IN GROEISTEDEN EN -KERNEN: Gewonden van SER-commissie in advies: PTT-directie Zwaardere eisen aan assuradeurs stellen Br Dalende lijn zichtbaar 1 en dan dit noq bezorging post treinongeluk buiten gevaar Rijksinkoopbureau krijgt meer taken „Geen chemisch afval in Maas” A Ministerie van Financiën zondag overleden Duimdraaien op paardenmarkt wil betere af] Oud-burgemeester van Rotterdam Hoogleraar gaat pleiten voor Russische jongen to< J I - £o Es iZ S'5 19 8 0 DINSDAG 2 9 BINNEN- EN BUITENLAND 2 D I 7 Onkruit weerrapporten J (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De stagnatie op de woningmarkt heeft tot gevolg dat dit jaar in de zes tien groeisteden en -kernen in ons land circa 8000 woningen later of helemaal niet in aan bouw zullen worden genomen. Per 1 april waren in de groei- gemeenten 830 nieuw gebouw de woningen nog onverkocht. De verwachting is dat dit aan tal fors zal toenemen, omdat op die peildatum in die steden nog ruim 5000 koopwoningen in aanbouw waren. (Vai Li Er met junt ontv intei bew geze tege orga een op h sten Omlaag Misleiding -Wl Groot aantal huizen wordt niet gebouwd het wee (5 Artsen luiden noodklok over hygiëne scholen er 20 0 25 n „Als je soms de wolken stof in de schoolgebouwen ziet dwarre len dan houd je je hart vast voor de allergische kinderen”, zo schrijft de dienst, die veel hoofdpijnklachten bij pubers toe schrijft aan overdadig stof in de klassen en aan slechte ventilatie. In Voorschoten werd gisteren weer de traditionele paardenmarkt gehouden. Alhoewel de belangstelling groot was, leek het met koop en verkoop wel mee te vallen, gelet tenminste op de wat verongelijkte manier waarop deze handelaar duimen zit te draaien. Dit staat in een ontwerpadvies van de Sociaal-Economische Raad (SER) aan de ministeries van Financiën en Economi- z o 28 29 25 26 26 24 32 30 32 25 24 28 27 30 23 19 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 sche Zaken, dat gaat over een aanpassing van de uit 1954 stammende wet assuran tiebemiddeling. De SER bespreekt het ad vies in oktober. Een commissie uit de SER die het advies heeft voorbereid, vindt dat de opleiding voor tussenpersonen meer gericht moét zijn op inzicht in de dagelijkse praktijk van het assurantiewezen en niet uitslui tend op theoretische feitenkennis, zoals nu volgens de commissie vaak het geval is. De commissie is ook van mening dat zelfstandige tussenpersonen behalve een vakopleiding ook een school op tenminste MAVO-niveau moeten hebben gevolgd. Deze laatste eis wordt niet gesteld aan tussenpersonen in loondienst, maar ook zij moeten zich in de visie van de commis sie wel laten inschrijven in een van de SER-registers, wat inhoudt dat zij een vakopleiding moeten hebben gevolgd. Tussenpersonen die duidelijk in strijd handelen met het belang van verzekering nemers,'moeten zo vindt de commissie dit de SER-registers kunnen worden geweerd. Wel zal de verzekeringnemer met bewijsmateriaal voor de dag moeten komen. Een verzoek tot verwijdering uit het register zou niet alleen afkomstig be hoeven te zijn van een benadeelde verze keringnemer. Ook brancheorganisaties en consumen tenorganisaties zouden een dergelijk ver zoek moeten kunnen indienen. Een door de minister van Financiën in te stellen commissie zou over het verzoek moeten oordelen. Volgens opgaven van de zestien ge meenten blijkt dat dit jaar de bouw van 1815 woningwetwoningen in gevaar dreigt Vragensteller Marcel van Dam is bijzon der teleurgesteld over de cijfers. „In de groeigemeenten heeft het rijk relatief de grootste vinger in de pap. De planning Deze cijfers, gebaseerd op gegevens van de betrokken gemeenten, heeft minister Beelaerts van Blokland van Volkshuisves ting gisteren bekendgemaakt in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Van Dam en Kombrink (beiden PvdA). „Beseft men niet meer dat allerlei darm- en luchtwegeninfec ties zich eerder in een dicht op elkaar levende groep verspreiden als er niet nauwkeurig op de hygniëne wordt gelet”, zo vragen de artsen zich in het jaarverslag af. Volgens de schoolartsendienst lijkt het er wel op of er eerst een epidemie moet uitbreken voordat de leerkrachten met de neus op de feiten wordt gedrukt. Wanneer zich door verschuivingen in het programma exploitatiemoeilijkheden voordoen, zal de minister bekijken of hij de helpende financiële hand kan bieden. „Tegen de achtergrond van het in de be groting voorziene budget”, aldus Beel aerts. Op dit moment kan de bewindsman nog niet aangeven in welke mate de groei gemeenten als gevolg van het omzetten van bouwplannen, om extra-lokatiesubsi- dies zullen vragen. te komen. „Nu blijkt dus dat ook de wo- ningwetsector in de knel komt, als gevolg van een stagnatie in de andere sectoren”, aldus Van Dam. Het wordt volgens de dienst tijd dat leraren en leerlingen op dit vlak verantwoordelijkheid wordt bijgebracht. Niet op alle scho len laat de hygiëne te wensen over, er zijn gunstige uitzonderin gen, maar de algemene tendens vertoont een duidelijk dalende lijn. De meeste besmettingen (452) kwamen voor op de Edense lagere scholen. De schoolartsendienst constateert ook verder sterke achteruit gang op het gebied van de hygiëne in en rond de scholen. Volgens het jaarverslag zijn koffïeautomaten wel handig, maar wordt de wegwerpcultuur er mee in de hand gewerkt. Het gevolg is dan ook dat koffiebekers overal liggen, behalve in de daartoe bestem de manden. Maar ook allerlei andere rommel en broodzakken met of zonder inhoud worden door de leerlingen veelal zomaar ergens neergegooid. De anti-militaristische actiegroep On kruit heeft gistermorgen een korte actie gehouden in de Utrechtse Knoopkazerne. De politie heeft zes leden van de actie groep aangehouden, toen ze weigerden het gebouw, waar keuringen voor militai re dienst plaatsvinden, te verlaten. De actievoerders hebben zich volgens de politie schuldig gemaakt aan versto ring van de orde en lokaalvredebreuk. Toen de naam van een van de Onkruit- leden werd afgeroepen hij moest voor militaire dienst worden gekeurd meld den ook de vijf andere actievoerders zich. De keuringsarts zag daardoor geen kans de juiste man te pakken te krijgen. Toen de actievoerders zich daarna door het gebouw verspreidden, werd de politie ge waarschuwd. In de loop van de jaren is het beleid er steeds meer op gericht het RIB ook ten behoeve van andere dan Rijksin- stellingen in te schakelen. In overeen stemming met dit beleid is onder meer aan de van overheidswege gesubsidi eerde instellingen van gezondheids- en bejaardenzorg een zodanige algemene vergunning verleend. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis 25 24 23 23 26 21 25 24 24 25 20 31 28 24 32 26 27 27 27 28 27 24 23 28 25 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.4 0 0 10 8 0 0 0 0. 9. 3 0 0.4 0 0 18 17 17 16 17 18 16 16 18 17 13 23 18 17 17 18 16 15 15 14 14 16 17 17 18 17 16 19 18 13 19 16 17 19 20 16 17 14 19 Als gevolg van het instorten van vooral de koopmarkt wordt getracht plannen voor koopwoningen om te zetten in de dure premiehuur. In de zestien gemeenten wil men van de in totaal bijna 12.000 koopplannen (premie B’en vrije sector) er 1700 in de premiehuur realiseren. De groeikernen en groeisteden zijn, op de groeikern Almere na, opgenomen in de lijst van gemeenten die in beginsel in aanmerking komen voor lokatiesubsidie. I De wegin strijd via, d genen en do ■zo vt mens De nië he aanse 'nister: afgelo in wo ;sen A 'worde ken d te gev 'ring d .kwam Dat 'stap o sing. wacht spoed minisl laten gen te overet weg v punt 1 De dent van hi lid is, moete bewin Latijn; De vrouw ten. I Bolivii Zaken Barca, to's v< hij. D< nog al caan i (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De hoofddirectie van de PTT heeft in een circulaire bij het perso neel aangedrongen op verbetering van de postbestellingen. De hoofddirecteur-post, drs. A. W. van Ommeren, heeft het perso neel erop gewezen dat „het publiek het vertrouwen verliest” en heeft de mogelijk heid van „ingrijpende maatregelen van buitenaf’ niet uitgesloten als er geen ver betering komt. Met een verwijzing naar de vele en aan houdende klachten berichten en inge zonden brieven in kranten, klachten van het bedrijfsleven en een daaruit voort vloeiend onderzoek van de Consumenten bond wijst Van Ommeren erop dat het mogelijk moet zijn de verwerking en be zorging van post op een beter peil te brengen, al was het maar wegens de korte afstanden binnen het land. Volgens woordvoerder De Voogd van de PTT ging het slechts om „een stencil zoals de directeur-post wel vaker verzendt aan de directeuren van de postkantoren”, maar tegelijk ontkende hij niet dat het in omloop brengen van deze brief in de va- kantietijd een uitzonderlijke maatregel was. In de circulaire verlangt Van Ommeren dat aangeboden poststukken direct wor den verwerkt en zo snel mogelijk in de bestelling worden opgenomen. Vertraging en fouten in de postverwerking, aldus Van Ommeren, kunnen leiden tot een algeme ne opvatting dat de gebruikers van de post niet meer kunnen rekenen op een normale, snelle overkomst. Overigens heerst er bij de schoolartsendienst de indruk dat bij onderwijsgevenden onvoldoende kennis aanwezig is over verspreiding van infectieziekten. Sommige leraren zijn volgens de dienst ook geneigd om aan elementaire hygiënische voor schriften niet meer zo’n waarde te hechten. Vorig jaar zijn er in Ede en Wageningen 530 besmettingsgevallen van hoofdluis ge constateerd. Dat is 167 gevallen meer dan in het jaar daarvoor. ROTTERDAM (ANP). Oud-burge meester mr. G. E. van Walsum van Rotter dam is zondag op 80-jarige leeftijd overle den in zijn woonplaats Capelle aan den IJssel. Dit heeft het stadhuis in Rotterdam gistermiddag bekendgemaakt. Van Wal sum werd in 1952 burgemeester van de Maasstad. Hij heeft die functie bijna der tien jaar uitgeoefend. Onder zijn bestuur werd de Rotterdamse haven uitgebreid met Botlet- en Europoortgebied en kreeg Rotterdam de luchthaven Zestienhoven in zijn huidige vorm. Mr. Gerard Ewout van Walsum stond in het algemeen bekend als de man van de grote lijnen. Hij was overigens niet alleen een voorstander van havenexpansie en industriële uitbreidingen. Van Walsum heeft ook de grondslag gelegd voor de Erasmus-universiteit en voor regionale samenwerking, die nu voortleeft in het Openbaar Lichaam Rijnmond. Van 1946 tot 1950 was hij lid van het hoofdbestuur van de PvdA, voor welke partij de oud-burgemeester ook zitting heeft gehad in de Eerte en Tweede Kamer. Oorspronkelijk was hij lid van de CHU. Met zijn overstap van CHU naar PvdA werd Van Walsum een van de vooraan staande figuren van de zogenoemde „doorbraak”, waarbij confessionelen ko zen voor een plaats binnen de PvdA. In december 1972 bedankte hij echter als lid. o o o o o o ono ono ono o ozo windst. windst. ono w ono ono w ono w nnw no wnw windst. o ono wzw nw verand. windst. nnw wnw no windst. windst. no verand. nnw no ARNHEM (ANP). De schoolartsendienst Ede-Wage- ningen heeft in het deze week verschenen jaarverslag over vorig jaar de noodklok geluid over de steeds slechter wordende hygiënische situaties op met name de lagere scholen. Weer in binnen- en buitenland Volgens het bedrijfschap voor het sla- gersbedrijf zullen de keuringstarieven voor vlees verder omlaag moeten. De jongste verlaging van de hoogste tarieven voor de keuring van runderen, varkens en eenhoevige dieren vindt het bedrijfschap volstrekt onvoldoende. Deze opvatting heeft het bedrijfschap kenbaar gemaakt in een brief aan de minister van Volksgezondheid en aan een drietal vaste commissies van de Tweede Kamer. Met de geringe verlaging van de tarie ven met vijf gulden voor runderen, een gulden vijftig voor varkens en vijf gulden voor eenhoevige dieren, nadat alle tarie ven eerst met vijf procent waren ver hoogd, is slechts een kleine stap gedaan in de richting van een redelijke tariefstel ling, zo werd gesteld. Vandaar dat het bedrijfschap een belangrijke verlaging van de hoogste tarieven bepleit, zoals ook in een destijds door de Kamer aangeno men motie van het Kamerlid Van Rossum (SGP) werd voorgesteld. Q. 'vi CM - C OT UTRECHT (ANP). Er bestaat geen levensgevaar meer voor de vijf zwaarge wonde slachtoffers van de treinbotsing bij Winsum. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen is er in de toestand van de totaal negen gewonden een lichte verbetering opgetreden. Acht slachtoffers van de treinbotsing verblijven in het Academisch Ziekenhuis in Groningen, een slachtoffer wordt in het rooms-katholiek ziekenhuis in diezelfde stad verpleegd. Een en ander heeft ertoe geleid dat thans ongeveer 1300 inrichtingen van gezondheids- en bejaardenzorg van de diensten van het RIB gebruik maken. De mate waarin de onder de huidige regeling geboden faciliteiten reeds worden benut, accentueert de belang rijkheid van deze aangelegenheid. De besparingen die langs deze weg op beheerskosten van de hier bedoelde instellingen kunnen worden verkre gen, heeft tot het inzicht geleid dat het juister zou zijn om in beginsel alle erkende instellingen van gezondheids- en bejaarden-zorg in de gelegenheid te stellen hun aanschaffingen via het RIB te verrichten. Inschakeling van het RIB dient wel op vrijwillige basis te gebeuren en moet zich beperken tot de intramurale gezondheidszorg en voor wat betreft de bejaardenzorg tot niet-winstbeogen- de instellingen. Fr wordt daar voortdurend bijgehouden en snelle switches in het program zijn moge lijk. Als het derhalve in de groeigemeen ten slecht gaat, dan is over de gehele linie een nog treuriger beeld te verwachten. Nu al is duidelijk dat ook het bijgestelde jaarprogramma van 100.000 woningen (was 106.000, red.) niet wordt gehaald”. DEN HAAG (ANP). Het moet niet langer mogelijk zijn dat personen zonder diploma’s en zonder gerichte vakkennis optreden als assurantietus senpersonen. Voorzover er aan bepaalde categorieën al opleidingseisen worden gesteld, moeten deze worden verzwaard. De bewindsman geeft in zijn antwoord geen nieuwe oplossingen voor de nog steeds voortdurende malaise in de wo ningbouw. Hij verwijst naar de beleids maatregelen die hij medio mei bekend maakte. Beelaerts doelt op de bijstelling van het bouwprogramma en op het op trekken van kooppremies voor vooral de lagere inkomensgroepen. Voorts ver wachtte de bewindsman toen zeer veel van de beleggers die naar zijn mening in de woningbouw zouden terugkeren. Nu al blijkt dat die verwachting te hooggespan nen was. In de groeikern Hoorn bleken per 1 april de meeste nieuwe koopwoningen leeg te staan (88 premie B en 64 in de vrije sector). Daarna volgt de groeistad Groningen (to taal 101 stuks). In de groeikern Nieuwe- gein dreigt het grootste aantal woningwet- plannen te worden uitgesteld. Het gaat om totaal 745 woningen, inclusief 133 bejaar denwoningen in de premiehuursfeer. Ge zien de ontwikkelingen op de bouwmarkt dreigen dit jaar 450 plannen voor vrije sector woningen, 120 voor premie B en 40 plannen voor premie A te worden uitge steld. LEIDEN. De Leidse hoogleraar prof- dr. M. Vink gaat een dezer dagen praten met de Russische minister van Volksge zondheid dr. Boris Petrovski. De Leidse specialist, die op het Academisch Zieken huis werkt, wil pleiten voor een uitreisvi sum voor de 16-jarige Russische Sascha Landsman. De jongen lijdt aan leukemie (bloedkan- ker). Hij is door zijn artsen in de Sovjet unie opgegeven. In de Verenigde Staten denkt men de jongen misschien nog te kunnen helpen door middel van experi mentele behandelingsmogelijkheden. De Russische overheid weigert de ou ders van het kind echter een uitreisvisum te geven. De Reclame Code Commissie vindt dat het Reprografisch Centrum Nederland (RCN) zich moet onthouden van mislei dende advertenties. In een advertentie suggereerde RCN alle merken kopieerma chines te kunnen leveren, terwijl het be drijf slechts de merken waarvan zij dealer is, kan verkopen. Agfa-Gevaert had hier over een klacht ingediend bij de Reclame Code Commissie. De commissie acht deze klacht gegrond, omdat in de advertentie niet duidelijk is dat niet alle merken door RCN geleverd kunnen worden. Boven dien is er volgens de commissie sprake van misleiding omdat RCN stelt dat „het ze bij RCN niet zoveel kan schelen” welk merk kopieermachine men koopt, terwijl het bedrijf niet alle machines kan leveren De commissie heeft RCN aanbevolen zich voortaan te onthouden van deze wijze van adverteren. LOT foongi heeft ren r dat ei rappo techni aantal met 2 melijk afluist Hoe komt nadat gigant mandi graafs States vanuil waren sen E Comp de bij richte nentei Het die ge van I aftapp minisl pingei parler over afluisl Ges geslaa minisl nen 1 waaro derdai zal ge voor i eerste vaststi gedun tappei Ven ringst door comm gen rr tapte maakt hoogti Ten: dat pe af dat steld afgelu vrager inderc DEN HAAG (ANP). De taken van het Rijks Inkoopbureau (RIB) zijn bij Koninklijk Besluit (KB) uitgebreid, zo heeft het ministerie van Financiën gisteren laten weten. De voornaamste nieuwe taak is het verlenen van bemiddeling bij het con tracteren van diensten, die verband houden met de aanschaf van roerende goederen. Verder zal het bureau meer algemeen ingeschakeld worden ten be hoeve van instellingen van gezond heids- en bejaardenzorg. Het sluiten van contracten voor het schoonmaken van dienstgebouwen is verder een van de activiteiten, waartoe de wer kingssfeer van het RIB is verruimd. Ter complementering van de be staande activiteiten van het RIB is in het KB opgenomen dat het RIB ook bij het contracteren van bepaalde dien sten moet bemiddelen, zoals studie opdrachten voorafgaand aan de aan koop van goederen, het afsluiten van contracten van huur, huurkoop, repa ratie, bewerking, verandering, onder houd enz. Deze aanvulling is voortge vloeid uit de eis dat een efficiënt wer kend RIB een zo compleet mogelijk pakket kan aanbieden. 'srr:: W*6' S MAASTRICHT (ANP). De Neder landse Maas bevat geen chemisch afval uit een Belgisch grindgat nabij Lanaken. Dat heeft een woordvoerder van Rijkswa terstaat gisteren meegedeeld naar aanlei ding van berichten uit België over een grindgat waarin clandestien chemisch af val zou zijn gedumpt. Dat zou vanwege de recente hoge water standen mogelijk in de Maas terecht geko men kunnen zijn. „Tot nu toe is er abso luut niets van gebleken”, aldus een woord voerder van Rijkswaterstaat in Maas tricht. Volgens de Belgische volksvertegen woordiger J. van Velthoven hebben regel matig nachtelijke stortingen van che misch afval plaatsgehad in het betrokken grindgat, afkomstig van Belgische en Ne derlandse industrieën. Hij kan overigens niet bewijzen dat de Maas verontreinigd zou zijn door dit afval. Van Velthoven heeft intussen aangedrongen op een spoe dig onderzoek. Bij inspecties door schoolartsen is zelfs gebleken dat op leerlarentoiletten hygiëne en reinheid ver waren te zoeken. „Over opvoeding gesproken”, zo schrijft de dienst in het jaar verslag. Een andere klacht van de artsen is het veelal ontbreken van voldoende toiletpapier, papieren handdoekjes en van zeep. Vooruitzichten voor donderdag opge steld door het KNMI. Aanhoudend warm en mogelijk een regen- of onweersbui. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon: 5 tot 15. Minimumtem peratuur: omstreeks 17 graden. Maxi mumtemperatuur: omstreeks 25 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 1. bew. 1. bew. zw. bew. mist onbew. h. bew. onbew. mist onbew. onbew. motreg. onbew. onbew. geh. bew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist mist h. bew. regenb. 1. bew. geh. bew. onbew. 1. bew. onbew. h. bew. onbew. zw. bew. 1. bew. onbew. mist onbew. 1. bew. 1. bew. mist zw. bew niet ontvangen 1. bew. niet ontvangen 1. bew. onbew. WOENSDAG 30 JULI Zon- en maanstanden Zon op 05.55 uur, onder 21.32 uur Maan op 23.06 uur, onder 09.11 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 06.05 uur en 18.40 uur Laagwater 02.07 uur en 14.21 uur Archieffoto van de toenmalige burge meester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum, die zondag op 80-jarige leeftijd is overleden. X-' ■-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2