bij jongeren 1 Generaal Meza Bewind Kaboel Billy Carter OP DE GEHELE EERSTE VERDIEPING MODERN Weekeinde met stralend weer Vier doden bij aanslag Bilbao Grotere kans op hartziekten ANTIQUARIAAT DamiatePers Eerste stap in onderzoek naar ii EG-verdrag geen beletsel voor boycot Z.-Afrika I Benzineprijs gaat omlaag „Opvoeding vormt basis onderdrukking vrouw” sluit scholen MIJNWERKERS BESCHULDIGEN GENERAAL MEZA Z< (e ve IJmuider Courant Nederlands voorstel aanvaard 9 BOEKHANDEL H. COEBERGH Ged. Oude Gracht 74 - Haarlem Tel. 023-319198 1980 DONDERDAG 24 JULI NOG VIER WEKEN LANG TOT 7 AUGUSTUS extra aandacht voor het 4 t D MN i |R BINNEN- EN BUITENLAND N Deze week weer tientallen nieuwe aanbiedingen ontvangen. Vanaf 17 juli tot 7 augustus ook opruiming uit eigen voorraad van honderden boekrestanten. 5 (Van onze redactie buitenland) LA PAZ-WASHINGTON. Boliviaanse mijn werkers hebben de militaire junta van gene raal Garcia Meza ervan beschuldigd de mijn werkers die zich verzetten te willen uithon geren. r Junta Bolivia wil (Van onze redactie binnenland) verzet uithongeren W» Ondanks het mooie weer zijn we nog niet van het water af Het Brabantse gehucht Kegnt raakte geheel geïsoleerd toen de Maas gisteren subcommissie van vier leden, die binnen (Van onze redactie binnenland) (ADVERTENTIE) 155,00 ambassade in Venezuela bezet. Ook daar heeft de ambassadeur zijn ontslag aangekondigd. Volgens een Amerikaanse onderzoekscommissie kan de junta onder leiding van generaal Meza niet voorbijgaan aan het feit dat haar staatsgreep door vrijwel niemand gunstig is ontvangen. BERGEN. De hoge waterstand van de Maas heeft gisteren in noord- Limburg ernstige problemen opgele verd. De baileybrug over de Maas tussen Well en Wanssum werd door de overstroming van de brugweg te Wanssum geheel afgesloten. De stand van het Maaswater in Noord- Limburg steeg in de loop van gisteren zover dat ook het kerkdorp Well totaal geïsoleerd raakte. Een tijdige oproep aan de boeren om hun vee uit de bedreigde gebieden weg te halen in verband met de verwachte hoge waterstand, is door vele boeren blijkbaar naast zich neergelegd. Ook de gemeente Gennep met de kerkdorpen Hijen en Mils- beek worden inmiddels geconfronteerd met het hoge Maaswater. De overlast heeft zich daar tot nu toe beperkt tot ondergestroomde bouw- en weilanden. Het Maaswater in Venlo heeft gister middag de hoogste stand bereikt die er sinds de rampwinter 1925-1926, toen een groot deel van de binnenstad onder water stond, is gemeten. Op 3 januari 1926 stond de Maas bijna 19 meter boven NAP, ter wijl gistermiddag een peil bereikt werd van 18,5 meter. De politie in‘Venlo heeft gisteren zowel de havenkade als de Maas- kade, waaraan veel winkels en super markten liggen, voor alle verkeer afgeslo ten, omdat het Maaswater op verschillen de plaatsen op het wegdek en de trottoirs stond. Bij verschillende winkels stond het water nog maar enkele tientallen centime ters van de toegangsdeuren. Voor de win keliers en horecabedrijven betekent het hoge water een geduchte strop, omdat de Hoewel een nader onderzoek de juiste oorzaak van de doorbraak aan het licht moet brengen, menen de boeren te weten, dat dit in elk geval mede in de hand is gewerkt door speedboten. Terwijl de be roepsvaart de snelheid moet beperken om schade aan de dijken zoveel mogelijk te voorkomen, blijven de waterrecreanten met hoge snelheid de IJssel bevaren. klanten voor hun inkopen geen natte voe ten riskeren. i Op andere plaatsen in Venlo is het wa ter laaggelegen huizen binnengedrongen. In een café-restaurant stond het water al een halve meter in de keuken, waardoor werken niet meer mogelijk was. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 IJM lozing van mente bescfu geval herfst gelovi Dat paar het zi oost r wolkl daags was d gende nele i tje, n haaldi het „j ten g sen. C kamp lijks i was ai nerin; het v< als ee lijks voorb tent, c Stram 21 juli Op een grote camping te Wanssum werd een aantal stacaravans door het water bedreigd, terwijl de campingboerderij reeds geheel was geïsoleerd. In Well, Aijen en Bergen stonden de straten blank. De schade bij tuinders en agrariërs loopt in de tonnen. r (Van onze redactie binnenland) GORREDIJK. Het weer in het komende weekeinde wordt heel erg goed, zo verwacht weerman Hans de Jong uit Gorredijk. Met temperaturen tussen 28 en 30 graden gaat de zomer zich volledig ontplooien. Doordat overal boven West-Europa zeer hoge druk heerst, krijgen regen en onweer geen enkele kans. Pas in de eerste helft van volgende week wordt het weer wat minder. Dan trekt de onweerszone die momenteel boven Frankrijk hangt naar ons land. Het voorstel is aanvaard door een commissie die dat document voorbe reidt. In de oorspronkelijke tekst wer den als wortels van onderdrukking van de vrouw onder meer het kolonialisme en de slechte economische situatie in de wereld genoemd. Een vertegenwoordigster van het in Zuid-Afrika verboden Afrikaans Nati onaal Congres (ANC) heeft gisteren voor de vrouwenconferentie gespro ken en onder meer Nederland beschul digd van wapenleveranties aan het apartheidsregime in Zuid-Afrika. Zo zou er in april van dit jaar „een enorm schip uit Nederland” met wapens aan boord in Zuid-Afrika zijn aangeko men. Deze beschuldiging is door de Nederlandse delegatie aan Den Haag doorgegeven en er wordt een onder zoek naar ingesteld, aldus een functio naris van het ministerie van Buiten landse Zaken. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Nederland kan eenzij dig overgaan tot een olieboycot van Zuid- Afrika, zonder in strijd te handelen met het EG-verdag. Daarentegen beperkt het Benelux-verdrag de regering wel in haar mogelijkheden. Dat heeft premier Van Agt gisteren geantwoord op vragen van het PPR-Kamerlid Waltmans. Het EG-verdrag schrijft de lidstaten een gemeenschappelijke handelspolitiek voor ten opzichte van niet-leden van de ge meenschap. Die verplichting heeft echter geen betrekking op aardolie en aard- olieprodukten, zolang er voor deze pro- dukten geen gemeenschappelijke uitvoer regeling is. Momenteel bestaat een derge lijke regeling nog niet. Het Benelux-verdrag schrijft echter een gemeenschappelijke uifvoerpolitiek voor, zonder uitzonderingen voor bijvoorbeeld aardolieprodukten. Het Tweede-Kamerlid Scholten (CDA) heeft inmiddels aan minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken ge vraagd wat hij precies aan zijn Belgische en Luxemburgse collega’s heeft gevraagd met betrekking tot een olieboycot van Zuid-Afrika. Afgelopen zaterdag suggereerde een raio-uitzending van de IKON dat Van der Klaauw aan zijn Belgische ambtgenoot alleen zou hebben gevraagd een onder zoek in te stellen naar de juridische moge lijkheden van een boycot in het kader van het Benelux-verdrag. Namens het kabinet heeft premier Van Agt de Kamer echter toegezegd dat aan België en Luxemburg politieke medewer king zal worden gevraagd voor een boycot van Zuid-Afrika. Volgens de radio-uitzen- ding zou Van der Klaauw dat laatste heb ben nagelaten. de voedseltoevoer naar de steden te zullen blokkeren om zo druk op de militairen uit te oefenen. Correspondenten van verscheidene Spaanse bladen maakten gisteren melding van een groeiend volksverzet, met name op het platteland. Bovendien zouden er in het leger meningsverschillen bestaan en een aantal regionale garnizoenscommandanten zou den zich passief tegen de junta in La Paz verzetten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Boliviaanse militairen gisteren beschuldigd van „beestachtige schendingen” van de mensenrechten. Woordvoerder Trattner waarschuwde dat de VS de hulp aan Bolivia nog verder zullen terugschroeven wanneer de junta geen maatregelen neemt om de democratie te herstellen. De Boliviaanse ambassadeur in Londen heeft inmiddels net als zijn collega’s in Parijs, Bonn, Brussel en Genève, zijn ontslag ingediend uit protest tegen de staatsgreep. De bezettingen van de ambassades in Parijs en Bonn zijn intussen voorbij. In Parijs maakte politie er een eind aan en in Bonn vertrokken de bezetters na enige uren vrijwillig. Gisteren hebben ongeveer honderd mensen de Boliviaanse Het gehucht Keent in de gemeente Ra- venstein is sedert gistermiddag door het wassende Maaswater totaal van de bui tenwereld geïsoleerd. De beide toegangs wegen naar Keent lopen namelijk door een oude Maasbedding die is volgelopen. De genie onderhoudt een veerdienst naar het dorp. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 (Van onze redactie buitenland) Generaal Luis Garcia Meza, de be langrijkste man van de Boliviaanse junta die sinds vorige week aan de macht is, werd als zoon van een be roepsmilitair in La Paz geboren. Tijdens zijn studie raakte hij be vriend met Roberto Jordan Pando,een van de leiders van de Nationale Revo lutionaire Beweging, die aan de wieg stond van de revolutie van 1952, tijdens welke de militaire regeerders werden verjaagd. Meza ambieerde een militaire loop baan en ging in 1947 naar de militaire academie, die hij in hetzelfde jaar ver bet als kolonel Alberto Natusch Busch, die door middel van een staatsgreep de macht eind 1979 voor korte tijd aan zich trok. In 1951 begon Meza een eer volle carrière die echter geen bijzonde re hoogtepunten heeft gekend. In 1971 raakte Meza, na de staats greep van generaal Hugo Banzer, om onbekende redenen uit de gratie. Ban zer stuurt hem naar afgelegen gami- zoens, waaronder dat van Trinidad, waar vorige week de jongste staats greep met een militaire revolte begon. In 1976 werd Meza commandant van de militaire school van Cochabamba en twee jaar later kreeg hij het bevel over de in Trinidad gelegerde zesde divisie. In januari 1979 werd hij com mandant van de militaire academie van het leger een post die vaak als springplank is gebruik om via een staatsgreep het presidentschap te ver overen. In korte tijd dat kolonel Natusch Busch vorig jaar aan de macht was, werd Meza benoemd tot opperbevel hebber van het leger. Die post raakte hij kwijt toen mevrouw Lidia Gueiler presidente werd en Meza kreeg weer het commando over de militaire acade mie. In mei van dit jaar echter, tijdens een nieuwe crisis, eiste hij dat hij op nieuw de leiding van het Boliviaanse leger zou krijgen. Die eis werd ingewil ligd. DEN HAAG. De voedings- en rookge woonten van 15- en 16-jarigen in Neder land leiden wellicht tot een grotere kans op hart- en vaatziekten in de toekomst. Nader onderzoek is dringend gewenst. Tot deze conclusie kwamen TNO-onder- zoekers op grond van een uitgebreid on derzoek naar de voedingstoestand van deze leeftijdsgroep. Dit is vandaag door TNO bekendgemaakt. Uit het onderzoek bleek dat zo’n tien procent van aller onderzochte jongeren te dik is. Dit overgewicht bleek meer voor te komen bij meisjes uit het beroepsonder wijs, dan bij meisjes uit het algemeen vormend onderwijs. De cholesterolgehal ten van het bloed waren zowel bij jongens als meisjes gemiddeld hoog. Uit het onderzoek kwam ook naar vo ren, dat ongeveer 30 procent van de jonge ren zegt regelmatig alcohol te gebruiken. Gezien het toenemend alcoholgebruik is deze gewoontevorming verontrustend te noemen, aldus TNO. Op andere punten uit het onderzoek konden ook positieve conclusies worden getrokken. Zo bleek dat het merendeel van de scholieren wel ontbijt voordat zij ’s morgens de deur uitgaan. Ook is maar bij een klein aantal leerlingen bloedarmoede geconstateerd. Eerder gebleken verschil len tussen stad en platteland konden niet meer worden aangetoond, aldus TNO. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur ollijva vin uc picaiuciiLaiuuiuiuaiuui van de Democratische Partij, verliet de verga dering, nadat hij de leden had meegedeeld te geloven dat hij „niet behoorde deel te nemen aan beslissingen van deze soort”. De zomerdijk van de IJssel tussen Does burg en Dieren is gistermiddag onder de druk van de voor de tijd van het jaar uitzonderlijk hoge waterstand bezweken. Grote stukken land kwamen hierdoor blank te staan. Twintig boeren, ijlings gewaarschuwd door de politie, moesten hun vee met spoed in veiligheid brengen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De prijs van een liter benzine zal per 1 augustus waarschijnlijk worden verlaagd. Het ministerie van Eco nomische Zaken heeft dat gisteren beves tigd. Hoeveel cent de verlaging zal bedragen is onzeker. Er wordt echter gesproken over twee cent als gevolg van de daling van de olieprijzen op de vrije markt. Het ministerie zal begin volgende week een berekening maken van de jongste ontwikkeling van de olieprijs. Daarbij wordt onder meer rekening gehouden met de ontwikkeling op de „vrije” Rotterdam se markt. Het Konsumenten Kontakt heeft eerder deze week een verlaging met vier cent bepleit. De organisatie meent dat dit ge rechtvaardigd is gezien de extra-winsten van de oliemaatschappijen. Het radiostation van de mijnwerkers meldde gisteren dat troepen die de mijngebieden ten zuiden van La Paz hebben omsingeld, alle voedseltransporten tegenhouden. Inmiddels lijken de mijnwerkers goed stand te kunnen houden tegen eenheden van het leger. Gisteren meldde het radiostation van de mijnwerkers dat de plaats Huanuni, die zondag door het leger werd ingenomen, weer in handen van het verzet is, dat wordt bestookt door vliegtuigen. Er wordt zelfs gemeld dat er door het leger gebruik wordt gemaakt van napalm. Ook de mijncentra Siglo en Catvi blijven, net als een aantal andere plaatsen, stevig in handen van de mijnwerkers en de boeren die hen terzijde staan. In de hoofdstad La Paz lijkt de algemene staking in het centrum te verlopen onder bedreiging van de militairen, maar in een aantal arbeiderswijken wordt nog altijd verzet geboden. Ook op het platteland wordt actie gevoerd tegen generaal Meza en zijn junta. De Bond van Landarbeiders heeft aangekondigd (Van onze redactie buitenland) ÊILBAO. Vier doden, waaronder een ongeboren kind van acht maanden, is de balans van de bomaanslag die gister avond plaatsvond voor de toegangsdeur van een Baskische peuterzaal in Bilbao. De eigenaar van de peuterzaal is lid van Baskische pro-amnestie comités en de ex- treem-linkse nationalistische coalitie Her- ri Batasuna, de politieke vleugel van de radicale Baskische afscheidingsbeweging ETA-militar. Hoewel nog geen enkele organisatie de verantwoordelijkheid voor de aanslag heeft opgeëist, meent de politie dat deze het werk is geweest van een extreem rechtse organisatie. De ETA heeft gisteren gezegd de tien dagen geleden stopgezette campagne van bomaanslagen in Spaanse toeristencentra voort te zullen zetten op de Canarische Eilanden. In een telefoongesprek met het Baskische blad Egin verklaarde een woordvoerder dat vanmiddag een serie bommen zou ontploffen op Gran Canaria. Hij waarschuwde de politie dat vier luxe 1 hotels moeten worden ontruimd. Er heerst overigens twijfel aan de echt heid van het bomalarm omdat de aankon- diging niet zoals gebruikelijk werd beves tigd aan de redactie van Radio Popular in Bibao of in San Sebastian. Eveneens gisteren kwam de positie van de Palestijnse vrouw in de door Israel bezette gebieden aan de orde. Een reeks van sprekers vroeg om een snelle verbetering. Als enige legde de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO een direct verband tussen rascis me en zionisme. Op een persconferen tie herhaalde de PLO-delegatie haar eerdere beschuldigingen over de be handeling van Palestijnen in Israel zelf en in de bezette gebieden. Op de alternatieve vrouwenconfe rentie Forum, die eveneens in de Deen se hoofdstad wordt gehouden, hebben de twee „dwaze moeders” uit Argenti nië de andere vrouwen gevraagd zich achter hun strijd te scharen. Op een persconferentie bedankten de Argen- tijnsen de Nederlandse regering, die hun reis naar Kopenhagen heeft betaald. (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN. „De reproduktieve functie van de vrouw, het feit dat ze kinderen baart en grootbrengt, is het basisgegeven van haar onderdrukking”. De Nederlandse delegatie op (ie VN-vrouwenconferen- tie heeft voorgesteld dit standpunt op te nemen in het slotdocument van deze bijeenkomst in Kopenhagen. Ernstige problemen hoog Maaswater in Limburg (Van onze redactie buitenland) KABOEL. Het Afghaanse bewind heeft alle scholen en universiteiten in het land gesloten. Naar radio-Kaboel meldde heeft het ministerie van Onderwijs giste ren hiertoe opdracht gegeven. Deze opdracht Volgde op niet bevestigde berichten van opstandelingen en reizigers dat in de Afghaanse hoofdstad aanslagen 1 zijn gepleegd op mensen die met het on derwijs te maken hebben. Volgens een Indiase zakenman is dins dag de Afghaanse minister van Onder wijs, mevrouw Anahita Tatebzad, ver moord. WASHINGTON (AP). De juridische commissie van de Amerikaanse Senaat heeft gisteren, in afwezigheid van haar voorzitter Edward Kennedy, de eerste stap gezet naar een mogelijk onderzoek naar de banden tussen Billy Carter en de Libische regering. De commissie benoemde een bijzondere -j - - --• - - -W W MV»MVV*»*****W4V VUt V IVVtVAl, XAAKx KSXAAAIVaI steeg tot 7,5 meter boven NAP. Voor morgen wordt zelfs een hoogte van bijna 9 meter verwacht. Om het contact tussen Keent en de buitenwereld j 48 uur moet beslissen over een reactie op te herstellen werd een militaire pont ingezet. de verzoeken van republikeinen hoorzit- 1 tingen te houden over de activiteiten van Dorpen geïsoleerd, straten blank j Deze werd vorige week gedwongen zich te I registreren als agent voor Libië. Hij heeft toegegeven twee betalingen van in totaal 450.000 gulden van Libië te hebben aangenomen, welke naar zijn zeg gen deel uitmaakten van een lening. Kennedy, de uitdager van Carter in de strijd om de presidentskandidatuur van BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4