Reactie Bani-Sadr geen verschil in relatie met VS SPORTIEF e in staking Zandzuiger op strand Bakkum uitgebrand Israel beziet komst Thorn met reserve het weer Mijnwerkers Bolivia weer Pogingen kandidatuur Carter te torpederen „Dood sjah maakt Vanwege „Billygate” het woord is aan... vandaag: Atletenrei in Olympisch Dorp Wagon met giftige stoffen ontploft Evro Uitzendbureau li Voorruiten agenda pagina Aanslag Antwerpen En verder zou werk zijn van Palestijns front Sjah meer dan een dictator 91 LENING 1980 2 PER 1986/1990 warm Strandverwachting t MAANDAG 28 JULI 1980 (ADVERTENTIE) Dr. Brull: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 223 pagina's 3 STAAT DER NEDERLANDEN ANTIEK en OUD ZILVER inschrijving volgens het tendersysteem op 29 juli a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 2, 3,4 ....5,6 Beurs Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Radio en televisie/strips Sport9,10,11,12,13,15 Weerrapporten2 (Van onze redactie buitenland) CAIRO-TEHERAN-WASHINGTON. „De dood van de af gezette sjah zal geen enkel verschil maken voor de huidige betrekkingen van Iran met de Verenigde Staten en ook niet voor het lot van de gegijzelde Amerikanen” aldus gisteren een woordvoerder van de Iraanse president Bani Sadr, na het nieuws over het overlijden van de ex-monarch. ^Apeldoorn&Zn HAARLEM IJmuider Courant 8 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIES) (j naar de (Van onze IJmondredactie) Zie pagina 2. Zie pagina 3. Zie verder pag. 3. Inkoop Verkoop bijna gevochten om kranten te pakken te krijgen waarin van het overlijden van de sjah melding werd gemaakt. Een woord voerder van de islamitische studenten heeft onmiddellijk laten weten dat in de gijzelingszaak geen enkele verandering komt. „We willen niet zijn lijk, we willen de teruggave van zijn goederen”, zo zei hij. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Veertig demo cratische leden van het Amerikaanse de verklaring zo terughoudend om de Iraanse leiders niet te irriteren. De meeste Westeuropese landen heb ben, evenals China, de Sovjet-Unie en Japan, het overlijden van de verdreven monarch zonder commentaar gemeld. De vroegere Iraanse premier Bakhtiar verklaarde voor de Franse radio dat „de dood van de sjah de situatie in Iran wel niet zal veranderen, maar het zou voor de ayatollah Khomeini de zaak van de gegij zelden iets eenvoudiger kunnen maken”. Zie ook pag. 4 de disco vroeger sloot dan de aanwezi gen gedacht hadden. Nadat het gebrul om meer muziek niet bleek te helpen en oorverdovend gefluit naar de bin nengekomen politiemacht ook geen ef fect opleverde, besloten de atleten (on der wie zich geen Nederlanders bevon den) tot een demonstratie. Zie verder onze bijlage „Sportief’ Pagina 2 Waterpoloteam faalt in laatste se conden tegen Joegoslavië Pagina 3 Steve Ovett verslaat rivaal Sebasti an Coe Pagina 4 „Melkhuisje” voor Balasz Taroczy Pagina 5 Kinheim en Rooswijk bijna gede gradeerd Pagina 6 MAC Zandvoort haalt opgelucht adem Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: WASHINGTON (UPI). Bij het explo deren van een tankwagon met giftige che micaliën in de Amerikaanse staat Kentuc ky, zijn zaterdag verscheidene mensen gewond. Ruim 2.000 inwoners van de stad Muldraugh in de buurt van Fort Knox werden uit voorzorg geëvacueerd. De oor zaak van de explosie is niet bekend. Grote Markt 12 Haarlem Tel. 023-319447 Flinke zonnige perioden en een klei ne kans op een regen- of onweers bui. Vannacht enkele mistbanken en minimumtemperatuur rond 16 gra den. Middagtemperatuur van 23 tot 30 graden. Matige oostenwind. »-m Huis van Afgevaardigden willen pro beren de kandidatuur van Jimmy Carter voor het presidentschap onge daan te maken. De leden blijken, aldus een onthulling van de Washington Post frekwent te spre ken over een „coup” tijdens de Democra tische Conventie in augustus. Nu „Billygate” het schandaal waarbij Jimmy’s broer éilly geld zou hebben aan genomen van Libië.— president Carter achter achteruit heeft gezet in de gunst van de Amerikaanse kiezer, vrezen veel democratische leden van het Huis voor de haalbaarheid van zijn kandidatuur. Billygate breidt zich ook in andere zin steeds verder uit, nu de Amerikaanse za kenman James Feenley tegenover een Zweeds blad heeft beweerd, dat ook de voorzitter van de Democratische Partij, een van Carters naaste adviseurs, John White, geld van Libië heeft ontvangen. Volgens de zakenman zotl een bedrag van 100.000 dollar jaarlijks, bestemd zijn ge west om Carter te beïnvloeden ten gunste van de verkoop van vliegtuigen aan Libië. President Carter heeft vlak voor het weekeinde bekend laten maken dat hij een schriftelijk nootje heeft teruggevon den van een kort gesprek, dat hij op /7 juni voerde met de Amerikaanse minister van Justitie, Benjamin Civiletti, over de zaak rond zijn broer Billy. Het Witte Huis had tot nu toe niet van dit gesprek gerept, „omdat noch de president, noch minister Civlietti het zich herinnerde”, aldus Jody Powell, woordvoerder van het Witte Huis. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. In het Olympisch Dorp is in de afgelopen nacht een rel losge barsten, waarbij naar schatting 150 atleten, jongens en meisjes, betrokken waren. Ze trokken onder het opgewon den scanderen van de leuze: „Liberté a l’Afghanistan” (Vrijheid voor Afgha nistan) naar een van de eetzalen, waar ze vernielingen aanrichtten. Door de Russische politie werd een groep van ruim 100 agenten ingezet, waarvan een aantal zich bezig hield met het maken van foto’s van alle demonstranten. Het kwam niet tot geweld en er werden ook geen arrestaties verricht. Aanleiding tot de actie die rond elf uur ’s avonds begon en pas om onge veer half één eindigde, was het feit dat De Amerikaanse ambassadeur in Cairo heeft namens president Carter zijn deel neming betuigd aan de familie van de overleden ex-vorst, aldus een verklaring van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. In die verklaring wordt met geen woord gesproken over de jaren lange nauwe betrekkingen tussen de sjah en de Verenigde Staten. Klaarblijkelijk is Een hoge-drukgebied boven Scandi navië versterkt zich nog in onze rich ting Morgen zomers strandweer, zwakke noordoosten wind, in de middag 23 tot 25 graden, zeewater 16 graden. Laatste julidagen zomers. CASTRICUM. Op het strand van Bakkum is in de nacht van zaterdag op zondag om half twee een zandzuiger uitge brand die eigendom is van Holland Salva ge BV te Beverwijk. Met behulp van deze bijzondere machine, waarvan de con structie enkele jaren in beslag heeft geno men, werd gepoogd het wrak te bergen van de uit 1910 daterende Duitse kanon neerboot Salamander. De directie van het bergingsbedrijf wil de geen informatie verstrekken over de oorzaak van de brand. Ooggetuigen ver klaarden dat omstreeks half twaalf de machine; die dag en nacht is bemand, in lichterlaaie stond. De brandweer van Cas- tricum, die enige vertraging ondervond door de moeilijke bereikbaarheid van de plek, kon tegen de overmacht van vuur weinig uitrichten. Ook in 1938 en 1958 werden vergeefse pogingen gedaan om de Salamander, waarvan wordt veronder steld dat hij nog in redelijk gave toestand verkeert, te bergen. Er was dit weekeinde eindelijk weer volop zon. Het stralende zomer weer trok tienduizenden kust. Bani-Sadr, de Iraanse president, heeft in het afgelopen weekeinde de nieuwe premier benoemd. Het is de vice-minister van Binnenlandse Za ken, tevens hoofd van de Iraanse politie. (Van onze sportredactie) MOSKOU. Els Vader heeft vanmor gen de kwartfinales bereikt van de 200 meter dames. De Zeeuwse eindigde in de zesde en laatste serie in 23.50 sec. als vierde. De Nederlandse recordhoudster plaatste zich weliswaar niet direct, maar was de snelste van de zes loopsters, die via hun tijden bij de laatste 24 kwamen. Bij de heren slaagde Marcel Klarenbeek er niet in zich te kwalificeren voor de halve fina les van de 400 meter. Hij eindigde in een tijd van 46,81 seconden als achtste en laatste. Voor het Olympische nieuws van het afgelopen weekeinde zie verder onze (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Het bezoek van het „dagelijks bestuur” van de Europese Ge meenschap, de Commissie, aan het Mid- den-Oosten wordt in Israel met veel re serve tegemoetgezien. De delegatie, onder leiding van de Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken, Gaston Thorn, zal volgende maand „met alle vereiste diplomatieke beleefdheden” door Israel worden ont vangen, aldus een besluit van het Israëli sche kabinet gisteren. Op veel medewer king zal de Europëse Commissie echter niet kunnen rekenen. De DDR, Hongarije, de Oekraïne en 26 niet-gebonden landen hebben vrijdag nacht officieel bij de algemene Vergade ring van de VN in New York een resolutie ingediend over de Palestijnse kwestie. In de resolutie, die uit 15 punten bestaat, wordt niet alleen het recht van de Palestij- nen bevestigd op zelfbeschikking, maar ook het recht van de PLO om als vertegen- wooriger van het Palestijnse volk deel te nemen aan alle pogingen, beraadslagin gen en conferenties binnen het kader van Spekstraat 10, Haarlem. Tel. 023-320274 Sinds enkele dagen lijkt overigens een massale luchtoperatie gaande te gen de rebellen in Afghanistan. Af ghaanse en andere diplomatieke bron nen in de Indiase stad New Delhi ma ken melding van duizenden vluchten van Russische straaljagers, gevechts- helikopters en transporttoestellen van en naar de Afghaanse hoofdstad Kaboel. De sjah-an sjah, de koning der konin- gen, is overleden en daarmee is tevens, zo mag men aannemen, een einde gekomen aan een dynastie die nog geen zestig jaar over Iran heeft geheerst en heeft gepoogd dit land in een meedogenloos tempo naar westers model om te buigen. De reacties op de dood van sjah Moham med Reza Pahlevi zijn voorspelbaar. Ra- dio-Teheran sprak van een bloedzuiger die eindelijk dood is, de Verenigde Staten beperkten zich tot een koele, neutrale re actie, waaraan het gedwongen verblijf van een vijfigtal landgenoten in Iran niet vreemd zal zijn, en eigenlijk alleen presi dent Sadat, een vriend en beschermer van de sjah in zijn laatste maanden, liet blij ken getroffen te zijn. Even eenzaam als Reza Pahlevi na zijn vlucht uit zijn land in de wereld kwam te staan, is zijn dood geweest. Terwijl een kwaadaardige ziekte zijn lichaam steeds verder sloopte, joegen veranderde politieke belangen hem over de halve aardkloot, naar Egypte waar president Sadat, als enige, voldoende moed opbracht de Iraanse vorst een on derdak te bieden. Het is te simpel Mohammed Reza Pahle vi af te doen als alleen maar een bloeddor stig, zichzelf verrijkend man, die een heel volk in zijn greep hield ten bate van eigen gewin of machtswellust. Pahlevi was in derdaad een dictator, zijn familie corrupt en zijn geheime dienst een luguber instru ment, dat moord en martelingen niet uit de weg ging. Maar Reza Pahlevi was ook de man van de landhervormingen waardoor de platte landsbevolking voor het eerst eigen grond in handen kreeg; arbeiders kregen onder zijn regiem een winstdelingsregeling in een aantal Iraanse industrieën; vrouwen actief en passief kiesrëcht. Er werden miljoenen uitgetrokken voor de strijd te gen het analfabetisme, vele duizenden Iraanse jongeren studeerden met Iraanse beurzen aan buitenlandse universiteiten en er werden pogingen ondernomen een pensioenregeling in te voeren. Dit alles maakt het beeld van de zondag overleden ex-heerser wat genuanceerder dan alleen maar het etiket dictator. Onge twijfeld heeft de sjah vele fouten ge maakt. Zijn jarenlang hardhandig optre den tegen elke vorm van oppositie, zijn voorbijzien aan de noden en voorzienin gen op de korte termijn (nog voor het einde van de twintigste eeuw moest en zou Iran een van de vooruitstrevendste en invloedrijkste staten ter wereld zijn), het ontwikkelen van een defensieapparaat waarin elk jaar miljarden werden ge pompt, dit alles en nog veel meer heeft geleid tot de reactie der islamitische or thodoxen en links-progressieven die moest uitlopen op het vertrek van de sjah. Het is echter zeer wel mogelijk, dat het oordeel van de wereld en van de Iraniërs zelf over deze vorst, door de nu al maan denlang durende ontwikkelingen in Iran, zal worden verzacht. Tenslotte werden onder zijn bewind geen vrouwen en man nen geëxecuteerd die met elkaar buiten echtelijk hadden verkeerd, werden geen homoseksuelen vervolgd en omgebracht, konden vrouwen zich kleden zoals ze wil den, werden geen ambassades overvallen of bewoners daarvan maandenlang gegij zeld en werd niet op grond van de Koran uitgemaakt wie te leven of te sterven had. En werd de economische basis van het land niet opgeofferd aan religieus fana tisme. Nederland heeft gisteren zijn eer ste twee medailles op de Olympische Spelen in Moskou behaald. Zowel de 4x100 meter dames-estafetteploeg vrije slag als judoka Henk Numan werden derde en kregen dientenge volge een bronzen plak. Minder voor spoedig verging het de Nederlandse atleten. Harry Schulting werd uitge schakeld in de series van de 400 meter, nadat hij eerst in opspraak was gekomen door 24 uur „onder te duiken”. Gerard Tebroke werd voor laatste op de 10.000 meter. Hij kon de tempoversnellingen van Miruts Yifter niet aan. De Ethiopiër versloeg on dermeer Lasse Viren, de Olympisch kampioen in ’72 en '76, die Yifter na afloop feliciteerde met zijn triomf (zie foto). CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF STEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL. 023 244827 De inkomstenbelasting maakt ons allen nog slechter dan we al zijn. Gistefmorgen om kwart over tien Ne derlandse tijd overleed de verdreven sjah in een ziekenhuis in de buurt van de Egyptische hoofdstad Cairo. Hij werd zes tig jaar oud. Radio Teheran maakte het overlijden van de vroegere heerser gistermiddag aan het Iraanse volk bekend met de woorden: „De bloedzuiger van de eeuw is dood”. Dat gebeurde geruime tijd nadat het offi ciële persbureau PARS van Reza Paleh- vi’s dood melding had gemaakt. Het nieuws zorgde in de straten van Teheran- voor groot enthousiasme. Stadsbussen en talrijke auto’s reden luid toeterend en met ontstoken Echten door de stad. Er werd In Teheran werd het nieuws over de dood van de verdreven sjah met vreugde begroet. Vele duizenden mensen gingen de straat op om hun blijdschap te uiten, auto 's reden toeterend door de stad en kiosken werden bestormd Iedereen wilde een krant waarin van het grote nieuws kond werd gedaan. ,,De bloedzuiger van de eeuw is dood” zo liet radio Teheran de Iraanse bevolking weten. (Van onze redactie buitenland) LA PAZ/DEN HAAG. De ongeveer tienduizend mijnwerkers in Bolivia die afgelopen donderdag hun verzet tegen de militaire junta opgaven en weer aan het werk gingen, zijn zaterdag opnieuw in staking gegaan, zo is in kringen van de katholieke kerk vernomen. Ze eisen „een definitief akkoord en afdoende waar borgen”. Volgens een kerkelijke zegsman eisen de mijnwerkers verder de komst van vak bondsleider Juan Lechin, die bij de coup van 17 juli werd gearresteerd. Bovendien willen de mijnarbeiders dat een kerkelij ke missie onder leiding van kardinaal Clemente Maurer de gelegenheid krijgt een bezoek aan de mijndistricten te brengen. Gisteren hebben de Boliviaanse bis schoppen ze opgeroepen tot het eerbiedi gen van de mensenrechten en spraken ze de hoop uit dat de huidige regering van generaal Garcia Meza de grondwettelijke orde zal herstellen. De verstoring van die grondwettelijke orde wordt door de bis schoppen betreurd en ze wijzen het ge weld in het land af, met name dat van paramilitaire groepen, welke volgens de geestelijken ontbonden moeten worden. Het Tweede-Kamerlid Bolkestein (WD) vindt dat minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken bij de Boliviaan se machthebbers scherp moet protesteren tegen de staatsgreep. Dat zcji het Kamerlid zaterdag voor de radio. Bolkestein wil niet zover gaan als de Verenigde Staten en de ambassadeur terugtrekken, maar hij meent wel dat de zaak bij de Verenigde Naties aanhangig gemaakt moet worden. BRUSSEL (AFP). Iemand die zei namens het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina te spreken, heeft vanmor gen het persbureau Belga meegedeeld, dat dit front verantwoordelijk is voor de aanslag gisteren in Antwerpen op een groep joodse kinderen, waarbij een dode en 17 gewonden vielen. ta

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1