Vredeling in Kopenhagen: EG laat vaste datum Spaanse toetreding los West-Duitsland wil resolutie M.-Oosten Sociale crisis Bonn wil in Polen nog niet ten einde Filmacteurs in VS in staking Bezoek Arafat wekt woede in Olympisch dorp Onweersbuien in ;n Eerste studie landbouw en visserij g Westduitse marine EG-initiatief tijdens VN-debat mag uitbreiden en Noodtoestand Tunnel onder in Sri Lanka stadhuis Rome Oud-premier van Syrië in Parijs doodgeschoten Alpenpassen sneeuwen dicht rem op import Japanse auto’s Libische piloot had hartaanval gebied hittegolf Verenigde Staten Werelwijd verbod commerciële vangst walvissen bepleit i s 1980 DINSDAG 22 JULI BINNEN- EN BUITENLAND b, K KOPENHAGEN, AMSTERDAM. Er is een nieuwe Europese commissie op komst, die zich moet bezighouden met de emancipatie van de vrouw. Dat bleek uit de toespraak die Europees commissaris Henk Vredeling gisteren hield voor de internationale vrouwenconferentie in Kopenhagen. iedag houdt heden irtsen Bom -Desj jaar 25 at het grote net de iheden Les H i I - EG wil oprichting vrouwencommissie rd egen- jlutie oken, d de noge- idere op het ■ugroe- >n hier n zon- Het slachtoffer leefde sinds 1966 in bal lingschap in de Franse hoofdstad. Hij werd bjj het betreden van zijn kantoor in het centrum van Parijs door een onbeken de met een geweer in het achterhoofd geschoten. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De vroegere premier van de Verenigde Arabische Republiek (waarin destijds Egypte en Syrië waren verenigd), de Syriër Salah Al-Bitar, is gisteren in zijn kantoor te Parijs doodgeschoten. het verkrijgen van hulp en solidariteit, zo bleek toen ze gisteren een tussenlanding in Nederland maakten. De Argentijnse vrou wen zullen in Kopenhagen deelnemen aan de alternatieve Fo- rumconferentie. De reis van de twee dwaze moeders is mogelijk gemaakt door de Nederlandse regering, die de kosten van de vliegreis draagt. Tijdens de wereldkampioenschappen voetbal twee jaar gele den kregen ze bekendheid door hun dagelijkse protesten op de Plaza de Mayo, tegenover de parlementsgebouwen in Buenos Aires. Sindsdien demonstreren de vrouwen echter nog maar een enkele keer, omdat de politie hen bedreigt met onder andere gevangenisstraf, aldus de twee Argentijnse vrouwen tijdens hun tussenstop op Schiphol. In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires demonstreren de dwaze moeders al jarenlang om van de militaire machthebbers te weten te komen waar hun „vermiste” kinderen en andere familieleden zijn. king van de invoer, maar de EG heeft Griekenland te verstaan gegeven dat ook die maatregelen voor eind oktober inge trokken moeten worden. De Israëlische minister van Justitie Ta- mir heeft gisteren een wetsvoorstel inge diend waardoor het openlijk betuigen van sympathie aan de PLO in Israel een straf baar feit wordt. COLOMBO(DPA). De regering van Sri Lanka heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd vanwege de algemene sta king die door de oppositiepartijen en vak bonden is uitgeroepen. Legereenheden worden gereed gehouden om de politie terzijde te staan ingeval van onrust en ongeregeldheden. De stakers eisen hogere lonen. De huidige regering premier Julius Jayewardene was gisteren drie jaar aan de macht. Zij wordt al enige tijd gecon fronteerd met arbeidsonrust. et Cen- :happe- se uni- buiten- ninder- ing. Hij jrzitter, le com- ers-Ne- BEIROET (UPI). Het Libische mili taire vliegtuig dat vrijdag bij de Zuid- Italiaanse stad Catanzaro neerstortte, is verongelukt doordat de piloot een hart aanval had gekregen. Dit heeft het officië le Libische persbureau gisteren bekend gemaakt. Het toestel maakte in het „internationa le luchtruim” een oefenvlucht toen de bestuurder de hartaanval kreeg. „Het vliegtuig behield zijn hoogte en koers tot dat het in Zuid-Italië verongelukte”, aldus het persbureau. Het bureau vermeldde niet het type van de machine. Volgens Italiaanse functiona rissen was het een MIG-23 van Russische makelij. Het toestel had geen wapens of fotografische apparatuur aan boord. Maat- lenees- an met zij een i geno staats- ’ezond- amerle- t, maar mmige tsenop- >t heeft uit de jk ge- osiege- s in de erd. kbank meent, itheek irdhy- It 11,1 hypo- io-risk 11,5 k 11,7 spaar- ‘1 voor irbeta- rente delijk- ;nt en >e ren- ilfj aar- int en -- van at mi- inge- ooien BN en hypo- rieven n. i Vis-’ 1 dat daar- irzien 1 die-' Vredeling gaf een overzicht van de initiatieven die de afgelo pen jaren door de EG zijn genomen ter bevordering van de gelijkheid van man en vrouw. Die activiteiten waren volgens de Europese bestuurder vooral gericht op werkende vrouwen en betroffen gelijke beloning, opleiding en promotiekansen. Ook arbeidsomstandigheden en sociale zekerheid kwamen aan de orde, aldus Vredeling. Hoewel er al aanzienlijke vooruitgang is geboekt op wetgevend en praktisch terrein is „de huidige situatie verre van bevredi gend”, zo zei hij. Tenslotte wees hij erop dat het Europese parlement een commissie heeft ingesteld, die zich speciaal met vrouwenzaken bezighoudt. Vanuit Argentinië zijn twee zogenaamde „dwaze moeders” gearriveerd in de Deense hoofdstad. Hun voornaamste doel is theek- iaard- e tot heken :ent. Salah Al-Bitar was een van de oprich ters van de Syrische Baath-partjj, maar viel in 1966 in het land uit de gratie. Sindsdien woonde hij in Parijs, waar hij hoofdredacteur was van Arabische Ver nieuwing, een theoretisch tijdschrift dat was gekant tegen de twee stromingen in de Baath-partij die op het ogenblik res pectievelijk in Syrië en Irak aan de macht zijn. Salah Al-Bitar had een Noordjeme- nitsch paspoort bjj zich. BERN (DPA). De drie Zwitserse Alpenpassen de Grimsel (2164 meter), de Nufenen (2478 meter) en de Susten (2224 meter) zijn gisteren wegens hevi ge sneeuwval tijdelijk gesloten. Voor de Furkapas (2431 meter) zijn sneeuwkettingen verplicht gesteld, al dus een mededeling van de Zwitserse automobielclubs. Alle andere Alpen passen in Zwitserland zijn nog nor maal te berijden. De Zwitserse autoriteiten hebben vandaag gemeld dat alle Alpenpassen weer normaal te gebruiken zijn. Terwijl binnen in een hotel in Brighton de commissie over de walvisvangst vergaderde, demonstreerden buiten in het water van de Noordzee om precies te zijn voorstanders van een totaalverbod op de commerciële walvisvaart. (Van onze redactie buitenland) ROME. In de Italiaanse hoofdstad is in de Capitoolheuvel een tunnel ontdekt, die onder het stadhuis eindigde, in de buurt van de geldruimte van de gemeen tekas. De Romeinse politie vermoedt dat de dieven hun slag hebben willen slaan, vlak voordat het gemeentepersoneel het salaris over juli uitbetaald zou krijgen. De beide dwaze moeders zijn niet bang dat de Argentijnse regering wraak zal nemen voor hun reis naar Kopenhagen. „We willen alleen weten waar onze kinderen zijn en waarvan ze worden beschuldigd”, aldus een van hen. De dwaze moeders zijn inmiddels voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede. De Israëlische VN-afgevaardigde Blum heeft gisteren op een persconferentie ge zegd dat zijn land de VN-spoedvergade- ring beschouwt als „hoogtepunt” van een groteske farce” en als illegaal, zodat even tuele daaruit voorvloeiende resoluties niet worden uitgevoerd. (Van onze redactie buitenland) BONN. West-Duitsland heeft voorgesteld dat de Europese Gemeenschap een gemeenschappelijke resolutie voorbereidt over het Midden-Oosten. De resolutie moet aan de orde komen op de spoedvergadering van de Verenigde Naties over het Palestijnse vraagstuk, die vanmiddag is begonnen. verbod vaart. Tijdens de bijeenkomst van de com missie, waarvan 24 landen deel uitma ken, zal een voorstel van onder meer Nederland aan de orde komen, waarin zo’n totaalverbod wordt bepleit. De leider van de Amerikaanse dele gatie, Richard Frank, verklaarde dat hij „het gevecht van vorig jaar” voor een verbod op de commerciële walvis vangst zal voortzetten. Hij beschuldig de de Sovjet-Unie ervan vorig jaar met haar fabrieksschepen 900 walvissen te hebben gevangen, terwijl de commis sie had aanbevolen de vangst tot 29 te beperken. De Britse delegatieleider, onderminis ter van Landbouw Jerry Wiggins, noemde een voorlopig verbod op de vangst noodzakelijk om de vissoort voor uitsterven te behoeden. Amerika en Groot-Brittannië willen de Eskimo’s in Alaska en Groenland toestaan op de walvis te blijven jagen „om in eigen onderhoud te voorzien”. Vooral Japan en de Sovjet-Unie ver zetten zich tegen een verbod op de commerciële walvisvaart. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. In enkele zuidelijke staten van Noord-Amerika die al weken lang gebukt gaan onder een moordende hittegolf, zijn de afgelopen 24 uur zware onweersbuien losgebarsten. In grote de len van het geteisterde gebied worden echter nog steeds temperaturen van 40 graden gemeten. Een front van koude lucht veroorzaakte hevig onweer in Oklahoma, Kansas en Missouri. In de uitgestrekte delta van de Mississippi deden zich grote overstromin gen voor na wolkbreuken. Ook in noorde lijke staten kwamen hier en daar on weersbuien voor, waarbij lichtmasten en elektriciteitsleidingen als gevolg van windsnelheden tot 110 kilometer per uur, sneuvelden. In Arkansas zakte het kwik voor het eerst sedert drie weken tot onder de 40 graden. Volgens weerkundigen is de hittegolf die tot nu toe ongeveer 1.200 mensenlevens eiste, nog niet voorbij. In de stad New York werd zondag een record-temperatuur gemeten van 39 gra den. In Kansas City gaan leden van de Nationale Garde van deur tot deur met ventilatoren voor mensen die wonen in huizen zonder air-conditioning. Speciaal wordt gelet op oudere mensen. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Europese Gemeenschap is afgestapt van een vaste datum voor Spanjes toelating tot de EEG. Dat blijkt uit een verklaring die voorzitter Thorn van de Europese ministerraad gisteren overhandigde aan de Spaanse onderhandelaar Sotelo. Het vaststellen van een EG-standpunt over landbouw en visserij zal niet eenvou dig zijn. In beide gevallen is een diepgaan de studie noodzakelijk, aldus de verkla ring, die daarmee toegeeft aan de Franse bezwaren tegen Spanjes toetreding tot de EG. Onlangs zei de Franse president Gis- card d’Estaing dat de Gemeenschap eerst haar eigen grote problemen, met name het landbouw- en visserijbeleid, moet oplos sen voordat Madrid kan worden toegela ten. Nu de toelatingsdatum van 1 januari 1983 feitelijk op losse schroeven is komen te staan, hebben de Fransen laten weten dat de verklaring die Thorn in Brussel aan de Spanjaarden overhandigde de in stemming heeft van de regering in Parijs. Met de bedoeling de onderhandelingen zoveel mogelijk te versnellen heeft Spanje gisteren een document over haar visserij beleid aan de Europese ministerraad overhandigd. Griekenland werd in Brussel door de EG-ministers op de vingers getikt, omdat het een half jaar geleden toetreding tot de Gemeenschap maatregelen neemt die in strijd zijn met de EG-regels. Eind vorig jaar hebben de Grieken importbeperken- de maatregelen genomen. Die zijn nu wel iswaar omgezet in een vrijwillige beper- (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. De economische crisis die Polen al een aantal jaren grote moeilijkheden bezorgt, heeft zich de laatste weken vertakt tot een sociale crisis waarvan de politieke gevolgen nog nauwelijks te meten zijn. In de eerste helft van de maand juli vonden in zeker 40 ondernemingen stakin gen plaats, die door de politieke leiders als „discussiebijeenkomsten” werden geken schetst. Hoewel exacte cijfers ontbreken zijn er sindsdien nog vele tientallen be drijven en instellingen bijgekomen. Tussen de Poolse arbeiders, ontevreden over een fikse verhoging van de vleesprij- zen, en de directies van de betrokken ondernemingen vonden onderhandelin gen plaats. Bijna overal resulteerden deze onderhandelingen in salarisverhogingen, en in de meeste bedrijven werd het werk geleidelijk hervat. Het Politburo van de communistische partij deed op een be paald moment (Lublin) weliswaar een be roep op de stakende arbeiders het werk te hervatten, omdat dergelijke acties „onge rustheid bjj de vrienden van Polen zouden kunnen opwekken”, maar als men zich aan de officiële lezing houdt, intervenieer de de Poolse regering geen enkele maal direct in de onderhandelingen binnen de ondernemingen. Als resultaat van de on derhandelingen werden in veel gevallen „arbeidscontracten” afgesloten, waarbij van de zijde van de arbeiders verplichtin gen ten aanzien van de produktiviteit wer den aangegaan. Hiermee greep men voor de eerste keer in een land van de Comecon (de Oosteuro- pese tegenhanger van de EG) naar het in het Westen bekende systeem van de „col lectieve arbeidsovereenkomst”, totstand gekomen op ondernemingsniveau. Onder de socialistische staten was Joegoslavië de eerste die dit systeem ging toepassen, en niet geheel zonder resultaat. In dit verband was het kenmerkend te horen dat enkele bekende Polen, die niet ver van de politieke leiding van het land af staan, in gesprekken met westerse journalisten re fereerden aan het „Joegoslavische mo del”. Ze deden dat in hun poging de grote economische doelstellingen uiteen te zet ten van de regering van premier Edward Babiuch, zoals deze tussen de regels door waren te lezen in zijn inaugurele toe spraak van 3 april. De grote thema’s van dat economische beleid zijn de volgende: decentralisatie, een echte verantwoordelijkheid van de leiders in de ondernemingen voor de sala rissen en het verwezenlijken van de plan nen, het leggen van een verband tussen de verhoging van salarissen en de produkti viteit, het vaststellen van de prijzen in samenhang met de produktiekosten en de vraag, het uitbannen van verspilling en het verstrekken van staatskredieten af hankelijk van de bedrijfsresultaten. Al zijn deze doelstellingen niet revoluti onair, voor een land als Polen vormen ze een totale breuk met een bepaald aantal vaste ideeën over het functioneren van een socialistische planeconomie. En hoe wel het onderwerp taboe is kan men zich voorstellen dat het tot op het hoogste niveau fikse wrijvingen heeft gegeven en nog geeft. De sociale malaise van de afge lopen weken zou daarvan een uiting kun nen zijn. De mogelijkheid bestaat wel dat het hier gaat om een verklaring achteraf van de recente gebeurtenissen, bedoeld om de indruk te wekken dat de regering in War schau de situatie volledig onder controle heeft. Het aanduiden van politieke strijd tussen verstokte partijbureaucraten en hervormingsgezinden, heeft immers al va ker gediend om structurele tekortkomin gen van het systeem te verhullen. Dit neemt niet weg dat, wegens de grote ur gentie om oplossingen te vinden, het pro bleem van structurele hervormingen voor de eerste keer in zeer concrete bewoordin gen aan de orde is gesteld. Door af te zien van het gebruik van geweld tegen de sta kende arbeiders, heeft de regering aan de arbeidsonrust een politieke dimensie gegeven. Het lijkt waarschijnlijk dat de jongste beweging van de arbeiders in Polen nog niet teneinde is, en dat ze zich tot nog meer ondernemingen zal uitbreiden. Aanwijzin gen over een krachtdadig ingrijpen van de autoriteiten zijn er nog niet, al beseffen Edward Gierek en zijn collega’s uiterst goed dat hun ruimte om te manoeuvreren zeer gering is, aangezien Moskou geen verregaande liberalisering in Polen zal dulden. Door echter de arbeiders en de leiders van de ondernemingen ruimte toe te staan voor samenspel, en door de kaart van de decentralisatie te spelen, dreigt de regering (die zich drie jaar heeft gegeven óm een nieuw economisch systeem op te stellen) verstrikt te raken in een onstuitba re beweging. Een terugkeer naar de oude stellingen zou desastreuze gevolgen kun nen hebben. Om zonder stuiptrekkingen de economische machine te laten voort gaan, blijft anderzijds nog veel verzet te overwinnen. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. Het onverwachte bezoek dat Jasser Arafat, leider van de Palestijn se bevrijdingsbeweging PLO zondag aan het Olympisch dorp in Moskou bracht, heeft de woede gewekt van veel buiten landse sporters en officials in de Russi sche hoofdstad. Op een persconferentie zei de vice-voor- zitter van het Russische organisatiecomi té, Popov, dat hem niet bekend was of Arafat op officiële uitnodiging van de Russische regering of van het organisatie comité in het dorp was. Met name West duitse verslaggevers attaqueerden Popov fel over dit onderwerp. De vice-voorzitter werd erop gewezen, dat Arafat zich des tijds niet heeft gedistantieerd van de ara- bische terreuractie tijdens de Spelen in München, waarbij een aantal Israëlische sportlieden werd vermoord. Popov: „Het geeft geen pas om het be zoek van Arafat aan ons Olympisch dorp en het drama van München met elkaar in verband te brengen. Er is geen enkele samenhang”. De 32-jarige Italiaan, Francone, die gis teren op het Rode Plein werd gearresteerd toen hij zich aan de hekken van een kathe draal wilde vastketenen, is vanmorgen uitgewezen. Drie westerse cor respondenten, twee van het Amerikaanse persbureau UPI en een van het Franse AFP, die van de demonstratie voor gelijk berechtiging van homoseksuelen getuige waren, werden na ondervraging weer vrij gelaten. De Franse journalist zei dat hij bij de aanhouding door de Russische poli tie was geslagen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Ongeveer 47.000 leden van de Amerikaanse bond van filmac teurs hebben gisteren gestaakt voor hoge re salarissen. Door de actie kwamen over de gehele wereld Amerikaanse filmpro- dukties stil te liggen. Ongeveer 20.000 televisieacteurs en - actrices voegden zich later op de dag bij de staking. De onderhandelingen tussen de twee grootste acteursbonden in de VS en de commissie van de filmindustrie, welke de studio’s en zendgemachtigden vertegenwoordigt, werden gisteravond hervat. De bonden eisen niet alleen hogere sala rissen, maar ook een aandeel in de winst van de verkoop van films aan kabeltelevi- siestations, van videocassettes en video- platen. Basis voor de Europese resolutie zou den in principes moeten zijn die onlangs op de Europese top in Venetië werden ontwikkeld over het Midden-Oosten: be staansrecht van alle staten in het Midden- Oosten, gerechtigheid voor alle volken in het Midden-Oosten en het betrekken van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in het vredesproces. LONDEN (DPA). De permanente raad van de Westeuropese Unie (WEU) heeft gisteren in Londen besloten tot op heffing van de beperkingen die, wat het bouwen van grote oorlogsschepen betreft, na de Tweede Wereldoorlog aan West- Duitsland waren opgelegd. De Westduitse marine mag nu grotere oorlogsbodems bestellen. Bij het in 1954 tot stand gekomen Ver drag van Brussel werd onder meer be paald dat West-Duitsland niet meer dan acht torpedojagers van maximaal zesdui zend ton mocht bezitten. Het tonnage van andere oppervlakteschepen werd gelimi teerd tot drieduizend. De grootte van on derzeeërs mocht de 1800 ton niet overschrijden, terwijl aandrijving met kernenergie niet was toegestaan. Deze be perkingen zijn alle opgeheven. Het WEU-besluit werd al enige tijd ver wacht. Het vloeit voort uit het in de afgelo pen maanden gevoerde overleg in de WEU en de NAVO over de groeiende zeestrijd- macht van de Sovjet-Unie. Van kracht blijven de beperkingen voor de Bondsrepubliek wat betreft de produk- tie van lange-afstandsraketten, strategi sche bommenwerpers, alsmede kern-, bio logische en chemische wapens. Deze voor waarden werden door de Geallieerden in 1954 gesteld als conditie voor het lidmaat schap van West-Duitsland van de West europese Unie en de NAVO. De Westeuropese Unie is een forum voor veiligheidsvraagstukken van de Be- neluxlanden, Frankrijk, Groot-Brittan nië, Italië en de Bondsrepubliek. (Van onze redactie buitenland) BRIGHTON. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben gisteren bij het begin van de 32-ste jaarlijkse vergadering van de Internationale commissie voor de walvisvaart in Brighton, gepleit voor een wereldwijd op de commerciële walvis- risatie kort naar enties t. ;d op lende isatie an op m en at de taakt, elijke brief i. i de rkad- rma’s m te meer feite mten die iche” ische n de. nisa- iding i. Volgens deze anti-terreurwet is iedereen die in daad, woord of geschrift zijn sym pathie aan een „vijandige organisatie” betuigt in overtreding en kan hij worden veroordeeld tot een maximale gevange nisstraf van drie jaar. De regering heeft tot het indienen van dit wetsvoorstel besloten nadat vooral in het afgelopen jaar arabische studenten in Israel demonstraties op de universiteiten hebben georganiseerd waarin zij hun sympathie voor de PLO niet onder stoelen of banken staken. Een Israëlische kabinetscommissie heeft gisteren besloten twee van de drie resterende departementen in Tel Aviv naar Jeruzalem te verplaatsen. Met de voorgenomen verhuizing van de ministe ries van Landbouw en Volkshuisvesting zal een in 1973 begonnen programma om Jeruzalem tot regeringscentrum en feite lijke hoofdstad te maken, nagenoeg zijn voltooid. HAMBURG. Japan moet inzien dat het niet alle auto’s die het elders niet kwijt kan, op de Westduitse markt kan brengen. Dat zegt de Westduitse minister van Eco nomische Zaken, Otto Lambsdorff, in een interview in het weekblad Der Spiegel. De minister heeft onlangs een bezoek aan Japan gebracht en daar werd positief gereageerd op zijn opmerking dat een vrijwillige exportbeperking door Japan ook in het belang is van de Japanse auto- industrie. Volgens Lambsdorff is het ze ker niet de bedoeling om de Westduitse invoer van Japanse auto’s te beperken. Dat kan volgens hem alleen op vrijwillige basis. Als de stroom Japanse auto’s op de Europese markt echter aan blijft houden, verwacht de Duitse minister een toene mende politieke druk om beschermende maatregelen te nemen, niet alleen in de Bondsrepubliek maar in heel West-Euro- pa. In die richting ging dit weekeinde ook een radiopraatje van de vice-voorzitter van de Raad van Commissarissen van Daimler-Benz, die de vrees uitsprak dat het exportoffensief van de Japanse auto- industrie in West-Europa honderdduizen den arbeidsplaatsen kan gaan kosten. I!-:’

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3