Nederlandse atleten laten het afweten ■0 PAS IN LAATSTE MINUUT NAAST CUBA Sprinttitel Allan Wells KLEIDUIVENSCHUTTER MIST DRIE KEER s s Schulting: „Ik heb enige tijd nodig om dit te verwerken Reserve Korevaar bespaart waterpolo-zevental afgang I |3| i Ik 9 ZATERDAG 26 JULI 19 8 0 SPORT F r es k ros- n 2 vee-- var\ 5 w,- .'erd, i de ster- door Peter Heerkens Afgang Studie Ss: W, illy.' erie Van leperen verspeelt koppositie Kiek van leperen: twee punten achter K “ler- ver- van del- mes de on- ana (ent eel- Tge irlie nse In- tre- (Van onze sportredactie) MOSKOU Armin Hary, Bob Hayes, Jim Hines, Valeri Borzov en Hasely Crawford. Alle tot de verbeelding spre kende namen van topsprinters, die in de afgelopen twintig jaar het olympisch sprintgoud veroverden. Aan dit rijtje moet sinds gisteravond Allan Wells wor den toegevoegd. Geen atleet van grote faam, maar desondanks een uitstekend olympisch kampioen. Een uiterst sombere ontwikkeling na een toch veelbelovend seizoen, en na een (Van onze sportredactie) MOSKOU Het wordt hoog tijd dat men binnen de KNAU eens heel duide lijk op een rijtje gaat zetten wat er met de Nederlandse topatleten aan de hand is. Dit dan vooral op het blessureter- rein, want gisteren bereikte de al eerder genoemde blessuregolf zijn absolute hoogtepunt. Beter gezegd, zijn dieptepunt, want Harry Schulting zag zijn poging om de finale te bereiken als gevolg van twee trainingsloze weken, veroorzaakt door een knieblessure, de mist ingaan. Kort daarna werd bekend dat de Leidse 400- meterloper Koen Gijsbers ook al vanwe ge een al langer sluimerende bovenbeen blessure morgen in elk geval niet op de individuele 400 meter zal starten, en als klap op de vuurpijl bleef gisteren baan één tijdens de kwartfinale van de 100 meter dames leeg. De Zeeuwse sprint ster Els Vader werd namelijk kort voor de start met maagklachten terug naar het Olympisch dorp gebracht, waar dok ter Hermans haar bedrust voorschreef. De ziekte van Els Vader trouwens ook in het Ierse en IJslandse kamp ko men veel maagklachten voor is na tuurlijk domme pech, maar het kan geen toeval zijn dat Ruud Wielart, Edine van Heezik, die beiden door blessures de Russische trip moesten missen, Sylvia Barlag, Gerard Tebroke, Harry Schul ting en Koen Gijsbers allen het slachtof fer zijn geworden van de blessurebacil. Een bacil, die wel eens zoveel nadelige uitwerking kan hebben dat, op de mara thon van volgende week vrijdag na, nor maal gesproken geen enkele hoopgeven de Nederlandse prestatie meer te ver wachten is. negens schoot, kreeg ik het flink be nauwd. Dat was een verschrikkelijk moment”. Hij boekte daarna nog maar één misser en besloot met een sterke serie van drie keer 50 punten. Het goud op dit onderdeel ging naar de Roemeen Cornelio Ion die samen met de Oost- duitser Wiefel en de Oostenrijker Pe- tritsch 596 punten had gescoord en zich in de barrage opwerkte tot de beste. ja, en nu dan ook de andere kant van de medaille. Het was de eerste maal, dat ik in een belangrijk toernooi de finale niet haalde. Jammer, deze afsluiting”, aldus de atleet uit Vught. Voor Els Vader was het gisteravond een erg trieste ervaring om nog voor de er dan langs te komen. Als je ze tegen houdt, wijst vrijwel elke scheidsrechter onmiddellijk naar de vier-meterlijn. Daar om hadden we afgesproken gewoon mee terug te gaan en ze dan maar een beetje te laten rommelen. Als je echter geconcen treerd aan het spelen bent, vergeet je die dingen wel eens. Dat heb je vandaag weer gezien”. Desondanks begon Nederland uitste kend. Na de wedstrijd tegen Spanje had de ploeg in een stevig gesprek de fouten nog eens doorgenomen en nu werd er vanaf de eerste minuut wel flink op de bal gezwommen, met als gevolg dat het polo- zevental in die eerste periode maar liefst driemaal met een man meer in het water lag, doordat de Cubanen te vaak naar de noodrem moesten grijpen om de snelheid start van de kwartfinales van de 100 meter in de auto van Bram Leeuwen hoek te moeten stappen, die de richting van het olympisch dorp koos. In de mor genuren had de Zeeuwse op dit voor haar olympische bijnummer het NOC zond haar uit op de 200 meter een goede tijd van 11,61 seconden neergezet, hetgeen haar een plaats bij de 32 beste sprintsters van dit toernooi bezorgde. ven-, im 2 itste be ring, itjes nog niet geur, nen- wei-' igza- iimd' eve- als: i de 1 we be-‘ 8.30 aal. 9.30 ■nes >ur- 2.15 11. S- 3* een i in-. ?um ge-, oor- lid. het mdl erg, 3ck-‘ van ieid. ins- ver- am- ma. I en '-se- 2.05 In- ifor- al. Te len, im- lift nu- i.00 Voor Kiek van leperen begon de terug val op de tweede dag (net als donderdag met de opdracht van 75 schoten) al snel toen hij in de eerste ronde bij de tweede post miste. Van leperen: „Het was verve lend en opluchtend tegelijk. Zolang je geen fout hebt gemaakt voel je de span ning van het gegeven dat dat elk mo ment kan gebeuren”. Dat hij in die ope- ningsronde daarna nóg een keer miste en de ronde daarop ook weer eenmaal verkeerd richtte, bleek Van leperen na Wel paste de rit van de „NOC-ambu- lance” geheel in het beeld van dit voor atletiekend Nederland donderdag niet zo erg gek begonnen toernooi, dat giste ren echter uitgroeide tot een rampdag. vooral sterk atletiekjaar ’79, waarin met name Harry Schulting schitterde. Voor al zijn overwinning tijdens de Mexicaan se Universiade sprak internationaal tot de verbeelding. het bevrijdende gevoel van de eerste keer zorgen gebaard te hebben. „Dan krijg je de schrik van: als het er maar niet meer worden zodat ik m’n kansen helemaal kwijt ben”. Dat gebeurde niet. De schade bleef beperkt tot die drie punten en daarmee kwam Kiek van leperen bij het gezel schap dat met twee punten achterstand beslist niet hoeft te wanhopen voor de laatste ronde (50 schoten) van zaterdag. Tot degenen die zich met Van leperen ex aequo op de derde plaats nestelden, behoort ook nationaal kampioen John Pierik. Hij herstelde zich uitstekend van een wat zwakke eerste dag (twee duiven gemist) en miste slechts eenmaal (in de eerste ronde). De twee Nederlanders hebben, wanneer vandaag de finale be gint, slechts zeven schutters voor zich: twee leiders met twee punten voor sprong en vijf concurrenten met één punt verschil op de tweede plaats. Der halve behoort een medaille nog steeds tot de mogelijkheden. Voor pistoolschutter (snelvuur) Wi- baut Jolles eindigde de wedstrijd met een 18e plaats in een veld van 40 deelne mers. Hij klom zes plaatsen en dankte die klassering aan een uitstekende tweede dag die overigens met enige schrik begon. Jolles: „Toen ik in de openingsserie van acht seconden twee Gisteren kwam de domper. Op 0,03 seconde na miste de 24-jarige Brabander in zijn serie, waarin hij derde moest worden, de finale van de 400 meter hor den. Zij het gehinderd door een lastige wind eindigde hij ruim boven de 50 seconden (50,61) en kwam zelfs niet meer als tijdbeste van de verliezers in aanmer king voor de eindstrijd, waarin hem nog niet zo lang geleden brons was toege dacht. (Van onze sportredactie) MOSKOU De waarschuwing die kleiduivenschutter Kiek van leperen na de eerste dag van het olympisch toernooi liet horen toen optimisten een link probeerden te leggen naar de stunt van Eric Swinkels in Montreal (zilver), is terecht gebleken. „Het zegt allemaal nog niets”, maande Van leperen toen tot voorzichtigheid bij het vreugdevolle feit dat hij een gedeelde eerste plaats veroverde. „Er moeten nog 125 schoten gelost worden en dat is geen reken- maar schietwerk”. Vijfenzeventig schoten verder kon die theorie op de praktijk betrokken wor den. Onder slechte weersomstandighe den (harde wind) verspeelde hij zijn kop positie en kwam hij op de achtste plaats terecht. Maar, schrale troost voor hem: ook zijn twee collega’s op de eerste plaats faalden. De olympisch kanpioen Panacek (Tsjechoslowakije) miste zelfs vier kleiduiven (schoteltjes van 11 centi meter doorsnee die van verschillende hoogten worden weggeschoten) en ver zeilde daarmee in de groep die uitge schakeld wordt geacht. Ook de Deen Rasmussen verspeelde zijn eerste plaats door twee missers maar hij behield uit zicht op een medaille door terecht te komen in het gezelschap dat 1 punt achter staat op de nieuwe leiders: Celso Giardini uit Italië en de Spanjaard Fran cisco Perez. „Een afgang wil ik het persé niet noemen. Dat hadden de mensen mogen zeggen, als ik hier topfit was gearri veerd. Eergisteren ging het in de series wel goed, maar verder had ik te veel last van stijf geworden spieren. Twee weken heb ik net kunnen trainen en dan loop je na die eerste test veel risico’s op stijve spieren”, aldus Harry Schulting, die tijdens de race het gevoel had, dat het toch hard ging. „Maar toen ik de winnende tijd van de Oostduitser Beek (50.36) zag, wist ik, dat het afgelopen was. Ik zal wel even tijd nodig hebben om dit te verwerken”, vertelde de stu dent elektrotechniek, die door de sport twee jaar van zijn studie verspeelde. Binnenkort trekt hij zich weer volop in zijn studeerkamertje terug. „Je zou dit het afscheid kunnen noemen van de Schulting, zoals jullie die nu kennen. Dat kan inderdaad betekenen, dat ik mijn topperiode heb gehad, al zie je wel vaker dat atleten, die minder gaan trainen, toch topprestaties blijven leveren”. „De studie krijgt nu alle voorrang en, echt, ik heb geen spijt van de afgelopen jaren. Ik heb alles meegemaakt. De Eu ropese jeugd- en seniorenkampioen schappen, de Universiade, veel records. In de eindstrijd van de 100 meter reken de de Brit in 10,25 seconden af met de sterke Cubaan Leonard. Verrassend wel licht, maar gezien de overtuigende halve finale, die de 28-jarige Allan Wells in 10,11 seconden liep, leek zijn coup tot de moge lijkheden te behoren. Voor het eerst sinds 1924 kan Groot- Brittannië weer bogen op een olympisch sprintkampioen, die de Schotse nationali teit heeft. Wells, die eerst zijn geluk be proefde bij het verspringen, schakelde pas in 1976 echt op de sprint over. In 1978 bij de Europese kampioenschappen in Praag kwam hij middels een zesde plaats voor het eerst voor het grote internationa le voetlicht. Nog niet zozeer vanwege die zesde posi tie, maar vooral vanwege het feit dat de 1,83 meter lange Wells zich zonder start blokken liet wegschieten. Daaraan hield hij vast, totdat onlangs een nieuwe inter nationale regel hem dat verbood. Via die startblokken kan namelijk een foute start op elektronische wijze worden ge constateerd. In Praag moest die appara tuur uitgeschakeld worden, maar giste ren in Moskou moest Wells wel degelijk in de blokken, waaruit hij zo goed weg kwam, dat hij met zijn lange pas alleen de Cubaan Leonard lang naast zich duldde. Voor de Britten was het gisteren een feestdag. Natuurlijk bereikte het 800-me- terduo OvettCoe de finale, maar boven dien is er vandaag al opnieuw Brits goud te verwachten. Tienkamper Daley Thompson, die onlangs als wereldrecord houder door de Westduitser Kratschmer onttroond werd, is eigenlijk de enige kans hebber op de olympische titel, en het is heel waarschijnlijk dat hij dit gaat vol brengen met een nieuw wereldrecordto- taal, dat gezien zijn score van de eerste dag (4542 punten) wel eens boven de 8700 punten kan komen te liggen. De grootste verrassing van deze tweede atletiekdag was de eerste nederlaag van de Oostduitse en Russische dames, die bij het speerwerpen de Cubaanse Maria Co lon (68,40 meter) moesten laten voorgaan. Dankbaar profiterend van de Oostduitse en Russische sportieve steun werkte de 22-jarige Cubaanse zich de laatste jaren sterk omhoog op de internationale lad der. Of de Oostduitsers en de Russen, die in het herentoernooi overigens via de hinkstapspringers Uudmae en Sanejev (17,35 en 17,24 meter) goud en zilver pak ten, nu nog zo blij zijn met die „Sporthil- fe” lijkt onwaarschijnlijk. MOSKOU Het maniertje van de Cu baanse waterpoloërs is bij elke ploeg bekend, maar toch lukt het ze in elke wedstrijd weer een serie strafworpen uit te lokken. Voor het duel met Nederland had de ploeg in vier wedstrijden al zeven- tienmaal vanaf de vier-meterlijn mogen schieten; gisteren kwamen er nog eens vijf bij. Eenmaal slaagde doelman Ruud Misdorp erin de kogel te stoppen, maar viermaal moest hij zich toch gewonnen geven en dat was een beetje te veel voor het nationale waterpoloteam, dat zich na het zwakke duel tegen Spanje weliswaar goed had hersteld, maar toch de punten met de Cubanen moest delen: 77. Jan Evert Veer: „We waren tevoren ge waarschuwd. Trouwens, in Sofia hadden we al met hun praktijken kennis gemaakt. Ze komen op je af zwemmen en proberen af te remmen. Evenzovele keren werd de numerieke meerderheio uitgebuit, zodat' de Nederlanders met een 3-1-voorsprong aan de eerste pauze konden beginnen. Ook in de tweede periode hield de ploeg zich tegen de professioneel opgeleide Cu banen prima staande. Tegenover de fraaie doelpunten van Van Zeeland en Buunk stelde zij twee benutte strafwor pen, waardoor de marge gehandhaafd bleef. Harry Schulting (links) werd in de halve finales uitgeschakeld voor een plaats in de eindstrijd 400 meter horden. De Oostduitsers Volker Beck leidt het veld. De Joegoslaaf Rok Kopitar gaat gelijk met Schulting over de horden. Ruud Misdorp, de doelman van het Nederlandse waterpoloteam zorgde tegen Cuba voor een aantal spectaculaire reddingen- zoals op de foto, maar hij kon toch niet voorkomen dat hij zeven maal werd gepasseerd. In de derde periode kwam de Oranje- équipe wel tot goede aanvallen maar ver zuimde de originele opzet ook een doel treffende afwerking te geven. Door slor digheidjes ontstond balverlies, dat de rap pe Cubanen dankbaar accepteerden door razendsnel in de richting van Ruud Mis dorp op te rukken en de zo ontstane numerieke meerderheid tweemaal met een treffer te besluiten. En daarmee had Nederland, geheel onnodig, zijn voor sprong verspeeld. Bij die 55 stand redde Ruud Misdorp zijn mannen echter door een strafworp van Gerardo Rodriguez uit het doel te houden, maar die mentale opkikker werd korte tijd later toch onvoldoende gehono reerd. Landeweerd zag namelijk geen kans om uit een strafworp de bal achter veteraan Oscar Periche, algemeen geroemd als de beste doelman van het toernooi, te krij gen. Een herkansing ontstond toen de Cubaanse goalie direct na dit schot de opzwemmende Landeweerd op forse wij-- ze bejegende en Nederland opnieuw van af de 4-méterlijn oog in oog lag met de' Cubaanse tijger. Landeweerd bedankte nu voor de eer, zodat Van Zeeland voor de taak stond zijn ploeg opnieuw aan de goede kant van de score te brengen. Ech ter hij faalde ook. In de laatste periode kwam er weer hoop in de Nederlandse harten doordat Dick Nieuwehuizen een numerieke meer derheid op de juiste wijze afrondde. De hoop smoorde enkele seconden later na dat dezelfde Nieuwenhuizen een niet al te zware overtreding door de Franse scheidsrechter Alphonso Angella gehono reerd zag met een strafworp. Voor de zwaargewicht in het team, Jorge Rizo, was het een koud kunstje om de lange Misdorp te verschalken, waarna de Cubaan nogmaals de aandacht op zich vestigde door met nog een minuut en veertig seconden te spelen zijn land aan een 67-voorsprong te zetten. Maar ge lukkig had Trumbic nog Jan Jaap Kore vaar achter de hand, een dankbare reser ve die zo af en toe even de smaak van het water in Moskou mag proeven. Uitgere kend hij redde Nederland nog van de ondergang met een treffer die tot een van de fraaiste van de wedstrijd behoorde. En daarmee bleef het team van Trumbic opnieuw een afgang bespaard in een duel dat, gezien het spel, had moeten eindigen in een royale Nederlandse zege. HET SCOREVERLOOP: Van Zeeland 1-0. Rizo 1-1 (strafworp) Van Zeeland 2-1, Van Bel kum 3-1. Rizo 3-2, (strafworp), Van Zeeland 4-2, Buunk 5-2, Diaz 5-3 (strafworp). Oriel Rodriquez 5-4, Benitez 5-5, Nieuwenhuizen 6-5, Rizo 6-6 - (strafworp). Rizo 6-7, Korevaar 7-7. A x

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9