V DE AARDE IN KAART GEBRACHT S- 1 5 TWEEDE-KAMERLID KOSTO NA BEZOEK SURINAME: MONSTEREXPOSITIE IN CENTRE BEAUBOURG IN PARIJS F c Ron door Frans Keijsper door Rudolph Bakker I „Flyir „Voor een democratisch Suriname hebben we op het ogenblik aan de regering Chin A Sen het beste wat we onder de huidige omstandigheden kunnen verwachten. De aanpak daar is heel bekwaam. Je zou kunnen zeggen dat de macht van de militairen is teruggedrongen. Suriname is bezig voor de democratie een vorm te vinden. Ik heb persoonlijk vertrouwen in Chin A Sen gekregen; ik heb in gesprekken met personen - van welke signatuur ook - vastgesteld dat zij Chin A Sen als een buitengewoon integere man zien. Aldus het Tweede-Kamerlid Aad Kosto uit het Noordhollandse Grootschermer in een gesprek dat wij hadden naar aanleiding van het bezoek dat een delegatie van de Internationale Parlementaire Unie onlangs heeft gebracht aan Suriname en waarvan Kosto deeluitmaakte. Toeristen die deze zomer als sponzen doorweekt in het Parijse Centre Beaubourg een goed heenkomen zoeken kunnen er naar zichzelf gaan kijken. Er is een kleine gratis toegankelijke tentoonstelling over „zwervers, nomaden en reizigers” die goed aansluit op de enorme expositie een paar etages hoger over atlassen, aardbollen, kaarten en andere tekens waarmee de reiziger probeert niet te verdwalen als hij eenmaal de voordeur achter zich heeft dichtgedaan. geroepen, die later het bestuur overdroeg aan een regering onder premier Chin A Sen. Een van die leden van de IPU-delegatie was het Nederlandse Tweede-Kamerlid Kosto van de PvdA. Hoewel hij huiverig is voor militaire staatsgrepen meent hij dat de omwenteling in het voormalige Nederlandse rijksdeel tot nu toe gunstig Een delegatie van de Internationale Parlementaire Unie heeft onlangs een bezoek aan Suriname gebracht, waar militairen in februari het bewind van premier Arron omver stootten. Een rechtszaak tegen enkele militairen was de druppel die de emmer van onvrede in Suriname deed overlopen. Er werd een Nationale Militaire Raad in het leven is geweest. Gedurende zijn verblijf voerde hij per dag drie tot vier gesprekken met Surinamers. Over Suriname zal de IPU in september een verslag publiceren aan de hand van de ervaringen die in dit land zijn opgedaan. Kosto liet weten dat het naar alle waarschijnlijkheid de nieuwe situatie in Suriname gunstig zal beoordelen. 1 ee sa< ov< lee zie de sin fur de en wa po de dot wa lan nie die en klip ma vol om laa sie der nel< sta mo seti opk Nie niei het de viei seti i Rechtspraak Afzetten Waardevast Rede Ferdii kreeg de sc zeevé Aan c bekwi amba er in s naam overt natur; van h Zoon name altijd i middf de Rl Rekenkamer F w i Regering Chin A Sen Aad Kosto Premier Chin A Sen I er ---o --c— -- I Het is natuurlijk geen land als Brazilië dat Op de vraag of de IPU eens wilde gaan kijken of de democratie in dit nog niet zo lang onafhankelijke Zuidamerikaanse land na de militaire machtsgreep op 25 februari om zeep was gebracht antwoordt Kosto dat het initiatief voor de missie is uitgegaan van ex-president Caldera van Venezuela. Dat land heeft immers nogal wat belangen in het Caraïbisch gebied. Met name bestaat er in Venezuela bezorgdheid voor eventuele bemoeienissen van Cuba in Suriname. Uit dat land kwamen nogal wat verwarde berichten. Naar het oordeel van Kosto zal Suriname zich niet op Cuba oriënteren, omdat het fundamenteel democratisch is. Maar er zijn verschillen in de opvattingen hierover tussen de Nationale Militaire Raad en de regering van Chin A Sen. De NMR wilde oprichting van „volkscomité’s”, waaruit dan een soort Nationale Volksvergadering zal worden geformeerd. Chin A Sen wil wèl politieke partijen, die gebaseerd zijn op ideologieën; hij wil echter af van politieke partijen op raciale grondslag zoals dat nu het geval is, namelijk van creolen, Hindoestanen en Javanen. „Over sommigen die de NMR adviseren gaat het verhaal dat ze ook naar Cuba wijzen, maar in dit geval gaat het om een enkeling,” zegt Kosto. „De Cubanen zijn in Suriname geweest, net zo goed als Lybiërs en Noordkoreanen. De militaire ingreep heeft een druk internationaal verkeer uit een bepaalde hoek te zien gegeven. De regering Chin A Sen heeft echter ook een paar Cubanen weer over de grens gezet. Daar heb ik geen woord van protest uit de samenleving over gehoord. Ik denk niet dat er een op Cuba gerichte ontwikkeling in Suriname in gang kan worden gezet,” aldus Kosto. „Ik moet wel zeggen dat als de regering Chin A Sen niet zou slagen en zou ten ondergaan, de situatie helemaal openligt. Dan gaat tellen dat het een vrij leeg land is, waar weinig (350.000) mensen wonen en waarnaar ook vanuit het Carlbisch gebied wordt gekeken,” zo meent het Tweede- Kamerlid. vinden. Op de achterbank ligt een stokbrood, een boodschappentas, in het handschoenenvakje een opengescheurde zak zuurtjes. Het is zo echt dat het er treurig door wordt. Zo zijn we deze zomer allemaal onderweg, in de regen. Een andere manier van kaartlezen is te vinden op de grote tentoonstelling „De aarde uitgetekend”, een paar roltrappen hoger. Daar is de eerste volledige kaart te zien die ooit van Frankrijk werd gemaakt en waar vier generaties van dezelfde familie Cassini sinds het midden van de 18e eeuw aan hadden gewerkt. Het is een gigant die een deel van een ganse wand en een nog groter stuk vloer beslaat. Het komische aan de kaart is dat de Fransen er op handen en voeten over heen schuifelen op zoek naar hun geboortedorp, of hun nog niet helemaal afbetaalde, tweede huis. Nederland heeft aan deze monster- expositie ook meegedaan, onder andere door het inzenden van een exemplaar van de atlas van Blaauw. Ons land speelt een hoofdrol in de ontwikkeling van het in kaart brengen van de aarde en de Franse tentoonstellers komen daar ook wel een heel klein beetje voor uit. En er wordt getoond hoe Nederlanders als eersten kaarten aan de muur hingen, of het schilderijen waren. Er is de kaart van Nederland met de kustlijn naar boven die Johannes Vermeer afbeeldt achter de officier met de breedgerande hoed en zijn vriendinnetje met haar brede lach. De tentoonstelling in het Centre Beaubourg duurt tot 17 november en moet de waarschuwing aan worden verbonden dat ze zeer vermoeiend is. Je hebt er bijna een kaart voor nodig om er uit wijs te worden. Wie nog op school Frans heeft geleerd doet er goed aan het prachtige boek „Cartes et figures de la terre” te kopen dat de expositie begeleidt. In dit boek even zwaar als een gemiddeld groot huisdier wordt ruiterlijk erkend dat het niet helemaal meer om een catalogus gaat. Het is interessant genoeg om er in de hotelkamer mee in bed te gaan zitten en te vergeten dat het hemelwater tegen de ruiten kletst. Het is een speels boek in zoverre Fransen denken dat ze speels zijn wanneer ze hun intelligentie de vrije Het Kamerlid meent dat De Koning in Suriname had kunnen toezeggen op een later tijdstip over dit hete hangijzer te zullen praten. „Misschien heeft hij dat ook wel gedaan, maar dat valt nu nog moeilijk te analyseren, omdat de gebeurtenissen toen uit de hand zijn gelopen,” aldus Kosto. Dat de kwestie van de waardevastheid van de ontwikkelingshulp tijdens De Konings bezoek een breekpunt is geworden hangt volgens Kosto samen met een heleboel factoren. gigantische hoeveelheden grondstoffen bezit - voor zover bekend is -, maar er is economisch veel mogelijk. Niet alleen gigantisch grote projecten, maar ook kleinschalige,” aldus Kosto. De scherpe kantjes van het conflict over de waardevastheid zijn inmiddels wat afgeslepen. Premier Chin A Sen bevestigde tegenover Kosto dat de kwestie van de waardevastheid geen breekpunt zal zijn. Maar de premier achtte het wel van belang dat Suriname er met Nederland over moet kunnen spreken. „Ik vind eigenlijk dat de Nederlandse regering dat nu moet oppikken en de gesprekken op ministerieel niveau weer moet hervatten opdat uit de vergadering van de CONS (ambtelijke commissie Nederland-Suriname) iets goeds kan komen. Dat kan als het ministerieel goed zit. Binnen de partij van Kosto wordt niet alom enthousiast gedacht over de militaire ingreep. Maar tijdens het bewind van Arron moest er wel iets gebeuren. Het hadden ook vervroegde verkiezingen kunnen zijn, meent Kosto. Deze i ïndev 'gaat o; groter Van Hi Austr; laatste 'van de loop laten. En het bekijkt de pogingen om de aarde in kaart vast te leggen van de filosofische kant. Over een van de aardigste hoofdstukken is ook iets op de tentoonstelling zelf te zien: een Newyorkse kunstenaar heeft zijn 96 jaar oude vriend gevraagd of hij nog de kaart kon tekenen van zijn Poolse geboortedorp. Anderen weer vroeg hij te vertellen wat ze zich herinnerden aan huizen en winkels van hun bezoek aan het Parijse He St. Louis. Dit spel is zo spannend dat het lijders aan slapeloosheid er toe zou moeten brengen het in te ruilen voor het schapentellen. En het is een zoethouder voor kinderen in de vakantie. In het hoofdstuk over grenzen is de schandelijkste foto die van de Berlijnse muur, en de zotste die van de wouden langs de 49e parallel waar die de afscheiding tussen de Verenigde Staten en Canada vormen. Tussen 1856 en 1874 zagen Amerikaanse, Engelse en Canadese ingenieurs kans dwars door dit woud een potloodrechte gleuf van honderden kilometers te kappen die er op de luchtfoto uitziet als de vouw in een versleten document. De boeiendste kaart op de tentoonstelling is die welke een gedeelte weergeeft van de republiek Mauretanië. Er is namelijk in het geheel niets op te zien, want alles bestaat uit zand. Wanneer de onoverwinnelijke Alexander de Grote zich met zijn legers eens in de woestijn van Libië waagt is hij door de beste gidsen omringd, maar dan steekt de meedogenloze zuidenwind op die alle uiterlijke tekenen wegvaagt. Dan verschijnen twee krassende kraaien, die de veldheer en zijn mannen al fladderend naar de oase van Ammon geleiden. Het is niet de enige keer in de historie dat kraaien, slangen of ander gedierte de helpende hand boden als het menselijk vernuft de geest gegeven had. De grootste onderneming op cartografisch gebied is te zien in de hal van het Centre Beaubourg. Daar staan de lange tijd stoffig opgeslagen maar nu weer herstelde beide globes die Lodewijk XIV rond 1680 door de Venetiaan Coronelli liet maken voor zijn nu verdwenen buitenverblijf in Marly. Meer dan drie meter in diameter, waren de globes sinds 1901 nooit meer in het openbaar vertoond. De constructie Hij merkt op dat de militaire ingreep er niet op was gericht de vastgelopen situatie in Suriname te wijzigen. „Het is bekend dat op 26 februari drie militairen voor de rechter hadden moeten verschijnen. Er werden demonstraties verwacht. Arron bleef volstrekt doof voor ieder verzoek om überhaupt ook maar met die mensen in gesprek te geraken op titel van: Wat moet ik met die padvinders? Een verregaande arrogantie die mij van alle kanten is bevestigd,” aldus Kosto. „Ook de Bond van Landsdienaren (ambtenarenbond) zei tegen Arron: Vertel je voorwaarden maar, moeten ze excuus aanbieden? Praat echter wel met ze. Daar was geen sprake van, er werd niet met de militairen gepraat”, aldus Kosto. „Arron liet weten: Als er, wanneer die zaak voor het hof dient, betogingen komen dan laat ik de politie schieten. Nou, de militairen zijn een dag eerder gekomen. Die hebben echt vanuit hun wanhoopssituatie ingegrepen.” „Het parlement functioneerde, maar hoe? Het is nooit een tegenhangende machtsfactor geworden ten opzicht van de regering. Het is blijven steken in partij- „De NMR had duidelijk de neiging zich een klein beetje tegen Nederland af te zetten. Misschien dat bij de huidige Surinaamse regering de indruk bestond dat de Nederlandse regering het erg goed had kunnen vinden met het regime-Arron. Misschien wilde ze nu eens iets anders laten zien en iets doen wat het regime- Arron had nagelaten, namelijk van die waardevastheid een groot punt te maken. Hoe het ook is, een paar weken na het bezoek van minister De Koning heb ik van Chin A Sen opgetekend dat zijn regering bijvoorbeeld geïrriteerd was over de lange duur van procedures bij de uitvoering van plannen en over de hogere kosten ervan dan aanvankelijk was geraamd. Deze regering is duidelijk ongeduldig”, aldus Kosto, „zij wil successen boeken”. fóogeli ieilenc weer. 1 titaner pnbere Kaap I woede ^eze a< soms v de Dol stiltegc gemoe Een van de beide globes van Lodewijk XIV tussen 1681 en 1683 totale omtrek bedraagt 12 meter dat een rijk land als Nederland zich’juist in Suriname zou kunnen bewijzen. Dit is in wezen een unieke kans voor een rijk westers land om elders in de wereld iets op gang te brengen wat voor de mensen ook de moeite waard is,” aldus Kosto. Naar zijn mening moeten wij onze financiële verhouding met Suriname onder ogen durven zien. Dat slaat ook een beetje op de waardevastheid van de ontwikkelingshulp, waarover tijdens het bezoek van minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking aan Paramaribo zoveel rumoer ontstond. De Nederlandse bewindsman wees de eis om de hulp van drie miljard gulden tegen inflatie te beschermen af. Die waardevastheid zou ons land 700 miljoen hebben gekost. Kosto: „Er is in 1975 een overeenkomst met Suriname aangegaan. Die kun je niet eenzijdig opzeggen - daar moeten twee partijen aan te pas komen. Inmiddels zijn er vijfjaar verstreken. Ik vind het van alle kanten gerechtvaardigd het verdrag ter discussie te stellen. Daarbij zou ik het niet rechtvaardig vinden dat Nederland daarbij minder verplichtingen op zich zou moeten nemen dan in ’75 het geval was. Ik begrijp best dat De Koning in Paramaribo niet onverhoeds harde toezeggingen kon doen, maar ik vind wel dat in de Nederlandse politiek dat probleem ter sprake mag komen”. politieke ruzies. De voorzitter riep het bijeen als het de premier zo uitkwam. Deze liet zich overigens aan het parlement (39 leden in totaal) niets gelegen liggen. Er werd met meubilair gesmeten. Het was regel geworden om de politie een parlementslid te laten verwijderen. Ook kwam het voor dat de politie de gehele oppositie uit de vergaderzaal zette. De vergaderfrequentie was uiters laag, de wetgevende produktie gering”, aldus Konto. „Na de omwenteling zijn twee belangrijke dingen gebeurd: Chin A Sen heeft de NMR duidelijk kunnen maken dat de Raad ondergeschikt zou opereren aan het burgelijk gezag. Ten tweede het uittreden uit de Raad van Bouterse en Horb. Die mannen hebben vooral ambitie in een leger te functioneren en het leger regulier te laten zijn, een leger dat een relatie heeft met een burgelijke overheid. Het is echter de vraag wat het leger zal doen als het ooit met de regering Chin A Sen in conflict komt. Volgt dit leger dan i Bouterse en zal het de regering steunen of kiest het de zijde van de NMR? Ik geloof dat het leger wel degelijk Chin A Sen zal steunen.” aldus Kosto. „Suriname zal aan het begrip democratie zelf gestalte geven, maar het zal een democratie zijn,” zo meent de PvdA’er. „Daarvan ben ik overtuigd. Het is dan wel nodig dat Chin A Sen geen falend kabinet leidt. Hij moet wat economische successen hebben. Ik denk ^et le\ Vracht bries o ivaren, Van „d vergan werkel het zee bemar gestek bevelv het vol omhoc Zulks „paarc önwill Wirwaï met in, hand v Voor je kans n Voorgc j,groen Cartoon van Amnesty International (1977) door Claude Serre: onze globe als triest cachot .De Pai dertig, paar sj >vordt graani 'Europ .vroege 'die ve< langss windjr bpleid Op de kleine tentoonstelling over zwervers en andere losbollen gaat het overgenmanstenten, slaapcoupés uit de Orient Express en heel moderne caravans, kortom over middelen om zich te verplaatsen waarover men hartelijk mag lachen zolang het niet de middelen zijn van onze eigen tijd. Een zekere pijnlijke stilte valt onder het publiek als het zich in een hoekje van deze expositie schaart rond een echte bemodderde Renault met twee echte mensen van was. Dat zijn „Georges en Clémentine”, een niet al te bemiddeld echtpaar op middelbare leeftijd, in een momentopname gevangen tijdens hun vakantiereis. Georges heeft een sigarenstompje in de mond de andere sigaren liggen bij de voorruit de ene hand gelaten rustend in het kruis, de andere rond het stuur. Hij kijkt afwachtend naar Clémentine, die door haar brilleglazen op een Michelin-kaart de juiste weg tracht te „Ik ben in het geheel niet enthousiast over militairen die de macht grijpen, maar ik constateer dat in Suriname de militairen, nadat ze die schok tot stand hadden gebracht, toch zijn teruggetreden ten gunste van een burgelijk gezag. En dat burgerlijk gezag zal gelegitimeerd of vervangen worden door een ander burgerlijk gezag na de aangekondigde verkiezingen. De zaak in Suriname zat echt muurvast. Niet alleen de militairen werden niet meer gehoord, maar bijvoorbeeld een instituut als de Surinaamse Rekenkamer, die naar deskundigen mij hebben verzekerd, voortreffelijke rapporten gepubliceerd heeft waarin voldoende materiaal zat om die kritiek op de regering-Arron een basis te geven. Die rapporten werden niet gelezen. Ambtenaren van de Rekenkamer kregen op hun brieven van de departementen nauwelijks antwoord. De militairen hadden in hun wanhoopssituatie echter een machtsmiddel achter de hand dat zo’n Rekenkamer niet heeft,” aldus Kosto. De PvdA’er hoopt dat Suriname over niet al te lange tijd een land zal zijn waarin het goed wonen is, ook voor mensen uit Suriname die naar Nederland zijn gekomen. Niet dat die Surinamers per-se uit Nederland zouden weg moeten, maar juist omdat ze toegerust met een goede opleiding aan de opbouw van Suriname zouden kunnen bijdragen. „Dat land is zeer de moeite waard om in te leven. Het is vanzelfsprekend een geweldige uitdaging er wat van te maken. Het is een leeg land met toch vele mogelijkheden”, zegt Kosto. Dat roept de vraag op wat die mogelijkheden dan wel zijn. De bauxiet- Surinames belangrijkste exportprodukt - is momenteel geen vetpot. Kosto wijst op de mogelijkheden van Suriname als producent van suiker (goede wereldmarktprijzen) en hout. Er zijn grote rivieren die aangewend zouden kunnen worden voor energiewinning. Suriname kent een vrij omvangrijke import van primaire levensbehoeften, die vervangen zouden kunnen worden door eigen produktie. „Het is bijna ergerlijk, maar als je daar een vruchtensap bestelt komt het vaak uit een blik dat geïmporteerd is. De eigen visserij zou kunnen worden opgevoerd. Het land voert nu ook vis in; er zouden visfabrieken kunnen komen. „Er zijn”, aldus Kosto „een heleboel mogelijkheden om die economie daar een draagvlak te geven. van marmer en brons waarop ze rusten werd ontworpen door de grote architect Mansart. Om ze uit hun schuilplaats in de Bibliotheque Nationale naar het kasteel van Versailles over te brengen, waar ze werden gerestaureerd, moest uit de eerbiedwaardige bibliotheek een muur worden weggebroken. Een kleine expositie van cartoons en tekeningen over gebruik en vooral misbruik van de aarde en zijn grenzen (allemaal in het Centre Beaubourg) toont onder meer een cartoon van Willem in de Nieuwe Linie van maart 1979 over de „verdeling” van Afrika door de beide grootmachten, waarbij de kaart van dit werelddeel als een schaakbord is afgebeeld. En er is onder meer de prachtige cartoon van Amnesty International, getekend door Claude Serre, waarop onze globe wordt afgebeeld als een triest cachot. Ook ten tijde van Lodewijk XIV was dat al zo: een reden te meer in de vrije buitenlucht te gaan zolang het nog kan en op het plein voor het „Centre" te genieten van de vuurvreters, de menselijke automaten en de muzikanten, tussen de buien door. verdient alom steun’

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 14