Supertanker scheurt in haven Rotterdam ét nijman lichtreklame Tó pagina's Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken het woord i5 aan... WASSEND vandaag: WATER MAAS :D. Enkele tientallen overtreders van loonmaatregel 72 slachtoffers Lid Guardia Civil gedood I het weer Protest tegen kerncentrales Ongeluk Chinees booreiland eist Palestijns comité in bezet gebied verboden HAARLEM Aantal geboorten neemt weer toe Gieterijen krijgen rijkssteun voor milieubescherming HOUT- en BOUWMATERIALEN Tijdens bouwvakvakantie normaal geopend WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN agenda pagina 5 laatste kans Tegenvaller Bedrijfsopleiding Ouderparticipatie STANKOVERLAST TOT IN VLAARDINGEN En verder Moskou vandaag Kennedy’s droog Strandverwachting I I L at MB 16 F r ONZE GROENTJESRUBRIEK DE GROOTSTE ETALAGE VAN KENNEMERLAND Telefoonbeantwoorders BEL 023-319272 9 gggfó rd HARMENJANSWEG 19 - HERINGAWEG 6 Beurs.....10 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Plaatselijk nieuws5,7 Radio en televlsle/Strlps11 Sport13,14,15 Toerisme9 Weerrapporten2 IJmuider Courant DINSDAG 22 JULI 1980 (ADVERTENTIE) >kala." Prins Claus: 70ste jaargang no. 218 Dijkdoorbraak bij Heel in Limburg liefst Het land achter de dijk, overwegend weilanden, is Zie verder pagina 4 [d (Van onze redactie binnenland) (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIES; (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin ila's •rijs elfde igen nden •en or /an A Re- r met at tel De Amerikaanse senator Edward Ken nedy, die alleen nog een theoretische kans heeft op het kandidaatschap voor de pre sidentsverkiezingen, heeft een uiterste po ging gedaan die kans in een praktische te doen verkeren, door de democratische kiesmannen te wijzen op hun persoonlijke vrijheid. Hij wil daarmee de mogelijkheid aan de orde stellen dat de democratische afgevaardigden op de komende democra tische conventie alsnog in meerderheid zijn zijde kiezen en Carter laten vallen. (Van onze redactie binnenland) ROERMOND. Als gevolg van de langdurige regenval is vannacht door het wassende water van de Maas een gat van dertig meter geslagen in de dijk bij het Limburgse Heel (ten westen van Roermond). onmiddellijk ondergelopen. Het dorp Heel loopt vooralsnog geen gevaar. Het vee was voor alle zeker heid gisteren al weggehaald. Ongeveer honderd militairen zijn ingezet om met behulp van zandzakken het gat in de dijk te dichten. Pupillen van twee inrichtingen, St. Anna en Klein Bethlehem, in het bedreigde gebied zijn naar hoger gelegen afdelingen geëvacueerd. De Limburgse kerkdorpen Itteren en Borgharen De gemeentelijke havendienst onder zoekt thans hoe het schip verder kan worden gelost. In de tanker zit nog onge veer 111.000 ton olie. Zowel bij de Haven dienst Rotterdam als bij het Openbaar Lichaam Rijnmond kwamen vanmorgen veel klachten binnen over stankoverlast. De stank was tot in Vlaardingen te ruiken. ZWOLLE. Elf mensen hebben van morgen de poldertoren in Emmeloord be zet. Uit naam van wat zij noemen de beweging van de ZON (Zuinig op de Noordoostpolder) vorderden ze het zestig meter hoge bouwwerk met het doel aan dacht te vragen voor hun protesten tegen plannen om in de Noordoostpolder kern centrales te bouwen. De actievoerders hebben toegezegd de watervoorziening in de polder niet in gevaar te brengen. (beide aan de Maas), die jaarlijks onderlopen, waren gisteren reeds door de abnormaal hoge waterstanden geïsoleerd geraakt. In Maastricht is door Rijkswater staat een crisiscentrum ingericht. Rode Kruis, BB en de brandweer hebben op grote schaal hulp verleend bij het ontruimen van campings aan de Maas, waar van er vele zijn ondergelopen. Ook bij het weghalen van vee uit de uiterwaarden is hulp verleend aan de boeren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In maart van dit jaar hebben enkele tientallen, vooral kleinere bedrijven de loonmaatregel overtreden. Dat blijkt uit het derde rapport van de Loontechnische Dienst van het ministerie van Sociale Zaken over de naleving van de loonmaatregel. De overtreders zijn aangemeld bij de officieren van Justitie die belast zijn met de behandeling van economische strafza ken. Het overtreden van de loonmaatregel vormt een misdrijf, waarvoor de rechter maximaal twee jaar gevangenisstraf kan geven. In plaats daarvan of daarnaast lopen overtreders het risico een boete van 25.000 gulden te krijgen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Vier ijzergieterijen krij gen van het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne bijdragen ter be strijding van de luchtverontreiniging. Het gaat om de Ijzergieterij Vulcanus in Doe- tinchem, de IJzergierij Doesburg, een be drijf in Vaassen en een in Klazienaveen. In het kader van de herstructurering van de Nederlandse ijzergieterijen krijgt het bedrijf in Doetinchem 2,3 miljoen gul den, de gieterij in Doesburg 2,2 miljoen, die in Vaassen 1,8 en het Klazienaveense bedrijf 1,3 miljoen. Het geld is onder meer bestemd voor de aanschaf van afzuigin stallaties en luchtwassers. Reeds gisteren in de loop van de dag bleek evacua tie van het vee noodzakelijk in de streek bij Roer mond. Op veel plaatsen zwommen de koeien al voor hun leven naar hoger gelegen stukken grond. De overstromingen langs de rivieren zijn vooral in Midden-Limburg van reusachtige omvang, omdat de Maas daar ook de grote aanvoer van Geul en Roer te verwerken heeft. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Aan de daling van het geboortecijfer lijkt een einde te zijn geko men. Per duizend inwoners steeg het aan tal levend geboren kinderen van 12,5 tot 12,6. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1979 van de Rijksplanologische Dienst. Zowel onder Nederlanders als onder niet-Nederlanders in ons land nam het geboortecijfer toe. Het aandeel van de niet-Nederlanders aan de levend geboren kinderen nam toe van 2,7 procent in 1971 tot 6,3 procent in 1978. In maart 1979 kwam het aantal inwo ners van ons land boven de veertien mil joen, en dat was negen jaar nadat de dertien miljoen waren gepasseerd. In 1795 telde Nederland nog twee miljoen inwo ners. Ik heb het gevoel dat ik hier, in Nederland, thuishoor. Weersverwachting van het KNMI tot morgen: ■ading j. Alle aten-, ozen- ADVERTENTIE) KOOP vanaf 575,-; HUUR vanaf ƒ20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 TEL AVIV (AEP). Een hoge Israëli sche officier heeft verklaard, dat de mili taire autoriteiten in het bezette deel van Jordanië het Comité voor nationale voor lichting, een orgaan dat de Palestijnen vertegenwoordigt, hebben verboden en dat bewoners van het gebied die proberen de activiteit van het comité voort te zetten, zullen worden gestraft. De officier zei, dat de Israëlische militai re autoriteiten politieke contacten tussen de notabelen in de Strook van Gaza en die in het bezette deel van Jordanië willen verhinderen en in die gebieden geen poli tieke activiteit zullen toestaan die gericht is op vernietiging van Israel. Het Comité voor nationale voorlichting bestaat uit een tiental notabelen uit Cis- jordanië. Onlangs werden twee van de belangrijkste leden, de burgemeesters van Hebron en Chalchoel, het land uitge zet. Kort daarop werden twee andere le den van het comité, de burgemeesters van Nabloes en Ramallah, bij aanslagen ern stig gewond. it n de jen laten Xlleen 1AAM ien Ma t/m vrijd. 830-17 uur Die erdie- en/of i. Dis- 3ellen isdag 7. Droog en zonnig. Minimumtempera tuur ongeveer 12 graden. Middag- temperatuur omstreeks 24 graden, aan zee iets koeler. Matige wind uit zuid tot zuidwest. LOGRONO (DPA/UPI). In de Spaan se wijnstreek Rioja hebben onbekenden vandaag een bomaanslag gepleegd op een busje van de Guardia Civil. Een luitenant werd gedood en vijftien agenten min of meer ernstig gewond. Toen de bus in de buurt van de Noordspaanse provinciale hoofdstad Logrono reed, ontploften vier van zeven landmijnen. (Van onze redactie buitenland) PEKING. Chinese kranten hebben pas gisteren melding gemaakt van een ernstig ongeluk met een booreiland voor de Chinese kust, dat op 25 november van het vorig jaar aan 72 mensen het leven heeft gekost. Eerder deze maand weiger de de minister voor Oliezaken van China berichten hierover te bevestigen. Slechts twee opvarenden hebben de ramp overleefd. Het booreiland zou in de Golf van Bohai, tussen China en Korea, zijn gezonken toen het werd versleept. Door een lek in het luchtverversingska- naal zou water naar binnen zijn gelopen. supertanker lagen vanmorgen op de bo dem van de petroleumhaven, maar gingen vanmorgen door het hoge Maaswater weer drijven. Zij vertoonden een knik van ongeveer 20 graden. De 10 ton olie die de haven is ingestroomd, is volgens een woordvoerder van de Rotterdamse haven dienst afkomstig uit leidingen die gebro ken zijn. Bij de ontploffing zijn geen tanks opengescheurd. De kans dat alsnog een tank van het schip zal scheuren, werd niet groot geacht, omdat de tanks door schot ten zijn afgeschermd. MOSKOU. Tijdens de series van de 100 meter vlinderslag heeft Kees Ver- voom vanmorgen in het Olympisch zwembad van Moskou het Nederlands re cord verbeterd. Hij won de tweede serie in 55.76 sec. en plaatste zich daarmee voor de halve finales. De oude nationale toptijd (55.83) stond al op naam van Vervoom. Bij de dames plaatsten Annelies Maas en Reggie de Jong zich voor de finale op de 400 meter vrije slag. Maas deed dat in 4.13.12 (na de Oostduitse Schmidt de beste tijd) en De Jong in 4.15.07, hetgeen een nationaal adspirantenrecord betekende. Voor het Olympisch nieuws van giste ren, zie de sportpagina’s. Ofschoon deze poging als een wanhopi ge zou moeten worden gekenschetst, waarbij enig praktisch succes al bij voor baat als uitgesloten zou moeten worden beschouwd, is het feit dat Kennedy tot het laatst toe zijn prestige op deze wijze in de waagschaal stelt, veelbetekenend voor de stemming in het democratische kamp. Kennedy zou waarschijnlijk nooit zover zijn gegaan, indien hij niet zou hebben waargenomen dat de democraten zich steeds ongeruster voelen worden over de uitslag van een eventuele finale tussen Carter en Reagan. Na het bekend worden van het verkiezingsprogramma van de republikein Reagan hebben de democra ten tot hun verbijstering moeten vaststel len, dat Reagan en de zijnen de heersende kritiek op Carter punt voor punt hebben overgenomen en uitgebouwd, terwijl zij in hun program juist op die zaken de zwaar ste nadruk hebben gelegd die het Ameri kaanse publiek in het algemeen juist in de huidige situatie het meest aanspreekt. Al les wat de meerderheid van het Ameri kaanse publiek Carter verwijt, is door de republikeinen met sterk aangezette, de magogische argumenten omgekeerd in beleidsvoornemens van Reagan uitge stald. Waar Carter faalt, beweert Reagan juist zijn sterkste kant te hebben. De be loften van Carter ten aanzien van de ver dediging der Amerikaanse veiligheid wor den overschaduwd door bombastische na tionalistische verzekeringen die veel ver der gaan en hier en daar zelfs het karakter van een oorlogsbereidheid aannemen. Wanneer er in de toekomst geen gas meer is voor de elektriciteitscen trales, komt de produktie in gevaar. Hiervoor waarschuwen de Samen werkende Elektriciteits Produktiebe- drijven (SEP) in het gisteren gepubli ceerde jaarverslag. Zie verder pa gina 2. Er is een nieuwe Europese com missie op komst die zich moet bezig houden met de emancipatie van de vrouw. Dat bleek uit de toespraak die Europees commissaris Henk Vrede- ling gisteren hield voor de internatio nale vrouwenconferentie in Kopen hagen. Zie verder pagina 3. Twee inen u jd) op eciale k bel- dins- 023- Het Zeewegziekenhuis in IJmuiden gaat met ingang van 1 augustus ouders van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds toelaten op de kinderafdeling. Verpleegkundig wor den positieve resultaten verwacht van de nauwere samenwerking met de ouders, die echter ook een taak verzwaring betekent voor de ver pleegkundigen. Deskundigen van Smit-Tak zijn aan boord van het schip gegaan om pools hoogte te nemen. Zij zullen op verzoek van de havenautoriteiten onbrandbaar gas in de tanker pompen. Hoogovens zal in het komende jaar zelf de opleiding van schoolverlaters moeten bekostigen. Het staalbedrijf verwacht door het vervallen van overheidssubsidies op de vakoplei ding van schoolverlaters een inkom stenderving van een miljoen gulden. Desondanks gaat Hoogovens door met het uitbouwen van de bedrijfs- school om een einde te maken aan het structurele personeelstekort in de productiesector. De bedrijfs- school moet in 1981 plaats bieden aan 400 leerlingen. ROTTERDAM. In de zevende petroleumhaven in Rotterdam heeft zich vannacht een ontploffing voorgedaan op de Liberiaanse supertanker Energy Concentration (98.000 ton). Het schip, geladen met ruwe olie, lag op dat moment te lossen bij Mobil Oil. De bodem scheurde na de ontploffing over de volle breedte in tweeën. Van de lading ruwe olie is volgens de Rotterdamse havenautoriteiten ongeveer 10.000 liter de haven ingestroomd. Er is geen brand uit gebroken. De Energy Concentration had 43 Chinese bemanningsleden aan boord. Eén man sprong na de explosie over de railing. Hij kon later worden opgevist. Een ander is met ademhalingsmoeilijkhe den in een ziekenhuis opgenomen. De Energy Concentration had vier ver schillende soorten lading aan boord, waardoor het moeilijk was bij het lossen van de tanker het juiste evenwicht te bewaren. Volgens de Rotterdamse brand weer moet bij het lossen een fout zijn gemaakt, waardoor het 326 meter lange schip is geknakt. Een woordvoerder van Mobil Oil zei vanmorgen, dat er vermoe delijk twee redenen zijn, waardoor het schip gebroken is: of een tussenschot heeft het begeven, of er is aan een kant van het schip te veel olie weggepompt, waarschijnlijk het voorste gedeelte, aan gezien de voorzijde van de tanker eerst omhoog ging. Zowel de voor- als achtersteven van de of jvend jisbe- larré- De directe omgeving van de Energy Concentration werd meteen na de explo sie ontruimd. De petroleumhaven zelf werd met olieschermen afgesloten om de uitstromende olie op te vangen. Metingen in een cirkel van ongeveer 3 km hebben uitgewezen dat explosiegevaar niet meer aanwezig is. Het scheepvaartverkeer was vanmorgen in het Europoortgebied vanaf 8 uur weer normaal. Zo verdwijnen de mogelijkheden tot een doordachte keuze tussen de twee, er zijn geen absolute tegenstellingen in hun pro gramma’s, alleen het republikeinse gaat op dezelfde punten veel verder en sluit zich beter aan bij de heersende opinie, die nota bene door de reacties van Carter op de internationale situatie is losgemaakt en gevoed. Reagan dient zich aan als een betere Carter en dat is waarschijnlijk wat de democraten zo ongerust maakt. Kenne dy pleit voor een drastische wijziging van het democratische programma, maar be doelt daarmee natuurlijk ook dat er een verandering in de democratische kandi datuur zal moeten komen. Of op zo be trekkelijk korte termijn nog een daarbij behorende campagne kan worden opge zet, valt sterk te betwijfelen. Intussen is de democratische ongerustheid een ernstige aanleiding voor de rest van de wereld om ook ongerust te worden. Want een verkie zing van Reagan zou een ramp betekenen voor allen, die hun hoop hebben gesteld op een vermindering van de heilloze machtsrivaliteit tussen de grote mogend heden en de uitbanning van beider overspannen nationalistische meerder- waardigheidscomplexen, die de bewape ningswedloop tussen de V.S. en de Sovjet unie naar een explosief hoogtepunt drei gen te leiden. ■■IIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI KEUR. Het hoge-drukcentrum boven Frankrijk geeft ook morgen een goe de en zonnige stranddag. Zwakke tot matige zeewind. Ongeveer 20 gra den, zeewater 15 graden. Deze week overwegend goed strandweer. De geknakte supertanker in de Rotterdamse haven. De havenautoriteiten vrezen dat de breuk in de romp groter wordt waardoor de kolos in tweeën zou kunnen breken. De jacht op het goud van de ploeg van de Sovjet-Unie kreeg gisteren tijdens het zwemmen een geduchte knauw. Zeer verrassend won de Zweed Bengt Baron de 100 meter rugslag voor de Russische favoriet Koesnetsov. De Nederlandse waterpoloërs ver loren met 3-5 van Hongarije en zullen vanavond van Roemenië moeten winnen om de laatste zes alsnog te kunnen bereiken. Zie de sportpagina's

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1