GOUDOOGST VERBAAST OOSTDUITSE ZWEMTRAINER Stijn Jaspers: sterk René van de Kerkhof lijkt debuut op 3000 meter bij PSV te moeten blijven Viktor Kortsnoi blijft op kop Windsurfen voor nationale titels boekt het best. Bij de Rabobank liggen de Arke winterprogramma’s nü voor u klaar. Feyenoord schiet met scherp: 26-0 Oókgoed in reizen. Bi Wie het eerst boekt, Manager Ploegsma: Eerst geld van Lazio Roma” 99 umre b 5.50 gX /anKi K JBRKEMSSK] wI 17 DINSDAG 29 JULI 19 8 0 SPORT antie. (Van onze sportredactie) Trainingsuurtjes c dumrelIL eest veral. >est eral 4^ Open vraag i Nieuw. Insektenshow en Kikkershow t Entree. Kiekt met Kodak in tele- ïgeven kun- n ver- kheid sntie- i' tel.01751-19212 wintertwscJdsBCySlnaarsn wintersneeuwaids 80/81 MOSKOU Vergissen is menselijk, zelfs voor de Oostduitse trainer van het dameszwemmen, Horst Kleefeld. De kalende veerti ger, die na het debacle van de wereldkampioenschappen in West- Berlijn, in 1978 het roer van professor Rudolf Schramme overnam, voorspelde vorig jaar tijdens de Europa-Cupfmale in Utrecht, dat „zijn meisjes” pas in 1982 bij de wereldkampioenschappen in Concord de Amerikaantjes weer met opgeheven hoofd tegemoet zouden treden. „Dan”, zo orakelde hij, „was de achterstand, die in Berlijn zo duidelijk naar voren was gekomen volledig wegge werkt”. I (daarkikker \jewiiop! Training verzwaard Horst Kleefeld i (ADVERTENTIE) A (Van onze atletiekmedewerker) (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) i I beschikt verder nog over de mogelijkheid Van de Kerkhof te verhuren aan een an dere Italiaanse club. In dit verband is vorige week de naam van stadgenoot AS xtraveel ?t twee >and- makkelij et korstte tNG 25 EM >4532 w Met een petitie aan de vice-voorzitter van de Italiaanse voetbalbond willen de Italiaanse clubs uit de eerste en tweede divisie proberen amnestie te verkrijgen voor alle bij het omkopingsschandaal be trokken, en daardoor gestrafte, clubs en Of de prestatie verbeteringen uitslui tend te danken zijn aan techniek, duur- Voorlopig behoeft Kleefeld zich ech ter geen zorgen te maken over de opvol ging, want een Caren Metschuck (16) en Ines Diers (16) lijken al rijp om de leidende rol op de sprint over te nemen, al zullen er nog wel een paar trainings uurtjes mee heen gaan alvorens zij de formidabele tijd van Krause scherper kunnen stellen. De meest op de voorgrond tredende nieuweling in het Oostduitse gezelschap was echter de nog vlot ogende Rica Reinisch, een rugslagtalent, dat vorig jaar deel uitmaakte van de grauwe mid- De winnaars: zwaargewichten: J. Driehui zen; lichtgewichten: J. Nieuwendijk; juni oren: D. v.d. Spek; dames: N. van Soolin- gen. De volgende races zijn 17 augustus in Noordwjjk. F Rabobank Q voetballers. Volgens de clubs zijn de tot nu toe opgelegde straffen te zwaar. Zowel Lazio Roma als AC Milan bijvoorbeeld werd van de eerste naar de tweede divisie teruggezet. De clubs zijn van mening dat met de straffen slechts het topje van de ijsberg is blootgelegd. In de petitie is een voorstel opgenomen, waardoor de eerste divisie van zestien tot twintig clubs uitgebreid zou moeten wor den. Sordillo zal op zondag 3 augustus een beslissing over een mogelijke amnestie nemen. De meest spectaculaire transfer in het Italiaanse voetbal sinds de openstelling van de grenzen voor buitenlandse spelers is die van de Brazilaanse international Paul-Roberto Falcao naar bekerwinnaar AS Roma. In het afgelopen weekeinde kwamen Roma en Porto Alegre een trans- ferbedrag van ruim acht miljoen gulden overeen voor Falcao. De Braziliaan, basis speler van het nationale team, is daarmee de duurst betaalde buitenlandse speler (tot nu toe) in het komende seizoen in de Italiaanse competitie. Het voetbalelftal van Zaïre heeft zich geplaatst voor de tweede voorronde (Afri kaanse zone) van het toernooi om de we reldbeker 1982. In Maputo (Mozambique) versloeg Zaïre Mozambique met 2-1. Bij de rust was de stand 1-0 in het voordeel van de gasten. De eerste wedstrijd, in Kinshasa, eindigde ook al in een overwin ning voor Zaïre (5-2). Niger heeft zich eveneens gekwalificeerd voor de tweede voorronde door een gelijkspel (1-1) tegen Somalië. De eerste wedstrijd in Niger was eveneens gelijk geëindigd: 0-0. Door het doelpunt van Niger in Somalië, dat dubbel telt, plaatste Niger zich voor de volgende voorronde. Daarin zal het uitkomen tegen Togo. Om een indruk te geven hoe goed deze tijd wel is kan het best met een vergelij king met het Nederlands jeugdrecord. Dat staat op 8.09.9, wat dus nog geen tien seconden sneller is. Een Nederlands re cord behoort zeer zeker tot de mogelijkhe den van Jaspers, in aanmerking genomen hoe gemakkelijk de junior tot zijn eerste 3000 meter tijd kwam. Via wat kopwerk in de beginronden en het constant aan de leiding vertoeven, vond de Aerdenhouter het met nog twee ronden te lopen welletjes en toonde met groot machtsvertoon zijn klasse. Binnen 100 meter had hij vijftien meter voorsprong op zijn zeer zeker niet zwakke concurrenten (allemaal A-heren), die hij uitbouwde tot zestig meter. Zijn laatste 1500 meter ging dan ook tien seconden sneller dan zijn eerste, wat in de atletiek zeer ongebruikelijk is. De 8.19.7 lag ruim tien seconden onder de snelste jeugdtijd van 1980, liefst 42 seconden on der het AV Haarlem-record en was tevens ZANDVOORT. Zondag zijn in Zand- voort branding-windsurfwedstrjjden ge houden, zijnde de vijfde reeks om het Nederlands kampioenschap. Er waren vijfendertig deelnemers bij zwakke wind. „Dat contract”, aldus Ploegsma, „kan alleen ontbonden worden als er een be paald bedrag voor René van de Kerkhof op tafel komt. Wij willen nu zo langzamer hand wel eens geld zien. Zolang dat niet gebeurt, houden wij Van de Kerkhof aan zijn verplichtingen. Deze heeft zelf trou wens alle begrip voor ons standpunt ge toond. Aan de andere kant heeft Van de Kerkhof ons ook nu weer duidelijk ge maakt graag weg te willen. We hebben met elkaar afgesproken dat er op korte termijn duidelijkheid dient te komen”. Waarschijnlijk eind deze week zal be- j kend zijn of René van de Kerkhof dit seizoen toch in Italië kan worden onderge bracht. Om alsnog gerechtigd te zijn voor het door zijn betrokkenheid in het omko pingsschandaal naar de tweede divisie teruggezette Lazio uit te komen, is dispen- I satie nu noodzakelijk. Zoals bekend gel den de opengestelde grenzen in Italië op dit moment nog slechts voor verenigingen Lj die in de hoogste afdeling uitkomen. Lazio EINDHOVEN Tegen zijn wil in is René van de Kerkhof weer gaan trainen bij PSV. De vleugelspeler is gisteren in een gesprek met manager Kees Ploegsma gewezen op zijn verplichtingen ten aan zien van de Eindhovense eredivisiever- eniging. Zolang de Italiaanse club Lazio Roma niet over de brug is gekomen met het transferbedrag, blijft Van de Kerk hof eigendom van PSV, bij welke club hij in principe nog voor twee jaar onder contract staat. RICA REINISCH (links), hier omhelsd door haar landgenote Ina Kleber, nadat zij goud heeft gewonnen op de 100 meter rugslag in de wereldrecordtijd van 1.00,86. De 15-jarige scholiere geldt als een van de grootste vedetten in de DDR-zwemploeg. BUENOS AIRES. De vijfde partij in de schaaktweekamp in de halve finales van het kandidatentoernooi, die in Bue nos Aires wordt gehouden, tussen Viktor Kortsnoi en Lev Poloegajevski uit de Sovjet-Unie is geëindigd in remise. Op voorstel van Kortsnoi besloten de grootmeesters op de 31e zet het punt te delen. Na vijf partijen is de stand 3-2 in het voordeel van Kortsnoi, die de vierde partij won. De overige duels leverden geen winnaar op. Degene die het eerst 6,5 punten behaalt na ten hoogste 12 partijen, is winnaar en gaat naar de finale over van het kandida tentoenooi. De uiteindelijke winnaar daarvan zal wereldkampioen Karpov uitdagen. hard over om mijn zwemcarrière te gaan afbouwen”. Wat er waar is van die woorden laat Horst Kleefeld voorlopig nog in het mid den. „Ach”, zo zegt hij, „zoiets moet je niet tijdens een olympisch toernooi vra gen. We hebben het laatste jaar erg hard getraind, veelal drie trainingen van an derhalf uur per dag. Ik kan me voorstel len dat de meisjes het een beetje zat zijn. Maar voorlopig gaan we eerst met va kantie en dan zullen we wel weer eens gaan praten. Misschien dat Barbara stopt, per slot van rekening is ze al 21 jaar. Maar de kans dat ze doorgaat acht ik even groot”. Roma genoemd, maar die vereniging con tracteerde gisteren juist de Braziliaanse international Falcao voor het recordbe drag van ruim acht miljoen gulden. Dit betekent dat Van de Kerkhof niet meer kan worden overgeheveld naar AS Roma, omdat de Italiaanse clubs slechts één bui tenlander mogen contracteren. Zoals de zaken er nu voorstaan lijkt René van de Kerkhof „gedoemd” ook het komend seizoen bij PSV te slijten. Voor de Brabantse club zou dit een welkome mee valler zijn, nu Ploegsma en consorten er nog steeds niet in zijn geslaagd zich offen sief te versterken. PSV heeft de afgelopen weken aardig met de geldbuidel op de transfermarkt gerammeld, maar werd steeds geconfronteerd met bedragen die zelfs de draagkracht van de Eindhovense club te boven gingen. Ongeacht de uitkomst van de affaire- René van de Kerkhof zal PSV ook de komende weken alles in het werk stellen zich te verzekeren van een specifieke cen trumspits. Manager Ploegsma: „We blij ven zoeken en zijn op dit moment ook met verschillende gegadigden in onderhande- ling. Maar hoe langer het allemaal duurt, hoe moeilijker het wordt, dat is duidelijk. Het gros van de mensen voor wie wij in principe belangstelling hebben, is inmid dels al rond met een club. De spoeling wordt dan ook erg dun. Mede door die omstandigheid zullen wij René van de Kerkhof aan zijn verplichtingen ten op zichte van ons houden”. delmaat met een tijd van 1,05. Hoe snel deze vijftienjarige scholiere echter leert, werd begin dit jaar duidelijk in het Ame rikaanse Austin waar zij haar tijd al terugbracht tot 1.03,84 om vervolgens in een landenwedstrijd tegen de Sowjet- Unie de 100 meter rugslag te overbrug gen in 1,02. In Moskou nam zij op de wereldranglijst het leidende vaandel van haar landgenote Ulrike Richter, die sinds 1976 met 1.01,51 het wereldrecord in handen had, over. Nog sterker demonstreerde de jeugdi ge Oostduitse scholiere zich op de 200 meter, waarbij zij een wens van haar trainer Horst Kleefeld in vervulling deed gaan. De wereldrecords, die de Oostduit se meisjes tot de laatste dag hadden scherper gesteld, waren immers al in eigen handen, maar Kleefeld had zo graag gezien dat er een „buitenlands” record naar Oost-Duitsland zou verhui zen. En daarvoor zorgde de 1.76 meter lange Reinisch door de Amerikaanse Linda Jezek haar record te ontfutselen, een prestatie die overigens even later werd gevolgd door het DDR-kwartet dat het Amerikaanse wereldrecord op de vrije-slagestafette scherper stelde. Maar helaas voor Kleefeld en zijn meisjes zal het altijd een vraag blijven of zij tijdens de Olympische Spelen inder daad de beste ploeg waren, doordat een rechtstreekse confrontatie met de Ame rikanen, de Westduitsers en Canadezen door de boycot werd uitgesloten. Een boycot, die ook zijn invloed zal hebben gehad op de trainingsmotivatie van bij voorbeeld de Amerikanen, die komende week in eigen land de krachten onder ling gaan meten. Op voorhand lijkt een vergelijking van de prestaties dan ook irreëel. Daarop zullen we vermoedelijk moeten wachten tot 1982, als in het Ame rikaanse Concord de wereldkampioen schappen worden gezwommen. Horst Kleefeld weet dus wat hem te doen staat, maar eerst gaat ook hij met vakantie... Het nationale dames-cricketelftal heeft in Londen een draw behaald tegen de Engelse kampioen Gunnersbury. De ploeg maakt een vijfdaagse toemee door Engeland. jongeren klaar zouden staan om de plaatsen van ouderen, die in Montreal hun top hadden, in te nemen. Dat bleek niet waar te zijn. Na 1978 hebben we met name de jeugd wat steviger aangepakt en de training verzwaard. Ook hebben we de leeftijdsgrens voor het wat zwaar dere werk teruggebracht tot zo’n twaalf jaar. Niet dat we die kinderen wilden overbelasten, maar de basis moest beter worden, wilden we „onze Nachwuchs” tijdig klaar hebben voor de grote toer nooien”. „Bij de duurtrainingen zijn we wat meer gaan letten op de intensiteit, het geen de snelheid ten goede kwam. Ik geloof dat we op de goede weg zijn. Niet alleen wat betreft de top zijn we de afgelopen twee jaar weer sterker gewor den, ook in de breedte zijn we gegroeid en ik geloof dat we niet meer bang hoeven te zijn voor een terugval als in 1978, al zullen er ongetwijfeld ook wel eens wat zwakkere jaren tussen zitten. Per slot van rekening zijn we een klein land, kleiner in elk geval dan Rusland en Amerika, die over een groter aanbod aan zwemjeugd kunnen beschikken dan wij”. en krachttraining blijft een open vraag, want zodra het woord hormonen valt verstrakt het gezicht van Kleefeld. Met een norse beweging van zijn tengere schouders verwijst hij die gedachte naar het rijk der fabels, ontstaan in de bezoedelde breinen van lieden die ja loers zouden zijn op de Oostduitse re sultaten. Maar feit is dat de schouder partijen van de dames nog altijd onge zond forse wellingen vertonen, de ad amsappels uitdagend naar voren steken en de stemmetjes beslist niet in aanmer king komen voor een sopraanrolletje in een kinderkoor. Bijverschijnselen die toch vragen doen rijzen, ook ten aanzien van de jongeren, die zich in Moskou zo nadruk kelijk hebben gemanifesteerd en die, mogelijk zelfs op korte termijn, de rol van leading lady van een Barbara Krau se moeten ovememen. „Want”, zo heeft de 21-jarige recordhouder deze week meegedeeld, „de Olympische Spelen in Moskou zie ik toch wel als een hoogte punt in mijn carrière. Olympische me dailles ontbraken nog in mijn collectie, die heb ik nu zodat mij niets meer te wensen overblijft. Ik denk er dan ook DEN HAAG. Bij een goed bezette avondwedstrijd in Den Haag heeft A-junior Stijn Jaspers opnieuw voor een opzienbare verrichting zorg gedragen. De AV Haarlem-atleet die in zijn korte atletiekloopbaan nog uitsluitend was uitgekomen op de 800 en 1500 meter, nam in Den Haag voor het eerst aan een lange-afstandsnummer deel, namelijk een race over 3000 meter. Zonder enige ervaring en naar later bleek met te lichte tegenstand bleven de klokken voor Jaspers reeds na 8.19.7 stil staan. goed voor de achtste plaats op de ranglijst aller tijden, achter mensen als Hermens en Lok. DEN HAAG. Verscheidene clubs uit het betaalde voetbal hebben gisteravond vriendschappelijke wedstrijden gespeeld. Topscorer was Feyenoord dat tegen de Groningse zondag-vierde-klasser Nieuw Balinge een zege van 0-26 behaalde. Doel punten: Troost (6), De Leeuw, Wijnste kers, Van de Blom en Van Til (elk 3), Nielsen (2) en Brard, Notten, Vermeulen, Stafleu en Van der Linden (elk 1). Toe schouwers: 3000. Petursson, Peters en Balkestein ontbraken wegens blessures. Bouwens en Budding werden om discipli naire redenen naar huis gestuurd. AZ’67 won in Gieten met 7-0 van een Drents elftal. Ruststand 2-0. De doelpunten wa ren Tol (4), Welzl (2) en Jonker. Toeschou wers: 2000. Overige uitslagen: De Meeu wenNEC 0-4, DS ’79Beerschot 0-2. Pieter Fris, een clubgenoot van Jaspers, liep een degelijke 3000 meter, maar zijn tijd van 845.7 verbleekte toch wel bij de tijd van zijn vier jaar jongere clubgenoot. i Nu, in Moskou, geeft hij ronduit toe, dat hij zich knap heeft vergist, want in de Russische hoofdstad bleek overdui delijk, dat de Oostduitse dames weer terug zijn op het voorste plan. Hoe dui delijk de hegemonie is, komt echter pas volgende week tot klaarheid, als de Amerikanen hun kampioenschappen houden, maar de verwachting is dat de boycot daar zo demotiverend heeft ge werkt, dat de oogst aan topprestaties, zeker bij de dames, tot een minimum beperkt zal blijven. Glunderend liep Horst Kleefeld, een uiterst vriendelijke man, de afgelopen week door het schitterende olympische bad van de Russische hoofdstad. De goldrush van zijn ploeg, die begon met dat formidabele record van Barbara Krause op de 100 meter vrije slag (54,79), moet voor hem een ware opluchting zijn geweest, want nog altijd torste hij de smaad van West-Berlijn met zich mee. De klap die Amerika toen bij het dames zwemmen uitdeelde, is in Oost-Duits land hard aangekomen, dat geeft Kleef eld eerlijk toe. „Na de wereldkampioenschappen wa ren wij een illusie armer, maar een erva ring rijker. Wij hadden het niet goed gedaan, dat was duidelijk. Die fouten moet je kunnen zien en daar lering uit trekken. Wij hadden verwacht, dat er

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17