agenda I Mariëtte Drie scheepsliefhebbers repareerden oude klipper „Veel kennis zou verloren gaan” gereedschap Vier maanden voor diefstal hout 00 Bont... h en Celstraffen van 12 en 18 maanden voor zwendel met auto’s «3 „Gemeentelijke grenzen ook in zee doortrekken” obe ’t staat in de krant iedere dag weer BEVERWIJK: IJMUIDEN: JJj 9 DONDERDAG 24 JULI 1980 IJMOND 8 eboden ïurant A jnten ARAL DIE KIESPIJN WORDT 5TEED5 ERGER WEET JIJ WELKE TANDARTS DIENST DOET 60.1 CT ffit LITCR 72 X GEFILTfRD in Zee PARALLELWEG 1 IJMUIDERSTRAATWEG De nieuwe bontcollectie is aangekomen. Zeer geslaagde modellen zowel in lang als in kort. De bontsoorten zijn teveel om op te noemen. Alleen één advies: thans gekocht bespaart u tussen de 10% en 20%. Traditiegetrouw bieden wij u winterbont aan tegen zomerprijzen. Als u bij Mariëtte komt zult u het zelf zien. erri Lasten Beverwijk Velsen-Umuiden Haarlemmer verpandde hebben en houden voor jeugddroom ‘S^'a Heemskerk Fokker de dupe van bezuinigingsplannen ruimtevaartindustrie Fokker deskundigen bezig met tras project. 1 Kerk- over u. u. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ERWIN VAN DEN BRINK JUfTOGAS •W f uitlaat □t 40% Vaste lontage Momenteel is de helft van onze opdrach ten al commercieel te noemen. Econo misch misschien niet rendabel, maar als wij „door mogen leren zal dit in de toe komst zeker zijn vruchten afwerpen”, al dus Fokker. Ook is men bij de vliegtuigproducent bang dat een gedeelte van de 180 man die zich met de ruimtevaart bezig houden, zal moeten afvloeien wanneer de regering zich achter het advies van de raad stelt. „En de mensen met de beste brains zullen naar elders vertrekken. Niet alleen ramp zalig voor de Nederlandse ruimtevaartin dustrie, maar ook voor de vliegtuigbouw. Want door het omgaan met de modernste ruimtevaarttechnologie doet men ontzet tend veel kennis op die in de vliegtuig bouw kan 'worden toegepast. Zo bestu deert men bij Fokker momenteel de kool- stof-kunstvezels die van de nieuw te ont wikkelen F-29 een superlicht passagiers vliegtuig mo'eten maken. Of de regering het advies van de raad zal volgen, zal over enige tijd blijken. Dan komt men met een nota waarin het beleid van de komende tien jaar wordt aangegeven. Fokker krijgt van de overheidssubsidie voor ruimte- vaartontwikkeling ongeveer dertig mil joen gulden. NAAM STAAT BORG VOOR KWALITEIT Fotograaf Fred Steenman werd zo lyrisch bij het zien van de klipper Prins Hendrik, dat hij zelfs bereid was in de mast te klimmen om deze kiek te maken. 699 nu 9566. Kadett verz. J. Raam- 023- ippara- voorra- Haar- De grote grief van de drie scheepsen- thousiasten is de houding van de dienst Haven- en Marktwezen over de ligplaats. Omdat de drie steeds in hun vrije tijd aan het schip knutselen, ligt de Prins Hendrik tijdelijk op de ligplaats van Vos’ duikers- bedrijf. „Ik begrijp die bezwaren niet”, zegt Hans Rib. „Ten eerste ligt dat schip hier nooit permanent want het is nu een maal om mee te varen en dat gebeurt bij voorkeur op zee. Kijk, als we met deze ng on- I. Twee in. bur >1. 023- LX, bj. e auto, It 6 TL, landen auto, 3342 EL, So- mebox utman- <1. Ismeer VOGELZANG BOUTIQUE B V Gedempte Oude Gracht 81 Haarlem ƒ850 rachten ing niet ien. Als ageven ek. Alle Jok alle en div IJweg HAARLEM. De meeste plezier boten zijn inmiddels uit de stad ver trokken om op het buitenwater te genieten van het mooie weer. Er is echter één schip in de stad achterge bleven. De Prins Hendrik ligt een zaam aan de kade van het Spaarne ter hoogte van het Rozenprieëel. 2100 D 69.000 akhaak, n. ban- spelijke 02263- Het schip is de werkelijkheid geworden jongensdroom van Haarlemmer Hans Rib. Hij heeft samen met zijn vrienden Evert Vos en Hans van de Spek het schip de afgelopen jaren opgeknapt. Rib raakte verslingerd aan de oude klipper toen hij er als twaalfjarige jongen twee jaar,op voer als opleiding voor de binnenscheep vaart. Toen de klipper in 1975 te koop werd aangeboden, verworden tot nauwe lijks meer dan een hoop oud roest, brak Ribs hart. Hij verkocht praktisch zijn hele hebben en houden om het schip te kunnen kopen en te kunnen restaureren. Rib en zijn vrienden hebben eer van hun werk. De Prins Hendrik is zijn aanzien weer waard. „Op de Waddenzee ben ik Beatrix al eens tegengekomen met haar schuit. Ze stond inderdaad heel geestdriftig naar me' te zwaaien”, zegt Hans Rib. Rib blijkt een man met kapitein Had dock-temperament. Hij zet zijn bedoelin gen in weinig woorden uiteen. Om de financiële lasten van een oud schip duide lijk te maken tilt hij een zware katrol in de hoogte. „Nieuw. Hup, daar gaat weer tweehonderd gulden”. Enkele koppen koffie blijken echter voldoende om de tong los te maken. Hans en zijn vrienden Evert en Hans zijn geen rijke beursspecu lanten, die een beetje willen spelevaren, maar gewone jongens, die met hart en ziel aan het water zijn verslingerd. Ze werken alledrie in het duikersbedrijf van Evert Vos. „Het leuke van deze plannen is dat ze ook verwezenlijkt zijn”, zegt Vos. „Een hoop mensen, die zo’n historische boot kopen, knappen af op de hoeveelheid werk, die er aan vast zit en dan hebben we en kas- n, bu- jftafels nie Haar- ven aan de havenmeester. Kijk, en dan word ik wat narrig als zo’n havendienst notabene een dag voor die manifestatie Haarlem Hanzestad langszij komt en be gint te praten van: Gó Vos, ligt dat ding er nou nog? Voel je? Net of het een hoop drijvend schroot is. Dan moeten ze toch eens wat beter om zich heen kijken. Er ligt genoeg lelijks in Haarlem, maar niet de Prins Hendrik. Vraag maar aan de buurt bewoners. Die zeggen ook: dat is weer eens wat anders dan zo’n bak voor je deur. Er zijn echt meer mooie schepen in Haar lem hoor. Kijk, niet alle woonbootbewo- ners zijn namelijk ook echte schippers. Die mensen die op die oude aken langs het Spaarne wonen bijvoorbeeld, die hebben zo’n schip echt weer helemaal opge bouwd. Rib: „Hoeveel mensen stonden er te kijken bij Haarlem Hanzestad? Niet meer dan een handjevol. Als wij dit schip voor het Teylersmuseum leggen, dan zul je zien dat de toeristen even vaart minderen. Dan zeggen ze: hee, kijk eens wat een leuke boot. In Waddinxveen, waar we een tijdje terug meededen aan de slotfestiviteiten van een sportweek, daar zag het zwart van de mensen, die dit soort boten mooi vinden.” Buurtcentrum Zeewijk, Dennekoplaan 289, tel. 21494, vrijdag 13.30-16.30 uur WAO-hand- vaardigheid en spel. Badhuis Snelliusstraat, vrijdag 11.00-19.00 uur. Recreatiebad „De Hoogeberg”, Trompstraat, gesloten t/m 10 augustus. Openluchtzwembad De Heerenduinen, door de week van 7.00-20.30 uur, za. en zo. van 10.00- 17.00 uur. Zeeloods, donderdag 20.00 uur dia’s Tearfund; vrijdag 14.00 uur kinderclub. BIOSCOPEN EN THEATER Kennemer I, Zeestraat, donderdag 20.00 Geen opgave. Kennemer II, Zeestraat, donderdag 19.30 Geen opgave. Luxor I, Breestraat, donderdag 19.00 en 21.30 u. „Star trek”. De Prins Hendrik was het eerste oplei- W* dingsschip voor het Koninklijk Onderwijs Fonds voor de Scheepvaart. Het werd te water gelaten in 1921 door de echtgenoot van koningin Wilhelmina, die aan het schip zijn naam verbond. Het fonds deed het schip in 1967 van de hand omdat het achterhaald was door nieuwe ontwikke lingen in de zeevaart en binnenscheep vaart. In de daaropvolgende jaren ge bruikte de nieuwe eigenaar, een Amster damse koopman, het schip om gasten op te ontvangen. De schipper, die de klipper beheerde, verwaarsloosde het schip da nig. De klipper kwam tenslotte achter het Centraal Station in Amsterdam terecht en werd gekraakt door woningzoekenden. „Die hebben er per ongeluk of met opzet, wie zal het zeggen brand gesticht waardoor het houten dek werd verwoest”, aldus Evert Vos, die zich ontpopt als de woordvoerder van het drietal. De belangstelling voor de Noordzee is de laatste jaren sterk toegenomen. Tij dens de periode van economische groei in de jaren zestig is men begonnen met een groot aantal nieuwe economische activi teiten op en aan de Noordzee. Er werden zeehavens aangelegd en industrieterrei nen, en op zee verschenen booreilanden voor de winning van aardolie en aardgas. Om wanorde, het elkaar in de weg zitten van economische activiteiten, verspilling en ondoelmatig ruimtegebruik ook op zee tegen te gaan werd ruimtelijke ordening ook daar nodig. Een aantal wetten en regelingen hebben al rechtskracht voor territoriale wateren. Het is volgens de RPD evenwel niet mogelijk één bepaalde I planningsmethode voor te stellen voor de zee. De ruimtelijke grenzen en functies en activiteiten op de Noordzee zijn door de mogelijke grote verplaatsbaarheid van I stoffen en dergelijke minder vastgelegd. Er is daarbij slechts een geringe mate van bruikbare informatie en kennis beschik baar. Niettemin is er zeker een samenhang tussen de ruimtelijke ontwikkelingen op I zee en die op het land. Daarom moet de - ruimtelijke planning zich niet beperken tot het land maar zich ook uitstrekken tot de strook kustwater ter breedte van een j kilometer. Menseljjke activiteiten als re- (vlak bij gestoff ier, c.v. >or heer et verz (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. Twee Haarlemmers in de leeftijd van 25 en 26 jaar zijn vanmor gen door de Haarlemse rechtbank veroor deeld tot celstraffen van twaalf en acht tien maanden voor hun aandeel in een grote zwendel met vrachtauto’s en perso nenwagens. Het tweetal stal samen negentien vrachtauto’s en twee personenwagens. De hoofdverdachte maakte daarnaast alleen of met een ander dan zijn kameraad nog tien vrachtauto’s en personenwagens buit. Zij maakten deel uit van een bende die in totaal 41 vrachtauto’s en negen personen wagens weghaalde. Het gestolen goed - met een waarde van bijna een half mil joen verdween naar het Midden-Oos- tén. Tegen de hoofdverdachte, die werd ver oordeeld tot achttien maanden, was een gevangenisstraf van twee jaar geëist. Zijn compagnon, die voor twaalf maanden de cel in moet, hoorde onlangs vijftien maan den tegen zich eisen. Begin januari kreeg de politie lucht van de kapitale zwendel. Met de arrestatie van een man, die in Poeldijk een bedrijf leidde dat auto’s en onderdelen aan het Midden oosten levert, werd klaarheid gebracht in de diefstal. De politie greep in totaal elf verdachten. Daarvoor werd een team ge vormd van de politie uit Haarlem en Mon ster. In Haarlem greep de politie zeven man. sgebrek E (2- kbank). BIOSCOOP EN THEATER City I, Kennemerlaan, donderdag 20.00 uur: „The spy who loved me”. City II, Kennemerlaan, donderdag 20.15 uur: „10”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Pieter Vermeulenmuseum, Ma. t/m vrij. 9.30- 17.00 uur. Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid. 18e-eeuwse stijlkamers zaterdag en zondag tot 1 sept. 14.00-17.00 en 10.00-12.00 uur. Noordelijk koetshuis, t/m 16 augustus binnen en buiten tentoonstelling sculpturen. Open di. t/m zo. van 14-17 uur. Gemeentehuis, tel. 19000. Bezichtiging op werkdagen van 10.00-12.00 uur Burgerzaal, t/m 1 augustus tentoonstelling „Dubbel gebakken”. Open ma. t/m vrij. 9-12 en van 14-16, uur. Ruïne van Brederode, Velserenderlaan, Sant- poort-Zuid. Dinsdag t/m zondag 09.30-12.00 en 13.00-16.00 uur te bezichtigen. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033. Ongevallen dienst 23355. Hoogovens 02510-96000. Brand weer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmuiden 20750. Storingsnummer openbare verlichting en gas en water 10777. Telefonische Hulpdienst, bereikbaar dage lijks van 19.00-04.00 uur ’s nachts, zaterdag en zondags van 11.00-04.00 uur ’s nachts onder nummer 023-326655. Algemene Hulpdienst Velsen, iedere werk dag van 9.00-11.30 uur, tel. 02550-18888. Centraal Orgaan Bejaardenbeleid, Centraal Bureau, Abelenstraat 1 IJmuiden op werkdagen van 9.00-10.00 uur. Tel. 12464. Gezinsverzorging, ,hulp aan bejaarden en langdurige zieken, Velserduinweg 52, IJmui den. Maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur. Tel. 02550-11830 of 22169. Sociale Dienst, Spaarnestraat 2, IJmuiden, =>IAN0- n 023- •ns tot maandag t/m vrijdag 9-10.30 uur nieuwe cliën ten, voor andere cliënten ook op afspraak, tel. 02550-19124. Sociaal Psychiatrische Dienst, Plein 1945, nr. 90 gebouw De Beurs (vijfde etage). Bereikbaar iedere werkdag van 9.00 tot 17.00 uur; tel. 19142. Handenarbeidcentrum Velsen, Andreaweg. Velsen-Noord. Open: dinsdag t/m vrijdag 9.30- 21.30 uur maandag 13.30-21.30 uur, zaterdag 9.00-12.00 uur. Centrale Bibliotheek, Plein 1945. Donderdag 19.00-21.30 uur. Vrijdag 14.30-17.30 en 19.00-21.30 uur. Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Wil- lem&beekweg 96. Vrijdag 15.30-17.30 uur. Filiaal Santpoort, Crocussenstraat 1, vrijdag 10.00-12.30 en 19.00-21.30 uur. Filiaal IJmuiden-West, Zeewijkplein. Don derdag 19.00-21.30 uur volw. en tieners, vrijdag 14.30-17.30 u. alle leeftijden. Filiaal Velsen-Noord, Wij ker straat weg 177, donderdag 19.00-21.30 uur volw., vrijdag 14.30- 17.30 uur alle leeft, t/m 2 augustus gesloten. Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Zeewijk plein 260, tel. 20650 donderdag 19.30 uur klaver jas- en biljartclub, 14.30-16.00 uur zangkoor, 18.00 uur eten voor alleenstaanden. Stichting alg. maatschappelijk werk, De Noostraat 4, IJmuiden. Spreekuur dag. van 9-10 uur. Tel. 10661. Stichting school- en beroepskeuze NH, Plein 1945 nr. 90 gebouw De Beurs 4e etage. Spreek uur dokumentatiecentrum na tel. afspraak, elke vrijdag 14.00-16.00 u., tel. 02550-19142. Creativiteitscentrum Umond, Clara Stern school, Moerbergplantsoen, vrijdag 10.00-12.00 uur instuif voor ouderen, De Abeel, Abelen straat 1, IJmuiden. het nog niet eens over het onderhoïid, en dat realiseert Hans zich nog niet”, meent hij. Hans Rib klopt zijn maat gemoedelijk op de schouder. „Deze meneer hier heeft het meeste werk verzet”, lacht hij, „schrijf dat maar in de krant.” „Schrijf er dan wel bij dat Hans de boot heeft afgebikt”, sput tert Evert Vos tegen. „Dat vele werk dat komt doordat veel zelf gaat doen want anders is zo’n boot niet te betalen”, vervolgt hij. „Wanneer we voor ons zelf arbeidsloon zouden bereke nen, zou de restauratie zeker over de ton hebben gekost.” Daar staat tegenover dat „slechts” voor 25.000 gulden aan materi aal is aangeschaft in de vijf jaar dat het herstel van de boot nu duurt. „Er staat vrijwel niets meer op het schip dat er op stond toen Hans de boot kocht. Op het achterdek was bijvoorbeeld een hut ge bouwd, die er oorspronkelijk niet op stond. Op die plaats staat nu weer als vanouds de bezaanmast.” Vader en zoon Rib bij het zeilschip: ..Op de Waddenzee ben ik Beatrix al eens tegengekmen. Ze stond heel geestdriftig naar me te zwaaien. boot op de Mooie Nel een keer overstag gaan, zitten we toch in het riet. Bovendien wonen we er niet op.” „Wij zijn hier heus niet zomaar aan komen varen”, valt Evert Vos Hans Rib bij. „Daar is netjes een brief voor geschre- I en O0 «A g.st. bj. trekh., n 422. 1370. groen, sr goed 4u voor 317600 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Als het aan de raad van advies voor het wetenschapsbe leid ligt kan Fokker haar aspiraties een vooraanstaande ruimtevaartindustrie te worden voor lopig wel vergeten. Onlangs liet de raad ongevraagd weten dat het wel licht beter zou zijn de financiële bij drage aan de Nederlandse ruimte vaartindustrie de komende jaren te gaan beperken van de huidige 96 mil joen naar 58 miljoen in 1988. Niet langer zou het opbouwen van een nationale ruimtevaarttechnologie hoofddoel moeten zijn, maar zou men zich moeten gaan richten op een com mercieel beleid, d.w.z. de Nederland se ruimtevaartindustrie zou zjch slechts met dié projecten moeten be zig houden die economisch rendabel zijn. „Een dolkstoot in het ruimtevaarthart van Fokker”, noemt men het advies bij Nederlands oudste vliegtuigfabrikant aan de Ringdijk. „Een onverantwoord ad vies”. „Jarenlange moeizaam vergaarde kennis zou verloren gaan”, vindt men bij Fokker. „Het is, alsof je een prachtige plant, die net wortel begint te schieten uit de grond rukt en in het vuilnisvat gooit”, aldus een woordvoerder. Hoe zit het precies met de ruimtevaart bij Fokker? Sinds 1964 houdt men zich ermee bezig. „In de eerste plaats om een dusdanige kennis op te bouwen, die ons in staat moet stellen, om wanneer de tijd daar rijp voor is, mee te kunnen doen. Wij denken dat dit over ongeveer 10 jaar het geval is. Wanneer het zwerk vol hangt met communicatiesattelieten, weersatellieten en satellieten voor wetenschappelijk on derzoek. Dan zal onze kennis die we in onze nationale programma’s hebben op gedaan ons een specialist hebben ge maakt op verschillende facetten van de ruimtevaart, die een ander niet heeft, en ons in staat zal stellen deze commercieel rendabel te verkopen.” „En dan moet je niet zeggen, nou jongens het is nu mooi geweest, je hebt nu wat kennis opgedaan, zie daar je brood maar mee te verdienen. Want dan is het inderdaad weggegooid geld geweest.” Men vindt het bij Fokker maar een vreemde zaak dat de raad voor het weten schapsbeleid adviseert het derde nationa le ruimtevaartprogramma, na ANS en het huidige IRAS-programma, maar niet moet worden uitgevoerd. „Het is gebleken dat wij op sommige gebieden een voor aanstaande positie hebben verworven binnen de Europese ruimtevaartindustrie. Zo kun je met een gerust hart stellen dat op het gebied van temperatuurbeheersing Fokker een naam heeft opgebouwd. Een naam die we niet zouden hebben gehad wanneer we de eerste twee nationale ruimtevaartprogramma’s hadden kunnen uitvoeren. Maar die ontwikkeling blijft doorgaan. Eigenlijk staat de ruimtevaart nog in haar kinderschoenen.” 1INENT ringen- mogh 023- ERDE- bank Stoel •achtige >eg en en' bie- en en blijvend -ashion :t 19, 023- creatie en de lozing van afval (om enkele voorbeelden te noemen) zijn immers be palend voor de kwaliteit van de waterge bieden. En omgekeerd zijn de gebruiks mogelijkheden van het water van invloed op het land (bijvoorbeeld de mogelijkheid om havens aan te leggen). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De één kilometer brede strook water langs de kust zou provinciaal en gemeentelijk moeten worden ingedeeld. Dit lijkt de Rijks planologische Dienst noodzakelijk, zo blijkt uit het jaarverslag van de dienst over 1979. De gemeentelijke en provinciale indeling van de zeestrook langs de kust is nodig om dat gebied te kunnen betrekken in streekplan nen en bestemmingsplannen. Voor bereidingen voor genoemde indeling zijn in de maak. (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. Voor diefstallen op bouwterreinen zijn vanmorgen twee in woners van IJmuiden veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het duo, in de leeftijd van 20 en 25 jaar, nam voor enkele duizenden guldens aan gereedschap en hout mee op terreinen in Haarlemmerliede, Spaarnwoude, Velsen en Amsterdam. In het verleden waren de twee al op het dievenpad geweest. De officier van justitie had tegen hen een celstraf van vijf maanden onvoorwaarde lijk geëist. De raadslieden van de twee IJmuidena- ren hadden de rechtbank gevraagd om op z’n minst een deel van de geëiste straf voorwaardelijk te maken. Bij een gedeel telijk voorwaardelijke straf zou een van de mannen in september aan een omscho lingscursus kunnen beginnen. De raads man van de andere verdachte zag geen enkel heil in een gevangenisstraf voor zijn cliënt. De tijd die zijn cliënt in voorarrest had doorgebracht, tien dagen, vond hij als onvoorwaardelijke straf genoeg. E? Luxor II, Breestraat, donderdag 19.00 en 21.30 uur „10”. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 25555, brandweer 22922, milieuklachten 96000. Centrale bibliotheek, Kerkstraat 44, vrijdag 14.00-17.00 en 18.30-21.00 uur, volw. en 15.00- 17.00 uur jeugd. Gesloten tot 28 juli. Jeugdbibliotheek Meerestein, K. Smithstraat 110a, vrijdag 15.30-17.00 uur. Huize Scheijbeeck, t/m 8 aug. tentoonstelling van de Kennemer Oudheidkamer „De vier pad destoelen en hun sporen”. Open di. t/m zo. van 14-17 uur. Dienstencentrum voor bejaarden, straat, maandag t/m vrijdag geopend van 09.-00- 17.00 uur. Spreekuur leiding vrijdag 10.00-11.00 uur. Stichting school- en beroepskeuze NH, Plein 1945 nr. 90 gebouw De Beurs 4e etage te IJmui den. Spreekuur dokumentatiecentrum, na tel. afspraak elke vrijdag 14.00-16.00 u., tel. 02550- 19142. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 41444, brandweer 32121, milieuklachten 96000.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9