.) 581 punten (WR en OR), 2. Harald Vollmar (Odl.) 568, 3. Loebtsjo Diakov (Bul.) 565, 4. Gil San Soh (NKo) 565, 5. Seppo Saarenpaa (Fin.) 565, 6. Sergej Pitsjianov (Sov.) 564. Heren, groep A: Polen-Joegoslavië 3-1 (15-11. 11-15, 15-3, 15-7), Roemenië-Lybië 3-0 (15-3, 15-1, 15-1). Groep B: Sovjet Unie-Tsjechoslowakije 3- 1 (15-13, 15-10, 13-15, 15-7), Cuba-Italië (15-7, 15-8, 15-6). MOSKOU. Alexander Melentev uit de Sovjet Unie heeft de eerste gouden medaille tijdens de 22e Olympische Zo merspelen behaald. Melentev zegevierde op het onderdeel vrij pistoolschieten van een afstand van 50 meter. Met 581 punten uit een maximum van 600 verbeterde hij het wereldrecord. Melentev verbeterde het record met vier punten. „Olympisch reglement”, was de verklaring voor het gesloten houden van de poorten. „Volgens de IOC-regel”, aldus de uitleg, „moet het dorp dicht op de dag van opening en sluiting”. In het verleden is er met dit punt nooit serieus omgesprongen. Zo hebben vele journalisten vier jaar geleden in Montreal met eigen ogen gezien hoe vertegenwoordigers van Afrikaanse landen hun koffers pakten na een boycotbe- sluit. Wellicht dat die publiciteit het IOC nu in actie heeft gebracht. Daarnaast is het wel zeker, dat ook de Russen besloten tot strikte naleving van deze regel omdat veel journalisten en vooral fotografen zich in het dorp wilden vergewissen van de stemming onder de boycottende landen. „Die sfeer is rustig geweest”, aldus de Nederlandse chef de mission Bram Leeuwenhoek. „De meesten zaten bij de televisie. Wij ook. Er waren er bij ons verschillenden, die de uitzending met een gevoel van spijt bekeken hebben omdat ze het jammer vonden er niet bij te kunnen zijn. Ik kan me dat wel voorstellen. Tenslotte is zo’n openingsfeest een indrukwekkende gebeurtenis voor een sport- Dat ging over Majaf AU, de 22-jarige captain van de Afghaanse worstel- ploeg, die met zes worstelaars van zijn Een oog is een gezicht in drie kleur schakeringen! Ik telde op een gegeven moment vijftig verschillende „penseel streken”, waarmee de gezichten van twee kinderen waren uitgebeeld! En dan die golvende bewegingen van al die kleuren door elkaar! Toen het symbo- lieke beertje als turner werd uitgebeeld, voorvoelde ik opeens dat nu ook het onmogelijke nog zou gebeuren. En ja wel, even later was het zover! In een geraffineerd patroon werden hoedjes en petjes verwisseld, en maakt het beer tje een paar sprongetjes! Tranen scho ten in mijn ogen, ik beken het eerlijk, dat zoiets moois met mensenpetjes en En dan die moed, die brutaliteit, om de ceremoniële opening van de Olympi sche Spelen op te fleuren met 256 kleine meisjes, die 256 grote looppoppen met zich meevoeren, en daarmee een gym nastisch dansje maken! Kitsch, natuur lijk, maar kinderkitsCh, en dat mag, want kinderen hoeven nog geen goede smaak te hebben, alleen maar leuke smaak. Alleen dat van die duiven beviel me niet. Acht jongemannen droegen de olympische vlag, in de ganzepas van de bewakers van het Lenin-mausoleum. Die pas bevalt me al veertig jaar niet. Daarachter tweeëntwintig jongeman nen met in hun hoog opgeheven rechter hand een witte duif. Goochelaars begin nen meestal aan de andere kant. De verdeling van de medailles na dag is: (resp. goud, zilver en brons): Leningrad: Zambia-Cuba 0-1, Kiev: Oost- Duitsland-Spanje 1-1, Minsk: Algerije-Syrië 3-0. Moskou: Sovjet Unie-Venezuela 4-0. Heren: Groep A: Denemarken-Cuba 30-18 (18-8), Polen-Hongarije 20-20 (7-11), Oost-Duitsland- Spanje 21-17 (6-9). Groep B: Joegoslavië-Alge- rije 22-18 (12-10), Roemenië-Koeweit 32-12 (18-3), Sovjet Unie-Zwitserland 22-15 (13-8). Innig vergenoegd zat ze urenlang om zich heen te kijken. De glimlach week niet van haar gezicht, dat met het cra- quelé van honderden rimpeltjes de adel uitstraalde die we bij ons kennen van de portretten van oude socialistische voorvechtsters als Henriette Roland Holst en Annie Romein-Ver schoor. Al les vond ze even mooi: de vlaggen, de atleten, de kleuren, het vrolijke en het plechtige. Toen de ploeg van Afghanis tan voorbij liep, keek ik even steels naar de naburige tribune waarop zij zat: ze begroette de Afghanen met een warm applaus. ploeg naar Pakistan, vluchtte, de dag voordat zij naar Moskou zouden afrei zen. De olympische strijd was in Afgha nistan dus al ontbrand voordat de olympische vlam Moskou had bereikt. Het doet wat denken aan de speciale tentoonstelling in de Hermitage in Le ningrad, ter ere van de Olympische Spe len. Daar is ook een antieke Griekse vaas te bewonderen waarop Perseus Medusa doodt: een tafereeltje dat we waarschijnlijk onder schermen moes ten rangschikken. Groep A: Griekenland-Nederland 7-8 (1-1, 3-1. 2-2, 1-4), Hóngarije-Roemenië 6-6 (2-2, 1-0, 1-3, 2- 1) . Groep B: Italië-Sovjet Unie 6-8 (3-4, 1-1, 2-1, 0- 2) , Bulgarije-Australië 5-0 (0-1, 0-3, 3-2, 2-3). Groep C: Joegoslavië-Cuba 6-6 (2-4, 1-1, 1-0, 2-1), Zweden-Spanje 3-7 (0-2, 1-1, 0-0, 2-4). Heren, 200 m vlinderslag: Eerste serie: 1 Michael Gorelik (Sov.) 2.03.15, 2. Paolo Reveili (Ita) 2.03.44, 3. Marcus Laborne Mattioli (Bra.) 2.06.87. Tweede serie: 1. Roger Pyttel (Odl.) 2.02.07, 2. Kees Vervoorn (Ned.) 2.02.21, 3. Bgoes- lav Zychovicz (Pol.) 2.04.33. Derde serie: 1. Peter Morris (GBr.) 2.02.72, 2. Par Arvidsson (Zwe.) 2.03.14, 3. Alexander Boechenkov (Sov.) 2.03.98 Vierde serie: 1. Sergej Fesenko (Sov.) 2.00.20, 2. Philip Hubble (GBr.) 2.00.75, 3. Stephen Poulter (GBr.) 2.02.18. Finale: 1. Sergei Fesenko (Sov.) 1.59.76, 2. Philip Hubble (GBr.) 2.01.20, 3. Roger Pyttel (DDR) 2.01.39, 4. Peter Morris (GBr.) 2.02.27, 5. Michael Gorelik (Sov.) 2.02.44, 6. Kees Vervoorn (Ned.) 2.02.52. 100 m rugslag: Eerste serie: 1. Vladimir Dolgov (Sov.) 57.87, 2. Dietmar Gohring (Odl.) 58.02, 3. Miroslav Rolko (Tsj.) 58.15. Tweede serie: 1. Mark Tonelli (Aus.) 58.66, 2. Gary Abraham (GBr.) 58.79, 3. Jorig Stingl (Odl.) 58.98. Derde serie: 1. Michael Soderlund (Zwe.) 57.75, 2. Romulo Duncan Arantes (Bra.) 57.90, 3. Fred Eefting (Ned.) 58.59. Vierde serie: 1. Glen Patching (Aus.) 58.30, 2. Paul Marshall (GBr.) 58.35, 3. Viktor Koeznetsov (Sov.) 58.47. Vijfde serie: 1. Zoltan Verraszto (Hon.) 57.92, 2 Sandor Vladar (Hon.) 58.07, 3. Mark Kerry (Aus.) 58.08. Halve finales: Eerste serie: 1. Bengt Ba ron (Zwe.) 57.51, 2. Fred Eefting (Ned.) 57.91, 3. Merk Kerry (Aus.) 58.07. Tweede serie: 1. Viktor Koeznetsov (Sov.) 56.75, 2. Mark Tonelli (Aus.) 57.89. 3. Gerry Abraham (GBr.) 57.90. Dames: 4 maal 100 meter wisselslag: Eerste serie: 1. Groot Brittannië 4.16.29, 2. Australië 4.23.33, 3. Bulgarije 4.23.69. Tweede serie: 1 Oost-Duitsland 4.08.89, 2. Sovjet Unie 4.16.46, 3. Zweden 4.19.94. Finale: 1. Oost-Duitsland (Rei- nisch, Geweniger. Pollack en Metschuck) 4.06.67 (nieuw WR en OR), 2. Groot Brittanië 4.12.24, 3 Sovjet Unie 4.13.61, 4. Zweden 4.16.91, 5. Italië 4.19.05, 6. Australië 4.19.90. 100 meter vrije slag: Eerste serie: 1. Natalja Stroennikova (Sov.) 57.43, 2. Olga Klevakina (Sov.) 57.62, 3. Jacqueli na Willmott (GBr.) 58.78. Tweede serie: 1. Ines Diers (Odl.) 56.83. 2. Guylaine Berger (Fra.) 57.80 (Nat. ree.), 3. Isabel Reuss (Mex.) 58.36. Derde serie: 1. Barbara Krause (OD1.) 54.98 (Nw. WR), 2. June Croft (GBr.) 57.88, 3. Carina Jungdahl (Zwe.) 58.05. Vierde serie: 1. Caren Metschuck (Odl.) 55.44, 2. Conny van Bentum (Ned.) 57.51, 3. Agneta Eriksson (Zwe.) 57.67. Ze had natuurlijk alle reden om innig tevreden te zijn, de bejaarde Russin, want alle voorgaande openingsceremo niën werden zonder enige twijfel, onder het motto SNELLER. HOGER. STER KER, dat in het Russisch en in het Latijn op de bovenrand van de tribune met grote letters was aangebracht, ruimschoots overtroffen. „Wat zou Leni hiervan genoten hebben!”, zei ik tegen een collega, die begrijpelijkerwijs Le nin verstond. Deze zou, in het naar hem genoemde stadion, ongetwijfeld ook ge noten hebben, maar ik zei Leni, en be doelde Leni Riefenstahl, de „Hitler- freundliche” Duitse cineaste, die van het openingsspektakel in Berlijn-1936 een nog groter filmspektakel maakte. Die vergelijking trek ik echter meteen weer terug, tenzij je alles wat massaal en gelijktijdig gebeurt om die reden zou Die eenzame toeschouwer op het elek tronisch scorebord, de vele duizenden in het Lenin-Stadion en de miljoenen thuis waren getuige van een show, die een hoge graad van perfectie bereikte, in drukwekkend was en tot op de minuut nauwkeurig volgens het tijdsschema werd afgewerkt. Voordat de duizenden folkloristische danseressen en dansers uit alle vijftien republieken van de Sov- jet-Unie het kunstgras in bezit namen, was het officiële gedeelte afgewerkt. De intocht van de deelnemende landen verliep zoals tevoren was verwacht. Bel gië, Groot-Brittannië, Ierland, Italië, Luxemburg, Portugal, San Marino, Frankrijk, Zwitserland en ook Neder land hielden de atleten in het olympisch dorp en lieten zich slechts vertegenwoor digen door de juffrouw met het bord, waarop de naam stond van het olym pisch comité en een vlaggedrager, die in de meeste gevallen van Russische af komst was. Andere landen Australië, Andorra, Denemarken, Porto Rico, Nieuw Zeeland en Spanje torsten in plaats van de nationale vlag, die van het eigen of het internationale olympische comité mee. Het publiek reageerde volgens de wet ten der logica. De Oostbloklanden, Cuba en ook Afghanistan werden stormachtig toegejuicht. Voor de overigen was er een beleefd formeel applaus. De resterende officiële handelingen verliepen bijna traditioneel. Behalve dan het overhandi gen van de olympische vlag aan het stadsbestuur van Moskou. Dat vaandel had vier jaar lang in het stadhuis van Montreal gehangen, maar niemand van de stadsbestuurders van de Canadese stad wenste nu Canada de spelen boycot zijn Moskouse collega te ont moeten. Vandaar dat Sandra Handerson en Stephane Prefontaine, het duo dat vier jaar geleden in Montreal het olympisch vuur ontstak, de vlag van eigenaar lieten verwisselen. Daarna was het woord aan Lord Killanin, de voorzitter van het IOC. De Ier, die zijn taak na deze spelen neerlegt, roerde nog even vluchtig de politieke problemen aan, die deze 22ste Olympische Spelen omgeven. Hij ver welkomde in het bijzonder die sport mensen, die gekomen waren „ondanks de druk die op hen is uitgeoefend”. On getwijfeld een climax was de manier, waarop Sergei Bjelov, de aanvoerder van de Sovjet-basketbalploeg, het plat form bereikte waar hij het Olympisch vuur ontstak. Over een plankier gedra gen door vele honderden, die de hele middag de schitterendste kleureneffec ten en afbeeldingen hadden laten zien, liep Bjelov, die aan zijn vierde Olympi sche Spelen gaat beginnen, naar de plek waar tot en met 3 augustus de olympi sche vlam zal branden. Heren: Polen-Cuba 7-1 (3-0), India-Tanzania 18-0 (12-0), Spanje-Sovjet Unie 2-1 (1-1). Paardrijden: 1. Starnovsky (Tsj.) op Armavir 1-53.20 (1100 punten), 2. Szombathely (Hon.) op Tseps, 1.56.20 (1100 punten), 3. Bajan (Pol.) op Nebesnyi, 1.56.60 (1100 punten). Landenklasse- ment: 1. Polen 3208 punten. 2. Sovjet Unie 3194, 3. Tsjechoslowakije 2154. (Van onze sportredactie) MOSKOU De verbeten jacht van de Russen op olympisch goud zou wel eens een averechts effect kunnen hebben op de politieke munt die de Sovjet-Unie uit de spelen wil slaan. Nu al staat vast dat die Russische goudkoorts zal leiden tot een zeer groot aantal medailles, dat de „olympische oogst” van de Sovjets tijdens welke voorgaande spelen dan ook verre en verre zal overtreffen. Maar dat zou wel eens een boemerang- effect kunnen krijgen. Juist door die uitzonderlijke medaille-oogst zal nog eens extra onderstreept worden dat landen die anders ook vooraan in de rij staan bij het verzamelen van plakken, ditmaal ontbreken. Een treffend voorbeeld daarvan was zondag te beleven bij het herenturnen. Nu al staat onomstotelijk vast dat Rusland voor het eerst in de olympische geschiede nis de gouden medaille voor landenteams zal grijpen. Tijdens de voorgaande spelen konden de Sovjet-turners nimmer de he gemonie van de superieure Japanners doorbreken. Wel werd Nikolai Andrea nov, een 27-jarige „student” aan een peda gogisch instituut in zijn geboorteplaats Vladimir, toen winnaar van het individue le goud, maar de eerste plaats bij de teams ging toch weer naar de Japanners, hoewel Andreanov ook nog het goud veroverde aan de ringen, bij de vrije oefening en het paardvoltigeren. Maar ongetwijfeld zal de Russische me daille-oogst bij de herenturners nu nog groter zijn. Min of meer verrassend werd de Sovjet-Unie vorig jaar bij het wereld kampioenschap in Fort Worth (VS) zo waar nummer één. Maar in Moskou ont breken (om er een paar te noemen) de nummers 2 (Japan), 3 (Amerika) en 5 (China) op het appèl. De als kometen naar voren gekomen Amerikanen Kurt Tho mas en Bart Conner om van de Japan ners nog maar te zwijgen zullen de Russen dus nu niets in de weg leggen. Nu gebiedt de eerlijkheid wel te zeggen, dat de Russen vorig jaar in Fort Worth bij het wereldkampioenschap de heerschap pij duidelijk hadden overgenomen van de Japanners. De 22-jarige student Alexan der Ditianin uit Leningrad werd daar eer ste in het algemeen klassement voor de Amerikaan Kurt Thomas. En ook op de derde en vierde plaats legden Russen be slag: Alex Tkachav en Vladimir Marke lov. En natuurlijk hebben de Sovjets zich als nooit tevoren voorbereid op de spelen in eigen land. Veel medailles zouden ze Waarschijnlijk had ze twee dagen te voren in de „Sovjetski Sport” het arti kel gelezen over de Afghaanse hockey- ploeg die, terugkerend van een toernooi in Moskou, onderweg was overvallen door „bandieten” De hockeyers die te genstand boden werden zonder pardon neergeknald, de anderen werden aan martelingen onderworpen, maar wisten ’s nachts, toen hun bewakers in slaap gesukkeld waren, te ontkomen. Drie da gen later kwamen ze in Kaboel aan, en vertelden daar dit verhaal, dat zich al op 24 april afspeelde. En nu, een kleine drie maanden later, waren ze hier in Moskou, geen wonder dus dat zij, als zeventigjarige die al heel wat meege maakt had in haar leven, ze met extra applaus verwelkomde. Te meer omdat zij ongetwijfeld het verhaal van een week tevoren in de Herald Tribune (dal heel wat gedetailleerder was) niet gele zen had. 9 Bij afwezigheid van wereldrecordhou der en titelverdediger Alexander Voronin heeft de Rus Kanybek Osmanaliev de eerste gouden medaille bij het gewichthef fen gewonnen. In het vlieggewicht, de lichtste klasse, bracht Osmanaliev in de tweekamp 245 kilo (trekken 107,5-stoten 137,5) omhoog. Een prestatie die geëven aard werd door twee Noordkoreanen: Ho Bong Chol en Han Gyong Si. De Rus werd tot winnaar uitgeroepen op grond van zijn lagere lichaamsgewicht. Voor het tweede hoogtepunt van de dag zorgde Han Gyong Si, die een nieuw wereldrecord vestigde bij het trekken. Hij bracht in zijn vierde poging 113 kilo omhoog, een meer dan de topprestatie van de absente Voronin. Gy ong Si stelde echter teleur in het stoten. dus wel veroveren, maar nu is de tegen stand (vooral voor het landenklassement) te verwaarlozen. Hoewel gisteren alleen nog maar de verplichte oefenstof werd afgewerkt, staat de Sovjet-Unie nu al 3,6 punten voor op Oost-Duitsland en zelfs een straatleng te op nummer drie, Hongarije. Van de 12 landen die zich bij de WK in Fort Worth kwalificeerden voor de Olympische Spe len, doen er dan ook slechts zes mee: Rusland, Oost-Duitsland, Hongarije, Roe menië, Bulgarije en Tsjechoslowakije. De andere zes (Amerika, Japan, China, West- Duitsland, Canada en Zwitserland) ble ven thuis. Hoewel er dus 12 landenteams aan de olympische tumstrijd bij de heren mogen meedoen, zijn er „slechts” negen. Cuba, Frankrijk en Noord-Korea namen de plaatsen van de boycottende landen in. Ter zijde: de Nederlandse dames hadden ook aan het olympisch turnevenement kunnen deelnemen, maar weigerden de opengevallen plaatsen van China, Ameri ka, Japan of Canada in te nemen. Ook bij de toestelfinales die deze week allemaal op het programma staan, zal de Russische hegemonie nu zeer groot zijn. Alexander Ditianin en Nikolai Andrianov bezetten al de eerste twee plaatsen. Alleen van de regerend Europees kampioen, de Bulgaar Stoyan Deltchev, en van de Oost- duitser Roland Bruckner (respectievelijk voorlopig vierde en derde na de verplichte oefenstof) is enig tegengas te verwachten. MOSKOU Op de openingsdag van de spelen is het olympisch dorp voor bezoekers afgesloten geweest. Van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat kon niemand anders dan deelnemers en hun begeleiders doordringen tot het flatgebouwencom plex, wat vooral voor persvertegenwoordigers een tegenvaller betekende. Dames: Italië-Bulgarije 65-102, Sovjet Unie- Joegoslavië 97-62, Cuba-Hongarije 66-76. Heren’ Groep A: Sovjet Unie-India 121-65 (60-38), Brazi- lië-Tsjechoslowakije 72-70 (46-37). Groep B: Cu- ba-Australië 83-76 (40-40). Groep C: Italië-Zwe- den 92-77 (50-34). Heren, teams: De stand na de eerste dag is: 1. Sovjet Unie 293,65 punten, 2. Oost-Duitsland 290,05, 3. Hongarije 286,15. 4. Bulgarije 283,85, 5. Roemenië 283,60 en 6. Tsjechoslowakije 282,85 punten. als ze die duif vasthielden op de manier waarop Anton Geesink in een vroegere olympische parade de Nederlandse vlag in één hand langsdroeg. Maar was het wel „hun” duif, die ze daar vasthiel den? Zouden ze hem, op het juiste gere peteerde moment, tegelijkertijd losla ten, of zou er toch eentje bij zijn die... Hup, daar gingen ze! Maar zag ik het goed dat een van die jongens zijn duif nog even over zijn kopje krauwde, voor dat hij hem het luchtruim instuurde? En was het uitgerekend die duif, die al meteen van de zwerm afboog, om 17.28 uur fladderend neerstreek op het recht se elektronische scorebord, om daar, voortdurend door mij in de gaten ge houden, tot 18.11 uur geïnteresseerd te blijven zitten? Ploegentijdrit: (100 km) 1. Sovjet Unie (Kasji rin, Logvin, Sjelpakov, Jarkin) 2.01.21.74, 2. Oost-Duitsland (Boden, Drogan, Ludwig, Hart nick) 2.02.53.19, 3. Tsjechoslowakije (Klasa, Ko- neeny, Kostadinov, Skoda) 2.02.53.9, 4. Polen 2.04.13.77, 5. Italië 2.04.36.17, 6. Bulgarije 2.05.55, 15. Nederland 2.10.17. Viktor Sane/ev overhandigt de olympische vlam aan Sergei Bjelov. die even later het olympisch vuur zal aansteken. Ballet, volksdans, ritmische gymnas tiek stoelen van oudsher op gelijktijdi ge bewegingen. Het ergerlijke van het ballet „Life” van het Nationaal Dans theater was nu juist dat de daarin uit gebeelde Tanzmariekes niet eens de perfecte gelijktijdige benentillerij van de echte dansmarietjes wisten na te bootsen. En dan die „Artistieke Achter grond”, de „sjoedozjestvjenni fon”, zo als de Russen hun tribune met duizen den medewerkers hebben genoemd die door het bliksemsnel verwisselen van een soort overgooiers en petjes in ette lijke kleuren de meest fantastische mo zaïeken op de tribune wisten te toveren. Het was zijn eerste Olympische Spe len moet u denken! Drie kwartier lang genoot hij met volle teugen van de af mars van de nationale ploegen, maar toen het folkloristische gedeelte begon, hield hij het wel voor gezien en vloog, dissident onder de vredesduiven, naar veiliger streken. En dat alles op eigen initiatief, want het was natuurlijk niet waar dat een van die 22 stoere jongens zijn duif nog even aaide voordat hij hem omhoog gooide. Geen sentimentele, menselijke trekjes in het ceremonieel, daar was geen plaats voor! Dat die ene duif zo lang op het scorebord bleef zitten werd dan ook niet in de Pravda en de Sovjetski Sport vermeld, zomin als zij met geen woord gewag maakten van het feit dat een aantal landen al leen met een olympische vlag en zonder delegatie vertegenwoordigd waren! STOPPER een paar duizend overgooiers bereikt kon worden. Het greep me waarlijk aan! En niet één petje te groot of te klein, dat was nog het mooiste van alles! Skiff: Eerste serie: 1. Hugh Matheson (GBr.) 7.53.80, 2. Konstantinos Kontomanolic (Gri) 7.55.61, 3. Paulo Dvorakovski (Bra) 8.01.38. Tweede serie: 1. Pertti Karppinen (Fin) 7.43.80, 2. Peter Kersten (Odl.) 7.49.01, 3. Vladek Lacina (Tsj.) 7.53.24. Derde serie: Vassili Jakoesja (Sov.) 7.47.15, 2. Hans Svensson (Zwe.) 7.57.33, 3. Raimund Schmidt (Oos.) 8.07.02. Dubbel Twee: Eerste serie: 1. Oost-Duitsland 6.54.69, 2. Joegos lavië 7.04.57, 3. Sovjet Unie 7.07.12. Tweede serie: 1. Groot-Brittannië 6.59.67, 2. Polen 7.01.79, 3. Spanje 7.11.05. Twee zonder stuur man: Eerste serie: 1. Oost-Duitsland 7.19.05, 2. Roemenië 7.30.90, 3. Oostenrijk 7.39.48. Tweede serie: 1. Sovjet Unie 7.25.09, 2. Groot-Brittannië 7.30.57, 3. Tsjechoslowakije 7.34.83. Derde serie: 1. Italië 7.28.77, 2. Frankrijk 7.33.20. 3. Ierland 7.45.10. Dubbel vier: Eerste serie: 1. Joegoslavië 6.13.96, 2. Spanje 6.18.61, 3 Denemarken 6.19.28. Tweede serie: 1. Oost-Duitsland 6.01.68, 2. Bul garije 6.09.36, 3. Frankrijk 6.11.33, 5. Nederland 6.28.25. Vier zonder stuurman: Eerste serie: 1 Sovjet Unie 6.31.71, 2. Tsjechoslowakije 6.43.30. 3. Bulgarije 6.47.21. Tweede serie: 1. Oost-Duits land 6.19.93, 2. Roemenië 6.32.16, 3. Zwitserland 6.32.16. Vier met stuurman: Eerste serie: 1 Oost-Duitsland 6.44.49, 2. Polen 6.47.61, 3. Sovjet Unie 6.50.29. Tweede serie: 1. Spanje 6.43.35, 2. Groot-Brittannië 6.52.57, 3. Zwitserland 6.53.66. Achten: Eerste serie: 1. Sovjet Unie 5.50.76, 2 Groot-Brittanië 5.53.38, 3. Polen 6.00.43. Tweede serie: 1. Oost-Duitsland 5.55.89, 2. Tsjechoslowa kije 6.01.68, 3. Australië 6.05.12.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 12