Chaos en herrie Inruilen buitenlands rijbewijs aan banden IET nijman lö Bchfreklame Raadsel rond verblijf minister Ghotbzadegh het woord is aan. Justitie wil wet wijzigen Problemen met kandidaat-premier Iran vandaag: Duizend banen naar trendsector r. Australiërs het weer ED. Russen wijzen Belg land uit vinden grote goudklomp Lijfwacht gedood bij aanslag op Spaanse generaal HAARLEM N ft. D. r v.k^mmennedet, WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Zuid-Holland krijgt zijn zin DINSDAG 29 JULI 1980 (ADVERTENTIE) 2 70ste jaargang no. 224 agenda pagina Sail 80 r IE Wielrenners En verder Enkele buien Strandverwachting (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het ministerie van Justitie werkt aan een regeling die optreden tegen houders van het kenteken van een voertuig waarmee de overtreding is begaan, zonder meer moge lijk maakt. Telefoonbeantwoorders voor exclusieve Herenmode pagina’s Achtergrond3 Beurs11 Binnen- en buitenland.. 2,3,4 Plaatselijk nieuws5,6 Radio en televisie/Strips9 Sport13,15,17 Weerrapporten2 IJmuider Courant Juste Olivier: SS. UW Kentekenhouder r de straks altijd aansprakelijk itie. I B Zie pagina 2 Zie pagina 3 (ADVERTENTIE) ar liefst ADVERTENTIE) tisch exemplaar. ■f De kentekenhouder, die in eerste in stantie door de politie wordt aangeschre ven, maakt de laatste jaren in steeds gro tere mate gebruik van ontsnappingsmoge lijkheden die de wet hem biedt. In welke mate is overigens onbekend, want volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie wordt dat niet centraal geregi streerd. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: OP- )EN dit Ian de 1 igen 1 tala's prijs «elfde lagen anden een oor Ivan Steeds vaker, aldus die woordvoerder, krijgt vooral de politie in grote steden van de kentekenhouder te horen, dat hij niets van de overtreding weet en ook niet weet wie op het ^treffende moment met zijn auto heeft gereden. „En dan staat de politie voor de taak om te bewijzen, dat de betreffende kenteken houder of zelf parkeerde of reed, of wist wie er met zijn auto op stap was op het KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, Tel. 020-456456 De stagnatie op de woningmarkt heeft tot gevolg dat dit jaar in 16 groeikernen ongeveer 8000 wonin gen later of helemaal niet gebouwd zullen worden. Op een solidariteitsbijeenkomst in Amsterdam hebben FNV en CNV geëist dat alle steun aan de Boli viaanse militaire junta moet worden stopgezet igen Het der- nde nng Jt u en’ hui- W Grote Houtstraat 59 Haarlem - Tel. 321965 Donderdag verkoop van 9-21 uur l Skala, j Sadegh Gotbzadegh 0OOC Zwakke onweersstoring komt mor gen via Noord-Frankrijk iets dichter bij. Nog overwegend goed strand weer, matige oostenwind, in de mid dag 22 tot 24 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: zomerse temperatuur met kleine buienkans. Het is een uitverkoren land, waar niemand naar de dood verlangt. premier wordt. Vandaag heeft de ayatol lah Khomeini laten weten dat hij in die commissie geen eigen vertegenwoordi ger zal aanwijzen. Het gaat hier volgens hem om een zaak van parlement en moment dat de overtreding werd gecon stateerd. Een onmogelijke opgave”, aldus de justitie-woordvoerder. De wijziging van de wet die optreden tegen de kentekenhouder in geval van overtreding zonder meer mogelijk maakt, zal overigens nog niet op korte termijn rond zijn. Prof. Enschede zal naar ver wachting van het ministerie enkele maan den nodig hebben, „omdat de zaak niet zo eenvoudig is”. Nadat het ministerie ver volgens de voorstellen bestudeerd zal heb ben en een wetswijziging zal hebben ge maakt, zal de volksvertegenwoordiging uiteindelijk een beslissing moeten nemen. Ex-bewoners van de gifwijk Lekkerkerk- west hebben het dezer dagen in hun tijdelijke behuizing zwaar te verduren. Nu de zon op het dak brandt is het in de noodcaravan nauwelijks nog uit te houden. Buiten strijken is dan de enige oplossing die overblijft. Chaos en herrie, twee ingrediënten onlosmakelijk verboden aan de meeste demonstraties. Zo ook in Rome waar vele honderden taxichauffeurs betoogden tegen de gestegen brandstofprijzen en het verbod hun tarieven te verhogen. “^9 (■Van onze redactie buitenland) TEHERAN-WASHINGTON. De Iraanse minister van Buiten landse Zaken, Gotbzadegh, zou zijn afgetreden, zo heeft gisteren een clandestiene Iraanse zender ge meld. In de uitzending, die werd opgevangen door de luisterdienst van de Amerikaanse regering, werd ook gezegd dat Gotbzadegh Iran zou hebben verlaten om in de Ver enigde Staten of Frankrijk politiek asiel te vragen. De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken zei het bericht te kunnen bevestiger noch ontkennen. Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Minimum temperatuur ongeveer 16 graden. Middagtemperatuur omstreeks 22 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind, eerst oost, later draaiend naar zuidwest. president, waarmee hij zich niet moet bemoeien. In de Iraanse hoofdstad zijn negen Italiaanse priesters, die aan een katho lieke school les gaven, in hechtenis geno men op verdenking van spionage voor Israel. In gesprekken met president Ba- ni-Sadr heeft aartsbisschop Capucci tot nu toe vergeefs op de vrijlating van de priesters aangedrongen. Wanneer het Iraanse parlement zich precies met de gegijzelde Amerikanen zal bezighouden is zeer onduidelijk. Sommigen beweren dat de kwestie zeer binnenkort aan de orde komt, volgens anderen, onder wie de voorzitter van het Iraanse parlement, kan dat nog wel tot begin september duren, aldus een be richt uit Japanse bron. In Washington is het afgelopen zondag tot een treffen gekomen toen demonstra ties van voor- en tegenstanders van de ayatollah Khomeini elkaar ontmoetten. Daarbij liepen enige tientallen mensen verwondingen op. De politie arresteerde 173 Iraniërs die voor Khomeini demon streerden. Ze lopen nu het risico te wor den uitgewezen naar Iran, omdat ze met hun betoging de voorwaarden die aan hun visa zijn verbonden hebben ge schonden, aldus de Amerikaanse immi gratiedienst. Om tijdens Sail 80 een verkeers chaos te voorkomen worden zowel in IJmuiden als in Amsterdam tal van maatregelen getroffen, zoals een richtingsverkeer, afsluiting van baan vakken, beperking van de maxi mumsnelheid, mededelingen over openbaar vervoer en speciale zorg voor gehandicapten. Wat de eigenlij ke manifestatie betreft zijn er bijzon derheden te melden over officiële ontvangsten, begeleidende evene menten, muzikale omlijsting enzo voorts. Zie voor dit alles de plaatselij ke pagina's. Volgens de particuliere secretaris var de Iraanse minister is het bericht nie1 waar. Volgens hem heeft Gotbzadegh gistermiddag nog aan een vergadering van enige belangrijke ministers deelge nomen. Inmiddels zijn er tekenen dat de be noeming van de door president Bani- Sadr voorgedragen Mostafa Mir-Salim tot premier van Iran op problemen stuit. Na twee dagen vergaderen lijkt het nieu we parlement niet veel voor hem te voe len, zo bleek uit verklaringen van parlementsleden. Als de gematigde Mir-Salim wordt af gewezen, wat een zware nederlaag zou betekenen voor president Bani-Sadr, is de kans groot dat de veel militantere Djaleddin regeringsleider wordt. Van het begin af aan heeft de Islamitische Republikeinse Partij aan hem de voor keur gegeven boven Mir-Salim, maar Bani-Sadr hield tot nu toe zijn been stijf. Een speciale parlementscommissie moet nu gaan uitmaken wie definitief De politie kan dan „op kenteken” be keuren, waarbij in alle gevallen de houder aansprakelijk is, ongedacht of hij de auto op dat moment bestuurde of iets van de overtreding wist. Prof. Enschede, voormalig lid van de Hoge Raad, heeft zich bereid verklaard om deze door het ministerie al jaren ge wenste wetswijziging uit te werken. De wijziging is vooral van belang om doeltreffend te kunnen optreden bij par- keerovertredingen en overtredingen die worden geregistreerd door een fotocame ra (te snel rijden en door rood licht rijden). In die gevallen staat vast, dat een overtre ding is begaan en met welk voertuig (ken teken) die overtreding is begaan. Alleen de naam van de overtreder is niet bekend. Strafvervolging kan echter alleen worden ingesteld tegen een met name bekende dader. (Van onze streekredactie) DEN HAAG. Wie tijdens een vakantie in het buitenland een rijbewijs heeft behaald, kan dat vanaf donderdag 31 juli niet meer inwisselen voor een Nederlands rijbewijs. Er zal slechts uitzondering worden gemaakt voor Nederlanders die kunnen aantonen, dat ze het buitenlandse rijbe wijs hebben behaald terwijl ze minstens zes maanden in het bewuste land hebben vertoefd. Ook kan een buitenlands rijbe wijs nog worden ingewisseld als de bezit ter aantoont, dat hij het nodig had voor de uitoefening van zijn beroep of bedrijf. Minister Tuijnman heeft tot de nieuwe regeling besloten omdat steeds meer Ne derlanders een korte buitenlandse reis maakten, alleen met het doel om buiten ons land een rijbewijs te halen en dat hier in te wisselen. Het Wegenverkeersregle ment bood hen daartoe de mogelijkheid. Het bewuste artikel was evenwel be doeld om buitenlanders die zich hier vesti gen op een simpele manier aan een Neder lands rijbewijs te helpen. Die mogelijk heid blijft met de nieuwe regeling overi gens bestaan. Intussen loopt bij de Raad van State in Den Haag nog steeds een zogenoemde AROB-procedure van een vrouw uit Dor drecht, die na een verblijf in Cairo tot de ontdekking kwam, dat de provincie Zuid- Holland haar geen Nederlands rijbewijs wilde verstrekken. De afdeling rechtspraak van de Raad van State deed vorig jaar afwijkende uit- LEIDSCHENDAM(ANP). Van de vijfduizend arbeidsplaatsen die in het ka der van het arbeidsplaatsenplan 1980/1981 gecreëerd mogen worden, zullen er dui zend komen in de zogeheten trendvolgsec- toren. Staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft haar goedkeuring gehecht aan de uitvoe ring van een beleid dat daarop is gericht, zo deelt haar ministerie mee. Met het arbeidsplaatsenplan beoogt de regering onder meer vermindering van de werkloosheid onder die groepen die op de arbeidsmarkt een kwetsbare positie inne men, zoals langdurig werklozen, vrouwen en schoolverlaters. In 1980 komen er voor die groepen 3.500 arbeidsplaatsen bij en volgend jaar 1.500. Bij de verdeling van de arbeidsplaatsen wordt extra-aandacht gegeven aan het noorden van het land en aan het herstruc tureringsgebied Limburg, dit in verband met de hoge werkloosheidscijfers in deze gebieden. Aan de uitgifte van arbeidsplaatsen is de voorwaarde verbonden dat de beschik bare arbeidsplaatsen worden aangemeld bij de gewestelijke arbeidsbureaus. Na die aanmelding staan de vacatures gedu rende vier weken ter exclusieve beschik king voor bemiddeling van het GAB. Daarna is vrije werving mogelijk, aldus Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Met de volledige uitvoering van het plan van Volksgezondheid is een bedrag van 50 miljoen gulden op jaarbasis gemoeid. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Bij een aanslag door drie onbekenden op de inspecteur-generaal van de gezondheidsdienst van de Spaanse strijdkrachten, de 65-jarige generaal Cria- do, is vanochtend in het centrum van de hoofdstad Madrid diens lijfwacht gedood. De generaal zelf raakte licht gewond. Onmiddellijk toen het vuren begon, gooi de hij zich plat op de grond. De adjudant en chauffeur van generaal Criado zouden eveneens licht gewond zijn geraakt. Ooggetuigen zeiden, dat de daders het gezelschap met pistolen beschoten. De ge neraal had reeds herhaaldelijk bedreigin gen ontvangen van terroristen. MELBOURNE. Een Australisch echtpaar, dat zijn spaarcenten had geïnvesteerd in een jeep en twee me taaldetectors, heeft de grootste goud klomp gevonden die sinds 1931 in Australië aan de oppervlakte werd gebracht, zo meldt een krant in Mel bourne. Het paar, dat anoniem wenst te blijven, zei dat zij de goudklomp, die een gewicht heeft van 400 ounce (ruim 12 kg), hadden gevonden bij Kalgoorlie, in West-Australië. De waarde wordt geschat op 287.500 Australische dollar (ruim 570.000 gulden). Het echtpaar had de „goudkoorts” gekregen, toen de man vorig jaar werd gepensioneerd. Het concen treerde zich op een bepaald gebied, waar al binnen een half jaar verschei dene kleine goudvondsten werden ge daan. „Wij vonden deze klomp vlak onder de oppervlakte met behulp van een metaaldetector”, verklaarde de vrouw. De tot nog toe grootste goudvondst in Australië werd in 1931 gedaan ten zuidwesten van Kalgoorlie. Deze goudklomp woog meer dan 1100 oun ce en kreeg de naam „Gouden ade laar”. S' in spraken over twee verschillende soorten Egyptische rijbewijzen: als er een aandui ding „tijdelijk” op voorkwam, was het slechts geldig gedurende looptijd van het visum dat de bezitter voor Egypte had, oordeelde de Raad. Het beroep dat een inwoonster van het Gelderse Velp had aangespannen werd om die reden ver worpen. Eerder had de Raad gunstig beslist in zaken waarbij een geldigheidsduur van vijf jaar in het Egyptische rijbewijs was vermeld. Op 28 augustus van dit jaar zal de afdeling rechtspraak het laatste woord hierover spreken. Dan doet de Raad na melijk uitspraak in de AROB-zaak van de inwoonster van Dordrecht. De affaire van de buitenlandse (vooral Egyptische) rijbewijzen heeft tal van pro vinciebesturen de laatste jaren bezigge houden. De ene provincie verstrekte wél een Nederlands rijbewijs, als er een Egyp tisch exemplaar werd ingeleverd, de an dere weigerde dat. De provincies Zuid- Holland en Gelderland hebben zich steeds tegen de „wisseltruc” verzet. De beleids mensen op de provinciale griffie van Noord-Holland daarentegen meenden twee jaar geleden, dat een Nederlands rijbewijs wel degelijk verstrekt moet wor den tegen inlevering van een geldig Egyp- KNWU-coach Rini Wagtmans bleek na afloop van de Olympische wegwedstrijd niet ontvankelijk voor commentaar op de wederom tegen vallende prestatie van de Nederland se wielrenners. Volgens Wagtmans was de zevende plaats van Adri van der Poel het hoogst haalbare. Ook het feit dat de Nederlanders geen enkele poging ondernamen om het gat, dat Russische en Poolse deelnemers na ruim dertig kilometer sloegen dicht te rijden, praatte Wagt mans goed. „Daar achteraan gaan zou gewoon zelfmoord zijn ge weest' aldus de wielercoach. Zie sportpagina’s (Van onze sportredactie) MOSKOU. De Russische autoriteiten hebben de Belgische voorzitter van het blad Comité 80, Beni, het land uitgezet. Beni, die een groep leidt die vergelijkbaar 's met het Nederlands Comité Olympische Spelen en Mensenrechten, werd in Mos kou aangehouden na bezoeken aan „an dersdenkende” Russen. Beni werd opgepakt, vastgehouden en op het vliegtuig gezet toen hij in het bezit bleek van anti-Russische stukken die hij aan zijn visites had overgehouden en die waren bestemd voor het buitenland.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1