Gezonken kotter uit Haringhaven gelicht gevonden voorwerpen j t VIER NOVITEITEN IN SANTPOORTSE FEESTWEEK 4 5 19 8 0 ZATERDAG 26 JULI IJMOND 4 uu Door Joke Dieben - Frerichs -• 1i .--rJ Vossen Ontstaan uit fusie IJMUIDEN. Een „echt” jubileum is het niet, maar met het zevende lustrum is wel weer een mijlpaal bereikt. Op bescheiden schaal wil de IJmuider Harmonie daarom in september aandacht besteden aan het vijfendertig jarig bestaan van de muziekvereniging. De lustrumviering wordt omlijst met een gezamenlijk optreden van het tamboer- en trompetterkorps, de mini- en majorettes, de showmu- ziekgroep en het opleidingsorkest op zaterdagmiddag 13 september op het Marktplein, en een uitvoering door het concertorkest op zondagmiddag 14 september in de muziektent van Velserbeek. Verder staan nog enkele muzikale rondgangen door de gemeente op het programma en wordt - eveneens op 13 september - een feestavond voor de leden gehouden in de aula van de technische School Velsen. Prijzen Uitstapjes Programma Financiën (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. De Sant poortse feestweek gaat de twee- honderdtweeëntwintigste jaar gang in. Zaterdag 2 augustus wordt het traditionele feestge druis weer met de vermaarde rij tuigenshow ingezet, waarna een lange reeks van activiteiten volgt. Hoogtepunten zijn ook dit jaar de harddraverijen, het springcon cours, de kermis en de jaarmarkt, die steeds meer landelijke be langstelling krijgt. Santpoort is weer klaar voor het achtdaagse feest van „paard en pils”. 1 Opleiding ïl I (sloten paard en pils” met Feest van ;ondag vossenjacht voor zendamateurs uur en idweer Ia, za. idweer IJMUIDER HARMONIE TOE VAN RUST AAN PERIODE De pas opgerichte muziekvereniging IJmuider Harmonie anno 1945. ■i 10 I telling t pad- o. van itsoen, )0 uur peling Plein preek- k elke River- t weer t; t/m ur za. .straat moes. seweg n van Haar- -orgel meert rera. Haar aaior- ieweg rbour 19 en ir de 30 u.: Ichen De Harddraverijvereniging Santpoort en omstreken heeft opnieuw blijk gegeven niet voor een kleintje vervaard te zijn. De feestgangers wordt in de week van zater dag 2 augustus tot en met zaterdag 9 augustus wederom een boeiend en veelzij dig programma voorgeschoteld. Traditioneel opent de feestweek voor de vierde keer met een landelijke rijtuigen dag, waaraan één-, twee-, vier-, zes- en zelfs een achtspan deelneinen. Een bonds- jury van de Federatie van Verenigingen voor het Aangespannen paard zal elk span beoordelen op originaliteit van de koetsen, de kleding en de koetsiers, alsme de de mede-inzittenden. De beoordeling telt mee voor het Nederlands kampioen schap. Naast de evenementen die de Sant- poortse Feestweek ook vorig jaar sierden is het bestuur van de harddraverijvereni ging er dit jaar in geslaagd op te proppen te komen met vier noviteiten. liezers. Om deze gulle handeling min of meer in ere te herstellen heeft het bestuur bepaald dat de winnaar van het concours kan rekenen op een heel anker wijn. Het geen net zo veel inhoudt als 45 flessen van het geestrijke vocht. VELSEN. In de periode van 18 tot 25 juli zijn de volgende voorwerpen aan het bureau afgegeven. Ring met 3 sleuteltjes, zilverkl. dames horloge, rood trainingsjack, wit beddela- leater. uitslag 15.00 heime 19.00 ,10". Kerk- r 9.00- 14.00- 10.00- 15.00- aug. 35-207, ag ge gelijks ipend. ig t/m v.d. erkda- eweg, u. en 30 35 )0 tO 10 10 10.00- w. van 9 en ld 24 g en Kra- 19 en ,Pep- ■rstr., jond. 2 u.: t >-00 en trek”. k, K. dagen jk aan Plein preek- k elke Mgr. ïlcon- De landeh/ke rijtuigendag op zaterdag 2 augustus belooft voor de vierde maal een geweldig startpunt voor de Santpoortse Feestweek te worden. 15 en 12 u.: SF- Geheel toegespitst op de populariteit van 27 Mc-apparatuur is een zogenoemde „Vossejacht” in het programma opgeno men. Deze start zaterdag 2 augustus om 20.00 uur bij Beeckestijn en gaat richting recreatiegebied Spaarnwoude. Hiervoor kan worden ingeschreven bij de heer J. G. van Gooi, Curacjaostraat 25 te Santpoort, telefoon 023-370752. Voor de paardeliefhebbers, die speciaal tijdens deze feestweek aan hun trekken komen is het springconcours aan de Hage- lingerweg grootser van opzet. Het bestuur van de harddraverijvereniging, dit jaar voor het eerst met de heer Jan G. Wester- hoyen als voorzitter, heeft ditmaal drie maneges bereid gevonden medewerking te verlenen. Naast manege de Weers, zijn nu ook de maneges Kennemergaarde en Lievendaal present. Er zullen drie terrei nen worden uitgezet voor de afdelingen springen, dressuur en demonstraties. Ook is een oud gebruik uit de kast gehaald. Lange tijd is het gebruikelijk geweest de winnaar van het springconcours een half anker wijn te laten schenken aan de ver- Y i buiten de bebouwde kom ligt. Maar het mag ook weer niet te ver uit het centrum zijn, want het clubhuis moet natuurlijk wel voor alle muzikanten (en dus ook de kleine minirettes) bereikbaar blijven. Een jaar of vijf geleden heeft de gemeente ons de bunker aan de Strandweg aangeboden. Daar hebben we nog een verbouwings- plan voor gemaakt, kosten circa 150.000. Behalve financiële zaten er nog meer ha ken en ogen aan en dus ging die zaak niet door. In september willen we opnieuw met de gemeente rond de tafel gaan zitten, want na vijfendertig jaar vinden we het nu toch wel de hoogste tijd worden dat dat eigen gebouw er komt!” De IJmuider Harmonie dateert om pre cies te zijn van 11 september 1945, toen onder leiding van de heer G. Martineau vijfentwintig leden van de tijdens de twee de wereldoorlog uit elkaar gevallen har- moniegezelschappen „Kunst na Arbeid" en „Voorwaarts" elkaar troffen in het bioscoopzaaltje van de Nijverheidsschool. Korte tijd later werd de heer J. Groot tot dirigent van de uit de fusie ontstane mu ziekvereniging benoemd, een post die hij tot juni ’76 zou blijven bekleden. Hij was het ook die in ’48 de jonge IJmuider Har monie met haar toch al flink grijzende ledenbestand voor uitsterving behoedde, door een jeugdopleiding van start te laten gaan en een tamboerkorps op te richten. Met de door die ingrepen veel aantrek kelijker geworden Harmonie ging het vanaf dat moment crescendo: de vereni ging groeide en bloeide, er kwam een Tiroler Orkest (’50), een boerenkapel (’52), ken met borduursel, bruine damessjaal, ring met 3 sleutels w.o. autosleutel, zwarte portemonn. met inhoud, bruin/zwart poes je, huissleutel, bankbiljet 10 gulden, en vijf gulden, wit jaeger kindervest, 1 sleutel met gele rand, rood etui met 2 sleutels, zonnebril met zwart montuur, bruin etui met sleutels w.o. autosleutels, groene parkiet. Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30-17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van politie. Kijkdag fietsen elke zaterdag van elf tot twaalf uur. In de IJmuidense Haringhaven is vrij dagmorgen in twee uren tijd een kotter gelicht, die daar woensdag is gezonken en aan de stadskant van de haven een onzichtbaar obstakel was geworden dat met spoed diende te worden verwijderd. De twee sleepboten van Goedkoop brachten een enorme drijvende kraan van het stuwadoorsbedrijf „Velsen” ter plekke. De kotter kon namelijk niet van de kade af worden gelicht omdat tussen de wal en het te lichten schip nog grote boten bij de reparatiewerf lagen, waar ook de kotter naar toe zou worden ge bracht. Die kleine kotter is door een Brabander aangekocht voor de plezier- 19 en ,Tom Van ce voor tractoren aan de Hagelingerweg (inschrijving bij de start). Dinsdag 5 augustus: ringrijderijen in de Hoofdstraat: 8.30 uur voor fietsers (leef tijd 9 tot 16 jaar); 10.45 uur voor losse paarden en ponies; 14 uur voor paren met paard en tilbury of aangespannen voertui gen; 19 uur voor brommers met duo-pas- sagier. Woensdag 6 augustus: vanaf 9 uur mid- getgolf-kampioenschappen voor jongens en meisjes vanaf 9 jaar op de baan van restaurant „Brederode”; 17 uur wielercri- terium voor nieuwelingen en amateurs. Donderdag 7 augustus: internationale kortebaandraverij, vanaf 13.30 uur in de Hoofdstraat. Vrijdag 8 augustus: van 9.30 tot 17 uur Oudhollandse jaarmarkt in de Hoofd straat; 16.30 uur handicaprace voor paar den en ponies op baan aan Hoofdstraat. Zaterdag 9 augustus: 9.30 uur fietspuz- zelrit voor de jeugd; start Frans Netscher- laan. Om 11 uur handboog-schietwedstrij- den op terrein aan Bloemendaalsestraat- weg. Alle dagen van 14 tot 24 uur luna park. vaart en het schip zou van een nieuwe motor worden voorzien. Onderweg van Beverwijk naar IJmuiden maakte het schip echter water. In de Haringhaven dacht de eigenaar het met pompen nog wel te redden, maar in een mum van tijd zonk het schip naar de bodem. Vrijdagmorgen, na aankomst van de kraan, begaven twee duikers zich te water om de kabels onder het schip door te trekken voor de strop waarmee de kraan de kotter om half een boven water tilde. Daarna kon men beginnen aan het leegpompen. Vele vakantiegan gers volgden de bergingsoperatie vanaf de kade. Nieuw is ook het „Winscore”-systeem dat bij de harddraverij wordt toegepast. Degene die een gokje wil wagen op de circa 25 deelnemende paarden, waaron der de sterkste paarden van Nederland hebben hierdoor meer kans om met een gevulde buidel naar huis te gaan. Het prijzenpakket voor de winnende paarden is vastgesteld op: 4000 gulden voor nummer één, 2000 gulden voor num mer twee, 1000 gulden voor nummer drie, 600 gulden voor nummer vier, 300 gulden voor nummer vijf en 100 gulden voor nummer zes. Met name in de avonduren zal de feest tent De Bierelier aan de Vlugthovenstraat centraal staan. Hier treden in de loop van de week een reeks van artiesten op van verschillende pluimage. Te zien en te horen zijn: de Dixo Wan kers, Corry Konings, Pommetje Horle piep, Rob de Nijs, Die Tiroler Müsikanten, Dutch Rhythm-, Steel- en Showband, J. L. S. Big Showband en Willem Duijn. Voor de muzikale opvulling van het geheel zorgt het vaste Bierelier-huisorkest Trio Stevens. Ook de ouderen zijn niet verge ten. Woensdag 6 augustus staat de feest tent in het teken van een bejaardenmid dag, die om 13.45 uur begint. de muzikanten kregen échte uniformen met - voor die tijd buitengewoon gedurfd - scharlaken rode jasjes, men presenteerde zich met groot succes op festivals en con coursen en daaruit vloeiden weer zoveel uitnodigingen voor optredens voort, dat het gezelschap al spoedig een speciale reiscommissie in het leven moest roepen. „Als je wilt”, zegt voorzitter De Jóng, „dan kan je hoe wonderlijk dat misschien klinkt, als harmonie ook nu nog iedere week weg. Vooral vanuit het buitenland bestaat een grote vraag naar goede gezel schappen. Daar heeft men er ook veel geld voor over, zodanig dat je er niet alleen je reis- en verblijfskosten uithaalt, maar er ook nog leuk aan verdient. Prettig voor de verenigingskas dus, dat soort uitstapjes, maar tegenwoordig zit je wel met het probleem dat je leden niet zoveel interesse meer hebben. Vroeger wès dat wat, naar het buitenland - alleen het passeren van de douane was al een feest. Nu gaat bijna iedereen regelmatig de grens over en heeft men niet zoveel boodschap meer aan dat soort trips. Terwijl het publiek daar toch veel enthousiaster reageert dan hier. Als je in IJmuiden bijvoorbeeld met de harmonie over straat loopt, gaat er her en der een gordijntje open, maar men komt er echt de deur niet meer voor uit. De auto’s rijden je op de hielen en fietsers kronkelen nog het liefste midden tussen de muzikanten door. Zonder politiebege leiding en onze eigen orkestbewakers zou zo’n rondgang levensgevaarlijk zijn, daar kun je van op aan". Zaterdag 2 augustus: vierde landelijke rijtuigendag. Start en aanspanning bij ’t Vinkennest, Duin en Kruidbergerweg om 10.30 utir; presentatie op de Bloemendaal- sestraatweg om plm. 14 uur. Zondag 3 augustus: 12.30 uur spring concours aan de Hagelingerweg met hip podroom, strodorp, dressuurwedstrjjden en demonstraties. Maandag 4 augustus: 14 uur kindermid- dag in „De Bierelier”, 16 uur inschrijven voor fietsringrijden, puzzelrit en midget golf in „De Bierelier”; 18 uur handicapra- In vergelijking tot vroeger is er méér veranderd. Neem alleen al de post finan ciën. Penningmeester M. Roodzant, als archivaris tevens buitengewoon goed in gevoerd in het verleden van de IJmuider Harmonie, meldt voor dit jaar een omzet begroot te hebben van 100.000. Vóór september moeten twee pauken (daterend uit 1927!) vervangen worden - kosten 6000 per stuk. Na september dient de vereniging twee nieuwe bassen en een baritonsax aan te schaffen: drie instru menten waarvoor in totaal 18.000 dient te worden gereserveerd. Dankzij het gemeentelijke instrumen ten- en uniformenfonds, het eigen IJH- instrumentenfonds, de contributie van de spelende leden (momenteel 225 personen) en donateurs (950), de provinciale subsi die, uitkeringen uit diverse fondsen en de door de commissie bijzondere activiteiten georganiseerde inzamelingsacties houdt de IJmuider Harmonie het hoofd boven water; zit men in vergelijking tot zuster verenigingen nog niet eens al te slecht bij kas. Toch zou men het wel prettig vinden als „men” eens besefte, dat er zo’n drie- tot vierduizend gulden bij komt kijken vóór een gemiddelde muzikant aangekleed en met zijn instrument over straat loopt. In die zeg maar 3500 voor zo’n gemid delde muzikant is geen rekening gehou den met eventuele opleidingskosten. Dat hoeft ook niet, want de IJmuider Harmo nie verzorgt de jeugdopleiding met eigen krachten helemaal zelf. Kinderen vanaf 10 jaar zijn welkom. Ze krijgen eerst een theoretische opleiding en mogen pas daar na een instrument kiezen. Ze moeten dan drie klassen doorlopen, waarna er een examen volgt voor het A-diploma. Vanaf 16 jaar kunnen de leerlingen vanuit het opleidingsorkest doorstromen naar de se niorenorkesten. In de jaren die dan volgen vallen er veel af. „Ze krijgen verkering, verhuizen of krijgen ander interessen”, zegt voorzitter De Jong. „Momenteel heb ben we veertig leerlingen in opleiding. Als we daar uiteindelijk vijf of zes krachten aan overhouden is dat veel. Het lijkt mis schien weinig, maar zo moet je uiteinde lijk toch aan de aanvulling van je orkesten komen”. ,”,Wij hebben de IJmuider Harmonie zo proberen te structureren, dat er voor iede re muzikant een plaats in de vereniging is,” aldus de heer De Jong. „Daarom heb ben we ook zoveel verschillende afdelin gen gecrëerd, zoals laatstelijk het concert orkest - waarin mensen kunnen spelen die liever niet (meer) lopend musiceren. Daar naast hebben we het tamboer- en trompet terkorps ook voor vrouwen toegankelijk gemaakt. Weer zo’n zaak die moet wen nen, net als de bestuurlijke veranderingen en óp snelle dirigentenwisseling van de heer Groot via Gert Bos naar Roel de Boer. De IJmuider Harmonie behoorde altijd tot de beste muziekverenigingen van Nederland en volgens mij is dat nog steeds zo, alleen moeten we onszelf de tijd gunnen om weer op adem te komen. De vereniging heeft behoefte aan rust, en daarvoor moeten we de eerstkomende ja ren uittrekken.” Dat de Harmonie het vijfendertig jarig bestaan niet aangrijpt om met groots op gezette lustrumactiviteiten een flink aan de weg te timmeren, past geheel in de door het (vernieuwde) bestuur voorgestane ver- enigingsstrategie. „De IJmuider Harmo nie”, zegt secretaris G. H. de Jong, „is toe aan een periode van rust. De vereniging heeft een moeilijke tijd achter de rug met veel bestuurswisselingen en een ingrij pende reorganisatie van de diverse muziekafdelingen. Na die herstructure ring hebben we zeker een jaar of vijf nodig om de zaak weer verder op te bou wen. We zullen ons regelmatig blijven presenteren - voor de nazomer staan bij voorbeeld reizen naar België en Frankrijk op het programma - maar concoursjagers worden we voorlopig nou ook weer piet”. „Waar de vereniging naast die rust hard aan toe is”, vervolgt de heer De Jong, „is een eigen home. Die vaste accommodatie staat al jarenlang bovenaan ons verlang lijstje. Momenteel oefenen het concertor kest, de showmuziekgroep en de majoret tes - of te wel de harmonie-onderdelen, die zeg maar het minste lawaai produceren, in De Abeel. De rest repeteert in de dépen dance van de Vissering HBS aan de Minis ter van Houtenlaan. Vroeger hebben we nog wel erger verspreid gezeten, daar niet van, maar het blijft absurd voor zo’n grote gemeente als Velsen dat de IJmuider Har monie de veilinghal van Beverwijk moet afhuren als er geoefend moet worden voor een taptoe". „Waar wij om zitten te springen is een eigen gebouw met voldoende leslokalen, een grote hal of aula en een behoorlijk buitenplein. Een leegstaande school zou,” aldus de voorzitter „uitstekend voldoen, mits die met het oog op de geluidsoverlast Een recente opname van de IJmuider Harmonie met haar meer dan tweehonderd musicerende leden jO il

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5