gekwelde Barbara Krause IAAF schort besluiten op Sjaposjnikova nieuwe turn,,ster Er zit geen leven in het baanrennen r Samenwerking Westeuropese landen nauwer Lau Veldt: „Degradatie” stimuleert r Ji r VIJFDE PLAATS VOOR CONNIE VAN BENTUM 99 age 8? J 79 J 150 I B9 59 29 F9 19 19 9 99 11 69 59 139 I DINSDAG 22 JULI 1980 SPORT tourant I I Niet voorbereid Veranderde training door Peter Heerkens I I 4 riem lil IK II l I I I I I I II I Ad Paulen: nog een jaar voorzitter. Nadia Comaneci: eenmaal een „tien". Lau Veldt: niet meer alleen in Moskou. (Van onze sportredactie) MOSKOU De Westeuropese lan den willen meer dan tot nu toe de handen ineenslaan om op sportgebied een wat groter tegenwicht te kunnen vormen tegen met name het Oostblok. Opnieuw waren het de Oostduitse meis jes die de hoofdrol voor zich opeisten. Want niet alleen op de vrije slag kwamen de pupillen van Horst Kleefeld uitstekend voor de dag, ook op de vlinderslag lieten zij de concurrentie weinig illusies. Op dit laatste onderdeel bleek toch wel overdui delijk dat de eens zo sterke Andrea Pol lack duidelijk op haar retour is. In een uiterst spannende strijd moest zij het brons laten aan de Australische Michelle Ford, die keurig lag ingesloten tussen de nieuwe Oostduitse aanwinsten Ines Geis ler, een 17-jarige scholiere, en Sybille Schonrock, die als 16-jarige eveneens nog dagelijks de school bezoekt. In het spoor van het Oostduitse geweld volgde Connie van Bentum met een knap pe vijfde plaats. Fred Eefting moest in de eindstrijd op de 100 meter rugslag genoe gen nemen met de zesde positie in een tijd die een fractie boven zijn Nederlands record lag. Als je dat tenminste zo mag stellen, want Barbara Krause (20) die, op papier althans, de kost verdient met een baantje als wachtmeester bij de volkspolitie, be kende na haar triomf heel eerlijk dat de schooltijden niet langer duren dan twee tot vier uur per dag. Althans voor de zwemgoden, die de afgelopen maanden driemaal per dag te water doken voor de dagelijkse training. (Van onze sportredactie) MOSKOU De ingreep van Horst Kleefeld, na de weggepromoveerde Ru dolf Schramme de grote baas van het Oostduitse zwemwereldje, is niet zonder gevolgen gebleven. Na de Oostduitse kampioenschappen besloot hij niet routi- nière Barbara Krause in de wisselslages- tafette op te stellen, maar Caren Met- schuck, die vóór de wereldkampioene be slag had gelegd op de titel 100 meter vrije slag. (Van onze sportredactie) MOSKOU De olympische troon van Nadia Comaneci wankelt. De inmiddels 18-jarige sierlijke Roemeense bracht wel iswaar zelfs het chauvinistische Russi sche publiek in extase door in haar luis terrijke loopbaan weer eens de hoogste waardering (een 10) op de evenwichts- balk te realiseren, maar nauwelijks een uur later was de explosie van toejuichin gen nog groter. De 19-jarige Russin Nata lia Sjaposjnikova wiekte bij de paard- sprong zo gracieus, hoog en in perfecte stijl over het toestel, dat ook zij een 10 kreeg. De olympische turnstrijd bij de dames belooft dan ook een van spanning trillen de wedloop te worden tussen Natalia Sja posjnikova, die even beeldschoon is en even veel uitstraling heeft als haar landge note Nelli Kim, en de „koningin” van Montreal, Nadia Comaneci. Na de „eerste ronde” staan beiden samen op de eerste plaats met een puntentotaal van 39.85, hetgeen betekende dat zij behalve „hun” 10 nog driemaal de fantastisch hoge score 9.95 op de andere onderdelen behaalden. De internationale tumwereld mag zich gelukkig prijzen dat in de olympische arena van Moskou de strijd zich vooral tussen deze twee turnsters afspeelt. Want Nadia Comaneci (1,62 meter lang en 45 kilo „zwaar”) en Natalia Sjaposjnikova (1,48 meter en 46 kilo) behoren niet tot de groep van super-kleine en super-jonge ge drongen robotjes, die de turnsport op het niveau van de Olympische Spelen en de wereldkampioenschappen er niet fraaier op maken. Niet alleen de troon van Nadia Coma neci wankelt overigens, maar nog meer de toppositie van de hele Roemeense ploeg. Hoewel Nadia Comaneci vorig jaar bij de wereldkampioenschappen in Fort Worth (VS) moest opgeven door een Dat er op de 200 meter vlinderslag wei nig eer te behalen viel voor Wilma van Velsen was niet zo onlogisch, want haar uitzending is meer gebaseerd op de vrije- slagestafette dan op de vlinder, ook al is dat dan ook haar beste specialisatie. In de series kwam zij niet verder dan 2.21,81 en dat betekende een kansloze achttiende positie. Het vreugdebetoon bij de Nederlandse meisjes was weggelegd voor Connie van Bentum, de jeugdige Barneveldse die toch tamelijk onverwacht doordrong tot het rijk der sterren. En ze was dik tevreden met het uiteindelijke resultaat: een vijfde plaats op de 100 meter vrije slag in 57,63. Bij de heren zorgde de onbevangen Zweed Bëngt Baron op de 100 meter rug slag voor een levensgrote verrassing door de als favoriet gedoodverfde Rus Viktor Vanaf nu treedt de als mecanicien aan de ploeg toegevoegde ex-wereldkampioen (1946) achtervol ging, Gerard Peters, op als begeleider van Lau Veldt. „Maar tja...”, zegt Gerard Peters, „wat is begeleiden in dit geval? Ik was op deze taak niet voorbereid, dus technische en tactische tips kan ik moeilijk geven omdat ik zijn tegenstanders niet eens ken. Dat lijkt (Van onze sportredactie) MOSKOU Sinds maandag is Lau Veldt, de enige baanwielrenner die van het NOC naar Moskou mocht, geen eenzame tobber meer. Tot gisteren was hij gedwongen om zijn trainingstochten naar de hoogge prezen splinternieuwe wielerbaan bij gebrek aan een begeleider in z’n eentje te maken, met alle gevolgen van dien: als een muilezel sjouwend met zijn materi aal en zonder vaste tijdwaarnemer om zijn sprintjes te klokken. „Ik heb steeds zomaar aan iemand ge vraagd of die de tijd wilde opnemen. De jongens van de wegploeg zijn een keer naar me komen kijken en toen heeft Jacques van Meer het gedaan. Een zotte situatie natuurlijk”. De Nijmegenaar: „In het trainings kamp in Brugge had ik het gevoel wel 1.05 te kunnen zwemmen, zo lekker ging het daar in de training. Maar in Moskou Fred Eefting, die een uitstekende start had en lange tijd goed meeging, bleef steken op 57,95 wat hem een zesde plaats opleverde. Een positie waarmee hij Wel tevreden was, hoewel hij in stilte had gehoopt zijn Nederlands record (57,95) toch wat scherper te kunnen stellen. Kuznetsov, die in Berlijn bij de wereld kampioenschappen in opspraak kwam door een dopingaffaire, van het goud af te houden. Na de Amerikanen Rocca en Jackson had Kuznetsov inderdaad dit jaar de snelste tijd neergezet, terwijl Ba ron zich op de wereldranglijst tevreden moest stellen met een bescheiden achtste klassering en een snelste tijd van 57,77 séconden. Toch kon het gebeuren dat de 18-jarige Zweedse student, die nog nimmer een Europees of wereldkampioenschap heeft meegemaakt, maar wel in het bezit is van vijf nationale titels, als betrekkelijk groentje in de zwemmerij plotseling het goud weggriste voor de befaamde Kuz netsov, die voor de strijd nog zeer zelfver zekerd naar de vele duizenden aanhan gers op de tribunes had gezwaaid. De tijden van beiden waren respectievelijk 56,53 en 56,99. Een troost voor de Russen was dat Vladimir Bolgov nog beslag leg de op het brons in 57,63. ontsteking in haar hand, veroverde Roe menië toch de mondiale titel vóór de Sovjet-Unie (2e), Oost-Duitsland (3e) en China (4e). Maar nu staan de Russische meisjes al vrij stevig op de eerste plaats, terwijl Roemenië voorlopig zelfs tevre den moet zijn met de derde plaats (met een achterstand van slechts een tiende punt op Oost-Duitsland en zelfs 1.05 punt op Rusland). Veldt: „Ik ben meer specifiek gaan werken. Het duurwerk heb ik laten schieten voor krachttraining De laatste twee seizoenen is de stijgende lijn vooral te danken aan een veranderde wijze van training. Lau Veldt arriveerde in Moskou met een schitteren de seizoenlijst waarop vier overwinningen in sterk bezette toernooien: Leicester, Aarhus, Odense en Lon den. „Zo’n goed jaar heb ik nog nooit gehad”. De grafiek van Lau Veldts resultaten loopt langzaam maar gelijkmatig op. „Ik ben nou eenmaal niet van het soort dat snel en met uitschieters werkt”. Verder is nu al vrijwel zeker, dat Nelli Kim (vorig jaar nog wereldkampioene in de individuele strijd in Fort Worth) niet de grote ster van dit olympisch toernooi zal worden. In Montreal veroverde zij nog drie gouden medailles, maar nu zul- len Nadia Comaneci en Natalia Sjaposj nikova de meeste gouden plakken voor zich opeisen. Weliswaar scoorde Nelli Kim gisteren tijdens de eerste dag van de wedstrijden zeer regelmatig (9.90 op alle onderdelen), maar de vraag is of dat zelfs voldoende zal zijn voor een zilveren me daille op een onderdeel. me blunders gaan maken (een val van evenwichtsbalk of brug met ongelijke leg gers bijvoorbeeld) kan de gouden medail le voor landenploegen in gevaar komen. Zeker is in ieder geval dat goud, zilver en brons verdeeld zullen worden door Rus land, Oost-Duitsland en Roemenië. „Maar”, heeft Lau Veldt zichzelf al gewaarschuwd, „ik denk dat Tkac zich zeer sterk heeft voorbereid. Een tijdje geleden had hij een afschuwelijk vette buik en een enorm achterwerk. Als je ook zag wat hij at... Maar hij loopt er hier knap afgeslankt bij. Ik zal hem niet mogen onderschatten”. Nationaal bezien staat Lau Veldt op eenzame hoogte. In het begin van zijn carrière zag het ernaar uit dat Sjaak Pieters hem zou verdringen maar dat is niet gebeurd. Vanaf 1976 behaalde Lau Veldt zonder on derbreking het Nederlands kampioenschap en het ziet er niet naar uit dat een van de vier renners (Zeijder- veld, Zieleman, Pieters, Vrolijk) die met hem de vaste kern van de sprintgroep vormen, daar op korte ter mijn verandering in brengt. Armoe troef dus op het onderdeel dat ooit zo’n mateloze populariteit beleefde toen Jan Derksen en Arie van Vliet aan de macht waren. Lau Veldt: „Inder daad. Er zit geen leven in en dat vind ik verschrikkelijk jammer. Er zijn gewoon te weinig wedstrijden in Nederland. Ik heb er dit jaar hooguit tien gereden en dat is absoluut onvoldoende om goede baanrenners te kweken en om interesse bij het publiek op te roepen. Er zouden er zeker een stuk of 20 moeten zijn. Maar: dat kost geld en wie pompt dat er in...? Zolang dat niet gebeurt, zal het sukkelen blijven. Het is dus een cirkel en kom daar maar eens uit...”. In Moskou heeft Lau Veldt de deelnemerslijst nauw keurig bestudeerd en naast de vaststelling dat er voor hem zeven onbekende namen op de lijst staan („Afri kanen en zo”) is hij tot de voorlopige conclusie geko men dat er een eervol resultaat inzit. Met uitzondering van de Oostduitser Hesslich („een klasse apart; daar win ik nooit van”) ziet hij niet op tegen de confronta ties die morgen beginnen. Daarbij wordt hij vooral geleid door zelfvertrouwen na twee overwinningen (Aarhus en Odense) tegen de in grote toernooien altijd sterke Anton Tkac. en intervaltraining. Bovendien werd Jan Jansen door de KNWU aangesteld als trainer en dat scheelde enorm. Hij is een echte specialist die veel van tactiek weet en daar erg goed over kan praten”. Nadat in 1977 Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duits- land, Italië, Zwitserland, Liechten stein en Oostenrijk al tot een samen werkingsvorm kwamen, wordt ver wacht dat dit jaar Groot-Brittannië en Spanje zich bij dit negental zullen aansluiten. wilde het niet. Ik voelde me gewoon niet lekker, een verklaring heb ik er niet voor. Daarom ben ik best nog blij met die geringe verbetering. Vooral ook omdat ik Die diskwalificatie zat Barbara Krause enorm dwars. Zondag al, op de dag dat de door Kleefeld samengestelde estafette een nieuw wereldrecord zwom, dook zij als eerste vrouw met 54,98 seconden onder de 55-secondengrens. Gisteren deed zij het in de finale nog eens dunnetjes over, door met veel machtsvertoon in een recht streekse confrontatie met Caren Met- schuck het wereldrecord te brengen op 54,79. □kbreten te prijzen geopend Haarlem TICA. Re sfeer me rrgot. Tel Die groep tegenstanders is een bijzonder overzichtelijk gezelschap: slechts 22 coureurs (omdat per land maar één renner ingeschreven mag worden) en dat zijn er een stuk of 40 minder dan bij een wereldk' npioenschap. Afgaande op zijn prestaties in de afgelopen maanden heeft Lau Veldt (25 jaar; van beroep assistent-accountant; woonachtig in Ouder kerk aan de Amstel) een goede kans om door te dringen tot de laatste acht. Dat lukte hem nog nooit (hij bleef op vijf wereldkampioenschappen steken in de groep van de laatste 18), maar gezien het aantal deelnemers en de stijgende lijn in zijn prestaties zit de mogelijkheid er nu in. „Tegen die Oostduitse meisjes kon ik na tuurlijk niets beginnen, dat was een dui delijke zaak. Daarom heb ik die ook maar laten gaan. Het enige wat ik wilde, was de anderen voor blijven. Dat is aardig ge lukt”. En daarmee had de 14-jarige zwem ster van De Waterkip het grootste gelijk van de wereld, want alleen de Russin Olga Klevakina snoepte haar nog net de vierde plaats af. .Met absolute toppers als Sjaposjnikova Kim en FUstova heeft Rusland inder daad na de fabuleuze en perfecte show van de eerste dag alle recht op de eerste plaats. Maar niettemin waren de jurybe- slissingen af en toe weer bijzonder aan vechtbaar. Roemenië werd ten opzichte van Oost-Duitsland bijvoorbeeld onderge waardeerd en ook enkele Russinnen scoorden soms onbegrijpelijk hoog. Al leen als de Sovjet-meisjes bij hun gedurf de oefeningen naar vrije keus straks enor- Eigenlijk zou baancoach Peter Nieuwenhuis met hem zijn opgetrokken, maar toen het NOC de achter- volgingsploeg niet wilde uitzenden bleef Lau Veldt (al vijf jaar nadrukkelijk Nederlands beste sprinter) als enige over. Hij werd ingelijfd bij de ploeg van wegren ners van wie de begeleiders echter tot gisteren geen tijd voor hem hadden, omdat ze zich moesten voorbe reiden op de 100 kilometer ploegentijdrit. Lau Veldt: „Als deze situatie te voorzien was ge weest, zou ik zeker aangedrongen hebben op een dubbelfunctie van iemand. Maar de beslissing van het NOC om de achtervolgingsploeg thuis te laten, kwam zo onverwacht dat er voor mij niets meer aan te doen viel toen het duidelijk werd dat ik hier in het begin in m’n eentje zou staan”. Het is wel zeker dat de voornemens van deze landen na de nu al in Moskou duidelijker dan ooit zichtbare superio riteit in daden zal worden omgezet. In Moskou wordt eigenlijk het eerste vier jarenplan van dit samenwerkingsver band afgesloten. De bedoeling is dat in september, wanneer het nieuwe vierjarenplan aan de orde komt, de uitwisseling van trai ners en de stages voor sportlieden wordt voortgezet. Daarnaast wordt ook sterk gedacht in de richting van het organiseren van onderlinge wed strijden. Een soort Westeuropese Spe len, zoals Azië, Pan-Amerika en andere internationale samenwerkingsverban den die kennen. Na vier uur verwarrende discussies kon de Nederlandse LAAF-voorzitter Ad Paulen de meeting sluiten om daar na over te gaan tot de orde van de dag. En dat betekende gisteren het kijken naar atletiekfilmpjes. Paulen kon dat doen in de wetenschap dat hij nog een jaar voorzitter blijft. Dat was voor het begin van de vergadering nogal onze ker, omdat het besluit van de bejaarde Nederlander om de straffen aan Oost- europese dopingzondaars kwijt te schelden, hem allerminst in dank was afgenomen. Was de straf gehandhaafd, dan hadden die atleten niet aan de Olympische Spelen kunnen deelne men. Paulen erkende tijdens de verga dering fout te hebben gehandeld. Bestuurlijk was het een allerminst gave atletiekhappening, die handenvol geld heeft gekost en waarop niets werd opgelost. Zoals het verzoek van Israel in tegenstelling tot het turncongres wel vertegenwoordigd om van Azië naar Europa overgeheveld te worden en de kwestie-Taiwan; in Moskou sa men met China aanwezig in de rumoe rige vergaderzaal. Wanneer beide heren hun woord houden komt het tijdens het olym pisch atletiektoernooi, dat donderdag begint, tot een direct treffen tussen de Britse wereldrecordhouders op de midden-afstand. Sebastian Coe en Ste ve Ovett. Het wordt dan de eerste keer sinds de Europese kampioenschappen van Praag (1978), dat Coe en Ovett eikaars tegenstander worden. Ovett werd toen achter de Oostduitser Beyer tweede op de 800 meter en Coe derde. „Ik loop definitief de 800 en 1500 meter”, bevestigde Sebastian Coe maandag tijdens een persconferentie, nadat al eerder Ovett vanuit Engeland hetzelfde bericht had doorgeseind. Het duel Coe-Ovett moet het hoogte punt worden van het olympisch atle- tiektoemooi. Nog nooit eerder in de atletiekgeschiedenis zaten twee we reldtoppers elkaar zo op de hielen als dit duo. Coe is namelijk wereldrecord houder op de 800 meter en 1000 meter, alsmede de 1500 meter, waarop hij echter het gezelschap moet dulden van Steve Ovett, die wel alleenheerser is op de Engelse mjjl. Een tweede Russische gouden plak was er, zoals verwacht, voor de vrije-slag- zwemmer Sergei Kopliakov, die de 200 meter overbrugde in 1.49,81, wel een olym pisch record maar niet voldoende om de Amerikaan Rowdy Gaines het wereldre cord (1.49,16) te ontfutselen. Gezien de tijden die op de klokken waren gezet was het een normale zaak dat de estafette- zwemmers Cees Jan Winkel en Peter Drost, die op dit nummer in actie kwa men, niet verder reikten dan de series. Hun tijden waren respectievelijk 1.56,48 en 1.55,41. Hetzelfde geldt voor Albert Boonstra, die op de 100 meter schoolslag in actie kwam m^t als hoofdzakelijke doel zijn Nederlands record van 1.06,51 wat scher per te stellen. Dat lukte op het nippertje met 1.06,47, hetgeen een beetje beneden de verwachting was. (Van onze sportredactie) MOSKOU Van al het geld dat het gisteren gehouden congres van de In ternationale Atletiek Federatie (IAAF) heeft gekost, zou de Neder landse atletiektop waarschijnlijk maanden op trainingsstage kunnen. Helaas wordt een dergelijk bedrag niet overgemaakt op de rekening van de KNAU, maar verdween het in de rivier de Moskwa. De uit 75 landen en vijf werelddelen afkomstige congres gangers vonden namelijk dat alle be slissingen maar moesten worden op geschort tot een hopelijk beter be zocht congres, volgend jaar september in Rome. hten wel >g niet op en. AlsU egeven uw oud len tege erswaar® QBE VA' i Juwete 3, (vlakt erwijk, n erte muizen r oien e.i Lb 133467 d De vrucht van die beproeving bleek dan ook op de tweede dag van het zwem- toemooi in het schitterende Olympische bad bij de dames te bestaan uit vijf medailles. Krause, Metschuck en Diers grepen in deze volgorde de plakken op de vrije slag, terwijl op de 200 meter vlin derslag Ines Geisler het goud en Sybille Schonrock het zilver binnenhaalden, waarbij het verschil tussen beiden slechts 0,01 seconde bedroeg. Bengt Baron (midden) griste voor de neus van favoriet Viktor Koeznetsov (links) het goud weg. Vladimir Dolgov was goed voor de bronzen plak. me overigens geen grote problemen op te leveren, want Veldt heeft genoeg ervaring om te weten hoe hij rijden moet. En de concurrentie kent hij op z’n duimpje”. voornamelijk voor de estafette ben mee gegaan. En als ik dan slecht zou zwem men, zou ik ook de anderen tekort doen. Nu heb ik er wel weer vertrouwen in”. -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13