Schaken Dammen Bridge I L qJ nntw c o MA mter ra Prik me X ft jc. tefft Postzegels verzamelen Elektriciteit Gedicht Gym t De zeerovers (deel I) ScHUWT Spannend vervolgverhaal Heel veel hobby’s z Ho Jb -41 X 0 «s M <i «h De koning is jarig Hiep, hiep, de koning is jarig. Dan vieren we feest, hiep, piep. Daar lopen de twee kikkers. Popmuziek 5 Pw**uii<U o •MflM hr 'S' 4* N W«-|~ O ah tamp N W^-O Z ir DESIREE de HAAS SJORS ADRIAAN tekenen én zingen. win H V 10 5 3 Ligterink (aan zet) T. SCH1PPERHEYN ,QS 't Spuigat is een rubriek die wordt volgeschreven en -getekend door kinderen van ongeveer tien tot vijftien jaar. Iedere week worden één of twee onderwerpen behandeld, maar je kunt natuurlijk ook zómaar eens een verhaaltje, een gedicht of een tekening sturen. Denk er wel aan, dat tekeningen met zwarte inkt of viltstoft moeten worden gemaakt, anders blijft er in de krant niets van over. Stuur je reacties naar 't Spuigat, Damiate Pers, Postbus 507, 2003 PA Haarlem. Unricher Het hoogtepunt van de strijd is al be reikt. „Hier had ik met 17Dc3:f remise moeten houden”, oordeelde Ligte- rink achteraf. Bij de „post-mortem"-ana- lyses konden de heren het er niet over eens worden of dit oordeel juist was. Voor de diepzeeduikers onder u volgt aan het slot één variant, welke op het bord kwam. Eerst laten wij u het gespeelde slot zien. 17Le7-c5(?) Dreigt mat in 2 met Dc3: MARTIN VAN EMMERIK leukst. Tekenen vind ik ook erg leuk. Er was eens een reusje, Dat stootte zijn neusje. Dat neusje ging stuk, O, wat een ongeluk. Ik doe gym. Ik doe goed mijn best op gym. Ik vind het leuk op de brug. Ik vind het een lieve juf. Ik moet elke woensdag naar gym. komstig van een partij om de wereldtitel voor dames Sochnenko-Altsjoel. In deze stand speelde wit 33-28 en won na 19x30 35x24, 3-9 28x19, 17-21? door een combina tie. In plaats van 33-28 had wit ook sterk 35-30! kunnen spelen. Bij deze laatste op gave is de vraag waarom wit na 35-30! gewonnen staat. Het gaat er in deze opga ve om hoe wit wint na 17-21,17-22,10-14 en na 3-9 (steeds door een directe combi natie). Oplossingen van deze zomerprijsvraag binnen drie weken naar de redactie van deze krant. Eén van jullie stuurde dit spannende verhaal over zeerovers in. Omdat het te lang is om in één keer te plaatsen heb ik er een vervolgverhaal van gemaakt. Daar kun je nu het eerste deel van lezen. Wat jammer dat er niet bij stond wie het geschreven heeft! Heel vaak kan een vijandelijk tussen bed de leider op het juiste spoor brengen bij het afspelen. In het volgende spel maakte de leider 3 SA, omdat hij de juiste conclusie trok uit het bieden van de tegen partij. West kwam uit met Ha 6. oost speelde Ha B bij en zuid zat voor het bekende probleem, moest hij ophouden ofjiemen? waarop de zeeduivel staat en een vlag met een doodskop erop. Er stonden vijf jongens van een jaar of 16 op. Els en Sonja waren wel bang, maar ze lieten het niet merken. „Hé wat moet dat hier schreeuwde een jongen. „Varen”, zeiden ze samen. „Zeerovers, grijp ze schreeuwde de jongen. Nog voor ze konden ontsnappen, waren ze opgepakt. Ze werden op hun schip aan een paal van de mast gebonden. „Zo vertel me nu alles maar”. Sonja begon en Els viel in als ze iets vergat. Eindelijk was ze klaar Kleur de plaat mooi met felle kleuren Pak dan je prikpen en prik me uit. Pan plak je me op karton en knip je langs de kant me netjes uit. Ik heet kabouter Pluk. En ik woon in een mooie paddestoel. Dag! F— 'HavSn'Wri Met allen kwetsbaar opende zuid 1 KI, gevolgd door west 1 Ha, noord 3 KI en zuid tenslotte 3 SA. V 9 8 V A 10 8 6 3 V 9 7 A 9 e n 3. r<"” I In verband met de zomer, waarin zelfs de meest fervente wedstrijddammers een tijdje uitrusten, vandaag een prijsvraagje. Omdat ik in Frankrijk met vakantie ben, heb ik drie miniaturen uitgezocht van de Franse meester-problemist Louis Dal man (zie diagrammen 1-3). Diagram 4 is een partij stand uit het toernooi in IJmui- den (Kouaté-Sijbrands) waar ik schijven op 12 en 45 bijgezet heb. Wit wint door een vernietigende rondslag. Deze eerste vier opgaven zijn m.i. oplos baar voor de meeste damliefhebbers, ook de huisdammers. Een damboek wordt verloot onder de goede oplossers van deze eerste vier diagrammen. Onder degenen die ook de laatste opga ve goed oplossen wordt een tweede dam boek verloot. Deze laatste opgave is af- I Mijn hobby is postzegels verzamelen. Ik doe het omdat het leuk is en veel waard is. Ik spaar de hele wereld. Soms ben ik mijn pincet kwijt. En ik heb ook een postzegelkatalogus. Van 1979. Dan ga je de weerstanden proberen. Om die weerstanden zitten gekleurde ringen bijvoorbeeld rood, rood, rood, en een gouden ring. Elke weerstand heeft een gouden ring. Dan komt de condensator, daar kan je een knipperlicht van maken. Hij is blauw van kleur. Hoe kom ik op zo’n idee? Mijn opa maakt apparaten en ik keek er eens naar en toen begon ik ook zo iets te doen. RICHARD POST En zo gingen ze wel een uur door en ze lachten zich rot. Maar toen zei Sonja ineens: „Kijk daar eens". Els keek en zag een bord in het water staan. Op het bord stond: Verdwijn. Gevaar. „Wat zou dat betekenen?”, zei Sonja, „wist de verhuurder dat niet?”. „Kom we varen verder”. Een paar meter verder stond weer een bord. Daar stond op: Je bent gewaarschuwd. „Nou moe”, zei Els, „kom we gaan weg". „Nee", zei Sonja. Ze gingen verder en een paar meter verder stond weereen bord maar nu met een doodskop erop. „AAA", schreeuwde Sonja. Toen hoorden ze opeens een gelach: Ha ha ha ha. Verschrikt keken ze om, daar zagen ze een zelfgemaakte boot en er stond een zeeduivel op. Ze keken er naar, er zat een vlag op, Zuid speelde 4 Ru. nadat oost geopend had met 1 KI. Hoe maakte zuid 10 slagtin, nadat O-W waren begonnen met een klei ne klaveren voor het aas. Sch AH en Ha 4 na? Mijn hobby’s zijn: lezen, zwemmen, spelletjes, handarbeid, handwerken, fietsen, plaatjes draaien, dansen, wandelen, schrijven, gym, tennis, korfbal, voetbal, midgetgolf, paardrijden, schaatsen, taal, aardrijksku a. rekenen, geschiedenis. B 9 7 6 *962 V 8 4. V 6 5 3 H 5 3 7 4 2 A B V 10 8 4 2 A 10 7 3 H 9 7 3 4. geen B 8 5 4 B 5 4 4. A 10 7 2 ♦■5 3 H V A 10 6 2 4. H B 9 8 4 „Ha, ha,ha, wij zijn dieven en stelen ,s avonds van mensen en we hebben hier onze schuilplaats. Die borden zijn om mensen weg te lokken". Opeens draaide Els zich om en wie zag ze daar? De botenverhuurder. Hij grijnsde naar Els. Els kookte van woede. Het werd intussen al donker. Ze hadden al thuis moeten zijn. Bij Els en Sonja waren ze hartstikke ongerust, als ze eens wisten. Op het schip begon Els te huilen, ze wilde naar huis. De baas van de zeerovers zei: „Mannen breng ze naar de kajuit". (wordt vervolgd) 1. e2-e4 c7-c5, 2. Pgl-f3 d7-d6, 3. d2-d4 c5xd4, 4. Pf3xd4 Pg8-f6, 5 Pbl-c3 Pb8-c6, 6. Lcl-g5 e7-e6, 7. Ddl-d2 De zet van Rauser, welke een snelle ontwikkeling 18. met de lange rochade voorbereidt. 7 Lf8-e7. Zwart moet nu en na de komende zetten telkens het verlies van pion d6 aanvaarden, b.v. na 8. Lf6: LiB:, 9. Pdb5. De ervaring heeft echter geleerd, dat zwart met Da5 voldoende tegenspel krijgt. 8. 0-0-0 0-0, 9. f2-f4 h7-h6 om na wits volgende zet de (schijn)offerwending Pe4: in de stelling te brengen (Lh4 staat onge dekt). 10. Lg5-h4 Lc8-d7. Deze zet staat niet in de boeken, zelfs niet in de Encyclo pedie, vermoedelijk omdat wit op diverse manieren pion d6 kan gaan winnen, b.v. met 11. Lf6: Lf8: 12. Pdb5. Misschien ont wikkelde zich inmiddels ons niet bekende theorie, of had Gert een nieuwtje voorbe reid. In ieder geval wenste Unzicker niet op eventuele boze plannen van onze land genoot in te gaan. 11. Pd4-f3 Dd8-a5. Zeer scherp, omdat Ld7 ongedekt staat, zodat de wending e4-e5 (al of niet voorafgegaan door ruil op f6) in de stelling komt. Zie b.vl 12. Lf6: LfB: 13. e5 de5: 14. Dd7: met volstrekt onduidelijke consequenties. 12. Dd2-el! De eerste grootmeesterlijke zet; wit dreigt nu eventueel met zijn toren op d7 te slaan, waarna zijn dame voor de verdediging in de buurt blijft. 12Tf8- c8 consequent. De zwartspeler accepteert verlies van materiaal voor een vreselijke aanval. 13. e4-e5! d6xe5. Nu kan wit met 14. LfB: LfB: 15. Td7: een stuk winnen, doch het is duidelijk dat zwart dan na ef4: gevaarlijke aanvalskansen krijgt. 14. f4xe5 Pc6-b4. Weer een logische conse quentie; reeds na 14 zetten bevinden we ons in een ware heksenketel. 15. e5xfB Tc8xc3. Dreigt mat in 2 met Tc2;t en Da2: mat. Onvoldoende is nu 16. Td7: Tc2:+ 17. Kdl en nu b.v. 17Da4 met dodelijke dreigingen. 16. b2xc3 Pb4xa2t 17. Kcl-d2 Saskia Voorderhaak - - 7 Vrijwel alle grootmeesters en meesters, die in het recente IBM-toernooi hun kun sten vertoonden, zijn full-time-professio nals. Maar in hun midden bevond zich één echte amateur. Wolfgang Unzicker uit München. In 1948 werd hij internationaal bekend, toen hij het kampioenschap van West-Duitsland veroverde, een niet gerin ge prestatie, welke hij nadien nog vijf maal herhaalde. Pas toen Robert Hübner uit Keulen ten tonele verscheen, moést Unzicker zich met de tweede plaats in ons buurland tevreden stellen. Hij is doctor iuris en vervulde aanvan kelijk een taak als ambtelijk jurist bij de denazificatie. Thans is hij president van een gerechtelijke kamer, welke zich bezig houdt met conflicten tussen overheid en particulieren, met name op het gebied van de dienstplicht. Deze positie maakt het de Münchener onmogelijk al zijn tijd aan het schaakspel te besteden en frequent te spelen. Maar iemand, die reeds op 23-jarige leeftijd kampioen wordt van een groot land als West-Duitsland, beschikt natuur lijk over een uitzonderlijk talent, dat zijn vruchten blijft afwerpen, gelijk thans weer in Amsterdam bleek. Op het eerste gezicht maakt Unzicker een wat formalistische indruk. Hij uit zich met weloverwogen, langzaam en plecht statig geformuleerde zinnen; een volbloed rechter dus voor lieden, die de mensheid in prototypes willen indelen. Ondanks al die serieuze en zware aspec ten kan hij zeer goedlachs zijn zodra de spanning van het schaken achter de rug is, en hij is ook allerminst weltfremd. Lange tijd was hij celibatair, totdat hij op zijn 35e trouwde met een notoire beauty, die hem drie kinderen schonk. Uiterlijk is hij sinds 1948 nauwelijks veranderd, behalve dan zijn zeer gedunde haardos. Anders echter dan de bijbelse figuur Simson betekende dit bij hem geen verlies van zijn (schaak-)kracht. In de grootmeestergroep van de IBM stevende hij regelrecht op de eerste prijs af, totdat de Argentijn Oscar Panno hem in de voorlaatste ronde in een bijzonder fraaie partij een halt toeriep. Daardoor kon onze Hans Ree hem nog juist terzijde streven, maar Wolfgang liet toch groot meesters als Panno en Smejkal achter zich. Dat Unzicker een groot verdediger is, ondervond onze nationale kampioen 1979 Gert Ligterink. Deze koos met zwart een uiterst scherpe variant en investeerde reeds op de 15e zet een volle toren in zijn aanval, welke tegen een iets mindere spe ler stellig snel zou zijn doorgeslagen. Hun onderling treffen is echt iets voor liefhebbers van korte partijen. Na 10 zet ten theorie speelt zich de eigenlijke, duize lingwekkende strijd af in nauwelijks 15 zetten. Wit: Unzicker. Zwart Ligterink. Sicili- aans; Rauservariant. Dat vind ik erg leuke hobby’s. Ik doe het graag. Gym vind ik het Mijn hobby is met elektriciteit omgaan. Als ik iets maak dan doe ik dat uit mijn hoofd. Maar ik heb ook twee dikke boeken waar ik iets uit maak. Hoe je het moet leren? Je begint met een leerdoos. Daar bouw je alarminstallaties en andere onderwerpen mee. Je begint met ijzeren draadjes en een lampje. FRANK TEER ertoe Ha H direct te nemen en klaveren na te spelen. West nam, maar kon geen kwaad uitrichten, omdat zuid de harten» nog stopte met Ha V 5 in de achterband. - Het zou fataal geweest zijn om de eerste slag te duiken. Oost zou dan harten naspe len, waarop west de kleur vrijspeelt. - Vroeg of laat komt west nog met KI A aan - slag om zuid down te spelen. Maar als we nu eens aannemen dat zuid - hetzelfde contract bereikte zonder tussen-- bieding. Wat zou in dat geval het juiste- spel zijn geweest na een hartenuitkomst? Zuid moet ook in dat geval proberen te bedenken wie KI A heeft, voordat hij bijspeelt in de eerste slag. Hij moet als volgt redeneren: „West heeft waarschijn- lijk een behoorlijke hartenkleur met het- - - aas aan top, maar hij volgde niet met 1 Ha. - Het lijkt daarom onwaarschijnlijk dat hij Ki A erbij heeft en dus taxeer ik oost op KI - A". Na het bereiken van deze conclusie duikt zuid de eerste slag en maakt zijn contract; tenzij achteraf blijkt dat hij de—- positie van KI A toch onjuist beoordeelde. Tot besluit een aardig spel dat de Ame rikaanse Betty Kennedy in de praktijk tot— een goed einde bracht. Kunt u daar met open kaart ook in slagen? „Kijk, dat is een mooie”, Sonja wees met haar hand. „Dat is inderdaad een mooie”, zei Els. Ze waren bij de bootverhuur, want ze wilden een middagje varen. Ze gingen naar de verhuurder. Els zei„Meneer mogen we die boot huren?” Ze keek de man vragend aan „Natuurlijk", zei de man, „voor hoelang?" „Nou ongeveer 2 a 3 uurzei Els. „Ja”, zei Sonja. „Geen gezeik, hoelang?", zei de man. „Eh, eh twee uur", zei Sonja. „Dat is dan 20 gulden”, zei de man. „Tong, wat duur zeg”, zei Els. Maar toch betaalde ze. „Hè, hè eindelijk zijn we op het meer zei Sonja later. „Wat een kerel hè?” „Ja", zei Els, „hij zag er zo gek uit, het leek wel een spercieboon". „Nee, een lucifer”want het was een dunne lelijke man) en De3 mat, doch leidt niettemin tot ver lies. 18. Lfl-d3! Nu kan de koning na 18Dc3:t via e2 ontsnappen. Daarom Pa2xc3. Dreigt allerlei aftrek- schaaks. 19. Tdl-al Da5-b4, 20. Del-e5!I De reddende tegenstoot, waarvan de pointe op de 24e zet blijkt. 20Ld7-c6, 21. Lh4-el! Weer een schitterende vondst, welke méér beoogt dan het ont trekken van Lh4 aan de aanval. Fout was 21. Dc3: Le3+ met damewinst. 21 Lc6xf3, 22. g2xf3 Vooral niet 22. Dc3:?? Df4 mat! 22Ta8-d8, 23. Kd2- cl! sterker dan 23. Dc3: Df4t. 23 Lc5-d4. Hier had zwart op gehoopt, maar thans volgt de verborgen pointe van de witte verdediging. 24. De5-a5! En eensklaps geldt: „rien na va plus”. Na 24. Ld4-e3t 25. Lel-d2 gaf zwart het op. Een adembenemend treffen, dat ook de zwartspeler tot eer strekt. P.S. ad diagram. Dat zwart niet gefor ceerd remise kan maken zien we na 17. Dc3:t 18. Ke2 Dc2:+ 19. Dd2 Lb5+ 20. Kf2 Lc5t 21. Kg3 Dg6+ 22. Lg5! (de pointe) en nu b.v. Lfl: 23. Thfl: Pb4, 24. Pe5 Dg5:t 25. Dg5: hg5: 26. Td7! en er is een onduide lijke stelling ontstaan, in welke wit de beste kansen lijkt te hebben. E. SPANJAARD 10 7 6 4 B 9 10 8 6 5 2 4. 6 4 A B 2 H V 5 H 4 3 B 8 7 2 Maar die zijn ook jarig. De koning, die dat had begrepen, zei: „Jij mag naast de koningin zitten”. Mijn hobby is muziek en daar bedoel ik mee popmuziek. Ik vind Luv goed en Maywood. Mijn sport was gym, maar daar ben ik vanaf, ik wil nu ergens anders op, maar ik weet nog niet waarop. Ik wil graag nog meer vertellen over mijn hobby. Weetje waarom ik Luv en Maywood goed vind? Dat komt omdat ze zo goed zijn met zijn drieën en met zijn tweeën. Want een kleine groep vind ik leuker JACQUELINES. san°DR A KOOI IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU Alles hangt hier af van de positie van KI.' A. Omdat west kwetsbaar 1 Ha volgde met een brokkelige hartenkleur, mag zuid aannemen dat die topkaart bij west zit.-- Deze conclusie uit het bieden bracht zuid’ i G: Ligterink

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21