VEEL BLESSURES Van de Kerkhof van IN VIERDE TEST Lazio naar AS Roma HJERDQUIST IN BEGIN LASTIG Taroczy even in problemen wielerkoersen LENING 1980 Haarlemmers moeten vier van de laatste zes duels winnen staat voor loodzware taak Kinheim sportpuntiq J 1 g^ PER 1986/1990 /Kist speelt niet SELECTIE WK tips paardekoersen STAAT DER NEDERLANDEN ■HI Bum 1980 SPORT ZATERDAG 26 JULI bedrag koers rente aflossing prospectus ■ai inschrijving storting open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 29 juli 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 september in 5 jaarlijkse termijnen van 1 september 1986 af vervroegde aflossing is niet toegestaan 29 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 september 1980 kosteloos bij banken en commissionairs o - (Van onze sportredactie) 4 (ADVERTENTIE) Jt MAINTIEN DRA I s i beslist JAN VAN DER NAT t i r - Ed Pikor scoort hier in de wedstrijd tegen Amstel Tijgers. Scoren is momenteel iets dat zijn ploeg erg moeilijk afgaat. lalve van ihard ihard □sla- ba2 i l r Kandyprijs (2120 m.): Remy Princess - Opstallan - Obarator. Lazio’s grootste zondaars in het schan daal zijn de spelers Giordano, Manfre- donia en Cacciatori. Oud-international Giordano, die na zijn schorsing voor drie jaar net als Paolo Rossi aanbiedingen uit Zuid-Afrika kreeg, zag zijn schorsing nog eens met een half jaar verhoogd worden. Lazio Roma zou de nieuwe club wor den van René van de Kerkhof. De trans fersom voor de rechterspits van PSV en het Nederlands elftal was hangende het Van de Kerkhof zal het komende voet balseizoen, als de moeilijkheden rond de nog niet naar PSV overgemaakte trans fersom uit de wereld zijn geholpen, in gerechtelijk onderzoek in het Italiaanse voetbalschandaal nog niet voldaan. „Gezien de ontwikkelingen in Rome lijkt die transfer zeer ver weg. Wij wachten rustig af wat er gaat gebeuren.” (Van onze sportredactie) WOERDEN In overleg met alle be trokken partijen heeft de sportcommissie van de KNWU de gehele ploeg, die zal gaan deelnemen aan de wereldkampioen schappen op de weg voor beroepsrenners op 31 augustus in Sallanches definitief vastgesteld. Deze ziet er als volgt uit: Kerngroep: Gerrie Knetemann, Hennie Kuiper, Henk Lubberding, Jan Raas, Jo han van de Velde en Joop Zoetemelk. De toegevoegde ploeg: Van Katwijk, Maas, Nieuwdorp, Oosterbosch, Priem, Pronk en Van Vliet. Als reserves werden aange wezen: Jonkers, Lammertink, Van de Meer, Schipper en Wijnands. (Van onze cricketmedewerker) LONDEN. Eindelijk zijn er dan in de testserie tussen Engeland en West-Indië twee wedstrijden gespeeld onder ideale omstandigheden. De vierde test op The Oval in Londen kent na twee dagen sco res van 370 voor Engeland en 45 voor 2 voor West-Indië. Zweden en Tsjechoslowakije spelen in de finales van het Jean Borota bekertoer nooi. In het tennistoernooi van Washington is Jimmy Connors in de achtste finale uitge schakeld door de 20-jarige Fransman Pas cal Portes, die met 6-4, 7-5 zegevierde. Lammert Zwaga is winnaar geworden van het skutsjesilen 1980. Hoewel hij als zesde binnenkwam in de laatste wedstrijd in Sneek winnaar werd Tjitte Brouwer bleef hij de concurrentie in de eind rangschikking voor. Jan van Akker ein digde als tweede, Joop Mink werd derde. Louk Sanders heeft de halve finale van het vierde Satelhet-toernooi bereikt. Hij versloeg Martin Koek met 6-1, 6-2. Halverwege de strijd om de open Neder landse golftitel in Hilversum gaat de Brit Torrance met 139 slagen aan de leiding. HAARLEM. In een rit voor de zomer- avondcompetitie van de Ren- EN Toerve- reniging De Bollenstreek op het Spekke- laanparcours in Lisse, toonde Nico Slin gerland zich de sterkste. Samen met John v.d. Meer en Wim Mesman was hij in de laatste ronde uit het peloton ontsnapt. om te komen fielden, doordat hij toevalli gerwijs met zijn collega Ted Foster van Bloemendaal twee dagen de wedstrijd in Londen bezocht. En om de lijst van bles sures en ongesteldheden te completeren ging de Engelse aanvoerder Botham van wege maagklachten pas als nr. acht aan bat. West-Indië beantwoordde in de reste rende IV2 uur op de tweede dag het Engel se totaal met een score van 45 runs vóór het verlies van hun beide openingsbats- men Gordon Greenidge en Desmond Hay nes. Geen van beiden haalde de 10 runs. Het zal dus weer van Vivien Richards moeten komen. Hij is met 14 op dit mo ment not out en heeft als partner de jonge Bacchus bij zich. Laatstgenoemde heeft tot zijn grote opluchting vlak voor het einde van de tweede dag zijn eerste 3 runs gescoord. In zijn beide vorige test innings ging Bacchus voor 0 uit. ego- ije 3 3 0. t ioule 1-44), zilië- 14 17 3 4 8 1 0 4 1 0 4 •rO 3 1 0 2 2 1 1 1 1 1 1 Katinkaprijs (2040 m., autostart, eerste afd. met trio): Ravaela Hanover - Shirley Mac - Silvio uit Uden. Outsider: Spencer K. Peru 6. 2. ane- 1. 4. 4. iden- 1-86. 4, 3. gal 2 'slo- 1. um- vië- I in and De uitslag: 1. N. Slingerland, de 44 km. in 1.04.18; 2. J. v.d. Meer, 3. W. Mesman, 4. R. van Trigt, 5. T van Eyk. Nieuwelingen: 1. D. van Reek, 2. R. Pas, 3. J van Bohemen. De Zwanenburger Ron Snijders ging in de ronde van Wateringen voor amateurs als vijfde over de eindstreep in een negen man sterke kopgroep. Zijn Amsterdamse clubmakker Jan de Nijs (beiden zijn lid van De Bataaf) was in de slotronde uit die kopgroep ontsnapt, maar kreeg toen een lekke band. Hij wist desondanks toch nog op de achtste plaats beslag te leggen. Paul Eyking was voor de tweede keer in successie onbetwist de snelste in een rit voor de zomeravondcompetitie van de HRC Excelsior op het Industrieparcours. Al zijn rivalen reed hij op een ronde achterstand. De uitslagen: amateurs: 1. P. Eyking, 2. K. Schrama, 3. P. Roosen, 4. R. Calandt. Junioren: 1. G. Brands. Vetera nen: 1. Tj. van Seyst, 2. H. van Steyn, 3. D. Calandt. Nieuwelingen: 1. E. Poell. 2. E. Venema, 3. M. Wegman. Anja Trenning won bij de dames en Richard Dekker zegevierde bij de aspiranten. De ritten voor de jeugd leverden overwinningen op voor John Peereboom (A), Remco Gieske (B) en Patrick de Boer (C). De jonge Haarlemse wielrenster Joke Barnhom bracht het in de ronde van Alblasserdam voor dames tot een vijfde plaats. Zij rijdt de laatste weken regelma tig in de prijzen. OVERIGE UITSLAGEN: Herendubbelspel, kwartfinales: Giammalva/ Mottram (VST/GBR) - Hibbert/Fitzgerald (NZL/ AUS) 7-5 6-1. Palin/Edwards (FIN/ZAF) - John- stone/Whitecross (AUS) 6-2 6-3. Het ziet er naar uit dat ook deze vierde test match in een draw zal eindigen. Daarmee lijken de Engelsen, die met 1-0 achterstaan, in de serie beslist niet ge diend. Dat werpt een merkwaardig licht op hun ellenlange innings. ken zijn bij hun sport, vreemd overko men. Ed Pikor doet het vooralsnog af met een glimlach en zegt vervolgens: „Zoiets gebeurt gewoon hier. Ik heb het nog nooit meegemaakt. In een ploeg als die van Kinheim doet het ontbreken van twee of drie starters natuurlijk pijn. Als je over een bredere basis beschikt is dat op te vangen, maar die heb ik nu een maal niet. Wat die vakanties betreft; sommigen kunnen niet anders. Mare Spanjer bijvoorbeeld zit op de politie school en moet in de zomer wel op va kantie. Bovendien waren we ervan uit gegaan, dat Keiler zou spelen en met die bezetting had ik Spanjer noodgedwon gen een paar weken kunnen missen. Op dit moment zijn er echter vijf met vakan tie en dat is natuurlijk te gek.” ZAANSTAD. Kees Kist, spitsspeler van AZ ’67, zal niet kunnen deelnemen aan het Amsterdam 705-toernooi in het Olympisch Stadion op 8 en 10 augustus. Enige tijd geleden is Kees Kist name lijk aan zijn oor geopereerd. Na de perio de van herstel is Kist intussen met va kantie gegaan en maakt momenteel niet de trainingscampagne van AZ mee. Pas na het Amsterdam-toernooi is hij weer beschikbaar. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Nog zes wedstrijden scheiden Kinheim van het einde van de honkbalcompetitie. Zes duels waarvan er minimaal vier gewonnen dienen te worden, wil de ploeg van het Badmin tonpad de status van hoofdklasser be houden. Gezien de tegenstanders in de laatste drie dubbels van dit seizoen (Feyenoord, Neptunus en Giants) een forse klus en zelfs wanneer Kinheim die acht punten bijeen sprokkelt is behoud nog niet gegarandeerd. UW namelijk mag dan geen enkele van zijn resteren de zeven wedstrijden meer winnen. Ed Pikor, de speler/coach van de Haarlemmers, blijft optimistisch al is hij zich terdege bewust van de moeilijke taak. „Dit weekeinde moeten we twee keer van Feyenoord kunnen winnen en als Nicols hetzelfde doet tegen UW is de achterstand voorlopig teruggebracht tot drie punten. Ik geloof ook dat we tegen Giants een goede kans hebben.” Voor Kinheim, de landskampioen van 1978, is het gevecht tegen de degradatie geen onbekende zaak. Vorig jaar kwam de ploeg ook in moeilijkheden, maar wist zich toen zij het op het laatste nippertje te redden. De sleutelfiguur van de slotduels van toen, de Antilliaan se werper Tonio Keiler, zorgde dit sei zoen voor de eerste problemen. Keiler kwam vorig jaar tegen het einde van de De wijze waarop de Hongaar dit keer corrigerend te werk ging, was zonder meer imponerend. Liefst drie games op rij wist hij op love tot zich te trekken en twee daarvan waren service-games van zijn Zweedse opponent. Toen was het voor Taroczy nog maar een kwestie van de partij uitserveren. Hij produceerde in het laatste spel zijn vierde ace, veroverde twee matchpoints en zag Hjerdquist, die reeds had gecapituleerd, de eerste via een mislukte smash verzilveren. Taroczy treedt in de halve finale aan tegen de Brit Mottram. De andere halve finale in het enkelspel van de internatio nale tenniskampioenschappen van Ne derland gaat tussen de „ontdekking” in Hilversum, de Zimbabweaan Haroon Is mail en de Fransman Dominique Bedel, die gisteren meer moeite had met de Westduitser Peter Elter dan was ver wacht. Bedel, die in de eerste ronde voor een sensatie had gezorgd door de als tweede geplaatste Westduitser Rolf Geh ring uit het toernooi te stoten, had drie sets en ruim twee uur nodig om zich bij de laatste vier te voegen: 6-2, 4-6 en 6-2. Unie logu- eder- ierde ■r), 2. (Wal- Grie- 2. Unie -land e: 1. Unie torst/ ying ,7, 3. 45.0 röm/ ;der- Cleri- vje(- vjet- 4, 5. Eigenlijk kan alleen een wondertje Kinheim nog in de hoofdklasse behou den. Iedereen is zich daarvan bewust. Niet in de laatste plaats Ed Pikor, die niet zal opgeven, voordat de gong het einde heeft aangekondigd. Een instel ling, die de 27-jarige Amerikaan ty peert. Voor hem begint de vakantie pas over zes wedstrijden en geen dag eerder. (Van onze sportredactie) aantal onbegrijpelijke fouten van zijn opponent nodig om zijn normale ritme te hervinden. Weliswaar strubbelde Hjerdquist nog een keer lastig tegen, maar Taroczy liet zich niet meer verrassen en klaarde het karwei in iets meer dan anderhalf uur: 7-5 en 6-3. WASSENAAR. Zondag heeft Duin- digt een gemengd programma met het accent op de rennen. De aanvang is om een uur. Kepi Vertprijs (2040 m, autostart, trio): Tadira Loo - Ready Boy - Sylvia de Leur. Outsider: Super Fortuna. TEÈSIDEPRIJS (ren, 2000 m., met trio): Fine Scot - Long Meadow - Sir Wouter. Speedy Countprijs (2600 m„ supertrio, autostart): Sergio Fortuna - Seredine Fo rest - Robby Performer. Outsider: Super Star Laren. ROME (ANP). Een week na de bevestiging van het vonnis voor AC Milan werd een tweede Italiaanse voet balclub, wegens manipulaties in het voetbalschandaal, naar de tweede divi sie verbannen. Het is Lazio uit Rome. Deze club eindigde in de afgelopen com petitie op de vijftiende plaats. Het ge rechtshof bracht Lazio voor de fraudu leuze opstelling in de wedstrijden tegen Avellino en Milan zoveel punten in min dering, dat degradatie onvermijdelijk is. Udinese blijft hierdoor in de Itali aanse eerste divisie. Eerder profiteerde Catanzaro van de gedwongen degrada tie van de AC Milan. competitie en won een paar belangrijke duels. Voor Kinheim was de zaak duide lijk. Keiler zou één van de twee starten de pitchers voor het seizoen 1980 wor den. Maar Keiler bleef op de Antillen en de pitchers-staf van Kinheim was in de problemen. Desondanks verliep de start van het seizoen erg goed. Ed Pikor: „Op de helft van de competi tie hadden we zestien punten. In het tweede deel hebben we tot nu toe pas één keer gewonnen. Natuurlijk hebben we problemen met de pitching, maar dat is vanaf het begin zo geweest. Toen echter konden we het soms matige werpen goedmaken door behoorlijk te scoren. Maar dat gebeurt nu niet. Vorige week bijvoorbeeld, tegen ADO, heeft Steve Donovan een goede wedstrijd gegooid, maar wij konden niet één keer de thuis plaat bereiken en verhezen in twaalf innings met 1-0.” Als Ed Pikor om een verklaring daar voor wordt gevraagd, haalt hij mismoe dig de schouders op. „Ik weet het echt niet. Ik kan niet begrijpen, dat een team zo kan veranderen in een paar weken tijd. Natuurlijk missen we door vakantie een paar spelers, maar dat zou geen probleem mogen zijn.” Vakantie, midden in het seizoen. Het komt op z’n minst wat onprofessioneel over. Het moet vooral voor Amerikanen, die veel meer dan Nederlanders betrok- Maar het zijn natuurlijk noodgrepen. Bovendien is De Bruin nu ook op vakan tie. Dat kan ik hem moeilijk kwalijk nemen, want terecht is hij er niet van uitgegaan, dat hij in het eerste zou moe ten spelen. Wij hebben natuurlijk ook ten opzichte van verleden jaar een paar aderlatingen ondergaan. We zijn bij el kaar negen spelers kwijtgeraakt. Jon gens als Augustinus, De Vries, Wijnekus en Van Holstein. Daarvoor hebben we dan Daal en Schildmeyer terug. Goede spelers, maar te weinig om het totale verlies te dekken.” De te smalle basis heeft Ed Pikor al een paar keer opgebroken. Onlangs, in de thuiswedstrijd tegen Amstel Tijgers, zette hij korte stop Richie Daal op de heuvel. Afgezien van het feit dat diens optreden op die plaats verre van perfect was, het Daal op zijn vaste plek een leemte achter, die niet kon worden opge vuld. Ed Pikor: „Daal is voor mij de beste korte stop in Nederland en als je hem van zijn plek haalt, moet je een heel goede vervanger hebben. Die heb ik niet, maar ik moest hem wel op de heuvel Op een voortreffelijke battingpitch is 370 eigenlijk niet zo geweldig en boven dien deed Engeland er ook nog ruim 10 uur over. Echter, niet alleen het scorings- tempo was laag, maar ook de West-Indiërs namen er in het veld hun gemak van: zij bowlden slechts 13 overs per uur. Een groot aantal blessures gaf ook wel opont houd. Engeland ging na het winnen van de toss uiteraard batten. Het vaste openings- duo Gooch en Boycott werd deze keer vroegtijdig, doch slechts voorlopig ge scheiden, doordat Boycott een bal op zijn oog kreeg en er twee hechtingen in moest laten zetten. Aldus kwam Brian Rose sa men met Gooch een openingsstand opzet ten en dat werd een groot succes. Pas op 155 ging Gooch uit. Zijn 83 runs telden 11 vieren. Die opening was veruit de beste, die beide teams tot nu toe in de serie hebben gemaakt. Boycott en Gooch kwamen in de afgelopen winter in Melbourne een keer tot 116, maar sindsdien was het Engelse begin steeds erg mager geweest. Spoedig na Gooch ging echter ook Rose (50) uit en op 182 vertrok Larkins (7), waardoor de eindstand op de eerste dag uitkwam op 235 voor 3. Gisteren scoorden Boycott (53) en Gat- ting (48) aanvankelijk vrij vlot, maar Boy cott, die zijn 55ste test halve century scoorde, ging ook voor de zoveelste keer weer eens run out. Tot aan de 300 runs leverde alleen Wiley (34) nog een behoor lijke bijdrage, maar van de overigen speelde alleen Emburye, die als 9de man inkwam, een goede innings van 24 runs. De Engelse innings telde maar liefst 57 extra’s. De West-Indiërs leden in het veld een zeer gevoelig verlies toen Clive Lloyd, die eerder twee schitterende vangen had gedaan, een dij beenspier scheurde en zo goed als zeker niet zal kunnen verder spelen. Ook Richards moest enige tijd het veld verlaten, evenals fast bowler Croft. Het kwam zelfs zo ver dat de West-Indi- sche speler-coach van het Utrechtse Her cules, Alvin Greenidge, werd gevraagd men. Maar in het vierde spel raakte de underdog het spoor bijster. Hij presteerde het nog wel een ace op een van zijn tweede opslagen te produceren, maar moest het initiatief toch uit handen geven. Taroczy toonde zich toch wel duidelijk een comple tere speler, trok met twee doorbraken de zaak recht en wachtte vervolgens gedul dig op zijn kans om de eerste set op zijn naam te schrijven. De terugval van de Zweed kreeg vooral gestalte in zijn toch al niet echt sterke service. Met zijn regelmatig scorende fo rehand kon hij zijn problemen nog wel tot de 12e game camoufleren, maar toen ging hij toch onder de Hongaarse pressie door. Op eigen service kreeg hij twee set-points tegen en op de eerste ging het via een dubbele fout, zijn vierde in de eerste reeks, al fout. Was die eerse set, die een uur en elf minuten had geduurd, zwanger geweest van spectaculaire slagenwisseiingen, de tweede bezorgde het publiek een kille kater. Nog één keer slaagde Hjerdquist erin zijn tanden te laten zien toen hij in het derde spel door de opslag van Taroc zy heenbrak om vervolgens zijn eigen service-game op love te winnen. „De 1-3- achterstand die ik toen had opgelopen, verontrustte mij niet. Ik had immers in de eerste set ook al een achterstand weg gewerkt”, vertelde Taroczy na afloop. ieder geval in Rome blijven spelen. Hij kan niet bij Lazio in actie komen, omdat in de Italiaanse tweede divisie geen bui tenlandse spelers zijn toegestaan. Van de Kerkhof, al in trainingskamp in Ro me, heeft toegestemd in een uitlening aan AS Roma, dat wel in de eerste divi sie speelt. „De kans dat ik terugkom naar Neder land is nihil”, volgens Van de Kerkhof in het trainingskamp. „Als Lazio weer naar de hoogste divisie promoveert, keer ik er weer terug”. De manager van PSV, Kees Ploegsma, bevestigde dat PSV van Lazio nog steeds geen geld had ontvangen voor de trans fer van René van de Kerkhof. Hij zei: GOLD CUP (ren 2150 m„ met trio): Comic One - Go Go - Fair Hunter. Outsi der: Telexiste. Kivienprijs (2100 m.): Ossian - Regina Hanover - Jade. Kerridouprijs (1600 m., autostart, met trio): Salvo Estancia - Solo Fortuna - Rei- nier Dakota. Outsider: Ravino. VAN BRIENEN’S MEMORIAAL (ren, 1000 m.): Clo Clo - Rober - Candy. Katinkaprijs (tweede afd., met trio): Peer Gynt - Tydi Flower - Robijn N. Outsider: Sasja van Willy. Kapulcoprijs (2040 m., autostart): Tara Fortuna - Sita van Hiddum - Theophiel M. Voordat de toeschouwers goed en wel op hun plaatsen zaten, had Hjerdquist zijn tegenstrever twee keer zijn service-game afgesnoept en een 30-voorsprong geno- zetten, omdat ik Donovan wilde sparen voor het belangrijke duel tegen ADO. De dag ervoor had jeugdspeler De Bruin gegooid en het niet slecht gedaan. Hij maakte twee fouten twee keer ging de eerste slagman voor vier wijd naar het eerste honk maar hij is jong en kan beslist op hoofdklasseniveau spelen. Niet ten onrechte was het duel tussen de titelverdediger en de jonge, talentvolle Zweed met enige spanning tegemoet ge zien. Weliswaar neemt Taroczy een veel vooraanstaander positie in in het tennis gezelschap hij staat als 30e genoteerd op de wereldranglijst en Hjerdquist is nummer 106 maar de Zweed had eerder deze week opzien gebaard door de even eens sterker geachte Amerikaan Tony Gi ammalva (vijfde op de Hilversumse hit lijst) met zeer gedegen en bij vlagen zelfs spectaculair spel uit het toernooi te stoten (6—7, 63 en 6—4). En hem was er alles aan gelegen om zijn opmars ten koste van Taroczy voort te zetten. HILVERSUM Even slechts heeft het er naar uit gezien dat de deze week ongenaakbare Balasz Taroczy zou struikelen in de kwartfinales van het Melkhuisje-toernooi. De 26-jarige Hon gaarse favoriet in Hilversum startte in het treffen met de zes jaar jongere Zweed Per Hjerdquist uitermate zwak en had een ij

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11