Ambassade in Bonn bezet Goochelaar Generaals Bolivia dreigen verzet met standrecht Bouwvergunningen in toekomst openbaar het weer Fred Kaps overleden Advocaat klaagt officier aan Nieuwe eruptie vulkaan in VS Sluiting PLO- kantoor in lettershop verplaatst naar Houtmarkt 21 tel. 319309 Achter Ziekenfonds Spaarneland/Amsterdamse Poort" KEUKENS 023-313645 Parijs geëist X Wellicht dit jaar toch „Haarlem Boekenstad” het woord i5 aan... vandaag: Horecabedrijven putten moed Gemeenten krijgen model-verordening 50% AFGEPRIJSD!! Aanslag Teheran: vijf doden SKANDINAVIAN SHOP EXCLUSIEVE DAMESMODE Trefpunt voor de modebewuste vrouw KW I agenda pagina 9 Politiebureau De EG en de feiten Huuraanpassing En verder Moskou vandaag A. KORS B.V. Strandverwachting J. G. Bennet: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 219 am, 14 2, 3,4 5,7,9 '0- 5- 9,- o- ur, Succes waterpoloërs (Van onze redactie buitenland) LA PAZ-GENÈVE-DEN HAAG. De militaire junta die vorige week donderdag in Bolivia aan de macht kwam, pro beert het verzet met drastische maatregelen te breken. Iedereen die betrapt wordt op pogingen de orde te ondermijnen, zal onmiddellijk worden doodgeschoten, zo hebben de militairen laten weten. 5,- 5,- 5,- 5,- 5,- 13 15,17,19 2 Beurs Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips Sport Weerrapporten Perioden met zon dévies en zoon bv vloeren vloerbedekkingen granito "Eigen montage dienst" 10,- i0,- i0,- io- 10,- '5,- 10,- 0,- 0,- 5,- 5,- turfmarkt 6 haarlem lift 1. k Grevelingenstraat 2-4 IJmulden - Tel. 02550-10231 De mooiste klok, voor sfeer en gezelligheid thuis wrkort JUWELIER - DIAMANTAIR Winkelcentrum Schalkwijk II 3 WOENSDAG 23 JULI 1980 een I FRED KAPS lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zie pagina 2 Zie pagina 3 (ADVERTENTIES) ■■■Illlllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gisteren hebben eenheden van het Boli viaanse leger arbeiderswijken bestormd en maandag kwam het tot felle gevechten in de universiteitswijk. In de bergen blij ven mijnwerkers zich verzetten. „Vijfdui zend boeren zijn bijeengekomen bij de Siglo Veintemijn en verenigingen zich met de mijnwerkers tot een doelmatig leger”, aldus het radiostation van de mijnwer kers. In de hoofdstad La Paz ligt het openba re leven nog vrijwel stil. Slechts een enke le winkel is geopend en er rijdt vrijwel De speciale Algemene Vergadering van de Verenigde Naties die op verzoek van de PLO (de overkoepelende Palestijnse be vrijdingsorganisatie van Jasser Arafat) is bijeengeroepen om de crisis in het Mid- den-Oosten te behandelen, heeft het de monstratieve karakter van een tegen Is rael gerichte actie binnen de VN. Daar mee wordt afbreuk gedaan aan het doel van de Verenigde Naties als bemiddelend lichaam op het hoogste internationale ni veau en wordt de autoriteit van de VN misbruikt door een meerderheid van Ara bische en Arabisch-gezinde landen, die niet een oplossing maar een verscherping van het conflict in het Midden-Oosten nastreven. Uiteindelijk ligt het in de be doeling van deze meerderheid om Israel zijn lidmaatschap van de VN te ontnemen en dit land daardoor nog meer te isoleren, zodat het tenslotte een willige prooi zal zjjn van het Arabische vemietigingsfront onder inspiratie van de PLO, die in haar handvest duidelijk Israels vernietiging als hoofddoel stelt. De uitwerking van een dergelijke uni forme verordening past volgens de be windslieden in het kader van de maatre gelen die de regering bijna een jaar gele den heeft aangekondigd om de beunhaze rij in de bouw tegen te gaan. De gemeenten die tot het instellen van de verordening overgaan, krijgen een re- De overkoepelende organisatie van vak verenigingen in Latijns-Amerika, de Clat, heeft alle Zuidamerikaanse arbeiders op geroepen op 28 juli een uur te staken „tegen de fascistische staatsgreep van ge neraal Garcia Meza”. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties heeft er bij de Boliviaanse regering op aange drongen de executies na snelrecht te beëindigen. geen openbaar vervoer. Desondanks heeft de nieuwe Boliviaanse minister van Infor matie laten weten dat „de regering kan rekenen op de volle steun van alle maat schappelijke sectoren” en dat „het in het land volstrekt rustig is”. Na de ambassa deur van Bolivia in Brussel hebben nu ook diens collega in Madrid en de Bolivi aanse vertegenwoordiger bij de VN in Genève hun ontslag aangeboden uit pro test tegen de staatsgreep. In Madrid hou den 50 Bolivianen een zitstaking in de ambassade van hun land. In Bonn hebben eveneens 50 betogers vanochtend de Boli viaanse ambassade bezet. De afgezette presidente mevrouw Guei- ler, die eerder van Venezuela politiek asiel kreeg aangeboden, heeft nu een soortge lijk aanbod van Costa Rica gehad. DEN HAAG (ANP). Minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening en staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken, hebben de gemeenten een model-bouwregistratieverordening aange boden. Deze maakt het de gemeenten mogelijk de verleende bouwvergunnin gen in een openbaar register te vermelden. Na een maand regen en storm, modderige campings en lege terrassen, is het dan eindelijk toch weer zomer geworden. Het mooie weer lokte zowel gisteren als vandaag veel mensen naar het strand, zoals in Zandvoort, waar gelukkig weer het vertrouwde beeld van in de zon genietende mensen kan worden aangetroffen. De modelverordening is tot stand geko men in overleg met de Vereniging Neder landse Gemeenten, de Economische Con troledienst en de Vereniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken. De Vereni ging Nederlandse Gemeenten heeft toege zegd om op basis van de model-bouwregi- stratieverordening binnenkort de model- bouwverordening, de toelichting daarop en het aanvraagformulier voor een bouw vergunning te zullen aanpassen. Minister Wiegel heeft het plan om in de periode 1985 tot 1989 ƒ57 miljoen beschikbaar te stellen voor de bouw en vergroting van politiebu reaus. Ook Velsen valt dan in de prijzen. Het bureau aan het Tiberius- plein zal drastisch worden uitge breid. Burgemeester Molendijk heeft in Den Haag nog eens gepleit voor deze zaak die al meer dan tien jaar in Velsen „actueel” is. Zie plaatselijke pagina’s. De huuraanpassing 1980 van het gemeentelijk woningbedrijf in Bever wijk is bij twee huurdersverenigingen slecht gevallen. Zij verzamelden 250 individuele bezwaarschriften tegen wat zij noemen een verkapte huur verhoging. Wethouder Bodewes nam ze in ontvangst. Zie plaatselijk pa gina's. De internationale commissie voor de walvisvaart, waarin 24 landen zit ting hebben, stemde gisteren het voorstel af om te komen tot een verbod op de commerciële walvis vaart. De walvis blijft dus een be dreigde diersoort. Het Nederlanse waterpoloteam is dankzij een 5-3 overwinning op Roe menië doorgedrongen tot de finale- poule. In tegenstelling tot het spel- beeld in de duels met Griekenland dn Hongarije wisten de Nederlanders nu goed gebruik te maken van numerie ke meerderheid en werden de aan vallen bekwaam opgezet. „Wellicht kunnen wij nu voor een verrassing zorgen", aldus coach Trumbic. Kees Vervoorn was in de halve finales van de 100 meter vlinderslag de snelste. De zwemmer had 55.02 seconden nodig en troefde onder andere we reldrecordhouder Arvidsson af. De moderne mens is een succes en tegelijk een grandioze mis lukking. TEHERAN (AFP). In een overdekte winkelgalerij in de Iraanse hoofdstad Te heran, is vanmorgen een bomaanslag ge pleegd. Er zijn vijf doden. Volgens ooggetuigen ontploften drie bommen die de 80 winkels in de galerij vrijwel hebben vernield. Een verdachte werd geboeid van de plaats van de aanslag weggevoerd. Er zijn zeventig gewonden. Zie ook pagina 3. Perioden met zon en een kleine kans op een bui. Minimumtemperaturen ongeveer 12 graden. Middagtempe- ratuur van 19 graden aan zee tot 24 I graden in de andere provincies. Langs de oostgrens matige wind I draaiend van zuid naar west. Loodgieters- Installatlebedrljf MOSKOU. Het Nederlandse heren kwartet op de 4x200 meter vrije slag esta fette heeft de eindstrijd niet gehaald. Ver- voom, Drost, Winkel en Eefting eindigden met een tijd van 7.42.85 als voorlaatste. Als er zaterdag vijf of meer boten wor den toegelaten tot de finale van het roeien dubbelvier voor dames zal de Nederland se boot aanwezig zijn. In de herkansing werden de Nederlandse dames namelijk derde. Hette Borrias slaagde er niet in zich voor de halve finales skiff te plaatsen. Ze werd vijfde. Het CNV heeft zich nogal lovend uitgelaten over een rapport over steunverlening aan individuele be drijven. Dit stuk komt uit de koker van de Kamercommissie voor rijks- uitgaven. Morgen zomers. In de avond kan een zwak frontje passeren, met of zonder een bui. Matige zuidoosten wind. Iets warmer: 22 tot 24 graden, zeewater 16 graden. Voorlopige vooruitzichten voor het weekeinde: overwegend zomers strandweer. PARIJS. Een afgevaardigde van de Franse Nationale Vergadering heeft giste ren gevraagd om sluiting van het Parijse kantoor van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO. Hij uitte de beschuldiging dat Palestijnse schutters „nu Frans bloed doen vloeien op Frans grondgebied”. Jean-Pierre Block deed zijn verzoek in een brief aan premier Barre op een tijd stip dat rechtse groeperingen, onder lei ding van de partij Nieuwe Krachten, de Parijzenaars opriepen vandaag in optocht naar de Iraans e ambas s ade te gaan om te protesteren tegen „Arabisch terrorisme”. Een en ander komt voort uit veront waardiging na de mislukte aanslag van vrijdag op de in ballingschap levende Iraanse ex-premier Bakhtiar door een groep die voor een deel uit Palestijnen bestond, gevolgd door de moord maandag in Parijs op de verbannen Syrische ex- premier Salah Al-Bitar door een onbe kende. Politiebonden in Frankrijk hebben ge vraagd om betere wapens, kogelvrije ves ten en een optreden tegen „de aanwezig- hied van gewapende buitenlandse gehei me agenten die worden uitgezonden op missies voor politieke moorden”. PLO-leider Jasser Arafat heeft gisteren in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua meegedeeld dat dit land de Palestijnse bevrijdingsorganisatie officieel heeft er kend. Daniel Ortega, lid van de uit vijf man bestaande junta van Nicaragua, noemde deze stap „historisch”. In Kopen hagen heeft de PLO een kantoor geopend, aan het hoofd waarvan als officiële verte genwoordiger Daoed Sati Bakir is gesteld. gistrerende en informerende taak. Ambte naren van bouw- en woningtoezicht zullen bij het uitoefenen van het gebruikelijke toezicht controleren of de door de houder van de bouwvergunning verstrekte gege vens kloppen. Als zij twijfelen aan de juistheid van die gegevens of als zij on juistheden registreren, moeten ze dat doorgeven aan de instantie, de Kamer van Koophandel. De gemeenten zullen iedere maand een kopie van het register aan de Kamer van Koophandel moeten sturen. Die contro leert de gegevens. Bij twijfel of het ontbre ken van gegevens licht de KVK de econo mische controledienst in. RAAKS 22-24, HAARLEM onder de parkeergarage Het Tweede Kamerlid Waltmans (PPR) heeft aan de Nederlandse regering ge vraagd om, net als de VS, de economische betrekkingen met Bolivia op te schorten. Waltmans wil ook dat de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Boli via opdracht krijgt om zoveel mogelijk humanitaire hulp te verlenen aan slacht offers van de staatsgreep. Gisteren zei Waldheim over dergelijke executies diep verontrust te zijn. De Inter nationale Commissie van Juristen heeft verklaard dat de militairen in Bolivia de willekeurige arrestatie en executie van kerkelijke, politieke en vakbondsleiders gelasten. Volgens de juristen moet er on middellijk een onderzoek naar de toe stand in het land worden ingesteld. DEN HAAG(ANP). De Nederlandse horecabedrijven putten moed uit het mooie weer van de afgelopen dagen. Veel kan worden goedgemaakt van de schade van de langdurige regenperiode, die voor de horeca in Nederland nogal slecht is geweest. Een woordvoerder van de Horecaf, de werkgeversorganisatie van het horecawezen, zei dat met name voor de horeca aan de Noordzeekust en op de Veluwe de regenperiode erbarmelijk is geweest. Diverse bedrijven klaagden over het wegblijven of eerder vertrekken van vakantiegangers die een hotel of pension hadden besproken. Er is dan ook plaats genoeg geweest. In de grote steden, waar veel mensen hun toevlucht hadden gezocht, is de situatie wel iets beter geweest, maar van normaal kon nauwelijks gesproken worden. De eigenaren van kampeerterreinen en bungalows, verenigd in de Recron, vinden dat de bezetting over het algemeen is meegevallen. Ook zij hebben de nodige verwachtingen over komend mooi weer en willen daarom nog niet spreken van een slechte zomer. Aan de kust waren deze bedrijven in de regenperiode vrij vol, hoewel rustiger dan anders, in het oosten van het land is het in deze bedrijfstak echter iets minder goed geweest. (Van onze redactie binnenland) RODEN. Advocaat W. Schuurmans uit Roden heeft bij de politie een straf klacht ingediend tegen de hoofdofficier van justitie in Assen, L. Meijers. Tevens heeft hij de procureur-generaal bij het gerechtshof in Leeuwarden verzocht dis ciplinaire maatregelen tegen de hoofdoffi cier te nemen. De reden voor deze ongebruikelijke stappen is gelegen in het feit, dat de hoofdofficier van justitie volgens de advo caat ver buiten zijn boekje is gegaan. Deze zou ongevraagd processtukken, afkom stig van een gerechtelijk onderzoek tegen Schuurmans, aan derden ter inzage heb ben gestuurd, in dit geval aan de deken van de Orde van Advocaten in Drenthe, N. van Houten. Schuurman^beschouwt dit als een gro ve mbreul^!fW^^^wgcy"'ën~acht de handelwijze van de hoofdofficier in strijd met de Strafwet en mef bepalingen in het Rijksambtenarenreglement. DOE HET ZELF ARTIKELEN KOMPLETE BADKAMERS SHOWROOM DAK-, LOOD- en ZINKWERK onder garantie. Onder dwang van voornamelijk Frank rijk, dat zijn economische moeilijkheden voor een groot deel heeft weten te com penseren door nauwe handelsbetrekkin- gen met Arabische staten, volgen de ne gen landen van de Europese Gemeen schap een politieke lijn die steeds meer afwijkt van de Amerikaanse, voor wat het internationale beleid ten opzichte van het Midden-Oosten betreft. Zij leveren daar mee voedsel aan de tegenstanders van een Midden-Oostenakkoord op basis van de vredesbesprekingen tussen Israel en Egypte en doorkruisen de toch al zo moei zame, maar tenminste op vreedzame op lossingen gerichte besprekingen tussen deze beide landen. Zij versterken het front dat niet alleen op bestraffing van Egypte en vernietiging van Israel aan stuurt, maar daarbij ook nog de oliechan- tage tegen westelijke landen als een oir- baar middel ziet. Om aan deze oliechanta- ge zoveel mogelijk te ontkomen, varen de Europese landen, Nederland incluis, een onduidelijke en opportunistische midden koers, waarmee zij de Verenigde Staten, Israel en Egypte van zich vervreemden en het misbruik van de VN door de Arabi sche meerderheid legaliseren. Deze ca mouflage, meestal opgebouwd uit allerlei bezwaren tegen het Israëlische beleid en de Israëlische vasthoudendheid wat de beveiliging van zijn grenzen betreft, heeft nu weer geleid tot het „initiatief’ om een EG-minister (de Luxemburger Thorn) op een langdurige informatiereis door het Midden-Oosten te sturen, alsof men in Europa nu nog niet weet hoe de zaken er voor staan, nooit het PLO-handvest heeft gelezen en geen flauw idee heeft van de explosieve situatie, die in het Midden- Oosten zal ontstaan op het moment dat het Israelisch-Egyptische vredesakkoord onder de druk van de meest agressieve Arabische landen zal bezwijken. De vergadering van de VN is bijeenge roepen nadat de Veiligheidsraad, het in stituut dat onder meer tot taak heeft de willekeur van een meerderheid in de VN te voorkomen, niet tot een uitspraak kwam tengevolge van een Amerikaans veto. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De manifestatie Haar lem Boekenstad gaat dit jaar toch door, als het aan het Haarlemse college van B en W ligt. Het college wil nagaan of de kloostertuin en de kloostergangen van het stadhuis de manifestatie - die andere ja- ren in de Grote Kerk werd gehouden - onderdak kunnen bieden. Daarnaast zou op de Grote Markt een kleine tent opgezet kunnen worden voor het feest, suggereren B en W. Zoals bekend dreigde de manifestatie - die vorig jaéfr zevenduizend bezoekers trok - dit jaar te stranden, omdat de Grote Kerk die in slechte staat verkeert, niet gebruikt kan worden. (Van onze redactie buitenland) VANCOUVER. De vulkaan St. He lens, in de Amerikaanse staat Washington, is gisteren, voor de vierde maal in negen maanden, tot uitbarsting gekomen. Volgens ooggetuigen vormde zich wolk van as, die tot op meer dan 150 kilometer van de vulkaan zichtbaar was. De politie van Vancouver weet nog niet of er slachtoffers zijn gevallen en wat de omvang van de schade is. Een uitbarsting van St. Helens op 18 mei van dit jaar kostte aan 24 mensen het leven. Bijna 50 mensen werden vermist. Inwoners van Cougar, een plaatsje op 25 kilometer ten zuidwesten van de vulkaan, waren vorige week uit voorzorg al geëva cueerd. UTRECHT. Vannacht is de gooche laar Fred Kaps overleden. Hij werd 54 jaar. Kaps, die vooral beroemd werd door zijn kaartentrucs, kwam voort uit het studentencabaret. Zijn eerste optre den als goochelaar was tijdens zijn mili taire diensttijd. Fred Kaps trad verscheidene malen op voor de koninklijke familie, onder meer bij het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard. Ook was hij te gast op Buckingham Palace. Kaps, die wereldkampioen goochelen was, kreeg na een optreden in de televisieshow van Ed Sullivan (V.S.) het erelidmaatschap van The Magie Castte aangeboden. K

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1