NIEUWE BOLIVIAANSE REGERING: Kopenhagen Ceausescu in Parijs Inflatie in EG iets kleiner Rechts verklaart links de oorlog n Els van Hout Noord-Ierland uitgewezen Jimmy Stevens verdwenen Overwinning voor PLO in 99 Westduitse „terroristen” verongelukt „Johannesburg wordt maandag lamgelegd” Zwarte arbeiders dreigen: bij Florence p TIJDENS VN-DEBAT OVER PALESTIJNSE KWESTIE Ontvoering West duitse kinderen 4 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 26 19 8 0 JULI (Van onze redactie buitenland) LA PAZ. De nieuwe Boli viaanse regering heeft giste ren meegedeeld dat de mijn werkers hun verzet tegen de 'staatsgreep van vorige week donderdag hebben gestaakt. Volgens de junta van generaal Garcia Meza zijn 10.000 mijn werkers in de streek rond Ca- tavi weer aan het werk gegaan. verzet tegen junta De junta zei in een officiële verklaring Botsingen binnen Iran bepleit boycot in van Verenigde Staten (Van onze redactie buitenland) Mijn werkers staken Het voornaamste verzet tegen de junta 'werd geleverd door de mijnwerkers in het zuiden en zuidoosten van het land. Van een overeenkomst tussen de junta en de 50.000 mijnwerkers is tot nu toe van de zijde van de mijnwerkers geen bevesti ging verkregen. Als de mijnwerkers inderdaad hun ver zet hebben gestaakt betekent dit dat de militaire junta de touwtjes in handen heeft in Bolivia. De algemene staking, waartoe opgeroepen was door de inmid dels verboden vakvereniging COB, is aan het verlopen. dat door de overeenkomst met de mijn werkers een „botsing tussen de in het mijngebied gelegerde troepen en de arbei ders” wordt vermeden. De overeenkomst zou door afgevaardigden van de tinarbei ders zijn ondertekend. De Nederlandse regering wordt in de petitie gevraagd de coup van de militaire junta te veroordelen en alle samenwer king met en economische hulp aan Bolivia stop te zetten. De demonstranten vragen voorts steun aan het Boliviaanse volk „dat respect eist voor de uitslag van de laatste verkiezingen”. land- irecht n het enkel dorp istuin op de voor e gis- land- spui- n het t nog or de lucht- het zich ;oek litse de Labourpartij. Deze stappen van de SDA zouden best eens kunnen leiden tot de formatie van een nieuwe partij, die mettertijd het gezicht van de Britse poli tiek zou kunnen veranderen.” Volgens de vakbond blijven maandag 9000 van 15.000 arbeiders thuis, als het gemeentebestuur zijn poot stijf houdt. De stad zou door deze staking lam worden gelegd. De staking in het elektriciteitsbe drijf is gisteren overgeslagen op een twee de energiebedrijf en er dreigt in Johan nesburg een stroomtekort. De stakers, die gemiddeld ongeveer 95,- per maand ver dienen, willen dit bedrag verhoogd zien tot circa 150,-. De „onvervreemdbare rechten van het Palestijnse volk” zijn een realiteit, ook zonder dat ze door de Algemene Vergadering van de VN worden bevestigd, evenals het feit dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO het Palestijnse volk vertegenwoor digt. Het werkelijke probleem, aldus Ardekani, ligt bij diegenen die de parasiet Israel hebben geschapen en in stand houden en NEW YORK. Iran heeft gisteren op de speciale zitting van de Verenigde Naties over de Palestijnse kwestie voorgesteld een embargo af te kondigen op de levering van strategische grondstoffen aan de Verenigde Staten. Een dergelijke boycot van de Verenigde Staten zou tot gevolg hebben dat Israel niet langer zijn agressie in Palestina kan voortzetten, zo meende de Iraanse delegatieleider Ali Shams Ardekani. Hij pleitte ook voor het stopzetten van investeringen in de Verenigde Staten, die dit land in staat stellen zijn uitbuiting- spolitiek en zijn hulp aan de agressor voort te zetten. De Iraanse gedelegeerden gebruikten hun spreektijd over de problemen in het Midden-Oosten voor een aanklacht tegen de Verenigde Staten. (Van onze redactie buitenland) ROME. Drie Westduitse kinderen, de 15-jarige Susanne Kronzücker en haar 13-jarige zusje Sabine en de 15- jarige Marin Wachtler zijn gisteren uit hun vakantieverblijf in het Italiaanse plaatsje Barberina Val d’Elsa bij Flo rence door drie gewapende en gemas kerde mannen ontvoerd. De vader van de twee meisjes, Dieter Kronzücker, is een bekende Westduitse televisiejoumalist. De kinderen zaten aan de rand van het zwembad van de gehuurde villa te zonnebaden toen de drie overvallers kwamen. Dezen kne- De politie heeft in de hele omgeving straatcontroles opgericht. De Italiaan se minister van Binnenlandse Zaken, Virginio Rognoni, heeft de zaak zelf in handen genomen en de onderchef van politie naar de villa gestuurd. De poli tie vermoedt, dat de ontvoerders de verkeerden hebben meegenomen en in werkelijkheid familieleden van prins Corsini, de eigenaar van de villa, had den willen ontvoeren. Het is de tweede maal dat Westduit- sers in handen van Italiaanse ontvoer ders vallen. In oktober 1978 werd op Sardinië de bouwondernemer Peter Rainer Besuch ontvoerd. Hoewel een deel van het geëiste losgeld werd be taald is hij nooit weergezien. velden de ouders en sleepten de drie zich hevig verzettende en schreeuwen de kinderen naar een auto, waarmee zij zijn verdwenen zonder dat iemand hen verder gezien heeft. De plantage-eigenaar Stevens, die de opstand van 28 mei heeft geleid, wil nog steeds niets weten van het kolonia le bestuur en heeft via de radio opge roepen tot een demonstatie tegen de regering in Luganville. FORT VILA. Jimmy Stevens, de leider van de pijl- en boogopstand op het eiland Espiritu Santo van de Nieu we Hebriden, is naar een schuilplaats in het oerwoud gevlucht om een actie tegen de pas aangekomen Brits-Franse bezettingsmacht voor te bereiden, zo is gisteren van functionarissen in Port Vila vernomen. Reagh in Belfast te hebben vastgezeten, werd zij 18 juli overgebracht naar de gevangenis van Armagh, waar zij tot aan haar uitwijzing heeft gezeten. Met haar uitwijzing is haar voor een periode van in ieder geval drie jaar de toegang tot Groot- Brittannië en Noord-Ierland ontzegd. 1 istal- eker, puin rden jgen, Volgens het gemeentebestuur moeten de ontslagenen naar hun thuisland terug keren. In het oostelijk deel van de Kaapprovin cie is bij een verspreiding van een demon stratie door de politie een jongere gewond geraakt door kogels. De demonstratie werd gehouden om de eis gelijke onder wijsfaciliteiten als de blanke leerlingen te hebben, kracht bij te zetten. En- afval jk te iatief dat van de ens isie ■ge- ngs aar reel au- od- en- te ile- 'er- zal r dat ilitei- mdat loven leeft, rland imst. ir bij -Ant- ende L tatsje ,’ordt actie rift lar- m” ral- ran Lle- >rs- ze ,de sze sti- re- ro- de hij 2 gul- zo’n Er is om voer abel de wil eker 1 de ging acht rten be- (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. De kosten van het levensonderhoud in de Europese Gemeen schap zijn in juni met 0,7 procent geste gen; ten opzichte van juni vorig jaar was er sprake van een inflatie van 14,6 pro cent. In mei bedroeg de inflatie ten opzich te van twaalf maanden daarvoor 14,8 pro cent. Een en ander blijkt uit voorlopige gegevens van het Bureau voor de Statis tiek van de Europese Gemeenschap. Van januari tot en met april stegen de kosten van het levensonderhoud met ge middeld anderhalf procent per maand. De stijging in juni was het grootst in Italië en Groot-Brittannië, namelijk 0,9 procent. In West-Duitsland werd het leven een half procent duurder. (Van onze redactie buitenland) STU'lTGART. Een van de meest gezochte „terroristen” in West-Duits- land, de 28-jarige Juliane Plambeck, is gisteren bij Stuttgart samen met de wegens medeplichtigheid veroordeel de Wolfgang Behr bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Plambeck werd gezocht wegens medeplichtigheid aan onder meer de moord op de rechter Günther von Drenckmann in 1975 in West-Berlijn. De auto, waarin de twee reden, bot ste op een tegemoetkomende vrach tauto. In de verongelukte auto werden wa pens en munitie aangetroffen. Wolgang Behr heeft in november 1978 samen met anderen het Westduit se persbureau DPA in Frankfurt bezet om daar een verklaring over de in gevangenschap verblijvende anarchis ten over de telex te laten verspreiden. Hij werd in 1976 wegens lidmaatschap van een misdadige vereniging en ande re vergrijpen tot viereneenhalf jaar jeugdgevangenis veroordeeld. Hij is 26 jaar oud geworden. Juliane Plambeck werd beschouwd als leidster van de „2-juni-beweging”. De voornaamste Westduitse van terro risme verdachte organisatie naast die van Andreas Baader. Zij zou ook be trokken zijn geweest bij de ontvoering van de Westberlijnse CDS-leider Peter Lorenz op 27 februari 1975. In juli 1976 ontsnapte zij uit de Westberlijnse vrou wengevangenis, samen met drie ande re vrouwen die nog steeds voortvluch tig zijn Inge Viett, Monika Berbericht en Gabriele Rollnick. Plambeck wordt ook verdacht van medeplichtigheid aan ontvoering van de Oostenrijkse industrieel Walter Pal mers op 13 november 1977. Palmers werd toen tegen een losgeld van 31 miljoen Oostenrijkse shilling (onge veer vijf miljoen gulden) vrijgelaten. Labour-partij (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN. Een groep uit de rechtervleugel van de Britse Labourpartij heeft de oorlog verklaard aan het linkse blok in de partij en besloten bij de eerstvolgende verkiezingen zijn eigen kandidaten te stellen. Gestreefd wordt naar 200 zetels, maar dat aantal zal zeer waarschijnlijk niet worden gehaald. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. De verboden vakbond van zwarte gemeente-arbeiders in Johannesburg heeft gedreigd met een staking als het gemeentebestuur van Johannes burg niet tegemoetkomt aan de looneisen van 1300 arbeiders van het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf, die door het gemeentebestuur zijn ontslagen. die Israel in staat stellen een fort in het Midden-Oosten te handhaven. Daarom stelde hij voor dat de VN-leden politieke en economi sche sancties uitvaardigen tegen de Verenigde Staten. De Iraan se gedelegeerden verklaarden dat dit land bovenaan staat op de lijst van vijanden van de vrede. Men riep de grondstofproduce- rende landen op minder hebzuchtig te zijn dan het Iran van de sjah is geweest en ook „hun ziel te hervinden”. Iran heeft overigens de afgelopen maand een hoeveelheid goud ter waarde van bijna 250 miljoen dollar (ongeveer 475 miljoen gulden) uit Groot-Brittannië naar Teheran overgebracht. Vol gens berichten in de Britse pers van gisteren is dit gedaan uit voorzorg tegen mogelijke sancties van westerse landen. Het goudtransport is aan het licht gekomen door de publikatie van statistische gegevens door de Britse douane. Het is niet duidelijk of het uitsluitend gaat om goud dat was gedeponeerd bij banken en monetaire autoriteiten. Mogelijk heeft Iran ook nieuwe aan kopen gedaan op de Londense goudmarkt. Sinds het begin van dit jaar heeft Iran in totaal dertig ton goud met een waarde van ruim 500 miljoen dollar uit Groot-Brittannië weggehaald. Ook uit Frankrijk, West-Duitsland en wellicht ande re westerse landen zijn dit jaar Iraanse goudreserves overge bracht. Donderdag waren de troepen geland om de opstand te onderdrukken. De militairen bezetten Luganville, de hoofdstad van het eiland, zonder een schot te lossen. Hierin wordt de PLO omschreven als „de vertegenwoordiger van het Palestijn se volk”. Nederland en de andere EG- landen voor wie het voofstel onaanvaard baar was, deden niet mee aan de stem ming. Het amendement heeft betrekking op hulp aan Palestijnse vrouwen, die „in overleg en samenwerking met de PLO, de vertegenwoordiger van het Palestijnse volk”, moet worden gegeven. Daarnaast wordt opgeroepen „de Palestijnse erfenis en waarden te bewaren en te bevorderen als de kern met het doel de Palestijnse nationale identiteit te bewaren”. Pogingen van Nederland en andere westerse landen om de discussie over het amendement op te schorten naar een contactgroep van de voorzitter en leiders van de regionale groepen voor vandaag mislukte. De uit slag van de stemming was 85 landen voor, 3 tegen (Verenigde Staten, Canada en Israel) en 21 onthoudingen. De EG-landen deden, zoals gezegd, niet mee aan de stem ming. De reden dat Nederland en de andere EG-landen niet deelnamen aan de stem ming was „bevreemding” over de proce dure. Nadat Irak had voorgesteld te gaan stemmen over het Indiase amendement, wilden Nederland en Denemarken eerst stemming over een voorstel de discussie voort te laten zetten door de contactgroep van de voorzitter van de conferentie, de voorzitters van de drie commissies en de voorzitters van de vijf regionale groepen. Deze groep komt vanochtend bijeen op voorstel van mevrouw Lize Oestergaard, voorzitter van de conferentie. Het Indiase amendement is nu opgeno men in het actieprogramma, dat volgende week aan de plenaire vergadering zal wor den voorgelegd. Volgens de Nederlandse delegatie was het streven van de westerse landen stemmingen over politiek geladen onderwerpen zo lang mogelijk uit te stel len om alsnog te trachten overeenstem ming te bereiken en daarmee de beste garantie te krijgen voor een concensus over het actieprogramma. Nederland acht echter lang niet alle kansen verkeken en benadrukt dat deze stemming niet moet worden beschouwd als een breekpunt van de Conferentie. Wat Nederland volgende week gaat doen als er over het actieprogramma gestemd wordt kon de delegatie niet zeggen. „De confe rentie verlaten en dat alleen in EG-ver- band, zou een uiterst middel zijn”, aldus mevrouw Kraaijeveld, staatssecretaris van Emancipatiezaken en leidster van de delegatie. In een verklaring heeft de Gemeen schap uiteengezet dat als ze wel had mee gestemd, zij zich onthouden zou hebben. Nederland zou niet tegenstemmen, omdat het zelf ook veel steun geeft aan het Pales tijnse volk en dus niet tegen het idee van het amendement is, maar wel tegen de formulering, aldus de delegatie. Een ande re zinsnede, waartegen Nederland be zwaar maakt spreekt over het verzamelen van gegevens „over de uitwerking van de Israëlische bezetting op de sociale en eco nomische voorwaarden van de Palestijnse vrouwen en hun strijd voor zelfbeschik king, recht op terugkeer en het recht op nationale onafhankelijkheid en soeverei niteit”. Volgens de delegatie wordt de zaak hier erg toegespitst op de politieke situatie en wordt er geen aandacht besteed aan de Palestijnse vrouw als vrouw. De Deense politie heeft overigens giste ren meegedeeld dat woensdagmiddag een Koreaan heeft getracht mevrouw Park, lid van de Zuidkoreaanse afvaardiging naar de vrouwenconferentie in Kopenha gen, in zijn auto te ontvoeren. De ontvoering mislukte doordat me vrouw Park zich losrukte en een Zuidko reaanse diplomaat te hulp riep. Deze kon de man identificeren als Kim Young Doo, die zich hoofd van het „Kore aanse front voor de democratie” noemt en die rechtstreeks in contact staat met de Noordkoreaanse ambassade in Stock holm, waar hij ook woont. De Zuidkoreaanse autoriteiten verden ken hem ervan vorig jaar medeplichtig geweest te zijn aan de ontvoering van een Zuidkoreaanse leraar aan een lyceum in Oslo, die nu in Pjong Jang gevangen zit. De eilandengroep wordt komende woensdag onafhankelijk na 74 jaar lang door Frankrijk en Engeland geza menlijk bestuurd te zijn geweest. On derzocht zal worden of de be stuursambtenaren, die met tweedui zend bewoners van het eiland na de opstand gevlucht waren, veilig kunnen terugkeren. Nicolae Ceausescu, president van Roemenië (uiterst links), bij zijn bezoek in Frankrijk aan een fabriek van Citroen. Naast hem André Giraud, de Franse minister voor Industrie. Frankrijk en Roemenië willen in de komende vijf jaar hun onderlinge handel verdubbelen. ;r H. arten Ant- anlei- rdag- -jarig t een rood Deze als Sociaal-Democratische Allian tie (SDA) bekend staande groep doet dit niet alleen uit protest tegen de toenemen de invloed en agressieve tactieken van de linkervleugel onder leiding van Tony Benn, die door middel van een aantal moties op het komende jaarcongres hun greep op het nationale partijbestuur hoopt te consolideren, maar ook tegen een in te dienen motie waarin zal worden voorgesteld dat Engeland zich eenzijdig van zijn kernwapens ontdoet. De leider van de SDA, Stephen Haseler, zei dat de groep de officiële kandidaten van de Labourpartij door de linkse infil traties niet langer beschouwt als repre sentatief voor de partij. Hij twijfelde er aan of de gematigde ex-premier James Callaghan erin zal slagen het tij te keren en of hij daar wel de energie voor kon opbrengen. De SDA werd in 1975 opgericht en heeft niet veel meer dan 2000 leden. Veel kans op slagen is er dan ook niet. Niettemin is er een ander element in het spel dat de SDA-plannen van belang maakt: de on langs op gang gekomen discussie over de mogelijke oprichting van een middenpar tij die zich al dan niet gesteund door de liberalen zou moeten opstellen tussen de Conservatieven en Labour. Als leider van een dergelijke partij wordt Roy Jen kins, voorzitter van de EG-raad, genoemd. Binnen de SDA is men het er overigens nog niet over eens of dat een juiste koers zou zijn, maar Frank Paton, een van de kandidaten voor een SDA-zetel, zei dat hij teleurgesteld was over de nadruk die er binnen de SDA nog steeds wordt gelegd op de band met Labour. Een ander socialistisch parlementslid, Nevil Sandelson, was onder de indruk van de doelgerichtheid van de SDA. „Ze me nen wat ze zeggen”, zei hij, „en ze hebben potentieel miljoenen kiezers die doodziek zijn van de extreem-linkse elementen in SCHIPHOL (ANP). De 31-jarige ver slaggeefster Els van Hout uit Amsterdam is gistermiddag door de Noordierse auto riteiten het land uitgezet. Gisteravond ar riveerde zij met een lijnvlucht van de NLM op Schiphol. Els van Hout werd op 13 juli op het station van Belfast aangehouden op ver denking van terroristische activiteiten. Na vijf dagen op het politiebureau Castle (Van onze redactie buitenland) KOPENHAGEN. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteravond in Kopenhagen op de VN-vrouwenconferentie een overwinning behaald. In één van de voorbereidende commissies is met overweldigende meerderheid een amendement van India op het ont- werp-actieprogramma aangenomen. Ongeveer vijftig Zuidamerikaanse vluchtelingen en enkele Nederlandse sym pathisanten hebben gistermorgen in Den Haag gedemonstreerd tegen de militaire staatsgreep in Bolivia. De betogers trok ken van het Malieveld naar het ministerie van Buitenlandse Zaken, waar een petitie werd aangeboden. In de stoet werd de Boliviaanse vlag en het portret van de afgezette president mevrouw Lidia Guei- ler meegedragen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3