Zomer 1980 begon met een onvervalst stukje herfst Kunstschilders exposeren bij zeesleepbedrijf Wijsmuller BV kwispe door haven- berichtcn Drie mauwende r t Zonaanbidders (even?) aangenaam verrast dakhazen ■■Bi i X/ 4 DONDERDAG 24 JULI 19 8 0 5 IJMOND VOORPROEFJE VAN SAIL AMSTERDAM 1980 eit tar *n- an - (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Als „inleiding” op de manifestatie Sail Amster dam 1980, die van 6 tot 12 augus tus staat plaats te hebben in de haven van Amsterdam, organi seert de Egmondse kunstgalerie Art Apart een expositie in de kan tine van het hoofdkantoor van het IJmuidense bergings- en transportbedrijf Wijsmuller BV. Op zaterdag 2 en zondag 3 augus tus zullen circa 50 kunstwerken worden tentoongesteld. f j X Sea wind ti het ddde ?iste- tigde igers agen t on- dins- ider- ver- sche ■naat haar srste zoek n de dere men e op >rzit- van lent. :h te igen ië te zeg- De openingstijden van de expositie zijn dagelijks van 11.00 tot 19.00 uur. ELI VLESSING tie ior ie. 0 5 0 0 0 0 en de tie is- m- lar >e- elf 1 de van rga- eeld sl te rt”. te m en ti- ch en m- lie ;ft nog op dat de ramp van 20 april opnieuw zou worden opgevoerd. Maar zoals gezegd, dinsdag kwam de zon. Met de zon kwamen de toeristen, de zonaanbidders, de plankzeilers. Ze vulden het strand, de terrassen en het water. Alsof er niets was gebeurd verdronken ze zich in de zalige zotheid van de zomer. Binnen nauwelijks 24 uur registreerde het scherpe oog van onze cameraman de ui tersten van „Zomer 1980”. In het zwem bad en de camping, pp de pier en een strekdam bij IJmuiden. Op het strand waar dinsdag kinderen „taartjes” konden bakken van het zand van de dijken die maandag in allerijl werden aangelegd in een vertwijfelde poging om het opkomen de water te keren. En ook de parkeerterreinen liepen vol onder druk van de plotselinge grote trek naar de kust. Zoals bij de Strandweg in IJmuiden waar met de zon ook oom agent present was om het eerste zomergenot van „foutparkeerders” te honoreren met een prent. degeslagen door de twee jongsten, die zoiets nog nooit hebben gezien. Met hulp van Michelle, een meisje uit New Zeeland, dat haar oom bij het behe ren van het asiel in haar vakantie helpt, nemen we de kittens mee naar buiten om de kiek te maken. Voor Michelle is het een klus om het drietal bij elkaar te houden. Als de oudste een vluchtpoging onderneemt, is het KWIS die redding brengt. Ze vinden dit uitje best aardig en snorren dat ’t een lieve lust is. Hun glanzende oogjes zijn tekenend voor ’n uitstekende gezondheid. Door het ver blijf in de asielhokken zijn ze zindelijk, dus wat dat betreft geen probleem. Voor de inenting van de jongste katjes moet men over ongeveer een maand terugko men, daar ze zo’n elf weken oud moeten zijn. Dit is service van de dierenarts. De oudste heeft de zogenoemde „katteprik” al gekregen. Voor de katteliefhebber dus keus uit drie kittens, alle zwart met witte vlekjes. De spanielpups van vorige week heb ben alle drie een goed thuis gevonden. KWISPELdoor schrijft over honden en katten die in het asiel aan de Heeren- duinweg 8 te IJmuiden op een nieuwe baas zitten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. ’s Zaterdags van 9 tot 11 uur. zijn terwijl voor de „nieuwsgierigen” de 71-jarige heer Blom uit Egmond zal de monstreren hoe „eenvoudig” het is een scheepsmodel in een fles te „toveren”. Ook zullen enige aquarellen worden geëxposeerd van oude Nederlandse zee slepers. Zeer speciale bijzonderheid is een beperkt aantal op glas geschilderde scheepsmodellen van Engelse origine. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Schijnbaar geschrokken van de ontboezeming dat de aanhoudende lozingen van gigantische hoeveelheden overtollig hemelwater het vakantiegenoegen van ontelbare toeristen en het voortbestaan van ettelijke tientallen horeca-etablisse- menten ten gronde dreigde te richten, hebben de H. H. Pluvius en Aeolus zich bescheiden teruggetrokken. Voor hoe lang is nog niet helemaal duidelijk. In ieder geval heeft de zomer van 1980, na ruim een maand te hebben rondgewaard in het herfstachtige grijs-grauw, het volk der lage landen dat er al niet meer in dorst te geloven, oversproeid met haar gulle warme stralen. Dat gebeurde dan om precies te zijn een paar dagen geleden. Dinsdag 22 juli was het zo ver. Van noord naar zuid en van oost naar west was de hemel eindelijk een wolkloos azuren gewelf. En dat terwijl daags tevoren er nog geen enkele indicatie was die zulks kon doen vermoeden. Inte gendeel. Toeristen, gehuld in het traditio nele gele regenpak maakten hun omme tje, nipten van hun „schnapps” en her haalden ten overvloede nog maar eens dat het „zu Hause besser” was. Kelners blik ten geërgerd over de ontheemde terras sen. Geen zonaanbidders, geen fooien. Op kampeerterreinen was „het weer” nauwe lijks meer het gesprek van de dag. Daar was actueel: „wie blijft” en „wie gaat?” De neringdoenden in de winkelcentra zagen het verregende en gebleekte vacantievolk als een soort „vanzelfsprekendheid” dage lijks in dichte drommen van verveling voorbij schuiven. Op weg naar de patat- tent, de bios of de gokhal. En op het Kleine Strand in IJmuiden leek het er maandag 21 juli - de dag voor het Grote Gebeuren - DINSDAG VERTROKKEN: Cymbeli- ne, Southampton; Lizzania, Rouen; Pluto, Esbjerg; Jose Esquevel, Pasajes; Sliven, Rotterdam; Contact, Maidon, Zaandam; Havelet, Liverpool; Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; Homoss, Antwerpen; IJmui den; Ganton, Great Yarmouth; Saucon, Coryton; West Eagle, Cont. Plat, Velsen; Star Carrier, Brake, Velsen; Louise Wes- ton, Rochester; Holsatia, Hamburg; Ja mes Rowan, Shoreham; Fratern, Antwer pen; Fridel, Londen, IJmuiden; Budapest, Antwerpen; Neptunus, Aberdeen; Rijn- borg, Delfzijl, Zaandam; Angarsk, Hull; Ank, Portland; Panter, Noordzee; Pacific Empress, Scheveningen, IJmuiden; Sen tence, Yelland; Gotaland, Delfzijl, Velsen; Andrea, Londen; Frank Pais, Tillbury; Maratta. Envoy. NAAM: door de nieuwe baas te ver zinnen LEEFTIJD: 7 en 12 weken SOORT: 2 jongens en ’n meisje RAS: Hollandse kittens PRIJS: 25 gulden per stuk (inklusief inenting) INLICHTINGEN: 02550-15744 Het weer in ons kikkerlandje laat me nigmaal te wensen over. Gaf het maan dag nog. storm en regen, dinsdag kan KWISPEL door zonder jas en plu aan zijn wekelijkse uitstapje beginnen. Bij het zwembad is het een drukte van je welste. Iedereen wil van deze zonnige dag genieten. De gesprekstof van de dag is ook met de asielbeheerder „het weer”. KWIS verheugt zich op het uitstapje met een hond. Hij komt echter bedrogen uit. „Het spijt me, er zijn momenteel geen honden die wachten op een baas”. De beheerder zegt het terecht met enige trots. Dit komt niet elke dag voor. Voor uitgang dus in het zwerversbestaan van de blaffende viervoeter. En dat in de vakantietijd, wanneer zo’n huisgenoot toch een sta-in-de-weg is. KWIS vraagt hoe het met ’t poezevolk staat. Voor de verandering ook wel eens aardig. In het binnen verblijf zitten twee, ze ven weken oude, katjes en één poesje van twaalf weken. Ze vinden het alle drie te gek wat aandacht te krijgen. Het pluizige beestespul bij elkaar te houden valt niet mee, het openstaande raam heeft de oudste al gauw in de gaten. Met een lenige sprong weet KWISPELdoor de vluchtpoging te stuiten. Verbaasd ga- 8W* W .^1 WOENSDAG AANGEKOMEN: West Eagle, Cont. Plat, Velsen; Assimina, Mexi co; Subro Venture, Mistely; West Osprey, Cont. Plat, Velsen; Port Alberni City, Bra ke; Nordbalt, Zeebrugge. Afbeeldingen van de windjammers die in Amsterdam het „gezicht” van Sail 1980 zullen bepalen, vormen ook het belang rijkste deel van de tentoonstelling bij Wijsmuller. Daarvoor zal werk van de zeeschilders Aard Verweij en Ad Oudes te kijk (en te koop) worden gehangen. Van eerstgenoemde schilder zijn het vooral de olieverven die de aandacht trekken. De imposante dwars- en langsscheepsgetuig- de zeilreuzen in hun volle element. Dat wil zeggen met fraai gebolde zeilen tegen de achtergrond van wilde luchten en veel blauw water met geenszins onvriendelijke witte schuimkopjes; de windjammer in het vriendelijke vaarwater dat ver weg lijkt te liggen van het oceanische geweld rond Kaap Hoorn en de blanke zeespiegel in het equatoriale gebied van de tergende windstilte. Twee uitersten waar de be manningen van deze roemruchte schepen historie maakten. In het titanengevecht tegen de elementen of in doffe berusting wachtend op een stevige bries. Verweij „ziet” de windjammers als mooie schepen en figureert ze dienovereenkomstig op mooi water met dito luchten. Van Ad Oudes zullen bij Wijsmuller DINSDAG AANGEKOMEN: Fridel, Rochester, IJmuiden; Ostestrom. Manty- luoto; Konigsee, Hamina; Stena Trans porter, Zweden; Andrea, Quedanes; Tizi n’Tichka, Esbjerg; Volans, Cont. Plat, IJ-’ muiden; Springbuck, Cont. Plat, Velsen; Stirling Brig, Cont. Plat, IJmuiden; Sheksnales, Vyborg, Velsen; Tor Britan nia, Gothenborg; Puerto Cadiz, Hull, IJ muiden; Hugo Brinkman, Rotterdam, IJ muiden. circa 25 aquarellen te bezichtigen zijn. De schepen die hij uit zijn penseel laat vloei en lijken uit hun simpele opzet te groeien en een eenheid aan te gaan met hun omge ving. Dat is soms het grauwgroene water dat aan de einder opgaat in nevel van waaruit het zwerk imponerend zwaar over het tafereel hangt. Soms ook is dat een aan diezelfde einder opdoemende kustlijn waarachter de bestemming van de zeilende vrachtvaarder. Geheel in de sfeer van het tentoongestel de werk zullen op de expositie antieke nautische instrumenten te bezichtigen WOENSDAG VERTROKKEN: Bells, Bremerhaven. z,. 3 ('-4 1 Z?

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5