RINI WAGTMANS NA TELEURSTELLEND OPTREDEN WIELRENNERS Lutz Dombrowski Twintig miljoen voor VS-sporters Damesbasketbal Klarenbeek en Vader lichtpunten Bulgarije: finale „Spelen kunnen niet sterven” „Supersprong” iis ge te b 12 13 DINSDAG 29 JULI 19 8 0 SPORT In het nadeel Onbedreigd door Peter Heerkens >urart em 1 (Van onze sportredactie) MOSKOU Op de uitslagen lijst van het individuele wieler kampioenschap op de weg stond de naam van Adri van der Poel parmantig vooraan. Zevende werd hij en dat bracht bonds coach Rini Wagtmans tot de uit spraak: „Ik ben trots op hem”. Van kritische kanttekeningen bij dat resultaat wilde hij niet horen. *5 A je niet naar de Lutz Dombrowski: Europees record Pietro Mennea: sterke finish Adri van der Poel was met een zevende plaats de beste Nederlander in de wegwedstrijd. Hier rijdt hij in gezelschap van de Tsjechoslowaak Jiri Skoda. Jacques Hanegraaf sloot zich aan bij de stelling van Winnen en Van der Poel toen hij opmerkte: „Wat die drie koplopers deden heeft ons allemaal overdonderd. Zijn stemming sloeg zelfs om in pure toorn toen hij werd geconfronteerd met het gegeven dat er van grote strijd geen sprake was geweest en dat bovendien Van der Poels klassering was voorzien van een flinke achterstand: 8 minuten en 26 seconden. Ziedend van woede over zo’n negatieve benadering vroeg hij thea traal: „Kunnen wij dan niet als mensen worden beoordeeld?” Eigenlijk was het in die situatie verwonderlijk dat hij niet op het idee kwam om Adri van der Poel ter plaatse uit te roepen tot Westeuropees kampioen... Vóór de blonde Nederlander stonden immers zes Oosteuropeanen geklasseerd: drie Russen, twee Polen en een Oostduit- ser. De onbetwist beste van hen: Sergei Soekhoroetsjenkov, militair in het Russi sche leger en bijna 24 jaar oud. Zijn wielercarrière telde al vele hoogtepunten voor hij maandag in Moskou de gouden olympische medaille won. Vorig jaar beleefde hij een absolute top door zowel de Vredeskoers als (voor de tweede keer achtereen) de Tour de 1’Ave nir te winnen, wat een unieke dubbel betekende. In het olympisch toernooi kwamen zijn krachten al na 28 kilometer tot explosie. Het was de derde ontsnap pingspoging van de dag en naar al snel bleek, de beslissende. Samen met zijn landgenoot Joeri Bari nov (dit jaar winnaar van de Vredeskoers) en de Pool Czeslav Lang (onlangs eerste in de Ronde van Polen) sloeg Soekhoroets jenkov een gat dat gestaag groeide en dat door niemand kon worden gedicht. Maar: dat is ook nauwelijks geprobeerd en in de discussie daarover, toen hij verhit raakte, gooide Rini Wagtmans de begrippen „mo gelijkheden” en „onmogelijkheden” chao tisch door elkaar. Zo voerde hij bijvoorbeeld enerzijds als Voor Els Vader, die vanwege maag klachten twee dagen niet heeft kunnen trainen, was het bereiken van de halve finale een opluchting. Toen zij gister avond na in de series 23,50 sec. te Bij het oplopen van het verschil tot bijna vier minuten, had wereldkampioen waarvan het toch wel verschrikkelijk dom was daaraan in een beoordeling voorbij te gaan. Waarmee hij zijn aanvankelijke the orie over de mogelijkheden om echte strijd te leveren, op zijn kop zette. Rond de samenstelling van de Neder landse 4x400 m-estafetteploeg bij de he ren bestaat nog geen zekerheid. Koen Gijsbers hoopt ondanks zijn blessure toch nog te kunnen starten. Lukt hem dit niet, dan neemt Mario Westbroek zijn plaats in. De Haarlemmer versloeg in een onderling duel namelijk Henk Brouwers. Tijden resp. 47,16 - 47,30. Hanegraaf, Van der Poel en Winnen schaamden er zich niet voor om te getui gen van hun zo weinig strijdvaardige hou ding, want tenslotte lag die binnen het patroon dat Wagtmans tekende. Van der Poel: „We hebben net als iedereen ge dacht: die drie komen wel terug. Overi gens was het voor ons ook een slecht moment, omdat juist bij het vallen van de slag Jacques Hanegraaf zijn achterwiel stuk reed en wij hem niet alleen wilden laten”. Rini Wagtmans gaf het antwoord: „Ik”. Zijn toelichting: „Het stond voor mij vast dat die Oosteuropeanen mensen naar vo ren zouden sturen om de rest te vermoei en. Dat voelde ik aankomen. Wel, dan kun je twee dingen doen: aanvallen met de zekerheid dat je renners zich op een par cours van dit type kapot rijden, of ze rustig laten zitten en erop gokken dat een ander wel voor de hergroepering werkt, óf dat de kopgroep instort. Ik vond dat we het laatste moesten doen en zo kon dit allemaal gebeuren. Maar die afloop is voor mij absoluut geen verrassing”. Wie gaat er nou van uit dat zo’n vroege ontsnapping zó afloopt...?” ten wel- niet op ais y leven MOSKOU (ANP). De basketbaldames van de Sovjet-Unie zijn hard op weg de olympische titel te prolongeren. Maandag vormde het duel tegen Hongarije de laatste warming-up voor de Russinnen, die al zeker waren van een finaleplaats. Met speels gemak werden de Hongaarse dames weggespeeld. Na een ruststand van 63-34 won de Sovjet-Unie zoals het wilde: 120-62. WASHINGTON. De Amerikaanse mi nister van handel, Philip Klutznick, heeft meegedeeld, dat zijn regering het Ameri kaanse Olympisch Comité 20 miljoen gul den zal schenken. Hij ontkende dat de schenking verband houdt met de weige ring van de Amerikaanse regering atleten af te vaardigen naar de Olympische Spe len. Aan de schenking is de voorwaarde verbonden dat het bedrijfsleven het dub bele bedrag zal opbrengen, zodat het co mité over niet al te lange termijn de be schikking krijgt over 30 miljoen dollar (60 miljoen gulden). Tijdens een persconfe rentie overhandigde Klutznick namens de regering de eerste vier miljoen. Uit de fotofinish bleek echter, dat ze de Hongaarse Iren Orosz met een tijd rentjes arduur- rhoogt nul den, brekers prijzen lopend, aarlem van 23,67 sec. juist 0,01 sec. was voorge bleven. „Het komt nu goed uit dat we een rustdag tegemoet gaan, want in twee dagen verspeel je toch wel wat kracht. Dat heb ik nu ondervonden”, aldus de Zeeuwse, die in Moskou een goed toer nooi draait, want ook in de series van de 100 meter voor haar maagklachten liet ze al eerder een goede indruk achter. Het lijkt onwaarschijnlijk dat Wagt mans met deze stelling de voordracht van de wegploeg bij het Nederlands Olym pisch comité heeft verdedigd. Gianni Giacomini het sein tot de aanval gegeven op welk teken de wereldkampi oen van het jaar daarvoor, Gilbert Glaus, reageerde maar waarop geen Nederlan der wenste in te gaan. Bij gebrek aan steun moesten ze zich na 40 kilometer gewonnen geven, waarna de drie koplo pers (van wie Soekhoroetsjenkov 40 kilo meter voor het einde met succes aan een solo begon) verder totaal onbedreigd bleven. hebben gescoord na haar kwartfinale het stadion even verliet, was ze van mening dat ze als zesde was geëindigd en daarmee uitgeschakeld was. Peter Winnen: „Ik rekende er vast op dat die ontsnapping zou mislukken en daar ging volgens mij iedereen van uit”. Voor Jacques van Meer gold het excuus dat hij ziek was geweest. „Ik heb”, zei hij, „de eerste acht ronden verschrikkelijk afgezien. Alsof mijn benen uit elkaar klapten. Maar ik wilde per se uitrijden, want afstappen zou ik voor mezelf een onverteerbare afgang hebben gevonden. Dat ik onder deze omstandigheden het einde haalde, geeft me erg veel voldoe ning”. nuizen, >n e.a 467 of De tegenstander van de Russinnen in de eindstrijd van morgen is Bulgarije. In een keihard gevecht forceerden de Bulgaarse speelsters de toegang tot de finale door Joegoslavië met 81-79 te verslaan. Halverwege leidde Bulgarije met 44-41. De score van de Bulgaarse ploeg kwam vrijwel op naam van drie speelsters: Penka Stojanva (24), Evladia Lavtsjeva (23) en Petkana Makavejeva (20). Voor Joegoslavië droegen Sovija Pekic (26) en Sanja Ozegovic (18) punten bij. In de laatste twee minuten moesten zeven speelsters met vijf persoonlijke fouten het veld ruimen. De overwinning voor Bulgarije werd in de slotseconden veilig gesteld door Petkana Makavejeva en Penka Stojanva, die in die fase de toegekende vrije worpen uiterst koelbloedig benutten. Een Europees record met een beetje de glans van een wereldrecord. Zo zou je Dombrowski’s gouden sprong kunnen noemen. De sprong van een man, die helemaal niet in het Moskouse program maboekje en zelfs niet in het Oostduitse boekwerk voorkomt, waarin alle in Mos kou aanwezige DDR-prominenten voorge steld worden. Bij de dames een historische 400-meter- finale, uiteraard gewonnen door de Oost duitse wereldrecordhoudster Marita Koch, die met 48,88 sec. haar wereldre cord van 48,60 heel dicht benadert. Nog nooit in de geschiedenis van de dames- atletiek finishten drie dames binnen de vijftig seconden. Daarbij was nog een Oostduitse, Christina Lathan, die echter de Tsjechische Kratochvilova moest laten voorgaan. Tijden resp. 49,46 en 49,66. Sensatie op de 100 meter horden, waar de wereldrecordhoudster Grazyna Rabsz- tyn door een slechte start niet verder reikte dan een vijfde plaats. Een fikse teleurstelling voor de Polen, die een dag eerder Irene Szewinska, die in Moskou haar vijfde olympische optreden beleefde, al vanwege een blessure op de 400 meter hadden zien wegvallen. De Russische Vera Komisova profiteerde goed door in 12,56 sec. de Oostduitse Johanna Klier (12,63) winnares in Montreal ’76 en de tweede Poolse, Lucyna Langer, (12.65) duidelijk af te troeven. Het atletiektoernooi in Moskou is nu halverwege. Rusland gaat met vijf me dailles (dames en heren samen) als koplo per aan het tweede gedeelte beginnen, op de voet gevolgd door Oost-Duitsland (4), Groot-Brittannië en Italië met elk drie keer goud. Wagtmans: „Het is niet juist om ons op één lijn te vergelijken met renners uit de Oostbloklanden. Wij zijn tegen die staats- amateurs altijd in het nadeel. Dat wordt gauw vergeten. Bij ons moeten we het in zo’n wedstrijd als vandaag doen met jon gens van rond de 20, terwijl die Oostrij- ders veel oudere, meer geroutineerder ploegen op de been kunnen brengen om de eenvoudige reden dat er voor die jon gens geen kans is beroepsrenner te wor den. Wij zijn ze kwijt aan de profs op een moment dat ze sterke uitslagen bij de amateurs kunnen halen”. „Er komt binnenkort een gesprek met de KNWU en dan zal ik er flink op wijzen dat er in Nederland een sponsorpot open moet om aan de toekomst te bouwen. Want niet alleen de Oosteuropeanen lig gen met hun faciliteiten straatlengtes op ons voor, ook anderen. In Frankrijk bij voorbeeld krijgen de renners uit de selec- tiegroep een maandloon en van de West- duitsers weet ik dat ze met een budget van honderdduizenden marken werken”. Daarmee zong Rini Wagtmans een oud klaaglied, dat bovendien niets had te ma ken met het eenvoudige feit dat zijn ren ners waren blijven zitten waar ze zaten. „Ja maar”, riep Wagtmans zich weer een keer tegensprekend op zijn standpunt dat de KNWU-afvaardiging heus wel voldeed: „Als je geen raketten hebt, dan kun je niet naar de maan...” Dat de vier Nederlandse deelnemers (Hanegraaf, Van Meer, Van der Poel en Wihnen) zo opmerkelijk achterbleven, lag in de lijn van de opdracht die Wagtmans gaf („in het begin defensief koersen”), maar het mocht allerminst als een logi sche verontschuldiging worden aange merkt. Immers: toen de ramp zich voor het peloton begon af te tekenen en het hoog tijd was om in actie te komen, werd het strijdplan niet aangepast. Joegoslavië eindigde als derde in de groep en speelt morgen tegen Hongarije om de bronzen medaille. Cuba eindigde als vijfde door een overwinning op Italië. verklarend excuus voor de inactiviteit van zijn renners die meegegaan waren in de algehele berusting van het peloton aan: „Wat wil je ook anders op zo’n parcours...? Al die bochten en heuveltjes... Wanneer de Polen en de Russen de koers controleren, zoals nu gebeurde, dan betekent het dicht rijden van een gat zelfmoord. Daar moet je dus niet aan beginnen. Bovendien zou niemand zijn doorgegaan wanneer we het hadden gedaan en het was gelukt. Want”, besloot hij met veel klemtoon benadruk kend, „denk erom dat ze bang zijn met een Nederlander in hun buurt. Ze weten dat ze dan in de finale slecht zitten”. Anderzijds wees Wagtmans fel op de beperkingen waaraan hij onderhevig is geweest en die hij opvoerde als aspecten (Van onze sportredactie) MOSKOU. Voor de Nederlandse atleten waren er gisteren in het zo te genvallende olympische toernooi twee lichtpuntjes. De Zeeuwse sprintster Els Vader bereikte op de 200 meter de laat ste zestien, Marcel Klarenbeek lukte dit op de 400 meter niet, maar zijn tijd van 46,81 sec. betekende bijna een evenaring van zijn persoonlijk record van 46,68 sec., gescoord onder meer ideale om standigheden, namelijk op grote hoogte in Mexico City. maan” MOSKOU (AFPIANP). De nieuwe president van het Internationale Olym pisch Comité, de Spanjaard Juan Anto nio Samaranch, heeft gezegd dat de Olympische gedachte nimmer kan ster ven. „Ik weet dat ik op een moeilijk moment gekozen ben tot president”, al dus Samaranch, „maar de Olympische Spelen zullen naar mijn idee altijd blij ven bestaan. Helaas is de politiek de Spelen binnengeslopen. Dat vind ik tra gisch, maar aan de andere kant wel be grijpelijk. De Spelen zijn zo gigantisch, dat je de politiek er niet helemaal van kunt uitsluiten. Toch zal ik mij daar fel tegen verzetten. Sport en politiek moeten gescheiden blijven”. Ruim drie weken geleden was Dom browski namelijk nog niet zeker van een olympisch optreden. Pas op 5 juli kreeg hij nog een laatste kans, die hij met beide handen greep. Met 8.45 meter evenaarde hij het inmiddels al vijf jaar oude Europe se record van de Joegoslaaf Stekio en gisteren stoomde hij meteen door naar de tweede plaats op de wereldrangljjst-aller- tijden. Daarop passeerde hij namelijk de Amerikaan Larry Myricks, die vorig jaar als eerste atleet na Bob Beamon de 8.50 meter (8.52) overschreed. Vanwege bekende oorzaken moest My ricks in de Russische hoofdstad afzijdig blijven, zodat een kwalitatief zo sprong de zilveren Oostduitser Paschek 8.21 me ter nog beter duel uitbleef, zoals trou wens op deze atletiekdag de Amerikanen op meer nummers werden gemist. - Zo kon bij het discuswerpen bij afwe zigheid van bijvoorbeeld McWilkins en - veteraan Al Oerter de Rus Rassjtsjoepkin met een „rustige” worp van 66.34 meter het goud pakken, na in de laatste ronde overigens zijn adem ingehouden te heb ben bij de poging van de Cubaan Delis, die zijn atletieknatie in opkomst met 66.32 meter achter de Tsjech Bugar brons be zorgde. Cuba’s vierde atletiekmedaille na Leonard, Casanas en de gouden speer- werpster Colen. Of de aanwezigheid van de Amerikanen de Italiaan Pietro Mennea van het goud op de 200 meter had kunnen afhouden, is twijfelachtig. Weliswaar leidt dit seizoen de Amerikaan LaMonte King met 20,08 seconden, maar Mennea’s 20,19 sec. was een meer dan voortreffelijke. Een jump” °P de laatste meters was hieraan debet, want tot kort voor de finish leidde de zo verrassende winnaar van de 100 meter, de Schot Alan Wells, die ook al een voortref felijke tijd van 20,21 sec. achter zijn naam (Van onze sportredactie) MOSKOU Bob Beamons droomsprong van 8.90 meter blijft ongetwijfeld nog ettelijke jaartjes in de recordboeken, maar de jacht op het haast onwaarschijnlijke, in '68 in Mexico onder ideale omstandigheden gevestigde wereldrecord, wordt steeds heviger. Dat bewees gisteren in het Leninstadion de Oostduitser Lutz Dombrowski met 8.54 meter, zo ongeveer de lengte van een behoorlijke woonkamer, die hij in zijn vijfde poging overbrugde om daarmee na de Amerikaan Beamon, ’s werelds beste verspringer aller tijden te worden. „Zonder raketten kun I - f s Gerard Nljboer (links) en Cor Vriend kunnen zich nog even ontspannen. De twee Nederlandse marathonlopers, die vrijdag in actie komen, drinken hier een kopje thee met een exotische schone. Nijboer is door zijn supertijd van 2 uur en ruim negen minuten (gelopen in Amsterdam) één van de favorieten voor de loop over 42 kilometer en 195 meter.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13