CIA: V' Begrafenis 1 Damiate Pers riljant maar gevaarlijk man met grootheidswaanzin’” I Umuider Courant Lu be; 1 L. x, 4 MAANDAG 28 JULI 1980 BINNEN- EN BUITENLAND MA f i F* f VE nel v hun wand tot di word deze ff ff if 1 II (Door Marien van den Bos) Het volk van Iran heeft op nieuw iets te vieren. „De zon der ariërs”, een van de minder sympathieke bijnamen die sjah Mohammed Reza Pahlevi zichzelf had gegeven, is onder gegaan. De „koning der ko ningen”, de „schaduw van God” is dood. Na het vertrek van de vorst uit Iran, bijna anderhalf jaar geleden, bete kent zijn dood het definitieve einde van zestig jaar Pahlevi- dynastie in Iran, al zal de overweldigende meerderheid van feestvierenden sinds an derhalf jaar wat geslonken zijn. V ■ahleifs droom Stoor velemilBaclltiBii’ie (Vervolg van pagina 1) De sjah in voor hem gelukkiger dagen, op bezoek in Groot-Brittannië met zijn toenmalige vrouw Soraya in 1955 DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 155,00 Toen in 1973 de olieprijzen werden ver viervoudigd en de sjah dacht dat de gou den bergen nu echt tot aan de hemel zouden reiken, vond er een ommekeer plaats in de Iraanse samenleving. De eco nomie stagneerde en de onzekerheid en ontevredenheid niet in de laatste plaats onder de nieuwe groep goedgeschoolde stadsbewoners zochten een uitweg. Veel Iraniërs leerden inmiddels dat de moskee een veiliger discussieoord is dan de inderhaast door de sjah opgerichte eenheidspartij Rastakiz en zij kwamen tenslotte massaal in beweging nadat een Maar om zijn ideeën te verwezenlijken, was wel een ijzeren greep op de onwillige bevolking nodig. Voor vele Iraniërs werd de industriële revolutie van de sjah een nachtmerrie. Duizenden stierven in de martelkamers van de geheime politie Sa- vak en nog eens duizenden in de bloedba den in de straten. Met elke vorm van protest werd korte metten gemaakt. Zelfs het „programma voor sociale en economi sche hervormingen”, de zogenaamde Wit te Revolutie, bleek al snel een instrument om de snelle industrialisering in het ach tergebleven agrarische land nog verder te forceren, de sociale en politieke tegenstel lingen nog verder te polariseren. tegen steeds hogere prijzen ging vloeien: „Iran als vijfde wereldmacht” of „Iran als het Taiwan, het Hong kong van het Mid- den-Oosten”, de ambities konden niet op. En voor een aantal mensen in het westen was de sjah van Iran dan ook steeds de man die welvaart en vrede bracht in dit toch al zo chaotische werelddeel. „Al liep hij wellicht wat te hard van stapel”. Waar de sjah na zijn vertrek ook kwam, overal werd tegen zijn komst en verblijf ge protesteerd. Terwijl hij in een Newyorks zie kenhuis werd verpleegd, riepen betogers bui ten om zijn dood religieuze demonstratie in de heilige stad Qom uiteen was geschoten. De vroegere vorst van Iran, die op 27 juni van dit jaar na vele omzwervingen in Cairo terugkwam om te worden geope reerd, zal morgen worden bijgezet in de Rifai-moskee in de Egyptische hoofdstad. chie in dit olierijke en strategisch belang rijke land. Toen enkele jaren na de oorlog opnieuw de „stabiliteit” in dit deel van de wereld werd bedreigd nadat de geko zen premier Mossadegh de Britse olie- industrie in het land had genationaliseerd reikte de nieuwe wereldmacht, de Ver enigde Staten, de onervaren sjah de hel pende hand. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning op sp vr nu zo ge IJh daga’ lucht Plant nauid Let danst kom1 seldc actie IJmt show Ee: door hoge Te gr motc verte koon voert inges dans half Tun tet to in de terugli waarb doden de vot reddir bruike tunnel de vot plicee waarb men. nu „ii omvat gewee vervol lukkei dat pi betrol raken Als m Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 De begrafenis zal wel worden bijge woond door de gewezen Amerikaanse president Richard Nixon. Hij noemde de sjah iemand „die meer dan dertig jaar een loyaal vriend en bondgenoot van de VS en tevens een persoonlijke vriend is geweest”. Nixon is momenteel naar Cairo onderweg. Mogelijk ook Nixons vroegere adviseur Henry Kissinger bij de plechtig heid aanwezig zijn. Het enorme, ultramoderne leger, de machtsbasis van de monarchie, viel nage noeg uiteen, want de meeste soldaten en een aantal officieren weigerden nog lan ger te schieten op hun broeders en ge hoorzaamden de nieuwe leider Khomeini. Op c aanwij vlucht plek e van et holt ii Eénmt dienin contro vlucht trappe ne ricl f ;if Voor de sjah en zijn familie bleef er niets anders over dan de wijk te nemen en toch de geschiedenis van de laatste Qajar- vorst te herhalen. Via Egypte, Marokko, New York, de Bahama’s, Mexico en ten slotte weer Egypte werd zijn laatste gang tenslotte die naar het Maadi-ziekenhuis even buiten Cairo, waar hij op zestigjari ge leeftijd is overleden. De vele standbeel den voor de sjah in Iran waren al eerder omvergehaald, de talloze portretten ver brand. Het hoofdstuk-Pahlevi is nu defi nitief afgesloten. Momenteel ligt het stoffelijk overschot van Reza Palehvi opgebaard in de doden kamer van het ziekenhuis waar hij overleed. Het wordt bewaakt door twee soldaten. Zelfs de laatste knieval van de sjah, de benoeming van de vroegere Nationale- Front-leider Sjapour Bakhtiar als pre mier, mocht niet meer baten, en trou wens, ook bij Bakhtiar kleefde al snel bloed aan de handen, met alle gevolgen van dien. De sjah arriveert op zijn laatste wijkplaats Egypte: Sterk vermagerd werd hij door de Egyptische president Sadat in Cairo afgehaald Het dramatische en definitieve afscheid van de sjah en zijn gezin op het vliegveld van Teheran. Een soldaat kust de voeten van de vertrekkende vorst In de mohammedaanse samenleving van Iran betekent „het bloed van de mar telaren” inderdaad letterlijk „het zaad van de revolutie” en de oogst kon nu worden binnengehaald door de monarch. Vanuit Irak en later vanuit Frankrijk klonk steeds sterker de stem van de ver bannen sjiietenleider, ayatollah Khomei ni, die opriep tot een algehele oorlog tegen de sjah en zijn regime, zonder enig compromis. Bij de moskeeën voegden zich nu ook de zakenlieden van de ba zaars, de traditionele handelscentra van het land, als financiële leiders van de opstand. Een algehele staking legde maandenlang het openbare leven in Iran totaal stil, zelfs de olie-industrie, be staansvoorwaarde voor het moderne Iran, leverde geen druppel meer. De men sen in de steden zaten een groot deel van de winter in de kou en in het donker, maar dat hadden ze er graag voor over. Op initiatief van de Egyptische presi dent, die een persoonlijke vriend van Reza Palehvi was, geit in Egypte een week lang officiële rouw. Voor de begra fenis zijn geen staatshoofden uitgeno digd en islamitische leiders mogen zelfs niet komen. Van Amerikaanse zijde zal slechts de ambassadeur in Cairo aanwe zig zijn, terwijl president Carter gewoon in Washinton blijft, naar alle waarschijn lijkheid om de leiders in Teheran niet nog meer tegen zijn land in het harnas te jagen. Ook aan Nederland bracht de Iraanse ex-vorst een bezoek. Op 21 mei 1959 bezocht hij onder meer de Fokkerfabrieken op Schiphol. Iran had toen orders geplaatst voor een aantal F-27-toestellen. Niemand minder dan CIA-chef Allan Dulles en kolonel Schwartzkopf bereid den de coup voor, de Iraanse generaal Nassiri meteen na de machtswisseling in februari 1979 geëxecuteerd voerde hem uit, samen met de onderwereldko ning van Zuid-Teheran. Premier Mossa degh werd gearresteerd, vermoord en de naar Italië gevluchte sjah werd terugge haald naar Iran. Met deze geschiedenis in het achter hoofd is het niet verwonderlijk dat na de islamitische revolutie in Iran de vrees leefde dat de Verenigde Staten, de „zio nisten” of welke samenzweerders dan ook een mogelijkheid zouden vinden voor een herhaling van 1953. Toen de sjah zijn autobiografie schreef, geloofde hij overigens nadrukkelijk niet in de mogelijkheid zijn laatste levensda gen als balling te moeten slijten. Hij zei lering te hebben getrokken uit de geschie denis van de laatste Qajar-vorst, die „nooit iets van machtsuitoefening begre pen had”. Maar of de ideeën van sjah Reza dichter bij de werkelijkheid ston den, mag ernstig worden betwijfeld. Mis schien wordt zijn visie op de Iraanse samenleving het best gekarakteriseerd door een andere uitspraak in zijn autobio grafie, namelijk dat hij zo verzot was op Zwitserse speelgoedtreinen. Want, zo gebogen over zijn modelbouw- tafel, behandelde hij ook volk en vader land: een brug en een stuwdam hier, daar een politieke partij en een pantserdivisie en dan snel de nieuwe pakjes uit Zwitser land openmaken. Vanuit zijn schitteren de Niavaran-paleis, gebouwd tegen de hellingen van het Elburz-gebergte in het noorden van Teheran, dacht hij wonde ren te kunnen verrichten. Vooral toen de olie in steeds grotere hoeveelheden en De Rifai-moskee is voorts de plaats waar de leden van de Egyptische konink lijke familie liggen begraven. De Egypti sche koning Faroek, wiens afzetting vori ge week door president Sadat met veel vertoon is herdacht, is enige jaren gelden in alle stilte in de moskee bijgezet. De overledene heeft daartoe zelf de wens geuit. Zijn vader, die in balling schap overleed in het Zuidafrikaanse Jo hannesburg, werd in de jaren veertig kortstondig naar deze moskee overge bracht alvorens bij in Teheran opnieuw werd begraven. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Slechts een enkele Iraniër zal in ’t ge niep een traan wegpinken bij het horen van het nieuws, maar de meeste sjah- aanhangers zijn inmiddels gevlucht, geëxecuteerd of van gedachten veran derd. En van zijn buitenlandse vrienden waren alleen nog mensen als zijn even eens verdreven, voormalige vriend Ri chard Nixon bereid om de tocht naar zijn ziekbed in Mexico te ondernemen. En natuurlijk de Egyptische president An war Sadat. De talloze slachtoffers die zijn regime in Iran heeft achtergelaten (betrouwbare schattingen komen op ongeveer 10.000) als martelaren voor de revolutie zijn de reden voor het totale gebrek aan medele ven in zijn vroegere land, waar menigeen zal denken aan de woorden van de dich ter Ferdowsi: „Denk niet, o Koning der Koningen, dat Uw scepter en Uw macht Uw voorbestemde uur, met ook maar één seconde kunnen verlengen”. Met de dood van de monarch (geboren in 1919) is tegelijkertijd de relatief korte Pahlevi-dynastie uitgestorven. De klein zoon van de stichter van het koningshuis. Dat de spanningen een kookpunt be gonnen te naderen, werd door de vorst echter afgedaan met opmerkingen als: „Ik weet dat de mensen achter mij staan, daar heb ik een speciale antenne voor. En trouwens, je kunt het toch ook aan de blik in hun ogen zien”. In een uitgelekt CIA- rapport wordt dan ook niet voor niets over de sjah gesproken als een „briljante maar gevaarlijke man met grootheids waanzin”. kroonprins Reza, is eind vorig jaar wel eens ter sprake geweest als mogelijk com promis tussen de oppositie die het hoofd van de sjah eiste en de gematigde voor standers van een constitutionele monar chie. Zelfs zijn (derde) vrouw Farah Diba is ooit als mogelijke regentes naar voren geschoven om de dynastie te redden, maar het mocht niet meer baten. Twee generaties Pahlevi waren voldoende. De vader van de sjah, Reza Khan, liep als jonge ambitieuze officier van de Iraanse Cossack-brigade de Britten tegen het lijf, die op zoek waren naar een be trouwbaar bufferland tussen hun koloni ale bezittingen (India, Pakistan en een deel van Afghanistan) en de nieuwe, revo lutionaire Sovjet-Unie. In Reza Khan dachten ze de geschikte man te vinden om na de omverwerping van de zwakke Qa- jar-dynastie, samen met de burgerpoliti- cus Tabatabai, het land in een neutrale koers te leiden. In 1921 werden de Qajars, wier macht nauwelijks verder dan de hoofdstad Teheran reikte, verdreven en vier jaar later kroont Reza Khan zichzelf tot koning (sjah). Maar anders dan verwacht bleek Reza Khan al snel een eigengereide monarch, met een heel eigen interpretatie van het begrip „neutraal”. In de jaren dertig wer den de Britse militairen het land uitge werkt om plaats te maken voor de Duitse soldaten uit „das dritte Reich”. (En tot aan zijn dood stond de latere sjah Mo hammed Reza zich er op voor „ariër” te zijn en noemde zich dan ook „de zon” of „het licht” der ariërs, Aryamehr.) Maar de strategische ligging van Iran was voor de geallieerden toch te belangrijk om zomaar weg te geven en toen in 1941 ook de Sovjet-Unie in oorlog raakte met Duitsland, vielen Britten en Russen het land binnen en stuurden sjah Reza Khan naar Zuid-Afrika, waar hij later overleed. Ontdaan van de bevoegdheden van zijn vader werd de 21-jarige troonopvolger, Mohammed Reza, geïnstalleerd en pas na de enorme opbloei van nationalistische krachten in Iran met name het Natio nale Front en de communistische Toe- deh-partij beseften Britten en Ameri kanen de waarde van de absolute monar- Over de uiteindelijke doodsoorzaak van de verdreven vorst bestaat nogal wat verwarring. Een vanochtend in Cairo uit gegeven officieel medisch bulletin zegt, dat hij is overleden aan complicaties bij lymfekanker. De Amerikaanse arts Mi: chael Debakey, die de overledene ook behandelde, heeft gisteravond in New York verklaard, dat de sjah is overleden door de behandeling met chemische ge neesmiddelen. Volgens Debakey nam door deze behandeling de weerstand te gen infecties af. Volgens een andere arts, die de sjah behandelde maar anoniem wenst te blijven, kreeg de voormalige vorst een noodlottige infectie vlak nadat de Eghyptische specialisten de dosis che mische geneesmiddelen hadden opge voerd. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES; telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4