In hele wereld protest tegen junta Samenwerking Estel-Krupp Minister Ghotbzadeh ernstig bekritiseerd Brzezinski verantwoordelijk voor lekken I Damiate Pers Dieren verdronken M Nederland vindt Kredietbank voor Door Islamitische Wachters IJmuider Courant Ex-perschef Buitenlandse Zaken VS: Aanhouding tegenstanders dienstplicht Afgevaardigde Carter benaderd Spaans luchtruim redelijk veilig Braks: Volgend jaar wel weer Noordzeeharing woningbezitters Steun van Leidse door Kennedy V Twaalfjarige Rus krijgt asiel VS Haars blijft bij uitwijzing kanen, die vorige week in het Zeeuwse Aardenburg werden aangehouden. L si T) DINSDAG 2 2 JULI 19 8 0 D BINNEN* EN BUITENLAND 4 .4* L var me kin hui ziel eni: het ma Be het niet ciëte van al la van I (Van onze redactie buitenland) LA PAZ-PARIJS-KOPEN- HAGEN. In zeker twee mijncentra in Bolivia duurde gisteren het verzet tegen de militaire junta van generaal Garcia Meza voort. Deze min gebieden, Catavi en Siglo 20, zouden door militairen zijn af gegrendeld, terwijl de nieuwe machthebbers de andere mijn streken waar aanvankelijk fel verzet werd geboden, zouden hebben bezet. Mijnwerkers Bolivia zetten strijd voort van „de laatste dag dat u uw functie DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije I 155,00 r Aldus Hodding Carter, de onlangs afgetreden officiële woordvoerder van het State Department (Buitenlandse Zaken) in een interview met de Boston Globe, dat begin deze week verscheen. Hodding Carter, die uit de regering van Jimmy Carter stapte kort nadat zijn vriend en chef Cyrus Vance was afgetreden als minister van Buitenlandse Zaken, zei dat Brzezinski’s Raad voor de Nationale Veiligheid verant woordelijk was voor de „belangrijkste lekken”, maar dat het hem lukte president Carter te overtuigen dat het State Department verantwoordelijk was. Het Witte Huis, beschouwt de pers aid de vijand, aldus de 45-jarige Hodding Carter. „Het vindt journalisten pummels en dieren die je alleen maar brokjes toewerpt. Er zitten daar mensen die zo het een en ander van lekken afweten, die denken dat de enige manier waarop journalisten aan nieuws komen, door een lek is.” President Carter schakelde de FBI in toen hij het lek wilde achterhalem waardoor een bericht was beland in Boliviaanse vakbondsleiders en politici hebben vandaag opgeroepen tot een inter nationale blokkade tegen de militaire jun ta. De Commissie ter Verdediging van de Democratie zegt in een verklaring dat de een uitgaansverbod en worden de straten beheerst door militairen en tanks. In verband met het extreem hoge water van de Maas is vanmorgen door Rijkswa terstaat een begin gemaakt met het ops laan in een schip van de 800 kubieke meter cyanide-houdende grond, die sinds begin dit jaar bij Empel (gemeente Den Bosch) in de uiterwaarden ligt. Rijkswa terstaat wilde hoe dan ook voorkomen dat de berg cyanidehoudende grond weg spoelt door het wassende Maaswater. Een delegatie van het dagelijks bestuur van het 'Landbouwschap is zich vandaag te velde op de hoogte gaan stellen van de problemen, waarmee de boeren in deze natte zomer worstelen. Bedrijven in Lim burg, Gelderland en Overijssel kregen vandaag bezoek van de delegatie. Landbouw en veeteelt hebben het door het aanhoudend slechte weer zwaar te verduren. Daar kan nu ook nog de glas tuinbouw aan worden toegevoegd. Met name in Brabant zijn veel kassen onder gelopen na de plensbuien in het week einde. Brandweer en BB assisteren met het leegpompen. Grote aantallen jonge Mevrouw Haars deelt in haar antwoord verder mee bereid te zijn te bevorderen dat de uitwijzing van de elf „nogmaals” wordt besproken met de meest betrokken maatschappelijke groeperingen en dat in afwachting daarvan de uitzetting is opge schort. Het slechte weer van de afgelopen we ken betekent ook een ramp voor de ijsin- dustrie in Nederland. Momenteel wordt vrijwel geen ijs verkocht, terwijl de maand juni en de eerste helft van juli de ijsverkoop ongeveer de helft bedroeg van die in een goede zomer. Het barre weer richtte het afgelopen weekeinde een ware slachting aan onder Arnhemse postduiven, die waren ingezet op verschillende wedvluchten. Duiven die wel terugkwamen waren veelal volledig uitgeput en hadden vaak lichamelijk let sel opgelopen, zoals gebroken pootjes en een kapotte borst. Inmiddels heeft het Landelijke Aktieko- mitee Wet Buitenlandse Werknemers met het ministerie over de zaak gesproken en zal het departement een dezer dagen een definitieve beslissing nemen. groep Bolivianen voor korte tijd de am-- bassade van hun land in Parijs. Volgens een woordvoerder wilde men de diploma tieke vestiging maken tot „een zetel van verzet tegen de militaire coup”. Een ande re groep Bolivianen bezette gisteren in Genève de diplomatieke missie van Boli via. De bezetters gingen in hongerstaking (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. De Nederlandse minister van Landbouw en Visserij Braks rekent er op dat volgend jaar door de Nederlandse vissers weer ha ring mag worden gevangen in de Noordzee. In bedr van ding „Ik weer niet of de president ervan op de hoogte is, maar ieder ander in de stad (Washington -red.) wel,” aldus Hodding Carter. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E Koning De sing ven s Hooj 4000 wegv valle: oven drjjfs 1981 werd gems een i perse UI ale i toeg aan ovei kost schu Vr burg Velsi ham: terse Thar Vri Berk Umi Rolf, stant sen, Amb dalf; Whit Helsi Bren Za Kela Arch vice, via, Star Expi Nort tians se Maid York Al waas ging zijn buit bezit zeer van re zi het ken Me aanv „Jui dere op e ken’ jams de o teite nog kind neen or De 1 au Üjk: Als kort ven waai kind hanc gene maa de c well het 1 de o Oi nen kind het heid ’s at wen keni hierl Sjan hebt moe Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) LEIDEN. De Gemeentelijke Krediet bank van Leiden gaat hypotheken ver strekken aan mensen die in moeilijkheden komen door de lasten van het eigen-wo- ningbezit. De Leidse Kredietbank is de eerste van de 46 volkskredietbanken in Nederland, die op deze manier mensen te hulp schiet, die door de commerciële ban ken niet geholpen kunnen worden. De Gemeentelijke Kredietbank in Lei den gaat doorlopend krediet verstrekken zonder aflossingsplicht. Over de lening wordt een normale rente berekend, maar die rentelast hoeft niet betaald te worden. Het rentebedrag wordt gewoon bijge schreven bij het geleende bedrag. Rente en lening worden pas werkelijk afbetaald bij verkoop van het huis. „Mensen op een bestaansminimum, zo als bejaarden, die anders geen kant op kunnen, worden nu toch geholpen”, aldus de Leidse wethouder Bordewijk van Fi nanciën. De Leidse gemeenteraad en Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben met de nieuwe regeling ingestemd. Carter oefende in het bijzonder kritiek uit op de verhouding tussen Brzezinski en Richard Burt, de man voor veiligheidszaken van de New York Times. „Wanneer Burt schrijft zie je Brzezinski’s lippen bewegen,” zei hij. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Op de eerste dag van de dienstplichtregistratie in de Verenigde Staten zijn tientallen tegenstanders van dienstplicht aangehouden. In Boston vond een handgemeen plaats tussen ongeveer 150 demonstranten en bouwvakkers, terwijl in New York 1000 tegenstanders de registratie probeerden te belemmeren. In Kansas City ketenden vier vrouwen zich vast aan het bureau van een postkantoor. De anti-registratiebeweging ging in an dere delen van het land over tot het op werpen van menselijke barricaden, het houden van een „stille wake” en het stop pen van lijm in sloten van postkantoor- deuren. Van officiële zijde kwam een reactie van minister van Justitie Benjamin Civi- letti. Deze zei in Washington: „De jongelui moeten één ding goed beseften: wet is wet en zij moet worden gehoorzaamd”. en eisten de vrijlating van iedereen die tijdens de staatsgreep werd gearresteerd. Eveneens uit protest tegen de junta heeft de Boliviaanse ambassadeur in België zijn ontslag ingediend. De presidenten van Peru, Venezuela en Colombia hebben laten weten dat ze zich volgende week in de Peruviaanse hoofd stad Lima zullen beraden over de gebeur tenissen in Bolivia, dat net als deze drie landen deel uitmaakt van het Andes-pact. In La Paz hebben de ambassadeurs van de landen van de Europese Gemeenschap hun bezorgdheid over de gebeurtenissen overgebracht aan de militairen. Enige honderden deelneemsters aan de Forum-vrouwenconferentie in Kopenha gen hebben voor de vergaderzaal van de officiële vrouwenconferentie gedemon streerd ten gunste van het verzet tegen de militairen in La Paz. De machtsovername door het leger moet door alle landen op alle continenten worden veroordeeld, zo zei de leidster van de Boliviaanse mijn- werkersvrouwen in de Deense hoofdstad. In een petitie vroegen de demonstrantes de VN het nieuwe regime in La Paz niet te erkennen en geen enkele steun meer aan Bolivia te verlenen. (Van onze redactie economie) BUCHUM-DORTMUND. Het Neder- lands-Westduitse staalconcern Estel en de Westduitse staalfabrikant Krupp Stahl gaan nauw samenwerken. Ook Hoog ovens, dat deel uitmaakt van Estel, wordt hierbij betrokken. Over een half jaar wor den de eerste maatregelen verwacht. Dat is gisteren bekend gemaakt door presi- dent-directeur Rohwedder van de West duitse Estel-tak Hoesch en voorzitter God- de van de Raad van Bestuur van Krupp. (Vervolg van voorpagina) Persoonlijke ongelukken hebben zich als gevolg van de overstromingen niet voorge daan. Wel is een aantal dieren verdronken, aldus de politie. De wateroverlast waarmee Maasricht als gevolg van de hoge waterstand van de Maas kampt, heeft een schade veroorzaakt die intussen is becijferd op enkele miljoenen guldens. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur de Washington Post in oktober van het vorig jaar over grotere militaire hulp aan Marokko, aldus Hodding Car ter. Hij zei dat hij zich beledigd had gevoeld toen hem kort voor zijn vertrek een beëdigde verklaring ter onder tekening werd voorgelegd die afkomstig heette te zijn van de „hoogste kringen” in het Witte Huis. „Ik heb geweigerd een twijfelachtig stuk te tekenen, dat verklaar de dat ik een brave borst was,” aldus de voormalige perschef. De pogingen van Jimmy Carter lekken op te sporen en te dichten heeft volgens hem, velen in het ministerie van Buitenlandse Zaken zeer ontmoedigd. Hij noemde een incident uit februari 1979 waarin Vance en zestien ambtenaren van Buitenlandse Zaken naar het Witte Huis werden ontboden om een standje in ontvangst te nemen. Dit naar aanleiding van een bericht in CBS- news, volgens hetwelk analytici van buitenlandse politiek in Washington de Iraanse regering van Sjao poer Bakhtiar een kort leven hadden voorspeld. De ambtenaren van buitenlandse zaken werd, als stonden zij voor een soort volksgericht, gevraagd beëdigde verkla ringen te ondertekenen, wat hen ontmoedigde, aldus Hodding Carter. Vance, Brzezinski en CIA-directeur Stansfield Turner was al eerder gevraagd verklaringen ten aanzien van andere lekken te ondertekenen, zei hij. „Het was een vernedering voor Vance en het was fnuikend voor de loyaliteit van degenen die daar moesten Braks zei gisteren in Luxemburg, waar de ministers van Visserij van de Europese Gemeenschap bijeen waren, er van overtuigd te zijn dat Europees landbouw commissaris Gundelach dit najaar met voorstellen zal komen voor het hervatten van de haringvangst in de Noordzee. Volgens de Nederlandse bewindsman wordt er „gesproken over een haring vangst voor komend jaar van 100.000 ton, uitgaande van een haringbestand van 400.000 5 500.000 ton”. Nederland rekent er dan op tot 12,5 procent van de te vangen haring uit de Noordzee toegewezen te krij gen, dat wil zeggen 10.000 tot 12.500 ton. De visserijraad boog zich gisteren voor al over het probleem van de quota-verde-, ling, dat wil zeggen welke soorten vis de EG-landen dit jaar in welke hoeveelheden zullen mogen vangen. De ministers wer den het daarover niet eens, zoals overi gens van tevoren al verwacht werd. Nederland vond in zijn algemeenheid dat Gundelach redelijke voorstellen ter tafel heeft gebracht voor de vangstquota, maar dan wel met uitzondering van die voor de haringvangst. Volgens die voorstellen mag Nederland net als overigens de andere EG-lidstaten dit jaar geen haring in de Noordzee van gen. In totaal heeft ons land 82.935 ton kabeljauwequivalent toegewezen gekre gen. Dat is de rekeneenheid die de waarde van de verschillende vissoorten op een noemer tracht te brengen. Carters vrouw, Patricia Derian, is een van de ondermi nisters van Buitenlandse Zaken voor het mensenrechten- beleid. Zij werd vorige week - samen met haar man - in éen verhaal in de Washington Post genoemd als een „hoofdverdachte” waar het lekken betreft. „In een stad waar geschoten wordt vanuit een hinderlaag, kan men het niet opbrengen iemand te geloven die openlijk van mening verschilt,” aldus Hodding Carter, toen hij de houding van zijn vrouw verdedigde. „Pat maakt geen moordkuil van haar hart en zij verzet zich openlijk tegen het beleid. Er zijn idioten in de regering die er niet aan gewend zijn dat mensen zeggen wat ze op hun hart hebben.” zitten en aanhoren dat zij niet te vertrouwen en een probleem waren,” vervolgde Hodding Carter in zin inter view. WASHINGTON. Senator Edward Kennedy heeft aan president Carters ge delegeerden naar de democratische par- tijconventie gevraagd zich te onttrekken aan de verplichting op Carter te stemmen. Volgens medewerkers van Kennedy is een brief van deze strekking vorige week ver zonden. Zonder de afgevaardigden met zoveel woorden te vragen niet op Carter te stem men, onderstreept Kennedy „dat de Ame rikanen democratisch willen stemmen als we ze daartoe maar de mogelijkheid geven”. Na de voorverkiezingen beschikt presi dent Carter over meer dan 1900 gedele geerden naar de conventie van de Demo cratische Partij, terwijl senator Kennedy er slechts 1300 achter zich heeft. Om tot presidentskandidaat van de partij te wor den gekozen zijn 1666 gedelegeerden noodzakelijk. In zijn brief zegt Kennedy verder dat het ontwerp-partijprogram, waarin veel van Carters gedachten zijn opgenomen, ingrijpend moet worden gewijzigd om te voorkomen dat de republikeinen de con trole krijgen over het Witte Huis, de Se naat, het Huis van Afgevaardigden en lokale besturen. De samenwerking betreft langlopende contracten voor verwerking en leverantie van staal en het oprichten van gemeen schappelijke ondernemingen. Hoewel na dere bijzonderheden nog moeten worden uitgewerkt, staat wel vast dat Krupp geen financieel belang krijgt in Estel en dat het omgekeerde evenmin het geval zal zijn. Volgens Rohwedder en Godde is tot de samenwerking besloten om „de moeilijke weg door de jaren tachtig te vergemakke lijken”, om verkeerde investeringen te voorkomen en om zoveel mogelijk bij te dragen aan behoud van de werkgelegen heid. De twee staalconcerns zien hun be sluit als een bijdrage aan de verbetering van de Europese staalindustrie. Godde en Rohwedder vinden het van belang dat over te nemen maatregelen eerst overleg plaatsvindt met vertegen woordigers van het personeel. junta tegenstanders terechtstelt en hun lichamen in massagraven bijzet. In een voetbalstadion op enkele kilometers van La Paz zijn ongeveer 500 gevangenen bij eengebracht. De wegen naar het stadion zijn voor journalisten afgesloten. Uit protest tegen de staatsgreep van afgelopen donderdag bezette gisteren een DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris Haars van Justitie vindt dat niet hoeft te worden afgezien van uitwijzing van de „Aardenburg”-Marokkanen omdat zij niet vallen onder de overgangsregelingen. Onderzoek heeft dat uitgewezen, aldus de staatssecretaris. Zij heeft dat gisteren geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Walt mans (PPR), Van Thijn (PvdA) en Bi schoff van Heemskerck (D’66). Zij stelden de vragen naar aanleiding van de voorge nomen uitwijzing van elf illegale Marok- CAMDEN (UPI). Achter de pogingen van president Jimmy Carter greep te krijgen op lekken in de Amerkaanse buitenlandse politiek, zat Car ters adviseur voor de binnenkandse veiligheid, Zbigniew Brzezinski. (Van onze redactie buitenland) CHICAGO. De twaalfjarige Walter Polovtsjak heeft gisteren politiek asiel ge kregen in de Verenigde Staten. De jongen komt uit de Oekraïne en wil niet met zijn ouders naar de Sovjet-Unie terugkeren. Walter kwam in januari met zijn ouders naar Amerika en liep een week geleden met zijn zeventien jaar oude zus weg, omdat de ouders naar de Sovjet-Unie wil den terugkeren. In Chicago liep Walter het politiebureau binnen en meldde zich met de woorden: „Ik wil hier blijven, ik voel me thuis in Chicago en Amerika. Het is er beter dan in mijn land.” Volgens de advocaat van de jongen is Walter opgetogen dat hij mag blijven. Vader Michael Polovtsjak zegt echter dat de advocaat zijn zoon heeft bedreigd en dat de asielverlening „vrijwel ontvoering” te noemen is. Het Amerikaanse persbureau Associa ted Press meldt dat in de zuidelijke mijn- gebieden nog steeds gevochten wordt tus sen gewapende mijnwerkers en eenheden van het leger. Daarbij zou het leger jacht vliegtuigen hebben ingezet die mitrailleuraanvallen uitvoerden. Ook in de hoofdstad La Paz blijft het onrustig. In de avond en nacht geldt daar komkommerpli ntjes dreigen door de enorme wi teroverli st verloren te gi i n. Uit opgi ven vi n ci mpinghouders in Zeeland blijkt, dat veel kampeerders het voor gezien houden en met tent en andere natte spullen weer huiswaarts zijn ge keerd. „De kampeerders vormen de meest kwetsbare groep vakantiegangers”, aldus een woordvoerder van de Zeeuwse VW. De Marokkanen zouden 17 juli op het vliegtuig worden gezet, maar dat ging op het allerlaatste moment toen niet door toen de Kamerleden vragen aankon- digden. TEHERAN. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh is ernstig bekritiseerd door de Islamitische Wachters. Radio-Teheran las een communiqué voor waarin sprake was uitoefent”. De Islamitische Wachters hebben de verantwoordelijkheid opgeëist voor de vrijdag in Parijs gepleegde mislukte aan slag op oud-premier Bakhtiar. Ghotbzadeh verklaarde zaterdag dat de moordaanslag was uitgevoerd doof aan hangers van het oude regime om de huidi ge Iraanse machthebbers in diskrediet te brengen en dat Iran niets met de moorde naars van doen had. De leider van het moordcommando, de 29-jarige Anis Naccache, heeft volgens een betrouwbare bron vrijdag tijdens een verhoor gezegd in opdracht van PLO- leider Arafat te hebben gehandeld. „Jas- ser Arafat heeft me alleen gezegd dat de operatie was bevolen door de Iraanse au toriteiten”, aldus Naccache. De PLO heeft deze beschuldiging „zonder enige grond” genoemd in een gisteren uitgegeven ver klaring van het PLO-kantoor in Beiroet. Ook Moussavd, een speciale gezant van de ayatollah Khomeini, heeft kritiek uit geoefend op Ghotbzadeh. Hij heeft giste ren aanbevolen dat „het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt ontbonden.” Hij beschuldigde bepaalde naaste mede werkers van de minister ervan „sympathieën te hebben voor het oude regime.” Gisternacht zijn in Iran op verschillen de plaatsen zes mensen geëxecuteerd op beschuldigingen variërend van handel in verdovende middelen tot opstand tegen de centrale regering. Dit is via de Iraanse staatsradio bekendgemaakt. President Bani-Sadr is vandaag in het parlement officieel beëdigd als staats hoofd van Iran in aanwezigheid van het kabinet. Hij werd op 26 januari gekozen met 76 procent van de stemmen, maar moest op beëdiging wachten tot het parle ment was gekozen. Volgens een in Cyprus ontvangen be richt van het Iraanse persbureau PARS hebben Iraakse troepen gisteravond een aanval ondernomen op olie-installaties in Iran. Daarbij zou een olieput in brand zijn geraakt. Het vuur was vanmorgen nog niet geblust, aldus PARS. Met man en macht worden bij het Limburgse dorp Heel pogingen in het werk gesteld om het gat te dichten, dat het wassende Maaswater in de dijk heeft geslagen. Een gevolg van wekenlange overvloedige regenval, waaraan getuige het hier en daar aarzelend doorbrekende zonnetje vandaag wellicht een einde is gekomen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Rijksluchtvaart dienst en de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers vinden de veiligheids- omstandigheden in het luchtruim boven Spanje acceptabel. Wanneer dat niet het geval was, zou er niet naar Spanje worden gevlogen. Dit wordt gezegd in een reactie op klachten uit Engeland over de vliegvei ligheid in de Spaanse lucht. De Britse Labourpartij heeft de regering gevraagd zo spoedig mogelijk daarover besprekin gen te beginnen met de Spaanse autori teiten. Volgens een woordvoerder van Labour zijn verkeersvliegers mensen met verant woordelijkheidsgevoel, die niet lichtvaar dig spreken over gevaarlijke omstandig heden. Hij wees erop dat waarschuwingen van de Internationale Vereniging van Ver keersvliegers over het reële gevaar van botsingen in het Spaanse luchtruim door de Spaanse verkeersvliegers zelf zijn her haald. De Rijksluchtvaartdienst ziet geen aan leiding tot bijzondere opmerkingen over de vliegveiligheid boven Spanje. „Er wordt alleen gevlogen als het veilig is”, aldus een woordvoerder. Een zegsman van de Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers is het daarmee eens. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4