ONDERZOEKSGROEP IN RAPPORT: Proef met bellen” in Den Bosch mislukt Leegpompen gebroken tanker Minister wil KEMA Arnhem niet sluiten R< het weerj I Van der Louw pleit voor lidmaatschap NAVO-expositie in Rotterdam Enschede wil Actie tegen vrachtwagens op oude E-3 voor huisvesting alleenstaanden KNMG twijfelt aan inkomenspolitiek Overheidssteun ih „vrij puin opnieuw gaan gebruiken VS akkoord met Amsterdam krijgt miljoenen extra voor restauratie vestiging depots NAVO in Limburg Landbouwgif op dorp zou geen kwaad kunnen „Fabriek krijgt binnenkort vergunning” Aanvalsdrift van politieke zijde” Mi 19 8 0 ZATERDAG 2 6 JULI 2 BINNEN. EN BUITENLAND Z- 'A ‘Mm (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het gehele welzijnswerk in ons land moet binnen een aantal jaren wor den gereorganiseerd. Dit stelt de onderzoeksgroep Functio neren Landelijke Organisaties voor in een rapport over de instellingen in het welzijns werk. 2 a z Welzijnswerk is toe aan reorganisatie (Van onze redactie binnenland) E WEERRAPPORTEN binnen- en (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie (NAVO) is het thema van een gistermiddag in het Rotterdamse stadhuis door bur gemeester Van der Louw geopende tentoonstelling. Door de vernietiging van de beschik king in mei 1974 wordt KEMA geacht vanaf 1959 voor de kernreactor geen ver gunning te hebben en formeel de wet te overtreden. De regering heeft onder meer geen bevel tot sluiting willen geven omdat er de afgelopen 20 jaar geen klachten over ondervonden hinder of schade bekend waren, aldus Van Aardenne. onbew. onbew. onbew. onbew. 34 39 33 26 25 30 28 32 26 29 24 26 34 29 28 31 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o Hoewel alle aanmeldingen worden ge honoreerd, gaat het totaal gevraagde be drag de beschikbare financiën te boven. Daarom zal op de ingediende begrotingen een reductie van twintig procent worden toegepast, aldus een woordvoerder. Deze voorwaarden zijn: een inwonertal van ten minste 25.000, bij een inwonertal lager dan 25.000 een specifieke centrum functie vervullen, in de periode 1980-1990 relatief grote woningbouwprogramma’s uitvoeren en/of groeistad of -kern zijn. Van Aardenne schrijft in antwoord op vragen van Zijlstra en Epema (beiden PvdA) dat met de mogelijkheid van een oxydatie ven bestraalde elementen bij koelwaterverlies bij de kerncentrale in Borssele in de vergunningverlening is re kening gehouden. De kans op een derge lijk ongeval is echter zo gering, dat de gevolgen niet vooraf geanalyseerd hoeven te worden, meent de bewindsman. In Eijgelshoven zal ongeveer de helft van deze aantallen worden geplaatst, maar welk materiaal er komt is nog niet bekend. Beide complexen leveren in totaal ongeveer 550 arbeidsplaatsen op. partners zouden uitstappen en de havi ken, of misschien zelfs de meest verblinde militaristen, overblijven. Met alle risico’s van dien voor de vrede”. tare worden bestemd voor de NAVO- depots en in Eijgelshoven 25 hectare. O o o ono o ono o ono ono o z z windst. ono w ono o o ozo n o z nw windst. zo ozo wzw nnw wzw ono zzw ono n wnw nno zw nw ono o w o o He ■werd zuide een 50.001 LC heef eersi naar Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. De tie (S niet i de in linke Benn moti< greet hoop in te voor? van 2 De zei d van tratie senta aan i Calla en ol opbn De niet i op sli er ee SDA- langs moge tij dit libere de Ci van e kins, Bin nog r zou 2 kandi teleui binne op dt Eer Nevil de dc nen v poten zijn S gez lan gisl wei de om gez one Gü We I ste tau Ii per V 197 se om ge\ ten Hij var re jeu jaai J als De risr var trol var. Loi ont wei re tig en F mei de me wei mij vee Weer in buitenland Met het geschikt maken van het mijnterrein in Brunssum zal het eerst worden begonnen, omdat dit complex uit militair oogpunt voorrang geniet, aldus staatssecretaris Van Eekelen van Defensie. Het ministerie hoopt over ongeveer een jaar met de bouw te kunnen beginnen. Er zullen onder meer twintig loodsen verrijzen, die on derdak zullen bieden aan ongeveer 2200 wiel- en 625 rupsvoertuigen, 1100 genie-uitrustingsstukken en 1200 trai lers. NAVO moet treden. Door uittreding kun je je namelijk niet werkelijk onttrekken aan de verantwoordelijkheden voor dat gene wat samen met Nederland potentieel en strategisch door de NAVO is ontwik keld”. „Verder zie ik niet goed hoe door Oost en West samengewerkt kan worden aan troepen- en wapenreducties, ontspanning in haar algemeenheid, met ontbinding van de blokken Warschau-pact en NAVO als einddoel, als niet bloksgewijs en in ge sprekken tussen die beide blokken over die vredesdoelstellingen gesproken kan worden”, aldus Van der Louw. Verder liet hij weten te betwijfelen of uittreding van Nederland de vrede ook maar één stap dichterbij zou kunnen brengen. „De handen lijken dan wel schoon, maar het nettoresultaat zou kun nen zijn dat de meest kritische NAVO- Veel opschudding verwekte zijn bewe ring dat NAVO-secretaris-generaal Luns de vrede in de weg zou staan: „Het optre den van de secretaris-generaal wordt steeds nadeliger voor degenen die van de NAVO een Noordatlantische vredesorga nisatie willen maken. Zijn interventie in een beslissing van de Belgische regering was daar een goed voorbeeld van. De oude mannen - en hun zekerheden - lijken weer terug te komen. Ook de mannentaal waarin zij getraind zijn, doet weer opgeld. De nieuwe werkelijkheid is aan hun den ken voorbij gegaan; dat is een gevaar voor de Westeuropese vrede en zelfs voor de wereldrust in het algemeen”, zo besloot Van der Louw zijn betoog. Daarnaast is de intrekking slechts geba seerd op formele gronden. Daar Kema inmiddels een nieuwe vergunningaan vraag heeft ingediend, die volgens de be windsman ingewilligd zal worden, ziet Van Aardenne ook in de beslissing van 1974 geen aanleiding het kemlaboratori- um te sluiten. Het begraven kernafval op het KEMA- terrein is ontstaan als gevolg van de on derzoekingen in verband met de construc tie van de suspensie-testreactor, schrijft de minister. Deze reactor is in mei 1977 definitief buiten gebruik gesteld. Gisteren is begonnen met het leegpompen van de dinsdagmorgen gebroken supertanker Energy Concentration in de Rotterdamse Zevende Petroleumhaven. Naar verwacht zal het karwei tot na het weekeinde duren. Het gebroken schip licht rechts, links de tanker waarin de ruim 110.000 ton ruwe olie zal worden gepompt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering ziet geen aanleiding om het kernlaboratorium van KEMA te Arnhem te sluiten, ondanks de intrekking van de vergunning. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) antwoordt dit op schriftelijke vragen van Tweede-Kamerlid Jansen (PPR). De bedoelde oxydatie zou kunnen lei den tot het vrijkomen van een aanzienlij ke hoeveelheid splijtingsprodukten, meldt de bewindsman. Dit vrijkomen zal echter beperkt blijven tot binnen het insluitsys- teem, waardoor de verspreiding in de om geving voorkomen wordt. DEN HAAG (ANP). In totaal 102 gemeenten kunnen dit jaar rekenen op een bijdrage van het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening in de kosten van een stuurgroep huisvesting alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens. Dit heeft het ministerie gisteren bekend gemaakt. Staatssecretaris Brokx schrijft i in een brief aan deze gemeenten, dat hij I alle aanvragen voor een bijdrage heeft kunnen honoreren. Onder deze gemeen- ten zijn er 74 die al sinds 1976 een bijdrage krijgen. De 28 gemeenten die nu aan de lijst zijn toegevoegd moesten voldoen aan één van de voorwaarden die het ministe rie in februari van dit jaar had opgesteld. schaalvergroting in het Nederlandse wel zijnswerk, waardoor de bepaling van het beleid steeds verder van de mensen kwam af te staan. Thans is de behoefte aan inspraak en controle groter geworden, waardoor de vraag naar een vernieuwing die dit toelaat klemmender wordt, zo stelt de groep in het rapport. Ombuigende en vernieuwende impul sen zouden in de middenlaag tot uitdruk king kunnen komen, zo vinden de onder zoekers. Het opzetten van een middenni veau betekent volgens de onderzoeks groep, dat vanuit het gezichtspunt van de cliënten een centralisering plaatsvindt, omdat de beleidsbepaling tot nu toe vrij individueel gebeurt. Gezien vanuit de overheid, zou dit echter juist een decen tralisatie inhouden, omdat een belangrijk deel van de verantwoordelijkheid voor de beleidsbepaling nu zou moeten worden gedragen door de nieuw te vormen mid denlaag. Deze laag zou moeten worden ingedeeld in regio’s, waarbij de onderzoeksgroep denkt aan plangebieden met zestig- tot honderdduizend inwoners. De onderzoe- (Va l. viaa ■ren wer 'staa :don Vol; Gar wer tavi gegi I DEN HAAG (ANP). De Ameri kaanse legerautoriteiten gaan akkoord met het Nederlandse aanbod om de NAVO-depots voor de opslag van mili tair materieel te vestigen op het terrein van de voormalige mijnen Hendrik in Brunssum en Julia in Eijgelshoven. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Den Haag gisteren meegedeeld. Eerder deze week bereikte het ministerie overeen stemming met het Industrieschap Oos telijk Mijngebied over beide vesti gingsplaatsen. In Brunssum zal 45 hec- kers wijzen erop, dat de hervormingen zeker op dit vlak een voldoende democra tisch karakter moeten hebben, waarbij de betrokkenen alle kans moeten krijgen tot deelneming. De laatste laag tenslotte, die door de groep het macro-niveau wordt genoemd, zou moeten worden gevormd door een landelijk orgaan voor welzijnsplanning. Dit orgaan zou verantwoordelijk moeten worden gesteld voor de algemene sturing en ordening van het welzijnswerk in ons land. Deze werkzaamheden zouden moe ten worden verricht door een aantal afde lingen, waarvan het vernieuwingscen- trum de belangrijkste is zodat deze cen traal moet staan, zo stellen de onderzoe kers in het rapport. Dit orgaan zou tevens geheel onafhan kelijk moeten zijn van de overheid, zo stelt men. Het zou een particulier karakter moeten dragen, „maar het mag niet ver worden tot een orgaan ter behartiging van belangen representatief voor de landelij ke organisaties”, aldus de groep. Men stelt voor de reorganisatie voor 1982 van de grond te krijgen. tere greep op het hele terrein van de volksgezondheid te krijgen. Volgens hem gaat dat streven uit van de illusie „dat van bovenaf kan worden afge dwongen wat van onder af niet langs vrijwillige weg lukt”. Het moge waar zijn, aldus Diepersloot, dat het veel geroemde particuliere initiatief nau welijks in staat blijkt een aantal nood zakelijke saneringen tot stand te bren gen, het is tenminste waarschijnlijk te achten dat een ordenende en regule rende overheid zonder de medewer king van het „veld” evenmin veel zal kunnen bereiken. Hij signaleert ook een „aanvalsdrift van bepaalde politieke zijde en daar mee gebeerde instituten en organen” ten opzichte van de medici. Die aanval len lijken te passen in het stramien van kostenbeheersing, ordening, nivelle ring en progressiviteit. Maar Diepers loot acht het waarschijnlijker, dat ze de aandacht moeten afleiden van „de grote interne problemen waarmee deze groeperingen worstelen”. „Juist insti tuties waaraan een zeker machtsstre ven inherent is zullen bij interne pro blemen graag naar het middel van de afleidingspolitiek grijpen”, zo zegt hij in het jaarverslag. Dit rapport heet Kiezels of tegels-kiezen of delen in welzijnsland. De titel brengt tot uitdrukking dat de onderzoeksgroep de huidige instellingen te weinig samenhan gend vindt waardoor zij te weinig doel treffend kunnen werken. Aan de verbrok keling van het huidige stelsel van wel zijnszorg moet volgens de onderzoeks groep een eind worden gemaakt door een nieuw besturingssysteem in te voeren. Dit systeem, dat alle welzijnsinstellin gen in ons land zou moeten onvatten, moet volgens de groep bestaan uit drie lagen. De eerste bestuurslaag (de microlaag ge noemd) moet worden belast met de uitvoe ring van het werk zelf. De middenlaag moet zorgen voor de meeijarenplanning en juist hierbij zou de Nederlandse bevol king volgens de onderzoeksgroep actief moeten worden betrokken. Sinds de jaren vijftig is er volgens de groep sprake van een voortdurende UTRECHT. De secretaris-ge neraal van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst (KNMG) de arts J. Diepersloot, spreekt in zijn jaarverslag over 1979 bezorgdheid uit over het politiek beleid op het gebied van salarissen en inko mens. Vooruitzichten voor maandag opgesteld door het KNMI: Mooi zomerweer. Aantal uren zon: 5 tot 15. Min. temp.: omstreeks 17 graden. Max. temp.: om streeks 25 graden. Kans op droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Diepersloot stelt verder dat de overheid ernaar streeft een steeds gro- BLADEL (ANP). Burgemeester H. Breeveld van Bladel wil een actie starten om de oude E-3 van Eindhoven naar Ant werpen vrachtautovrij te maken. Aanlei ding hiertoe is een ongeval donderdag avond in Bladel, waarbij een 17-jarig meisje dodelijk verongelukte doordat een Westduitse vrachtwagen door een rood verkeerslicht reed. Grensoverschrijdend vrachtverkeer dat gebruik moet maken van douanefacilitei- ten is aangewezen op de oude E-3, omdat de nieuwe autosnelweg van Eindhoven naar Antwerpen geen douanepost heeft. Dat is een gevolg van een door Nederland geratificeerde Benelux-overeenkomst. Een soortgelijke situatie doet zich voor bij Rijsbergen langs de oude weg Breda-Ant- werpen. Daar wordt door verschillende comités al geruime tijd actie gevoerd. Ook in het Belgische grensplaatsje Arendonk dat langs de oude E-3 ligt wordt al geruime tijd om dezelfde reden actie gevoerd. De expositie is georganiseerd door on der meer de Nederlandse Atlantische Commissie. Ruim een jaar geleden werd het materiaal in zijn totaliteit gestolen door leden van een antimilitaristische ac tiegroep. Na een anti-NAVO-expositie in dezelfde Burgerzaal is het „nieuwe” docu mentatiemateriaal toch opgesteld. Sprekers ter gelegenheid van de ope ning waren onder meer burgemeester Van der Louw en mevrouw J. van Leeu wen, voormalig CDA-lid van de Tweede Kamer. De laatste momoreerde onder an dere de kritiek die leeft in grote delen van de samenleving. „Maar gerechtvaardigd of niet, van groot belang is dat deze kritiek ook geuit kan worden met onderbouwde argumenten van beide zijden”. „Ook de Atlantische Commissie heeft het recht haar argumenten te laten horen. De zich „antimilitaristisch” noemende groep heeft ondanks verzoeken van onze kant niets van zich laten horen. Van deze ontwikkeling hebben wij inmiddels wel geleerd dat men in Nederland weinig bui ten kan laten staan. Vandaar dat wij deze expositie nu binnen, in de Burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis, hebben opge steld. Het Rotterdamse gemeentebestuur verdient daarom onze dank”, aldus me vrouw Van Leeuwen. Dat Rotterdamse college van B. en W vertegenwoordigd door burgemeester Van der Louw, dankte mevrouw Van Leeuwen voor haar uitlatingen over vrij heid van meningsuiting, maar plaatste er wel enkele kritische kanttekeningen bij. Van der Louw: „Ik behoor echt niet tot degenen die vinden dat Nederland uit de 26 27 27 26 28 24 26 25 26 27 19 30 29 25 28 28 28 29 26 29 29 25 26 29 28 Hij is het ermee eens, dat een her waardering van de wijze en hoogte van beloningen van geleverde prestaties op zijn plaats is. Maar dat daarvoor nivel lering de grondgedachte zou moeten zijn, lijkt hem een ernstige denkfout. „Door de eeuwen heen is het de prikkel van de meeropbrengst, en of dit nu in de vorm van geld, van goederen of anderszins gebeurt doet niet ter zake, geweest die mensen ertoe heeft ge bracht zich ergens voor in te zetten”. Hij voegt hieraan toe, dat er nog geen politiek bestel is geweest dat blijvend in staat is gebleken een verregaande nivellering door te voeren. ENSCHEDE (ANP). De gemeente En schede gaat het verwerken van sloopafval rigoureus aanpakken. Om dit mogelijk te maken steunt de gemeente het initiatief voor de oprichting van een bedrijf dat zich gaat toeleggen op het hergebruik van stoffen. Deze onderneming start met het instal leren van een zogenoemde puinbreker, een kolossaal apparaat dat in staat is puin zo fijn te maken, dat het goed kan worden gebruikt voor de verharding van wegen, parkeerplaatsen en dergelijke. De machine, die ruim twee miljoen gul den kost, heeft een capaciteit van zo’n 160.000 kubieke meter puin per jaar. Er is volgens de gemeente in Enschede en om liggende gemeenten voldoende aanvoer van puin om de breekinstallatie rendabel te maken, te meer omdat Enschede de slopers, die in haar opdracht werken, wil verplichten het steenafval naar die breker te brengen. Een voorbeeld, waarvan de gemeente hoopt dat het elders navolging krijgt. Dit wordt vooral van belang geacht j omdat de mogelijkheden voor het storten van puin wegens ruimtegebrek steeds be perkter worden. Over de afzetmogelijkheden van het fijngemalen puin maakt Enschede zich geen zorgen, want volgens een onderzoek bestaat er in Twente en de Westduitse grensstreek grote belangstelling voor. AMSTERDAM (NP). Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM heeft een extra bedrag van 3,5 miljoen gulden beschik baar gesteld voor de restauratie van woon- en pakhuizen in Amsterdam. Dit besluit is genomen na overleg met de Amsterdamse wethouder voor monumen tenzorg, Kuijpers. Het geld is beschikbaar gesteld in het kader van het beleid ter stimulering van de werkgelegenheid. Dank zij deze eenmalige subsidie zullen ongeveer 115 aanvragen ten behoeve van restauratie van particuliere en gemeente lijke eigendommen kunnen worden geho noreerd, zo meldt een gemeentelijk pers bericht. DEN BOSCH (ANP). Ambtenaren van het Bossche provinciehuis mogen voortaan niet meer ongecontroleerd tele foneren met nummers buiten het gebouw. Ze moeten hun gesprekken net als vroe ger weer aanvragen bij de telefonistes. Bij wijze van experiment waren de tele foons in het provinciehuis onlangs zoda nig geschakeld, dat de ambtenaren zelf een aansluiting tot stand konden brengen. Vanaf dat moment werd kennelijk veel intensiever van de telefoon gebruik ge maakt dan daarvoor. De lijnen waren regelmatig dermate overbelast dat het provinciehuis telefonisch niet meer be reikbaar was. Op die momenten was het evenmin mogelijk om vanuit het provin ciehuis verbindingen tot stand te brengen. Aan die situatie is nu weer een einde gekomen. onbew. zw. bew. onbew. onbew. h. bew. 1. bew. onbew. ZONDAG 27 JULI Zon- en maanstanden Zon op 05.51 uur, onder 21.37 uur Maan op 21.23 uur, onder 05.25 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 04.05 uur en 16.32 uur Laagwater 12.24 uur en 00.41 uur MAANDAG 28 JULI Zon- en maanstanden Zon op 05.52 uur, onder 21.35 uur Maan op 22.02 uur, onder 06.35 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 04.45 uur en 17.11 uur Laagwater 13.07 uur en uur f LEEUWARDEN (ANP). Het land bouwgif dat begin deze maand terecht kwam op daken en in tuinen van het Friese dorp Midlum levert geen enkel gevaar op. De inwoners van het dorp mogen weer groente uit hun moestuin eten en ook de kinderen mogen weer op de speelplaatsen spelen. Dit heeft de provinciale inspectie voor de volksgezondheid en milieuhygiëne gis teren meegedeeld. Op 2 juli zou een sproeivliegtuig land bouwgif op een tarweveld in Midlum spui ten, maar door de sterke wind kwam het spul terecht in het dorp. Er wordt nog onderzocht wie aansprakelijk is voor de schade: de opdrachtgever of het lucht vaartbedrijf uit Groningen. C - Z -T

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2